اقامت ترکیه

اقامت-ترکیه

ابتدا لازم به ذکر است که دو واژه اخذ اقامت ترکیه با شهروندی ترکیه تعریف شود چرا که این دو با هم متفاوتند. اخذ اقامت این کشور  به شما اجازه می دهد چندین سال در خاک کشور ترکیه زندگی کنید و بعنوان یک شهروند ترکیه از کلیه ی حقوق برخوردار باشید به جز حق رای و پاسپورت ترکیه. اما شهروندی، اقامت همیشگی و دائم ترکیه است که پاسپورت ترکیه و حق رای نیز به شما اعطا می شود.

 

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی در مورد اقامت ترکیه می پردازیم:

اقامت در ترکیه به چند دسته تقسیم می شود:

📌 اقامت توریستی ترکیه

📌 اقامت دانشجویی ترکیه

📌 اقامت برای خریداران خانه در ترکیه

📌 اقامت از طریق ازدواج

📌 اقامت از طریق سرمایه گذاری

📌 اقامت از طریق استخدام رسمی و پرداخت بیمه توسط کارفرما

توافقات و قوانین مصوب:

طبق توافقنامه معافیت ویزا و لغو روادید بین دو کشور ایران و ترکیه در 23 بهمن 1342، شهروندان ایران برای سفر به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارند و متقابلا این قانون در مورد شهروندان ترکیه نیز صادق می باشد. طبق آخرین تغییرات در این توافق از سال 2012 ، هر ایرانی با پاسپورت معتبر حق حضور 3 ماه از هر 6 ماه را بدون اخذ اقامت در ترکیه را دارد.

بنابراین در صورت تمایل فرد به حضور بیش از 3 ماه در ترکیه، اخذ اقامت این کشور الزامی می باشد.

نکته : از آوریل 2014 مسئولیت ارائه اقامت به خارجیان در ترکیه از اداره امنیت ترکیه به اداره مهاجرت ترکیه محول گردیده و امور خارجیان توسط این ارگان مدیریت می شود.

در حال حاضر مرجع قانونی ارائه اقامت به خارجیان قانون شماره 6458 مورخ 4 آپریل 2013 می باشد که در تاریخ 11 آپریل 2013 در روزنامه رسمی ترکیه چاپ و از 11 آپریل 2014 اجرائی شد و آخرین تغییرات در این قانون در تاریخ 13 اگوست 2016 اعمال گردیده است.

روش های اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه

اقامت توریستی ترکیه

در حال حاضر ارزان ترین و سهل الوصول ترین نوع اقامت کشور ترکیه محسوب می شود ولی دولت ترکیه از بابت ارائه شهروندی ترکیه یا ارائه اقامت دایم ترکیه تعهدی به دارندگان این نوع اقامت ندارد.

طبق قانون جدید مهاجرتی ترکیه، از سال 2014 مدت این اقامت از 6 ماه به یکسال افزایش یافته و در اصلاحیه اعمال شده در سال 2016 امکان اخذ اقامت دو ساله به متقاضیان این نوع اقامت وجود دارد.

این نوع اقامت جهت نیاز توریست ها و مسافرانی که موقتا در ترکیه حضور خواهند داشت تصویب شده و با این نوع ویزا، شما اجازه کار در ترکیه را نخواهید داشت.

اقامت تحصیلی ترکیه

برای گرفتن این نوع اقامت اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های ترکیه و ارائه مدارک مورد درخواست دانشگاه از قبیل YÖS،  GRE ,TOMER, ALES, TOEFL, IELTS ، SAT که در هر دانشگاه متفاوت می باشد، الزامی می باشد. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه ترکیه، اداره مهاجرت ترکیه به شما اقامت دانشجوئی ترکیه با اعتبار یک ساله می دهد که تا زمان اتمام تحصیل قابل تمدید می باشد.

داشتن اقامت دانشجویی نیز برای اقدام به اخذ شهروندی ترکیه اقامت مناسبی بشمار نمی رود ولی فارغ التحصیل شدن از کشور ترکیه از امتیازات مهم اخذ شهروندی می باشد.

00905421404303

تماس بگیرید

اقامت ترکیه برای خریداران خانه در کشور ترکیه

این نوع اقامت سالهاست به خریداران املاک ترکیه که طبق قوانین سابق حق خرید مستقلات در ترکیه را داشتند ( اتباع اتحادیه اروپا و آمریکا ) اعمال می گردیده و با توجه به تصویب قانون جدید در سال های قبلتر ارائه حق خرید املاک به دارندگان پاسپورت دیگر کشورها از جمله ایرانی نیز داده شده است.

برای گرفتن این نوع اقامت شما نیازی به ثبت شرکت ندارید و علاوه بر اینکه هزینه های ثبت و نگهداری شرکت را نخواهید پرداخت بلکه در صورت انتخاب ملک مناسب شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه خواهید بود.

اقامت خرید خانه جز اقامت های کوتاه مدت و بصورت اقامت دوساله دریافت می شود. زمان اخذ شهروندی نیز مالکیت یک ملک در ترکیه جزو امتیازات مهم بشمار می رود.

پروسه دریافت این اقامت پس از دریافت سند و رعایت ضوابط مربوط به اخذ اقامت خریداران خانه، قابل انجام خواهد شد. جهت اخذ جزئیات بیشتر در مورد این نوع اقامت و اطلاع از خدمات ما، تماس بگیرید.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

طبق اصلاحات قانون اقامت ترکیه ، زمانی که شما با یک شهروند ترکیه (زن یا مرد) ازدواج می کنید درخواست اقامت خانواده خواهید کرد طول این نوع اقامت در ابتدا 3 ساله می باشد و پس از اتمام این 3 سال، امکان اقدام برای اخذ شهروندی ترکیه وجود دارد.

در صورتی که از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد:

📌 ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد.

📌 فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه  نباشد.

📌 ممکن است پروسه کسب اقامت کشور ترکیه از طریق ازدواج (ویزای پیوستن به همسر) حدود 3 تا 5 سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.

نکته: حتی پس از اخذ شهروندی ترکیه مشخص شود که ازدواج صرفا با هدف کسب شهروندی انجام شده، دولت حق ابطال شهروندی ارائه شده را دارد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری

  طبق تغییرات  قانونی و منتشر شده در روزنامه رسمی مورخ 11 زانویه 2017 در بند ۲۰ قانون شهروندی ترکیه، خریداران خانه در ترکیه با قیمت بالای یک میلیون دلار، سرمایه گذاران در ترکیه با رقم بالای دو میلیون دلار و سپرده گذاران رقم سه میلیون دلار در بانکهای ترکیه و همچنین افتتاح کنندگان کسب و کار با استخدام حداقل یکصد نفر شهروند ترکیه از ضوابط اخذ شهروندی معاف بوده و بلافاصله به شهروندی ترکیه در می آیند.

بدون آوردن رقم های بالا نیز با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از 5 سال شهروندی و پاسپورت ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت 5 سال برای تمدید اقامت کاری و اخذ شهروندی الزامی می باشد. اخیرا دولت ترکیه سعی در جذب سرمایه با ارائه امتیازات به سرمایه گذار دارد از جمله ارائه تورکواز کارت یا همان گرین کارت ترکیه 5 ساله به سرمایه گذار و خانواده ایشان.

اقامت از طریق استخدام رسمی (کار) و پرداخت بیمه توسط کارفرما:

در صورتی که شما 5 سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از 5 سال امکان اخذ شهروندی و پس از 8 سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.
شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت کشور ترکیه را از طریق کار بدست آورید بدین صورت شکل می گیرد که  یک شرکت ترکیه ای شما را بعنوان پرسنل بپذیرد.

برای کسب این نوع اقامت، شما باید تخصص ویژه ای برخوردار باشید و در زمان ارائه درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد.

نکته: با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی

واقعا از هرمس اپلای تشکر که تو زمینه مهاجرت، محتواهای خوب و مفیدی رو منتشر میکنه…
خداقوت دوستان.

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  مهدی

سلام وقتتون بخیر .
ممنون از لطف و توجه شما . رضایت شما باعث افتخار ماست .

Sara

درود . میخواستم بدونم چند روز بدون ویزا میتونیم تو ترکیه اقامت داشته باشیم؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  Sara

سلام شما 90 روز امکان اقامت در ترکیه بدون ویزا رو دارید .ولی کار و تحصیل براتون امکانش وجود نداره

ناصر

سلام می خاستم بدونم برای اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه قیمت خانه حداقل باید چقدر باشد

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  ناصر

با سلام
هزینه اجاره ماهیانه ملک در ترکیه حدوداً ۷۰۰ لیر به بالا می‌باشد.

مقالات پیشنهادی :

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار

استارتاپ

استارتاپ و آشنایی با شرایط آن

استارتاپ در سال‌های اخیر کاربرد فراوانی در فضای کسب‌وکار و مهاجرت پیدا کرده است. استارتاپ‌ها شرکت‌هایی تازه‌تاسیس هستند که یک