چرا ادامه تحصیل در ایتالیا؟

تشریح پاسخ به سوال چرا ایتالیا برای ادامه تحصیل مناسب است.

تحصیل در ایتالیا

تحصیل رایگان در دانشگاه های معتبر ایتالیا

تشریح برخی موارد در پاسخ به سوال:

چرا ایتالیا برای ادامه تحصیل مناسب است؟

از مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان کشوری موفق در زمینه های مختلف علمی و هنری، یکی از قطب های جاذبه ی دانشمندان، سرمایه گزاران و هنرمندان بزرگ در جهان است.

به دلیل هم پیمان بودن در معاهده ی شنگن، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی و داشتن تجربه هایی بی نظیر را به شما می دهد، سیستم حمل و نقل ریلی و هوایی آن، دسترسی آسانی حتی به بکرترین و دور افتاده ترین مکان ها را نیز می دهد و سفرهای میان کشوری را بسیار آسان و کم هزینه کرده است. علاوه بر این شما هر زمان به راحتی می توانید از سیستم هایی همچون بلابلاکار نیز برای حمل و نقل آسان و امن جاده ای استفاده کنید.

از مهمترین فرصت هایی که تحصیل در ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می دهد میتوان به برنامه و بورس تحصیلی اراسموس اشاره کرد، که دانشگاه های کشورهای مختلف به هدف تبادل فرهنگی و علمی دست به بورسیه و تبادل دانشجویان خود می زنند. به این واسطه دانشجو خواهد توانست بخشی از دوره ی تحصیل خود را در کشور و دانشگاهی دیگر بگذراند، در حالی که دانشگاه بخش اعظم هزینه ی اقامت و خورد و خوراک دانشجو را پوشش می دهد.

به علاوه شما در هر سنی می توانید برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنید، چرا که هیچ محدویدت سنی ای برای دانشجویان قائل نمی شوند.

درباره ی سیستم آموزشی ایتالیا:

سال تحصیلی در دو ترم برگزار می شود. ترم اول از سپتامبر/اکتبر شروع شده و تا ژانویه/فوریه ادامه دارد، ترم دوم نیز از فوریه شروع شده و تا جولای ادامه خواهد داشت. هر ترم حدوداً 14 هفته ی تحصیلی دارد، جدای از امتحانات که حدود 6 هفته به طول می انجامند. بیشتر امتحانات شفاهی هستند، و معمولا برای هر درس دو امتحان، کتبی و شفاهی جدا برگزار می شود. از نکات حائز اهمیت اینکه برخی از درس های ارائه شده یک ساله بوده و گذراندن آنها دو ترم به طول می انجامد.

دوره های تحصیلی در ایتالیا:

تحصیلات عالی در ایتالیا، توسط دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی هنری، موسیقیایی و موسسات عالی تکنیکی در دسته بندی های مختلف وجود دارد.

دوره  لائورئا:

 اولین دوره ی آموزش عالی است، دوره ای سه سال است که برابر با کارشناسی در ایران قرار می گیرد.

دوره ی لائورئا مجیستراله:

 دوره ای دو ساله است و برابر با کارشناسی ارشد در ایران قرار می گیرد.

** برخی دانشگاه طبق قانون و یا بخش نامه های سالیانه، همچنین دوره های 5 و یا 6 ساله ای که شامل لیسانس و فوق لیسانس پیوسته می باشند را برای برخی رشته ها ارائه می دهند.

در دوره ی کارشناسی معمولا تلاش بر آموزش محتویات علمی و متد ها ملی است در حالی که در دوره ی فوق لیسانس این آموزش به مرحله ای بالاتر وتخصصی تر برده شده و سعی می شود تا دانشجو را برای کار در محیط های مشخص آماده کنند.

برای ثبت نام در دانشگاه در دوره ی لیسانس نیزا به داشتن دیپلم و گواهی گذراندن دوره ی 12 ساله ی تحصیلی است. و همینطور داشتن مدرک لیسانس برای شرکت در دوره ی مستر الزامی است. 

تایید مدرک لیسانس و فوق لیسانس، توسط اساتید دانشگاه مورد نظر، بسته به دانشگاه، به طور فردی و یا در کمیسیونی که در دانشگاه تشکیل می دهند انجام می شود. طی این فرآیند ساختار دوره های گذرانده شده و جنبه های آموزشی آنها مورد ارزیابی و اعتباردهی قرار می گیرند.

دوره ی دکترا:

دوره ی دکتری در ایتالیا درست مثل سیستم آموزشی ایران، سومین دوره ی تحصیلات عالی را شامل می شود و هدف آن آماده سازی دانشجو برای به کار گیری متدهای پیشرفته ی تحقیقات علمی است، دانشجوی دکترا می تواند دوره ی کارآموزی خود را در خارج از ایتالیا و یا در آزموشگاه های تخقیقاتی بگذراند.

برای درخواست پذیرش برای دوره ی دکتری، علاوه بر داشتن مدرک کارشناسی ارشد، دانشجو نیاز به داشتن پروپوزال دکترا نیز دارد. این دوره دست کم سه سال طول کشیده و دانشجو باید در طول این دوره روی تز خود تحقیقات لازم را انجام دهد.

مدارس عالی تکنولوژی:

دوره های ارائه شده توسط این مدارس عالی به لحاظ اعتبار برابر با دوره های آکادمیک هستند، هر چند درست همچون دانشگاه های علمی کاربردی در ایران، ارتباط مسقیم تری با سیستم تولیدی و بازار کار دارند، به همین دلیل بهتر پاسخگوی نیازهای تکنسین های متخصص در زمینه ی تولید و یا کسانی است که علاقه مند به تکنولوژی نوآورانه هستند.

گرایش های تحت پوشش این مدارس عبارتند از :

حرکت پایدار

بهره وری انرژی

فن آوری های نوآورانه برای دارایی ها و فعالیت های فرهنگی – با گرایش گردشگری

فن آوری اطلاعات و ارتباطات

فن آوری های جدید زندگی

فن آوری های جدید برای برند “ساخت ایتالیا” (سیستم های مکانیکی، سیستم مد، سیستم غذایی-کشاورزی، سیستم خانه، خدمات کسب و کار).

برای شرکت در این دوره ها داشتن دیپلم دوره ی متوسطه ی چهار ساله ضروری است.

این دوره ها بین 1800/2000 ساعت درسی هستند و دانشجو ملزم به گذراندن دوره ای کارآموزی برابر با 30% از کل ساعت های دوره ی تحصیلی خواهد بود.

آموزش عالی هنری و موسیقی:

آکادمی های هنر های زیبا (همچون بررا در میلان و آکادمی هنرهای زیبای بولونیا)  از این دست هستند. از جمله دوره های ارائه شده می توان به دوره های پنج ساله ای که معادل با کارشناسی و کارشناسی ارشد به طور پیوسته هستند اشاره کرد،  که سعی در پرورش متخصصینی توانمند دارد تا به این ترتیب حفاظت و نگهداری از آثار هنری را تضمین کند.

تحصیل در ایتالیا مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . بورس تحصیلی ایتالیا ، امکان بردن همراه ، امکان تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف ، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می باشد .

شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در ایتالیا از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های ایتالیا می باشد. امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا برای شما مخاطب عزیز گردد. 

افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش ایتالیا  از دانشگاه های ایتالیا برای شما دانش پژوهان می باشد.

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا شرط معدل دارد؟

برای مقطع لیسانس بیشتر دانشگاه ها شرط معدل ندارند، هرچند بدیهی است که در رشته هایی که هر سال سهمیه ی خاصی برای تعداد دانشجویی که پذیرش می شوند وجود دارد معدل می تواند تاثیر گزار باشد.

برای مقطع فوق لیسانس، برخی دانشگاه ها شرط معدل دارند، که خوشبختانه حتی در دانشگاه های بسیار معتبر نیز برای متقاضیان ایرانی حداقل معدل مورد نیاز بسیار پایین در نظر گرفته شده است

بهترین زمان برای اخذ پذیرش دانشجویی در ایتالیا کدام است؟

از آغاز فوریه تا اوایل جولای.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا، دیپلم کافی است یا نیاز به پیش دانشگاهی نیز هست؟

ارائه ی مدرک پیش دانشگاهی الزامی است، چرا که متقاضی تحصیل در دانشگاه ایتالیاباید حداقل دوره ی 12 ساله ی تحصیل را به اتمام رسانده باشد

برای تحصیل در رشته ی پزشکی ایتالیا چه مدارکی مورد نیاز است؟

علاوه بر درخواست پذیرش، برای تحصیل در رشته ی پزشکی ایتالیا متقاضیان باید در آزمون سراسری آیمت شرکت کرده و در زمان ثبت نام در این آزمون شهر و دانشگاهی را که قصد تحصیل در آن را دارند انتخاب نمایند. حداقل نمره ی آیمت برای قبولی و تعداد نفراتی که هر دانشگاه برای یک سال تحصیلی تایید می کند، بسته به دانشگاه و سال تحصیلی متفاوت بوده و هر سال وزارت آموزش عالی ایتالیا بخشنامه ای برای ابلاغ سهمیه ها صادر می کند.

آیا کسانی که در آزمون آیمت ثبت نام کرده اند نیاز به نمره ی آیلتس برای دریافت ویزا دارند؟

بله، سفارت ایتالیا بدون گواهی زبان که حداقل معادل با “B-2” باشد، ویزا صادر نخواهد کرد.

کارآموزی در دانشگاه های ایتالیا چگونه است؟

در این زمینه دانشجو حق انتخاب دارد. چرا که در هر رشته، کارآموزی را برابر با تعداد واحد مشخصی (به طور معمول 6 واحد) در نظر می گیرند، که دانشجو می تواند در صورت تمایل، به جای گذراندن دوره ی کارآموزی، برابر با واحد های آن درس یا درس هایی را انتخاب کرده و نمره ی آزمون آنها را به پلن تحصیلی خود اضافه کند.

 به طور معمول، دوره ی کارآموزی نمی تواند کمتر از 2 ماه (150 ساعتکاری) باشد؛ چرا که هر واحد را معادل با 25 ساعت کاری قرار داده اند.. بهتر است حتماً پیش از شروع کارآموزی فرم درخواست و اطلاعات جزئی تر آن را از بخش آموزش (سگرتریای) دانشگاه درخواست کنند، چرا که اغلب دانشجو ملزم به پر کردن فرم گزارش و ارائه ی آن به یک از استادانی که برای این منظور معرفی می شوند خواهد بود.

دوره ی کارآموزی در دانشگاه های ایتالیاحداکثر تا 12 ماه قابل تمدید است و با داشتن قرارداد کارآموزی نمی تواند ویزای دانشجویی را به ویزای کاری تبدیل کرد.

کارآموزی برای دانشجویان پزشکی ایتالیا چگونه است؟

مدت زمان، واحدهای اختصاص یافته و حتی سال شروع کارآموزی برای دانشجویان پزشکی با توجه به دانشگاه متفاوت است. دوره های کارآموزی دو هفته ای، سه هفته ای و یا 16 هفته ای برای گرایش های گونانون ( به طور نمونه تخصص های اورژانسی، جراحی و یاکارآموزی در کلینیک ها که می تواند متمرکز بر جراحی قلب، آناتومی پاتولوژیک و غیره باشد) ،در دوره ی تحصیلی 5 و یا 6 ساله ی پزشکی برنامه ریزی شده اند. که معمولا از سال سوم به بعد دانشجو ملزم به گذراندن آنها خواهد شد

هزینه ی زندگی در ایتالیا چه گونه است؟

هزینه ی زندگی در ایتالیا بسته به نحوه ی مدیریت پول و خرج و مخارج می تواند از فرد به فرد بسیار متغیر باشد.

هزینه ی زندگی برای دانشجویان در ایتالیا با توجه به شهر انتخابی آنها متفاوت خواهد بود، هرچند به هر صورت بیشتر این هزینه صرف اجاره ی خانه و محل اقامت شخص می شود که در شهرهای بزرگ تر طبیعتاٌ نرخ اجاره ی خانه بیشتر از شهرهای کوچک تر است. به طور متوسط می توان گفت که خرج سالانه ی دانشجویان (شامل خورد و خوراک، حمل و نقل و محل اقامت) بین  4000 تا 8000 یورو متغیر است.

دانشجویان می توانند برای کم کردن هزینه های خود به جای اجاره ی یک اتاق مستقل یا سوییت مجزا، تنها یک تخت در اتاقی شریک با یک هم اتاقی اجاره کنند (که به نام  پوستو لتو شناخته می شود). اجاره ی یک اتاق مستقل این هزینه را دو برابر و اجاره ی یک سوییت مجزا در بهترین و خوش قیمت ترین حالت آن را دو و نیم برابر می کند. حداقل هزینه ی پوستو لتو در یک ماه در شهرهای بزرگ و با احتساب قبض های برق و گاز و اینترنت می تواند حدود 400 یورو باشد. بدیهی است که این هزینه در شهر های کوچک کمتر و حدوداً 200 یورو باشد.

هزینه ی دانشگاه های ایتالیا چقدر است؟

برای رشته های غیر پزشکی، با استفاده از کمک هزینه ی تحصیلی این هزینه بین 0 تا 1500 یورو در سال متغیر است.

در حالی که هزینه ی رشته های پزشکی، با استفاده از کمک هزینه ی تحصیلی در دانشگاه های دولتی می تواند بین 0 تا 2000 یورو در سال  متغیر باشد.

بورسیه ی تحصیلی در ایتالیا چقدر است و چه میزان از هزینه های دانشجو را پوشش می دهد؟

همانطور که گفته شد بورسیه ی تحصیلی با توجه به وضعیت مالی دانشجو و با استناد به مدارک مالی ارائه شده تخصیص داده می شود. پس از ارائه ی مدارک به اداره ی بورسیه، وضعیت مالی دانشجویان و میزان درآمد سالیانه شان توسط فرمول خاصی ارزیابی می شود، این اداره تقسیم بندی مشخصی برای سطوح مختلف مالی دارد، که میزان بورس تخصیص یافته به دانشجو با قرار گرفتن در هر کدام از این سطوح می تواند متغیر باشد. با اینهمه سقف مبلغ این بورسیه در سال حدوداً بین 4000-5500 در شهرهای مختلف متغیر است. هزینه ی این بورسیه ی تحصیلی اغلب در دو (و گاه در سه) موعد به دانشجو پرداخت می شود. که اولین آن معمولا حدود ژانویه است.

آیا امکان استفاده از تخفیف های دانشجویی در ایتالیا ممکن است؟

برای دانشجویان زیر 26 سال، کارت های مترو و حمل و نقل عمومی شامل تخفیف هستند. میزان این تخفیف و حتی قیمت شارژ ماهیانه ی این کارت ها از شهر به شهر متغیر است. در شهرهای بزرگ می تواند برای کسانی که بالای 26 سال دارند تا 35 یورو در ماه باشد.

در ایتالیا ورودی بیشتر موزه ها شامل تخفیف های دانشجویی است، البته برای برخورداری از این تخفیف ها بهتر است دانشجو حتما علاوه بر کارت دانشجویی، گواهی اشتغال به تحصیل را نیز همراه داشته باشد.

بیشتر بانک ها ی ایتالیا برای دانشحویان تخفیف هایی از جمله معافیت کامل یا تخفیف در پرداخت عوارض پایان سال را ارائه می دهند.

در ایتالیا دانشجویان همینطور در خرید کامپیوتر و گوشی تلفن حتما بهتر است ابتدا تخفیف های دانشجویی آنها را بررسی کنند. چرا که بیشتر سایت ها تخفیف های بسیار خوبی برای دانشجویان ارائه می دهند.

علاوه بر این، دانشجویان می توانند از تخفیف های مخصوص شرکت های هواپیمایی همچون آل ایتالیا نیز در پروازهای خود برخوردار شوند.

آیا در ایتالیا امکان کار دانشجویی وجود دارد؟

دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا طبق قانون و با داشتن کارت اقامت دانشجویی، اجازه دارند تا سقف 20 ساعت در هفته، معادل با 1040 ساعت در سال، کاری پاره وقت داشته باشند. از کارهای دانشجوی پاره وقت متداول در بین دانشجوها کار در بارها و مغازه ها، دلیوری پیتزا، تدریس درس به هم دانشگاهی ها، بیبی سیتینگ، داگ سیتینگ و از این جمله است. پیدا کردن کار برای کسانی که با ایتالیایی آشنایی بیشتری داشته باشند آسان تر خواهد بود و تسلط به انگلیسی نیز تقریبا برای هر کاری یک الزام به حساب می آید.

تبدیل ویزای دانشجوی  ایتالیا به ویزای کاری تنها در چارچوب سهمیه بندی هایی که هر سال توسط پلیس اعلام می شود ممکن است.

از جمله امتیازات برای دانشجویان شاغل این است که در شرایطی که دانشجو به دلیل اشتغال به کار یا بیماری، و با ارائه ی مدرکی برای اثبات این شرایط خاص، با علم به اینکه که قادر نیست دوره ی تحصیلی خود را در مدت زمان تعیین شده ی 3 سال  برای لیسانس و دو سال برای کارشناسی ارشد، به پایان برساند، می تواند درخواست تبدیل  شدن به دانشجوی پاره وقت را به دانشگاه ارائه دهد، تا به این ترتیب سال های مجاز تحصیلی خود را افزایش دهد. برخی دانشگاه ها به طور خودکار با این درخواست، تعداد واحدهایی که باید در یک سال پاس شوند را به تعداد استاندارد خاصی کاهش می دهند (به طور مثال برای دوره ی مستر به جای 60 واخد در سال، دانشجو را ملزم به 20 – 40 واحد در سال می کنند) و برخی دیگر این حداکثر واحد را به عهده ی خود دانشجو می گذارند. با این تغییر، دانشجو از امتیاز تخفیف در پرداخت شهریه برخوردار می شود. به این ترتیب که اگر تعدا سال های تحصیلی به 6 سال تغییر پیدا کرده باشد، تا سال ششم، تخفیفی بین 10-40 درصد در شهریه خواهند داشت. اما اگر مدت زمان تحصیلشان بیشتر از 6 سال پیش بینی شده به طول بینجامد، شهریه ی سال هفتم را باید کامل پرداخت کنند.

خدمات بهداشت و درمان در ایتالیا چگونه است؟

بر اساس تحقیقی که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2000 انجام شد، سیستم خدمات درمانی و بهداشتی ایتالیا از نظر کارآمدی و بهینه بودن هزینه ها و دسترسی به خدمات درمانی عمومی برای تمام شهروندان، جایگاه دوم را در جهان به خود اختصاص داد. شاید از معدود مشکلاتی که موجب شد رتبه ی نخست را در این عرصه به فرانسه واگذار کند، مدت زمان انتظار برای بیماران با اولویت های کمتر در برخی مراکز درمانی، از جمله اورژانس ها بوده است.

دانشجویان متقاضی تحصیل در ایتالیا همزمان با درخواست کارت اقامت، می توانند هزینه ای را برابر با حدود 100 یورو برای بیمه ی یک ساله ی خود و استفاده ی رایگان از خدمات درمانی ایتالیا پرداخت کرده و در مواقع نیاز با خیالی آسوده و بدون دغدغه ی هزینه های گزاف بهداشتی و درمانی از این خدمات بهره ببرند.

پاسخ به سوالات شما:

سعی کردیم دراین بخش به عمده ترین سوالات شما پاسخ بدیم. لطفا اگر جواب سوال خود را در این بخش نیافتید به ما اطلاع بدهید.

مشاوره تخصصی رایگان تحصیل در ایتالیا

درخواست ارزیابی غیر حضوری

دریافت مشاوره فوری

لطفا صبر کنید

تحصیل در ایتالیا، پذیرش تحصیلی در کلیه رشته ها از دانشگاه های ایتالیا

درباره گروه هِرمس اپلای

گروه مشاوران هِرمس اپلای، با بهرمندی از پرسنل مجرب و متعهد، و تکیه به تجربه ارزشمند پروندهای موفق مختلف در زمینه تحصیل در ایتالیا، کسب بورس تحصیلی ایتالیا و پذیرش تحصیلی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیا، اعزام دانشجو به ایتالیا، کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا، معرفی فرصت های بورس ایتالیا همواره در جهت تحقق یک بستر مناسب برای مشاوره و تصمیم گیری منطقی متقاضیان تحصیل در ایتالیا بر مبنای شرایط فردیشان در خدمت رسانی به علاقمندان تحصیل در ایتالیا پیشتاز بوده و هست.

گروه هِرمس اپلای با بهره گیری از پرسنل مجرب و مقیم کشور ایتالیا بعد از مشاوره و عقد قرارداد بدون واسطه اقدام به طی مراحل ثبت نام و ورود به دوره های تحصیلی برای دانشجویان متقاضی  را مهیا می‌کند. همچنین بعد از کمک به استقرار دانشجویان و معرفی موقعیت های شهری و دانشگاهی در صورت تمایل متقاضی می توانیم در مواردی که نیاز به مترجم و کمک داشته باشید به شما یاری رسانیم.

کسب موفقیت وکلای ما در نتیجه اعتماد و تخصص به گروه هرمس اپلای همراه  افتخاریست که به آن می بالیم.

کشور ایتالیا

اطلاعاتی در موردایتالیا، معرفی دانشگاه های ایتالیا، معرفی رشته های تحصیلی ایتالیا، اطلاعاتی در مورد دانشگاه های ایتالیا، نحوه کسب پذیرش ایتالیا در رشته های مختلف ، شرایط بورس و اطلاعاتی مفید در مورد تحصیل در ایتالیا

ایتالیا

 آشنایی با کشور ایتالیا

اطلاعاتی عمومی کشور ایتالیا

درباره کشور ایتالیا

ایتالیا، که به طور رسمی از آن به نام “جمهوری ایتالیا” نام برده می شود و یک جمهوری پارلمانی است که در اروپای جنوبی قرار گرفته کشوری است با جمعیتی حدود 60.5 میلیون، شهر رم به عنوان پایتخت، و واحد پولی یورو.در ایتالیا، تحصیل ایتالیا،دانشگاه های ایتالیا،اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

بخش قاره ای ایتالیا، توسط کوه های آلپ در شمال این کشور مرزکشی شده، و از شمال غرب تا شمال شرق با کشور های فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوانی همسایه است. بخش های دیگر این شبه جزیره توسط دریاهای گونانون از جمله لیگوری، تیرنو، لونیو و آدریاتیک احاطه شده است، علاوه بر بخش قاره ای، این کشور از دو جزیره ی بزرگ نیز تشکیل شده است.

جزیره های سیسیل و ساردنی که پاشنه ی این چکمه ی بزرگ را تا نزدیکی آفریقا می رساند.

از عجایب ایتالیا که کمتر کسی از آن مطلع است می توان به قرار گرفتن دو کشور مستقل در دل این سرزمین اشاره کرد: شهر واتیکان و سان مارینو.

رم، که پایتخت امپرطوری روم بوده، برای قرن های متوالی مرکز سیاسی و فرهنگی تمدن غرب بوده است. هرچند پیشرو بودن ایتالیا تنها محدود به گذشته ی پر شکوه این کشور نشده، و در عصر جدید نیز جایگاه خود را به عنوان یکی از برترین قدرت های اقتصادی جهان تثبیت کرده است.

ذر سال 2013، رتبه ی هشتم را در میان قدرت های اقتصادی جهان و رتبه ی چهارم را میان کشورهای اروپایی به خود اختصاص داد. کشوری است با استاندارد بالای زندگی، شاخص توسعه ی انسانی بسیار بالا در حدود 0.87 و امید به زندگی در آن به طور میانگین 82.4 سال تخمین زده شده است.

OECD یکی از اعضای اصلی و از پایه گزاران اتحادیه ی اروپا، ناتو، شورای اروپا وعلاوه بر اینکه از هم پیمانان سازمان ملل و معاهده ی شنگن بوده و همچنین از اعضای جی-7 و جی-20 است. در مجموع می توان ایتالیا را از بزرگترین قدرت های منطقه ای و اروپایی دانست که نفوذ زیادی حتی بر تصمیم های فرا منطقه ای در بیرون از اتحادیه ی اروپا نیز دارد.

بیشترین میراث جهانی یونسکو را در مقایسه با دیگر کشورهای جهان داراست، که برابر با بیشتر از نیمی از سهم کل جهان است و به همین ترتیب رتبه ی پنجم را در میان پربازدیدترین و توریستی ترین کشورهای جهان کسب کرده است.

 احزاب سیاسی و تقسیم بندی ارضی:

از بزرگرترین و پرطرفدارترین حزب های سیاسی این کشور می توان به ترتیب به حزب دموکراتیک و فورزا ایتالیا و همچین لگا نورد اشاره کرد. همچنین تقسیم بندی ارضی این کشور به گونه ای متفاوت است.

به این صورت که از 20 منطقه تشکیل شده همچون لومباردی و امیلیا رومانا، توسکانی، لاتزیو و … ، که تعداد 5 تای آنها (فرویلی-ونتزیا جولیا، ساردنیا، سیسیلی، ترنتینو آلتو آدیجه و واله دآئوستا) از نظر زبانی، تاریخی و جغرافیایی از نوعی استقلال خاص برخوردار هستند.

علاوه بر این، این مناطق شامل 93 استان و 14 شهر متروپولیتان هستند که هر کدام بخش های شهری (شهرداری)  شمارش شده است.7982 متعددی تقسیم بندی می شود. پذیرش تحصیلی ایتالیا،ایتالیا،اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

وضعیت کار در ایتالیا چگونه است؟

این یکی از مهمترین سوالات رایج کسانی است که به فکر سفر برای تحصیل در ایتالیا و یا ادامه ی زندگی در ایتالیا هستند. برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است نگاهی اجمالی به وضعیت صنعت و اقتصاد در این کشور داشته باشیم.

هرچند همه با شنیدن نام این کشور زیبا، در ابتدا به یاد صنعت مد و گردشگری و جنبه ی هنری و تاریخی آن می افتند. اما ایتالیا علاوه بر داشتن تصویری زیبا، ساختاری محکم از صنایع گوناگون نیز برای خود ساخته است.

در ادامه با برخی از این صنایع که شاید زمینه ی شغلی آینده ی شما باشند آشنا می شوید:

صنعت اتومبیل سازی: مازراتی، لامبورگینی، فیات و فراری شروع خوبی برای یادآوری میزان موفقیت ایتالیا در صنعت خودروسازی هستند. هرچند که علاوه بر این برندهای مطرح جهانی کارخانجات و برندهای ایتالیایی متعدد دیگری نیز در زمینه ی تولید ماشین مشغول به کار و تولید هستند.

صنعت کشاورزی، ماهیگیری و دامداری: ناگفته پیداست که نام ایتالیا با غذا و نوشیدنی پیوند خورده است. اما این حسن شهرت علاوه بر رسپی غذاهای مدیترانه ای، وام دار تولیدات کشاورزی و دامداری با کیفیت و با استانداردهای اتحادیه ی   ، و“Frutti di mare” اروپا نیز هست. تولیدات غلات، انگور، زیتون، ماهی و دیگر محصولات دریایی یا به اصطلاح محصولات لبنی از جمله انواع پنیرهای خاص این کشور برخی از این محصولات هستند.

علاوه بر این، ایتالیا در زمینه ی صنایع فلزکاری، پردازش فلزات گرانبها، فرآوری مواد معدنی، پتروشیمی و تولیدات الکتریکی و تولید برق و همچنین تولیدات مکانیکی از جمله کشتی سازی، هواپیماسازی، و نیز ساخت راه آهن نامی پرآوازه دارد.

طبق گزارش بانک جهانی در سال 2012، ایتالیا هشتمین قدرت اقتصادی جهان شناخته شده است، در حالی که این رتبه اگر فاکتور برابری قدرت خرید مردم را نیز لحاظ کنیم جای خود را به مرتبه ی دهم در جهان می دهد.

در زمینه ی واردات و صادرات و تجارت بین المللی همچنان ایتالیا در جایگاه هشتم در میان تمام کشورهای جهان قرار دارد. مانند همه ی کشورهایی که از نظر اقتصادی پیشرفته هستند، اقتصاد این کشور نیز تمرکزی قوی بر بخش “خدمات” دارد. شرکت های تولیدی ایتالیا عموما از نظر اندازه شرکت هایی کوچک و یا متوسط هستند، در حالی که شرکت های بزرگتر در آن بیشتر خانوادگی بوده و یا خارجی هستند.

مد: ورساچه، پرادا، آرمانی و والنتینو تنها برخی از برند های مطرح مد و طراحی هستند که استانداردهای طراحی و کیفیت را در جهان با مقیاس های ایتالیایی تغییر داده اند.

فرهنگ، هنر، ادبیات، موسیقی: برای کسانی که مایل به تحصیل در ایتالیا و کار در زمینه ی ادبیات و هنر و فلسفه هستند ایتالیا بی شک از بهترین گزینه های ممکن است.

کشور دانته آلیگیری، جاکومو لئوپاردی، کازانووا، اومبرتو اکو، ایتالو کالوینو، اوریانا فالاچی، آلساندرو مانزونی و گابریله دانونزو. یکی از اصیل ترین مهدهای شعر و ادب.

کشور موسیقی و اپرا با مشاهیری چون آنتونیو ویوالدی، جاکومو پوچینی، نیکولو پاگانینی که از بزرگان موسیقیدان جهان به شمار می روند و خوانندگان پرآوازه ای چون آندرئا بوچلی، لوچانو پاواروتی، لاورا پائوزینی، و فابریزیو د آندره ها، علاوه بر این صنعت سینما نیز در جهان با نام هایی ایتالیایی همچون سرجیو لئونه، پیر پائولو پازولینی، برناردو برتولوچی گره خورده است.

ایتالیا همچنین برای نقاشان و هنرجویانی که به دنبال قرار گرفتن در فضایی مناسب رشد هستند فرصتی است فوق العاده، چرا که از دیرباز در هنر نقاشی و معماری پیشرو بوده و با بزرگانی چون لئوناردو داوینچی، میکل آنجلو، و کاراواجو به این هنرها جانی دوباره بخشیده است.

اینها همه و همه، تنها اشاره ای کوچک به صنایع مطرح و بزرگ ایتالیایی، و فرصت های شغلی گوناگونی است که در ایتالیا در انتظار دانشجویان فارغ التحصیل خواهد بود.

درباره ی نظام آموزشی ایتالیا:

ایتالیا پیشینه ای طولانی در زمینه ی “رهبری و مدیریت” در جهان و اکتشافات و اختراعات علمی دارد. از مهمترین کاشفان جهان، کریستف کلمب و مارکو پولو، و از مشهورترین فیزیک دانان جهان، انریکو فرمی، که سازنده ی اولین رآکتور اتمی در جهان بود، همگی ایتالیایی بودند.

دانشمندان و مخترعان ایتالیایی از دیرباز تا کنون در زمینه ی علوم گونانون، ا ز ریاضیات و فیزیک و اختر شناسی  و مهندسی گرفته تا شیمی و علوم پزشکی و ژنتیک، پیشرو و سرآمد بوده اند. گالیله، آلساندرو ولتا، و داوینچی تنها نمونه ای از لیست بلند بالای این دانشمندان هستند که شاید کمتر کسی نامشان را نشنیده باشد.

ناگفته پیداست که برای ظهور چنین دانشمندانی بیش از هر چیز بستر آموزشی مناسب در هر جامعه ای تاثیرگزار است. سیستم آموزشی ایتالیا امروزه با ارائه ی خدمات تحصیلی در دانشگاه هایی با رتبه ی بالای علمی در جهان، و با جذب استعداد از گوشه گوشه ی دنیا به فرآیند تولید علمی خود ادامه  می دهد.

دانشگاه هایی همچون بولونیا که آن را از قدیمی ترین دانشگاه ها در جهان می دانند، پولیتکنیک میلان، ساپینزا، ترنتو، تورینو، ناپولی، فلورانس، پاویا و … که از رتبه های عالی علمی و رنکینگ بالای بین المللی برخوردارند، هر سال پذیرای دانشجویانی خارجی از سرتاسر جهان هستند. و حدود 70 دانشگاه از 90 دانشگاه ایتالیا مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

هزینه ی زندگی برای دانشجویان در ایتالیا با توجه به شهر مورد انتخاب آنها متفاوت خواهد بود، هرچند به هر صورت بیشتر این هزینه صرف اجاره ی خانه و محل اقامت شخص می شود که در شهرهای بزرگ تر طبیعتاٌ نرخ اجاره ی خانه بیشتر از شهرهای کوچک تر است.

به طور متوسط می توان گفت که خرج سالانه ی دانشجویان (شامل خورد و خوراک، حمل و نقل و محل اقامت) بین  4000 تا 8000 یورو متغیر است.

به هر رو، یکی از مهمترین دلایلی که ایتالیا را تبدیل به  قطبی دانشجویی و انتخابی فوق العاده برای ادامه ی تحصیل کرده است، بورس های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی ایست که دانشگاه های سراسر کشور برای پشتیبانی از دانشجویان و با توجه به وضعیت مالی آنان به دانشجویان ارائه می دهند.

تصمیم گیری در مورد وضعیت مالی دانشجویان با ارزیابی مدارک مالی مورد نیاز، که توسط دانشجو ترجمه و تا تاریخ معینی به اداره ی بورس ارائه می شود، انجام می گیرد.

 اگر پیتزا و پاستاهای ایتالیایی و نوشیدنی های بی نظیرش را به کناری بگذاریم، علاوه بر همه ی موارد یاد شده وعلاوه بر فرهنگ اروپایی و آرامش و امنیت بی نظیر این کشور، نکته ی مهم دیگری که سبب کشش ایرانیان به سوی ایتالیا شده است، نزدیکی فرهنگی این کشور به ایران و ایرانیان است.

علاوه بر شباهت ظاهری، ایتالیایی ها در رفتارهای اجتماعی خود شباهت زیادی به ایرانیان دارند، و این نکته می تواند برای کسانی که قصد وارد شدن به محیطی کاملا جدید و ناآشنا را دارند باعث دلگرمی بیشتر شود تا خود را با آرامش بیشتری در خانه ی جدید خود احساس کنند.

همچنین ایران و ایتالیا تنها دو ساعت و نیم اختلاف ساعت دارند که این مساله به حفظ ارتباط های تلفنی و تصویری با خویشان و دوستانی که در ایران هستند کمک شایانی می کند.

از مهم ترین شهر های ایتالیا که سالانه دانشجویان زیادی را نیز به خود جلب می کنند می توان به میلان، روم، تورین، بولونیا، وفلورانس اشاره کرد. جالب اینکه در نزدیکی هر کدام از این شهر های بزرگ شهرهای عمدتاً دانشجویی کوچک تر و زیبایی قرار گرفته اند که علاوه بر جاده و اتوبان، با قطار و خط راه آهن به این شهرهای مرکزی تر متصل شده اند.

تحصیل در ایتالیا مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . بورس تحصیلی ایتالیا ، امکان بردن همراه ، امکان تحصیل در ایتالیا در مقاطع مختلف ، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا می باشد .

شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در ایتالیا از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی ایتالیا و تحصیل در ایتالیا اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های ایتالیا می باشد.

امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش تحصیلی ایتالیا برای شما مخاطب عزیز گردد.  افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش ایتالیا  از دانشگاه های ایتالیا برای شما دانش پژوهان می باشد.

 گروه هرمس اپلای :

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به گروه مهاجرتی هرمس اپلایمی‌باشد. قوانین حاکم بر سایت، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است و هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع می باشد.

راههای ارتباط با ما :

ایمیل: 

info@hermesapply.com

تلفن تماس:

95118296(021)