اتریش یا آلمان

اتریش یا آلمان

در این مقاله قصد داریم دو کشور محبوب آلمان و اتریش را با یکدیگر مقایسه کنیم. امروزه کشورهای اتریش و آلمان محبوبیت بسیاری بین مهاجرین سراسر دنیا به خصوص ایرانیان پیدا کرده است. البته این محبوبیت بی دلیل هم نیست زیرا این دو کشور در زمینه های اقتصادی، کاری و استاندارد های زندگی پیشرفت بسیاری کرده اند. اما دغدغه اصلی مهاجران این است که آلمان را انتخاب کنند و یا اتریش.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
اتریش و آلمان

آلمان یا اتریش؟ کدام کشور برای مهاجرت ایرانیان مناسب تر است؟

در این مقاله که بر اساس تجربه ها و تحقیقات بسیاری که کارشناسان و وکلای ما از این دو کشور دارند نوشته شده است، با مقایسه این دو کشور قصد داریم تا انتخاب را برای شما تا حد امکان آسان تر کنیم و شما بتوانید با اطلاعات بیشتر کشور مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید.

کشورهای آلمان و اتریش در همسایگی هم و در قاره اروپا قرار گرفته اند. پایتخت کشور اتریش شهر وین و پایتخت کشور آلمان شهر برلین است. هر دو این شهر ها از شهرهای بزرگ و معروف قاره اروپا می باشند و محبوبیت زیادی بین توریست ها دارند.

در پایان این مقاله اگر هنوز برای انتخاب بین این دو کشور پیشرفته مردد هستید می توانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تماس بگیرید.

1. مقایسه وضعیت تحصیل و کار در آلمان و اتریش

مقایسه تحصیل

در ابتدا می خواهیم بررسی کنیم تحصیل در کدام یک از این کشور ها برای دانشجویان بهتر است.

هر دو کشور آلمان و اتریش به دلیل شرایط عالی تحصیلی جزو اولین انتخاب های دانشجویان بین اللملی هستند، اما تفاوت اصلی تحصیل در این کشور ها چیست؟

به طور کلی تحصیلات در این دو کشور تفاوت چندانی از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیستم آموزشی توسط دانشجویان احساس نمی شود. زبان رسمی هر دو کشور آلمانی می باشد و تحصیلات در دانشگاههای دولتی هر دو کشور تقریبا رایگان است. اما هر کدام از این کشورها مزایا و معایبی برای تحصیل دارند.

تفاوت اصلی اخذ پذیرش در این دو کشور مدرک زبان آلمانی است. دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی باید مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1 درمقطع کارشناسی است. در صورتی که فرد متقاضی تمایل به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان را داشته باشند باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 را ارائه دهند. اما برای تحصیل در دانشگاه های اتریش ارائه مدرک زبان الزامی نیست اما باید در نظر داشته باشید که قبل از ورود به دوره اصلی تحصیلی باید دوره زبان آلمانی در کالج های این کشور بگذرانید که شامل هزینه های نسبتا بالایی است.

نکته قابل توجه این است که در هر کشوری تحصیل به زبان انگلیسی ممکن است کیفیت پایین تری نسبت به تحصیل به زبان رسمی آن کشور داشته باشد، اما در آلمان اینگونه نیست و تحصیلات به زبان انگلیسی از همان کیفیت تحصیل به زبان آلمانی بر خوردار است، نکته ای که در کشور اتریش اینگونه نیست و در این کشور کیفیت آموزش به زبان انگلیسی اندکی ضعیف تر است.

مقایسه وضعیت اشتغال

در هر دو کشور آلمان و اتریش به دلیل اقتصاد رو به رشدی که دارند شرایط بازار کار و اشتغال یکسان است و هر دو کشور پایین ترین نرخ بیکاری در جهان را دارا می باشند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که میزان درآمد در آلمان کمی بیشتر از اتریش و هزینه زندگی کمتر از این کشور است.

مهاجران میتوانند از طریق اخذ ویزای کاری در این دو کشور اقامت کوتاه مدت داشته باشند و پس گذراندن و کار کردن به مدت زمان مشخص درخواست اقامت بلند مدت دهند.

مهاجرت کاری به یکی از دو کشور آلمان و یا اتریش از طریق ویزای job seeker و یا از طریق job offer انجام می شود. توجه داشته باشید که اگر می خواهید از طریق job seeker اقدام کنید بهتر است در ابتدای امر خانواده خود را به همراه خود نبرید و پس از پیدا کردن شغل و دریافت قرار داد کاری برای پیوست خانواده اقدام کنید.

به طور کلی کشور آلمان به دلیل برنامه ها و سرمایه گذاری های حساب شده در بخش نیرو های کار متخصص از شرایط اقتصادی بهتری نسبت به کشور اتریش برخودار است.

مقایسه رنکینگ دانشگاه ها

رتبه و رنکینگ دانشگاه های آلمان و اتریش تقریبا یکسان است و هر دو کشور دانشگاههای بسیار خوبی در سطح جهانی دارند. اما نکته قابل توجه اینجاست که تعداد دانشگاه ها در اتریش کمتر از آلمان است اما پیدا کردن دانشگاه خوب مناسب با شرایط متقاضی در اتریش نسبت به آلمان راحت تر است.

دانشگاه های آلمان گزینه های بهتری برای رشته های مهندسی هستند در حالی که دانشگاه های اتریش در رشته های هنر از دانشگاه های کشور آلمان پیشی گرفته اند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های آلمان که رتبه های بسیار خوب جهانی دارند کمی مشکل است و متقاضی ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 و یا مدرک زبان انگلیسی در سطح IELTS 6.5 هستند در حالی که شرایط پذیرش از اتریش کمی راحت تر است و احتیاج به مدرک زبان ندارد، اما دانشجو باید دوره های زبان را در این کشور بگذراند که این دوره ها هزینه های بالایی دارند.

تحصیل و کار در آلمان یا اتریش

2. مقایسه شرایط زندگی در آلمان و اتریش

مقایسه هزینه زندگی

بر اساس داده ها و گزارش ها در سال 2021 به طور کلی هزینه زندگی در کشور اتریش بیشتر از کشور آلمان است. در کشور اتریش هزینه اجازه مسکن و هزینه خوراک نسبت به درآمد و در مقایسه با کشور آلمان بیشتر است. در کشور اتریش هزینه ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر در حدود 750 یورو و خارج از مرکز شهر در حدود 600 یورو می باشد که این مبلغ در آلمان برای آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 600 یورو و خارج از مرکز شهر در حدود 450 تا 500 یورو است.

به طور کلی اجاره ماهیانه در اتریش، در حدود 58 درصد در آمد ماهیانه یک فرد است و درآلمان این عدد به 45 درصد می رسد.

باید در نظر داشته باشید که میزان درآمد ماهیانه در کشور آلمان به دلیل توسعه اقتصادی، بیشتر از کشور اتریش است.

مقایسه استاندارد زندگی

در مورد استاندارد های زندگی کشور آلمان از اتریش پیشی گرفته است. طبق آخرین امار منتشر شده در سال 2018 از نظر استاندارد و شاخص زندگی کشور آلمان رتبه پنجم جهانی را به خود اختصاص داده در حالی که کشور اتریش رتبه بیستم را دارد. البته این نکته را هم باید در داشته باشید که شهر وین در کشور اتریش در سال 2018 بین ده شهر سرزنده جهان قرار گرفته است اما شهرهای آلمان رتبه های بالا تری را به خود اختصاص داده اند.

کشور اتریش از رفاه اجتماعی بسیار خوبی برخوردار است اما این کشور به دلیل کوچک و کم جمعیت بودن تمام امکانات خود را در پایتخت این کشور یعنی شهر وین متمرکز کرده، در حالی که در کشور آلمان اینگونه نیست و این کشور دارای شهر های بزرگ و پیشرفته زیادی است که اقتصاد بسیار خوبی دارند.

مقایسه امنیت

هر دو کشور آلمان و اتریش از امن ترین کشور های اروپا هستند و نرخ جرم در هر دو کشور بسیار پایین است. آمار قتل در آلمان کمتر از 0.9 و در اتریش کمتر از 0.5 درصد می باشد که این اعداد هر دو کشور را به پایین ترین نرخ جنایت رسانده است. در هیچ یک از این دو کشور بابت امنیت خود و خانواده خود هیچ گونه نگرانی نخواهید داشت.

مقایسه وضعیت ورزش

در مورد ورزش های زمستانی به دلیل داشتن مناطق اسکی و شیب های زیاد کشور اتریش با اختلاف کمی از آلمان پیشی گرفته است البته اخیرا کشور آلمان در تلاش است در ورزش های زمستانی از اتریش جلو بزند. کشور آلمان در دیگر رشته های ورزشی سال هاست که به مراتب عمکرد بسیار بهتری نسبت به کشور اتریش داشته است.

شرایط زندگی در اتریش و آلمان

3. مقایسه جغرافیای آلمان و اتریش

مقایسه آب و هوا

در کشور آلمان به دلیل گسترده تر و وسیعتر بودن نسبت به کشور اتریش شاهد تنوع آب و هوایی بیشتری خواهید بود. البته هر دو کشور در فصل زمستان اغلب زمستان های سردی را تجربه میکنند و تابستان های گرمی دارند. در مجموع آب و هوای اتریش نسبت به آلمان مقداری گرم تر است. آب و هوای آلمان در مقایسه با اتریش مرطوب تر است و اگر زمستان های معتدل را دوست دارید، مناطق جنوبی و جنوب غربی آلمان بهترین گزینه برای شماست.

مقایسه جمعیت

طبق آخرین آمار منتشر شده در سال 2021 جمعیت کشور آلمان در حدود 83 میلیون نفر است که تعداد 7 میلیون نفر آنها از مهاجرین هستند. جالب است بدانید که از سال 2017 تا 2019 جمعیت آلمان رشد چشم گیری داشته است. این در حالی است که کل جمعیت کشور اتریش در حدود 9 میلیون نفر است. شهر وین پر جمعیت ترین شهر کشور اتریش و شهر برلین پر جمعیت ترین شهر کشور آلمان است.

مقاله پیشنهادی : دوره زبان آلمانی در اتریش

سؤالات متداول

تفاوت اصلی اخذ پذیرش در این دو کشور مدرک زبان آلمانی است. دانشجویان جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمانی باید مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1 درمقطع کارشناسی است. در صورتی که فرد متقاضی تمایل به تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان در آلمان را داشته باشند باید مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 را ارائه دهند. اما برای تحصیل در دانشگاه های اتریش ارائه مدرک زبان الزامی نیست اما باید در نظر داشته باشید که قبل از ورود به دوره اصلی تحصیلی باید دوره زبان آلمانی در کالج های این کشور بگذرانید که شامل هزینه های نسبتا بالایی است.

در هر دو کشور آلمان و اتریش به دلیل اقتصاد رو به رشدی که دارند شرایط بازار کار و اشتغال یکسان است و هر دو کشور پایین ترین نرخ بیکاری در جهان را دارا می باشند. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که میزان درآمد در آلمان کمی بیشتر از اتریش و هزینه زندگی کمتر از این کشور است.

رتبه و رنکینگ دانشگاه های آلمان و اتریش تقریبا یکسان است و هر دو کشور دانشگاههای بسیار خوبی در سطح جهانی دارند. اما نکته قابل توجه اینجاست که تعداد دانشگاه ها در اتریش کمتر از آلمان است اما پیدا کردن دانشگاه خوب مناسب با شرایط متقاضی در اتریش نسبت به آلمان راحت تر است.

بنر

6 پاسخ

  1. در صورت تسلط کامل بر زبان آلمانی میشه صرفا آزمون سطحی که برای مهاجرت لازمه رو بدم ؟؟

    1. سلام باید مدرک b2 آلمانی رو داشته باشید . اگر تسلط دارین میتونید توی امتحانش شرکت کنید

  2. با توجه به توضیحات بسیار جامع شما دوست عزیز خواهشمند مکالمه و حتما ملاقات حضوری در حداقل زمان ممکن هستم

    1. لطف دارید.
      در صورت درخواست شما از طریق فرم ارزیابی سایت، طی 24ساعت آینده مشاوران هرمس شما رو راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن