روسیه

چرا ادامه تحصیل در روسیه؟

تشریح پاسخ به سوال چرا روسیه برای ادامه تحصیل مناسب است.

تحصیل در روسیه

دانشگاه های روسیه مکان مناسبی برای ادامه تحصیل

تشریح برخی موارد در پاسخ به سوال:

چرا روسیه برای ادامه تحصیل مناسب است؟

روسیه از نظر علمی دارای جایگاه والایی در جهان بوده و از پیشرفته‌ترین کشورها در رشته‌های علوم پایه، ریاضی، فیزیک، شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، هنر و موسیقی و غیره است. نزدیک بودن فاصله تهران به مسکو (حدود 30 : 3 ساعت)، روابط بسیار خوب مابین دو کشور ایران و روسیه، مهمان‌نوازی مردم روس، تغذیه شبیه به ایران، معماری بسیار زیبای مسکو و‌… دانشجویان فراوانی را سالیانه مشتاق به ادامه تحصیلات در مسکو، سن پطرزبورگ و سایر شهرهای روسیه می‌کند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ‌رشد و تعالی روسیه سرعت فزاینده‌ای یافت و از نظر علمی، اجتماعی و فرهنگی نیز از اکثر کشورهای اروپایی و حتی در برخی زمینه‌ها از امریکا پیشی گرفت.

وجود دانشمندانی چون پاولوف، مندلیوف، لومونوسف، ساخاروف؛ شاعران و نویسندگانی مانند پوشکین، تولستوی، چخوف، داستایفسکی؛ موسیقیدانانی چون چایکوفسکی؛ مشاهیری مانند یوری گاگارین (اولین فضانورد جهان) و کالاشینکوف (سازنده مسلسل کلاشینکوف)؛ روسیه را از بعد علمی و فرهنگی از سایر کشورهای جهان متمایز ساخته است.

هزینه دانشگاه‌های روسیه مسکو با خوابگاه سالیانه حدودا بین 4 هزار تا 6 هزار دلار امریکا است. لازم به ذکر است هزینه تحصیل در رشته‌های هنری (موسیقی، کارگردانی و نقاشی) و دانشگاه دولتی مسکو و آرشیتکت دانشگاه مارخی بالاتر است. همچنین هزینه زندگی دانشجویی در مسکو ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار امریکا است. یکی از مزایای تحصیل در روسیه هزینه مناسب دانشگاه‌ها است و همچنین دانشگاه‌های روسیه از لحاظ علمی در جهان رتبه‌های بالایی دارد.

خوابگاه‌های دانشگاه‌های روسیه نسبتا مرتب و امنیت کاملی دارد و از نظر تجهیزات آزمایشگاهی و کتابخانه و آموزشی عملی بسیار مجهز و پیشرفته‌اند و امکانات بسیار خوبی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند.

روسیه از نظر امنیتی بسیار مراقب اتباع خارجی خود است و مخصوصا مسکو شهر بسیار آرام و امنی برای تحصیل به حساب می‌آید. برخلاف آنچه رسانه‌های اروپایی به دلیل رقابت با روسیه سعی می‌کنند این کشور را کشوری ناامن جلوه دهند و همیشه بیم از آن دارند که  کشور روسیه روزی از نظر علمی و صنعتی از کشورهای اروپایی و امریکایی بسیار پیشی گیرد ولی واقعیت امر این است که روسیه امروزی کشوری بسیار پیشرفته، مدرن، قانونمند و زیبا است.

بسیاری از دانشجویان از یادگیری زبان روسی هراس دارند و می‌گویند که زبان روسی زبان سختی است ولی اگر دانشجو در مدت یک سال به طور جدی به آموزش زبان روسی بپردازد نه تنها زبان روسی برای او سخت نیست بلکه زبانی شیرین برای دانشجو به نظر می‌رسد و پس از یک سال دانشجو می‌تواند به راحتی به زبان روسی صحبت کند هر چند ممکن است از لحاظ دستور زبان اشتباهاتی داشته باشد که اساتید دانشگاه در این موارد خیلی به دانشجو سخت نمی‌گیرند و به مرور زمان نیز این اشتباهات کم می‌شود.

البته بهتر است دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه را دارند از ایران شروع به آموختن زبان روسی کنند که در هنگام ورود به روسیه بتوانند امورات زندگی خود را بگذرانند. به دانشجویان توصیه می‌شود که مقطع کارشناسی را در یکی از دانشگاه‌های داخل ایران طی کنند و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (کارشناسی ارشد و دکترا) به روسیه اعزام شوند.

روسیه با 17 میلیون و 75 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت به تنهایی بیش از ۷۶ درصد خاک اتحاد جماهیر شوروی سابق را تشکیل می‌دهد و در حال حاضر با اشغال حدود ۵/١١ درصد خشکی‌های کره زمین، بزرگ‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود. جمعیت روسیه ١۴۸ میلیون نفر بوده و بیش ار 100 ملیت و قوم در روسیه زندگی می‌کنند. زبان روسی زبان رسمی بوده و اکثر مردم روسیه تابع کلیسای ارتودکسند. روسیه ۲١ جمهوری خود مختار، ۴۹ استان و 2 شهر برزگ مسکو و سن پطرزبورگ را دارد که به تناوب هر یک پایتخت بوده‌اند. در حال حاضر پایتخت روسیه شهر مسکو است؛ کشوری که در ناحیه مرکزی بخش اروپایی واقع شده و تاریخ بناهای آن به سال ١١۴۷ میلادی می‌رسد. بزرگ‌ترین مراکز علمی و آموزش عالی در روسیه است که بیش از ١۵۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی مورد تائید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران در روسیه فعالیت می‌کنند.

مسکو با جمعیتی بالغ بر ١۵ میلیون نفر مساحتی بیش از هزار کیلومتر مربع دارد. اختلاف ساعت مسکو با تهران به وقت محلی فقط ۳۰ دقیقه است و واحد پول روسیه روبل است. شهر مسکو کاملا مسطح است و دارای علائم شهری بسیار نادر است که هفت خواهران استالین را می‌توان جزئی از آن‌ها دانست؛ این ساختمان‌های بزرگ و با ابهت در زمان استالین ساخته شده‌اند که دانشگاه دولتی مسکو و وزارت امور خارجه از جمله آن‌هایند.

‌متروی مسکو که از زیباترین متروهای جهان است در سال ١۹۳۰ بنا شده و ایستگاه‌های آن همانند کاخ‌های سلطنتی و سالن‌های آن درباری است. همچنین در این کشور رودخانه‌های فراوان با کشتی‌های مسافربری مشغول به کارند که شب‌ها مناظر بسیار زیبایی‌ به وجود می‌آورند.

کاخ کرملین در هسته مرکزی شهر مسکو در قرن پانزدهم بنا شده و شامل تعدادی کاخ و کلیساهای بسیار زیبا و شگفت انگیز است. میدان سرخ که مهم‌ترین میدان روسیه و مسکو است در کنار کاخ کرملین واقع شده و حدود 72 هزار و 500 مترمربع وسعت دارد. خیابان‌های بسیار زیبا مانند خیابان تورسکایا و آربات و‌… محل رفت و آمد توریست‌ها است. تئاتر بزرگ مسکو روسیه (بالشوی تئاتر) از معروف‌ترین تئاترهای جهان بوده و سالیانه تعداد زیادی توریست را جلب ‌می‌کند.

تحصیل در روسیه با توجه به رنکینگ دانشگاه های روسیه و هزینه های تحصیل در روسیه و کسب تحصیل در رشته های پزشکی روسیه و دندانپزشکی روسیه مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . وجود دانشگاه های معتبر در رشته های مختلف و موقعیت کشور روسیه ، امکان بردن همراه، امکان تحصیل در مقاطع مختلف، هزینه های پایین تحصیل در روسیه به نسبت دیگر کشورهای اوپایی، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه می باشد . شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در روسیه و پذیرش تحصیلی روسیه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب  پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های روسیه می باشد. امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش روسیه برای شما مخاطب عزیز گردد.  افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش روسیه  از دانشگاه های روسیه، پذیرش پزشکی روسیه و پذیرش دندانپزشکی روسیه برای شما دانش پژوهان می باشد

 

آخرین مقالات در مورد تحصیل در روسیه و معرفی دانشگاه های روسیه

دوره های تحصیلی در کشور روسیه به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

 •  دوره آموزش عالی ناتمام:

شامل حداقل ۲ سال تحصيل در برنامه هاي آموزش عالي. دانشجويان در صورت ترك دانشگاه در اين مرحله، مي توانند مدرك تحصيلات عالي ناتمام دريافت نمايند و در مشاغلي كه نيازمند آشنايي محدود با تحصيلات عالي مي باشند، مشغول به كار شوند يا تحصيلات خود را ادامه دهند

1-کارشناسی:

 شامل حداقل ۴ سال تحصيل در مؤسسات آموزش عالي. ۵۰% برنامه هاي درسي منطبق با استانداردهاي آموزشي دولتي و ۵۰% ديگر توسط خود دانشگاه ها طراحي و تدوين مي شود.

 

2-کارشناسی_ارشد:

مدرك Master) Magistr) شامل ۲ سال تحصيل پس از دوره Bachlor) Bakalavr) و دفاع از پايان نامه و گذراندن امتحانات نهايي مي باشد. مدرك Specialist Diploma به دو طريق ارائه مي شود: حداقل يك سال تحصيل پس از دوره Bakalavr و يا ۵ الي ۶ سال تحصيل پيوسته پس از ديپلم دبيرستان. مدرك Specialist Diploma نشاندهنده يك تخصص حرفه اي است و دارندگان اين مدرك مجاز به فعاليت در مشاغل تخصصي و ادامه تحصيل در دوره دكتري مي باشند. اين مدرك پس از اتمام تحصيلات، دفاع از پايان نامه، و گذراندن امتحانات نهايي به دانش آموختگان ارائه مي شود.

 

3-دکترا  Kandidat Nauk :

پی اچ دی شامل حداقل ۳ سال تحصيل با داشتن مدرک Specialist Diploma يا (Magistr (Master دانشجويان در اين دوره با روش هاي مختلف تحقيق و آموزش آشنا مي شوند و در برخي دروس رشته مربوط امتحان مي دهند. پس از تهيه رساله دكتري و دفاع از آن، مدرك (Ph.D) یا Kandidat Nauk به دانش آموختگان ارائه مي شود.

 

4-(فوق دکترا) Doctor Nauk:

(فوق دکترا): اين دوره طول مشخصي ندارد و مي تواند ۵ الي ۱۵ سال به طول انجامد. اين دوره پس از دوره Ph.D)Kandidat Nauk ) بوده و با دفاع از رساله به اتمام مي رسد. اين دوره در بسياري از كشورهاي ديگر معادلي ندارد.

 

 • کارشناسی ارشد و دوره تخصصی رشته های  زیر مجموعه پزشکی:

 

کارورزی / دوره انترنی: ​​مدت دوره – 1سال.

 • رزیدنتی بالینی : مدت دوره – ۲ تا ۵ سال (با توجه به تخصص ها و تمایلات پزشک):

دکترا: طول دوره ۳ – سال.

دوره تخصصی دندانپزشکی ۲ سال.

 

یک سال تحصیلی در دانشگاه های روسیه 10 ماه طول می کشد (1 سپتامبر – 30 ژوئن).

 سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود: ترم اول از 1سپتامبر  تا 25ژانویه، ترم دوم از 9 فوریه تا 30 ژوئن.

در پایان هر ترم (ژانویه و ژوئن) دانشجویان مطالب درسی تدریس شده را امتحان می دهند.

 بین دو ترم دانشجویان تعطیلات دارند: تعطیلات زمستانی (به مدت 2 هفته: از 25 ژانویه تا 9 فوریه) و تعطیلات تابستانی (2 ماه: از اول ژانویه تا 30 آگوست).

 دانشجویان می توانند تعطیلات زمستانی و تابستانی را در روسیه بگذرانند و یا این مدت را در کشور خود سپری کنند.

مزایای تحصیل در روسیه چیست؟

1-تحصیل در کشور روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است و برای تحصیل در زبان انگلیسی دوره ی تکمیلی پاتفک (پیش دانشگاهی یا مقدماتی) نیاز نیست ولی برای تحصیل به زبان روسی نیاز است و  از طرف دیگر نیازی به مدرک زبان(تافل یا آیلتس)  نیست

2- امکان تحصیل در کشور روسیه برای رشته های علوم پزشکی با داشتن دیپلم ریاضی و تجربی امکانپذیر است و لزوما به دیپلم تجربی نیاز نیست و امکان تحصیل در سه رشته ی پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد

3- تحصیل در بسیاری از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران است

 

4- هزینه ی تحصیل و زندگی در کشور روسیه نسبت به کشور های اروپایی دیگر بسیار ارزان تر و مناسب میباشد

5- اخذ ویزا و پذیرش تحصیلی نسبت به کشورهای دیگر راحت تر است و مراحل ورود به کشور روسیه بسیار ساده است

6- فرهنگ بالای مردم و قوانین راهنمایی و نظم در کار

7- مشتری مداری در هر جا و در هر فروشگاه ، حق ابتدا با مشتری است

8-کشور روسیه جزو پهناورترین و پر قدرت ترین کشور های جهان می باشد 

9-زیبایی شهرهای مسکو و سن پترزبورگ چشم نواز است و سن پترزبورگ جزو زیباترین شهر های جهان است

10- تجربه ی زندگی مستقل داشتن و تجربه ی یک فرهنگ جدید و تجربه سفر

11- مدرک کشور روسیه در سطح بین المللی دارای اعتبار بالایی است

12- وجود تعداد زیادی دانشجوی ایرانی و با فرهنگ مشترک در کشور روسیه

 

از مزایای تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه ورود بدون_آزمون ورودی به رشته ها و دانشگاههای سطح بالا می باشد که این در نوع خود فرصتی بی نظیر است.

 هزینه های تحصیل در این کشور در مقایسه با تحصیل مهندسی در انگلستان و تحصیل رشته های مهندسی در آمریکا و تحصیل رشته های مهندسی در کانادا بسیار پایین است، برای تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه حداکثر هزینه هایی که برای تحصیل پرداخته می شود حدود 3500$ در سال است که با نرخ امروز دلار حدودا ۱۴ میلیون تومن محاسبه می گردد، که در مقایسه با تحصیل در رشته مهندسی در انگلستان و تحصیل در رشته های مهندسی در آمریکا و کانادا که حداقل هزینه ها 60 میلیون تومان به بالا برای تحصیل همان رشته ها می باشد، بسیار به صرفه تر می باشد و برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی انگلستان و اخذ پذیرش و ویزای آمریکا و اخذ پذیرش و ویزای کانادا و کشورهایی از این دسته… حتما باید یک مبلغ قابل توجه از قبیل تمام هزینه های زندگی در یک سال و تمام شهریه دانشگاه را چند ماه قبل از وقت سفارت در حساب خود داشته باشید، ولی خوشبختانه در مورد روسیه چنین نیست.

از دیگر مزایای قابل توجه تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه میتوان از نداشتن شرط سن برای ورود به دانشگاههای روسیه و امکان تحصیل برای همۀ علاقمندان نام برد، امکان تحصیل در رشته های مهندسی در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد و مدارک این دانشگاهها در تمام دنیا دارای اعتبار می باشد.

دانشگاههای روسیه از نظر علمی بسیار قوی و در سطح عالی و دارای اعتبار بالای جهانی می باشند و در تمام رشته ها از قبیل علوم پایه، علوم ریاضی فیزیک، علوم شیمی، هوا فضا، فنی مهندسی، نانوتکنولوژی، علوم هنر و موسیقی، کلاسها را ارائه می دهد.

 از رشته های منحصر بفرد و حرفه ایی مهندسی برای تحصیل در دانشگاههای معتبر دنیا میتوان از تحصیل در رشته های هوانوردی، مهندسی هوا فضا، مهندسی موشک،Airport Avionics  ، Management Aviation ،  A&P و Management  نام برد که با توجه به پیشرفت این علوم در روسیه گزینه طلایی بحساب می آید، زیرا برای مثال رشته های مهندسی هوافضا و مهندسی موشک رشته هایی هستند که در هر کشوری و برای هرکسی وجود ندارد و کشور روسیه این رشته ها را بصورت کاملا تخصصی در دانشگاههای مستقل ارائه می دهد و متخصصین خود را به دانشگاهها و کشورهای مهم دنیا جهت پروژه های تحقیقاتی ارسال می کند و بدون شک روسیه در این زمینه ها از قدرتمندترین کشورهای دنیا می باشد. تحصیل در این رشته ها در کشورهای دیگر دنیا مثل تحصیل مهندسی هوا فضا در آمریکا و اروپا، و تحصیل مهندسی موشک در آمریکا و اروپا هزینه های بسیار بالایی در حدود سالی 70 میلیون تومان در بر خواهد داشت که در مقایسه با روسیه بسیار زیاد است ولی باز هم گزینۀ بورس و ترنسفر به اروپا و آمریکا بعد از تحصیل در روسیه موجود است.

آیا کار در زمان تحصیل در روسیه امکانپذیر است؟

این سوال خیلی از دانشجویان خارجی است که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند.

 عزیزان هموطن که برای ادامه تحصیل بخصوص رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را دارند بخاطر داشته باشند که می توانند در حین تحصیل کار کنند اما سوال اینجاست که چگونه؟

دانشجویان خارجی می توانند بدون هیج اجازه کاری در دانشگاه یا ارگان های وابسته به دانشگاه در ساعات خارج از درس و تعطیلات کار کنند. اما برای موارد دیگر نیاز به کسب مجوز کار دارند. مجوز کار فقط به دانشجویانی داده می شود که در دانشگاه های دولتی و به صورت تمام وقت تحصیل کنند. این مجوز کار فقط به دانشجویان اجازه می دهد که در رشته مشخص شده مندرج در مجوز و فقط در شهری که در آن تحصیل می کنند اجازه کار داشته باشند. برخلاف بسیاری از کشورها، روسیه هیچ محدودیت زمانی مثل 20 ساعت در هفته برای کار ندارد.

اما موارد قانونی به چه صورت هست؟

 1. مجوز کار به صورت یکساله صادر می شود و اگر دانشجو از ادامه تحصیل انصراف دهد مجوز کار اتوماتیک منقضی می شود.
 2. مجوز کار برای سال های بعد قابل تمدید است.
 3. اگر قبل از اتمام مجوز کار فعلی دانشجو محل کارخود را ترک کند و کار جدیدی را آغاز کند می تواند با همان مجوز قبلی به کار خود ادامه دهد بشرطی که اداره مهاجرت روسیه را پیرامون تغییرات شغلی مطلع سازد.
 4. از ابتدای سال 2014 گرفتن مجوز کار بسیار راحت تر شده و فقط 10 روز کاری جهت اخذ این مجوز زمان لازم است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار کدامند؟

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار که باید به اداره مهاجرت روسیه ارائه شوند عبارتند از:

 1. فرم تقاضا
 2. پاسپورت
 3. کارت اقامت
 4. واریز مبلغ 3500 روبل معادل 60 دلار
 5. قرارداد شغلی
 6. گواهی پزشکی دال بر عدم اعتیاد متقاضی و عدم ابتلا به ایدز و هپاتیت
 7. گواهی اشتغال به تحصیل

 

هزينه خورد و خوراك و زندگي دانشجويي در مسكو چگونه است؟

هزینه خورد و خوراک برای دانشجویان در اکثر کشورهای جهان رابطه ای مستقیمی داره با کیفیت زندگی دانشجویان یعنی برای مثال دو دانشجو در کشور روسیه و شهر مسکو زندگی میکنن یک دانشجو ممکن ماهی 500 دلار هم کفاف زندگی و خورد و خوراکش رو نده اما یک دانشجوی دیگه با ماهی 500 دلار بهترین زندگی رو داشته باشه و بهترین غذاها رو نوش جان کنه همه چی بر میگرده به مدیریت خود دانشجو که به چه نحوی پولی رو که برای یک ماه کنار گذاشته مدیریت و خرج کنه پس به اینجا میرسیم که دانشجو حتما باید دخل و خرجش رو مدیریت کنه.

اما مقدار هزینه های در شهر مسکو برای یک دانشجو به چه صورت خواهد بود خیلی ها در ایران تصور این رو دارن که شهر مسکو یکی از گران ترین شهرهای دنیاست که این تصور از یک لحاظ درست و از لحاظ دیگر اشتباه ست بله شهر مسکو در آمارهای جهانی در چند سال اخیر جز گرانترین شهر های دنیا برای زندگی بوده اما گرانترین بودن این شهر چند دلیل دارد که عمدتا شامل زندگی دانشجویی نمی شود برای مثال شما برای اجاره خانه تک خوابه در ارزانترین قسمت های شهر مسکو قیمتی حدود 500 دلار ماهانه باید بپردازید برای حمل و نقل با تاکسی برای کوتاه ترین مسیرهای ممکن در مسکو باید حدود 300 روبل معادل 15 هزار تومن بپردازید برند های پوشاک برتر دنیا در این شهر با قیمت های بالایی فروحته می شود و…

اما با توجه به این مسائل یک دانشجو و به خصوص یک دانشجوی ایرانی می تواند در این شهر زندگی حداقل متوسط و یا متوسط به بالا داشته باشد!؟

 جواب کاملا مثبت است یک دانشجوی ایرانی حتی با توجه به چنین مسائلی می تواند یه زندگی نرمال و خوبی رو داشته باشه اما چطور ؟!

دانشجو به جای خانه می تواند در خوابگاه های دانشگاه که به صورت درجه بندی هستند زندگی کنه و مبلغ بسیار کمتری رو برای زندگی در مسکو بپردازه همین موضوع یعنی زندگی در خوابگاه به جای اجاره یک منتزل تک نفره در مسکو هزینه خرج کرد ماهانه شما رو به صورت قابل توجهی حداقل تا 10 برابر کاهش می دهد.

اما مسئله دیگه که حمل و نقل هستش شما هنگامی که در یکی از دانشگاه های مسکو ثبت نام می کنید و به عنوان دانشجو شناخته میشید دولت روسیه برای شما کارت های مخصوص مترو و حمل ونقل شهری رو به صورت مجزا صادر می کند و شما با شارژ این کارت ها به مقدار 500 روبل معادل 25 هزار تومان در هر ماه می توانید به صورت نامحدود تا یک ماه از سیستم حمل و نقل شهری و مترو استفاده کنید.

اما در رابطه با هزینه خورد و خوراک، مسکو و شهرهای فدراسیون روسیه دارای فروشگاه های بزرگی به اسم ASHAN و  perekrestok هستند که قیمت اجناس خوراکی از قبیل گوشت و مرغ و تخم مرغ در این فروشگاه ها به نسبت به سوپر مارکت های بیرون شهر بسیار ارزانتر هستند تا جایی که می توان گفت قیمت این اجناس با کالاهای ایرانی تقریبا برابر هستند.

دانشجویان خارجی در روسیه از چه مزایا و تخفیف های خاصی می توانند استفاده کنند؟

 هموطنان عزیز باید آگاه باشند که دانشجویان خارجی از مزایای خاصی برخوردارند که در ذیل به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 1. استفاده از تخفیف وسایل عمومی درون شهری: اگر در دانشگاه های معتبر روسیه تحصیل می کنید می توانید از تخفیف قابل توجه استفاده از وسایل نقلی عمومی بهره جویند. مثلا در مسکو اگر هزینه حمل و نقل عمومی ماهانه 2550 روبل باشد با ارائه کارت دانشجویی میتوانید هزینه را به 350 روبل در ماه کاهش دهید.
 2. برای حمل و نقل عمومی بین شهری: در سال تحصیلی اگر بهر عنوان قصد مسافرت به شهرهای دیگر را دارید میتوانید از تخفیف 50% تعرفه ها استفاده کنید بشرط بهمراه داشتن کارت دانشجویی.
 3. استفاده از تخفیف زمان بازدید اماکن عمومی مثل موزه ها: در طول سال تحصیلی شاید بخواهید از حاذبه های توریستی بسیار زیبای روسیه استفاده ببرید. خبر خوب اینست که اینگونه اماکن رو میتوانید با مجانی یا با تخفیف باور نکردنی رویت کنید مثلا گالری Tretyakov یا موزه Pushkin را میتوانید بسیار ارزان و یا حتی موزه Kolomenskoye یا Hermitage رو بصورت رایگان بازدید کنید. همچنین در ماه May رویدادهای فرهنگی بسیاری برای شما رایگان خواهد بود.
 4. تخفیف در خرید پوشاک یا دیگر اجناس: سالیانه شما میتوانید از کمپانی های تولید پوشاک یا دیگر اجناس با ارائه کارت دانشویی تخفیفات زیادی بگیرید.

پس به خاطر داشته باشید که بهمراه داشتن کارت دانشجویی تخفیفات و مزایای پیشبینی نشده زیادی برای شما بهمراه دارد.

 

روش اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه های روسیه چگونه است؟

 در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارید، پس از انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه مقصد، ترجمه رسمی مدارک خود به زبان روسی را برای ما ارسال می‌نمایید.

مدارک مورد نیاز:

 1. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
 2. آخرین مدرک دانشگاهی همراه با ریز نمرات (در صورت وجود)
 3. صفحه مشخصات پاسپورت
 4. صفحه مشخصات شناسنامه

بعد از سپری شدن یک پروسه ۴۵ تا ۶۰ روزه، دانشگاه برای شما دعوتنامه صادر می‌کند.

در مرحله بعدی، با مراجعه به دفتر تهران، با مراجعه به کنسولگری روسیه در ایران، بر اساس دعوتنامه دانشگاه، ویزای تحصیلی روسیه برای شما صادر می‌شود.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، علاوه بر مدارک بالا، مدرک تسلط به زبان انگلیسی هم مورد نیاز است.

دوره پادفک چیست؟

دوره پادفک در واقع دوره زبان آموزی است که دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان روسی را دارند، ملزم به گذراندن آن هستند.

دوره پادفک معمولا شامل دو ترم تحصیلی است (از ۱۰ شهریور تا ۱۰ تیرماه سال برنامه ریزی شده).

در این دوره زبان روسی و مقدمات چند درس تخصصی مربوط به هر رشته به منظور آشنایی با لغات تخصصی آن رشته آموزش داده می‌شود.

به عنوان مثال، اگر شما متقاضی رشته های پزشکی باشید، در دوره پادفک علاوه بر زبان روسی، با مقدمات دروس زیست، شیمی و فیزیک هم آشنا می‌شوید.

اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه چقدر زمان می برد؟

 حدود ۲ ماه از زمان ارسال ترجمه مدارک مورد نیاز.

حدود هزینه کلی شهریه دانشگاه های روسیه چقدر است؟

رشته های مهندسی: سالانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار

رشته های پزشکی: سالانه بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار

نکته: لازم به ذکر است که این هزینه شامل هزینه خوابگاه و زندگی نمی‌شود.

هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی چقدر است؟

هزینه خوابگاه: ماهیانه بین ۵۰ تا ۲۵۰ دلار

هزینه رفت و آمد: ماهیانه حدود ۱۰ دلار (با استفاده از کارت دانشجویی)

هزینه خورد و خوراک: ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار

آیا تحصیل در روسیه دارای محدوده سنی است؟

از ۱۷ سال به بالا.

از آن‌جا که مبنای آموزش عالی در روسیه بر این است که هر کس در هر سنی از حق آموزش عالی برخوردار است، سقف سنی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه وجود ندارد.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه، ارائه گواهی تمکن مالی یا سپرده مبلغ در حساب بانکی لازم است؟

به هیچ عنوان و این از مزایای تحصیل در روسیه محسوب می شود.

هزینه اجاره خوابگاه چقدر است؟

هزینه خوابگاه در روسیه از ۵۰ دلار برای هر نفر شروع می‌شود و در بهترین خوابگاه‌های دانشجویی به سقف ۲۵۰ دلار در ماه می‌رسد.

هزینه اجاره آپارتمان در مسکو چقدر است؟

هزینه اجاره یک آپارتمان دانشجویی در مسکو از ۳۵۰ دلار در مسکو شروع می‌شود و بسته به منطقه و فاصله تا نزدیکترین ایستگاه مترو، این مبلغ افزایش می‌یابد.

آیا روسیه کشور امنی است؟

با مرور اخبار ۱۰ سال اخیر، شکی نیست که روسیه کشور بسیار امنی برای خارجیان محسوب می‌گردد.

به همان اندازه که تروریست بودن ایرانی‌ها دروغ است، وجود باندهای مافیایی و خطرناک در روسیه، دور از واقعیت است.

بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه‌های روسیه چه موقع است؟

از ابتدای اردیبهشت تا اواسط تیر ماه.

آیا غیر از مهر ماه، از بهمن ماه (ترم دوم) هم میتوان وارد دانشگاه شد؟

پذیرش برای بهمن ماه تنها برای دوره پادفک و آن هم در بعضی از دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

آیا تحصیل در روسیه فقط به زبان روسی است؟

تحصیل در روسیه عمدتا به زبان روسی است، اما تحصیل در بسیاری از رشته ها از جمله پزشکی به زبان انگلیسی هم میسر است.

آیا دانشگاه‌های روسیه کنکور ورودی دارند؟

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستید.

اما این امتحان به هیچ عنوان قابل مقایسه با کنکور و امتحان‌های جامع مشابه نیست.

این امتحان ورودی بیشتر به منظور ارزیابی اطلاعات عمومی از دروس پایه در رشته مد سئوال متقاضی برای تحصیل می‌باشد

آیا بعد از اخذ ویزای تحصیلی، اعضای خانواده هم می‌توانند ویزای روسیه بگیرند؟

در صورت موافقت دانشگاه، همسر و فرزند دانشجو هم می‌توانند ویزای همراه بگیرند.

دیگر اعضای خانواده، مانند پدر و مادر و خواهر و برادر و… نمی‌توانند از ویزای همراه دانشجو استفاده کنند و فقط می‌توانند دیگر انواع ویزا، مانند ویزای توریستی و تجاری و… بگیرند.

نحوه انتقال پول به روسیه چگونه است؟

از طریق شعبه بانک ملی در مسکو (میربیزنس بانک) و یا از طریق صرافی‌های معتبر

آیا می‌توان همزمان با تحصیل، برای کسب درآمد، کار کرد؟

کار کردن برای دانشجویان در روسیه، فقط در زمینه رشته تحصیلی، آن هم با کسب جواز کار دانشجویی مقدور است.

به عبارت دیگر، کار کردن با ویزای دانشجویی، عملا ممنوع است. اما دولت روسیه در این مورد سختگیری خاصی ندارد و دانشجویان در هنگام فراغت از تحصیل (تابستان‌ها) می‌توانند مشغول کار (غیر رسمی) شوند.

آیا دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبرند؟

مسلما تمامی دانشگاه‌های روسیه در سطح دنیا معتبر نیستند، اما تمامی دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و بسیاری از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم در سطح دنیا معتبرند.

نحوه ارزشیابی مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های روسیه در ایران چگونه است؟

اگر شما فارغ التحصیل از دانشگاه های گروه الف (ممتاز) وزارت علوم باشید، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ظرف ۴۵ روز کاری ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.

در صورتی که شما فارغ التحصیل از دانشگاه‌های گروه ب (خوب) وزارت علوم باشید و نمرات شما بالای 3 باشد، مدرک تحصیلی شما بدون هیچ مشکلی ارزشیابی و مورد تایید قرار می‌گیرد.

تحصیل در دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) توصیه نمی‌گردد.

آیا زبان روسی سخت است؟ طی چه مدت زمانی میتوان زبان روسی را یاد گرفت؟

یادگیری هر زبان دشواری‌های خود را دارد و زبان روسی هم از این قاعده مستثنا نیست.

ولی باید به این نکته توجه داشت که شما زبان روسی را در خود کشور مقصد یاد می‌گیرید و به صورت روزانه از این زبان استفاده می‌کنید و با مردم در ارتباط هستید.

همین مسئله بسیار به پیشرفت زبان شما کمک خواهد کرد.

اگر شما علاقه و پشتکار در یادگیری زبان روسی داشته باشید، طی یک تا دو سال، زبان روسی شما به حدی خواهد رسید که مشکلی از بابت زبان نخواهید داشت.

آیا برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه، دیپلم کافی است یا مدرک پیش دانشگاهی لازم است؟

برای پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی در روسیه، ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی است.

آیا اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه شرط معدل دارد؟

در بسیاری از دانشگاه‌ها شرط معدل وجود ندارد.

پاسخ به سوالات شما:

سعی کردیم دراین بخش به عمده ترین سوالات شما پاسخ بدیم. لطفا اگر جواب سوال خود را در این بخش نیافتید به ما اطلاع بدهید.

مشاوره تخصصی رایگان تحصیل در روسیه

درخواست ارزیابی غیر حضوری

دریافت مشاوره فوری

لطفا صبر کنید

تحصیل در روسیه، پذیرش پزشکی، دندانپزشکی و کلیه رشته ها روسیه

درباره گروه هِرمس اپلای

گروه مشاوران هِرمس اپلای، با بهرمندی از پرسنل مجرب و متعهد، و تکیه به تجربه ارزشمند پروندهای موفق مختلف در زمینه تحصیل در روسیه، کسب پذیرش پزشکی دندانپزشکی و داروسازی از معتبر ترین دانشگاه های روسیه، اعزام دانشجو به روسیه، کسب پذیرش تحصیلی روسیه، معرفی فرصت های آموزشی روسیه همواره در جهت تحقق یک بستر مناسب برای مشاوره و تصمیم گیری منطقی متقاضیان تحصیل در روسیه بر مبنای شرایط فردیشان در خدمت رسانی به علاقمندان تحصیل در روسیه پیشتاز بوده و هست.

گروه هِرمس اپلای با بهره گیری از پرسنل مجرب و مقیم کشور روسیه بعد از مشاوره و عقد قرارداد بدون واسطه اقدام به طی مراحل ثبت نام و ورود به دوره های تحصیلی برای دانشجویان متقاضی  را مهیا می‌کند. همچنین بعد از کمک به استقرار دانشجویان و معرفی موقعیت های شهری و دانشگاهی در صورت تمایل متقاضی می توانیم در مواردی که نیاز به مترجم و کمک داشته باشید به شما یاری رسانیم.

کسب موفقیت وکلای ما در نتیجه اعتماد و تخصص به گروه هرمس اپلای همراه  افتخاریست که به آن می بالیم.

تحصیل در رشته های پزشکی در روسیه

اطلاعاتی در خصوص رشته های مختلف پزشکی در روسیه ویژه علاقمندان به تحصیل پزشکی در معتبرترین دانشگاهه های روسیه.

تحصیل در رشته های پزشکی

شرایط اخذ پذیرش پزشکی در دانشگاه های روسیه

مدارک تحصیلی پزشکی روسیه با اعتبار جهانی

چرا تحصیل پزشکی در روسیه رو پیشنهاد میدیم؟

روسیه کشوری پهناور و پیشرفته است که اکنون به سرزمینی برای تحقق آرزوهای دست نیافتنی، بدون موانع سخت و نفس گیر و نا امیدکننده  برای شما شده است و فقط کافیست که بخواهید تا به کمک وکلا و مشاوران زبده ما ، آنرا بدست آورید. از مزایای دیگر تحصیل در روسیه آنست که کل فرآیند اخذ پذیرش و ویزا کمتر از سه ماه انجام میپذیرد و این در مقایسه با کشورهای دیگر و ویزای تحصیلی کانادا و ویزای تحصیلی آمریکا و ویزای تحصیلی استرالیا و کشورهایی از این دسته که تحصیل در دانشگاههای آن به زبان انگلیسی است ، سریعتر انجام می پذیرد و همچنین شما متحمل هزینه های کمتری از حق الوکاله می شوید.

همانطور که مستحضر هستید از ایده آل ترین و بهترین گزینه ها برای تحصیل در رشته ی پزشکی ، تحصیل پزشکی در انگلستان و تحصیل پزشکی در آلمان و تحصیل پزشکی در امریکا و تحصیل پزشکی در کانادا و تحصیل پزشکی در استرالیا و تحصیل پزشکی در هند می باشند، ولی عملاً با وجود محدودیت ها و شرایط سخت از قبیل دانستن زبان آن کشور و شرط سنی و گذراندن آزمون ورودی  و هزینه های بسیار بالای آن در سال، برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی در این کشورها را دارند کار را خیلی سخت و درصده خیلی کمی از نخبگان میتوانند در آن موفق گردند و حتی تحصیل رشته پزشکی در ایران هم بدون داشتن این شرایط ممکن نیست. در اینجاست که کشور روسیه تبدیل به یک فرصت طلایی برای علاقمندان رشته پزشکی که موفق به تحصیل در رشته پزشکی نشده اند می شود .

در مقایسه با تحصیل در رشته پزشکی در انگلستان و تحصیل رشته پزشکی در امریکا ، برای تحصیل در انگلستان باید قبل از وارد شدن به رشته پزشکی باید حدود دویست میلیون تومن برای گذراندن دوره های مقدماتی کالج  قبل از پزشکی صرف کنید، و همینطور باید مدرک زبان آیلتس را هم ارائه نمایید و آزمون ورودی رشته پزشکی را هم با موفقیت بگذرانید و در آخر هم هزینه های زندگی برای مدت یکسال و تمام شهریه دانشگاه را هم در حساب خود بمدت چند ماه جهت اخذ روادید انگلستان داشته باشید که مبلغ قابل توجهی است. 

جهت تحصیل رشته پزشکی در روسیه ابتدا میتوانید جهت گذراندن دوره های آموزش زبان وارد کشور روسیه شوید و سپس در رشته هایی چون پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی مشغول به تحصیل شوید. 

مزایای تحصیل در روسیه 

 • .هزینه های بسیار پایین تحصیل در روسیه
 • .امکان استفاده از امکانات فوق العاده خوابگاهی نیمه رایگان
 • .سریع بودن فرآیند اخذ پذیرش و ویزا
 • .نداشتن آزمون ورودی
 • .نداشتن نیاز به مدرک زبان
 • .تحصیل به زبان انگلیسی
 • .دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران
 • .مدارک مورد قبول در سراسر دنیا
 • .نداشتن نیاز به حساب بانکی قابل توجه برای صدور روادید
 • .نداشتن شرط سنی

 

در شرایط کنونی اکثر افراد دنبال بهترین راه برای موفقیت و زندگی راحت و خوشبختی از طریق تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستند و طبعاً هر کس متناسب با سطح توانایی ها و سوابق تحصیلی خود میتواند در دانشگاه ها و رشته های مرتبط مشغول به تحصیل گردد. و قطعاً اگر با وکلا و حقوقدانان این امر مشورت کنید به نتایج و گزینه های خیلی بهتری که ممکن است هیچکس آنرا نداند و حتی در گوگل هم یافت نشود دست یابید، ازاین رو به شما پیشنهاد می کنیم با ارائه رزومه خود به همکاران ما  شانس این را به خودتان بدهید: (شاید راه بهتر و گزینه های بهتر از چیزیکه در ذهنتان داشتید برایتان وجود داشته باشد! )

جهت انجام اقدامات اولیه برای اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه های روسیه نیاز است پس از اخذ مشاوره حضوری اقدام به عقد قرارداد فرمایید.

مدارک مورد نیاز مثل پاسپورت و کارت شناسایی و رزومه کامل را جهت سرعت بخشیدن به امورتان حتماً بهمراه داشته باشید.

 

کشور روسیه

اطلاعاتی در مورد کشور روسیه، معرفی دانشگاه های روسیه، معرفی رشته های تحصیلی، اطلاعاتی در مورد دانشگاه های روسیه، نحوه کسب پذیرش در رشته های مختلف در روسیه، شرایط بورس و اطلاعاتی مفید در مورد تحصیل در روسیه

روسیه

 آشنایی با کشور روسیه

اطلاعاتی عمومی کشور روسیه

درباره کشور روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه (Российская Федерация، واج‌نویسی: راسیسکایا فدراتسیا) پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.

جغرافیای روسیه

روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه کمتر از دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا و بیشتر از یک دوم مساحت قاره آفریقا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.

روسیه با حدود ۱۴۳ میلیون نفر (در سال ۲۰۱۳) جمعیت نهمین کشور پرجمعیت دنیاست. تراکم جمعیت روسیه ۸٫۴ نفر در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخ های تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. بر اساس سرشماری سال ۲۰۱۰ حدود ۸۱ درصد از مردم این کشور از قومیت روس هستند. در مجموع ۱۶۰ گروه قومی در این کشور زندگی می‌کنند. تاتارها ۳٫۹ درصد جمعیت روسیه را تشکیل می‌دهند و بزرگترین اقلیت قومی این کشور محسوب می‌شوند. اقوام اوکراینی، چوواش، باشقیر، چچنی، و ارمنی نیز هر یک بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند و آوارهای قفقازی، بلاروسی‌ها، آسی‌ها، آذربایجانی‌ها و قزاق‌ها از دیگر اقوام پرجمعیت روسیه هستند.

زبان رسمی روسیه 

زبان رسمی روسیه، زبان روسی است؛ ولی ۲۷ زبان رسمی دیگر نیز در جمهوری‌ها و مناطق خودگردان این کشور وجود دارد. روسیه کشوری فدرال با تقسیمات کشوری پیچیده‌ایست و شامل ۸۳ واحد فدرال از جمله ۲۱ جمهوری خودگردان می‌شود. روسیه فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان معروفی مانند تولستوی و داستایوفسکی روسی بوده‌اند.

 

روسیه تا پیش از قرن هجدهم یک حکومت نه چندان نیرومند در خاور اروپا بود و وسعت آن چندان زیاد نبود. تا اینکه در آغاز قرن ۱۸ میلادی و با اصلاحاتی که تزار پتر بزرگ انجام داد، این کشور به یک امپراتوری پهناور و نیرومند تبدیل شد. در سال ۱۹۱۷ انقلاب کمونیستی در این کشور به وقوع پیوست و نام کشور به «اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی» تغییر یافت. روسیه، با عنوان جمهوری فدراتیو روسیه شوروی، مهمترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱) شوروی پس از جنگ سرد طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه به جای آن نشست.

 اقتصاد روسیه

واحد پول روسیه روبل است. روسیه با تولید ناخالص داخلی ۲۱۱۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ هشتمین اقتصاد بزرگ جهان (ششمین بر مبنای قدرت برابری خرید) بوده‌است. روسیه پس از فروپاشی شوروی به اقتصاد بازار روی آورده‌است و به منابع طبیعی عظیم خود متکی است. درآمد سرانه این کشور در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۸ هزار دلار (بر مبنای قدرت برابری خرید) که این کشور را در رتبه پنجاه‌وهفتم دنیا قرار می‌دهد. این کشور یکی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل، عضو گروه هشت، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری شانگهای و کشورهای مستقل همسود است.

تحصیل در روسیه با توجه به رنکینگ دانشگاه های روسیه و هزینه های تحصیل در روسیه مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . وجود دانشگاه های معتبر در رشته های مختلف و موقعیت کشور روسیه ، امکان بردن همراه، امکان تحصیل در مقاطع مختلف، هزینه های پایین تحصیل در روسیه به نسبت دیگر کشورهای اوپایی، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه می باشد . شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در روسیه و پذیرش تحصیلی روسیه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب  پذیرش تحصیلی روسیه و تحصیل در روسیه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های روسیه می باشد. امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش روسیه برای شما مخاطب عزیز گردد.  افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش روسیه  از دانشگاه های روسیه برای شما دانش پژوهان می باشد.

 گروه هرمس اپلای :

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به گروه مهاجرتی هرمس اپلایمی‌باشد. قوانین حاکم بر سایت، مبتنی بر قوانین جاری جمهوری اسلامی ایران است و هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع می باشد.

راههای ارتباط با ما :

ایمیل: 

info@hermesapply.com

تلفن تماس:

95118296(021)