آزمون SAT
ترکیه

دوره SAT در ترکیه

آزمون SAT موضوعی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. برای آنکه در بسیاری از دانشگاه های جهان به تحصیل بپردازد باید در آزمون های استانداردی که برای این دانشگاه ها معتبر هستند شرکت کنید. از مهمترین آزمون های میتوانیم به آزمون SAT اشاره کنیم. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند. برای وارد شدن به این دانشگاه ها نیاز است که شما در ابتدا در یکی از آزمون های SAT و یا YOS یا هر دو آن ها با موفقیت قبول شده و نمره حدنصاب لازم برای دانشگاه مورد نظر کسب کنید.

این مقاله برای آشنایی بیشتر شما با این آزمون تنظیم شده است، نگاهی انداخته ایم به آزمون SAT که برای ورود در بسیاری از دانشگاه های ترکیه ارائه می‌شود.

آنچه در این مقاله می خوانید:

آزمون اس‌ای‌تی (SAT) چیست ؟

SAT آزمونی است که دانش آموزان میتوانند با قبولی در این آزمون و داشتن نمره بالا در آن وارد دانشگاه شوند. این آزمون یکی از مهمترین آزمون های ورود به دانشگاه در آمریکا بوده که امروزه در بسیاری از کشور های جهان از جمله کانادا، نروژ و ترکیه نیز برگزار می‌شود. آزمون SAT در سال 1926 با هدف ارزیابی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه ابداع شده است. این آزمون در ابتدا مشابه  آزمون IQ که در مراکز نظامی آمریکا برگزار می شود بوده است.امروزه شکل و سبک سوالات این آزمون دچار تحول اساسی شده است.

آزمون SAT در ترکیه

اگر چه این آزمون توسط موسسه Collage Board آمریکا برگزار می شود اما شما برای آنکه بتوانید در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه تحصیل کنید و خصوصا برای گرفتن بورس تحصیلی در رشته هایی نظیر پزشکی،دندان پزشکی،داروسازی و بسیاری از رشته های مهندسی اقدام کنید، نیاز است که شما در این آزمون نمره خوبی را کسب کرده باشید. اکثر دانشگاه های دولتی ترکیه بدلیل شهریه های پایین تر و رقابت بسیار بالای دانشجویان خارجی برای ورود به این دانشگاه ها بخصوص در رشته های پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی علاوه بر آزمون یوس،آزمون SAT را ملاک عمل خود قرار می دهند.

آیا آزمون SAT در ایران برگزار می‌شود؟

این آزمون در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف در ایران برگزار نشده و شما برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای دیگر مراجعه کنید . مراکز این آزمون در تمامی کشورهای جهان وجود دارد اما در حال حاضر در خاورمیانه تنها دو کشور ایران و افغانستان دارای مرکز آزمون SAT نمی باشند و شما می توانید برای شرکت در این آزمون به ترکیه یا سایر کشورهای همسایه مراجعه نمایید.

آیا میتوانم آزمون SAT را به صورت آنلاین دهم؟

هرچند که آزمون آنلاین با توجه به شرایط اپیدمی کرونا بسیار مناسب به نظر می‌رسد.  اما شما نمی‌توانید آزمون SAT را آنلاین انجام دهید. برای شرکت در این آزمون ناچار هستید که در مرکز ازمونی که حین ثبت نام اولیه مشخص نموده اید حضور داشته باشید و آزمون شما در ان مرکز به صلاحدید موسسه Collage Board   بصورت کاغذی و اینترنتی برگزار خواهد شد.

آیا میتوانم آزمون SAT را به صورت آنلاین دهم؟

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

بخش های آزمون SAT

آزمون SAT شامل چهار بخش می باشد.بخش اول این آزمون شامل سوالات Reading است اما شما در بخش دوم این آزمون با سوالات Writing روبرو هستید ،بخش سوم شامل سوالات ریاضی که باید بدون استفاده از ماشین حساب پاسخ داده شود و بخش چهارم که شامل سوالات ریاضی است که با استفاده از ماشین حساب پاسخ داده می شود.نمره بخش ریاضیات 800 نمره می باشد و نمره مجموع دو بخش Reading , Writing نیز 800 نمره می باشد.

بخش های آزمون SAT

حداقل نمره آزمون SAT

حداکثر امتیاز آزمون SAT نمره 1600 می باشد. کمترین نمره‌ای که می‌توانید در آزمون SAT کسب کنید 400 است. این سامانه نمره‌دهی لزوماً شهودی نیست، بنابراین برای اینکه تصوری از توزیع امتیاز در آزمون SAT داشته باشید باید بدانید که میانگین نمره در آزمون(SAT)، 1000 است. این در حالی است که 25٪ از آزمون دهندگان برتر 1200 امتیاز یا بیشتر را کسب می کنند. همچنین 25٪ از آزمون دهندگان پایین ترین امتیازات چیزی بین 400 تا  840 امتیاز کسب می کنند که به طور کلی نمره آنها ضعیف محسوب می شود.

نمرات بالای ۱۴۰۰ امید پذیرش در رشته هایی مانند پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی را دارند.

در حالت کلی اگر شما نمره ای کمتر از ۱۲۰۰ را در این آزمون کسب کنید دو راه پیش رو خواهید داشت:

 • گزینه 1: شما می توانید دانشگاه هایی که با نمره SAT کمتر، دانشجویان خود را می‌پذیزند انتخاب کنید.
 • گزینه 2: شما می توانید از نظر استراتژیک برای SAT بعدی نیز خود را آماده کنید تا امتیازات خود را به دانشگاه هدف خود نزدیک کنید.

حداقل نمره آزمون SAT

هزینه آزمون SAT چقدر است؟

آزمون SAT آزمونی است که هزینه ثبت نام در آن به دلیل ماهیت امریکایی خود به دلار دریافت می شود.هزینه دوره های پیشین آزمون SAT  برای دانشجویان ساکن ایران  99 دلار بوده است که در صورت ثبت ثبت نام بصورت تلفنی 15 دلار به این مبلغ اضافه شده و مبلغ 114 دلار برای ثبت نام این آزمون دریافت می شود و در صورت تمایل به تغییر روز آزمون با پرداخت 53 دلار می توان روز آزمون خود را پس از ثبت نام اولیه تغییر داد.

هزینه آزمون SAT چقدر است؟

چگونه خود را برای آزمون SAT آماده کنم ؟

نکات و استراتژی های که در ادامه به آن اشاره می شود ، می‌تواند برای کسانی که نمره بالایی در آزمون SAT نیاز دارند بسیار مفید باشد . همچنین اگر شما می خواهید در دانشگاه های بسیار رقابتی وارد شوید توجه به نکات زیر حایز اهمیت است.
بیشتر اشتباهاتی که در آزمون SAT رخ می‌دهد شامل موارد زیر می باشد:

•    سهل انگاری : شما ممکن است که به دلیل عدم تمرکز یا عجله، سوالی را درست متوجه نشوید. به همین علت لازم است که حتما با دقت سوالات تان را بخوانید.

•    عدم مدیریت زمان : ممکن است که شما بسیاری از سوالات را مخصوصا در بخش ریاضی از دست بدهید. به همین علت لازم است که حتما بر روی زمان بندی سوالات خود دقت کنید.

•    عدم تفهیم مناسب سوالات : ممکن که شما در طول آزمون، متن سوالات را اشتباه تفسیر کرده باشید، که این امر منجر به اشتباه پاسخ دادن به سوالات می شود. به همین علت به جزئیات سوالات توجه کافی داشته باشید.

مراحل ثبت نام در آزمون SAT

مهلت ثبت نام برای آزمون SAT تقریباً میتواند پنج هفته پیش از تاریخ آزمون باشد. شما برای آنکه بتوانید در این آزمون ثبت نام کنید باید حتما به صورت آنلاین به وب سایت College Board مراجعه کنید. در شرایط خاص نیز ممکن است که شما برای ثبت نام در آزمون SAT نیاز داشته باشید که از طریق تلفن اقدام کنید.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

زمان برگزاری آزمون SAT در ترکیه

این آزمون 5 بار در سال بطور کلی برگزار می شود . برای آنکه بتوانید این آزمون را با موفقیت سپری کنید بهتر است زمان کافی برای آمادگی آزمون رو در نظر بگیرید .آزمون SAT معمولا در ماه های آگوست،اکتبر،دسامبر،مارس و مه برگزار می شود و ماه مارس تنها مختص به دانشجویان ساکن امریکا می باشد.

زمان برگزاری آزمون SAT در ترکیه

مکان آزمون SATدر ترکیه

هم اکنون 25 مرکز رسمی در ترکیه اقدام به برگزاری آزمون SAT می کنند.از جمله این مراکز می توان به دانشگاه عبدالله گل، مرکز زبان آتاتورک آنکارا، مرکز زبان دانشگاه بیلکنت، کالج TED در آنکارا و بسیاری از مراکز دیگر اشاره کرد.

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و استفاده از مزایای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین دغدغه افراد برای مهاجرت تحصیلی می باشد. ما در این مقاله تمامی نکات لازم برای تحصیل در ترکیه را بررسی میکنیم.

سخن پایانی

بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان ایرانی علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند. برای وارد شدن به این دانشگاه ها نیاز است که شما در ابتدا در یکی از آزمون های SAT و یا YOS یا هر دو آن ها با موفقیت قبول شده و نمره حدنصاب لازم برای دانشگاه مورد نظر کسب کنید.در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی در این زمینه، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. مشاوران ما بروزترین اطلاعات را در اختیار شما خواهند گذاشت.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

آیا میتوان داخل ایران در آزمون SAT شرکت کرد؟
این آزمون در دانشگاه ها و مراکز آموزشی مختلف در ایران برگزار نشده و شما برای شرکت در این آزمون باید به کشورهای دیگر مراجعه کنید .
آزمون SAT از چه بخش های تشکیل شده؟
آزمون SAT شامل چهار بخش است : Reading writing سوالات ریاضی بدون استفاده از ماشین حساب سوالات ریاضی با استفاده از ماشین حساب
برای رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی چه نمره ای در آزمون SAT مورد نیاز است؟
نمرات بالای ۱۴۰۰ امید پذیرش در رشته هایی مانند پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی را دارند.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

5 پاسخ

 1. سلام . کتاب های دوره sat ترکیه رو میشه به زبان فارسی پیدا کرد ؟ ممنون از مطالب عالی تون

  1. سلام وقتتون بخیر .
   کتاب های SAT به زبان انگلیسی هستند و کلا آزمون هم به زبان انگلیسی برگزار میشه .

 2. سلام . ممنون میشم به سوالم جواب بدین
  بعد از گذروندن دوره sat در ترکیه ، این آزمون امکان این رو میده که تو رشته های تاپ مثل دندانپزشکی و پزشکی دانشگاه های دولتی هم درس بخونیم؟

  1. سلام . بله امکان تحصیل در این رشته ها در ترکیه وجود داره . ولی باید شرایطتون دقیق تر بررسی بشه . پیشنهاد میکنیم با کارشناسانمون در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles