ویزای تحصیلی

تحصیل در آلمان 2019

تحصیل در آلمان در سال 2019 ، همواره گزینه ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی بوده است. برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در آلمان از جمله مزایا، شرایط سنی و هزینه های تحصیل، این مقاله را بخوانید و در صورت وجود سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید.

آلمان در یک نگاه

آلمان با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد. همین مسئله باعث تبادل بین کشوری بین آلمان و این کشورها شود.

آلمان از دید مساحت رتبه ۶۳ جهانی را دارد. کشور آلمان با جمعیت ۸۲ میلیون نفر، پر جمعیت ترین کشور در قاره اروپا می باشد. نظام سیاسی این کشور فدرالی است و هر استان ایالت مشخص و جداگانه را دارد. این ایالت‌ها می‌توانند به صورت کاملا مجزا عمل کنند. از این رو داشتن شرایط اجتماعی متفاوت در ایالت ها، تحصیل در این کشور را تبدیل به یکی از بهترین گزینه ها می کند. سازماندهی دولتی بر پایه ی قانون اساسی است. در رأس دولت رئیس جمهور قرار دارد که حضور وی سمبلیک است.

رئیس حکومت صدراعظم است. وی تعیین ‌کننده سیاست حکومتی است. آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزه ی پولیِ یورو محسوب می‌شود. با این اوصاف تحصیل در آلمان رایگان است. همچنین کیفیت بالای مراکز آموزشی و دانشگاه های آلمان این کشور را به یک قطب علمی در دنیا تبدیل کرده است.

تحصیل در آلمانشرایط و مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل در کشور آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی امکان پذیر است.

از مزایای که تحصیل در آلمان را یک هدف مطمئن تبدیل می کند می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • تحصیل کاملا رایگان در آلمان
 • ارائه یکی از بهترین سیستم های آموزشی در دنیا
 • امکان ۲۰ ساعت کار همزمان با تحصیل
 • اخد ویزای همراه برای اعضای خانواده
 • اخد اقامت دائم بعد از تحصیل
 • پایین بودن نرخ بیکاری
 • بالا بود سطح رفاه اجتماعی
 • اقتصاد قوی در منطقه

شرایط سنی تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان در سه مقطع لیسانس، ارشد و دکترا اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که هر کدام از مقاطع مدارک و شرایط لازم و مخصوص به خود را دارد. یکی از نکاتی که همواره برای دانشجویان اهمیت دارد سن آن ها می باشد که می خواهند بدانند آیا ممکن است با این سن برای مقطع خاصی پذیرش بگیرند یا خیر.

 • به طور معمول برای کارشناسی بهتر است زیر 23 سال سن داشته باشید زیرا اگر بیش از آن باشد سفارت هم جهت دادن ویزا درنگ خواهد کرد.
 • برای تحصیل در مقطع ارشد سن مناسب برای اقدام زیر 28 می باشد هرچند خیلی از دانشگاه ها حد رسمی تعیین نکرده اند.
 • برای دکترا نسبت به مقطع های دیگر کمتر فشار وجود دارد ولی به هر حال بهتر است زیر 35 باشد تا بتوانید از بورس های تحصیلی استفاده کنید.

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم هم امکان پذیر است اما باید قبولی دانشگاه سراسری در ایران را داشته باشید. البته ذکر این نکته لازم است که بدون قبولی در دانشگاه های سراسری ایران هم می توان اقدام کرد اما باید ابتدا در کالج های آلمان تحصیل کنید. این موضوع امکان اخذ ویزا را با دشواری روبرو می کند. بر اساس تجربه، آمار ویزای کسانی که دارای نامه قبولی در کنکور سراسری و دانشگاه های سراسری ایران هستند بیشتر است. به هر حال انتخاب با شخص متقاضی است.

هزینه های تحصیل در آلمان

نکته ی دیگری که برای دانشجویان مورد سوال می باشد هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در آلمان می باشد. به طور کل هزینه دانشگاه به نوع دانشگاه، شهر و رشته تحصیلی بستگی دارد.

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشگاه های خصوصی بین 2 تا 25 هزار یورو در سال می باشد و برای دانشگاه های دولتی به جز ایالت بادن ووتمبرگ تقریبا رایگان است و ترمی حدود 300 یورو می باشد. برای دانشگاه های این ایالت نیز به طور تقریبی ترم 1500 یورو می باشد (بین 1000 تا 2000 یورو متغیر است).

مقاله پیشنهادی: تحصیل کارشناسی در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس

هزینه تحصیل در مقطع ارشد نیز تقریبا به مانند لیسانس می باشد که دانشگاه های دولتی بین 100 تا 300 یورو در ترم می باشد و دانشگاه های ایالت بادن ووتمبرگ به مانند لیسانس می باشد.

مقاله پیشنهادی: تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

هزینه تحصیل در مقطع دکتری

برای مقطع دکترا به طور معمول هزینه ای در بر نخواهد داشت و شما شهریه ای بابت تحصیل نخواهید داشت. هر چند برای اطلاع از شهریه هر دانشگاه می توانید مقدار دقیق شهریه را متوجه شوید. مشاوران ما نیز در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می توانند جهت اطلاع شما از شهریه ها به شما کمک کنند.

مقاله پیشنهادی: تحصیل دکتری در آلمان

تبدیل نمره مدرک تحصیلی ایرانی به معادل آن در سیستم آموزشی آلمان

یکی از کار هایی که دانشجویان معمولا قبل از پذیرش گرفتن آن را امتحان می کنند بررسی نمره و معدل خود با سیستم دانشگاه مد نظر می باشد. این کار به این دلیل انجام می شود که دانشجویان ببینند آیا نیازهای دانشگاه را دارند یا خیر. سیستم نمره دهی ایران با آلمان متفاوت است. در ایران سیستم نمره دهی از 20 نمره می باشد در حالی که در آلمان به گونه ای دیگر می باشد.

در آلمان سیستم نمره دهی در بازه 1 تا 6 قرار دارد. بهترین نمره 1 و بدترین نمره 6 می باشد. به این معنی که هر چقدر معدل شما نزدیک به یک باشد سابقه تحصیلی بهتری دارید. همانطور که در سیستم ایران 10 در کارشناسی معیار قبولی می باشد، در سیستم آلمان 4 معیار پاس کردن است. نمرات بین 4 تا 6 نیز رد محسوب می شوند. معمولا حداقل نمره برای دانشگاه های آلمان 2.5 یا بهتر می باشد. راه محاسبه نمرات آلمانی به صورت زیر است:

X=(N_max-N_d)/(N_max-N_min )×3+1

با توجه به فرمول مدنظر N_max ماکزیمم نمره در کشور شما ( برای ایران 20 )، N_d نمره کسب شده شما در آن درس است. از طرفی N_min حداقل نمره در کشور شما ( برای ایران 10) می باشد. برای مثال اگر کسی در درسی نمره 16 را اخذ کرده باشد در سیستم آلمانی به صورت زیر خواهد بود:

X=(20-16)/(20-10)×3+1=2.2

تحصیل در آلمان با مدرک دیپلم

برای ادامه تحصیل در کشور مذکور، قدم اول گرفتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر است. ورود به دانشگاه‌ های آلمان برای علاقه ‌مندان از کشورهای مختلف، با مقدماتی همراه است.

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند به دو گروه تقسیم می شوند:

گروه اول دانشجویانی هستند که در ایران تجربه تحصیل دانشگاهی را دارند. گروه دوم را اشخاصی تشکیل می‌دهند که فقط مدرک دیپلم را گرفته اند. متقاضی ایرانی ای که قصد تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی را دارند و فقط دیپلم گرفته، می بایست در کنکور سراسری شرکت کند و قبولی دوره روزانه یا شبانه را داشته باشد. منظو از قبولی فقط دانشگاه های روزانه و شبانه است و دیگر دانشگاه ها مورد تایید نیستند. قبولی در دوره‌های کاردانی نیز مورد تایید نیست.

در مورد دوره کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان نیازی به قبولی در دانشگاه نیست. دانشجویان بعد از اتمام دوره کارشناسی، می توانند به صورت مستقیم برای دوره کارشناسی ارشد اقدام کنند.

تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی

برای تحصیل در آلمان ارائه مدرک زبان آلمانی برای دوره های آلمانی الزامی است. همچنین برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور ارائه مدرک زبان انگلیسی الزامی می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

سال هاست که دانشجویان از همه جای دنیا متقاضی ادامه تحصیل در آلمان هستند. یکی از ویژگی هایی که آلمان را بین دانشجویان بین المللی محبوب کرده است، هزینه پایین زندگی است. هزینه زندگی در شمال و شرق آلمان نسبت به غرب و جنوب آلمان ارزان تر است. عوامل متعددی بر هزینه زندگی در آلمان تاثیرگذار هستند. از این عوامل می توان به کیفیت زندگی، اجاره خوابگاه، رشته تحصیلی و … اشاره کرد.

با احتساب عوامل بالا هزینه زندگی دانشجویی در ایالت های مختلف آلمان، ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد. از این مبلغ بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو هزینه خوابگاه های آزاد در شهرهای مختلف آلمان است. برای دانشجویان بین المللی این امکان نیز وجود دارد که از خوابگاه های خود دانشگاه استفاده کنند. اما رزرو این نوع خوابگاه ها بین دانشگاه ها قوانین متفاوتی دارد. معمولا برای ترم اول امکان گرفتن خوابگاه خود دانشگاه نیست و پروسه اولویت بندی خوابگاه های دانشگاه بین ۳ تا ۶ ماه زمان می برد. در صورت موفق شدن در گرفتن این نوع خوابگاه اجاره میانگین ماهیانه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو است.

هزینه زندگی و رفت و آمد در شهرهای مختلف آلمان بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو بسته به کیفیت زندگی دانشجویی می باشد. با توجه به امکان کار کردن در حین تحصیل در آلمان برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند، بسته به استعداد شخصی هر دانشجو می تواند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو به صورت هفتگی درآمد داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط تحصیل در آلمان، پذیرش تحصیلی آلمان و زندگی دانشجویی در آلمان با مشاورین با تجربه موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در ارتباط باشید.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. ایرج گفت:

  من ۲۶سال سابقه کار دارم بیشتر آن درمان بوده ۴سال کامپیوتر پیوسته بقیه پارتام کارشناسی کامپیوتر سخت افزار و فوق مدیریت فناوری اطلاعات گرایش کسب و کار دارم شرایط کاری در آلمان را می خواستم بدانم چهار ماهی هست زبان آلمانی شروع کردم حدود ۵۰ سال سن دارم بچه ام هم آنجا درس می خواند

  1. امین بهرامی گفت:

   سلام وقت بخیر. از طریق چت آنلاین با شما صحبت کردیم با شما تماس خواهیم گرفت.
   پاینده باشید

 2. فاطمه گفت:

  سلام. خسته نباشید. من 21سالمه و کنکور سراسری رو شرکت نکردم و تصمیم دارم از مهر دانشگاه آزاد رشته ی بدون کنکور ثبت نام کنم. یعنی اگر دو ترم دانشگاه آزاد درس بخونم نمیتونم برای مقطع لیسانس برای آلمان اقدام کنم؟ حتما باید کنکور شرکت کنم؟ چون من توی وبسایت آلمانی معتبری خوندم که دانشگاه ازاد شهر من مدرکش برای اونا قبوله (در حال حاضر). ممکنه منو راهنمایی کنید که چکار کنم؟

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام و احترام
   اگر بخواهید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید دو راه بیشتر ندارید: 1. دانشجوی دانشگاه سراسری باشید(نه دانشگاه آزاد و…) 2. مدرک لیسانستون رو از دانشگاه های مورد تایید آلمان در ایران بگیرید(مثل همین دانشگاهی که میخواید ثبت نام کنید و مورد تایید آلمان هستش) نکته ای هم که هست باید برای تحصیل در آلمان مدرک زبان آلمانی سطح b2 را بگیرید.
   پیروز باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *