ترکیه

تحصیل در ترکیه 2020

برای تحصیل در ترکیه در سال 2020 باید اطلاعات بروز دریافت کنید. ما در این مقاله بروزترین اطلاعات درباره شرایط و مدارک و هزینه های تحصیل در ترکیه را بیان کرده ایم. شرایط سنی و مدرک زبان مورد نیاز نیر بیان شده است. شروع سن تحصیل در دبستان  از ۶ سالگی می باشد مدت دوره دبستان ۵ سال است و بعد از آن وارد دوره ۳ ساله راهنمایی و ۴ ساله دبیرستان می شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف با ما همراه باشید.

تحصیل در ترکیه

دریافت مشاوره فورینکاتی درباره تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها، داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه می شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک  معتبری در سراسر دنیا دارند.

 • نحوه ارائه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود.
 • زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه به انگلیسی و ترکی می باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی می باشد می بایست مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می باشد.
 • آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس ۴ سال در مقطع ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا ۴ سال می باشد.
 • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه  دو بار در سال اتفاق می افتد.
 • دانشجویان در هنگام تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی وامکانات درمانی رایگان بهره مند می شوند.

شرایط سنی تحصیل در ترکیه

دانشگاه دولت ترکیه به طور مخصوص مشخص نکرده است که حداکثر سن لازم برای پذیرش از دانشگاه ها چه مقدار می تواند باشد اما بسیاری از دانشگاه ها سن هایی را ارجح می دانند. به طور مثال بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی زیر 22 سال داشته باشید هرچند بسیاری از دانشگاه ها حدی معین نکرده اند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خوب است که سن شما کمتر از 29 سال باشد و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است زیر 33 سال داشته باشید. به طور کل هرچه سن شما برای مقطع مورد نظر پایینتر باشد اهمیت بیشتری دارد.

‏ هزینه های تحصیل در ترکیه

تحصیل با هزینه کم و همچنین امکانات فراوان باعث شده تا دانشجویان ایرانی درخواست تحصیلی خود را به دانشگاه ها ارسال نمایند و برای گرفتن موقعیت های تحصیلی اقدام نمایند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد تا بتوانید مقداری از هزینه های خود را پوشش دهید.

دانشگاه‌ها در ترکیه به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود. هزینه‌ها در دانشگاه‌های دولتی نسبت به دانشگاه‌های خصوصی کمتر است. در دانشگاه‌های دولتی هزینه‌ها حدود ۳۴۸۴ لیر در هر ترم است؛ اما همین مبلغ در دانشگاه‌های خصوصی ممکن است به ۳۴۸۴۵  لیر در هر ترم هم برسد. البته این میزان هزینه‌ها برای دوره کارشناسی است و در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری هزینه‌ها چند برابر همین مبلغ هستند.

دانشگاه های ترکیه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. هزینه تحصیل به طور میانگین 500 دلار می باشد اما باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته، شهر و مقطع متفاوت است. هزینه مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان کشور ترکیه در حدود ۳۸۴ تا ۶۹۶ لیر است و برای دانشجویان بین‌المللی ۱۵۶۸ تا ۳۴۸۴ لیر و مقطع دکترا برای دانشجویان ترکیه ۷۰۰ تا ۱۰۴۵ لیر  و برای دانشجویان بین‌المللی ۲۰۹۰ تا ۳۱۳۶ لیر و تحصیل به زبان انگلیسی ۱۷۴۲۲ تا ۶۹۶۹۰ لیر است.

برای اطلاع دقیق از هزینه های هر مقطع می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید:

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل دکتری در ترکیه

بررسی ریز هزینه های تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه برای یک دانشجوی بین‌المللی به طور میانگین در حدود ۳۸۴ تا ۵۲۲۶ لیر است. این هزینه‌ها شامل خوراک، پوشاک، مسکن، حمل و نقل، ارتباط با اعضای خانواده و دوستان از طریق اینترنت یا تلفن و مخارج جانبی مربوط به تحصیل می‌شود. هزینه‌های اداری در ترکیه به طور میانگین ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر است. هزینه خانه در ترکیه کاملا بستگی به مکان و سبک زندگی شما دارد.

هزینه پوشاک در ترکیه ارزان است؛ ولی هزینه خوراک در آن بالا است. با ۳۰۰۰  لیر می‌توانید برای خانه خود لوازم دست دوم بخرید. بهتر است اگر دانشجو هستید یا درآمد کمی دارید وسایل نو تهیه نکنید؛ چون ممکن است در حدود ۹۰۰۰ لیر برای شما هزینه داشته باشد. داشتن بیمه درمانی در ترکیه راه حل خوبی برای کم کردن هزینه‌ها است. بدون بیمه ممکن است هزینه یک درمان سر پایی ساده در حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام شود. برای یک دانشجو بهتر است که برای صرف غذا به سلف دانشگاه مراجعه کند؛ چون مراجعه مداوم به رستوران مقرون به صرفه نیست و هزینه تحصیل در ترکیه برای او گران تمام می‌شود.

در ترکیه قیمت آب نسبت به سایر انرژی‌ها بسیار کم است اما در مصرف سایر انرژی‌ها باید دقت کنید؛ چون هزینه آن هر شش ماه یک بار افزایش می‌یابد.

هزینه اجاره مسکن و خوابگاه در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه به ویژه شهرستان‌های آن نسبت به استان‌های آن بسیار کم‌تر است. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان در شهرستان هزینه کمتری دارد. استفاده از خوابگاه هم به مراتب خرج کمتری نسبت به تهیه مسکن دارد. دانشگاه‌های دولتی دارای خوابگاه هستند و هر کدام از خوابگاه‌ها دو یا چهار نفره می باشند.

هزینه‌های این خوابگاه‌ها از ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر شروع می‌شود. هزینه خوابگاه‌های خصوصی بسیار گران‌تر از خوابگاه‌های دولتی است. این هزینه‌ها ممکن است به ۷۰۰۰ لیر در سال هم برسد. البته این نوع خوابگاه‌ها از امکانات مرفه‌تری نسبت به خوابگاه‌های دولتی برخوردار هستند. هزینه اجاره خانه بستگی به مکان زندگی و نوع خانه فرق دارد و حداقل از ۳۰۰ لیر و حداکثر تا ۱۰۰۰ لیر است.

هزینه مربوط به برخی از رشته‌های تحصیلی در ترکیه

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه

رشته‌ حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۹۴۰۰ لیر

رشته معماری در مقطع کارشناسی ۲۶۸۵۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۲۵۵۰۰ لیر

دانشگاه‌های دولتی ترکیه

رشته مهندسی در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۳۵۹ لیر

رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۱۵ لیر

رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ۱۰۲۰ لیر

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه متقاضیان بسیاری دارد. میزان این هزینه‌ها بستگی به نوع دانشگاه فرق می‌کند و به طور میانگین از ترمی ۷۰۰ لیر در دانشگاه‌های دولتی و ۷۰۰۰ لیر در دانشگاه خصوصی هزینه دارد.

در ادامه مطلب برای نمونه شهریه ی سالانه ی دو دانشگاه خصوصی و دولتی ترکیه در رشته های مختلف به اختصار آمده است.

هزینه دانشگاه استانبول بیلگی (خصوصی)

رشته تحصیلی

کارشناسی

کارشناسی ارشد و دکتری

حقوق

۲۶۰۰۰ لیر

۱۹۴۰۰ لیر

معماری

۲۶۸۵۰ لیر

۲۵۵۰۰ لیر

پزشکی

۲۰۹۵۰ لیر

MBA

۲۶۹۰۰

 

 

هزینه دانشگاه آنکارا (دولتی)

رشته تحصیلی

کارشناسی

کارشناسی ارشد و دکتری

مهندسی

۱۵۲۹ لیر

۱۳۵۹ لیر

ادبیات

۱۲۸۱ لیر

۱۰۱۵ لیر

حقوق

۱۰۲۷ لیر

۱۰۲۰ لیر

پزشکی

۲۱۳۴ لیر

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- دانشگاه های دولتی.

۲- دانشگاه های نیمه خصوصی.

۳- دانشگاه های خصوصی.

تحصیل در ترکیه با آزمون ورودی SAT به زبان انگلیسی و یا آزمون YOS به زبان ترکی شروع می شود که شامل دروس پایه می باشد و بعد از قبولی در این آزمون بسته به رتبه، داوطلب وارد دانشگاه های (دولتی –نیمه خصوصی – خصوصی) می شود.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه نزدیک به هزینه های زندگی در ایران است. هزینه ی ماهانه ی زندگی در ترکیه حدودا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر، می باشد. برای آگاهی دقیق تر و کامل تر می توانید روی لینک کلیک کنید.

دانشگاه های ترکیه

بعضی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند ولی تعدادی نیز در این لیست قرار دارند. در بخش زیر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را مشاهده می کنید.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

ده دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی qs قرار دارند و ۴۵ دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس ۲۰۱۹ جای گرفتند. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) در شهر آنکارا قرار دارند و این دانشگاه‌ها دررتبه ۵۰ دانشگاه برتر دینا جای دارند؛ این درحالی است که شهر استانبول دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول را درخود جای داده اند و این دانشگاه‌ها جزء ۳۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی ازاعتبار مناسبی برخوردار هستند و دانشگاه های پزشکی این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که این مهم از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است.

مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی، همسایگی ایران و ترکیه است و درنتیجه فاصله کم با ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا است که این خود سبب کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان است.

دانشگاه های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می دهند. بنابراین هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی، نزدیکی فرهنگ های دو کشور از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بیان کرد.

شرایط گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. اکثر ایرانی ها می توانند با شرکت در آزمون YOS  نمره قبولی را کسب نمایند. این آزمون دو بخش دارد: بخش اول آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه است.

بخش دوم تسلط متقاضیان به زبان ترکی را می سنجد که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C  داده خواهد شد. چنانچه داوطلب نتواند به حد نصاب لازم برسد باید در دوره زبان ترکی TOMER شرکت کرده تا بتواند در رشته های پزشکی تحصیل کند.

آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه های پزشکی درترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می دهند. چنانچه داوطلب مایل باشد که رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی بگذراند باید حداقل مدرک آیلتس 6 را کسب کند. بعد از گذراندن این آزمون ها می تواند وارد دانشگاه مربوطه گردد.

شرایط انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. ازشرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.

۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. هاکان گفت:

  سلام مطمئن هستین هزینه ها به لیر هستن؟ آخرین بروز رسانی این مطلب کی هست؟

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام، وقت بخیر
   بله
   مطالب بروز هستند جناب.
   حقیقت این است که با توجه به نوع زبان و نوع دانشگاه هزینه ها شامل تغییرات زیادی میشوند.

 2. کیمیا گفت:

  سلام
  برای اینکه بتونیم پزشکی بخونیم چه شرایطی باید داشته باشیم
  من کلاس دوازدهم تجربی با معدل 19.5 هستم و 19 سال سن دارم و به زبان انگلیسی مسلط هستم
  برای تحصیل در پزشکی حتما باید ازمون یوس را داد

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام
   اگر در نظر دارید به زبان ترکیه ای مدرک دریافت کنید و در کارتون رشد بیشتری کنید مدرک YOS رو پیشنهاد میکنم.
   در نظر داشته باشید دانشگاه های خصوصی ترکیه حتی نیازی به مدرک YOS,SAT ندارند و لی هزینه های بالاست.
   توصیه میکنم جهت راهنمایی دقیقتر با هرمس تماس بگیرید.

 3. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم اگه جواب سوالم رو بدین
  واسه تحصیل ب زبان ترکی بازم مدرک زبان انگلیسی لازمه؟ ینی بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی میشه در ترکیه پزشکی خوند یا خیر . خیلی ممنون

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام
   بله می توانید بدون مدرک زبان انگلیسی تحصیل کنید اما باید در آزمون یوس شرکت کنید و نمره قبولی بگیرید.

  2. مهدی گفت:

   هزینه ی تحصیل در رشته دندان پزشکی تو دانشگاه های نیمه خصوصی انکارا چه قدره

   1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

    هزینه تحصیل با توجه به شهر و قوانین دانشگاه ها متفاوته.
    با این وجود حدودا ترمی 600 دلار برآورد میشه و هزینه آموزش به ترکی بالاتر هم خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *