بیمه ی سلامت ترکیه برای دانشجویان و افراد خارجی

دانشجویان خارجی تباری که در کشور ترکیه تحصیل نموده و قصد استفاده از طرح بیمه سلامت همگانی را دارند، می توانند ظرف مدت سه ماه از تاریخ ثبت نام در دانشگاه با مراجعه به سازمان تامین اجتماعی استان محل تحصیل و یا مراکز بیمه ی تامین اجتماعی نسبت به اخذ آن اقدام نمایند.

دانشجویانی که ظرف مدت اعلام شده نسبت به مراجعه و درخواست بهره مندی از بیمه ی سلامت ترکیه اقدام ننمایند، حق استفاده از این بیمه در طول دوران تحصیل در ترکیه از ایشان سلب می گردد.

بیمه سلامت در ترکیه

درکشور ترکیه برای گرفتن اقامت (اقامت تحصیلی، اقامت کاری، اقامت از طریق ثبت شرکت، اقامت توریستی و اقامت از طریق خرید ملک) برای اخذ هر یک از این اقامت ها، گرفتن بیمه سلامت در ترکیه امری اجباری می باشد.

انواع بیمه سلامت ترکیه

بیمه در کشور ترکیه به دو صورت انجام پذیر است:

۱- بیمه ی دولتی توسط شرکت های خصوصی
۲- بیمه خصوصی توسط شرکت های خصوصی

بیمه ی دولتی ترکیه

بیمه ی دولتی در کشور ترکیه در صورتی امکان پذیر است که شخص،سرمایه گذار یک شرکت خصوصی بوده و یا این که در یک شرکت خصوصی با داشتن اجازه کا از دولت ترکیه مشغول به فعالیت بوده و بیمه ی فرد توسط کار فرما پرداخت می شود.

 

بیمه ی خصوصی ترکیه

بیمه ی خصوصی در ترکیه که رایج ترین بیمه بین افراد خارجی است توسط شرکت های متعددی صورت می گیرد و هر شرکت  بیمه گذارخصوصی در ترکیه بر اساس ملاکهایی همچون سنین افراد ، جنسیت و تعرفه های درمانی به متقاضیان قیمت های خود را ارائه می دهند.

نحوه محاسبه حق بیمه پرداختی از سوی دانشجو

بر اساس قانون بیمه، مبنای محاسبه حق بیمه پرداختی از سوی دانشجو یک سوم حداقل در آمد روزانه برای ۳۰ روز متوالی می باشد که این مبلغ از سوی دانشجو پرداخت و سپس کلیه مخارج و هزینه های درمانی دانشجو از سوی شرکت بیمه گر پرداخت می گردد.

نکته مهم:

کلیه الزامات قانونی مبنی بر پرداخت حق بیمه متعلق به دانشجو می باشد.کلیه دانشجویانی که حق بیمه ی خود را بصورت کامل پرداخت نموده اند تا پایان دوره ی بیمه می توانند از خدمات درمانی مربوطه استفاده نمایند.

نحوه ی مراجعه جهت بهره مندی از بیمه ی سلامت ترکیه برای دانشجویان

بر اساس قانون ۶۴۵۸ مربوط به افراد خارجی تبار و حفظ حقوق بین الملل که در تاریخ ۲۱ فروردین سال ۱۳۹۳ به مرحله اجرا در آمد دانشجویانی که قصد دریافت پروانه ی اقامت را دارند باید به نکات ذیل توجه داشته باشند.

موارد مهم در بهرمند ی از بیمه سلامت کشور ترکیه

  • جهت انجام امور مربوط به بیمه ابتدا باید به یکی از شعبات اداره ی امور مالیاتی کشور ترکیه مراجعه نموده و نسبت به اخذ شناسه ی مالیاتی اقدام نمایند.(دریافت این شناسه برای آن دسته از کسانی که قبلا دارای پروانه اقامت بوده و یا دارای شناسه ی افراد خارجی تبار می باشند الزامی نمی باشد.)

پس از اخذ شناسه مالیاتی مذکور با مراجعه به دفاتر یکی از شرکت های بیمه رسمی و مورد تایید دولت ترکیه نسبت به اخذ بیمه سلامت اقدام نمایند.هزینه بیمه سلامت متناسب با سن- جنسیت و ملیت اشخاص متفاوت می باشد.

  • انجام بیمه سلامت برای کلیه افراد خارجی تباری که قصد دریافت پروانه اقامت و یا مجوز زندگی در کشور ترکیه را دارند اجباری بوده و به تناسب کشور و جنسیت فرد و نیز نسبت به شرکت های بیمه گزار متفاوت می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 17 =