آلمان

بورسیه تحصیلی آلمان 2020

دراین مقاله در مورد مدارک ثبت نام، زمان ثبت نام، چگونی گزینش، سطح زبان، تطبیق مدارک و مزایای بورسیه تحصیلی آلمان در سال 2020 توضیح می دهیم. در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با ما تماس بگیرید یا از طریق چت آنلاین وب سایت سوالات خود را بپرسید.

اطلاعات کلیدی در مورد بورسیه تحصیلی آلمان

کشور آلمان برای دانشجویان بورس ها و کمک هزینه های تحصیلی ارائه می کند که دانشجویان بتوانند به راحتی از پس هزینه های خود بربیایند. بورسیه های کشور آلمان به دو دسته بورسیه های دولتی و غیردولتی تقسیم می شوند. بورسیه های دولتی نیز خود دو دسته بورسیه DAAD و اراسموس می باشد.

 • بورسیه DAAD:

اکثر بورسیه های تحصیلی آلمان سالانه در پایگاه اطلاعاتی DAAD اعلام می شود. دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان می تواند با مراجعه به قسمت بورسهای تحصیلی DAAD در صورت وجود بورسیه ای که با شرایطشان هماهنگی داشته باشد، برای درخواست بورس شدن توسط خود سازمانDAAD و سایر موسساتی که زیر نظر این سازمان به دانشجویان خارجی بورس می دهند اقدام کنند.

به غیر از بورسیه هایی که در روی وب سایت DAAD اعلام میشود بورسهای تخصصی تری در آلمان موجود است که بر روی سایت DAAD اعلام نمی شود. برای مطلع شدن از بورسیه هایی که روی سایت سازمان DAAD  اعلام نشده است می توانید با دفتر منطقه ای DAAD، یا دفاتر کنسولگری آلمان و دفتر سازمان بورس دانشگاهها تماس بگیرید.

 • بورسیه اراسموس:

 این بورسیه از طرف کمیسیون اروپا اعطا می شود که یکی از بزرگترین ارائه دهنده های کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در اروپا می باشد. این بورسیه ها هزینه های زندگی در برنامه مبادله دانشجو در اروپا را فراهم می آورد.

بورسیه های خصوصی نیز به دانشجویان کمک هزینه های تحصیلی ارائه می کنند که شامل موسساتی مانند زیر می باشد:

 • بورس فوق دکترا انیشتین که برای دانشجویان فوق دکترا در دانشگاه برلین می باشد.
 • بورس هاینریش بل که برای دانشجویان ارشد و دکترا می باشد.
 • بورس هومبولت که برای دانشجویان فوق دکترا برای گذراندن دوره ای مشخص در در گئورگ فورستر ارائه می شود.
 • بورس KAS که برای دانشجویان ارشد و دکترا زیر 30 سال ارائه می گردد.
 • بورس ماری کوری که برای دانشجویان بین المللی در مقطع فوق دکترا ارائه می گردد.
 • بورس انجمن هلمهولتز که به دانشجویان دکترا و فوق دکترا ارائه می شود.
 • بورس DRD که برای دانشجویان در مقاطع دکترا و فوق دکترا برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود.

تعداد بیشتری از موسسات برای بورسیه وجود دارد که می توانید برای اطلاع بیشتر از بورسیه تحصیلی آلمان با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان هستند؟

بورسهای سازمان DAAD معمولا به فارغ التحصیلان جوانتر و در موارد خاص به دانشجویان سال آخر دانشگاهها تعلق می گیرد. حتی دانشجویانی که در رشته های بازیگری، هنرهای زیبا و موسیقی در حال تحصیل هستند واجد شرایط دریافت بورسیه های   DAAD هستند. فاندها یا کمک هزینه مالی به محقق های جوانتر، اساتید دانشگاه و دانشجویانی که به صورت گروهی زیر نظر استاد خود در آلمان مشغول انجام پروژهای علمی پژوهشی هستند، تعلق میگیرد. منابع مالی این بورسیه ها توسط وزارت امور خارجه آلمان تامین میشود.

سیاست سازمان DAAD برای اختصاص بورسهای تحصیلی به دانشجویان متقاضی واجد شرایط به صورت زیر است:

بورسهای این سازمان برای حمایت از دانشجویان خارجی، فارغ التحصیلان، دانشجویان دکترا و محققان جوانی است که سابقه پژوهشی آنها بیانگر استعداد برتر آنها نسبت به سایر دانشجویان باشد و به طوری که سوابق علمی و پژوهشی از دو سوم جامعه آماری متقاضیان بالاتر باشد و در یک سوم برتر دانشجویان قرار بگیرند و بتوانند به هیات تشخیص سازمان بورس اثبات کنند که لایق این بورس هستند و می توانند فرد مفیدی برای جامعه علمی آلمان باشند.

سن افراد واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی آلمان

افرادی که متقاضی دریافت بورس هستند باید بالای 18 سال باشند. در زمان ثبت نام برای دریافت بورس بیش از شش سال از دریافت آخرین مقطع تحصیلی آنها نگذشته باشد. دانشجویان دکترایی که بیش از سه سال از شروع تحصیل آنها در دوره دکتری سپری شده است واجد شرایط دریافت بورس نمی باشند.

دانشجویان فوق دکترایی که بیش از دو سال از آغاز دریافت مدرک دکترای آنها سپری شده باشد واجد شرایط دریافت بورس نمی باشند. دانشجویان فوق دکترایی که درخواست ویزای کوتاه مدت شش ماه کرده اند تا چهارسال بعد از دریافت مدرک دکترا فرصت دارند که از بورسهای دولتی آلمان استفاده کنند. با توجه به شرایط حاکم بر کشور مبدا هر دانشجو سازمان بورس آلمان این اختیار را دارد که در شرایط خاص برای برخی از دانشجویان استسنا قائل شوند.

با مطالعه پایگاه داده DAAD می توانید از جزئیات زمان دقیق ثبت نام برای بورسهای مختلف به همراه مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام و همچینی بورسیه هایی که به دانشجویان برخی مناطق و کشورهای خاص تعلق میگیرد، آگاه شوید.

سطح زبان مورد نیاز

دانشجویان خارجی باید با ارائه مدرک آلمانی مورد تایید سازمان بورس آلمان آشنایی خود را با زبان آلمانی اثبات کنند.

مدارک زبان مورد تایید سازمان بورس آلمان نمره متوسط در دو آزمون زیر می باشد.

the German Language Test for Admission to Higher Education (DSH)

the German as a Foreign Language test (TestDaF)

ارزیابی مدارک

دانشجویان برای ارزیابی مدارک تحصیلی می تواند به لیست دانشگاهها مورد تایید وزارت علوم آلمان در سایت آنابین مراجعه کنند یا در صورت عدم وجود نام دانشگاه خود در لیست دانشگاههای شناخته شده، مدرک دانشگاهی خود را پس از دریافت تاییدات سفارت آلمان در کشور مبدا به سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی آلمان ارسال کنند. در صورت نیاز به مشاوره مهاجرت می توانید فرم مربوطه را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن باشید.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. Merajuddin گفت:

  خیلی عالی هست و فرصت را برای کسانی مهیا میکند که واقعأ حق آنهاست تا به بیرون کشور برای ادامه تحصیل بروند و در بیرون کشور سطح دانش خیلی بلند هست و میتوانند خیلی خوب اسفاده کنند

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   درست میفرمایید، سطح علمی و بالایی وجود داره و فرصت مناسبی برای دانشجویان واجد شرایط بوجود اومده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *