ویزای تحصیلی

تحصیل در ترکیه 2019

برای تحصیل در ترکیه در سال 2019 باید اطلاعات بروز دریافت کنید. ما در این مقاله بروزترین اطلاعات درباره شرایط و مدارک و هزینه های تحصیل در ترکیه را بیان کرده ایم. شرایط سنی و مدرک زبان مورد نیاز نیر بیان شده است. شروع سن تحصیل در دبستان  از ۶ سالگی می باشد مدت دوره دبستان ۵ سال است و بعد از آن وارد دوره ۳ ساله راهنمایی و ۴ ساله دبیرستان می شوند. برای بررسی شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع مختلف با ما همراه باشید.

نکاتی درباره تحصیل در ترکیه

بعد از اخذ مدرک دیپلم و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها ،داوطلب وارد دانشگاه های ترکیه  می شود که از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک  معتبری در سراسر دنیا دارند.

 • نحوه ارائه دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی- واحدی می باشد و در ۳ ترم پاییز، بهار و تابستان برگزار می شود.
 • زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه به انگلیسی و ترکی می باشد که چنانچه رشته انتخابی شما به زبان ترکی می باشد می بایست مدرک زبان تومر داشته باشید و سطح زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه C1 می باشد.
 • آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه شرط سنی ندارند و داوطلبان با هر سنی و با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند شرکت کنند. مدت زمان تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس ۴ سال در مقطع ارشد ۲ سال و در مقطع دکترا ۴ سال می باشد.
 • اعلام ظرفیت و پذیرش دانشجو در ترکیه  دو بار در سال اتفاق می افتد.
 • دانشجویان در هنگام تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی وامکانات درمانی رایگان بهره مند می شوند.

شرایط سنی تحصیل در ترکیه

دانشگاه  دولت ترکیه به طور مخصوص مشخص نکرده است که حداکثر سن لازم برای پذیرش از دانشگاه ها چه مقدار می تواند باشد اما بسیاری از دانشگاه ها سن هایی را ارجح می دانند. به طور مثال بهتر است برای پذیرش در مقطع کارشناسی زیر 22 سال داشته باشید هرچند بسیاری از دانشگاه ها حدی معین نکرده اند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خوب است که سن شما کمتر از 29 سال باشد و همچنین برای تحصیل در مقطع دکترا بهتر است زیر 33 سال داشته باشید. به طور کل هرچه سن شما برای مقطع مورد نظر پایینتر باشد اهمیت بیشتری دارد.

‏ هزینه های تحصیل در ترکیه

تحصیل با هزینه کم و همچنین امکانات فراوان باعث شده تا دانشجویان ایرانی اقدام به فرستادن درخواست برای دانشگاه ها بکنند. همچنین امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد تا بتوانید مقداری از هزینه های خود را پوشش دهید. دانشگاه های ترکیه سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند. هزینه تحصیل به طور میانگین 500 دلار می باشد اما باید توجه کنید که شهریه با توجه به رشته، شهر و مقطع متفاوت است. بنابراین برای اطلاع دقیق از هزینه های هر مقطع می توانید به مقالات زیر مراجعه کنید.

تحصیل کارشناسی در ترکیه

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل دکتری در ترکیه

دانشگاه ها در ترکیه به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- دانشگاه های دولتی.

۲- دانشگاه های نیمه خصوصی.

۳- دانشگاه های خصوصی.

تحصیل در ترکیه با آزمون ورودی SAT به زبان انگلیسی و یا آزمون YOS به زبان ترکی شروع می شود که شامل دروس پایه می باشد و بعد از قبولی در این آزمون بسته به رتبه، داوطلب وارد دانشگاه های (دولتی –نیمه خصوصی – خصوصی) می شود.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه نزدیک به هزینه های زندگی در ایران است. هزینه ی ماهانه ی زندگی در ترکیه حدودا بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لیر، می باشد. برای آگاهی دقیق تر و کامل تر می توانید روی لینک کلیک کنید.

دانشگاه های ترکیه

بعضی از دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم ایران نمی باشند ولی تعدادی نیز در این لیست قرار دارند. در بخش زیر دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را مشاهده می کنید.

 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه سابانجی
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه فنی استانبول

شرایط انتقال ازدانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی

پس از گذراندن ۶۰ واحد درسی در رشته مربوطه در ترکیه و با تایید این ۶۰ واحد در دانشگاه های مقصد با امکان انتخاب رشته ای نزدیک و مرتبط با رشته خود می توانید از ترم سوم مشغول به تحصیل در کشور دیگری شوید.  ازشرایط احراز انتقال از دانشگاهای ترکیه به دانشگاهای اروپایی و آمریکایی این است که دانشجویان می بایست دروس گذرانده شده در ترکیه را معادل سازی  evolution credit نمایند.

در همین معادل سازی دانشگاه ترم تحصیلی جدید دانشجویان مشخص خواهد شد.

از شرایط احراز انتقال از دانشگاه های ترکیه به دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به خصوص دانشگاه های انگلستان دو نکته ی مهم و قابل توجه این است:

۱) نمره ی معدل واحدهای گذرانده ۲/۵ از ۴ باشد.

۲) کسب حداقل نمره ۶ در آزمون آیلتس

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *