آزمون زبان آلمانی B2

آزمون زبان آلمانی B2

کشور آلمان یکی از کشور هایی است که شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل به خصوص برای ایرانیان دارد. زبان تحصیل در آلمان هم آلمانی و هم انگلیسی می باشد اما اگر بخواهید به زبان آلمانی تحصیل کنید باید زبان آلمانی را در سطح B2 بلد باشید. برای این که این مدرک را به دانشگاه ارائه بدهید باید این آزمون را که در موسسه گوته تهران برگزار می شود انجام بدهید. آزمون زبان B2 دارای چهار اسکیل خواندن، شنیداری، نوشتاری و صحبت کردن می باشد. اگر این سطح زبان را داشته باشید به طور کل می توانید به طور صحیح و سلیس به زبان آلمانی صحبت کنید و همچنین به طور تقریبی موضوعات تخصصی را درک کنید. این سطح زبان چهارمین سطح از سطوح آلمانی که شامل A1، A2، B1، B2، C1 می باشد است.

ویژگی های آزمون زبان آلمانی B2

موسسه گوته آزمون B2 را هر دو ماه یک بار برگزار می کند و به شدت نیز پر متقاضی می باشد به طوری که در مدت زمان کوتاهی ثبت آن کامل می شود. تعدادی از دانشگاه ها این مدرک را قبول دارند و کافی می باشد ولی تعدادی از دانشگاه ها مدارکی مانند تستداف یا DSH را می خواهند. با داشتن این مدرک زبان می توانید به صورت مشروط وارد کشور آلمان شوید.

پس از آن که در این آزمون قبول شدید می توانید نکات مهم متن های سخت و تخصصی را درک کنید و در رشته خود بحث های تخصصی انجام دهید. همچنین می توانید در یک کلاسی که به زبان آلمانی تدریس می شود شرکت کنید و گفتگو ها را متوجه شوید. طبق استاندارد اتحادیه اروپا برای این که به این سطح برسید باید بین 600 تا 800 واحد درسی 45 دقیقه ای بگذرانید. تایل های مختلف این آزمون در روز های مختلف نزدیک به هم برگزار می گردد ولی ثبت نام تمامی آن ها در یک روز مشخص می باشد.

بخش های مختلف آزمون زبان آلمانی B2

آزمون زبان B2 از چهار تایل مختلف تشکیل شده است که به صورت زیر می باشد:

لزن (خواندن)

هوقن (شنیداری)

شقایبن (نوشتاری)

اشپقشن (صبحت کردن)

کار

لزن:

بخش لزن (Lesen) یا خواندن دارای 5 قسمت مختلف می باشد و مدت زمان آن 65 دقیقه می باشد. 30 سوال مختلف خواهید داشت که در 4 قسمت گفته شده تقسیم می شود. مانند سایر امتحان های زبان شما نیازی نخواهید داشت که همه لغات یک متن را بدانید، بنابراین خوب است آزمون های قبلی را انجام داده باشید تا صورت کلی آزمون ها را یاد بگیرید. 

از طرف دیگر سبک آزمون با گذشته تفاوت کرده است و سوالات تستی شده است. قسمت اول که 18 دقیقه زمان دارد شامل چهار مقاله در یک فروم اینترنت است، قسمت دوم که 12 دقیقه زمان دارد شامل یک متن خبری با فاصله می باشد. قسمت بعدی نیز 12 دقیقه می باشد که یک متن خبری طولانی دارد. قسمت چهارم نیز 12 دقیقه می باشد که شامل نظرات مختلف از 8 نفر می باشد که درباره یک موضوع بحث می کنند. قسمت پنجم نیز شش دقیقه زمان دارد که شامل یک متن حاوی اطلاعات خاص مانند تحصیل می باشد. 5 دقیقه نیز زمان برای وارد کردن جوابیه زمان خواهید داشت.

هوقن:

بخش هوقن (Hören) یا شنیداری دارای 4 قسمت مختلف می باشد و مدت زمان آن 40 دقیقه می باشد. 30 سوال مختلف خواهید داشت که در 4 قسمت گفته شده تقسیم می شود. به طور کلی سخت ترین بخش آزمون های زبان آلمانی هوقن آن ها می باشد. از طرف دیگر سبک آزمون با گذشته تفاوت کرده است و سوالات تستی شده است. 

قسمت اول 5 مکالمه در مورد موضوعات روزمره انجام خواهد شد که 10 سوال می باشد. بخش بعدی مصاحبه با یک شخص می باشد که در زمینه علمی یا فرهنگی است و 6 سوال خواهد داشت. قسمت بعدی صحبت با سه نفر در رادیو در رابطه با موضوعات روزمره می باشد. این قسمت نیز 6 سوال خواهد داشت. قسمت بعدی یک سخنرانی کوتاه می باشد که 8 سوال دارد.

شقایبن:

بخش شقایبن (Schreiben) یا نوشتاری دارای 2 قسمت مختلف می باشد و مدت زمان آن 75 دقیقه می باشد. قسمت های مختلف این تایل مستقل از همدیگر می باشد که شما می بایست با توجه به تعداد کلمات داده شده متن های مرتبط بنویسید. قسمت اول 60 نمره و قسمت بعدی 40 نمره خواهد داشت. قسمت اول یک مباحثه در یک فروم اینترنت می باشد که در مورد موضوعات جاری می باشد و قسمت دوم نوشتن یک نامه رسمی می باشد.

اشپقشن:

بخش اشپقشن (Sprechen) یا صحبت کردن دارای 2 قسمت مختلف می باشد که توسط دو امتحان گیرنده متفاوت نمره داده می شود. معمولا بخش اول 40 نمره و بخش دوم 44 نمره دارد و 16 نمره نیز برای تلفظ و ادای درست کلمات می باشد. قسمت اول شما باید با در رابطه با موضوع داده شده یک متن ارائه کنید و پارتنر در نهایت یک سوال از شما خواهد پرسید. مدت زمان صحبت شما 4 تا 5 دقیقه خواهد بود. قسمت دوم نیز شما باید با پارتنر خود درباره یک موضوع جاری به بحث بپردازید که زمان این نیز 4 دقیقه است. شما به طور کل 15 دقیقه زمان برای آمادگی خواهید داشت.

در نهایت نمره هر بخش به صورت جداگانه از 100 حساب خواهد شد و نمره مورد نیاز برای قبولی 60 می باشد و اگر شما نمره ای پایینتر از این را دریافت کنید مجبور به آزمون دوباره این بخش خواهید شد.

برای اطلاعات بیشتر درباره این آزمون با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید یا فرم ارزیابی زیر را وارد کنید تا با شما تماس بگیریم.

سوالات متداول

زبان تحصیل در آلمان هم آلمانی و هم انگلیسی می باشداما اگر بخواهید به زبان آلمانی تحصیل کنید باید زبان آلمانی را در سطح B2 بلد باشید.

طبق استاندارد اتحادیه اروپا برای این که به این سطح برسید باید بین 600 تا 800 واحد درسی 45 دقیقه ای بگذرانید.

  • لزن (خواندن)
  • هوقن (شنیداری)
  • شقایبن (نوشتاری)
  • اشپقشن (صبحت کردن)

در نهایت نمره هر بخش به صورت جداگانه از 100 حساب خواهد شد و نمره مورد نیاز برای قبولی 60 می باشد 

مقاله پیشنهادی : تحصیل در آلمان چگونه است ؟

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
30 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی

سلام خسته نباشید
ببخشید من 18 سالمه و نمره دیپلمم 19 هستش
میشه با مدرک a1 یا a2 اقدام به تحصیل پزشکی در المان بکنم؟

مدیر
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  مهدی

سلام میتونید دوره ی زبان آلمانی بردارید اول تا زبانتون به سطح نیاز برسه و بعد تحصیل پشکی. و یا اینکه به موازات پروندتون تو ایران سطح زبانتون رو به b2 برسونید

نسیم زمانی

سلام من ۲۵ سالم هست و کارشناسی ارشد حسابداری از دانشگاه غیر انتقالی و لیسانس حسابداری از دانشگاه سراسری شریعتی رو دارم از دیپلم تا ارشد حسابداری خوندم ۶ سال سابقه بیمه مرتبط دارم و دارای مدرک b2 آلمانی، آیا شانس اخذ ویزا کار المان یا پذیرش دکتری مدیریت بازرگانی یا حسابداری رو دارم ؟؟ و کدام روش از لحاظ مالی مقرون به صرفه تر هست؟؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  نسیم زمانی

سلام وقتتون بخیر .
خیر متاسفانه جاب آفری در زمینه تخصص شما در حال حاضر برای آلمان ارائه نشده .
قطعا روش کاری مقرون به صرفه تر خواهد بود .

امین زاهدی

با سلام
من ویزای پیوست آلمان رو دارم. همسرم دانشجوی دکتری در آلمان هستند. خودم فوق لیسانس شیمی تجزیه، 35 ساله و 7 ساله سابقه کار دارم. و در حال حاضر در صنعت پتروشیمی شاغل هستم. دارای نمره 98 تافل انگلیسی و B2 آلمانی هستم. چقدر شانس برای پیدا کردن کار مناسب در آلمان برام وجود داره؟
با تشکر

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  امین زاهدی

سلام وقتتون بخیر .
در زمنیه تخصص شما ، موسسه ما کاریابی انجام نمیدهد .

amir

سلام من 18 سال سن دارم و تا سطح b2 رو گذرانده ام ولي در حال حاضر زماني براي آزمون گوته تايين نشده.
به نظر شما در يك كشور ديگه اين آزمون رو بدم يا تا زمان تايين وقت آزمون صبر كنم.

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  amir

سلام وقتتون بخیر
میتونید در آزمون های ÖSD و ÖKF شرکت کنید .

mikaeil

سلام خسته نباشید من مسلط به زبان آلمانی هستم
و مدرک کارشناسی عمران با معدل 19 دارم از غیر انتفاعی
و مدرک icdl هم بتازگی گرفتم
میتونم ویزای کاری رو بگیرم؟
چقدر احتمالش هست؟ ممنون میشم پاسخ بدین

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  mikaeil

سلام وقتتون بخیر .
بستگی به سایر شرایطتون از قبیل سن و سابقه کارتون داره اما در صورتی که سنتون کمتر از 30 سال باشه امکان اقدام از طریق دوره آوسبیلدونگ عمران براتون وجود دارد.

حانیه

سلام ببخشید ازمون گوته سطح ب ۲ همه سوال ها به صورت ۴ جوابی هست؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  حانیه

سلام وقتتون بخیر .
خیر .
برای اطلاع از نوع آزمون با موسسه گوته تماس بگیرید .

Hilda

سلام من 20 سالمه و کارشناسی مهندسی برق میخونم. با گرفتن مدرک B2 می تونم درخواست دوره فاندیشن بدم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  Hilda

سلام وقتتون بخیر .
در صورتی که رزومه قوی داشته باشید امکان پذیر هست .
اما با توجه به شرایط سنیتون میتونید برای دوره های آوسبیلدونگ آلمان اقدام کنید .

میلاد

با سلام و عرض خسته نباشید
میخواستم بدونم اگه یک بخش رو تو امتحان گوته یا ösd قبول نشیم، سری بعد فقط همون یه بخشو ثبت نام میکنیم یا دوباره هزینه کل ازمونو پرداخت میکنیم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  میلاد

سلام وقتتون بخیر .
باید از موسسه مربوطه بپرسید .

فرهاد حجتی

سلام می خواستم بدونم که برای شرکت در آزمون b2 گوته حتما باید مدرک b1 رو ارائه بدیم… با تشکر

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  فرهاد حجتی

سلام وقتتون بخیر .
خیر میتوانید مستقیم برای B2 آزمون دهید .

غزال

سلام وقتتون بخیر
کارشناس ارشد رشته حسابداری دانشگاه تهران و 28 ساله هستم.امکان اپلای برای ارشد وجود داره؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  غزال

سلام وقتتون بخیر . بله
درصورت داشتن سابقه کار میتونید برای جاب آفر آلمان هم اقدام کنید .

برهان الدین

سلام . من ۲۲ سال سن دارم دیپلم رشته برق صنعتی هم دارم مدرک زبان آلمانی B2 رو هم دارم آیا میتونم درخواست ویزای اوسبیلونگ بدم ؟!

هرمس اپلای
پاسخ به  برهان الدین

سلام بله میتونید

سروش

سلام بنده ۲۴ سالمه کارت پایان خدمت دارم و رشتم برق صنعتی هستش و دانشجویه ترم اخر فوق دیپلمم و مدرک ۱۸ ماهه بین الملی ایران و المان دارم و ۲ سال سابقه کار در رشته خودم دارم بیمه هست بنظرتون می تونم با این شرایط برای ویزای کار اقدام کنم یا نه

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  سروش

در حال حاضر ۲۰۱۹ شانس افرادی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند با سابقه کاری مرتبط برای اخذ این ویزا بیشتر است. مسلما در صورت اجرای قانون جدید با شرایطی که اعلام کردید میتوانید شانس خود را امتحان کنید.

سروش

سلام بنده ۲۴ سالمه کارت پایان خدمت دارم و رشتم برق صنعتی هستش و دانشجویه ترم اخر فوق دیپلمم و مدرک ۱۸ ماهه بین الملی ایران و المان دارم و ۲ سال سابقه کار در رشته خودم دارم بیمه هست بنظرتون می تونم با این شرایط برای ویزای کار اقدام کنم

امین بهرامی
پاسخ به  سروش

با سلام
حداقل مدرک مورد نیاز لیسانس هست.

احمد صالحی

با سلام من کارشناس مهندسی برق قدرت با ۱۵ سال سابقه کار در رشته برق و ۳۹ سال سن امکان دریافت ویزای کار و پیدا کردن کار در آلمان را دارم.کدام شهر آلمان را مناسبتر میدانید..با تشکر

امین بهرامی
پاسخ به  احمد صالحی

با سلام
بله امکان اقدام دارید لطف کنید فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید. شهر مناسب هم بستگی به محل کار و جایگاه شغلی شما دارد.

محمد تقی زاده

سلام ببخشید برای المان میخواستم اقدام کنم.لیسانس دارم مهندسی هواشناسی.با یک سال سابقهوفوق لیسانس علوم تربیتی با 7 سال سابقه در اموزش و پرورش و ارایشگر هم هستم با مدرک فنی حرفه ای

امین بهرامی

سلام خدمت شما
متاسفانه رشته تحصیلی شما جزء رشته های مورد نیاز آلمان نیست. برای بررسی کامل شرایطتون و ارائه سایر راه های مهاجرت لطفا فرم مشاوره مهاجرت رو تکمیل کنید.

مقالات پیشنهادی :

استارتاپ

استارتاپ و آشنایی با شرایط آن

استارتاپ در سال‌های اخیر کاربرد فراوانی در فضای کسب‌وکار و مهاجرت پیدا کرده است. استارتاپ‌ها شرکت‌هایی تازه‌تاسیس هستند که یک