بازار کار آلمان برای خارجی ها شرایط مساعدی خواهد داشت. این موضوع شامل وضعیت کار در آلمان برای ایرانیان نیز خواهد بود. در حقیقت، در آلمان یکی از بالاترین میانگین حقوق و دستمزد در جهان و یک تضمین از سوی دولت وجود دارد. علاوه بر این موضوع، این واقعیت وجود دارد که برخی از شرکت ها به طور میانگین ۳۵ ساعت اضافه کار در هفته و ۳۰ روز تعطیلات در سال را پرداخت می کنند که باعث می شود حتی بیشتر وسوسه کننده باشد.

بازار کار آلمان برای خارجی ها در نقاط مختلف

در خارج از شهرهای بزرگ آلمان ، نرخ بیکاری بسیار بالا است (حدود ۱۲٪)، حتی اگر این آمار کاملا شفاف باشد کمی بیش از بازار کار آلمان و اقتصاد آلمان است. آلمان دارای ۵ میلیون نفر بیکار است که دیگر شرایط کار پیدا  کردن را نخواهند داشت. بیکاری بالا نیز بدان معنی است که پیدا کردن کار دشوار است، مخصوصا برای خارجیانی که کاملا آلمانی صحبت نمی کنند.

با این وجود، این میزان بیکاری از منطقه به منطقه بسیار متفاوت است. در واقع، در آلمان غربی نسبت به آلمان شرقی )به استثنای برلین و جنوب RDA سابق( نسبتا کم است. بیکاری اول از همه جا روستا را تحت تاثیر قرار می دهد، اما در شهرها وضعیت بهتر است. صنایع سنتی آلمان مانند معادن، کشتی سازی و ساختمانها نیازمندی کمتری به نیروی کاردارند و بازار کار ضعیف تری دارند، اما تقاضای بیشتری برای صنعت خدمات وجود دارد.

 

پیدا کردن کار در آلمان به عنوان خارجی

اگر به خوبی با زبان انگلیسی آشنا شوید، این امر برای پیدا کردن کار در آلمان (به استثنای مشاغل آموزشی) به نفع شماست. اکثر آلمانی ها زبان انگلیسی را در مدرسه یاد می گیرند و امتیازی است که همیشه برای هر گونه استفاده مورد قبول یا حتی مورد تقاضا است (با این حال شما انتظار نداشته باشید که آنها به طور کامل صحبت کنند).

از آنجا که آلمان یکی از بزرگترین صادرکنندگان در جهان است، بنابراین حتی آشنایی با تمام زبان های دیگر نیز می توانند به نفع شما باشند. در حال حاضر در آلمان تقاضای زیاد برای زبان های عجیب و غریب وجود دارد – مخصوصا زبان های آسیایی.

همانطور که میدانید در اکثر کشورها، صحبت کردن با زبان ملی یک شرط است، حداقل برای یافتن یک شغل خوب باید زبان آن کشور را بدانید. بنابراین، زیستن در یک کشور بزرگ چند ملیتی بهتر از یک کار در یک کسب و کار کوچک خانوادگی است. برای حرفه ای هایی که نیاز به تجربه دارند ، بخش های بین المللی شرکت های آلمانی می توانند فرصت خوبی برای کار باشند.

 

سیستم کارآموزی آلمان

اکثر حرفه ها به دقت  در آلمان تنظیم شده و نیاز به تمرین دارند. در حقیقت، آلمان براساس یک سیستم کارآموزی / دوره کارآموزی است که به همه دانش آموزان اجازه می دهد از کار تمرینی که می تواند تا دو یا سه سال قبل از ورود به بازار کار ادامه یابد عبور کند.

این کار برای اطمینان دادن به یک تجربه حرفه ای برای جوانان انجام می شود. برای خارجی ها این اغلب به این معنی است که شما نمیتوانید برخی از مشاغل را در آلمان تجربه کنید حتی اگر در کشور خودتان تجربه کرده اید. مشاغلی نظیر: برق، تکنسین IT و غیره

اگر در عوض شما دارای مدرک کارشناسی در رشته ای خاص (به عنوان مثال برای پزشکان، استادان، پرستاران و غیره) هستید، باید توسط یک مقام دولتی (معمولا توسط انجمن حرفه ای، تجارت یا اتحادیه های کارگری) مورد تایید قرار گیرید.

اگر شما هم قصد دارید از طریق ویزای کار آلمان اقدام کنید موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مشاوره مهاجرت درست می تواند در کنار شما باشد. ما کار مناسب با درآمد مناسب را برای شما پیدا خواهیم کرد. برای کسب آگاهی بیشتر با ما تماس بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − 2 =