ویزای تحصیلی

تحصیل در ترکیه 2019

تحصیل در ترکیه

دریافت مشاوره فوریبرای تحصیل در ترکیه در سال 2019 باید اطلاعات بروز دریافت کنید. ما در این مقاله بروزترین اطلاعات درباره شرایط و مدارک و هزینه های تحصیل در ترکیه را بیان کرده ایم. شرایط سنی و مدرک زبان مورد نیاز نیر بیان شده است. شروع سن تحصیل در دبستان  از ۶ سالگی می باشد مدت دوره دبستان ۵ سال است و بعد از آن وارد دوره ۳ ساله راهنمایی و ۴ ساله دبیرستان می شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف با ما همراه باشید.

نکاتی درباره تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها، داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه می شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک  معتبری در سراسر دنیا دارند.

 • نحوه ارائه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود.
 • زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه به انگلیسی و ترکی می باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی می باشد می بایست مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می باشد.
 • آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس ۴ سال در مقطع ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا ۴ سال می باشد.
 • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه  دو بار در سال اتفاق می افتد.
 • دانشجویان در هنگام تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی وامکانات درمانی رایگان بهره مند می شوند.

شرایط سنی تحصیل در ترکیه

دانشگاه دولت ترکیه به طور مخصوص مشخص نکرده است که حداکثر سن لازم برای پذیرش از دانشگاه ها چه مقدار می تواند باشد اما بسیاری از دانشگاه ها سن هایی را ارجح می دانند. به طور مثال بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی زیر 22 سال داشته باشید هرچند بسیاری از دانشگاه ها حدی معین نکرده اند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خوب است که سن شما کمتر از 29 سال باشد و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است زیر 33 سال داشته باشید. به طور کل هرچه سن شما برای مقطع مورد نظر پایینتر باشد اهمیت بیشتری دارد.

‏ هزینه های تحصیل در ترکیه

تحصیل با هزینه کم و همچنین امکانات فراوان باعث شده تا دانشجویان ایرانی درخواست تحصیلی خود را به دانشگاه ها ارسال نمایند و برای گرفتن موقعیت های تحصیلی اقدام نمایند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد تا بتوانید مقداری از هزینه های خود را پوشش دهید. دانشگاه های ترکیه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. هزینه تحصیل به طور میانگین 500 دلار می باشد اما باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته، شهر و مقطع متفاوت است. بنابراین برای اطلاع دقیق از هزینه های هر مقطع می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل دکتری در ترکیه

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- دانشگاه های دولتی.

۲- دانشگاه های نیمه خصوصی.

۳- دانشگاه های خصوصی.

تحصیل در ترکیه با آزمون ورودی SAT به زبان انگلیسی و یا آزمون YOS به زبان ترکی شروع می شود که شامل دروس پایه می باشد و بعد از قبولی در این آزمون بسته به رتبه، داوطلب وارد دانشگاه های (دولتی –نیمه خصوصی – خصوصی) می شود.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه نزدیک به هزینه های زندگی در ایران است. هزینه ی ماهانه ی زندگی در ترکیه حدودا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر، می باشد. برای آگاهی دقیق تر و کامل تر می توانید روی لینک کلیک کنید.

دانشگاه های ترکیه

بعضی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند ولی تعدادی نیز در این لیست قرار دارند. در بخش زیر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را مشاهده می کنید.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

ده دانشگاه ترکیه، در رده‌بندی qs قرار دارند و ۴۵ دانشگاه ترکیه در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌های کیو.اس ۲۰۱۹ جای گرفتند. اکثر دانشگاه‌های برتر ترکیه در دو شهر بزرگ آنکارا و استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی خاورمیانه، بیلکنت و دانشگاه حاجت‌تپه (Hacettepe) در شهر آنکارا قرار دارند و این دانشگاه‌ها دررتبه ۵۰ دانشگاه برتر دینا جای دارند؛ این درحالی است که شهر استانبول دانشگاه بغازیچی، کوچ، سابانجی (Boğaziçi Üniversitesi, Koç University, Sabancı University)، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه استانبول را درخود جای داده اند و این دانشگاه‌ها جزء ۳۰ دانشگاه برتر قرار دارند.

تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های پزشکی ترکیه در سطح بین المللی ازاعتبار مناسبی برخوردار هستند و دانشگاه های پزشکی این کشور نیز مورد تایید وزارت بهداشت ایران است که این مهم از دلایل مثبت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه برای دانشجویان است.

مزیت دیگر تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی، همسایگی ایران و ترکیه است و درنتیجه فاصله کم با ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا است که این خود سبب کاهش هزینه های رفت و آمد دانشجویان ایرانی و خانواده هایشان است.

دانشگاه های ترکیه کلاس درس را برای دانشجویان بین المللی به هر دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می دهند. بنابراین هزینه های نسبتا پایین تحصیل و زندگی، نزدیکی فرهنگ های دو کشور از دیگر مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بیان کرد.

شرایط گرفتن پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی که از ایران و سایر کشورها قصد اقدام دارند باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد. اکثر ایرانی ها می توانند با شرکت در آزمون YOS  نمره قبولی را کسب نمایند. این آزمون دو بخش دارد: بخش اول آزمون YOS شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه است.

بخش دوم تسلط متقاضیان به زبان ترکی را می سنجد که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C  داده خواهد شد. چنانچه داوطلب نتواند به حد نصاب لازم برسد باید در دوره زبان ترکی TOMER شرکت کرده تا بتواند در رشته های پزشکی تحصیل کند.

آزمون SAT نام دیگر آزمونی است که برخی از دانشگاه های پزشکی درترکیه بر اساس آن دانشجویان را مورد ارزیابی قرار می دهند و در دانشگاه مربوطه پذیرش می دهند. چنانچه داوطلب مایل باشد که رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی بگذراند باید حداقل مدرک آیلتس 6 را کسب کند. بعد از گذراندن این آزمون ها می تواند وارد دانشگاه مربوطه گردد.

شرایط انتقال ازدانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید. ازشرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.

۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *