از اجاره مسکن تا بررسی شرایط سکونت در آلمان

اجاره مسکن تا بررسی شرایط سکونت در آلمان

آلمان طیف گسترده‌ای ازخانه های اجاره ای با کیفیت بالا را همیشه به مهاجران پیشنهاد می دهد. از این رو، بسیاری از آلمانی ها ترجیح می دهند به جای خرید خانه، آن را  اجاره کنند. در این بخش از اجاره مسکن تا بررسی شرایط سکونت در آلمان و چگونگی یافتن محلی برای زندگی و آنچه را که باید، قبل و بعد از جا به جایی  به خاطر داشته باشید را توضیح می دهیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اولین محل سکونت شما در آلمان

گزینه های گوناگونی برای چند هفته اول شما در کشور آلمان وجود خواهد داشت، قبل از این که مسکن دائمی پیدا کنید: اتاقی در هتل به طور متوسط ​​حدود 90 یورو در هر شب هزینه دارد. انتظار می رود بسته به موقعیت تان، مبلغ تقریبی 500 تا 1200 یورو در ماه برای تختی موقت، مبله دو یا سه اتاق بپردازید. خوابگاه های جوانان معمولاً بین 20 تا 30 یورو در هر شب هزینه خواهد داشت. همچنین گزینه ای برای استفاده از پورتال های آنلاین برای اجاره اتاق از یک خانواده آلمانی وجود دارد که مزیت اضافه شده شما در برقراری ارتباط با ساکنان محلی را فراهم می کند.

قدم بعدی: خرید یا اجاره؟

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، اکثر آلمانی‌ها خانه‌های خود را اجاره می‌کنند.

برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر، اکثر آلمانی‌ها خانه‌های خود را اجاره می‌کنند. شاید بپرسید چرا ؟ به دلایلی هم‌چون: در هر محل و محدوده قیمتی،  آپارتمان‌های کوچک و بزرگ تا ویلاهای دارای باغ‌های بزرگ قرار گرفته‌اند، فراوانی مسکن دلیل اجاره‌ای شدن این محل‌های با کیفیت بالا شده است. این املاک اجاره‌ای از نظر کیفیت اغلب در شرایط عالی و معادل مسکن‌های تحت مالکیت هستند. شاید مسئله افزایش اجاره در هر سال تمدید، سوال همگان باشد اما علاوه‌بر این، مستاجران طبق قانون در برابر افزایش بیش از حد اجاره تحت حمایت قرار می‌گیرند و صاحب خانه‌ها مجاز نیستند بدون هیچ دلیلی،  قراردادی را فسخ و یا اجاره نامه را افزایش دهند.

خانه های مشترک در آلمان

خانه های مسطح و مشترک  با نام “Wohngemeinschaften” یا “WG” گزینه های مناسبی برای افرادی است که می خواهند به سرعت دوستی پیدا کرده و در هزینه های اجاره پس انداز کنند. معمولا در این نوع اقامتگاه مشترک، هر شخص اتاق خصوصی خود را دارد. در بیشتر “WG ها”، آشپزخانه و حمام مشترک هستند، همانند هزینه اجاره و برق، اینترنت و تلفن. آشپزخانه یا اتاق نشیمن مشترک قلب یک WG است. در آنجا می توانید با هم آشپزی کنید یا بنشینید و گپ بزنید. اگر می خواهید تنها باشید، به راحتی می توانید درب اتاق خود را در پشت سر خود ببندید.

در آلمان این خانه ها و تخت ها  فقط برای دانشجویان نیست. کارآموزان و متخصصان شاغل نیز در محل های مشترک این چنینی زندگی می کنند، به خصوص اگر در شهری جدید باشند و یا از اینکه زندگی مشترک را دوست دارند. چنین “WG” های زیادی، به خصوص در شهرهای بزرگ به کرات وجود دارند.

دانشجویان غالبا چنین خانه هایی را در تابلوهای اعلامیه دانشگاه یا وب سایت های اتحادیه دانشجویی خود پیدا می کنند. سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) همچنین نکات بی شماری در مورد چگونگی جستجوی اسکان ارائه می دهند. به عنوان مثال Asta Bielefeld لیستی از پیوندها به وب سایت های “WG-Börsen” را با پیشنهادهای خانه مسکونی در سرتاسر آلمان گردآوری کرده است. البته، این موارد نیز برای متخصصان شاغل نیز بدون محدودیت است. در این سایت ها، می توانید در شهری که در آن قرار دارید یک خانه  مشترک را جستجو کنید، یا خودتان خانه ای که دارید را آگهی  کنید.

نحوه پیدا کردن مسکن در آلمان

نحوه پیدا کردن مسکن در آلمان

می خواهید اجاره کنید یا بخرید؟ اطلاعات مربوط به مسکن های موجود را می توانید در بخش تبلیغات روزنامه ها و وب سایت های املاک و مستغلات پیدا کنید. جایی که امروزه بیشتر آپارتمان ها و خانه ها در آن لیست شده اند. میزان عرضه و تقاضای مسکن میزان زیادی به منطقه مربوط بستگی دارد. در مناطق روستایی، مستاجران یا خریداران مجبورند تا آنچه را موجود است انتخاب کنند، اما در شهرهای بزرگ تر معمولا مالکان می توانند از چندین پیشنهاد استفاده کنند. یافتن مسکن، به خصوص در مناطق شهری اطراف مونیخ و فرانکفورت می تواند بسیار وقت گیر باشد.

ممکن است در مناطق شهری مشورت با یک متخصص املاک و مستغلات عاقلانه باشد. مشاورین املاک مجاز به دریافت بیش از سه ماه اجاره به عنوان کمیسیون خدمات خود نیستند. علاوه بر این، شما فقط باید به کسی که مشاور املاک می باشد و برای شما جستجو کرده کمیسیون پرداخت کنید. اگر فقط به دلیل آگهی در املاک و مستغلات با یک نماینده تماس گرفته اید، مجبور نیستید طبق کمیسیون آلمان مبلغ کمیسیون را پرداخت کنید.

مانند سایر کشورها، هزینه یک واحد اجاره ای به میزان منطقه متفاوت می باشد. اجاره و هزینه های جانبی از قبیل گرمایش، آب و گاز در شهرهای بزرگ حدود 14 یورو برای هر متر مربع هزینه خواهد داشت. متوسط ​​هزینه در شهرهای کوچک و مناطق روستایی حدود هشت یورو در هر متر مربع محاسبه می شود.

برای مثال یانیک از بوروندی
تجربه خود از این خانه‌ها را بیان می‌کند:

وی گفت:

“بعد از قبول شدن مصاحبه کاری برای شغل با شرکتی در هامبورگ، بلافاصله اقدام به جستجوی یک آپارتمان برای اجاره در آنجا کردم. بعضی اوقات با 30 مورد متفاوت به آپارتمان ها مراجعه کردم. این تعداد بازدید در شهرهای بزرگ یک قانون به شمار می رود. یک نکته بسیار مهم است که صورت درآمد یا قرارداد کار، آنها را به خوبی آماده کنید. بدون داشتن این اسناد، شانس شما برای گرفتن خانه عملا صفر می شود. در پایان، تقریبا سه ماه طول کشید تا یک آپارتمان را پیدا کنم – من هرگز تصور نمی کردم این کار را انجام دهم! من خیلی خوش شانس بودم و توانستم از طریق یک دوست یک آپارتمان مناسب پیدا کنم. نکته من: بسیاری از شرکت ها به کارمندان بین المللی خود کمک می کنند تا خانه خود را پیدا کنند علاوه بر این، همه شهرها چنین کمبود مسکن را  ندارند.”

اقدامات بعد از اجاره مسکن در آلمان

گاهی می بایست ثبت نام اشتراک برق و آب خود را برای اشتراک ماهیانه انجام دهید. اگر صاحب خانه شما به برق، آب یا گاز اهمیت نمی دهد، مجبور خواهید بود  ترتیب این مسائل را خود با شرکت ارائه دهنده برقرار کنید. صاحب خانه شما احتمالا می تواند اطلاعات تماس با شرکت ارائه دهنده منطقه خود را به شما بدهد. تنظیم سرویس های تلفنی، اینترنت و (کابل) تلویزیون را نیز خودتان می توانید انجام دهید. آلمان دارای شرکت های ارائه دهنده خدمات متنوعی از راه دور است. برای مقایسه هزینه آن ها پورتال های آنلاین می توانند بسیار مفید باشند. بسیاری از شرکت های ارائه دهنده بسته های تخفیفی در نظر خواهند گرفت که شامل خدمات تلفنی و اینترنتی می باشد. همچنین گزینه هایی متناسب با استفاده از تلفن همراه وجود دارد.

نکته: از آنجا که ممکن است چندین هفته طول بکشد تا تلفن و اینترنت شما متصل شود، ایده خوبی است که در صورت امکان با شرکت ارائه دهنده تماس بگیرید.

هزینه اجاره مسکن در آلمان

قراردادهای اجاره مسکن آلمان باید به صورت کتبی منعقد شوند. در بیشتر موارد قرارداد فی مابین، مبلغ اجاره را منحصر به فرد مشخص می کنند. معمولاً یک هزینه اضافی برای هزینه های جانبی وجود دارد که هر ماه به همراه اجاره پایه به صاحب خانه پرداخت می شود. برق، گاز و آب غالبا شامل این هزینه ها می شوند، اما نه همیشه. بنابراین قبل از امضای اجاره نامه، مهم است كه از صاحب خانه بپرسید كه هزینه های جانبی شامل چه مواردی است و سایر هزینه های شما نیز پیش بینی شوند.

هزینه های تلویزیون و رادیو

در آلمان هزینه های رادیو، تلویزیون و استفاده از اینترنت در زیر مجموعه های  هزینه اجاره حساب می شود. اگر از این رسانه ها استفاده می کنید، باید در اداره صدور مجوز آلمان به نام Gebühreneinzugszentrale یا GEZ ثبت نام کنید. این کار می تواند بصورت آنلاین یا با استفاده از فرم های ثبت نام انجام شود که در بیشتر دفاتر پست و بانک ها موجود است.

نام خود را روی صندوق پستی و درگاه خود بگذارید (اگر صاحب خانه قبلاً این کار را نکرده است). نامه شما تحویل داده نمی شود مگر این که نام شما در صندوق پستی شما حک شده باشد برای این کار نیازی به ثبت نام در اداره پست نیست. برای تغییر آدرس  این را فراموش نکنید که نامه الکترونیکی خود را از کشور خود به خانه جدید خود منتقل کنید تا مرسولات شما ناپدید نشود  و اگر به مدت طولانی اقدام نکردید، می توانید از اداره پست آلمان بخواهید که نامه خود را حتی در خارج از کشور برایتان ارسال کند.

ثبت نام در اداره ثبت محل

هرکسی که در آلمان زندگی می کند موظف است به اداره ثبت محل رفته و نام خود را ثبت نام کند.

هرکسی که در آلمان زندگی می کند موظف است به اداره ثبت محل رفته و نام خود را ثبت نام کند. شما باید این کار را حداکثر دو هفته بعد از جابه جایی انجام دهید. برای این کار، به یک سند هویت معتبر نیاز دارید. اگر خانه ای اجاره کردید، باید یک گواهی کامل از صاحب خانه (Wohnungsgeberbescheinigung) ارسال کنید. به طور کلی می توانید فرم و آدرس دفتر مسئول ثبت را در وب سایت شهر جدید خود پیدا کنید.

نکاتی که در محل سکونت خود در آلمان مورد توجه قرار دهید:

برای اطمینان از اینکه در خانه خود در آپارتمان و محله خود احساس راحتی کنید، چند نکته مفید را جمع آوری کرده ایم:

 • خودتان را معرفی کنید: وقتی کمی ساکن شدید، خود را با همسایگان آَشنا کنید – البته این مورد نیازی نیست، اما این راهی برای آشنایی سریع مردم است و به شما این امکان را می دهد تا همسایگان خود را بشناسید.
 • ساعات سکوت به طور کلی: سر و صدای بین 22 تا 6 صبح ممنوع است به طوری که همه می توانند یک شب خوب بخوابند. این به معنای صدای کم نگه داشتن موسیقی و جلوگیری از کارهایی مانند اجرای ماشین لباسشویی در آن ساعت ها است.
 • حیوانات خانگی: طبق قانون شما مجاز به نگهداری حیوانات كوچكی هستید كه معمولاً در قفس، آكواریم یا تراریوم قرار دارند. در مورد حیوانات بزرگتر، مانند سگ و گربه، شما باید مجوز قبلی را از صاحب خانه خود بگیرید.
 • مسئولیت های نظافت: تقریباً در هر ایالت آلمان موافقت نامه هایی وجود دارد که مشخص می کند کدام مستاجر مسئول تمیز کردن راهرو یا پیاده رو جلوی ساختمان است. اما نگران نباشید – آنچه که به نظر می رسد یک کار خسته کننده آزار دهنده است می تواند به سرعت به فرصتی هفتگی برای گپ زدن با همسایگان تبدیل شود!
 • آب شیر در آلمان: با دقت مورد بازرسی قرار می گیرد. بنابراین معمولاً برای نوشیدن و پخت و پز کاملا مناسب است. اما در ساختمان های قدیمی با لوله های قدیمی باید آب مورد آزمایش قرار بگیرید.
 • تفکیک زباله ها: نکته بسیار مهمی است. آلمانی ها در جداسازی مواد زائد قهرمانان بلامنازع جهانی هستند. با استفاده از ظروف آبی، زرد، سبز و سیاه، مواد زائد خود را برای بازیافت جمع می کنند، جدا می کنند و مرتب می کنند که این به نفع محیط زیست است.

امیدواریم که این مقاله سوالات بسیاری که در خصوص مهندسی شیمی در آلمان داشتید را پاسخ داده باشد، اگر فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی را تکمیل نمایید مشاوران موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می‌توانند به طور اختصاصی تری شما را در حوزه مهاجرت به آلمان یاری کنند.

هزینه هتل برای اقامت یک شب در آلمان تقریبا 90 یورو است.

انتظار می رود بسته به موقعیت تان، مبلغ تقریبی 500 تا 1200 یورو در ماه برای تختی موقت، مبله دو یا سه اتاق بپردازید.

خوابگاه های جوانان معمولاً بین 20 تا 30 یورو در هر شب هزینه خواهد داشت.

طبق قانون شما مجاز به نگهداری حیوانات كوچكی هستید كه معمولاً در قفس، آكواریم یا تراریوم قرار دارند. در مورد حیوانات بزرگتر، مانند سگ و گربه، شما باید مجوز قبلی را از صاحب خانه خود بگیرید.

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

6 پاسخ

 1. ایا شرکت شما اجاره مسکن بعد از پیدا کردن جاب افر هم انجام میده یا برعهده خودمون هست؟

 2. واقعا عالی و طبق شرایط روز همه چی رو بررسی و توضیح دادید.
  من می تونم خونه ایی رو با چند نفر دیگه اجاره کنم که هم هزینه م بیاد پایین و هم اونجا تنها نباشم.
  شرایطش چه جوری میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

مهاجرت به سوئیس

مهاجرت به سوئیس مطلبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. سوئیس (Switzerland)، یکی از زیباترین کشورهای جهان و واقع در اروپای غربی است. این کشور در همسایگی کشورهایی چون آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین،

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور

مهاجرت به سنگاپور مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. سنگاپور کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در دهه‌های اخیر به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته در زمینه‌های مختلف

درباره مالزی

درباره مالزی

درباره مالزی مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. مهاجرت پدیده رایج دنیای امروز است. امروزه از سرتاسر دنیا آدم‌ها بنا به دلایل مختلف مهاجرت می‌کنند. مالزی یکی از آن