درباره آزمون آیلتس – IELTS

درباره آزمون آیلتس

آزمون آیلتس ( IELTS ) یک آزمون بین المللی زبان انگلیسی می باشد که از معتبرترین مدارک جهت ارائه به دانشگاه ها و سفارت ها می باشد. آزمون مخفف The International English Language Testing System می باشد. در واقع این آزمون به سنجش چهار مهارت اصلی شما در زبان انگلیسی که شامل خواندن، شنیداری، نوشتاری و صحبت کردن می باشد، می پردازد. مدرک این آزمون جهت پذیرش در دانشگاه ها معتبر می باشد. این آزمون در 110 کشور دنیا و در حدود 300 مرکز امتحانی انجام می شود.

هزینه این آزمون به طور تقریبی نزدیک به 210 تا 250 دلار می باشد که با توجه به نوسانات ارز قیمت بالایی را در کشور ما دارا می باشد و به طور معمول هر چند ماه قیمت آن به تومان عوض می گردد. نمره دهی این آزمون بین صفر تا 9 می باشد که سطح بالای 5 متوسط و بالای 7 عالی تلقی می گردد.

آزمون آیلتس به طور معمول به سه نوع مختلف تقسیم می گردد. معروف ترین و رایج ترین آن آیلتس آکادمیک می باشد. آیلتس جنرال و لایف اسکیلز از نوع های دیگر این آزمون می باشد. آیلتس آکادمیک مخصوص افرادی می باشد که می خواهند به کشور های انگلیسی زبان سفر کنند و قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند ولی آیلتس جنرال مخصوص کسانی است که قصد مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان را دارند ولی هدف آن ها تحصیل نمی باشد.

سه نوع مختلف آزمون آیلتس

 

در این دو نوع آزمون تفاوت های عمده ای در دو بخش Reading و Writing وجود دارد که در قسمت خواندن یا همان Reading محوریت بحث موضوعات دانشگاهی می باشد و در بخش نوشتاری یا همان Writing نیز شما باید در مورد موضوع تخصصی در زمینه علمی دانشگاه بنویسید. اما در دو بخش دیگر تفاوتی بین دو آزمون آیلتس وجود ندارد.

اسکیل های آزمون آیلتس

همانطور که گفته شد این آزمون شامل چهار اسکیل مختلف می باشد.

بخش خواندن (Reading)

این بخش از آزمون شامل 40 سوال می باشد که مدت زمان 60 دقیقه به آن اختصاص داده شده است. در این بخش شما سه متن با موضوعات مختلف که بین 2 تا 3 هزار کلمه در مجموع می باشد را می خوانید و سپس باید به سوالات پاسخ دهید. موضوعات به طور معمول متفاوت از هم می باشد. سوال ها همه به صورت تست چهار گزینه ای می باشد و می تواند شامل ادعای نویسنده، جزییات، تطبیق اطلاعات، کامل کردن جمله و … باشد.

بخش شنیداری (Listening)

این بخش شامل 4 صوت و 40 سوال است و همچنین 30 دقیقه زمان مختص این بخش می باشد. قبل از این که فایل ها پخش شود شما فرصت این را خواهید داشت که سوالات را بررسی کنید و پس از آن صوت ها فقط یک بار پخش می شود. به طور معمول هر کدام از صوت ها موضوع جداگانه ای دارد. صوت اول مکالمه بین دو فرد می باشد که در یک موقعیت روزمره با هم صحبت می کنند. صوت دوم یک سخنرانی در مورد مسائل روزمره می باشد که یک شخص در مورد شرایط اجتماعی صحبت می کند. صوت سوم مکالمه بین چند نفر در مورد مسائل آموزشی می باشد و صوت آخر نیز یک سخنرانی آکادمیک و علمی می باشد.

بخش نوشتاری (Writing)

این بخش شامل دو تسک جهت نوشتن متن و 60 دقیقه زمان می باشد. به طور معمول تسک اول در رابطه تحلیل یا خلاصه نویسی داده های یک نمودار یا جدول می باشد که باید در حدود 150 کلمه توضیح کامل در رابطه با آن نوشته شود. در تسک دوم باید در مورد موضوعی نظر موافق یا مخالف خود را در حدود 250 کلمه اعلام کنید. بهتر است یک سوم زمان خود را به بخش اول و باقی زمان خود را به بخش دوم اختصاص دهید. توجه داشته باشید اگر تعداد کلمات از مقدار مشخص شده کمتر باشد از شما نمره کسر خواهد شد.

بخش صحبت کردن (Speaking)

این بخش شامل سه تسک می باشد که بین 11 تا 14 دقیقه نیز زمان دارد. تسک اول متقاضی باید در مورد وضعیت زندگی، محل کار و خود حرف بزند. این بخش معمولا 3 تا 4 دقیقه زمان می برد. تسک دوم در مورد موضوعی که به شما داده می شود باید به مدت دو دقیقه صحبت کنید. قبل آن نیز یک دقیقه زمان فکر کردن دارید و در آخر باید به چند سوال پاسخ بدهید. بخش سوم نیز به مدت 4 تا 5 دقیقه در رابطه با موضوعی که بخش دوم صحبت کردید با شما به مباحثه خواهد پرداخت.

موارد گفته شده در مورد آزمون رایج آیلتس اکادمیک بوده است.

زمان و مکان برگزاری آزمون آیلتس

به طور میانگین این آزمون هر ماه 4 مرتبه برگذار می شود ولی باید برای اطلاع کامل از زمان آزمون ها به سایت موسسه برگذار کننده آن مراجعه کنید زیرا هرکدام زمان به خصوصی دارند که زیر نظر آیلتس مرکزی می باشد. موسساتی نظیر دانشگاه آزاد اسلامی، آیلتس تهران، پارسیان و … از مراکز برگذاری این آزمون می باشد.

بسیاری از شرکت کنندگان مایل به این می باشند که کارنامه خود را که معمولا دو هفته پس از آزمون آماده می شود را برای چند محل مورد نظر خود ارسال کنند. برخی از مراکز امتحانی به صورت رایگان این کار را برای چند محل محدود مورد نظر شما می فرستند. نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که در صورت داشتن اعتراض به نمره خود می توانید با مراجعه به مرکزی که آزمون دادید درخواست خود را مطرح و ثبت کنید و 176 دلار استرالیا پرداخت کنید. اگر اعتراض شما درست باشد مبلغ باز می گردد ولی در غیر این صورت این مبلغ ضبط می گردد.

پیشنهاد مقاله: آزمون تافل

سوالات متداول

به طور تقریبی نزدیک به 210 تا 250 دلار می باشد

نمره دهی این آزمون بین صفر تا 9 می باشد که سطح بالای 5 متوسط و بالای 7 عالی تلقی می گردد

به طور میانگین این آزمون هر ماه 4 مرتبه برگذار می شود

سوالات مهاجرتی خود را بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات پیشنهادی :

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار