ویزای ترکیه
ترکیه

انواع ویزای ترکیه

انواع ویزای ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به ان پرداخته ایم.کشور ترکیه یکی از آن کشورهای بسیار زیبا با اقتصاد قدرتمند و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش معتبر است که سالانه افراد زیادی قصد مهاجرت به آن را پیدا می‌کنند. انواع ویزای ترکیه برای این کار وجود دارد که شما می‌توانید بسته به موقعیتی که دارید، از آنها استفاده کنید. انواع ویزای ترکیه در قالب ویزاهای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، توریستی و … وجود دارد که شما می‌توانید از آنها برای ورود و زندگی در این کشور استفاده کنید. در ادامه این مطلب از هرمس اپلای در مورد انواع ویزا برای ورود به ترکیه بیشتر توضیح می‌دهیم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

به پادکست زیر در رابطه با انواع ویزای ترکیه توجه نمایید

چرا باید به ترکیه مهاجرت کنیم

قبل از اینکه بخواهیم توضیح دهیم که انواع ویزای ترکیه چیست، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که چرا باید کشور ترکیه را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟ کشور ترکیه یک کشور آسیایی/ اروپایی است که همین باعث می‌شود شما بتوانید در حین زندگی در کشوری با فرهنگ آسیایی از امکانات پیشرفته‌ی اروپایی نیز بهره‌مند شوید. ترکیه کشوری با اقلیم‌های آب و و هوایی مختلف و متنوع است که باعث شده است شما بتوانید تمام فصول را به صورت همزمان در این کشور تجربه کنید.

ترکیه اقتصاد رو به رشد و بسیار موفقی دارد که نه تنها بازار کار بسیار خوبی دارد بلکه در امر صادرات و واردات نیز بسیار موفق است. به جز این مراکز آموزشی ترکیه نیز از سطح بسیار قابل قبولی برخوردار هستند و در شرایطی که سطح آموزشی در آنها مانند بسیاری از کشورهای اروپایی است، اما ورود به آنها به آن اندازه دشوار نیست. بنابراین می‌توانید به آن چشم یک مقصد تحصیلی نیز نگاه کنید. از نظر سرمایه گذاری نیز کشور ترکیه، موقعیت‌های زیادی دارد و شما می‌توانید با دریافت ویزای ترکیه از طریق خرید ملک، تاسیس شرکت و راه اندازی کسب و کار در آن نه تنها باعث موفقیت‌های شغلی شوید بلکه اقامت این کشور را نیز بدست آورید. اگر اطلاعات کاملی در مورد مهاجرت به این کشور ندارید پیشنهاد میکنیم در ابتدا مقاله ی مهاجرت به ترکیه را مطالعه فرمایید.

انواع ویزای ترکیه

به طور کلی می‌توان انواع ویزای ترکیه را در بخش‌های مختلف ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری، ویزای درمانی، توریستی و .. تقسیم کرد که در ادامه بیشتر در مورد هر کدام به تفصیل توضیح می‌دهیم.

انواع ویزای ترکیه

ویزای کاری ترکیه

ویزای کاری یکی از محبوب ترین انواع ویزای ترکیه است که بسیاری از افراد از همین روش برای ورود به کشور استفاده می‌کنند. بیشتر اقتصاد ترکیه در زمینه کارخانه‌های تولیدی و صنایع گردشگری تمرکز دارد. از این رو نیاز به نیروی کار به ویژه در بخش کارگری در این کشور بسیار زیاد است.

ویزای کاری ترکیه انواع مختلفی دارد که می‌توانید برای هر کدام از آنها درخواست دهید و به شرح زیر هستند:

ویزای کار موقت یک ساله

بیشتر افرادی که قصد ورود به ترکیه را دارند از این نوع از انواع ویزای ترکیه برای شروع استفاده می‌کند. این ویزا در واقع ورود اولیه به بازار کار این کشور را میسر می‌سازد.

ویزای کار دائم

این ویزا مرحله‌ی پیشرفته‌تری از انواع ویزای کاری ترکیه است و به افرادی داده می‌شود که حداقل به مدت ۸ سال در این کشور از طریق ویزای کاری موقت در حال کار و زندگی هستند.

ویزای کار مستقل

این نوع ویزا یکی از انواع ویزای ترکیه است که به کسانی داده می‌شود که حداقل ۵ سال سابقه‌ی کار و زندگی در این کشور را دارند و حالا نمی‌خواهند دیگر برای یک کارفرمای ترک کار کنند و قصد مستقل شدن دارند.

ویزای کارت فیروزه‌ای

ویزای کارت فیروزه‌ای یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه و یک ویزای اعتباری سه ساله است که اگر در این مدت در کشور ترکیه مشغول به کار بوده باشید، به صورت دائم تمدید می‌شود. برای دریافت این ویزای کاری باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ✔ ویزای کار دائم ترکیه را داشته باشید
 • ✔ سابقه‌ی کاری درخشان در سال‌های کار در ترکیه داشته باشید
 • ✔ دارای تحصیلات بالا در زمینه‌‌های مرتبط باشید
 • ✔ در صدد راه‌اندازی مشاغلی با ایجاد اثرات مثبت در اقتصاد ترکیه باشید

ویزای کار ویژه

این ویزا یکی دیگر از انواع ویزاهای ترکیه در گروه کاری و مخصوص گروه‌‌های خاصی از افراد است که به شرح زیر می‌باشند:

 •  افرادی که با یک شهروند ترکی ازدواج کرده باشند
 • ✔ افرادی که قصد سرمایه گذاری در حوزه‌ی علم و فناوری را داشته باشد
 • ✔ پناهجویانی که به صورت اولیه پذیرش شده باشند
 • ✔ افرادی که در مقاطع تحصیلی بالایی مدرک داشته باشند
 • ✔ افرادی که شهروند رسمی اتحادیه‌ی اروپا باشند
 • ✔ افرادی که اجداد ترک دارند

ویزای کار موقت ویژه

این ویزا برای هنرمندان و ورزشکارانی است که قصد زندگی و کار کوتاه مدت در این کشور را دارند. برای دریافت این ویزا افراد باید سابقه‌ی درخشانی در زمینه‌ی فعالیت خود داشته باشند.

ویزای کار موقت ویژه

مراحل دریافت ویزای کاری ترکیه

خارجیانی که قصد دریافت این نوع از انواع ویزای ترکیه را دارند، باید درخواست اجاره‌ی کار خود را از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت خود ارائه دهند. برای کار در ترکیه، باید برای دریافت مجوز کار و ویزا به نزدیکترین نمایندگی ترکیه مراجعه کنید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه‌ی کارفرمای شما مدارک لازم برای درخواست این نوع از انواع ویزای ترکیه هستند.

درخواست‌های مجوز کار توسط وزارت کار و تامین اجتماعی مورد بررسی قرار گرفته و به آنها پاسخ داده می‌شود. مجوزهای کاری ترکیه معادل مجوزهای اقامت در این کشور هستند. از آنجا که مجوز اقامت جایگزین کارت مجوز کار در ترکیه است، ویزای مشروح کار صادر شده توسط این دفاتر فقط برای ورود و حداکثر ۹۰ روز قابل استفاده است.

مجوز کار برای خارجیانی که در مناطق آزاد در کشور ترکیه کار می‌کنند توسط وزارت اقتصاد، برای کسانی که در واحدهای زیر مجموعه‌ی وزارت فرهنگ و گردشگری کار می‌کنند، توسط وزارت مذکور و به پرسنل خارجی متقاضی برای کار در دانشگاه‌ها، توسط هیئت آموزشی عالی اعطا می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری ترکیه

برای دریافت این نوع از انواع ویزای ترکیه به مدارک زیر نیاز دارید:

 • ✔ گذرنامه‌ی معتبر
 • ✔ عکس‌های پاسپورتی که برای شش ماه گذشته باشند.
 • ✔ فرم تکمیل شده‌ی درخواست ویزا
 • ✔ بیمه‌ی پزشکی با پوشش در کشور ترکیه
 • ✔ معرفی نامه یا قرارداد کاری با یک کارفرمای ترکی
 • ✔ گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • ✔ مدارک تحصیلی معتبر
 • ✔ اثبات تمکن مالی
 • ✔ ارائه‌ی مدارک محل سکونت

هزینه‌ی دریافت این ویزا از انواع ویزای ترکیه نیز از ۵۵ تا ۱۸۰ یورو بسته به نوع آن متغیر است.

ویزای تحصیلی ترکیه

افراد زیادی برای اهداف تحصیلی به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. این کشور گروهی از بهترین دانشگاه‌های جهان را دارد و افراد می‌توانند در این دانشگاه‌ها در رشته‌های مختلفی تحصیل می‌کنند. با وجود آنکه دانشگاه‌های ترکیه آزمون ورودی دارند، اما نه آزمون‌ آنها به اندازه‌ی آزمون دانشگاه‌های اروپایی دشوار است و نه تعداد متقاضیان برای آنها به شدت این دانشگاه‌ها زیاد است. اما به دلیل قرار داشتن بخشی از این کشور در قاره‌ی اروپا سطح این دانشگاه‌‌ها به همان اندازه بالا و مدرک آنها نیز بسیار معتبر است و در بسیاری از کشورهای جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

ویزای تحصیلی ترکیه، مجوز ورود به این کشور برای اهداف مرتبط با تحصیل است. این ویزا به شما اجازه می‌دهد تا با دریافت مجوز اقامت، به طور موقت در این کشور اقامت و تحصیل داشته باشید. این نوع از انواع ویزای ترکیه به افرادی داده می‌شود که می‌خواهند در ترکیه کارورزی کنند، یا در دوره‌ای تحصیلی شرکت کنند یا در موسسه‌ای آموزشی، مدرسه یا دانشگاه ثبت نام نمایند. به غیر از دانشجویان جمهوری قبرس شمالی، سایر شهروندان برای اقامت تحصیلی در ترکیه به دریافت این ویزا نیاز خواهند داشت. موارد زیر شامل شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه نمی‌شود:

 • ✔ دانشجویان بین المللی که می‌خواهند لیسانس یا فوق لیسانس خود را در ترکیه بگذرانند و قبلاً تحصیلات متوسطه و عالی خود را نیز در این کشور گذرانده‌اند.
 • ✔ دانش آموزانی که والدین آنها با ویزای کاری یا هر نوع ویزای دیگر اجازه‌ی اقامت در ترکیه را دارند.
 • ✔ دارندگان کارت آبی

ویزای تحصیلی ترکیه

 

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

نحوه‌ی اقدام برای ویزای تحصیلی ترکیه

درخواست ویزای ترکیه از نوع تحصیلی به معنای تکمیل مراحل متعددی از جمله جمع آوری مدارک و شرکت در مصاحبه‌ی ویزا است. به شما توصیه می‌شود که درخواست خود را برای ویزای دانشجویی ترکیه به موقع ثبت کنید تا از بروز هر گونه مشکل جلوگیری نمایید. شما یک بازه‌ی زمانی مشخص وقت دارید که برای این ویزا درخواست دهید:

 • اولین زمان که می‌توانید درخواست دهید: ۶۰ روز قبل از عزیمت به ترکیه
 • آخرین زمان مجاز برای درخواست: یک ماه قبل از سفر.

شما باید درخواست خود برای دریافت این نوع از ویزای ترکیه را به سفارت، کنسولگری ترکیه یا مرکز درخواست ویزای شخص ثالث، واقع در کشور محل اقامت خود، ارسال کنید.

نحوه‌ی اقدام برای ویزای تحصیلی ترکیه

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای ترکیه در بخش تحصیلی انواع مختلفی دارد و شما می‌توانید هنگام درخواست، نوع ویزای مدنظر خود را انتخاب کنید:

 • ✔ ویزای کارآموزی
 • ✔ کارآموزی اراسموس
 • ✔ کارآموزی AIESEC
 • ✔ تحصیل در یک دوره‌ی زبان ترکی
 • ✔ شرکت در یک دوره‌ی آموزشی
 • ✔ ورود به دانشگاه‌‌ها و مدارس
 • ✔ تحصیل در جمهوری ترک قبرس شمالی

خواه متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه باشید یا شرکت در دوره یا کارآموزی، باید مدرکی برای ورود به آن ارائه دهید و به یک نامه‌ی پذیرش نیاز دارید. با در دست داشتن این مدرک، باید فرم آنلاین آن را پر کنید. پس از تکمیل این فرم، تاریخ ملاقات مصاحبه‌ی ویزای شما اعلام خواهد شد. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید قطعا به دانستن اطلاعات بیشتری نیاز دارید به همین منظور ما پیشنهاد میکنیم در ابتدا مقاله ی ویزای ترکیه را بررسی کنید و سپس به خواندن ادامه ی این مقاله بپردازید.

انواع ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع از انواع ویزای ترکیه به شرح زیر است:

 • ✔ تکمیل فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
 • ✔ پاسپورت معتبر
 • ✔ عکس‌های پاسپورتی معتبر
 • ✔ بلیط هواپیما
 • ✔ بیمه مسافرتی با پوشش در ترکیه
 • ✔ اثبات تمکن مالی
 • ✔ دیپلم‌ها، گواهینامه‌ها و ریز نمرات قبلی.
 • ✔ منابع مالی مقامات ترکیه از شما می‌خواهند که نشان دهید پول کافی برای زندگی در ترکیه در طول تحصیل را دارید. برای این کار می‌توانید مدارکی از جمله صورت حساب‌های بانکی، نامه‌ی بورسیه‌ی تحصیلی، نامه‌ی حمایتی و … را ارائه دهید.
 • ✔ اثبات اقامت. بسته به جایی که در ترکیه اقامت دارید، باید مدرکی را به عنوان مدرک اقامت خود ارائه دهید. اگر در خوابگاه اقامت دارید، مدرکی ارائه دهید که ثابت کند شما دارای یک مکان رزرو شده هستید. اگر از شما دعوت شده است تا نزد دوستان یا اقوام خود در ترکیه بمانید‌، باید دعوت نامه‌ی میزبان را ارائه دهید. اگر مکانی را برای خود اجاره کرده‌اید، باید یک قرارداد اجاره داشته باشید که توسط شما و صاحبخانه امضا شده باشد.

ویزای سرمایه گذاری ترکیه

یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه، ویزای سرمایه گذاری است که از طریق آن شما می‌توانید هم برای خودتان و هم برای اعضای خانواده‌تان (همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود) اقامت بگیرید. در مورد دریافت ویزای سرمایه گذاری ترکیه شما باید ابتدا تحقیقات زیادی در مورد شرایط کسب و کار در این کشور انجام دهید. به عنوان مثال در دو سال گذشته تورم در این کشور در حدود ۴۲ درصد و مالیات در حدود ۱۷ درصد بوده است. بنابراین قبل از انتخاب این روش باید اطلاعات کاملی در مورد شرایط کسب و کار در ترکیه بدست آورید.

ویزای سرمایه گذاری ترکیه

انواع ویزای سرمایه گذاری ترکیه

روش‌های مختلفی برای دریافت ویزای سرمایه گذاری ترکیه وجود دارد با این حال می‌توان آن را در سه بخش اصلی مورد بررسی قرار دارد که در ادامه بیشتر در مورد آنها توضیح می‌دهیم.

سرمایه گذاری در ترکیه با کارآفرینی و ثبت شرکت

یکی از روش‌های سرمایه گذاری و دریافت ویزای ترکیه از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی در این کشور است. برای دریافت این ویزا شما نه تنها به میزان سرمایه‌ی خاصی نیاز دارید بلکه باید یک طرح تجاری بسیار معتبر و موفق نیز داشته باشید. این طرح باید مورد پذیرش وزارت صنایع و تکنولوژی قرار بگیرد. در ابتدای کار شما باید در حدود ۱۰ هزار لیر سرمایه داشته باشید و ثابت کنید که حداقل می‌توانید برای ۵۰ نفر ایجاد شغل کنید تا با درخواستتان موافقت شود. معمولاً در مورد طرح‌های سرمایه گذاری و کارآفرینی در ترکیه، سخت‌گیری‌های زیادی انجام می‌شود و تنها طرح‌هایی که بتوانند در اقتصاد ترکیه تحولی ایجاد کنند، مورد قبول واقع می‌شوند.

سرمایه گذاری در ترکیه به روش خرید ملک

یکی از رایج ترین روش‌های سرمایه گذاری و رایج ترین ویزای ترکیه، از طریق خرید ملک و مستغلات است که از سال ۲۰۱۸، شرایط آن آسان‌تر از پیش نیز شده است. تا قبل از این سال، حداقل هزینه‌ برای خرید ملکه به این روش ۱ میلیون دلار بود اما امروزه به دلیل استقبال علاقه‌مندان، این مقدار به ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرده است. خانه‌ای که به این روش خریداری می‌کنید باید در مکان خاصی باشد و شرایط ویژه‌ای داشته باشد. بعلاوه شما حق فروش آن را تا سه سال ندارید.

نکته‌ی مهم در مورد این روش اخذ ویزا به این صورت است که شما با دریافت آن اجازه‌ی کار در این کشور را پیدا نمی‌کنید و برای آن نیاز به ویزای کاری جداگانه دارید. اگر حتی ۲۵۰ هزار دلار را هم ندارید بسیاری از شرکت‌های سرمایه گذاری هستند که بخشی از این هزینه را تقبل کرده و شما می‌توانید مبلغ وام را به صورت دوره‌ای به آنها پرداخت کنید.

در واقع دریافت ویزای ترکیه به این روش نه تنها یکی از بهترین روش‌های ورود به این کشور است بلکه شرایط آن نسبت به کشورهای مشابه بسیار آسان تر است. البته شما یک سقف خرید دارید و حداکثر می‌توانید ۳۰ هزار هکتار زمین در ترکیه خریداری کنید. شما حتی می‌توانید خانه‌ی خود را نیز اجاره دهید و از این طریق کسب درآمد داشته باشید. بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر شما می‌توانید از طریق خرید ملک در ترکیه پاسپورت این کشور را بدست آورید، آن را برای فرزندانتان به ارث بگذارید و حتی از این طریق اقامت دائم کشور را نیز بدست آورید.

سرمایه گذاری در ترکیه با خرید اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده بانکی

شما این شانس را دارید که از خرید اوراق قرضه دولتی، سهام و سپرده‌ی بانکی، اقامت ترکیه و در نهایت تابعیت این کشور را بدست آورید. برای این کار نیاز دارید حداقل مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به وزارت خزانه‌داری و امور مالی ترکیه واریز کنید. اوراقی که به این روش می‌خرید را نمی‌توانید تا سه سال بفروشید

انواع ویزاهای درمانی ترکیه

در حال حاضر، ویزای ترکیه برای کاربردهای درمانی شامل دو نوع است:

 • ویزای پزشکی که می‌توانید آن را از کنسولگری ترکیه دریافت کنید
 • ویزای آنلاین (eVisa)، که می‌توانید آن را قبل از ورود از طریق سیستم ویزای آنلاین دولت ترکیه دریافت کنید

افرادی که برای سفر به ترکیه می‌آیند باید ویزای پزشکی آن را دریافت کنند مگر اینکه از کشورها و سرزمین‌های بدون معافیت ویزا آمده باشند یا شهروندان کشورهای واجد شرایط درخواست ویزای الکترونیکی به صورت آنلاین باشند. eVisa زمانی استفاده می‌شود که انگیزه‌ی سفر، گردشگری یا تجارت باشد. دلایلی مانند تحصیل یا کار نیاز به ویزای ارائه شده توسط سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌ها نیاز دارد

انواع ویزاهای درمانی ترکیه

شرایط لازم برای دریافت ویزای درمانی

در زیر معیارهای واجد شرایط بودن برای افرادی که می‌توانند برای ویزای ترکیه از نوع پزشکی درخواست ارسال ‌کنند آورده شده است:

 • ✔ همه‌ی شهروندان به جز بومیان هند، پاکستان، افغانستان، بنگلادش و فیلیپین باید با یکی از شرکت‌های هواپیمایی که با وزارت امور خارجه ترکیه توافق نامه دارد، سفر کرده باشند. خطوط هوایی که معیارهای لازم را رعایت می‌کنند بدین شرح‌اند: خطوط هوایی ترکیه، AtlasGlobal، خطوط هوایی Pegasus و Onur Air.
 • ✔ شهروندان مصری نیز باید توسط EgyptAir سفر کرده باشند.
 • ✔ متقاضی باید دارای تمکن مالی کافی (حداقل ۵۰ دلار آمریکا در روز) و رزرو هتل باشد.
 • ✔ شهروندان الجزایر باید زیر ۱۸ سال یا بالای ۳۵ سال سن داشته باشند تا واجد شرایط دریافت ویزای الکترونیکی باشند، در غیر این صورت باید ویزای معمولی بگیرند.
 • ✔ شهروندان زامبیا، عراق، افغانستان و فیلیپین هنگام ورود به فرودگاه آتاتورک استانبول واجد شرایط دریافت ویزای الکترونیکی نیستند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای پزشکی ترکیه

در ادامه لیستی از مدارک مهمی که برای درخواست ویزای ترکیه از نوع پزشکی باید ارائه دهید آمده است:

 • ✔ پاسپورت معتبر که حداقل شش ماه اعتبار و حداقل دو صفحه‌ی خالی داشته باشد.
 • ✔ متقاضی باید کپی گذرنامه‌های قدیمی‌اش که اطلاعات سفرهای قبلی‌اش را دارد، به همراه داشته باشد.
 • ✔ دو قطعه عکس پاسپورتی ۲.۵ در ۲.۵ اینچی
 • ✔ نامه‌ای با ذکر نام متقاضی، مشخصات گذرنامه، جزئیات سفر با دلیل و مدت زمان بازدید. نامه باید به امضای امضاکننده‌ی مجاز یا مهر شرکت برسد و خطاب به سرکنسولگری جمهوری ترکیه ارسال شود.
 • ✔ تأیید رزرو هتل مطابق برنامه‌ی سفر و بلیط برگشتی که نشان دهنده‌ی برنامه‌ی سفر باشد.
 • ✔ بیمه‌ی مسافرتی که برای افرادی که به ترکیه سفر می‌کنند الزامی است.

ویزای اکسپرس ترکیه

یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه، ویزای اکسپرس است. ویزای اکسپرس عموماً برای تجار و شرکت کنندگان در کنفرانس‌های کنوانسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد و غالباً توسط نمایندگان دولت ترکیه در خارج از این کشور اعطا می‌شود. این ویزا حداکثر ۲۱ روز از تاریخ ورود اجازه‌ی اقامت در ترکیه را به شما می‌دهد و قابل تمدید نیست. در صورت فراتر رفتن از این مدت، مسافر مشمول جریمه‌ای برای انقضای ویزا می‌شود. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای اکسپرس عبارتند از:

 • ✔ دو تصویر (۴ × ۶) سانتی‌متر
 • ✔ کپی پاسپورت با ۶ ماه اعتبار
 • ✔ کپی نمونه‌ی امضاهای افسران امضا کننده
 • ✔ کپی گواهی عضویت معتبر اتاق بازرگانی و صنایع ترکیه، همراه با کپی ثبت تجاری معتبر.
 • ✔ نامه‌ی تایپ شده توسط یک ضامن یا حامی کاری که هدف از سفر متقاضی به این کشور را توضیح داده باشد
 • ✔ تأیید مقامات مربوط در مورد مشاغل خاص مانند پزشکی، رسانه‌ای و مذهبی

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

ویزای تجاری ترکیه

یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه، ویزای تجاری این کشور است. اگر هدف اصلی سفر شما به ترکیه ترانزیت، سفر توریستی، شرکت در نشست تجاری/تجارت، کنفرانس/سمینار/نشست، جشنواره/نمایشگاه، فعالیت ورزشی، فعالیت فرهنگی هنری، بازدید رسمی یا سفر به جمهوری ترک قبرس شمالی باید این نوع از انواع ویزای ترکیه را دریافت کنید.

ویزای تجاری منحصراً برای سرمایه‌گذارانی است که مایلند سرمایه‌ی خود را در یک فعالیت تجاری دولت ترکیه خرج کنند. اعتبار ویزای تجاری شش ماه از تاریخ صدور است. قبول درخواست منوط به تأیید هدف سرمایه گذاری است و سپس اجازه‌ی اقامت تا دو سال قابل تمدید است. انجام تجارت مشروط به برخی شرایط است و سرمایه گذار باید ابتدا از وزارت تجارت و صنعت ترکیه مجوزهای لازم برای آن را دریافت کند.

مدارک لازم برای دریافت این نوع از ویزای ترکیه عبارتند از:

 • ✔ دو عکس در اندازه‌ی (4X6) سانتی متر
 • ✔ کپی پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ✔ اصل گواهی مشارکت صادر شده توسط وزارت تجارت و صنعت به همراه کپی
 • ✔ مجوز کار صادر شده توسط وزارت نیروی انسانی، با مهر سرمایه گذار
 • ✔ کپی نمونه امضاهای افسران امضا کننده که توسط وزارت تجارت و صنعت صادر شده است
 • ✔ کپی گواهی عضویت معتبر اتاق بازرگانی و صنایع ترکیه، همراه با کپی ثبت تجاری معتبر

در صورت ارائه‌ی درخواست توسط شخص دیگری غیر از شرکا، نماینده باید در ترکیه باشد و مجوز صادر شده توسط اداره‌ی کل گذرنامه و اقامت به درخواست ضامن وجود داشته باشد.

ویزای تجاری ترکیه

ویزای توریستی ترکیه

ویزای توریستی یکی دیگر از انواع ویزای ترکیه است و بیشتر برای بازدید از این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و مدت آن یک ماه است. ویزای توریستی به دارنده اجازه می‌دهد تا پس از درخواست تمدید، حتی تا یک ماه دیگر نیز در کشور اقامت کند. شرایط ارائه‌ی ویزای توریستی عبارتند از:

اعتبار ویزا: شش ماه از تاریخ صدور. اولین ورود شما باید حداکثر تا یک ماه پس از صدور ویزا انجام شود.

تعداد سفرها: یک سفر که در صورت نیاز قابل تمدید است.

هزینه‌ی صدور ویزا: ۹۹ یورو

انواع ویزای توریستی

بسته به هدف متقاضی ویزای ترکیه در بخش توریستی به انواع مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از:

الف) بازدید گردشگری

ب) ترانزیت واحد

ج) ترانزیت دوبل

د) شرکت در جلسه‌ی تجاری

ه) شرکت در کنفرانس/سمینار/نشست

و) شرکت در جشنواره/نمایشگاه

ز) فعالیت ورزشی

ح) فعالیت هنری فرهنگی

ط) بازدید رسمی

ی) بازدید از جمهوری ترکیه قبرس شمالی

شرایط عمومی انواع ویزای ترکیه

به طور کلی دریافت انواع ویزای ترکیه شامل قوانین عمومی خاصی است که بعضی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • ✔ پیشنهاد می کنیم حداقل یک ماه قبل از سفر برای ویزا درخواست دهید
 • ✔ روادیدهایی که برای خارجیان ارسال می‌شود، حق ورود مطلق به ترکیه را تضمین نمی‌کند
 • ✔ هزینه‌ی ویزا در مواردی که درخواست‌ها رد شوند، قابل استرداد نیست
 • ✔ همه‌ی متقاضیان ملزم به داشتن بیمه‌ی درمانی هستند که در طول اقامت آنها در ترکیه معتبر باشد.
 • ✔ مدت اقامت مرتبط با ویزا یا معافیت ویزا نمی‌تواند از ۹۰ روز در هر ۱۸۰ روز تجاوز کند.
 • ✔ در مورد درخواست انواع ویزای ترکیه، دفاتر کنسولی ترکیه ممکن است با حداکثر مدت اقامت ۹۰ روز ویزا صادر کنند. خارجیانی که مایل به اقامت بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه هستند، باید برای «اقامت کوتاه مدت» به اداره مهاجرت استان درخواست کنند تا اقامت خود را تمدید کنند
 • ✔ متقاضی زیر ۱۸ سال باید تاییدیه‌ی کتبی رسمی هر دو والدین خود را داشته باشد. برای متقاضیانی که تأیید می‌کنند والدین آنها رسماً طلاق گرفته و ثابت می‌کنند که والدین آنها حضانت خود را حفظ کرده‌اند و همچنین برای کسانی که یکی از والدین آنها فوت شده است، ویزا می‌تواند مطابق با هدف ملاقات آنها صادر شود

کار در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشو‌رهای در حال توسعه و پیشرفته جهان یکی از بهترین گزینه‌های برای مهاجرت به شمار می‌آید. راه‌های زیادی برای مهاجرت به کشور ترکیه وجود دارد که اشتغال به کار نسبت به دیگر راه‌ها بیشتر توصیه می‌شود. در این کشور به حقوق و مزایای نیروی کار اهمیت بسیار زیادی داده می‌شود، به همین دلیل کسانی که از طریق کار به این کشور مهاجرت کنند، زندگی مطلوبی را تجربه خواهند کرد.

سخن پایانی

همانطور که مطالعه کردید، ویزای ترکیه انواع مختلفی دارد و شما باید بتوانید گزینه‌ی مناسب برای خود را به درستی انتخاب کنید تا درخواستتان رد نشود. اما سفر به ترکیه به انتخاب ویزا محدود نمی‌شود و شما به انجام تحقیقات زیادی قبل از رفتن به این کشور نیاز دارید.

به همین علت است که ما در کنار شما هستیم. کارشناسان ما در موسسه‌ی هرمس اپلای نه تنها به شما در انتخاب از بین انواع ویزای ترکیه کمک می‌کنند، بلکه اطلاعات کاملی در مورد نحوه‌ی اقامت و سفر و به این کشور در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید سفر ایمن و آسوده‌ خاطری داشته باشید. اگر قصد ورود به ترکیه یا هر کشور دیگری را دارید کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را برای شروع کار راهنمایی کنند

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

هزینه صدور ویزا توریستی ترکیه چقدر می باشد؟
۹۹ یورو
انواع ویزای درمانی ترکیه؟
ویزای پزشکی که می‌توانید آن را از کنسولگری ترکیه دریافت کنید ویزای آنلاین (eVisa)، که می‌توانید آن را قبل از ورود از طریق سیستم ویزای آنلاین دولت ترکیه دریافت کنید
هزینه دریافت ویزای کاری ترکیه؟
هزینه‌ی دریافت این ویزا از انواع ویزای ترکیه نیز از ۵۵ تا ۱۸۰ یورو بسته به نوع آن متغیر است.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم کدوم یکی از انواع ویزای ترکیه که توضیح دادید مناسب تره؟

  1. بسته به شرایط هر فرد میتونه متفاوت باشه . پیشنهاد میکنم با کارشناسانمون به صورت تلفنی از مشاوره رایگانمون استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم. با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشورهای توسعه یافته، امروزه بسیاری از ساکنین سایر کشورها راه های مهاجرت و گرفتن اقامت کشورهای پیشرفته از جمله کشور کانادا را بررسی می کنند. این افراد از ملت های مختلف که شامل ایرانیان هم می شود، برای فراهم کردن آینده ای بهتر برای خود، خانواده و فرزندانشان در جستجوی مقصدی قابل اطمینان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کانادا هستید با ما همراه باشید. زیرا این مقاله هرآنچه را که درباره مراحل مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها باید بدانید به طور کامل بررسی می‌کند.

ابتدا در این پادکست به توضیحات اجمالی در مورد مهاجرت به کانادا می پردازیم:

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته است و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی پیشرفته ای را طی سال های گذشته ایجاد کرده است. علاوه برآن جمعیت کم کشور نسبت به پهناور بودن آن، ظرفیت جذب شهروندان جدید برای این کشور وجود دارد. دولت کانادا در جستجوی شهروندان جدیدی است که با سرمایه گذاری، دانش و سواد و یا تجربه خود بتوانند به رشد کشور کمک کنند. با توجه به این رویکرد دولت کانادا در سال های اخیر فرآیندهای سیستمی جدیدی را برای بهینه کردن جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا راه اندازی کرده است.

کشور وسیع و زیبای کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است و در بیشتر فصول سال آب و هوای سردی دارد . جمعیت کشور کانادا حدود ۴۰ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش های جنوبی که هم مرز کشور آمریکا هستند سکونت دارند. ۱۰ ایالت در این کشور وجود دارند که سه ایالت انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک مهمترین ایالت ها هستند. این کشور ما بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس گسترده شده است.

کانادا دارای ۱۰ استان است که در لیست زیر معرفی شده اند:

برای آگاهی بیشتر در مورد هر استان روی آن کلیک کنید.

۱-انتاریو – Ontario

۲- بریتیش کلمبیا – British Colombia

۳- کبک – Quebec

۴- ساسکاچوان – Saskatchewan

۵-آلبرتا – Alberta

۶- نوااسکوشیا – Nova Scotia

۷- نیوبروزویک – New Brunswick

۸- منیتوبا – Manitoba

۹- نیوفانلند – Newfoundland and Labrador

۱۰- پرینس ادوارد – Prince Edward Island

ایالت انتاریو، شهرهای اتاوا پایتخت سیاسی کشور و تورنتو مرکز تجاری کشور را در خود جای داده است. تورنتو که  پرجمعیت ترین شهر کاناداست شهری زنده و پرهیاهوست. CN Tower از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. به علاوه آبشار باشکوه نیاگارا در فاصله کمی از تورنتو قرار دارد.  زبان اول این ایالت انگلیسی و زبان دوم فرانسوی است.

ایالت بریتیش کلمبیا، سرسبزترین منطقه این کشور است که در جنوب شرقی کانادا قرار دارد و هم مرز اقیانوس آرام است. شهر بسیار زیبا و خوش آب و هوای ونکوور که باران زیادی را در اغلب روزهای سال دارد، در این ایالت قرار دارد. زبان اصلی مثل انتاریو، زبان انگلیسی است. ایالت کبک ، در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد و ایالت فرانسه زبان کشور کانادا محسوب می شود. انگلیسی زبان دوم این ایالت است. شهر مونترال در این بخش قرار دارد.

روش های مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری برای اولین بار توسط دولت کانادا در ژانویۀ ۲۰۱۵، معرفی و جایگزین سیستم قدیمی مهاجرتی دولت کانادا شد. این سیستم مهاجرتی، محبوب‌ترین سیستم مهاجرتی در بین کسانی است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. طی پروسۀ اکسپرس اینتری، مهاجران ماهری که قصد اقامت دائم در کانادا و قابلیت مشارکت در شکوفاسازی اقتصاد کانادا را دارند، انتخاب می‌شوند.

اکسپرس اینتری به‌خودی خود یک برنامۀ مهاجرتی نیست، بلکه در اصل یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت تقاضاهای مهاجرتی دریافتی به کانادا ساخته شده است. افرادی که واجد شرایط هستند، یک درخواست آنلاین به‌نام اظهار تمایل (EOI) را تحت سه برنامۀ مهاجرتی فدرال کانادا و یک برنامۀ مهاجرتی استانی ارائه داده و منتظر می‌مانند. مشخصات متقاضیان براساس یک سیستم امتیازدهی به‌نام سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)، امتیازدهی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، یک دعوت‌نامه برای ارسال تقاضای ویزای اقامت دائم دریافت می‌کنند. این افراد باید ظرف مدت 90 روز، مدارک کامل خود و هزینۀ لازم جهت بررسی و صدور اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNPها)، در همۀ استان‌های کانادا به‌جز دو استان کِبِک و نوناووت، اجرا می‌شوند. هر استان در یک سال، حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی‌اش هم‌راستا با اکسپرس اینتری است که به این برنامه‌ها، برنامه‌های استانیِ پیشرفته می‌گویند. استان‌های کانادا در کنار سیستم اکسپرس اینتری، نیروهای کار موردنظر خود را از میان مهاجران متقاضی زندگی و کار در آن استان انتخاب می‌کنند. برنامه‌های مهاجرتی استانی نیز براساس سیستم امتیازدهی، کار می‌کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، اعتبار بین‌المللی دارند و مهاجرت از طریق تحصیل، به ویژه فوق لیسانس مجدد، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کانادا است. البته تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع تحصیلی، نیاز به پرداخت شهریه است.

ویزای تحصیلی کانادا از نوع ویزاهای موقت است، اما این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از پایان تحصیلات خود، از طریق وارد شدن به سیستم اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرند و یا با گرفتن ویزای کاری موقت، اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی این اجازه را دارند که در طول تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و یا در صورت تمایل، بعد از اتمام دورۀ تحصیلی خود، برای گرفتن ویزای تحصیلی جهت دوره‌های بالاتر اقدام کنند.

شرط اول گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، تسلط به زبان انگلیسی است که با گرفتن نمره بالای زبان در آزمون‌هایی مثل IELTS یا دولینگو مشخص می‌شود. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

کسانی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی شناخته شده هستند و سابقۀ بالایی در این زمینه‌ها دارند؛ همچنین کسانی که در حوزۀ خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی و کار کشاورزی و باغداری صاحب تجربه هستند و از سرمایۀ لازم برای پرداختن به حرفۀ خود و تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای زندگی خود و خانواده در کشور کانادا را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند.

سه گروه می‌توانند از طریق درخواست برای ویزای خود اشتغالی برای اقامت کشور کانادا اقدام کنند:

گروه اول کسانی هستند که در حوزه‌های فرهنگی به خوداشتغالی رسیده‌اند. موزیسین‌ها، هنرمندان رشته‌های مختلف، افراد شاغل در صنایعی مانند فیلم‌سازی(Filmmaking) جزء گره اول به شمار می روند.

گروه دوم ورزشکاران، مربیان ورزشی و همه فعالان عرصه ورزش هستند که در سطح بین‌المللی کاملاً شناخته شده هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که در زمینۀ کشاورزی (خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی، کشاورزی و باغداری) تجربۀ بالایی دارند و می‌توانند با پرداختن به مهارت خود در کشور کانادا، خود و خانواده خود را از لحاظ مالی تأمین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

افرادی که روحیه و جنبۀ کارآفرینی دارند و از سرمایۀ لازم (۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا) برای کارآفرینی در کشور کانادا برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کارآفرینی کشور کانادا که در استان‌های مختلف آن، شرایط متفاوتی دارد، اقدام نمایند. متقاضی ویزای کارآفرینی باید دست‌کم سه سال سابقۀ کار در کسب و کار موردنظر خود را داشته باشد. یک ویژگی ویزای کارآفرینی این است که شخص لازم نیست قبل از گرفتن ویزا، سرمایه‌گذاری کند. شخص متقاضی بعد از صدور ویزا، وارد کشور کانادا می‌شود و باید طی مدت ۶ ماه تا یک سال، کسب و کار موردنظر خود را راه‌اندازی کند. فرد متقاضی باید متعهد شود که ظرف مدت سه سال، تعهدات خود نسبت به استان و دولت کانادا را به سرانجام برساند. اخذ اقامت دائم و همراهی خانواده برای اقامت در کانادا از ویژگی‌های مهاجرت کارآفرینی به کانادا هستند.

 

افراد خارجی که با یک شهروند کانادایی نسبت خانوادگی درجه یک دارند، مانند همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند از شیوۀ family sponsorship برای گرفتن اجازه اقامت در کانادا (کار، تحصیل یا هر دو) اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند با فردی که تابعیت کانادایی داشته باشد، ازدواج کرده و اقامت کانادا را دریافت کنند. البته ازدواج می‌بایست تحت شرایط بسیار خاص و به‌صورت قانونی صورت گرفته باشد تا مورد قبول کشور کانادا واقع شود. ازدواج‌های صوری و غیرقانونی نه تنها منجر به اقامت افراد متقاضی مهاجرت به کانادا نمی‌شوند، بلکه می‌توانند منجر به برخوردهای شدید قانونی مثل جریمه، زندان و یا اخراج از کشور شوند. در این صورت فرد نمی‌تواند مجددا به کانادا بازگردد و حتی برای اخذ ویزا برای کشورهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از مهمترین شرایط ازدواج با تبعه کانادا این است که فرد از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری در کشور محل سکونت خود نداشته باشد تا دولت کانادا ازدواج آنها را قانونی تلقی کند. پس از ازدواج، یک اقامت به مدت دو سال به فرد متقاضی مهاجرت به کانادا داده می‌شود. پس از این دو سال و بررسی‌های دولت کانادا، فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. برای اخذ تابعیت نیز فرد می‌تواند پس از هشت سال اقدام کند و پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

تولد فرزند در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. امروزه اکثر زوج‌های جوان برای ترسیم یک آینده روشن برای خود و فرزندان خود اقدام به تولد فرزند در این کشور می‌کنند. از آن‌جایی که کشور کانادا تابع اصل خاک است، تولد فرزند در این کشور منجر به اقامت دائم نوزاد متولد شده و والدین وی می‌شود، هرچند آنها تبعه این کشور نباشند و یا اقامت دائم برای این کشور نیز نداشته باشند.

 

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک، یکی از دو استانی است که تنها از طریق سیستمی شبیه برنامۀ اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرد. افراد متقاضی کار در استان کبک، باید ۵۰ (برای افراد مجرد) تا ۵۹ (برای افراد متاهل) امتیاز کسب کنند که این امتیازها براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان فرانسه و غیره تعیین می‌شوند. زبان رسمی در این استان، زبان فرانسه است و کسانی که به این زبان تسلط دارند، شانس خوبی برای تایید درخواست مهاجرت به کانادا دارند. متقاضیان مهاجرت باید از تحصیلات دانشگاهی و سابقۀ کاری در تخصص‌هایی که موردنیاز استان کبک است، برخوردار باشند. ویزای دریافتی نیروی متخصص کبک، از نوع ویزای اقامت دائم است و افراد متقاضی (نیروی متخصص خارجی) برای کار در این استان، نیازی به جاب آفر ندارند.

 

ویزای استارتاپ

ویزای استارت‌آپ کانادا به کسانی داده می‌شود که یک ایدۀ استارت‌آپی آنها، حداقل یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی (تایید شده در برنامۀ ویزای استارت‌آپ کانادا) را جذب کرده باشد. مقدار سرمایه اگر از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تامین شود، دست‌کم 200000 دلار کانادا و اگر از سوی گروه‌های سرمایه‌گذار Angel تامین شود، حداقل 75000 دلار کانادا است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ و برخورداری از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه‌های زندگی در کشور کانادا از جمله شرایط دیگر جهت اخذ ویزای استارت‌آپی کانادا هستند. بهترین روش برای گرفتن این نوع ویزا که از نوع اقامت دائم است، گرفتن یک ویزای کاری شش ماهه، راه‌اندازی استارت‌آپ و اقدام برای دریافت اقامت دائم از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ است.

مهاجرت به مناطق کم جمعیت و شمالی

مهاجرت به مناطق شمالی، از نوع برنامه‌های مهاجرت استانی است. شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر، شهرهای دورافتادۀ شمالی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جزء این برنامه مهاجرتی استانی کانادا هستند.

تقاضا برای نیروی ماهر خارجی، تنها درصورتی باید انجام شود که نیروی کار محلی و بومی برای آن‌ کار نباشد. نیروهای ماهر خارجی که تمایل به کار در مناطق دورافتاده یا شمالی کانادا را دارند، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند.

روش های مهاجرت به کانادا به صورت مفصل تر شرح داده شده اند .

با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید اطلاعات کامل از آن روش بدست آورید. 

مزیت های مهاجرت به کانادامعایب مهاجرت به کانادا
کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بودهآب و هوای این کشور
امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش استمهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی طاقت‌فرسا دارد
کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستندمالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد
سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادانگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور
امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگیفاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده
اقتصاد کانادا در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشدهکانادا کشور ارزانی نیست

سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا

دولت کانادا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا سیستم دقیقی را طراحی کرده که به طور پیوسته با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیرو نیازهای این کشور تغییراتی دارند.

به طورکلی می توان گفت سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا در حال حاضر به دو بخش شایستگی ها و توانایی های فردی و دیگری سرمایه و قابلیت های مدیریتی تقسیم بندی می شود. در واقع دولت کانادا به دنبال جذب شهروندان جدیدی است که با قابلیت های فردی مثل تحصیلات عالی و سابقه کاری و یا با دارایی خود به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا کمک کنند. البته باید توجه کرد که جدا از روش های مهاجرت به کانادا که دولت فدرال اعلام می کند، استان های مختلف کانادا هر یک با توجه به شرایط و نیازهای خود شرایط متفاوتی را برای جذب شهروندان جدید اعلام می کنند.

تقسیم بندی دقیق تر روش های مهاجرت به کانادا

نیروی متخصص

از ابتدای سال ۲۰۱۵ برنامه اکسپرس اینتری کانادا Express Entry، بر اساس سیستم امتیاز دهی بر مبنای تحصیلات، سابقه کار، میزان سواد زبان انگلیسی و فرانسوی ، سن و تعدادی معیارهای دیگر، متقاضیان را ارزیابی کرده و طی یک سیستم کاملا رقابتی امتیاز شخص مبنای امکان مهاجرت به کانادا قرار می گیرد.

 

روش های سرمایه گزاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای جذب افرادی که امکان سرمایه گزاری دارند و می توانند مهارت های مدیریتی خود در ایجاد کسب و کار را به کانادا انتقال دهند برنامه مهاجرتی گسترده ای چه در بخش فدرال و چه استان ها طرح ریزی کرده است.

اسپانسرشیپ

افراد مقیم کانادا که بالای ۱۸ سال دارند می توانند با استفاده از سیستم اسپانسرشیپ برای مهاجرت عزیزان درجه یک خود اقدام کنند.

ارزان‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا

همان‌طور که برای همه واضح است روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در بخش‌های پیشین به معرفی مهمترین روش‌های مهاجرت به کانادا اشاره شد. ولی ممکن است برای اکثر افراد این سوال پیش آید که ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا کدام هستند؟ و آیا روشی وجود دارد که بتوان به واسطه آن با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای اخذ ویزا به هر روش مهاجرتی، فرد نیاز است هزینه‌هایی را پرداخت کند. ولی ممکن است هزینه تعدادی از روش‌های مهاجرت به کانادا نسبت به بقیه ارزان‌تر باشد. آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار پرکاربردترین و درعین حال ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا به شمار می‌روند. بنابراین لازم است که در این بخش به مقایسه این دو روش مهاجرت به کانادا پرداخته شود.

 

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار و‌ تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق کار با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی همچون اکسپرس اینتری (Express Entry)، اسکیل ورکر (Skill Worker)، کارآفرینی (Entrepreneur)، ثبت شرکت ( Company Registration)، خویش‌فرما (Self-employed) و امثال آن امکان‌پذیر است. در صورتی که فرد متقاضی قصد دارد از همان ابتدا از طریق مهاجرت کاری، اقامت کانادا را دریافت کند باید فرم اکسپرس اینتری را پر کرده و همه مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و ارسال کند. هزینه اکسپرس اینتری در حدود 1000 دلار خواهد بود. از طرف دیگر هزینه درخواست حق اقامت دائم کانادا بین 500 تا 700 دلار برآورد شده است. بنابراین جهت ثبت‌نام اولیه فرد باید چیزی حدود 1700 دلار هزینه نماید.

از طرف دیگر متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا باید یک درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا پر کرده و مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت کند که این مبلغ بستگی به نوع دانشگاه در کانادا دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌بایست هزینه دیگری معادل ۲۳۵ تا ۵۰۰ دلار بابت دریافت ویزای تحصیلی و انگشت‌نگاری بیومتریک پرداخت کند. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ملزم به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا است.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی و کاری کانادا

تمکن مالی از آن جهت برای سفارت کانادا و دپارتمان پذیرش دانشجو مهم است که نشان می‌دهد آیا دانشجو یا فرد متقاضی مهاجرت به کانادا توانایی تامین هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل و یا کار دارد یا نه؟ میزان نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا در حال حاضر به این شکل است که دانشجو و یا شاغل می‌بایست بتوانند ۱۰۰۰۰ دلار در سال برای تامین زندگی داشته باشد که این معادل ۸۳۳ دلار در هر ماه است. در صورتی که فرد به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کرده است ۴۰۰۰ دلار دیگر به نامه میزان تمکن مالی می‌بایست اضافه شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز درصورت حضور باید ۳۰۰۰ دلار به ازای هر فرزند اضافه ‌گردد.

درصورتی که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی و کاری قصد کار و سرمایه‌گذاری یا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های استان کبک فرانسوی زبان را داشته باشد، میزان نامه تمکن مالی متفاوت‌تری ارائه خواهد داد. به عنوان مثال فرد دانشجو یا شاغل می‌بایست در سال ۱۱۰۰۰ دلار در نامه تمکن مالی خود داشته باشد. در صورت همراه بردن خانواده برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۸۰۰ و برای افراد بالای ۱۸ سال ۵۳۰۰ دلار را باید در نامه تمکن مالی قید کند.

لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و هزینه‌هایی که در اینجا عنوان شد شامل شهریه تحصیلی دانشجویان نمی‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای بابت شهریه ترمی و یا سالانه دانشگاه مورد نظر خواهد بود. هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و برای مقاطع تکمیلی بین ۱۲ تا ۱۸ دلار در سال است. البته تحصیل در برخی رشته‌های پزشکی یا مدیریت خیلی بیشتر بوده و چیزی بین ۲۲ تا ۵۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

بنابراین با مقایسه‌ای که در اینجا انجام شد می‌توان نتیجه گرفت که بین روش‌های تحصیل و کار در کانادا، ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کاری خواهد بود. اما درصورتی که فرد موفق به دریافت بورسیه و یا فاند تحصیلی شود به‌طوری که همه هزینه‌های تحصیل رایگان باشد، در این صورت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا خواهد شد. ناگفته نماند که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا پس از تحصیل و کار، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی هستند.

 

بهترین روش‌های مهاجرت

بهترین روش‌های مهاجرت به خصوص مهاجرت به کانادا شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به‌خصوص مهاجرت به کانادا ثبت شرکت در این کشور است. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند کسب‌وکاری را در کشور کانادا آغاز کرده و یا شرکتی را خریداری کنند. مزیتی که ثبت شرکت در کانادا نسبت به بقیه روش‌های مهاجرت به کانادا دارد این است که سرمایه مشخص شده خاصی نیاز ندارد و افراد با هر سرمایه می‌توانند یک شرکت راه‌اندازی کنند. همچنین باید گفت که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت به دانش زبانی خاصی نیاز نخواهد داشت و تمامی مراحل ثبت شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال انجام می‌شود.

مهاجرت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تمکن مالی است. بدین معنی که شخصی با داشتن ثروت زیاد و تمکن مالی بالا، درصورت داشتن باقی شرایط مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای این کار اقدام کند. البته افراد در اینجا می‌بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارند و همه فاکتورهای مهاجرت را نیز داشته باشند. این افراد باید به دولت کانادا ثابت کنند که قصد هیچ‌گونه ضرر رساندن به این کشور را نداشته و تنها قصد آنها بهره گرفتن از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق اکسپرس اینتری است. البته کسب امتیاز در اکسپرس اینتری بسیار دشوار بوده و در صورتی‌که فرد هیچ‌گونه تخصص و مهارت خاصی نداشته باشد برای کسب امتیاز ملزم به ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و نمره زبان بالای ۷.۵ است. از همه مهمتر اینکه، سن فرد متقاضی می‌بایست کمتر از ۲۹ سال باشد و همچنین سه سال سابقه کاری نیز داشته باشد.

 

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. این روش در واقع برای ورزشکاران و هنرمندان قرار داده شده تا بتوانند در کشور کانادا به راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با حوزه ورزشکاری و هنر بپردازند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی نیازی به ارائه مدرک زبان با نمره بالا و یا سرمایه زیاد نیستند. البته دولت کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با این روش مهاجرت نشان می‌دهد.

 

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواهد بود. درخصوص کانادا، در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط در استان کبک وجود دارد ولی افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ویزای استارت‌آپ، کارآفرینی فدرال یا استانی و خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. به‌طورکلی اگر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا و یا هر کشور دیگری به صورت دقیق و اصولی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داد و فرد در طول مدت پنج سال می‌تواند به اقامت دائم کشور موردنظر دست یابد. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا استفاده از ویزای ۷۲۴ سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیوبرانزویک است. این روش تنها روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که مستقیماً اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به همه کشور‌های توسعه‌یافته نیازمند برخورداری از شرایطی خاص است، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر کاری برخورداری خود از این شرایط را مشخص کنند. آشنایی با شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کشور اروپا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری کار‌های اداری مهاجرت خود را انجام دهند. موارد بررسی شده در زیر تمام شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کانادا را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 1. عدم برخورداری از سوء پیشینه در کشور‌های دیگر و کشور مقصد
 2. برخورداری از تمکن مالی خوب با توجه به هدف از مهاجرت
 3. انگیزه‌نامه معقول و قوی
 4. برخورداری از مهارت در حوزه‌های مختلف
 5. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و زبان بومی کشور مورد نظر

مراحل دریافت ویزا برای مهاجرت و سفر به کانادا

یکی از اهداف مهمی که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند، مهاجرت به کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا است. البته باید به این نکته دقت کرد که مهاجرت به کشور‌ کانادا نیازمند گذر از مراحل مختلفی است. در صورتی که متقاضیان قبل از هر کاری با مراحل لازم برای مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها آشنایی داشته باشند، پروسه اداری مربوط به آن را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد. یکی از شرایط فوق‌العاده مهم برای زندگی در کشور‌ کانادا دریافت ویزای آن کشور است. این مدرک نوعی مجوز ورود و خروج به حساب می‌آید و به متقاضیان اجازه سفر به این کشور در هر زمانی را خواهد داد.

اولین مرحله برای دریافت ویزای کشور کانادا مشورت با وکلای متبحر هرمس اپلای است که هر آنچه را که متقاضیان باید درباره این موضوع بدانند به صورت کامل و اساسی توضیح می‌دهد. پس از این مرحله افراد باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را که توسط سفارت تعیین شده است، جمع‌آوری کنند. انجام صحیح این مرحله به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پروسه اداری مربوط به دریافت ویزا را با سرعت بیشتری طی کنند. در نهایت متقاضیان باید تمام مدارک جمع‌آوری شده را به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر ترجمه کرده و در زمانی معین آن را به سفارت تحویل دهند.

پی نوشت : لازم به ذکر است برای مهاجرت و برای سفر به کانادا در هر دو حالت شما باید ویزا کشور کانادا را دریافت کنید . البته ویزای توریستی کشور کانادا برای مسافرت به کانادا با ویزای مهاجرت و اقامت دائم متفاوت است .

اما اگر شرایط سفر را دارید قبل از مهاجرت حتما سفر به کانادا را تجربه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد 🙂

برای مهاجرت به کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

کسانی که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند باید در مرحله اول مدارک لازم برای آن را جمع‌آوری کنند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را به طور کامل و اساسی توضیح می‌دهد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 2. پر کردن فرم درخواست ویزا و پاسخ به همه سوالات آن به صورت صحیح
 3. دو قطعه عکس در ابعاد ۴*۳
 4. کپی از تمام صفحات پاسپورت
 5. اصل پاسپورت
 6. کپی از شناسنامه و کارت ملی
 7. اصل شناسنامه و کارت ملی
 8. رزومه کاری
 9. رزومه تحصیلی
 10. عدم سابقه قضایی
 11. کارت سلامت جسم و روان
 12. مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 13. گواهی تمکن مالی
 14. سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 15. انگیزه‌نامه قوی

یک متقاضی مجرد بدون همسر و فرزند باید حداقل 12960 دلار کانادا پس انداز داشته باشد تا بتواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. زوجینی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند باید مجموعاً چیزی در حدود 16350 دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

تمام متقاضیان با 6 فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند. این فاکتور ها شامل، سطح تحصیلات و زبان انگلیسی و یا فرانسوی، تجربه کاری، سن، داشتن پیشنهاد  کاری و  اینکه متقاضی تا چه حدی برای اقتصاد کانادا مفید است، می باشد.

ابتدا ببینید که آیا شرایط لازم را دارید، مدارک خود را جمع آوری کنید، مدارک خود را ثبت کنید و پذیرش خود را که دریافت کردید می توانید برای گرفتن ویزای مهاجرتی و اقامت کانادا اقدام کنید.

محدوده سنی مشخصی برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد اما کسانی که بین 25 تا 35 سال هستند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند.

ویزای تحصیلی 150 دلار، ویزای کاری 155 دلار و ویزای توریستی 100 دلار است.