سوئد

تحصیل در سوئد 2020

در این مقاله به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک لازم برای تحصیل در سوئد در سال 2020 و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می پردازیم.  در صورت نیاز به مشاوره بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

کشور سوئد یکی از کشور های مرفه در شمال اروپا و در شبه جزیره اسکاندیناوی می باشد و با کشور های نروژ، فنلاند و دانمارک همسایه می باشد و جمعیت آن در حال حاضر به ده میلیون نفر می رسد. مساحت این کشور نیز نزدیک به 450 هزار کیلومتر مربع می باشد و واحد پول آن کرون می باشد.

همانطور که گفته شد این کشور یکی از کشور های پر درآمد و مرفه اروپا و جهان می باشد زیرا تورم آن تقریبا نزدیک به صفر می باشد و تقریبا جمعیت زیر خط فقر ندارد. تمامی این دلایل باعث شده که بسیاری از مردم تمایل به مهاجرت به این کشور را داشته باشند.

سوئد یکی از کشور های مهاجر پذیر در اروپا می باشد به طوری که در سال 2009 نزدیک به 105 هزار نفر به این کشور مهاجرت کردند. یکی از راه ها ورود به این کشور مهاجرت از طریق تحصیل در سوئد می باشد که در ادامه به بررسی شرایط و راه های آن می پردازیم.

شرایط تحصیل در سوئد

زبان رسمی کشور سوئد، سوئدی می باشد هر چند در گوشه کناره های آن به زبان های مختلفی مانند فنلاندی نیز صحبت می شود. این کشور در بخش آموزش نیز بسیار فعالیت می باشد به طوری که مدارس و دانشگاه های آن سطح علمی بسیار بالایی دارند.

در بخش آموزش عالی، کشور سوئد سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. زبان تحصیل در این کشور به مقطع مورد نظر بستگی دارد. هم اکنون نزدیک به 900 برنامه در مقطع ارشد و 100 برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد که می توانید برای تحصیل در آن اقدام کنید.

همچنین در مقطع دکترا نیز تعداد زیادی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که این نشان از تعداد زیاد مهاجرت تحصیلی به این کشور را دارد. دانشگاه های سوئد تا چند وقت قبل به صورت رایگان دانشجو می پذیرفتند اما مدت چند سالی است که دانشگاه ها اقدام به دریافت شهریه می کنند.

تحصیل در مقطع کارشناسی

همانطور که گفته شد هم اکنون نزدیک به 100 برنامه در مقطع کارشناسی وجود دارد. در مقطع لیسانس زبان ارائه رشته ها سوئدی می باشد و لذا لازم است شما به این زبان مسلط باشید هرچند برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

مدت زمان تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس بین 3 تا 4 سال می باشد و همانطور که گفته شد دانشگاه دارای شهریه می باشد که مقدار آن برای مقطع لیسانس بین 80000 کرون تا 170000 کرون در سال می باشد. این مقدار به شهر و دانشگاه بستگی دارد.

البته دانشجویان هفتگی 20 ساعت اجازه کار دارند و با این مدت زمان می توانند هزینه زندگی خود را تامین کنند. به طور معمول نیز بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه نمی شود. ترم ها در این مقطع در ماه های سپتامبر و ژانویه شروع می شود و شما جهت تحصیل در سوئد و پذیرش گرفتن باید مدارکی را ارائه کنید.

دانشنامه و ریزنمرات دبیرستان با حداقل معدل 16 و دانشنامه و ریزنمرات پیش دانشگاهی، مدرک زبان (حداقل آیلتس 6 یا تافل 75 یا مدرک زبان سوئدی ) ، رزومه و مدارک شناسایی را باید ارائه کنید. نکته حائز اهمیت این است که هزینه اپلیکیشن فی نیز در حدود 900 کرون می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

هم اکنون نزدیک به 900 برنامه در مقطع ارشد وجود دارد که هم به زبان انگلیسی و هم به زبان سوئدی ارائه می شود. یکی از مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد مدت زمان آن است که 1 تا 2 سال می باشد ولی دارای شهریه می باشد که بسته به نوع رشته متفاوت است و از 80 هزار کرون تا 250 هزار کرون می باشد.

دانشجویان در این مقطع می توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند ولی همچنان دانشجویان توانایی به انجام کار به مدت 20 ساعت در هفته می باشند. هم اکنون شروع کلاس های دانشگاه های سوئد بین آگوست و سپتامبر می باشد و ترم بعدی نیز بین ژانویه و فوریه است.

مدارک لازم جهت پذیرش کارشناسی ارشد شامل دانشنامه و ریز نمرات ترجمه شده کارشناسی با حداقل معدل 15 (البته بعضی دانشگاه ها متفاوت است)، مدارک دبیرستان و ریز نمرات و مدرک زبان می باشد. اپلیکیشن فی نیز مانند کارشناسی است.

تحصیل در مقطع دکترا

مقطع دکترا در کشور سوئد اکثرا به زبان انگلیسی می باشد و بین 4 تا 5 سال زمان می برد. یکی از مزیت های تحصیل در سوئد در این مقطع تحصیل به صورت رایگان می باشد و همچنین امکان دریافت بورس های تحصیلی مناسب وجود دارد. در این مقطع نیز شما توانایی کار کردن به مدت 20 ساعت را دارید.

در این دوره شما نیاز دارید تا به سوئدی نیز آشنا باشید و برنامه دکترا شما متناسب با مدرک لیسانس و ارشد و تز شما باشد. نمرات زبان شما نیز باید قابل قبول باشد و مدارکی مانند رزومه، انگیزه نامه، پروپوزال و توصیخ نامه را نیز باید ضمیمه کنید.

برای آگاهی از شرایط تحصیل در مقاطع مختلف در سوئد با مشاوران ما در هرمس اپلای تماس بگیرید.

هزینه زندگی در سوئد

به طور معمول هزینه زندگی در سوئد کم نمی باشد و ماهیانه در حدود 8000 تا 9500 کرون می باشد. شهر های دانشجویی این کشور مانند لینشاپینگ، لاند و استکلهم نیز به طور معمول بالای 10000 کرون است. با کار در این کشور می توانید از پس هزینه های زندگی خود به طور تقریبی بر بیایید.

دانشگاه های برتر جهت تحصیل در سوئد

 • دانشگاه لاند
 • دانشگاه KTH
 • دانشگاه استکهلم
 • دانشگاه اوپسالا
 • دانشگاه صنعتی چالمرز
 • دانشگاه گوتنبرگ
 • دانشگاه کارولینسکا

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • پاسپورت و کپی آن
 • تمکن مالی
 • پذیرش دانشگاه
 • بیمه مسافرتی
 • 2 قطعه عکس

جهت دریافت مشاوره در رابطه با تحصیل در سوئد با مشاورین ما در هرمس اپلای تماس حاصل کنید.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *