کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

با تحصیل در کانادا در سال 2021 این فرصت را برای خود ایجاد کنید تا با فرهنگ‌های جدید آشنا شوید. در این مقاله شرایط تحصیل، هزینه‌ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا را بیان می‌کنیم.

مهم‌ترین و محبوب‌ترین بخش‌ها برای تحصیل در این کشور شامل اونتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک می‌باشد که بسیاری از آن‌ها بهترین دانشگاه‌های جهان را شامل می شوند. برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های جهان هستند، زندگی در کانادا گزینه‌ی جذابی است. کانادا دارای دانشگاه‌هایی با رتبه‌های زیر ۵۰ در کل جهان می‌باشد.

شرایط ویژه یادگیری در کانادا

اگر معدل شما بالای ۱۵ و مدرک آیلتس ۶٫۵ دارید همین حالا با ما تماس بگیرید. 

 اگر مدرک زبان انگلیسی ندارید می‌توانید برای شرکت در کلاس‌های زبان کانادا اقدام کنید.

فهرست مطالب

تحصیل در کانادا

ابتدا در این ویدئو مسیر اپلای تحصیلی در کانادا را مورد بررسی قرار می دهیم. با ما همراه باشید:

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کشور کانادا در سطح بسیار بالای علمی قرار دارند و همین باعث شده دانشجویان ترغیب به تحصیل در کانادا گردند و از امکانات علمی و رفاهی این کشور در جهت پیشرفت استفاده کنند. دانشجویان می توانند در سه مقطع کارشناسی، ارشد و دکترا در کانادا تحصیل کنند ولی نکته مهم شهریه داشتن دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که گاهی شرایط را برای دانشجویان سخت می‌کند. بسته به نوع شهر و دانشگاه نیز زبان مورد نیاز که انگلیسی یا فرانسوی می‌باشد را باید فرا بگیرید.

نکته مهم شرایط سنی تحصیلی در کانادا می‌باشد. به طور کل دانشگاه‌ها شرایط سنی برای پذیرش دانشجو ندارند ولی طبیعتا سن پایین‌تر بر سن‌های بالا ارجحیت دارد. برای مقطع کارشناسی بهتر است زیر 21 تا 22 سال داشته باشید و برای مقطع ارشد بهتر است پایین‌تر از 28 سال باشید. برای مقطع دکترا نیز زیر 33 سال مناسب می‌باشد هرچند بسیاری از دانشگاه‌ها همچنان شرایط سنی ندارند.

از شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا می‌توان به شرط معدل اشاره کرد. برای اطلاع دقیق از هر معدل باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه فرمایید، همچنین برای تحصیل در این دانشگاه‌ها باید مدرک زبان داشته باشید. شرایط به صورت جزئی در هر مقطع متفاوت می‌باشد.

 • دانشنامه‌های مرتبط با مقاطع تحصیلی
 • مدارک زبان مانند آیلتس و تافل
 • پاسپورت
 • ترجمه مدارک اصلی مانند پاسپورت و شناسنامه و دیپلم
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • آزمون‌های GRE یا GMAT (در صورت نیاز)
 • اپلیکیشن فی
 • پورتفولیو (در رشته‌های هنری)

ویزای تحصیل در کانادا

برای گرفتن ویزای تحصیل در کانادا، هزینه‌ها باید در دو مرحله پرداخت شوند. مرحلۀ اول، هزینه‌های مربوط به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا می‌باشد که هزینۀ ثبت‌نام و شهریه را شامل می‌شود. در مرحلۀ دوم و در صورت گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، هزینه‌های مربوط به گرفتن ویزا مانند هزینه‌های سفارت و پروسه‌های قانونی مانند انگشت‌نگاری و غیره باید پرداخت شوند.

ویزای تحصیل در کانادا

یکی از پیش‌شرط‌های مهم برای گرفتن ویزای تحصیل در کانادا، گرفتن نمرات قابل‌قبول ادارۀ مهاجرت در یکی از آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه است. درصورتی که دانشجو یا دانش‌آموز چنین آزمون‌هایی را با نمرات قابل‌قبول نگذرانده باشد، باید قبل از ورود به هر یک از مؤسسات آموزشی این کشور، یک دوره زبان انگلیسی یا فرانسه را بگذراند. دانش‌آموزان و کسانی که زیر 18 سال سن دارند، نیازی به ارائۀ مدرک زبان معتبر ندارند. برای این گروه‌ها نیز، گذراندن یک دوره زبان انگلیسی الزامی است.

دانشجویانی که موفق به گرفتن ویزای تحصیل در کانادا می‌شوند، می‌توانند در هر دو هفته، 40 ساعت کار پاره‌وقت انجام دهند. در تعطیلات رسمی و بین ترمی برای دانشجویان خارجی امکان پرداختن به کارهای تمام‌وقت وجود دارد.

ویزای تحصیل در کانادا، به‌تنهایی اجازۀ تحصیل در این کشور را نمی‌دهد. بعد از ورود به کانادا، ویزای تحصیل در کانادا برای او بررسی می‌شود و در صورت تائید، یک نامۀ رسمی به عنوان study permit صادر می‌شود که همان مجوز تحصیل در کانادا برای فرد متقاضی می‌باشد.

فهرست مطالب

پادکست مهاجرت به کانادا را حتما گوش کنید

برای تحصیل در کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری باید چه کار کرد؟

ملزمات تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری در دانشگاه‌ها متفاوت هستند اما در کل مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن درمقطع دکتری شامل:

 1. مدرک ارشد در رشته‌ی مرتبط با نمرات بالا، سوابق و توانایی پژوهشی قابل اثبات
 2. مدرک زبان، با توجه به این که زبان کورس به فرانسه است یا انگلیسی (اگر زبان اول شما هیچکدام از این زبان‌ها نباشد و شما به این زبان‌ها درس نخوانده باشید نیاز به ارائه مدرک زبان می‌باشد)
 3. نمره‌ی بالا در امتحان GRE یا GMAT

 

در موارد خاص دانشجو می‌تواند بدون داشتن مدرک ارشد (accelerate admission) برای دکتری اقدام کند. لازمه‌ی آن این است که نمرات شما در دو سال اخر دوره‌ی لیسانس بسیار بالا و نزدیک به ۲۰ باشد و سوابق پژوهشی بسیار قوی مثل چاپ مقالات آی‌اس‌آی می‌باشد. (لازم به ذکر است که مدرک زبان در این مورد نیز لازم و ضروری می‌باشد)

دوره‌های دکتری در کانادا معمولا ۶ سال هستند. برای اپلای در این مقطع در کانادا باید در نظر داشته باشید که پروسه برای هر دانشگاه متفاوت است اما: تصمیم گیری راجع به کورسی که می‌خواهید برای آن اقدام کنید و در چه زمینه‌ای از رشته‌ی خود تحصیلاتتان را ادامه دهید و طبق آن استاد راهنمای خود را در دانشگاه‌ها شناسایی کنید. در نظر داشته باشید که نامه‌ی استاد راهنمایی که شما را پذیرفته برای روند اپلایتان ضروری می‌باشد.

دانشگاه های کانادا

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی می‌تواند به مدت ۳ تا ۴ سال با توجه به دانشگاه مقصد به طول انجامد. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز وابسته به دانشگاه و نوع مدرک بین ۱ تا  ۲ سال به طول می‌انجامد.  در کانادا انواع مراکز اموزشی متفاوتی وجود دارد.

 • ۱٫ دانشگاه‌ها مراکزی که امکان تحصیل در تمامی مقاطع و انجام کارهای تحقیقاتی وجود دارد.
 • ۲٫ کالج‌ها، مدرسه‌های هنر و… که گواهی و دیپلم و در برخی موارد مدرک لیسانس و فوق دیپلم را ارائه می‌دهند.

از آن‌جایی که دانشگاه‌های کانادا توسط دولت‌های استانی اداره می‌شوند، تفاوت‌هایی در این مورد می‌توان مشاهده کرد. به خصوص کبک در این مورد تفاوت قابل توجهی نسب به بقیه ایالت‌های کانادا دارد. به طور مثال دانش آموزان در کبک یک سال دوره‌ی دبیرستان را کم‌تر می‌گذرانند و باید یک سال در دوره‌ی یک ساله پیش دانشگاهی را در کالج بگذرانند.

برترین دانشگاه های کانادا
دانشگاه تورنتو
دانشگاه بریتیش کلمبیا
دانشگاه مک گیل
دانشگاه مک مستر
دانشگاه مونترال
دانشگاه آلبرتا
دانشگاه کلگری
5 دانشگاه برتر کانادا

رتبه بندی دانشگاه های کانادا

دانشگاه های معتبر کانادا

دانشگاه تورنتو با رتبه­ 18 اولین و برترین دانشگاه کانادا در سال 2021 شناخته شده است که به ترتیب پس از آن، دانشگاه بریتیش ­کلمبیا با رتبه 34 و دانشگاه مک­‌گیل با رتبه 40 در رنکینگ جهانی معتبر QS که به ترتیب در شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال از بزرگ‌ترین شهرهای کانادا قرار دارند، از بهترین دانشگاه‌های این کشور در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان هستند. دانشگاه‌های معتبر دیگری از جمله مک­مستر، آلبرتا، مونترال ، واترلو و وسترن با رتبه‌های زیر ۲۲۰ نیز در این رنکینگ قرار دارند.

رتبه جهانی دانشگاه 2021

کانادا رتبه 2021

دانشگاه

استان

شهر

 18 

1

دانشگاه تورنتو

انتاریو

تورنتو

 34 

2

دانشگاه بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا

ونکوور

 40 

3

دانشگاه مک گیل

کبک

مونترال

 69 

4

دانشگاه مک مستر

انتاریو

همیلتون

=۷۳

5

دانشگاه مونترال

کبک

مونترال

=۱۳۱

6

دانشگاه آلبرتا

آلبرتا

ادمونتون

=۱۴۵

7

دانشگاه اتاوا

انتاریو

اتاوا

=۲۰۰

8

دانشگاه کلگری

آلبرتا

کلگری

 201–250 

دانشگاه واترلو

انتاریو

واترلو

 201–250 

دانشگاه وسترن

انتاریو

لندن

 251–300 

=۱۱

دانشگاه دالهوسی

نوا اسکوشیا

هالیفاکس

 251–300 

=۱۱

دانشگاه لاوال

کبک

کبک سیتی

 251–300 

=۱۱

دانشگاه کوئین

انتاریو

کینگستون

 251–300 

=۱۱

دانشگاه سیمون فریزر

بریتیش کلمبیا

برنابی

 351–400 

=۱۵

دانشگاه مانیتوبا

مانیتوبا

وینیپگ

 351–400 

=۱۵

دانشگاه ویکتوریا

بریتیش کلمبیا

ویکتوریا

 401–500 

=۱۷

دانشگاه ساسکاچوان

ساسکاچوان

ساسکاتون

 401–500 

=۱۷

دانشگاه یورک

انتاریو

تورنتو

 501–600 

=۱۹

دانشگاه کارلتون

انتاریو

اتاوا

 501–600 

=۱۹

دانشگاه گوئلف

انتاریو

گوئلف

 501–600 

=۱۹

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

نیوفاندلند و لابرادور

سنت جانز

 601–800 

=۲۲

دانشگاه کنکوردیا

کبک

مونترال

 601–800 

=۲۲

دانشگاه لیک هد

انتاریو

خلیج تندر و اورلیا

 601–800 

=۲۲

Université du Québec

کبک

کبک سیتی

 601–800 

=۲۲

دانشگاه رایرسون

انتاریو

تورنتو

 601–800 

=۲۲

دانشگاه ویندزور

انتاریو

ویندزور

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه نیوبرانزویک UNB

نیوبرانزویک

فردریکتون

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی (UNBC)

بریتیش کلمبیا

شاهزاده جورج

 801–1000 

=۲۷

دانشگاه رجینا

ساسکاچوان

رجینا

 1001+ 

30

دانشگاه لثبریج

آلبرتا

لثبریج

در این ویدئو به توضیحاتی در مورد تحصیل در کانادا میپردازیم:

هزینه تحصیل در کانادا

یکی از دلایلی این که تحصیل در کانادا رونق گرفته است پایین بودن شهریه آن نسبت به کشورهایی مانند انگلیس و استرالیا می‌باشد. شما علاوه بر این که می‌توانید از بورس‌های مختلف تحصیلی استفاده کنید اجازه کار نیز دارید. برای اطلاع از میزان درآمد در این کشور مقاله‌ی حقوق و دستمزد در کانادا را مطالعه کنید.

شهریه دانشگاه‌ها بسته به شهر و دانشگاه متفاوت می‌باشد ولی در مقطع کارشناسی به طور کلی بالای 14 هزار دلار کانادا می‌باشد و برای مقاطع بالاتر تقریبا 16 هزار دلار کانادا می‌باشد. تحصیل در کانادا در رشته‌های هنری و پزشکی به طور کل گران‌تر از سایر رشته‌ها می‌باشد. هزینه‌های دانشجویان شامل هزینه‌های زندگی نیز می‌باشد که شما می‌توانید در مقاله هزینه زندگی در کانادا مطالعه بفرمایید. 

هزینۀ تحصیل در کانادا برای دوره‌های زبان

دوره‌های زبان در کانادا، براساس تعداد هفته مشخص شده برای هر دوره تعریف می‌شوند. هزینه‌های این دوره‌ها، معمولاً در هر شهر و استان کانادا متفاوت است ولی به‌طور کل، باید یک هزینۀ 4000 دلار کانادایی را برای این دوره‌ها در نظر گرفت. هزینۀ دوره‌های دوازده هفته‌ای زبان فرانسه در استان کبک، 3600 دلار کانادا و هزینۀ دوره‌های دوازده هفته‌ای زبان انگلیسی در شهر ونکوور مبلغی برابر با 4100 دلار کانادا است.

هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی

برای تحصیل در کانادا، دوره‌های تحصیلی فوق‌لیسانس دو سالۀ انواع رشته‌های مهندسی، طرفداران بسیاری در میان دانشجویان خارجی دارند. بیشتر دانشگاه‌های مطرح کشور کانادا، دوره‌های تکمیلی بسیار متنوعی را به دانشجویان مهندسی عرضه می‌کنند. هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی بسیار متفاوت است و به دانشگاه، شهر محل تحصیل و رشتۀ تحصیلی دانشجو بستگی دارد. متوسط شهریۀ سالانه برای تحصیل در کانادا در رشته‌های مهندسی، در مقطع لیسانس حدود 32000 دلار کانادا و در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری حدود 18000 دلار کانادا است.

هزینۀ تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی

رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی جزء بهترین، محبوب‌ترین و در عین حال گران‌ترین رشته‌های دانشگاهی در کشور کانادا هستند. گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها برای این رشته‌ها بسیار دشوار است. برای ورود به رشتۀ پزشکی در کشور کانادا، دانشجو باید در یک رشتۀ مرتبط مانند پرستاری، زیست‌شناسی، فیزیولوژی یا … مدرک لیسانس گرفته باشد و سپس برای رشتۀ پزشکی اقدام کند. معمولاً دوره‌های پزشکی از دو سال مطالعات غیربالینی و دو سال مطالعات بالینی تشکیل شده است. پس از پایان این دوره‌ها، دانشجویان به مدت 2 تا 5 سال، به عنوان رزیدنت در بیمارستان‌های کانادا کار خواهند کرد و پس از گذراندن امتحان‌های مربوطه، مجوز فعالیت پزشکی می‌گیرند.

هزینه‌های تحصیل در کانادا در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، بسته به نوع رشته و مقطع تحصیلی، از 14000 دلار کانادا تا 65000 دلار کانادا متغیر است. هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کانادا به مراتب بیشتر از دانشگاه‌های دولتی این کشور است.

خوابگاه‌های دانشجویی در کانادا

یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها در حین تحصیل در کانادا، هزینۀ مسکن است. برای اسکان، دانشجویان خارجی گزینه‌های متنوعی در اختیار دارند. اما بهترین و ارزان‌ترین گزینه برای مسکن در زمان تحصیل در کانادا، خوابگاه‌های دانشجویی هستند.

خوابگاه‌های دانشجویی در کشور کانادا به سه دسته تقسیم می‌شوند: رزیدنس هال (یا همان تالارهای اسکان، residence hall)، تاون هاوس (یا همان خانه‌های شهری، townhouses) و سوئیت یا آپارتمان. تالارهای اسکان در کشور کانادا، همانند خوابگاه‌های دانشجویی در کشور ایران هستند. این تالارها، ساختمان‌های چند طبقه‌ای هستند که تعداد زیادی اتاق دارند و در درون این اتاق‌ها، یک یا چند دانشجو اسکان داده می‌شوند و هر طبقه، دارای سرویس بهداشتی جداگانه است. این ساختمان‌ها، در درون کمپ‌های دانشگاهی ساخته می‌شوند. در برخی از کمپ‌ها، این خوابگاه‌ها مختلط و در برخی کمپ‌ها دانشجویان دختر و پسر از هم جدا هستند.

تاون هاوس‌ها، ساختمان‌های کوچکی هستند که در آنها 3 تا 6 دانشجو می‌توانند ساکن شوند و نسبت به خوابگاه‌های دانشجویی، گران‌تر هستند. در این خانه‌ها هر دانشجو اتاق مختص به خود را دارد ولی مکان‌های دیگر خانه، به‌صورت اشتراکی باید استفاده شوند.

آپارتمان‌های دانشجویی معمولاً سوئیت‌های کوچکی هستند که توسط یک یا چند دانشجو (بسته به تعداد اتاق‌ها) اجاره می‌شوند. هزینۀ اجارۀ آپارتمان‌های دانشجویی در مقایسه با گزینه‌های دیگر، بیشتر است.

بورسیه‌های دانشجویی برای تحصیل در کانادا

بیشتر بورسیه‌های دانشجویی توسط دانشگاه‌ها از سازمان تجارت، توسعه و امور اتباع خارجی دریافت شده و به دانشجویان واجد شرایط داده می‌شود. اکثر این بورسیه‌ها، به دانشجویان فوق دکتری، دکتری و برخی اوقات فوق‌لیسانس تعلق می‌گیرد و دانشجویان دوره‌های لیسانس معمولاً برای بورسیه‌های دانشجویی کاندید نمی‌شوند.

میزان بورسیه برای تحصیل در کانادا، در یک سال (طول دوره حداقل هشت ماه و حداکثر دوازده ماه)، حدود 60000 دلار کانادا است و برای برنامه‌های تحصیلی که دو سال، یعنی حداکثر 24 ماه طول بکشند، 120000 دلار کانادا می‌باشد.

بورسیه‌های دانشجویی برای تحصیل در کانادا

هزینه‌های تحت پوشش بورسیه‌های تحصیلی در کانادا عبارت هستند از شهریه دانشگاه (بسته به نوع بورسیه، کل یا قسمتی از شهریه هر ترم دانشجو پرداخت می‌شود)، هزینه‌های زندگی مانند مسکن، خوراک، آب و برق و گاز و حمل و نقل عمومی، هزینۀ خرید کتاب و لوازم‌التحریر، بلیت هواپیما برای برگشت به کشور اصلی و هزینۀ ویزای تحصیلی.

برای تحصیل در کانادا، بورسیه‌های تحصیلی دو نوع اصلی دارند: اول Bursary است که به دانشجویانی که نیاز مالی دارند تعلق می‌گیرد. برای درخواست این نوع بورسیه، یک فرم درخواست برای تعیین وضعیت مالی دانشجو به او داده می‌شود که باید پر شده و بازگردانده شود.

نوع دیگر بورسیه‌های تحصیلی در کانادا، Scholarshipها هستند که براساس مهارت‌ها و شایستگی‌های دانشجو به او تعلق می‌گیرد. برای گرفتن این نوع بورسیه، دانشجو باید درخواست دهد و مدارکی که نشان‌دهندۀ شایستگی او هستند را همراه با این درخواست به بخش بورسیۀ دانشگاه موردنظر خود ارسال کند. برخی بورسیه‌های تحصیلی، مانند بورسیۀ Entrance، به‌طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط داده می‌شود.

ویزای کار بعد از تحصیل

هنگامی که شما تحصیل در کانادا را به اتمام رساندید . میتوانید برای اخذ اقامت از طریق کار اقدام کنید. پس از پایان تحصیلات تا سه سال می‌توانید کار کنید که تنها یک بار داده می‌شود. با داشتن مجوز کار این امکان را خواهید داشت که به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کنید. دانشجویان پس از فراغت از تحصیل 180 روز مهلت یافتن کار دارند و می‌توانند درخواست خود را ارائه کنند. افراد باید سن بالای 18 سال داشته باشند و در یک برنامه تحصیلی شرکت کرده باشند. برای اخذ اقامت باید 5 سال قبل از درخواست 3 سال آن را در کانادا باشند همچنین باید مالیات آن را پرداخت کنند.

تحصیل در کانادا در مقایسه با تحصیل در کشورهایی مانند استرالیا و آمریکا مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. همچنین، امکان گرفتن ویزای تحصیلی از کشور کانادا در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی آسان‌تر است. تحصیل در کانادا، علاوه بر مقرون به صرفه‌تر بودن، مزایای دیگری نیز دارد. تعامل با دانشجویان از کشورهای مختلف، استفاده از یک سیستم آموزشی به روز و هدفمند و امکان کار در حین تحصیل از جمله مزایای تحصیل در کانادا هستند.

🔍در بخش زیر برایتان فرم آماده کرده‌ایم که با پر کردن آن کارشناسان هرمس اپلای با شما تماس خواهند گرفت و شرایطتتان را بررسی خواهند کرد.👇👇👇

  سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

  Related Posts

  4 thoughts on “تحصیل در کانادا

  1. مریم گفت:

   من کارشناسی گرافیک دارم پنج سال از فارغ التحصیلی ام میگدره و شاغل بودم اما بیمه پیوسته ندارم الان هم به تازگی ارشد قبول شدم با رتبه خوب اما رشته اش رو دوست ندارم زبان انگلیسی و فرانسه ام اوکی هستش بنطرتون شانسم برای گرفتن بورسیه در کانادا چطوره

   1. کارشناس هرمس گفت:

    سلام وقتتون بخیر .
    برای اخذ پذیرش از دانشگاه باید گپ تحصیلیتون رو حتما توجیه کنید و برای دریافت بورسیه هم باید ریز نمرات و معدل شما بررسی شود

  2. تینا رضوی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من 28 سالمه لیسانس دارم و بعد تحصیلم فقط 2 سال کار کردم الان تصمیم دارم از طریق تحصیل در کانادا مهاجرت کنم .
   لطفا راهنماییم کنید
   هر رشته ای باشه مشکلی ندارم

   1. کارشناس مهاجرت هرمس گفت:

    سلام . بله شما میتونید از طریق تحصیل در کانادا مهاجرت کنید. فقط باید اطلاعاتتون دقیق تر بررسی بشه و اینکه چه سالی مدرک لیسانستون رو گرفتید و این دوسال سابقه کار شما دوسال آخر بود پیوسته بوده یا خیر.
    مدرک لیسانستون رو از چه دانشگاهی دریافت کردید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *