ترکیه

تحصیل دبیرستان در ترکیه

تحصیل دبیرستان در ترکیه

با توجه به رشد علمی و صنعتی کشور ترکیه در حال حاضر متقاضیان زیادی برای تحصیل در ترکیه وجود دارد. یکی از مقاطعی که متقاضیان زیادی دارد دبیرستان می باشد. از این رو ما در این مقاله به بررسی شرایط، مدارک، هزینه ها و … تحصیل دبیرستان در ترکیه می پردازیم.

ابتدا در این ویدئو به بررسی اجمالی درباره تحصیل دبیرستان در ترکیه می پردازیم

نگاه کلی به تحصیل دبیرستان در ترکیه

طبق قانون اساسی ترکیه، حق تحصیلات ابتدایی برای هر شهروند در این کشور رایگان می باشد. در مدارس این کشور به غیر از مؤسسات دارای مجوز ویژه و خارجی، زبان ترکی باید به عنوان زبان مادری تدریس شود. از سال 2012، دوازده سال تحصیلی برای پسران و دختران اجباری شده که به  سه دوره ی 4 + 4 + 4 ساله تحصیلی تقسیم می شود.

وزارت آموزش و پرورش ملی (MEB) مدیریت آموزشی کشور را برعهده داشته و مسئولیت ایجاد برنامه های درسی، طراحی و ساخت مدارس، ایجاد محیط آموزشی و … را نیز عهده دار می باشد. شورای عالی آموزش ملی درباره برنامه های درسی و مقررات آماده شده توسط وزارتخانه تصمیم گیری می کند. دولت مرکزی ترکیه مسئول تمام هزینه های آموزشی عمومی است  و حدود 10٪ از بودجه عمومی را برای آموزش ملی اختصاص می دهد.

سال تحصیلی در کشور ترکیه به طور کلی در اواسط سپتامبر آغاز می شود و تا اواسط ماه ژوئن  (با تغییراتی در میان مناطق شهری و روستایی) برگزار می شود. شیفت های مدارس معمولا به دو صورت نوبت صبح و نوبت بعد از ظهر تقسیم بندی می شوند. مدارس  پنج روز در هفته (دوشنبه تا جمعه) در مجموع 35- 40 ساعت درهفته تدریس می کنند. مدت  دو هفته نیز تعطیلات زمستانی بین ماه های ژانویه تا فوریه وجود دارد.

دوره متوسطه در ترکیه

تحصیلات متوسطه به مدت  چهار سال می باشد و شامل مدارس عمومی با رشته های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و فنی و حرفه ای است که  در چهار سال تحصیل برگزار می شوند. دبیرستان های عمومی دانش آموزان را برای موسسات آموزش عالی آماده می کنند. برخی از مدارس متوسطه و مدارس متوسطه خصوصی دارای کلاس های آمادگی زبان خارجی نیز هستند.

علاوه بر دبیرستان های عمومی، دبیرستان های شبانه نیز معمولا در یک ساختمان مدرسه فعالیت می کنند. این مدارس معمولا برای کسانی که پس ازمدرسه کار می کنند، اجازه ادامه تحصیلات رسمی می دهند. اکثر دبیرستان ها متعلق به دولت هستند و فرصت های آموزشی رایگان را فراهم می کنند. به منظور ارائه فرصت های برابر برای دانش آموزان با بودجه محدود، دبیرستان های دولتی با امکانات شبانه روزی وجود دارد. این مدارس رایگان هستند و دانش آموزان با توجه به نتایج آزمونی که می دهند در این مدارس ثبت نام می شوند.

درجه بندی نمره تحصیل دبیرستان در ترکیه

دانش آموزانی که در تمام دبیرستان های عمومی ثبت نام کرده اند تحت پوشش مقررات ملی آموزش و پرورش قرار می گیرند و تمام امتحانات، تکالیف و پروژه ها در یک مقیاس 100 نمره ای با معیار درجه بندی پنج رتبه ای اعمال می شوند: رتبه پنج با نمره (85-100) =عالی ، رتبه چهار با نمره (70-84)=خوب ،رتبه سه با نمره (55-69) =رضایت بخش ، رتبه دو با نمره (45-54) رد شدن، رتبه یک با نمره (25-44) = شکست خورده، رتبه  صفر با نمره (24-0) = مردود طلقی می شوند .

همچنین بسیاری از مدارس خصوصی وجود دارند که البته  برای تحصیل در این نوع دبیرستان ها باید هزینه پرداخت کرد. فارغ التحصیلان دبیرستان اگر بتوانند در کنکور و آزمون دانشگاه قبول شوند، می توانند در دانشگاه ها حضور یابند.

به طور کلی هدف از تحصیل دبیرستان، آمادگی دانش آموزان برای ورود به یک حرفه و یا برای آموزش عالی و همچنین آمادگی برای ورود به دانشگاه می باشد. وزارت آموزش و پرورش نظارت بر دبیرستان دارد و دوره ی دبیرستان به مدت 3 تا 4 سال به طول می انجامد و دانش آموزان پس از اتمام دوره ی دبیرستان، مدرک دیپلم را بدست می آورند.

 

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *