شروع سن تحصیل در ترکیه در دبستان  از ۶ سالگی می باشد مدت دوره دبستان ۵ سال است و بعد از آن وارد دوره ۳ ساله راهنمایی و ۴ ساله دبیرستان می شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در ترکیه 2019 با ما همراه باشید.

مراحل تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها ،داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه  می شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک  معتبری در سراسر دنیا دارند. نحوه ارائه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود.

زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه به انگلیسی و ترکی می باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی می باشد می بایست مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می باشد.

آزمونهای ورودی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس ۴ سال در مقطع ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا ۴ سال می باشد.

اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه  دو بار در سال اتفاق می افتد.

دانشجویان در هنگام تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی وامکانات درمانی رایگان بهره مند می شوند.

مقرون به صرفه بودن دانشگاه های ترکیه

لازم به ذکر است زمانی که دلار ۳۷۰۰ تومان بود، قیمت لیر ۱۳۰۰ تومان و زمانی که دلار به ۹۲۰۰ تومان رسید، قیمت لیر تنها به ۱۹۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. این امر در واقع به این معناست که نوسانات لیر نسبت به ریال خیلی نزدیک بوده و عامل مهمی در کم بودن هزینه های زندگی ومقرون به صرفه بودن تحصیل درترکیه و امنیت مالی دانشجویان ایرانی در ترکیه است.

 

شرایط انتقال ازدانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید.  ازشرایط احراز انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.

۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس

 

‏ هزینه های تحصیل در ترکیه

دانشگاه های ترکیه در حال حاضر در تمام مقاطع تحصیلی پذیرش دانشجو دارند و از متقاضیان زیادی برخوردار است.

هزینه های تحصیل در ترکیه با توجه به نوع دانشگاه و رشته ی تحصیلی متغیر است.

 

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- دانشگاه های دولتی.

۲- دانشگاه های نیمه خصوصی.

۳- دانشگاه های خصوصی.

تحصیل در ترکیه با آزمون ورودی SAT به زبان انگلیسی و یا آزمون YOS به زبان ترکی شروع می شود که شامل دروس پایه می باشد و بعد از قبولی در این آزمون بسته به رتبه، داوطلب وارد دانشگاه های (دولتی –نیمه خصوصی – خصوصی) می شود.

هزینه تحصیل در ترکیه در دانشگاه های دولتی بین ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار دانشگاه های نیمه خصوصی از ۱۵۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دانشگاه های خصوصی از ۴۵۰۰ دلار به بالا می باشد. تحصیل  در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل شرایط دانشگاه ها مورد تقاضای بسیاری از دانشجویان می باشد.

تعداد دانشگاه های دولتی ترکیه ۱۰۰ عدد و دانشگاه های علوم پایه ۷۰ عدد می باشد.

 

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه نزدیک به هزینه های زندگی در ایران است.

هزینه ی ماهانه ی زندگی در ترکیه حدودا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر، می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =