بدون دسته

کار در سوئد 2019

کشور سوئد با در اختیار داشتن شرکت های بسیار بزرگ و بین المللی در زمینه های مهندسی و پزشکی  همواره جزو برترین کشورها در زمینه ی جذب متخصص برای کار در سوئد بوده است. کشور سوئد با فراهم آوردن محیطی امن و مرفه برای شهروندان خود، این کشور را به انتخاب اول بسیاری از متقاضیان کار در سوئد در سال 2019 تبدیل کرده است.

 

سوئد در یک نگاه کلی

در رتبه بندی های جهانی معرفی شده برای درصد رفاه و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، کشور سوئد هر ساله جزو رتبه های ۱ تا ۱۰ است.

کار در سوئد با توجه به کشور مبدا متقاضی شرایط متفاوتی را می طلبد. در زیر می توانید مراحل و دسته بندی های مختلف را برای درخواست و اقدام برای کار مشاهده کنید.

 

شهروندان اتحادیه اروپا

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا باشید می توانید بدون کسب اجازه برای کار در سوئد اقدام کرده و در این کشور کار کنید. شما همچنین این حق را دارید که در سوئد به جستوی کار بپردازید. همینطور خانواده ی شما می توانند تا وقتی که شما حق اقامت در کشور سوئد را داشته باشید در سوئد بمانند. در این حالت به هنگام ورود به کشور سوئد برای کار، متقاضی و اعضای همراه باید پاسپورت و کارت شناسایی خود را ارائه کنند.

 

((( مقاله پیشنهادی: ویزای کار آلمان )))

 

داشتن همراه و اعضای خانواده خارج از اتحادیه اروپا

اگر همسر فرد متقاضی کار در سوئد، فرزندان و والدین وابسته او از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند باید برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنند. این مورد می تواند پس از ورود به سوئد صورت گیرد و درست در همان زمانی که شما برای دریافت حق خود برای اقامت اقدام می کنید.

 

افراد مقیم در اتحادیه اروپا به صورت بلند مدت

اگر شما در یکی از کشور های اتحادیه اروپا زندگی کرده اید و اجازه اقامت در آن کشور را به مدت حد اقل پنج سال داشته اید، می توانید برای اقامت بلند مدت در آن کشور اقدام کنید. با تکمیل این مرحله و کسب اقامت بلند مدت یکی از کشور های اتحادیه اروپا می توانید راحت تر برای جابه جایی و اقامت در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا اقدام کنید. که یکی از مزایای آن سهل الوصول تر شدن کار در سوئد می باشد.

 

شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا

عموما شهروندان کشور های غیر از اتحادیه اروپا باید برای کسب اجازه کار در سوئد اقدام کنند. تعدادی از کشور ها مستثنی این قانون هستند از جمله شهروندان کشور های استرالیا، کانادا، نیوزلند و کره جنوبی که اگر سن بین ۱۸ تا ۳۰ سال داشته باشند می توانند برای ویزای کار و تعطیلات اقدام کنند.مدت این نوع ویزا تا یک سال می تواند باشد.

در استخدام هایی که در کمتر از سه ماه اتفاق میفتد، شهروندان کشورهای خاص از جمله ایران باید هم اجازه کار و هم ویزا را درخواست کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان شغل های خاص ممکن است از قوانین اجازه کار معاف باشند.

 

موارد مورد نیاز برای اجازه کار در سوئد

برای اینکه شایستگی اجازه کار در سوئد را داشته باشید باید یک نامه رسمی پیشنهاد کاری یا نامه ی استخدام از یک کار فرمای سوئدی داشته باشید. کارفرما باید در اتحادیه ی اروپا حداقل ده روز تبلیغات داشته باشد. فاکتورهای استخدام را که در صنعت و شغل متداول است را داشته باشد و حقوقی با حداقل ۱۳۰۰۰ کرون را به صورت ماهانه پرداخت کند.

 

موارد مجاز برای اعضای خانواده

اگر متقاضی کار در سوئد شهروند کشوری غیر از اتحادیه اروپا است، همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال او که از لحاظ اقتصادی وابسته به او هستند، این اجازه را دارند که در سوئد به او ملحق شوند. اعضای خانواده نیز باید برای کسب اجازه اقامت اقدام کنند. این اقدام هم می تواند به صورت همزمان با متقاضی کار باشد و بخشی از درخواست او را در بر گیرد یا اینکه به صورت مجزا انجام شود.

 

فرآیند درخواست

عموما، شما باید قبل از ورود خود به سوئد درخواست اجازه کار دهید. اگرچه در برخی موارد که شما در کشور سوئد به صورت قانونی زندگی می کنید می توانید از داخل کشور سوئد برای کار در سوئد اقدام کنید. مراحلی که طی می کنید به صورت زیر است.

یک پیشنهاد استخدام را دریافت کنید و آن را تایید کنید، فرم های آن را تکمیل کرده و اطلاعات نشان دهنده محل سکونت و ویزاهای قبلی را ارائه کنید. پیشنهاد کاری شما در این حالت بررسی شده و ملزم به پرداخت هزینه ی درخواست هستید.

پس از ارسال درخواست و بررسی مدارک توسط سازمان های مربوطه ، نتیجه اعلام شده و واجد شرایط بودن یا نبودن شما احراز می شود.

موارد دیگر:

شهروندان کشورهای حوزه اسکاندیناوی این حق را دارند که بدون طی مراحل اداری در سازمان مهاجرت در سوئد آزادانه کار کنند. در حالی که برای کار در کشور مذکور باید مراحل اداری ادارات مالیات سوئد را طی کنند و شماره شناسایی شخصی سوئدی را دریافت کنند.

شهروندان سوییسی برای کار بیش از سه ماه در سوئد نیازمند اجازه کار در سوئد هستند.

دانشجویان بین المللی با اجازه اقامت در سوئد می توانند در کنار تحصیل در سوئد کار کنند. اگر دانشجویان بعد از اتمام تحصیل تمایل به ماندن و کار کردن داشته باشند باید اجازه کار را دریافت کنند.

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *