بورسیه تحصیلی ترکیه
ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی ترکیه مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. ترکیه یکی دیگر از مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا است. هرچند شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار مناسب بوده و دانشجویان را برای کسب این بورسیه تشویق می کند، اما لازم است که موانع موجود در راه کسب بورسیه تحصیلی کشورترکیه در سال ۲۰۲۲ نیز شناخته شود.

بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، متعدد و گرفتن آن چندان سخت نیست. شاید سخت ترین شرط در دریافت بورسیه تحصیلی، سن متقاضی است. ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی، کمک هزینه تحصیلی، کمک هزینه زندگی، هزینه های بهداشتی و سفر اعطاء می کند. نیز دوره یک ساله زبان ترکی استانبولی برای تمامی دانشجویان پذیرش شده برگزار خواهد شد. در حقیقت، سال نخست حضور در دانشگاه های ترکیه ، با کلاس های آموزش زبان ترکی همراه است. ازآنجایی‌که مسئله مربوط به دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار مهم است ما در ادامه این مقاله به طور کامل نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

آنچه در این مقاله می خوانید:

سن دانشجویان متقاضی

دانشجویان متقاضی بورسیه تحصیلی کشور  ترکیه، حتماً باید در دایره سنی خاصی باشند، وگرنه در صورت پذیرش مدارک دیگر، پذیرش شان در دانشگاه لغو خواهد شد. دایره این سن به ترتیب زیر است:

برای دانشجویان مقطع کارشناسی: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۹۷.

برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۸۸.

برای دانشجویان مقطع دکترا: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۸۳.

متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه در مقطع دکترا شانس بیشتری دارند، اما در مجموع تمامی افراد در تمامی مقاطع می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور امتحان کنند.

شرایط و مدارک بورسیه تحصیلی ترکیه

دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه پروسه‌ای طولانی و در گاهی موارد پیچیده دارد. در صورت انجام صحیح مراحل آن و استفاده از راهی مناسب برای دستیابی به آن می‌توان تاحدامکان هزینه‌ها و زمان دستیابی به آن را تا حد زیادی کاهش داد.

بهتر است که متقاضیان مدارک موردنیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه را به طور کامل و صحیح جمع‌آوری کرده و آن‌ها را در زمان مناسب به سفارت تحویل دهند. در این حالت شانس خود را برای دریافت ویزای مربوطه افزایش خواهند داد. مدارک لازم برای دریافت بورسیه تحصیلی این کشور بدین ترتیب است:

• اصل پاسپورت و کپی از تمام صفحات آن
• گواهی تمکن مالی به میزان اندک
• سند ازدواج در صورت تأهل
• عدم برخورداری از سوابق کیفری
• گواهی پزشکی سلامت جسمی و روانی
• نامه درخواست ویزا
• انگیزه‌نامه
• مدرک تحصیلی و تمامی ریز نمرات از مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی.
• مدارک شناسایی معتبر.
• گواهی قبولی کنکور (در صورت وجود).
• توصیه نامه از اساتید (برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا).
• فعالیت های علمی، مقالات، شرکت در همایش ها، ثبت اختراعات.
• مدارک بین المللی در صورت وجود: GMAT – GRE – IELTS – TOFEL
• یک عدد عکس اسکن شده ۴*۶.

شرایط و مدارک بورسیه تحصیلی ترکیه

برای تأیید دانشجو در بورسیه تحصیلی این کشور ، چند شرط اصلی وجود دارد:

ریز نمرات بالا، معدل بالا و CGPA، شرکت در آزمون های بین المللی و نمرات آنها، اعتبار دانشگاه‌های مقاطع پیشین، آزمون ورودی برای دانشگاه محل پذیرش، رزومه علمی قوی. داشتن مدرک تافل یا آیلتس اجباری نیست، اما امتیاز مثبت محسوب می شود. تسلط به زبان ترکی استانبولی از اهمیت بالایی برخوردار است. بورسیه تحصیلی کشور ترکیه و ارزش آن بر اساس نمرات مدارک یاد شده اعطاء خواهد شد. حتی نمرات دوره دبیرستان نیز از اهمیت برخوردار هستند.

در مرحله نخست ثبت نام، ترجمه مدارک نیاز نیست و تنها ارسال اسکن مدارک کفایت می کند. نیز برای دانشجویان و دانش آموزانی که در کنکور رتبه خوبی کسب کرده اند، این رتبه امتیاز محسوب می شود، و دقت داشته باشند که هنگام ارسال مدارک، گواهی رتبه کنکور را نیز ارسال کنند. بورسیه تحصیلی کشور ترکیه در مقطع دکترا، برای کسانیکه پیش از پذیرش با اساتید یا کمپانی دیگری ارتباط علمی برقرار کرده اند، سریعتر و قویتر به دست خواهد آمد.

یکی از موارد مهم دیگری نیز که در راستای دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه از سوی مسئولین مربوطه با دقت بالایی بررسی می‌شود، عدم برخورداری متقاضیان از سوابق کیفری است. دانشگاه‌های کشور ترکیه با درخواست کسانی که در طول مقاطع قبلی خود ریز نمرات و سوابق تحصیلی درخشانی را کسب کرده‌اند به‌آسانی در راستای دریافت بورسیه تحصیلی موافقت خواهد کرد که یک امتیاز بسیار بزرگ برای آن به‌حساب می‌آيد.

ریز نمرات و معدل لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه

مقطع لیسانس: دست کم ۱۴ از ۲۰، و یا ۷۰ از ۱۰۰.

مقطع کارشناسی ارشد: دست کم ۱۵ از ۲۰، یا ۷۵ از ۱۰۰.

مقطع دکترا: دست کم ۱۵ از ۲۰، یا ۷۵ از ۱۰۰.

ریز نمرات و معدل لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مصاحبه برای بورسیه تحصیلی ترکیه

در صورت پذیرش مدارک ارسالی، در مرحله بعدی مصاحبه انجام می گیرد، که یا به صورت حضوری در دانشگاه پذیرش شده انجام می شود، یا به صورت اینترنتی، و یا به صورت حضور در سفارت ترکیه در کشور خودتان.

سوالات مصاحبه ها در مورد هدف شما از درخواست بورسیه تحصیلی این کشور است، اما سوالات اینترنتی با پرسش های چهار گزینه ای به شکل سخت تری برگزار می شود. متقاضیان در مرحله مصاحبه برای بورسیه تحصیلی ترکیه باید به طور کامل آرامش خود را کنترل کرده و تمام پاسخ‌های خود را به‌صورت واقعی و بدون هیچ اغراقی به مسئولین ارائه دهند. در مصاحبه فوق ممکن است مسئولین سؤال‌های تخصصی نیز از مسئولان بپرسند به همین دلیل مرور مجدد مباحث درسی از موارد بسیار ضروری برای آن به‌حساب می‌آید.

 

ویژگی های بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

در بورسیه تحصیلی کشور ترکیه، شهریه به طور کامل آف می شود و تحصیل رایگان است. دانشجویان بورسیه، بیمه عمومی داشته و هزینه های درمان شان کاملاً رایگان است. اقامت برای این دانشجویان رایگان است. البته به شرطی که از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند. در غیر این صورت می بایست هزینه مسکن را شخصاً بپردازند. هزینه سفر نیز به عهده دانشگاه است.

بطور میانگین بورسیه تحصیلی کشور ترکیه در هر یک از مقاطع بدین ترتیب خواهد شد:

در مقطع لیسانس: ماهانه ۷۰۰ لیر.

در مقطع کارشناسی ارشد: ماهانه ۹۵۰ لیر.

در مقطع دکترا: ماهانه ۱۴۰۰ لیر.

ویژگی های بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

اهمیت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه سنگین نیست، و بدون دریافت بورسیه تحصیلی نیز می توان از پس آن برآمد. اما از یک سو شرایط اخذ بورسیه سخت نیست، و از یک سو مسیر برای تمامی دانشجویان از سراسر جهان باز است؛ پس دلیلی برای امتحان نکردن شانس وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که طبق قوانین ترکیه، با اخذ ویزای تحصیلی، و حتی پس از اتمام تحصیلات با استخدام شدن و دریافت ویزای کاری، باز هم امکان درخواست اقامت دائم ترکیه و تابعیت وجود ندارد. بنابراین اگر قصد خروج از کشور برای ادامه تحصیل و سپس گرفتن تابعیت و اقامت دائم دارید، ترکیه مقصد مناسبی برای شما نخواهد بود. پیش از درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه، دانشگاه های سایر کشورها، بورسیه آنها، و شرایط اقامت آنها را بررسی کنید، تا گزینه ای که مناسب برای اهداف تان است را برگزینید.

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق بورسیه تحصیلی

مهاجرت به ترکیه از طریق بورسیه تحصیلی تبعات مثبت فراوانی را برای درخواست‌کنندگان به همراه دارد. به همین علت هرساله افراد زیادی از نقاط گوناگون جهان برای دستیابی به اهداف مختلف خود، درس‌خواندن را برای مهاجرت به ترکیه برمی‌گزینند.

امکانات رفاهی که در کشور ترکیه برای شهروندان فراهم است زندگی بسیار مطلوب و ایده‌آلی را برای آن‌ها فراهم خواهد کرد. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مزایای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه در راستای مهاجرت به این کشور را به طور کامل توضیح می‌دهد. مزایای تحصیل در ترکیه را از منابع خارجی نیز بخوانید.

• یکی از مهم‌ترین مزایایی که تحصیل در ترکیه و مهاجرت به این کشور برای متقاضیان به دنبال دارد، استفاده از تمام امکانات رفاهی این کشور با کمترین هزینه ممکن است. در حالت کلی دولت ترکیه در راستای رفاه و آسایش شهروندان خود هزینه امکانات رفاهی مختلف این کشور را تا حد زیادی کاهش داده است.

• متقاضیان از طریق دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه اجازه خواهند داشت تا بدون هیچ محدودیتی به بسیاری از کشور‌های مختلف سفرکرده و از امکانات مختلف آن‌ها لذت ببرند. به عبارتی ارزش و اعتبار ویزای تحصیلی کشور ترکیه به حدی از نگاه دیگر کشور‌ها بالا است که اجازه سفر به آن‌ها بدون هیچ دردسری برای متقاضیان وجود دارد.

• متقاضیان از طریق دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه و مهاجرت به آن کشور می‌توانند در طول دوران تحصیل خود به انجام کار پاره‌وقت دانشجویی بپردازند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مدت‌زمان انجام کار دانشجویی در هر ترم محدود بوده و در صورت عدم رعایت آن با متخلفین برخورد جدی خواهد شد.

• تبدیل ویزای تحصیلی ترکیه به ویزای کاری پس از پایان دوران تحصیل از دیگر مزایایی است که با استفاده از دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه برای متقاضیان ممکن است. به عبارتی افراد پس از پایان دوران تحصیل خود می‌توانند بدون هیچ نگرانی در بهترین شرکت‌ها و مشاغل فعالیت خود را آغاز کنند.

• کشور ترکیه این امکان را فراهم آورده است که در صورت وجود وضعیت خاص برای متقاضی، خانواده درجه یک فرد نیز بتوانند به‌آسانی برای دریافت ویزای همراه اقدام کنند.

• در کشور ترکیه امنیت شهروندان از جنبه‌های مختلف تحت کنترل قرار داشته و متقاضیان می‌توانند بدون هیچ نگرانی در راستای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه اقدامات لازم را انجام دهند.

• بورسیه تحصیلی کشور ترکیه به‌گونه‌ای است که متقاضیان با استفاده از آن می‌توانند با سطح بالایی در رشته موردنظر آموزش‌دیده و در آزمون‌های علمی و المپیاد‌ها رتبه خوبی را به دست آورند.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه

در حالت کلی پس از آنکه متقاضی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی کشور ترکیه شود، فرایند دریافت ویزای آن بدون کمترین مشکلی انجام خواهد شد. بااین‌حال در برخی موارد متقاضی با وجود دریافت بورسیه تحصیلی در طی پروسه اخذ ویزای مربوطه با موانعی روبه‌رو می‌شود. به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر اقدامی در این راستا، اطلاعات دقیقی درباره پروسه فوق به دست آورند. موارد زیر تمام مراحل مربوط به دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه را به طور کامل توضیح می‌دهد.

• کسب اطلاعات دقیق از طریق مشورت با افراد متبحر
در مرحله اول برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه متقاضیان باید از طریق مشورت با افراد متبحر مانند وکلای مهاجرتی، اطلاعات کلی درباره پروسه فوق به دست آورند. وکلای مهاجرتی به دلیل آنکه با قوانین تعیین شده از سوی دولت کشور موردنظر برای مهاجرت به آن به طور کامل آشنا هستند، باتوجه‌به شرایط موجود بهترین راه‌حل را برای دستیابی به هدف فوق به متقاضی ارائه می‌دهند. در حالت کلی متقاضیان از طریق مشورت با وکلای مهاجرتی می‌توانند در زمان کوتاه و با هزینه کمی به اهداف خود دست پیدا کنند.

• جمع‌آوری اسناد و مدارک تعیین شده توسط سفارت
در مرحله دوم پس از آنکه متقاضی به طور کامل اطلاعات لازم را درباره پروسه مهاجرتی فوق به دست آورد باید اقدامات لازم را در راستای دریافت مدارک و اسناد مربوطه انجام دهد. ازآنجایی‌که مسئولین مربوطه صلاحیت یا عدم صلاحیت متقاضیان را ازروی مدارک ارائه شده به آن‌ها می‌سنجند باید به طور کامل در جمع‌آوری و دسته‌بندی آن‌ها دقت عمل لازم صورت گیرد.

• ترجمه اسناد و مدارک
متقاضیان باید به طور صددرصد این نکته را مدنظر قرار دهند که پس از جمع‌آوری اسناد و مدارک تعیین شده به سفارت باید آن‌ها را به زبان ترکی و انگلیسی ترجمه کنند. اهمیت این موضوع به حدی بالا است که در صورت عدم انجام آن با درخواست متقاضیان برای دریافت ویزا موافقت نخواهد شد. همچنین باید به این موضوع نیز دقت کرد که در طول ترجمه اسناد و مدارک جمع‌آوری شده، معنا و مفهوم اصلی آن‌ها نباید دچار تغییر و تحولی شود زیرا این موضوع متقاضیان را از اهدافی که در سر دارند، دور خواهد کرد.

• ارائه مدارک به سفارت
در نهایت متقاضیان باید تمام اسناد و مدارکی را که به‌صورت صحیح ترجمه کرده‌اند، در زمان مناسب به سفارت ارائه دهند. البته باید این نکته را نیز عنوان کرد که هرگونه کوتاهی در ارائه به‌موقع مدارک به سفارت یک امتیاز منفی به‌حساب آمده و تبعات ناخوشایندی را نیز به دنبال خواهد داشت.

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که متقاضیان برای ارائه مدارک به سفارت باید در مرحله اول نوبت اینترنتی را از وب‌سایت آن دریافت کنند. در این مرحله متقاضیان در برخی موارد باید به پرسش‌هایی که از سوی مسئولین بازگو می‌شود پاسخ دهند به همین دلیل فرستادن وکیل حقوقی در چنین مواردی خارج از قوانین است.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه

بهترین رشته‌های دانشگاهی برای دریافت بورسیه تحصیلی

در حال حاضر کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های زیادی است که تمامی آن‌ها انواع رشته‌های دانشگاهی را برای تحصیل مناسب دانشجویان فراهم کرده‌اند. بااین‌حال تنها متقاضیانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را دارند باید در ابتدا رشته دانشگاهی مناسبی را برای آن انتخاب کنند زیرا شانس افراد در راستای دستیابی به این پروسه مهاجرتی افزایش خواهد یافت.

مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است، بهترین رشته‌های دانشگاهی ترکیه را نام می‌برد. همچنین باید به این نکته توجه کرد که برخی رشته‌های دانشگاهی که تقاضای بسیار زیادی در راستای تحصیل دارند برای بورسیه مناسب نیستند! زیرا شانس افراد برای دریافت بورسیه در این رشته‌ها به میزان زیادی کاهش خواهد یافت.

• رشته مهندسی برق
• رشته مهندسی نرم‌افزار
• رشته مهندسی معماری
• رشته مهندسی عمران
• پزشکی
• دندان‌پزشکی
• روان‌شناسی
• مهندسی صنعت
• مهندسی خودرو
• حقوق
• آمار
• ادبیات
• مهندسی ژنتیک
• دامپزشکی
• هنر
• اقتصاد
• کشاورزی

هزینه و شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه و استفاده از مزایای تحصیل در این کشور یکی از مهم ترین دغدغه افراد برای مهاجرت تحصیلی می باشد. ما در این مقاله تمامی نکات لازم برای تحصیل در ترکیه را بررسی میکنیم.

سخن پایانی

ما در این مقاله به‌طورکلی به بررسی نکات و مسائل مربوطه به بورسیه تحصیلی ترکیه پرداختیم. کشور ترکیه در چند سال اخیر با درخواست افراد زیادی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور از طریق بورسیه موافقت کرده است. البته متقاضیانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه را دارند باید در مرحله اول شرایط لازم برای این پروسه مهاجرتی را مدنظر قرار دهند. یکی از مهم‌ترین شرایطی که برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه باید از آن برخوردار بود، مدرک زبان ترکی و زبان انگلیسی در حد آیلتس و تافل است.

همچنین متقاضیان برای دستیابی به این هدف باید از سوابق تحصیلی و ریز نمرات ایده‌آلی برخوردار باشند. همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، هزینه‌های تحصیل و زندگی در ترکیه از طریق بورسیه تحصیلی در حد صفر است. بااین‌حال متقاضیان باید هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا را به‌صورت شخصی پرداخت کنند.

دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه مزایای زیادی را برای متقاضیان به دنبال دارد. مزایا شامل موارد همچون سفر بدون محدودیت به بسیاری از کشور‌های جهان، انجام کار نیمه‌وقت دانشجویی، امکانات رفاهی فراوان، استفاده از بهترین متد‌های آموزشی در دوران تحصیل و بسیاری از موارد دیگر می‌شود. متقاضیان قبل از هر اقدامی برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه با از طریق مشورت با وکلای متبحر نکات مربوط به این پروسه را آموزش ببینند. علت آن این است که در این صورت شانس افراد برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه افزایش خواهد یافت.

هرمس اپلای برای شما بهترین راه‌های مهاجرتی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای اطلاع از شرایط مشاوره مهاجرتی از طریق سایت و تلفن‌های تماس با کارشناسان ما در ارتباط باشید و از مقالات جدید و متنوع در سایت ما نیز می‌توانید بازدید کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

سخت ترین شرط بورسیه تحصیلی در ترکیه چیست؟
سخت ترین شرط در دریافت بورسیه تحصیلی، سن متقاضی است
محدوده سنی برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی چیست؟
برای دانشجویان مقطع کارشناسی: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۹۷ برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۸۸ برای دانشجویان مقطع دکترا: متولدین پیش از ۱/۱/۱۹۸۳
ریز نمرات و معدل لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟
مقطع لیسانس: دست کم ۱۴ از ۲۰، و یا ۷۰ از ۱۰۰ مقطع کارشناسی ارشد: دست کم ۱۵ از ۲۰، یا ۷۵ از ۱۰۰ مقطع دکترا: دست کم ۱۵ از ۲۰، یا ۷۵ از

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

30 پاسخ

 1. سلام ببخشید تفاوت دانشگاه خصوصی و دولتی در ترکیه چی هست؟تفاوتی دارن که در انتخاب دانشگاه مورد نظر قرار بگیره

  1. سلام
   تفاوت دانشگاه ها در میزان شهریه هستش که در دانشگاه های خصوصی خیلی بیشتر از دانشگاه های دولتی هست.

 2. سلام
  من 22 سالمه و تقریبا سال بعد برای ارشد میخوام شرکت کنم
  کارشناسی من معماری بوده
  و علاقه مندم تو رشته عمران هم مدرک بگیرم
  بورسیه تحصیلی ترکیه نسبت به معدل من تعیین میشه؟

  1. سلام.
   با هزینه حدودا نیمسالی بین 20 تا 400 دلار میتونید در دانشگاه های دولتی تحصیل کنید.
   بنظر نمیاد رشته معماری و عمران اشتراک زیادی داشته باشند. از این رو راهی که پیش روی شماست، یا ارشد معماری خواهد بود و یا لیسانس عمران مجدد.
   در خصوص اطلاعات بیشتر ، زبان مورد نیاز و آزمون ورودی با کارشناسان تماس فرمایید.

 3. سلام من متولد ۷۹ ام دیپلم انسانی دارم با معدل ۱۷ و رتبه کنکورم ۱۰۰۰۰شده ایا شرایط بورس رو دارم؟

  1. ‌در هر دانشگاهی بورس های متعددی مطرح هستند. بورس دانشجویان ممتاز، بورس ورزشی. بورس حق التدریس، بورس خلاقیت، بورس فرهنگی، بورس پژوهشی با توجه به شرایط خود می توانید برای بورس ها و کمک هزینه های مختلفی اقدام کنید.

 4. سلام من دیپلم رشته ی تجربی با معدل 18 وخورده هستم و چندین مقاله نوشتم و در کنکور متاسفانه رتبه 40000 رو اوردم و مدرک ایتلس دارم ایا امکانش هست بتونم بورسیه دندونپزشکی بشم وازمون یوس ندم

  1. سلام وقت بخیر
   سابقه تحصیلی فوق العاده خوب و قوی دارید برای تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه ،دوره یوس درهای دانشگاه‌های زیادی را به روی شما باز می‌کند

  2. کسانی که سال قبل ثبت نام کرده بودند. از همون ایمیل دوباره ثبت نام کرده می توانند. یعنی ادامه همون

   1. ببخشید متوجه سوال شما نشدم.
    برای ویزای تحصیلی ترکیه قبلا اقدام کردید؟
    الان قصدتون برای ترکیه چی هست!؟

 5. سلام. من کلاس دوازدهم انسانی هستم. آیا میشه امسال در بورسیه ثبت نام کنم چون فعلا دیپلم نگرفتم، یا باید در موقع ثبت نام حتما مدرک دیپلم داشته باشیم؟

  1. با سلام
   برای دریافت بورسیه باید مدرک دیپلم را داشته باشید و محدودیت سنی تا ۲۵ سال و معدل بالا از شروط دیگر اخذ بورسیه تحصیلی می باشد.

 6. باسلام من ترم 3 کارشناسی عمران دولتی یاسوج هستم ومعدل کلم تاالان 19.60 و مسلط به زبان ترکی استانبولی هستم آیا میشه واسه ترم 5 انتقالی بگیرم دانشگاه تو ترکیه؟ قوانین اجازه میده واسه انتقالی یا اپلای انتقالی؟ اگه راهی داره ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام خدمت شما
   بله می توانید انتقالی بگیرید البته به شرط اینکه در آزمون یوس نمره قبولی بالای 80 بگیرید.

 7. سلام وقتتون بخیر
  من دارای دیپلم تجربی با معدل 15 هستم و حالا دانشجوی تربیت بدنی با معدل 19 در مقطع کاردانی ام
  میخوام برای فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی توی ترکیه اقدام کنم
  اولا امکان داره از این رشته و با این سوابق بتونم پذیرش بگیرم؟
  و در اخر میتونم بورسیه بگیرم؟ اگر بله هست جوابتون این بورسیه تا چه حد مخارج رو پوشش میده؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله می توانیم برای شما پذیرش بگیریم اما برای بورسیه اقدام نمی کنیم.

 8. سلام خسته نباشيد
  برگه قبولي در كنكور فقط پرينت كارنامه كنكور كافيه يا بايد به تاييد جايي برسه؟

 9. با عرض سلام بنده ترم دوم مقطع دکتری تخصصی روانشناسی هستم آیا میتونم بورس‌بشم .معدل ارشدم ۱۸ است و معدل ترم اول دکتری ۱۹

 10. با سلام بنظر شما بنده با داشتن یک مقاله ای اس ای و یک مقاله کنفرانس بین المللی و مقاله علمی پژوهشی داخل ایران و فارغ التحصیلی ارشد دانشگاه تهران و مسلط به زبان ترکی آذربایجانی شانسی برای قبولی در بورسیه ترکیه ۲۰۱۹ رو دارم ؟؟ با تشکر

  1. با سلام و درود
   بله شما شانس دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه را دارید. برای راهنمایی بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید و مشاوره دریافت کنید.
   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم. با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشورهای توسعه یافته، امروزه بسیاری از ساکنین سایر کشورها راه های مهاجرت و گرفتن اقامت کشورهای پیشرفته از جمله کشور کانادا را بررسی می کنند. این افراد از ملت های مختلف که شامل ایرانیان هم می شود، برای فراهم کردن آینده ای بهتر برای خود، خانواده و فرزندانشان در جستجوی مقصدی قابل اطمینان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کانادا هستید با ما همراه باشید. زیرا این مقاله هرآنچه را که درباره مراحل مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها باید بدانید به طور کامل بررسی می‌کند.

ابتدا در این پادکست به توضیحات اجمالی در مورد مهاجرت به کانادا می پردازیم:

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته است و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی پیشرفته ای را طی سال های گذشته ایجاد کرده است. علاوه برآن جمعیت کم کشور نسبت به پهناور بودن آن، ظرفیت جذب شهروندان جدید برای این کشور وجود دارد. دولت کانادا در جستجوی شهروندان جدیدی است که با سرمایه گذاری، دانش و سواد و یا تجربه خود بتوانند به رشد کشور کمک کنند. با توجه به این رویکرد دولت کانادا در سال های اخیر فرآیندهای سیستمی جدیدی را برای بهینه کردن جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا راه اندازی کرده است.

کشور وسیع و زیبای کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است و در بیشتر فصول سال آب و هوای سردی دارد . جمعیت کشور کانادا حدود ۴۰ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش های جنوبی که هم مرز کشور آمریکا هستند سکونت دارند. ۱۰ ایالت در این کشور وجود دارند که سه ایالت انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک مهمترین ایالت ها هستند. این کشور ما بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس گسترده شده است.

کانادا دارای ۱۰ استان است که در لیست زیر معرفی شده اند:

برای آگاهی بیشتر در مورد هر استان روی آن کلیک کنید.

۱-انتاریو – Ontario

۲- بریتیش کلمبیا – British Colombia

۳- کبک – Quebec

۴- ساسکاچوان – Saskatchewan

۵-آلبرتا – Alberta

۶- نوااسکوشیا – Nova Scotia

۷- نیوبروزویک – New Brunswick

۸- منیتوبا – Manitoba

۹- نیوفانلند – Newfoundland and Labrador

۱۰- پرینس ادوارد – Prince Edward Island

ایالت انتاریو، شهرهای اتاوا پایتخت سیاسی کشور و تورنتو مرکز تجاری کشور را در خود جای داده است. تورنتو که  پرجمعیت ترین شهر کاناداست شهری زنده و پرهیاهوست. CN Tower از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. به علاوه آبشار باشکوه نیاگارا در فاصله کمی از تورنتو قرار دارد.  زبان اول این ایالت انگلیسی و زبان دوم فرانسوی است.

ایالت بریتیش کلمبیا، سرسبزترین منطقه این کشور است که در جنوب شرقی کانادا قرار دارد و هم مرز اقیانوس آرام است. شهر بسیار زیبا و خوش آب و هوای ونکوور که باران زیادی را در اغلب روزهای سال دارد، در این ایالت قرار دارد. زبان اصلی مثل انتاریو، زبان انگلیسی است. ایالت کبک ، در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد و ایالت فرانسه زبان کشور کانادا محسوب می شود. انگلیسی زبان دوم این ایالت است. شهر مونترال در این بخش قرار دارد.

روش های مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری برای اولین بار توسط دولت کانادا در ژانویۀ ۲۰۱۵، معرفی و جایگزین سیستم قدیمی مهاجرتی دولت کانادا شد. این سیستم مهاجرتی، محبوب‌ترین سیستم مهاجرتی در بین کسانی است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. طی پروسۀ اکسپرس اینتری، مهاجران ماهری که قصد اقامت دائم در کانادا و قابلیت مشارکت در شکوفاسازی اقتصاد کانادا را دارند، انتخاب می‌شوند.

اکسپرس اینتری به‌خودی خود یک برنامۀ مهاجرتی نیست، بلکه در اصل یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت تقاضاهای مهاجرتی دریافتی به کانادا ساخته شده است. افرادی که واجد شرایط هستند، یک درخواست آنلاین به‌نام اظهار تمایل (EOI) را تحت سه برنامۀ مهاجرتی فدرال کانادا و یک برنامۀ مهاجرتی استانی ارائه داده و منتظر می‌مانند. مشخصات متقاضیان براساس یک سیستم امتیازدهی به‌نام سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)، امتیازدهی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، یک دعوت‌نامه برای ارسال تقاضای ویزای اقامت دائم دریافت می‌کنند. این افراد باید ظرف مدت 90 روز، مدارک کامل خود و هزینۀ لازم جهت بررسی و صدور اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNPها)، در همۀ استان‌های کانادا به‌جز دو استان کِبِک و نوناووت، اجرا می‌شوند. هر استان در یک سال، حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی‌اش هم‌راستا با اکسپرس اینتری است که به این برنامه‌ها، برنامه‌های استانیِ پیشرفته می‌گویند. استان‌های کانادا در کنار سیستم اکسپرس اینتری، نیروهای کار موردنظر خود را از میان مهاجران متقاضی زندگی و کار در آن استان انتخاب می‌کنند. برنامه‌های مهاجرتی استانی نیز براساس سیستم امتیازدهی، کار می‌کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، اعتبار بین‌المللی دارند و مهاجرت از طریق تحصیل، به ویژه فوق لیسانس مجدد، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کانادا است. البته تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع تحصیلی، نیاز به پرداخت شهریه است.

ویزای تحصیلی کانادا از نوع ویزاهای موقت است، اما این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از پایان تحصیلات خود، از طریق وارد شدن به سیستم اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرند و یا با گرفتن ویزای کاری موقت، اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی این اجازه را دارند که در طول تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و یا در صورت تمایل، بعد از اتمام دورۀ تحصیلی خود، برای گرفتن ویزای تحصیلی جهت دوره‌های بالاتر اقدام کنند.

شرط اول گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، تسلط به زبان انگلیسی است که با گرفتن نمره بالای زبان در آزمون‌هایی مثل IELTS یا دولینگو مشخص می‌شود. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

کسانی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی شناخته شده هستند و سابقۀ بالایی در این زمینه‌ها دارند؛ همچنین کسانی که در حوزۀ خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی و کار کشاورزی و باغداری صاحب تجربه هستند و از سرمایۀ لازم برای پرداختن به حرفۀ خود و تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای زندگی خود و خانواده در کشور کانادا را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند.

سه گروه می‌توانند از طریق درخواست برای ویزای خود اشتغالی برای اقامت کشور کانادا اقدام کنند:

گروه اول کسانی هستند که در حوزه‌های فرهنگی به خوداشتغالی رسیده‌اند. موزیسین‌ها، هنرمندان رشته‌های مختلف، افراد شاغل در صنایعی مانند فیلم‌سازی(Filmmaking) جزء گره اول به شمار می روند.

گروه دوم ورزشکاران، مربیان ورزشی و همه فعالان عرصه ورزش هستند که در سطح بین‌المللی کاملاً شناخته شده هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که در زمینۀ کشاورزی (خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی، کشاورزی و باغداری) تجربۀ بالایی دارند و می‌توانند با پرداختن به مهارت خود در کشور کانادا، خود و خانواده خود را از لحاظ مالی تأمین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

افرادی که روحیه و جنبۀ کارآفرینی دارند و از سرمایۀ لازم (۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا) برای کارآفرینی در کشور کانادا برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کارآفرینی کشور کانادا که در استان‌های مختلف آن، شرایط متفاوتی دارد، اقدام نمایند. متقاضی ویزای کارآفرینی باید دست‌کم سه سال سابقۀ کار در کسب و کار موردنظر خود را داشته باشد. یک ویژگی ویزای کارآفرینی این است که شخص لازم نیست قبل از گرفتن ویزا، سرمایه‌گذاری کند. شخص متقاضی بعد از صدور ویزا، وارد کشور کانادا می‌شود و باید طی مدت ۶ ماه تا یک سال، کسب و کار موردنظر خود را راه‌اندازی کند. فرد متقاضی باید متعهد شود که ظرف مدت سه سال، تعهدات خود نسبت به استان و دولت کانادا را به سرانجام برساند. اخذ اقامت دائم و همراهی خانواده برای اقامت در کانادا از ویژگی‌های مهاجرت کارآفرینی به کانادا هستند.

 

افراد خارجی که با یک شهروند کانادایی نسبت خانوادگی درجه یک دارند، مانند همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند از شیوۀ family sponsorship برای گرفتن اجازه اقامت در کانادا (کار، تحصیل یا هر دو) اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند با فردی که تابعیت کانادایی داشته باشد، ازدواج کرده و اقامت کانادا را دریافت کنند. البته ازدواج می‌بایست تحت شرایط بسیار خاص و به‌صورت قانونی صورت گرفته باشد تا مورد قبول کشور کانادا واقع شود. ازدواج‌های صوری و غیرقانونی نه تنها منجر به اقامت افراد متقاضی مهاجرت به کانادا نمی‌شوند، بلکه می‌توانند منجر به برخوردهای شدید قانونی مثل جریمه، زندان و یا اخراج از کشور شوند. در این صورت فرد نمی‌تواند مجددا به کانادا بازگردد و حتی برای اخذ ویزا برای کشورهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از مهمترین شرایط ازدواج با تبعه کانادا این است که فرد از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری در کشور محل سکونت خود نداشته باشد تا دولت کانادا ازدواج آنها را قانونی تلقی کند. پس از ازدواج، یک اقامت به مدت دو سال به فرد متقاضی مهاجرت به کانادا داده می‌شود. پس از این دو سال و بررسی‌های دولت کانادا، فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. برای اخذ تابعیت نیز فرد می‌تواند پس از هشت سال اقدام کند و پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

تولد فرزند در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. امروزه اکثر زوج‌های جوان برای ترسیم یک آینده روشن برای خود و فرزندان خود اقدام به تولد فرزند در این کشور می‌کنند. از آن‌جایی که کشور کانادا تابع اصل خاک است، تولد فرزند در این کشور منجر به اقامت دائم نوزاد متولد شده و والدین وی می‌شود، هرچند آنها تبعه این کشور نباشند و یا اقامت دائم برای این کشور نیز نداشته باشند.

 

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک، یکی از دو استانی است که تنها از طریق سیستمی شبیه برنامۀ اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرد. افراد متقاضی کار در استان کبک، باید ۵۰ (برای افراد مجرد) تا ۵۹ (برای افراد متاهل) امتیاز کسب کنند که این امتیازها براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان فرانسه و غیره تعیین می‌شوند. زبان رسمی در این استان، زبان فرانسه است و کسانی که به این زبان تسلط دارند، شانس خوبی برای تایید درخواست مهاجرت به کانادا دارند. متقاضیان مهاجرت باید از تحصیلات دانشگاهی و سابقۀ کاری در تخصص‌هایی که موردنیاز استان کبک است، برخوردار باشند. ویزای دریافتی نیروی متخصص کبک، از نوع ویزای اقامت دائم است و افراد متقاضی (نیروی متخصص خارجی) برای کار در این استان، نیازی به جاب آفر ندارند.

 

ویزای استارتاپ

ویزای استارت‌آپ کانادا به کسانی داده می‌شود که یک ایدۀ استارت‌آپی آنها، حداقل یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی (تایید شده در برنامۀ ویزای استارت‌آپ کانادا) را جذب کرده باشد. مقدار سرمایه اگر از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تامین شود، دست‌کم 200000 دلار کانادا و اگر از سوی گروه‌های سرمایه‌گذار Angel تامین شود، حداقل 75000 دلار کانادا است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ و برخورداری از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه‌های زندگی در کشور کانادا از جمله شرایط دیگر جهت اخذ ویزای استارت‌آپی کانادا هستند. بهترین روش برای گرفتن این نوع ویزا که از نوع اقامت دائم است، گرفتن یک ویزای کاری شش ماهه، راه‌اندازی استارت‌آپ و اقدام برای دریافت اقامت دائم از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ است.

مهاجرت به مناطق کم جمعیت و شمالی

مهاجرت به مناطق شمالی، از نوع برنامه‌های مهاجرت استانی است. شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر، شهرهای دورافتادۀ شمالی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جزء این برنامه مهاجرتی استانی کانادا هستند.

تقاضا برای نیروی ماهر خارجی، تنها درصورتی باید انجام شود که نیروی کار محلی و بومی برای آن‌ کار نباشد. نیروهای ماهر خارجی که تمایل به کار در مناطق دورافتاده یا شمالی کانادا را دارند، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند.

روش های مهاجرت به کانادا به صورت مفصل تر شرح داده شده اند .

با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید اطلاعات کامل از آن روش بدست آورید. 

مزیت های مهاجرت به کانادامعایب مهاجرت به کانادا
کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بودهآب و هوای این کشور
امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش استمهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی طاقت‌فرسا دارد
کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستندمالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد
سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادانگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور
امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگیفاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده
اقتصاد کانادا در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشدهکانادا کشور ارزانی نیست

سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا

دولت کانادا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا سیستم دقیقی را طراحی کرده که به طور پیوسته با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیرو نیازهای این کشور تغییراتی دارند.

به طورکلی می توان گفت سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا در حال حاضر به دو بخش شایستگی ها و توانایی های فردی و دیگری سرمایه و قابلیت های مدیریتی تقسیم بندی می شود. در واقع دولت کانادا به دنبال جذب شهروندان جدیدی است که با قابلیت های فردی مثل تحصیلات عالی و سابقه کاری و یا با دارایی خود به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا کمک کنند. البته باید توجه کرد که جدا از روش های مهاجرت به کانادا که دولت فدرال اعلام می کند، استان های مختلف کانادا هر یک با توجه به شرایط و نیازهای خود شرایط متفاوتی را برای جذب شهروندان جدید اعلام می کنند.

تقسیم بندی دقیق تر روش های مهاجرت به کانادا

نیروی متخصص

از ابتدای سال ۲۰۱۵ برنامه اکسپرس اینتری کانادا Express Entry، بر اساس سیستم امتیاز دهی بر مبنای تحصیلات، سابقه کار، میزان سواد زبان انگلیسی و فرانسوی ، سن و تعدادی معیارهای دیگر، متقاضیان را ارزیابی کرده و طی یک سیستم کاملا رقابتی امتیاز شخص مبنای امکان مهاجرت به کانادا قرار می گیرد.

 

روش های سرمایه گزاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای جذب افرادی که امکان سرمایه گزاری دارند و می توانند مهارت های مدیریتی خود در ایجاد کسب و کار را به کانادا انتقال دهند برنامه مهاجرتی گسترده ای چه در بخش فدرال و چه استان ها طرح ریزی کرده است.

اسپانسرشیپ

افراد مقیم کانادا که بالای ۱۸ سال دارند می توانند با استفاده از سیستم اسپانسرشیپ برای مهاجرت عزیزان درجه یک خود اقدام کنند.

ارزان‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا

همان‌طور که برای همه واضح است روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در بخش‌های پیشین به معرفی مهمترین روش‌های مهاجرت به کانادا اشاره شد. ولی ممکن است برای اکثر افراد این سوال پیش آید که ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا کدام هستند؟ و آیا روشی وجود دارد که بتوان به واسطه آن با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای اخذ ویزا به هر روش مهاجرتی، فرد نیاز است هزینه‌هایی را پرداخت کند. ولی ممکن است هزینه تعدادی از روش‌های مهاجرت به کانادا نسبت به بقیه ارزان‌تر باشد. آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار پرکاربردترین و درعین حال ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا به شمار می‌روند. بنابراین لازم است که در این بخش به مقایسه این دو روش مهاجرت به کانادا پرداخته شود.

 

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار و‌ تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق کار با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی همچون اکسپرس اینتری (Express Entry)، اسکیل ورکر (Skill Worker)، کارآفرینی (Entrepreneur)، ثبت شرکت ( Company Registration)، خویش‌فرما (Self-employed) و امثال آن امکان‌پذیر است. در صورتی که فرد متقاضی قصد دارد از همان ابتدا از طریق مهاجرت کاری، اقامت کانادا را دریافت کند باید فرم اکسپرس اینتری را پر کرده و همه مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و ارسال کند. هزینه اکسپرس اینتری در حدود 1000 دلار خواهد بود. از طرف دیگر هزینه درخواست حق اقامت دائم کانادا بین 500 تا 700 دلار برآورد شده است. بنابراین جهت ثبت‌نام اولیه فرد باید چیزی حدود 1700 دلار هزینه نماید.

از طرف دیگر متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا باید یک درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا پر کرده و مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت کند که این مبلغ بستگی به نوع دانشگاه در کانادا دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌بایست هزینه دیگری معادل ۲۳۵ تا ۵۰۰ دلار بابت دریافت ویزای تحصیلی و انگشت‌نگاری بیومتریک پرداخت کند. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ملزم به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا است.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی و کاری کانادا

تمکن مالی از آن جهت برای سفارت کانادا و دپارتمان پذیرش دانشجو مهم است که نشان می‌دهد آیا دانشجو یا فرد متقاضی مهاجرت به کانادا توانایی تامین هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل و یا کار دارد یا نه؟ میزان نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا در حال حاضر به این شکل است که دانشجو و یا شاغل می‌بایست بتوانند ۱۰۰۰۰ دلار در سال برای تامین زندگی داشته باشد که این معادل ۸۳۳ دلار در هر ماه است. در صورتی که فرد به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کرده است ۴۰۰۰ دلار دیگر به نامه میزان تمکن مالی می‌بایست اضافه شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز درصورت حضور باید ۳۰۰۰ دلار به ازای هر فرزند اضافه ‌گردد.

درصورتی که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی و کاری قصد کار و سرمایه‌گذاری یا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های استان کبک فرانسوی زبان را داشته باشد، میزان نامه تمکن مالی متفاوت‌تری ارائه خواهد داد. به عنوان مثال فرد دانشجو یا شاغل می‌بایست در سال ۱۱۰۰۰ دلار در نامه تمکن مالی خود داشته باشد. در صورت همراه بردن خانواده برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۸۰۰ و برای افراد بالای ۱۸ سال ۵۳۰۰ دلار را باید در نامه تمکن مالی قید کند.

لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و هزینه‌هایی که در اینجا عنوان شد شامل شهریه تحصیلی دانشجویان نمی‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای بابت شهریه ترمی و یا سالانه دانشگاه مورد نظر خواهد بود. هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و برای مقاطع تکمیلی بین ۱۲ تا ۱۸ دلار در سال است. البته تحصیل در برخی رشته‌های پزشکی یا مدیریت خیلی بیشتر بوده و چیزی بین ۲۲ تا ۵۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

بنابراین با مقایسه‌ای که در اینجا انجام شد می‌توان نتیجه گرفت که بین روش‌های تحصیل و کار در کانادا، ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کاری خواهد بود. اما درصورتی که فرد موفق به دریافت بورسیه و یا فاند تحصیلی شود به‌طوری که همه هزینه‌های تحصیل رایگان باشد، در این صورت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا خواهد شد. ناگفته نماند که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا پس از تحصیل و کار، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی هستند.

 

بهترین روش‌های مهاجرت

بهترین روش‌های مهاجرت به خصوص مهاجرت به کانادا شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به‌خصوص مهاجرت به کانادا ثبت شرکت در این کشور است. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند کسب‌وکاری را در کشور کانادا آغاز کرده و یا شرکتی را خریداری کنند. مزیتی که ثبت شرکت در کانادا نسبت به بقیه روش‌های مهاجرت به کانادا دارد این است که سرمایه مشخص شده خاصی نیاز ندارد و افراد با هر سرمایه می‌توانند یک شرکت راه‌اندازی کنند. همچنین باید گفت که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت به دانش زبانی خاصی نیاز نخواهد داشت و تمامی مراحل ثبت شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال انجام می‌شود.

مهاجرت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تمکن مالی است. بدین معنی که شخصی با داشتن ثروت زیاد و تمکن مالی بالا، درصورت داشتن باقی شرایط مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای این کار اقدام کند. البته افراد در اینجا می‌بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارند و همه فاکتورهای مهاجرت را نیز داشته باشند. این افراد باید به دولت کانادا ثابت کنند که قصد هیچ‌گونه ضرر رساندن به این کشور را نداشته و تنها قصد آنها بهره گرفتن از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق اکسپرس اینتری است. البته کسب امتیاز در اکسپرس اینتری بسیار دشوار بوده و در صورتی‌که فرد هیچ‌گونه تخصص و مهارت خاصی نداشته باشد برای کسب امتیاز ملزم به ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و نمره زبان بالای ۷.۵ است. از همه مهمتر اینکه، سن فرد متقاضی می‌بایست کمتر از ۲۹ سال باشد و همچنین سه سال سابقه کاری نیز داشته باشد.

 

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. این روش در واقع برای ورزشکاران و هنرمندان قرار داده شده تا بتوانند در کشور کانادا به راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با حوزه ورزشکاری و هنر بپردازند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی نیازی به ارائه مدرک زبان با نمره بالا و یا سرمایه زیاد نیستند. البته دولت کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با این روش مهاجرت نشان می‌دهد.

 

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواهد بود. درخصوص کانادا، در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط در استان کبک وجود دارد ولی افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ویزای استارت‌آپ، کارآفرینی فدرال یا استانی و خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. به‌طورکلی اگر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا و یا هر کشور دیگری به صورت دقیق و اصولی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داد و فرد در طول مدت پنج سال می‌تواند به اقامت دائم کشور موردنظر دست یابد. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا استفاده از ویزای ۷۲۴ سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیوبرانزویک است. این روش تنها روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که مستقیماً اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به همه کشور‌های توسعه‌یافته نیازمند برخورداری از شرایطی خاص است، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر کاری برخورداری خود از این شرایط را مشخص کنند. آشنایی با شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کشور اروپا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری کار‌های اداری مهاجرت خود را انجام دهند. موارد بررسی شده در زیر تمام شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کانادا را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 1. عدم برخورداری از سوء پیشینه در کشور‌های دیگر و کشور مقصد
 2. برخورداری از تمکن مالی خوب با توجه به هدف از مهاجرت
 3. انگیزه‌نامه معقول و قوی
 4. برخورداری از مهارت در حوزه‌های مختلف
 5. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و زبان بومی کشور مورد نظر

مراحل دریافت ویزا برای مهاجرت و سفر به کانادا

یکی از اهداف مهمی که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند، مهاجرت به کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا است. البته باید به این نکته دقت کرد که مهاجرت به کشور‌ کانادا نیازمند گذر از مراحل مختلفی است. در صورتی که متقاضیان قبل از هر کاری با مراحل لازم برای مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها آشنایی داشته باشند، پروسه اداری مربوط به آن را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد. یکی از شرایط فوق‌العاده مهم برای زندگی در کشور‌ کانادا دریافت ویزای آن کشور است. این مدرک نوعی مجوز ورود و خروج به حساب می‌آید و به متقاضیان اجازه سفر به این کشور در هر زمانی را خواهد داد.

اولین مرحله برای دریافت ویزای کشور کانادا مشورت با وکلای متبحر هرمس اپلای است که هر آنچه را که متقاضیان باید درباره این موضوع بدانند به صورت کامل و اساسی توضیح می‌دهد. پس از این مرحله افراد باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را که توسط سفارت تعیین شده است، جمع‌آوری کنند. انجام صحیح این مرحله به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پروسه اداری مربوط به دریافت ویزا را با سرعت بیشتری طی کنند. در نهایت متقاضیان باید تمام مدارک جمع‌آوری شده را به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر ترجمه کرده و در زمانی معین آن را به سفارت تحویل دهند.

پی نوشت : لازم به ذکر است برای مهاجرت و برای سفر به کانادا در هر دو حالت شما باید ویزا کشور کانادا را دریافت کنید . البته ویزای توریستی کشور کانادا برای مسافرت به کانادا با ویزای مهاجرت و اقامت دائم متفاوت است .

اما اگر شرایط سفر را دارید قبل از مهاجرت حتما سفر به کانادا را تجربه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد 🙂

برای مهاجرت به کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

کسانی که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند باید در مرحله اول مدارک لازم برای آن را جمع‌آوری کنند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را به طور کامل و اساسی توضیح می‌دهد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 2. پر کردن فرم درخواست ویزا و پاسخ به همه سوالات آن به صورت صحیح
 3. دو قطعه عکس در ابعاد ۴*۳
 4. کپی از تمام صفحات پاسپورت
 5. اصل پاسپورت
 6. کپی از شناسنامه و کارت ملی
 7. اصل شناسنامه و کارت ملی
 8. رزومه کاری
 9. رزومه تحصیلی
 10. عدم سابقه قضایی
 11. کارت سلامت جسم و روان
 12. مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 13. گواهی تمکن مالی
 14. سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 15. انگیزه‌نامه قوی

یک متقاضی مجرد بدون همسر و فرزند باید حداقل 12960 دلار کانادا پس انداز داشته باشد تا بتواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. زوجینی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند باید مجموعاً چیزی در حدود 16350 دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

تمام متقاضیان با 6 فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند. این فاکتور ها شامل، سطح تحصیلات و زبان انگلیسی و یا فرانسوی، تجربه کاری، سن، داشتن پیشنهاد  کاری و  اینکه متقاضی تا چه حدی برای اقتصاد کانادا مفید است، می باشد.

ابتدا ببینید که آیا شرایط لازم را دارید، مدارک خود را جمع آوری کنید، مدارک خود را ثبت کنید و پذیرش خود را که دریافت کردید می توانید برای گرفتن ویزای مهاجرتی و اقامت کانادا اقدام کنید.

محدوده سنی مشخصی برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد اما کسانی که بین 25 تا 35 سال هستند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند.

ویزای تحصیلی 150 دلار، ویزای کاری 155 دلار و ویزای توریستی 100 دلار است.