لوگو وزارت کار

اعزام نیروی کار به کانادا

اعزام نیروی کار به کانادا

اعزام نیروی کار به کانادا موضوعی است که د راین مقاله کامل به آن اشاره میکنیم. کشور کانادا، کشوری وسیع با منابع سرشار و صنایع بسیار است ولی نیروی کار محلی کمی برای بهره‌برداری بهینه از این منابع و صنایع دارد. در عین حال، بازار تجاری و اقتصادی کشور کانادا، موقعیت‌های کسب درآمد بسیاری را پیش روی شرکت‌های بزرگ بین‌المللی می‌گذارد و این شرکت‌ها این فرصت را دارند که نیروی کار ماهر خود را برای کسب تجربۀ کاری در یک محیط بیگانه به این کشور بفرستند.

برای بهره‌برداری از منابع طبیعی و کارخانه‌های صنعتی کانادا که بسیاری از آنها در نواحی کم‌جمعیت که شرایط جوّی، زندگی در آنها را مشکل می‌کند، واقع شده‌اند. کشور کانادا شروع به جذب نیروهای کار ساده و ماهر از طریق مختلف نموده که در این مقاله، در مورد بسیاری از این روش‌ها صحبت خواهیم کرد. اعزام نیروی کار به کانادا برای کسانی که مهارت ویژه‌ای ندارند، معمولاً از طریق جاب آفر است، اما امکان اعزام نیروی کار به کانادا برای نیروهای متخصص بدون دریافت جاب آفر نیز وجود دارد.

از سوی دیگر این امکان برای شرکت‌های بین‌المللی بزرگ که شعبه‌های مستقر در کانادا دارند وجود دارد که از گزینۀ اعزام نیروی کار به کانادا به‌صورت ادواری استفاده می‌کنند و این موضوع دیگری است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

 

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اعزام نیروی کار به کانادا

برخی تعاریف مهم در خصوص اعزام نیروی کار به کانادا

نیروی کار ساده: نیروی کار ساده به کسی گفته می‌شود که از تخصص ویژه‌ای برخوردار نیست و یا در یک تخصص ویژه، مهارت کافی نداشته باشد. (اعزام نیروی کار به کانادا، تنها از طریق جاب آفرهای استانی و فدرال در کشور کانادا ممکن می‌شود).

نیروی کار ماهر: نیروی کار ماهر به کسی گفته می‌شود که در یک کار یا حرفه، تخصص دارد.

نیروی کار ماهر فدرال: نیروی کار ماهر فدرال به کسانی گفته می‌شود که از تحصیلات، سابقۀ کاری، سن و مهارت‌های زبانی کافی برخودار باشند و توسط سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری، برای درخواست اقامت دائم کانادا انتخاب شده باشند. (اعزام نیروی کار به کانادا تحت کنترل دولت فدرال، هم از طریق جاب آفر و هم بدون آن (برای نیروهای کار ماهر مستقل) انجام می‌شود).   

کارفرما: به افراد، شرکت‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و کارخانجاتی که امکان و اجازۀ استخدام افراد مختلف برای کار را دارند، کارفرما گفته می‌شود. در مسالۀ اعزام نیروی کار به کانادا، چه نیروهای ساده و چه نیروهای ماهر و نیمه ماهر، کارفرماهای فدرال و استانی نقش مهمی دارند.

کارفرمای فدرال در کشور کانادا: کارفرماهای فدرال در کشور کانادا به دو دسته تقسیم می‌شوند: بخش خصوصی و بخش دولتی.

بخش‌های خصوصی که توسط دولت فدرال کنترل می‌شوند: خطوط هوایی، فرودگاه‌ها، و شرکت‌های مربوط به خدمات هوا و فضا، بانک‌ها (از جمله بانک‌های خارجی)، سوله‌های غلات، کارخانجات آسیاب غلات، انبارهای نگهداری غلات، کارخانه‌های فرآوری اولیه غلات، شوراهای ملی ارائه‌دهندۀ برخی خدمات و سرویس‌های عمومی، تقریباً تمامی شرکت‌های عرضۀ خدمات عمومی مانند شرکت پست کانادا، خدمات حمل و نقل دریایی، ادارۀ تونل‌ها، کانال‌ها، پل‌ها، و خطوط نفت و گاز بین‌المللی یا بین استانی، رسانۀ ملی رادیو و تلویزیون کانادا، ادارۀ راه آهن کانادا (بین استانی، بین‌المللی و برخی خطوط راه آهن کوتاه‌تر)، عرضه‌کنندگان خدمات حمل و نقل درون جاده‌ای (شرکت‌های بین‌المللی یا بین استانی حمل بار با کامیون یا جابجاکننده مسافر با اتوبوس)، عرضه‌کنندگان خدمات مخابراتی شامل تلفن، اینترنت، تلگراف و سیستم‌های کابلی، شرکت‌های استخراج اورانیوم، غنی‌سازی و توزیع انرژی اتمی، و هر تجارت دیگری که جزء یا مربوط به این خدمات بیان شده باشد.

بخش‌های عمومی که توسط دولت فدرال اداره می‌شوند: بخش خدمات دولتی فدرال و بخش پارلمان کشور کانادا (مجلس سنا، مجلس عوام و کتابخانۀ پارلمان) هستند.

بخش‌های دیگری که توسط دولت فدرال کانادا اداره می‌شوند، برخی از بنگاه‌های اقتصادی خصوصی و شهرداری‌های نواحی یوکان، قلمرو‌های شمال غربی و نوناووت هستند.

کارفرمای استانی (قلمرویی) کشور کانادا: کارفرماهای استانی کسانی هستند که در یکی از استان‌های کشور کانادا، شرکت یا بنگاه اقتصادی دارند و تحت قوانین و برنامه‌های دولت استانی (قلمرویی) خود قرار می‌گیرند. برای اعزام نیروی کار به کانادا، استان‌هایی از کانادا که برنامه‌های مهاجرتی جذب نیروی کار مربوط به خود را دارند، عبارت هستند از استان‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، نیو برانزویک، نیوفاندلند اند لابرادور، قلمروهای شمال غربی، نووا اسکوشیا، نوناووت، انتاریو، جزیرۀ پرنس ادوراد، کِبِک، ساسکاچوان و یوکان.

کانادا

برنامه‌های جذب نیروی کار

هر ساله در سطح فدرال و استانی برنامه‌هایی برای جذب نیروی کار خارجی توسط کارفرمایان فدرال یا استانی تدوین می‌شوند. در مسالۀ اعزام نیروی کار به کانادا، کارفرمایان و متقاضیان کار باید امتیازها و مشخصات تعریف شده در این برنامه‌ها را داشته باشند تا بتوانند وارد این برنامه‌های جذب نیروی کار خارجی شوند.

برنامه ی جذب نیروی کار

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ساده)

برای چرخاندن چرخ صنعت و اقتصاد یک کشور، به افرادی غیر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و یا نیروهای کار متخصص نیز، نیاز است. بدون کارگران ساده، رانندگان کامیون، دستیارها، قصاب‌ها و بسیاری مشاغل با میزان تخصص کم، فعالیت‌های اقتصادی از حرکت می‌ایستند و بسیاری از حرفه‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند. کشور کانادا بر ارزش کارگران غیرمتخصص و نیروهای کار خارجی با سطح مهارتی اندک واقف و با ارائۀ برنامه‌های مجوز کاری موقت و چندین برنامۀ مهاجرتی دیگر، راه را برای کار کردن این افراد در کشور کانادا باز کرده است. اعزام نیروی کار به کانادا (کارگران ساده و نیمه ماهر) از طریق راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است.

این کشور وسیع، در بسیاری از صنایع خود با کمبود نیروی کار ساده مواجه است که از جمله دلایل آن، جمعیت رو به پیری این کشور و بیشتر بودن نیروی کار متخصص نسبت به نیروی کار ساده در این کشور است. این یعنی برای اعزام نیروی کار به کانادا، افرادی که مدرک دانشگاهی ندارند هم، می‌توانند برای کار در این کشور اقدام کنند.

اعزام نیروی کار ساده به کانادا

اعزام نیروی کار به کانادا: ده شغل بدون نیاز به مهارت خاص در کشور کانادا

مشاغل در کانادا، براساس سیستم طبقه‌بندی مشاغل کشوری (NOC) تعریف می‌شوند. کارهای ساده یا کارهایی که نیاز به تخصص یا مهارت اندکی دارند، در دستۀ مشاغلِ سطح مهارتی C و D قرار می‌گیرند و معمولاً پیش‌نیاز این نوع مشاغل محدود به داشتن دیپلم (مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان) و یا یک دورۀ کارآموزی ویژۀ شغل مورد نظر است. تعداد زیادی از این نوع مشاغل در بخش‌های بیمارستانی، تولیدی و کشاورزی کشور کانادا وجود دارند که بیشتر آنها با استفاده از نیروهای کار غیرماهر خارجی پر می‌شوند.

در زیر، ده کار ساده را نام برده‌ایم که تقاضا برای آنها تقریباً در همۀ استان‌ها و قلمروهای کشور کانادا بسیار زیاد است و کشور کانادا معمولاً در بیشتر زمان‌ها دچار کمبود نیرو برای پر کردن این مشاغل می‌شود:

شغل

درآمد متوسط سالیانه به دلار کانادا

دستۀ NOC

نیروی ساده برای قصابی و تمیز کردن و قطعه قطعه کردن گوشت، مرغ و ماهی

34379

6331

کارگر سادۀ مزرعه

27788

8431

کمک پرستار، نیروی خدماتی بیمارستانی و دستیار خدمات بیماران

33150

3413

مراقب سلامت (کودک و سالمند)

31200

4411 و 4412

راننده کامیون باری

48782

7511

اپراتور ماشین‌الات

33150

گروه اصلی 94

کارگران کارخانه‌های موادغذایی و نوشیدنی

29250

9617

خدمتکاران سرو غذا و نوشیدنی

27300

6513

کارگران سادۀ ساختمانی

39000

7611

شغل های بدون نیاز به مهارت خاص در کانادا

برنامۀ آزمایشی مهاجرت Agri-Food

صنایع غذایی اگری

تقاضای کشاورزان و باغداران کانادایی برای کارگر خارجی پایان ندارد. در ابتدای شروع پاندمیِ کرونا، کشاورزان کانادایی به دلیل ترس از آسیب رسیدن به محصولات، کسب و کار و جان خود، استخدام نیروهای کار خارجی را محدود کردند ولی در حال حاضر، کارگران موقت فصلی که بیشتر خارجی هستند، می‌توانند به کشور کانادا وارد و از آن خارج شوند.

برنامۀ آزمایشیِ مهاجرت Agri-Food، دلیل بهتری برای کارگران خارجی برای کار در کشور کانادا است، زیرا با استفاده از این برنامۀ مهاجرتی، آنها می‌توانند به سمت زندگی و اقامت دائم در این کشور برای خود و خانواده‌هایشان قدم بردارند. تنها شرط استفاده از این برنامه، یک سال تجربۀ کاری غیرفصلی در شغل‌های کشاورزی منتخب و یک جاب آفر (پیشنهاد) تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی است. نیروی کار خارجی می‌توانند از طریق استریم کار کشاورزیِ برنامۀ کارگر خارجی موقت برای وارد شدن به بازار کار کانادا اقدام کنند.

صنایح منتخب تحت برنامۀ آزمایشی مهاجرتی Agri-Food

 • صنایع غذایی فرآورده‌های گوشتی (پروتئینی)
 • گلخانه‌ها، مؤسسات خدمات پرستاری و صنایع تولید و پرورش گل
 • دامداری‌ها، مرغداری‌ها و مراکز پرورش حیوانات گوشتی و تخمی
برنامه اگری فود کانادا

اعزام نیروی کار به کانادا از طریق برنامۀ مهاجرتی نیروی کار سادۀ منطقۀ آتلانتیک کانادا

منطقۀ آتلانتیک کانادا از چهار استانِ جزیرۀ پرنس ادوارد، نووا اسکوشیا، نیوفاندلند اند لابرادور و نیو برانزویک تشکیل شده است. برای تامین نیروی انسانی موردنیاز جهت کار در ناحیۀ وسیع و گستردۀ ساحلی پیرامون این نواحی، کشور کانادا از طریق برنامۀ کارگر سادۀ آتلانتیک، اقدام به جذب کارگر سادۀ خارجی می‌کند. این روش، ساده‌ترین راه برای شروع به کار در این کشور است، زیرا به هیچ تجربه کاری در کشور کانادا نیاز ندارد. مهم‌ترین پیش‌نیازها برای ورود به این برنامۀ مهاجرتی، یک سال تجربۀ کار مرتبط در کشور مبداء یا هر کشور دیگری و یک جاب آفر معتبر از یک کارفرمای تائید شده در یکی از این چهار استان است.

 

کارگر ساده برای کانادا

برنامه‌های نامزد استانی (PNP)

در صورتی که یک متقاضی کار در کانادا که مهارت ویژه‌ای ندارد، از طرف یکی از استان‌ها یا قلمروهای منتخب در کانادا کاندیدای استانی دریافت کند، می‌تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام کند. استان‌ها و قلمروهای کشور کانادا، برنامه‌های مهاجرتی مختص به خود را دارند که برنامه‌های کاندیدایی استانی (PNP) نامیده می‌شوند و برای تامین نیازهای بازار کار در مناطق خود طراحی و اجرایی می‌شوند. هر PNP یک یا چند استریم یا زیرمجموعه دارد که برای پر کردن شغل‌های پرتقاضا و موردنیاز هر استان تدوین شده است. برای مثال، ساسکاچوان، یک استریم اختصاصی برای رانندگان کامیونی دارد که می‌خواهند به کانادا سفر کنند و در این استان ساکن شوند.

در ادامه، پنج برنامۀ محبوب کاندیدایی استانی برای اعزام نیروی کار به کانادا که دسته‌بندی‌های مهاجرتی برای نیروی کار ساده دارند، معرفی خواهند شد:

 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت ساسکاچوان (SNIP) که شامل این مجموعه‌های مهاجرتی می‌باشد: نیروی کار کشاورزی نیمه ماهر، بخش خدمات بیمارستان، پروژۀ رانندۀ کامیون لانگ‌هال، کارگر ماهر همراه با مجوز کار (از جمله نیروهای کار تجارت‌های منتخب)
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت انتاریو (OINP) که جاب آفر کارفرما برای استریم مهارت‌های موردنیاز را در برمی‌گیرد.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا (BC PNP) که دستۀ مهاجرتی کارگر نیمه ماهر و سطح انتری را در بر می‌گیرد.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت آلبرتا (AINP) که شامل استریم فرصت‌های شغلی در آلبرتا است.
 • برنامۀ کاندیدای مهاجرت استانی مانیبوتا (MPNP) که دستۀ مشاغل موردنیاز روستایی را شامل می‌شود.
نیروی کار ساده برای کانادا

برنامه‌های مهاجرتی PNP کانادا چگونه کار می‌کنند؟

چگونه متقاضیان کار در کانادا، کاندیدای استانی دریافت می‌کنند؟ در قدم اول، باید دید در کدام استان کانادا شغل موردنظر متقاضی کار، موردنیاز است و براساس معیارهای واجد شرایط مشخص شده، متقاضی در کدام دستۀ مهاجرتی قرار می‌گیرد. برای بیشتر PNPها، داشتن یک جاب آفر معتبر یا داشتن تجربۀ کاری در استانی که تمایل به سکونت در آن دارند، لازم است و برخی اوقات، متقاضی باید هر دوی این پیش‌نیازها را داشته باشد.

 • کار در استان‌های کانادا

برای کار در کانادا، به مجوز کار کانادایی نیاز است، اما قبل از اقدام برای دریافت مجوز، لازم است فرد متقاضی یک کار موقت برای خود پیدا کند. برای گنجانده شدن در PNPهای کانادا، معمولاً به 6 تا 12 ماه تجربۀ کار در کانادا نیاز است تا متقاضی برای کاندیدایی استانی واجد شرایط باشد.

 • دریافت پیشنهاد شغلی تمام وقت

در زمان کار در کانادا با استفاده از مجوز کار، لازم است متقاضی کار در کانادا، پیشنهاد یک شغل تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی دریافت کند. در بیشتر استان‌های کانادا، داشتن یک نامۀ جاب آفر تمام وقت برای کاندیدایی مهاجرتی استانی لازم است.

 • درخواست برای کاندیدایی استانی (PN)

اگر فردی تمامی پیش‌نیازهای یک برنامۀ کاندیدای مهاجرتی استانی را داشته باشد، می‌تواند برای کاندیدایی درخواست بدهد. اگر درخواست پذیرفته شد، یک مدرک تائید کاندیدایی مهاجرتی استانی به شخص داده می‌شود که می‌تواند با در دست داشتن آن به دفاتر دولت فدرال کانادا مراجعه کند و برای اقامت دائم درخواست دهد.

برنامه pnp کانادا

نیروهای کار ساده در کشور کانادا چگونه کار می‌کنند؟

مهاجرت کاری کانادا

همان‌طور که گفتیم برای کار در کانادا به یک جاب آفر و یک مجوز کار کانادایی نیاز است. کمبود نیروی انسانی برای مشاغل و حرفه‌ها از طریق برنامۀ مهاجرتی نیروی کار خارجی موقت (TFWP) تامین می‌شود که برای مراقبین سلامت، کارگران سادۀ کشاورزی و سایر کارهایی که در دستۀ کارهای با دستمزد کم قرار می‌گیرند، استریم‌های مهاجرتی مخصوص به خود را دارد. درصورتی که فرد متقاضی کار در کانادا، از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر دریافت کند، می‌تواند برای گرفتن مجوز کار در این کشور، از طریق یکی از استریم‌های مربوطه، درخواست دهد.

برنامۀ مهاجرتی نیروی کار خارجیِ موقت

TFWP، کاملاً تحت مدیریت دولت کانادا قرار دارد تا این دولت مطمئن شود که کارفرما با تمامی نیروهای کار غیرماهری که استخدام می‌شوند، رفتار منصفانه‌ای دارد و شرایط کاری و همین‌طور دستمزدی که دریافت می‌کنند هم مناسب و منصفانه است. در برخی موارد، کارفرما موظف است هزینۀ مسافرت نیروی کار خارجی خود به داخل و خارج کانادا را بپردازد و یک محل سکونت مقرون به صرفه در اختیار نیروی کار خارجی خود قرار دهد. به همین دلیل است که بررسی و پردازش برخی درخواست‌های مجوز کار، زمان زیادی می‌برد، زیرا در این موارد، علاوه بر متقاضی کار، کارفرما نیز به‌طور کامل ارزیابی می‌شود.

در مجموع، برای افرادی که تمایل به مهاجرت کاری به کانادا دارند ولی تخصص خاصی ندارند، بهترین روش مراجعه به دفاتر مهاجرتی است. در این دفاتر، فرد متقاضی را به آژانس‌های کاریابی که تخصص آنها یافتن موقعیت‌های شغلی بین‌المللی است، معرفی می‌کنند و جستجو برای کار در پلتفرم‌های مشاغل موجود در کانادا آغاز می‌شود. با توجه به رزومۀ فرد متقاضی، این بنگاه‌ها، شرکت‌ها و موقعیت کاری مناسب برای فرد را پیدا کرده و درخواست او برای کار را ثبت می‌کنند. در صورت تائید کارفرما، برای او یک نامۀ جاب آفر صادر می‌شود و فرد می‌تواند از طریق همان آژانس مهاجرتی، برای درخواست مجوز کار در کانادا اقدام کند.

را‌ه‌های بسیار دیگری برای جستجوی کار در کشور کانادا وجود دارد، اما قبل از هر چیز، در فرآیند اعزام نیروی کار به کانادا، متقاضی باید یک رزومۀ مناسب به زبان انگلیسی بنویسد. تقاضا‌های مربوط به نیروی کار ساده، در وب‌سایت‌های دولت‌های استانی و سایت‌های کاریابی مانند monster Canada قرار می‌گیرند. همین‌‌طور می‌توان به بانک مشاغل دولت کانادا نیز مراجعه کرد. کانادا کشور بزرگی است و دانستن این‌که کدام شغل در کدام استان و حتی شهرهای این کشور بیشتر موردنیاز است، به فرد متقاضی برای پیدا کردن شغل موردنظر خود کمک بسیاری خواهد کرد.

در حال حاضر، به‌واسطۀ نیاز بسیار بالای کشور کانادا به نیروی کار ساده و متخصصی، راه‌های بسیاری برای مهاجرت به کانادا پیش روی افراد متقاضی قرار دارد. برای نیروهای کار ساده‌ای که لازم است برای درخواست گنجانده شدن در یک برنامۀ مهاجرتی در کانادا، سابقۀ کار در این کشور را داشته باشند، پروسۀ مهاجرت اندکی پیچیده‌تر خواهد بود.

نیروی کار خارجی موقت کانادا

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار خارجی متخصص)

برنامه مهاجرت اصلی فدرال

برنامه‌های بسیاری برای جذب نیروی کار متخصص خارجی در دستور کار دولت فدرال و دولت‌های استانی کشور کانادا قرار دارد. در کشور کانادا، نیروهای کار ماهر، براساس میزان تحصیلات، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان انگلیسی/فرانسه و چندین عامل دیگر برای اخذ اقامت دائم در این کشور انتخاب می‌شوند. این موارد، همه جزء ویژگی‌هایی هستند که به یک فرد خارجی برای زندگی کردن در کانادا کمک می‌کنند.

اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ماهر) از طریق چندین برنامۀ مهاجرتی که هر یک زیرمجموعه‌های اختصاصی خود را دارند، صورت می‌گیرد. از اول ژانویۀ سال 2015، اولین قدم برای شروع پروسۀ مهاجرت کاری به کانادا، پر کردن یک فرم درخواست در سیستم اکسپرس اینتری است. در حال حاضر از طریق سه برنامۀ مهاجرتی اصلی، اعزام نیروی کار به کانادا (نیروی کار ماهر) ممکن می‌شود:

 • برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال
 • برنامۀ مهاجرتی مشاغل فنی (تجارت حرفه‌ای) فدرال
 • کلاس سابقۀ کاری در کانادا
 •  

نیروهای کار متخصصی که تمایل دارند در استان کِبک کشور کانادا مشغول به کار و زندگی شوند، تحت یک برنامۀ مهاجرتی جداگانه قرار می‌گیرند. گزینش نیروی کار ماهر در این استان، تحت نظر دولت استانی کبک است و دولت فدرال کانادا دخالتی در آن ندارد.

نیروی کار متخصص کانادا

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی نیروی کار ماهر فدرال هستند؟

برای این برنامه، حداقل پیش‌نیازها برای سابقۀ کاری، مدرک تحصیلی و سطح زبان انگلیسی/فرانسه به‌صورت زیر تعریف شده‌اند:

سابقۀ کار تخصصی به این معناست که متقاضی کار در کانادا، در یکی از سه گروه شغلی مشخص شده توسط NOC که در زیر آمده‌اند، تجربۀ کاری داشته باشد:

 • شغل‌های مدیریتی (مهارت سطح 0)
 • شغل‌های حرفه‌ای (مهارت سطح A)
 • شغل‌های فنی و تجارت‌‌های حرفه‌ای (مهارت سطح B)

سابقۀ کار متقاضی باید مطابق با همان شغلی باشد که در کانادا به آن خواهد پرداخت. فرد باید ظرف ده سال گذشته در این حرفه کار کرده باشد و برای آن حقوق دریافت کرده باشد. سابقۀ کاری فرد متقاضی باید دست‌کم یک سال کامل یا 1560 ساعت کامل (30 ساعت در هفته) باشد یا اگر کار پاره‌وقت بوده، باید سابقۀ کار 15 ساعت در هفته به مدت 24 ماه را داشته باشد. در صورتی که فرد متقاضی سابقۀ کار در بیش از یک شغل را ارائه کند، باید مدت زمان کل کار در این مشاغل، 30 ساعت در هفته برای 12 ماه باشد.

پیش‌نیازهای زبانی در اعزام نیروی کار به کانادا به‌شرح زیر است:

 • گرفتن مدرک زبان معتبر بین‌المللی انگلیسی یا فرانسه برای هر چهار مهارتِ نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن.
 • گرفتن حداقل نمرۀ 7 از آزمون تعیین سطح کانادا (CLB) در هر چهار مهارت
 • وارد کردن نتایج آزمون‌ها در فرم درخواست اکسپرس اینتری

اعتبار آزمون‌های زبان، 2 سال بعد از گرفتن نتایج آزمون‌ها است.

مدرک تحصیلی در اعزام نیروی کار به کانادا این شرایط را باید دارا باشد:

اول، اگر متقاضی کار، در کشور کانادا تحصیل کرده باشد، باید مدرک فارغ‌التحصیلی از دبیرستان یا دانشگاه‌های کانادا داشته باشد (بسته به نیاز کارفرما). اگر فرد متقاضی تحصیلات خارج از خاک کانادا داشته باشد، باید مدرک تحصیلی خود را معادل‌سازی کند.

یک مورد مهم برای ورود به برنامه‌های مهاجرت کاری به کشور کانادا، اثبات تمکن مالی است. یعنی در اعزام نیروی کار به کانادا، متقاضی باید ثابت کند که از نقدینگی کافی برای تامین نیازهای خود و خانوادۀ خود برخوردار است.

نیروی کار ماهر کانادا

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی مشاغل فنی فدرال هستند؟

افرادی که در یک پیشۀ فنی مهارت دارند، می‌توانند تحت این برنامه برای ورود به بازار کار کانادا اقدام کنند. حداقل پیش‌نیازها برای گنجانده شدن در این برنامه به شرح زیر است:

 • تسلط کافی در چهار مهارت زبانیِ خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به زبان انگلیسی یا فرانسه
 • دست‌کم دو سال سابقۀ کاری مرتبط تمام وقت (یا معادل همان، پاره وقت) در یک پیشۀ‌ فنی ظرف 5 سال گذشتۀ قبل از درخواست برای مهاجرت و دریافت دستمزد (کار داوطلبانه یا دستمزدهای پورسانتی قبول نیستند).
 • داشتن مهارت کافی در پیشۀ فنی موردنظر
 • داشتن جاب آفر برای دست‌کم یک سال کار در کشور کانادا
 • داشتن گواهی صلاحیت در یک پیشۀ فنی که از سوی دولت فدرال کانادا یا دولت‌های استانی یا قلمرویی کانادا صادر شده باشد.

 پیشه‌های فنی برای برنامۀ تجات‌های حرفه‌ای فدرال تحت گروه‌های NOC که در زیر فهرست شده‌اند، قرار می‌گیرند:

 • گروه اصلی 72: پیشه‌های صنعتی، الکتریکی و ساختمانی
 • گروه اصلی 73: پیشه‌های عملیات نگهداری، مرمت، تعمیر و تجهیز
 • گروه اصلی 82: مشاغل سوپروایزری و فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات مرتبط
 • گروه اصلی 92: سوپروایزرهای پردازش، تولید و بهره‌برداری و اپراتورهای کنترل مرکزی
 • گروه فرعی 632: آشپز و سرآشپز
 • گروه فرعی 633: قصاب و نانوا

تمامی گروه‌های اصلی NOC به چندین زیرگروه تقسیم می‌شوند و دارای سطح مهارتی B هستند. برای این برنامۀ مهاجرتی حداقل نمرۀ تعیین سطح زبان کانادایی 5 برای صحبت کردن و گوش دادن و حداقل نمرۀ 4 برای نوشتن و خواندن لازم است. بقیۀ شروط مطابق با شروط برنامۀ مهاجرتی نیروی کار فدرال کانادا است.

مشاغل فنی در کانادا

چه کسانی واجد شرایط کار در کانادا تحت برنامۀ مهاجرتی کلاس سابقۀ کاری در کانادا هستند؟

نیروهای کار ماهری که سابقۀ کار در کانادا را دارند و می‌خواهند مقیم دائم کانادا شوند، می‌توانند از این برنامۀ مهاجرتی استفاده کنند.

پیش‌نیازهای این برنامۀ مهاجرتی به شرح زیر است:

 • تسلط کافی به چهار مهارت زبانی برای زبان انگلیسی یا فرانسه (بنچ‌مارک 7 برای سطح مهارتی 0 یا A و بنچ‌مارک 5 برای گروه‌های NOC سطح مهارتی B.
 • دست‌کم یک سال سابقۀ کار در کانادا ظرف سه سال گذشتۀ قبل از درخواست (مدت زمان کاری مطابق با ساعات کاری تمام وقت 30 ساعت در هفته برای 12 ماه یا ساعات کاری پاره وقت 15 ساعت در هفته برای 24 ماه است.
 • سابقۀ کاری باید در کانادا و تحت اقامت موقت در این کشور همراه با مجوز کار به‌دست آمده باشد و سابقۀ کاری فرد متقاضی باید مربوط به یکی از سطوح مهارتی 0، A و B باشد.
برنامه مهاجرتی کلاس سابقه کاری

اعزام نیروی کار به کشور کانادا (کارکنان ادواری شرکت‌ها)

همان‌طور که بیان شد، کشور کانادا بازار تجاری متنوع و وسیعی دارد، به حدی که بیشتر شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری دنیا به دنبال پیدا کردن یک جایگاه ممتاز در این بازار هستند. بسیاری از این شرکت‌ها در کشور کانادا (چه در مرکز، چه در شهرهای بزرگ یا کوچک آن) شعبه دارند.

جای تعجب ندارد که بسیاری از این شرکت‌ها، اعضای بالا رتبۀ شعبه خود در کانادا را از دفتر مرکزی خود به این کشور بفرستند. یا این‌که علاوه بر نیروهای کانادایی شاغل در این شعبه‌ها، بعضی از مسئولیت‌ها و وظایف ویژه که نیاز به تبحر و آموزش ویژه‌ای دارند، توسط نیروهای کاری غیرکانادایی این شرکت‌ها انجام شود.

بسیاری از شرکت‌ها، نیروهای خود را برای کسب تجربۀ کاری در کشور کانادا به این کشور می‌فرستند و یا نیروهای آموزشی خود را برای تعلیم نیروهای کانادایی برای مدتی محدود به این کشور اعزام می‌کنند. در واقع، اعزام نیروی کار به کانادا، برای بیشتر شرکت‌هایی که در این کشور شعبه دارند، امری عادی است. جابجایی‌های ادواری نیروهای متخصص بین شعبه‌های بین‌المللی شرکت‌های بزرگ نیز، امری عادی است و برای این منظور، شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از ویزاهای کاری موقت برای کارکنان خود این کار را انجام دهند.

اعزام نیروی کار به کانادا (ماهر، نیمه ماهر و ساده)، مزایای بی‌شماری برای بسیاری از شرکت‌ها دارد. اما این نیروها بعد از دریافت ویزای کار موقت یا مجوز کار در کشور کانادا، تحت قوانین ادارۀ کار این کشور قرار نمی‌گیرند و تمامی حقوق و مزایای آنها، براساس قوانین شرکت و شعبۀ مادر تعیین می‌شود.

کارکنان اداری در کانادا

جمع‌بندی

در مجموع، فرصت‌های شغلی برای کارگر ساده، نیمه ماهر و ماهر در کشور کانادا زیاد است. اعزام نیروی کار به کانادا با هر سطح مهارتی، نیاز به تجربه و آشنایی با قوانین مهاجرت کاری این کشور دارد. بهترین روش برای کسانی که به دنبال مهاجرت کاری به کشور کانادا هستند، مراجعه به دفاتر مهاجرتی و استفاده از خدمات و تجربیات این دفاتر در پروسۀ مهاجرت است.

مقاله پیشنهادی : قیمت خانه در کانادا

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا

سلام و وقت بخیر، من مدرک تحصیلی دکتری در رشته کشاورزی دارم و سابقه کار من به شکل خود اشتغالی در زمینه کشاورزی بوده و مدت چهار سال بیمه تامین اجتماعی پرداخت کردم مدرک آیلتس با نمره ۷ و سن من ۳۷ سال می باشد آیا می توانم برای ویزای کار موقت یا اکسپرس انتری اقدام کنم. لطفا راهنمایی کنید. متشکرم.

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  رضا

سلام وقتتون بخیر .
شرایط اولیه شما مناسب است اما باید شرایطتون به صورت دقیقتر بررسی شود .

علیرضا

سلام

آیا شخصی بدون داشتن مدارک دیپلم و مدرک زبان میتونه با این شیوه مهاجرت کنه؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  علیرضا

سلام وقتتون بخیر
خیر

حسين

باسلام، باتشكر فراوان از سايت بسيار خوبتون، باتوجه به امتيازات اكسپرس اينتري نيازمند امتياز جاب آفر هستم، آيا شما در اين مورد هم فعاليت ميكنيد؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  حسين

سلام وقتتون بخیر .
بله ، میتونید برای ارزیابی شرایطتون با کارشناسان مجموعه ما در ارتباط باشید . 02128111107