آزمون mcat 2021

آزمون mcat

آزمون MCAT (Medical College Admission Test) آزمونی چند گزینه ­ای است که حدود 90 سال است برای ارزیابی دانشجویانی که در اکثر رشته های پزشکی قصد ادامه تحصیل دارند، برگزار می ­شود. تقریبا تمام دانشگاه ­های پزشکی در آمریکا و کانادا این آزمون را معیاری برای سنجش توانایی ­های دانشجویان متقاضی رشته پزشکی می­ دانند به همین دلیل جای تعجب ندارد که سالانه حدود 85000 نفر در این آزمون شرکت می­ کنند. این آزمون اینترنتی به صورت 4 گزینه­ای و از سوی مرکز Pearson VUE test  برگزار می­ شود و در واقع هیچ بخش نوشتاری در آن طراحی نشده است.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

انچه در این مقاله میخوانید:

آزمون mcat در 4 بخش چند گزینه ­ای به شرح زیر تشکیل شده است:

1- فیزیک و شیمی پایه در زیست شناسی (Chemical and Physical Foundations of Biological Systems)

2- Biological and Biochemical Foundations of Living Systems

3- Psychological, Social, and Biological Foundations of Behavior

4- Critical Analysis and Reasoning Skills

منابع سه بخش اول از لیست بالا را می­ توان در مباحث مربوط به شیمی عمومی، شیمی طبیعی و زیستی، فیزیک پایه، زیست شناسی پایه، مباحثی که در ترم­های ابتدایی بیوشیمی، روانشناسی و جامعه شناسی مطرح می ­شود، جستجو کرد. برای پاسخ به سوالات این بخش­ها، علاوه بر دانش موضوعی، به مهارت ­های استنباطی و استنتاجی نیاز دارید.

بخش آخر سوالاتی هستند که توانایی ادراک و آنالیز شما را به چالش می ­کشد و برای پاشخ به آن­ها نیازی به دانش خاصی نخواهید داشت. با این اوصاف، انجمن علوم پزشکی آمریکا (AAMC) امیدوار است که این آزمون افراد را افزایش سطح علمی و ذهنی خود قبل از ورود به دانشکده ­های پزشکی تشویق کند. نمره ی هر یک از 4 بخش آزمون بین 118 و 132 ، بارم گذاری شده است که متوسط و میانه ی این نمره 125 می باشد. یعنی نمره کل بین 472 تا 528 می باشد و متوسط و میانه ی آن 500 است.

انجمن کالج های پزشکی آمریکا پافشاری دارد  که این مقیاس بر اهمیت بخش مرکزی توزیع نمره تاکید دارد که باعث می شود اکثر دانشجویان به جای تمرکز غیرضروری بر نمرات بالا (انتهای بالای این مقیاس)، بین 125 برای هر بخش یا 500 امتیاز کل نمره دریافت نمایند.

نمرات بالا:

با نمرات زیر شما در 10٪ بالای نمرات آزمون دهندگان قرار می گیرید:

نمره ی کل MCAT: 528-514

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 132-129

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 132-129

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 132-129

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 132-129

نمرات رقابتی:

این نمرات شما را در هنگام پذیرش در جایگاه های بسیار رقابتی قرار خواهد داد:

نمره ی کل MCAT: 513-508

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 128-127

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 128-127

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 128-127

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 128-127

نمرات کمتر رقابتی:

این نمرات شما را بعد از نمره ی حد نصاب نمره ی خوب (500) قرار می دهد اما هنگام اپلای به دوره های بسیار رقابتی دیگر مفید نخواهند بود.

نمره ی کل MCAT: 507-500

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 126-125

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 126-125

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 126-125

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 126-125

نمرات زیر میانگین:

این نمرات ممکن است برای پذیرش در دوره های خاص دانشکده پزشکی کافی باشند اما در مقایسه با جمعتی که آزمون داده اند، زیر میانگین هستند.

نمره ی کل MCAT: 499 یا کمتر

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژیکی: 124 یا کمتر

تجزیه تحلیل انتقادی و مهارت های استدلالی: 124 یا کمتر

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده: 124 یا کمتر

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار: 124 یا کمتر

این آزمون که تقریبا 7 ساعت و نیم به طول می­انجامد در بخش­های زیر برگزار می­شود:

زمان# سوالموضوع
14 دقیقه مقدمات آزمون
95 دقیقه59 سوالبخش اول
10 دقیقه زمان استراحت
90 دقیقه53 سوالبخش دوم
30 دقیقه استراحت میان آزمون
95 دقیقه59 سوالبخش سوم
10 دقیقه زمان استراحت
95 دقیقه59 سوالبخش چهارم
3 دقیقه سوالاتی که نمره موثر در آزمون ندارند
5 دقیقه سوالاتی در مورد نحوه برگزاری و میزان رضایت از آزمون
6 ساعت و 15 دقیقه مدت زمان موضوعی آزمون
7 ساعت و 27 دقیقه تمام مدت زمان حضور در جلسه آزمون
آزمون

کارهایی که قبل از آزمون mcat باید انجام دهید:

شما نیاز به ساخت AAMC ID با رمز و نام کاربری معتبر دارید، که اگر از قبل برای دریافت خدمات AAMC این شناسه را ایجاد کرده ­اید می توانید از آن استفاده کنید. در غیر اینصورت باید برای این شناسه مستقیما عمل کنید. لازم به ذکر است که اگر نام کاربری و رمز شناسه خود را فرموش کرده­اید، دوباره شناسه جدید ایجاد نکنید و به راحتی می­ توانید از طریق ایمیل خود آنرا بازیابی کنید.

افرادی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته­ های زیر هستند نیازی به شرکت در این آزمون ندارند:

1- لیسانس پزشکی (Doctor of medicine programs)

2- لیسانس آسیب شناسی (Osteopathic medicine)

3- Podiatric Medicine (D.P.M) programs

4- Veterinary Medicine (D.V.M) programs

5- تمام دوره های پزشکی که نمره MCAT را به عنوان نمره قابل قبول برای ورود به دوره تایید می­کنند.

  • حتما توجه داشته باشید که نام و نام خانوادگی خود را دقیقا مطابق با املای نوشته شده در پاسپورت خود وارد کنید. در صورت عدم انطباق نام حتی به صورت سهوی، اجازه شرکت در آزمون به شما داده نخواهد شد.
  • پس از ثبت نام و اخذ نوبت امتحان، در صورتیکه متوجه شدید نام شما به درستی وارد نشده است، تنها تا 8 روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون فرصت دارید که مشخصات خود را اصلاح کنید و در غیر اینصورت امکان شرکت در آزمون را نخواهید داشت.
  • توجه داشته باشید که در هر سال تنها سه بار اجازه شرکت در این آزمون را دارید. به علاوه شرکت بیش از 4 بار در دو سال پیاپی را نداشته و در مجموع تنها 7 بار اجازه شرکت در این آزمون را دارید.
  • توجه داشته باشید که عدم شرکت در آزمون mcat به هر دلیلی، بع هنوان یکبار شرکت در آزمون از سوی شما در نظر گرفته می­شود.
  • در حین برگزاری آزمون mcat، موارد زیر ممنوع می­باشد:
  • استفاده از وسایل الکترونیکی مخصوصا تلفن همراه حتی در زمان­های استراحت تعریف شده در برنامه زمانی ، از زمان ورود به آزمون و تا پایان آن.
  • استفاده از کتاب، جزوه و نوشت افزار غیر متعارف. در مجموع هرگونه فعالیتی که به منزله تقلب در آزمون باشد ممنوع است.
  • رفتارهایی که نظم جلسه و تمرکز دیگر شرکت کنندگان را برهم بزند.
ازمون

ثبت نام در آزمون امکت

برای ثبت نام شما نیاز به وارد شدن به سیستم ثبت نام MCAT با شناسه کاربری و رمز مربوط به AAMC ID دارید. قبل از ثبت تاریخ و مکان آزمون، شما باید به سوالات اولیه­ای در مورد اطلاعات و مشخصات شخصی و سوابق تحصیلی خود پاسخ دهید. البته تعدادی از اطلاعات لازم از طریق پروفایل AAMC شما برای این بخش قابل دسترسی بوده و برای سهولت ثبت نام مستقیما وارد می­شود. توجه داشته باشید که در صورت تصمیم به تغیر زمان آزمون تنها تا 8 روز قبل از زمان آزمون فرصت دارید که درخواست خود را در سیستم ثبت نامی تغیر دهید.

این آزمون در صدها مرکز برگزاری در آمریکا، کانادا و چندین مرکز بین ­المللی برگزار می­ شود و با توجه به این موضوع که متقاضیان این آزمون زیاد هستند، پیشنهاد می ­شود که برنامه­ریزی دقیقی را برای رزرو تاریخ و مکان برگزاری آزمون داشته باشید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام و رزرو آزمون، طی 24 ساعت ایمیلی جهت تایید مراحل انجام شده دریافت خواهید کرد. اطلاعات مربوط به زمان و هزینه مجاز رزرو اولیه، ثبت نام و لغو آزمون در جدول زیر گردآوری شده است:

 29 روز قبل از زمان آزمون15 روز قبل از زمان آزمون8 روز قبل از زمان آزمون
رزرو اولیه آزمون315$315$370 $
هزینه تغییر در ثبت زمان و مکان آزمون95$155$امکان­پذیر نیست
مبلغ قابل استرداد پس از لغو آزمون155$0$0$
هزینه اضافه برای متقاضیان بین­المللی110$110$110$
توضیحات مربوط به بازه­های زمانی

1- میتوانید زمان و مکان آزمون را با کمترین هزینه تغییر دهید.

2- امکان لغو آزمون با استرداد مقداری از هزینه آزمون وجود دارد.

1- میتوانید زمان و مکان آزمون را با هزینه بیشتر تغییر داد.

2- امکان لغو آزمون وجود دارد ولی هزینه آزمون قابل استرداد نیست.

امکان لغو آزمون وجود دارد ولی هزینه آزمون قابل استرداد نیست.

تغیر زمان و مکان آزمون mcat به شکل آنلاین صورت میگیرد و تا 24 ساعت ایمیلی مبنی بر اعمال تغیر در زمان و مکان آزمون دریافت خواهید کرد. لازم به توضیح است که درخواست تغیر مکان و زمان به صورت همزمان شامل یک جریمه خواهد شد، در حالیکه اگر زمان و مکان آزمون به شکا مجزا تغیر کند، دو جریمه از متقاضی دریافت خواهد شد.

ازمون

روز آزمون

پیشنهاد می­شود که به منظور بررسی مدارک و مشخصات شخصی شما، حداقل 30 دقیقه قبل از شروع آزمون در مکان جلسه حضور داشته باشید. توجه داشته باشید که اگر پس از زمان شروع آزمون به مکان برگزاری برسید، اجازه شرکت در آزمون را نخواهید داشت. هرچند گاها به دلیل بررسی مشخصات شرکت کنندگان، آزمون با کمی تاخیر شروع می­شود ولی شما به هیچ عنوان روی این زمان حساب نکنید. نکته دیگر در این زمینه توجه به ساعت محلی و رسمی محل برگزاری آزمون می­باشد.

در حین ورود به جلسه آزمون، بررسی­هایی از سوی برگزار کنندگان و با توجه به قوانین AAMC و قوانین مربوط به هر سنتر، انجام خواهد گرفت. در مرحله اول، MCAT-Accepted ID شما بررسی خواهد شد که باید به زبان انگلیسی، با املای صحیح نام و نام خانوادگی شما، با تاریخ معتبر، عکس جدید از شما، امضا و بدون آثار جعل و آسیب دیدگی باشد. در ادامه از شما اثر انگشت گرفته می­شود تا هویت شما مورد تایید قرار بگیرد. این مرحله برای این منظور طراحی شده که تنها فرد متقاضی در آزمون شرکت کند و احتمال تقلب به حداقل برسد.

توجه کنید که در طول زمان آزمون mcat هر موقع که قصد ترک میز خود را داشتید، طبق مقررات اثر انگشت شما بررسی شده و بازرسی بدنی خواهید شد. در مرحله بعد از شما عکس تمام رخ برای درج در کارنامه گرفته می­شود و تمام وسایل همراه شما که ورود آنها به جلسه آزمون ممنوع بوده مانند تلفن همراه، گرفته شده و در بسته بندی مخصوص تا انتهای آزمون نگهداری می­شود.

نکته مهم دیگر در مورد زمان­های استراحت، توجه به این نکته بوده که در دو زمان 10 دقیقه­ای و یک زمان 30 دقیقه­ای می­توانید استراحت کنید که کاملا انتخابی بوده ولی این زمان را نمی­توانید برای پاسخ به سوالات آزمون استفاده کنید. در صورت نیاز به مواد غذایی و نوشیدنی در زمان­های استراحت می­توانید مواد غذایی مورد نیاز را با خود به محل برگزاری برده و در زمان نیاز از مسئول نگهداری، آنها را دریافت کنید. تجربه نشان می­دهد که در ابتدای آزمون محل نزدیکترین سرویس بهداشتی را به میز آزمون خود پیدا کنید تا در صورت نیاز در طول مدت آزمون کمترین زمان ممکن را از دست دهید.

پس از آزمون

در انتهای آزمون mcat، مسئولین برگزاری نامه­ای را به شرکت کنندگان می ­دهند که ثابت می ­کند، افراد در آزمون شرکت کرده ­اند. توجه داشته باشید که معمولا پس از 48 ساعت نتایج آزمون را می توان در سایت https://apps.aamc.org/score-reporting-web/ پیگیری کرد. در صورت داشتن اعتراض به نتیجه آزمون حداکثر تا 30 روز کاری پس از اعلام نتایج می ­توانید از طریق سایت  https://services.aamc.org/20/mcat/ اقدام کنید. هزینه اعتراض و تصحیح دستی پاسخنامه شما 65 دلار خواهد بود و نتیجه حداکثر تا سه هفته پس از ثبت اعتراض به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

24 پاسخ

  1. سلام …من کلاس یازدهمم میخواستم بدونم بعد از کنکور میتونم این ازمون و بدم که از اول وارد دانشگاه کانادا بشم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *