اقامت دائم استرالیا

اقامت دائم استرالیا

اخذ اقامت دائم استرالیا این روزها برای متقاضیان دشوار شده است. دلایل و عوامل متعددی مسئول افزایش سختی در سیستم مهاجرت هستند. جمعیت مهاجران به سرعت در حال افزایش است و آنها در بخش های مختلف مشغول به کار هستند. حتی جمعیت محلی به طور قابل توجهی افزایش یافته است و قیمت املاک و مستغلات را به بالاترین حد خود رسانده است، بیکاری و عوامل ضربه ای به آن وارد شده است.

وزارت امور داخله سیاستهای سختگیرانه تری را وضع کرده است که باعث می شود روابط عمومی استرالیا کمی سخت تر از قبل شود؛ بنابراین دلایل تغییر این سناریو چیست؟

به اتباع خارجی که دارای ویزای دائم هستند، دارندگان اقامت دائم استرالیا گفته می‌شود. این افراد می‌توانند بدون محدودیت در استرالیا زندگی و کار کرده و ادامه تحصیل بدهند. دارندگان اقامت دائم استرالیا اغلب حقوق شهروندان استرالیایی را دریافت می‌کنند. این حقوق شامل مراقبت‌های پزشکی و درمانی، طرح ملی بهداشت دولت استرالیا و وام برای تحصیلات است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

زندگی در استرالیا

شهروند استرالیا بودن به این معنی است که می توانید بگویید: «من استرالیایی هستم.» هدف اصلی بسیاری از مهاجران ملبورن ساختن استرالیا به عنوان یک خانه دائمی و دارای امتیازات و مسئولیت های زیادی است. برای زندگی در استرالیا باید ویزای معتبر استرالیا داشته باشید. درخواست ویزای شما ممکن است شما یا حامی شما را ملزم به ارائه چک پلیس ملی AFP پلیس فدرال استرالیا (AFP) کند. از طریق برنامه آنلاین ما می توانید برای بررسی پلیس ملی AFP اقدام کنید.

شاید بپرسید که برای شهروند استرالیا شدن آیا به بازرسی پلیس ملی نیاز دارم؟

درخواست شهروندی به طور کلی مستلزم موارد زیر است:

 • اسناد هویتی
 • اسناد سوپیشینه
 • اسناد پشتیبان

 

افرادی که به دنبال تابعیت استرالیا در سن 18 سالگی یا بیشتر هستند باید دارای «شخصیت خوب» باشند. بسته به نوع درخواست شما، اداره مهاجرت و حفاظت از مرزها ممکن است درخواست بررسی پلیس ملی AFP از سرویس بازرسی پلیس ملی (NPCS) را بدهد. فرم درخواست شهروندی استرالیا شما چک لیست مدارک مورد نیاز را ارائه می دهد.

 

شرایط اقامت در استرالیا

به‌طور کلی دو نوع اقامت در استرالیا داریم:

انواع اقامت استرالیا

اقامت دائم استرالیا که به شما اجازه زندگی و اقامت دائم در استرالیا داده می‌شود و شما می‌توانید از طریق این اقامت در این کشور زندگی، کار و تحصیل داشته باشید. اگر در این مدت 3 سال از 4 سال اقامت را به‌صورت مستمر در استرالیا حضور داشته باشید می‌توانید شهروندی استرالیا را نیز اخذ کنید.

اقامت موقت استرالیا که خود به دودسته تقسیم می‌شود:

الف. در این نوع اقامت موقت شما تعهد می‌دهید که به کشور خود باز خواهید گشت و به هیچ عنوان در استرالیا نمی مانید. در انواع اقامت موقت مانند ویزای توریستی بعد از تمام شدن مدت ویزا فرد باید استرالیا را ترک کرده و به کشور خود برگردد. البته راه‌های قانونی برای تمدید مدت زمان ماندن وجود دارد.

ب. اقامت موقت استرالیا از نوع provisional که در صورت سپری کردن سیر قانونی می‌توانید آن را به اقامت دائم تبدیل کنید. به‌عنوان مثال ویزای 491 سرمایه گذاری از این نوع اقامت موقت است که می‌تواند به اقامت دائم استرالیا تبدیل شود. خوب است بدانید تغییر قوانین ویزا شامل حال متقاضی نمی‌شود. برای مثال اگر شما ویزای سرمایه گذاری اخذ کرده باشید و مقدار سرمایه گذاری شما 200 هزار دلار باشد، این مقدار سرمایه گذاری تغییری نخواهد کرد و زیاد نخواهد شد.

چگونه می توان اقامت دائم استرالیا دریافت کرد؟

اگرچه در حال حاضر دستیابی به اقامت دائم استرالیا کمی دشوارتر است، اما به افراد پیشنهاد می شود که شغل آکادمیک و حرفه ای را به گونه ای تنظیم کنند که با الزامات کشور/منطقه هماهنگ باشد. اگر می توانید به عنوان یک شهروند از مجموعه مهارت ها و تجربه خود به کشور/منطقه ارزش بدهید، مسیر PR مطمئناً آسان است.

استرالیا

دریافت اقامت دائم استرالیا

اغلب دانشجویان بین‌المللی می‌توانند پس از فارغ‌التحصیل شدن، برای اقامت دائم استرالیا درخواست دهند. به‌منظور دریافت اقامت دائم، متقاضیان باید از طریق سرویس آنلاین وزارت مهاجرت و حفاظت از مرز، ابراز علاقه کنند و با ارائه درخواست و مشخصات شخصی همچون سوابق کاری و تحصیلی، سطح مهارت زبان انگلیسی، برای دریافت ویزا اقدام نمایند. اعطای ویزای دائم به متقاضیان این امکان را می‌دهد که برای مدت نامحدود در استرالیا بمانند اما با اعطای ویزای دائم، نمی‌توانند تابعیت استرالیا را دریافت کنند. مهاجرت به استرالیا و دریافت اقامت دائم از طریق کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، فرزندان و پناهندگی یا وضعیت انسانی امکان‌پذیر است که مراحل دریافت اقامت دائم در ادامه شرح داده‌شده است.

استرالیا

مراحل دریافت اقامت دائم استرالیا

 1. ویزای مناسب خود را پیدا کنید: بیش از 40 نوع ویزای مهاجرت استرالیا وجود دارد که به شما امکان کار و زندگی دائم در استرالیا را می‌دهد. در اینجا نگاهی گذرا به برخی از دسته‌های محبوب ویزای مهاجرت می‌اندازیم.
 2.  

شماره ویزا

روش اخذ اقامت دائم استرالیا

ویزای 132 استرالیا

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

ویزای 888 استرالیا

ویزای 890 استرالیا

ویزای 892 استرالیا

ویزای 186 استرالیا

اقامت از طریق کار

ویزای 187 استرالیا

ویزای 189 استرالیا

ویزای 190 استرالیا

ویزای801 استرالیا

اقامت از طریق ازدواج

ویزای 100 استرالیا

ویزای 103 استرالیا

اقامت از طریق فرزندان مقیم استرالیا

ویزای 143 استرالیا

ویزای 101 استرالیا

اقامت از طریق والدین

ویزای 102 استرالیا

ویزای 117 استرالیا

کارگران استرالیا

اگر یکی از اعضای خانواده شما مانند، همسر، نامزد، فرزند و خویشاوند درجه‌یک، اقامت دائم یا تابعیت کشور استرالیا را داشته باشد، شما برای دریافت اقامت دائم در استرالیا واجد شرایط می‌باشید. 

همچنین روش‌های زیادی برای دریافت اقامت دائم استرالیا از طریق کار وجود دارد. گروه‌های کارگران مهاجر عبارت‌اند از:

کارگران با حمایت مالی کارفرما: هنگامی‌که یک کارفرمای استرالیایی از کار یک ملیت خارجی در استرالیا حمایت مالی می‌کند.

 • مهاجرت با مهارت عمومی: برای افرادی که توسط کارفرمایان استرالیایی حمایت مالی نمی‌شوند اما دارای مهارت ارزشمند در استرالیا هستند.
 •  
 • مهاجرین با تخصص خاص: برای کارگران دارای مهارت‌های خاص که استرالیا به آن‌ها نیاز دارد.
 •  
 • پزشکان و پرستاران: در صورت نیاز اقامت دائم به پزشکان و پرستاران اعطا می‌گردد.
 
 1. بررسی کنید آیا شرایط ویزا را دارید یا خیر: هنگامی‌که ویزای مناسب را پیدا کردید، شرایط لازم برای درخواست را جستجو کنید. دریافت اقامت دائم استرالیا به اخذ ویزای استرالیا نیاز دارد که در درجه اول باید اطلاعات خود را درباره ی شرایط اخذ ویزا کامل کنید به همین جهت در ابتدا مقاله ی ویزای استرالیا و شرایط دریافت آن را مطالعه کنید. مهاجرت ممکن است زمان‌بر و گران باشد، بنابراین شما قبل از ارائه درخواست، شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم استرالیا را بررسی کنید. معیارهای واجد شرایط بودن برای اقامت دائم استرالیا شامل موارد زیر می‌شود:
 
 • سن: سن شما باید کمتر از 45 سال باشد.

 • آزمون امتیاز: آزمون امتیاز راهی برای تعیین شایستگی متقاضیان برای ویزا است که متقاضیان باید حداقل 65 امتیاز کسب کنند تا برای درخواست ویزا دعوت شوند.

 • آزمون مهارت زبانی: برای اینکه واجد شرایط دریافت ویزا باشید لازم است در آزمون زبان انگلیسی نمره خوبی کسب کنید.

 • شغل: شغل شما باید در لیست شغل‌های موردنیاز کشور استرالیا باشد.

 • مهارت و تخصص: مهارت و تخصص شما بر اساس سوابق کار و تحصیلی شما ارزیابی می‌شود.

 • احراز هویت: شما باید ثابت کنید که از شخصیت و سلامت خوبی برخوردار هستید.

 • برای ویزای مهاجرت استرالیا اقدام کنید: بعدازاینکه ویزای مناسب را پیدا نموده و بررسی کردید که تمام شرایط دریافت ویزا را دارید، می‌توانید برای آن درخواست دهید. بیشتر درخواست‌ها مستلزم ارائه مدارک ضمیمه‌شده و هزینه درخواست هستند. قبل از ارسال درخواست، از کامل بودن مدارک و درخواست خود اطمینان حاصل کنید.
 • منتظر تائید درخواست خود باشید: بسته به ویزایی که برای آن درخواست می‌کنید و نسخه پشتیبان تهیه‌شده از وزارت مهاجرت در بررسی پرونده‌ها، ممکن است مجبور شوید چندین هفته یا چند ماه صبر کنید تا تصمیم در مورد درخواست شما گرفته شود.
 • ویزای خود را دریافت کنید: پس از تأیید درخواست، ویزای مهاجرت خود را دریافت خواهید کرد و می‌توانید برای همیشه در استرالیا زندگی و کار کنید. در برخی موارد، به‌زودی می‌توانید واجد شرایط تابعیت شوید. ویزای مهاجرت استرالیا به‌شرط تمدید، پنج سال دیگر صادر می‌شود. تا زمانی که ویزا شما معتبر باشد، می‌توانید آزادانه وارد استرالیا شده و از آن خارج شوید. همچنین با داشتن اقامت دائم، حقوقی همچون حق کار، حق درخواست تابعیت، حق آموزش عمومی، حق حمایت از بستگان برای مهاجرت به استرالیا و حق سفر آزادانه بین استرالیا و نیوزلند بدون ویزا را دریافت می‌کنید.
استرالیا

مزایای داشتن اقامت دائم استرالیا

مزایای اقامت دائم استرالیا

به دلیل شاخص عالی توسعه انسانی و کیفیت قابل‌ملاحظه شرایط زندگی، استرالیا به‌طور مداوم به‌عنوان یکی از مطلوب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین کشورهای جهان شناخته می‌شود. استرالیا کشوری برای فرصت‌هاست؛ هم فرصت‌های شخصی و هم فرصت‌های کاری. این کشور سیستم بهداشتی و آموزشی با کیفیت بالا ارائه می‌دهد و دارای مناظر بسیار و آب‌وهوای مطبوع است. تعجب‌آور نیست که استرالیا بسیاری از افراد متخصص و مهاجرانی را که به دنبال یک کشور چند فرهنگی و با ذهنیت باز در جهان هستند، جذب می‌کند. 

دریافت اقامت دائم استرالیا  مزایای بسیاری برای شما فراهم می‌کند، ازجمله:

حق زندگی در استرالیا پس از اقامت دائم استرالیابرای مدت نامحدود: اخذ اقامت دائم استرالیا به شما امکان می‌دهد تا مدت نامحدود در کشور بمانید. چنانچه به شما دوره اولیه 5 ساله اعطا گردد، می‌توانید به تعداد نامحدود تمدید کنید. اگر در خارج از استرالیا باشید و اقامت ۵ ساله شما به پایان رسیده باشد، همچنان می‌توانید با تمدید اقامت خود برای ویزای بازگشت درخواست داده و به کشور استرالیا برگردید.

حمایت مالی اعضای خانواده: به‌عنوان یک فرد دارنده اقامت دائم در استرالیا می‌توانید اعضای خانواده خود را برای ورود به استرالیا با ویزای خاص و برای کسب اقامت دائم، حمایت مالی کنید. حمایت مالی از اعضای خانواده می‌تواند منوط به تأمین برخی از شرایط اقامت و داشتن درآمد مقرر باشد، بنابراین ابتدا باید مطمئن شوید که واجد شرایط حمایت مالی هستید.

عضویت در مراقبت پزشکی: پس از ثبت درخواست اقامت دائمی، واجد شرایط ثبت‌نام در مراقبت پزشکی و دسترسی به پوشش بهداشتی می‌شوید. مراقبت پزشکی شامل خدمات درمانی رایگان در بیمارستان‌های دولتی، دسترسی به خدمات و داروهای یارانه‌ای و همچنین بیمه درمانی ارزان می‌شود .

رفاه اجتماعی: افراد با داشتن اقامت دائم دو ساله واجد شرایط دسترسی به سیستم رفاه اجتماعی استرالیا، پرداخت‌های تأمین اجتماعی و سایر کمک‌های مرتبط با بیماری، بیکاری و تحصیل خواهند بود .

کمک‌هزینه خرید خانه اول: مهاجرین با اقامت دائم صلاحیت دریافت کمک‌هزینه خرید خانه اول تا سقف ۱۰ هزار دلار را خواهند داشت. آن‌ها می‌توانند با این کمک‌هزینه برای خرید آپارتمان یا خانه ویلایی که ارزش آن ۷۵۰۰۰۰ دلار یا کمتر باشد، اقدام کنند.

استرالیا

وام‌های دانشجویی آموزش عالی: برخلاف دانشجویان بین‌المللی و دارندگان اقامت موقت، دارندگان اقامت دائم از طریق برنامه‌های وام آموزش عالی (HELP) به پشتیبانی مالی دسترسی دارند. اساساً این به‌عنوان وام برای دانشجویان ثبت‌نام‌شده در یک دانشگاه دولتی عمل می‌کند و به آن‌ها این امکان را می‌دهد که شهریه را “قرض” گرفته و پس‌ازآنکه از آستانه بازپرداخت اجباری 46،620 دلار عبور کرد، آن را پس دهند.

پیش‌زمینه‌ای برای دریافت تابعیت کشور استرالیا: اقامت دائم پیش‌زمینه‌ای جهت دریافت تابعیت استرالیا برای افرادی که به مدت چهار سال در استرالیا اقامت داشته باشند، فراهم می‌کند. اقامت دائم شامل مزایای اضافی مانند حق رأی، مسافرت آسان و ورود مجدد، مشاغل دولتی و دفاعی، محافظت در برابر اخراج و دسترسی به یکی از قوی‌ترین گذرنامه‌های جهان می‌شود. گذرنامه استرالیا به‌عنوان یکی از قدرتمندترین گذرنامه‌های جهان شناخته می‌شود؛ زیرا دارندگان آن تقریباً مجاز به سفر به ۱۸۱ کشور دنیا بدون ویزا می‌باشند.

کودکان استرالیایی: کودکان متولدشده از والدین دارای اقامت دائم در هنگام تولد به‌طور خودکار تابعیت استرالیا را به دست می‌آورند و دسترسی فوری به کلیه مزایای فوق و موارد دیگر برای آن‌ها فراهم می‌شود.

استرالیا

اقامت دائم کشور استرالیا از کدام روشها امکان پذیر نیست؟

اقامت دائم کشور استرالیا با خرید ملک ممکن نیست. برخی از افراد با چنین تبلیغاتی سعی بر فریب متقاضیان می‌کنند. در حالی که کشور استرالیا اقامت خود را از طریق خرید ملک به هیج فردی نمی‌دهد. شما می‌توانید با انواع ویزای سرمایه گذاری وارد استرالیا شده و در این کشور ملک یا خانه‌ای خریداری کنید اما دریافت اقامت دائم و موقت از این روش ممکن نیست. برخی از کشورهای اروپایی چنین قوانینی دارند اما استرالیا در قوانین مهاجرتی خود این مسئله را مدنظر قرار نداده است. ما در یک مقاله ی تکمیلی دیگر، به دیگر موارد در مورد اقامت استرالیا از قبیل مشاغل پرطرفدار استرالیا و… پرداخته ایم.

برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای اقامت دائم استرالیا با 50 هزار دلار را تبلیغ می‌کنند که اصلاً درست نبوده و صحت ندارد. مورد دیگری که باید به آن توجه کنید اخذ اقامت استرالیا با تولد فرزند است. قوانین بین کشورهای استرالیا و آمریکا کاملاً متفاوت است و گرفتن اقامت استرالیا با تولد فرزند صحت ندارد. متقاضی می‌تواند با هر نوع ویزایی وارد خاک استرالیا شده و صاحب فرزند شود اما فرزند صاحب اقامت دائم نخواهد شد. تنها در صورتی ممکن است که متقاضی اقامت دائم داشته باشد تا فرزندش نیز از این حق برخوردار شود. به‌عنوان مثال اگر ویزای شما تحصیلی باشد ویزای فرزند شما نیز تحصیلی خواهد بود.

تفاوت اقامت دائم استرالیا و شهروند استرالیا

اقامت دائم استرالیا و شهروند استرالیا یکسان نیستند. به عنوان ساکن دائم استرالیا، شما به طور کلی می توانید:

 • بطور نامحدود در استرالیا بماند

 • کار و تحصیل در استرالیا

 • در طرح ملی بهداشت استرالیا، Medicare ثبت نام کنید

 • درخواست وام بانکی برای خرید ملک

 • حمایت اقوام واجد شرایط برای اقامت دائم

 • در صورت واجد شرایط بودن برای شهروندی استرالیا اقدام کنید

 • تا زمانی که تسهیلات سفر شما اجازه می دهد به و از استرالیا سفر کنید. لطفاً به عنوان اقامت دائم سفرهای خارجی را ببینید.

 • در کلاسهای رایگان زبان انگلیسی که توسط برنامه انگلیسی مهاجران بزرگسال ارائه می شود شرکت کنید

 • کار در نیوزلند

 

همچنین ممکن است واجد شرایط سایر مزایا و خدمات دولتی باشید. اگر ویزای دائمی دارید، اما در استرالیا اقامت ندارید، ممکن است صلاحیت شما برای موارد فوق تحت تأثیر قرار گیرد. برای تأیید حقوق و تعهدات خود با ادارات دولتی یا مقامات مربوطه تماس بگیرید.

برخلاف شهروندان استرالیایی، یک اقامت دائم عموماً نمی تواند:

 • داشتن پاسپورت استرالیا

 • در انتخابات دولت استرالیا رأی دهید مگر اینکه قبل از 26 ژانویه 1984 (به عنوان یک فرد انگلیسی) ثبت نام کرده باشید

 • دسترسی به وام های دانشجویی

 • به نیروی دفاعی استرالیا بپیوندید

 • دریافت کار مداوم در دولت استرالیا

 • بازگشت از استرالیا از خارج از کشور بدون امکان سفر معتبر (شما حق ورود خودکار به استرالیا را ندارید). سفرهای خارج از کشور را به عنوان اقامت دائم ببینید.

هزینه اقامت دائم استرالیا

هزینه اقامت دائم استرالیا به نوع ویزا بستگی دارد و متفاوت است. شما هر نوع ویزایی که اخذ کنید باید مبالغی را برای ترجمه مدارک، برابر اصل کردن و وکالت در نظر بگیرید. برای دست یابی به نتیجه بهتر کمک گرفتن از وکلای قانونی و با سابقه برای شما بسیار لازم و ضروری است در غیر این صورت ممکن است مدارک شما ناقص بوده و اقامت دائم را به‌دست نیاورید. در ویزای دانشجویی هزینه بیمه و شهریه را نیز باید در نظر گرفت. ویزای کاری نیاز به اسپانسر دارد که معمولاً کارفرما این هزینه را پرداخت می‌کند. تنها هزینه‌ای که می‌تواند متغیر باشد هزینه وکیل است و باید با دقت زیادی وکیل مهاجرتی خود را انتخاب کنید.

سخن پایانی

اقامت دائم استرالیا به معنای زندگی در استرالیا برای مدت نامحدود است و دارندگان آن بدون هیچ‌گونه محدودیت می‌توانند در کشور استرالیا کار کرده و ادامه تحصیل بدهند. متقاضیان می‌توانند از طریق کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج و فرزندان برای دریافت اقامت اقدام کنند. آن‌ها باید ابتدا درخواست ویزا داده و درصورتی‌که شرایط ویزا را داشته باشند، با درخواست آن‌ها موافقت خواهد شد. از مزایای اقامت دائم استرالیا می‌توان به حق کار و زندگی به مدت نامحدود، حق آموزش و دریافت وام دانشجویی، عضویت در مراقبت پزشکی، رفاه اجتماعی و دریافت کمک‌هزینه خرید خانه اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی : مهاجرت به استرالیا

سوالات متداول

حق زندگی در استرالیا پس از اقامت دائم استرالیابرای مدت نامحدود

حمایت مالی اعضای خانواده

عضویت در مراقبت پزشکی

رفاه اجتماعی

 کمک‌هزینه خرید خانه اول

وام‌های دانشجویی آموزش عالی

پیش‌زمینه‌ای برای دریافت تابعیت کشور استرالیا

کودکان استرالیایی

 

 

هزینه اقامت دائم استرالیا به نوع ویزا بستگی دارد و متفاوت است. شما هر نوع ویزایی که اخذ کنید باید مبالغی را برای ترجمه مدارک، برابر اصل کردن و وکالت در نظر بگیرید.

اقامت دائم استرالیا

اقامت موقت استرالیا

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدی

سلام
اقامت دائم استرالیا از طریق خرید سهام امکان پذیره؟

نیما نجاتی

چقدر بعد از دریافت اقامت دائم استرالیا میشه پاسپورت استرالیا را دریافت کرد؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  نیما نجاتی

سلام وقتتون بخیر .
پس از دریافت اقامت دائم استرالیا در صورتی که قوانین این کشور را رعایت کرده و مالیات خود را به موقع پرداخت کنید این امکان برای شما وجود دارد تا پس از گذشت حدودا 4 سال درخواست دریافت پاسپورت استرالیایی را بدهید .

ratin

سلام چقدر زمان میبره که با ویزای جاب آفر وارد شد و اقامت دائم استرالیا را دریافت کرد؟
و بعد از دریافت اقامت دائم استرالیا چقدر زمان میبره که بشه وام مسکن دریافت کرد؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  ratin

سلام وقتتون بخیر .
دریافت ویزای جاب آفر ( درصورتی که شغل شما جزو جاب لیست کشور استرالیا باشد ) حدودا یک سال و نیم تا دو سال زمان میبرد و بعد از ورود به استرالیا و اتمام اعتبار ویزایتان ، ویزای خود را تمدید کرده تا در نهایت اقامت دائم این کشور را بدست آورید .

مقالات پیشنهادی :

استارتاپ

استارتاپ و آشنایی با شرایط آن

استارتاپ در سال‌های اخیر کاربرد فراوانی در فضای کسب‌وکار و مهاجرت پیدا کرده است. استارتاپ‌ها شرکت‌هایی تازه‌تاسیس هستند که یک