ترکیه

تحصیل رایگان در ترکیه

دانشجویان بین‌المللی از تمام نقاط جهان می‌توانند برای تحصیل رایگان در ترکیه اقدام به دریافت بورس تحصیلی ترکیه به صورت سالانه کنند. اعطای بورسیه تحصیلی ترکیه به دانشجویان بین‌المللی، باعث شده تا افق‌های تجربیات آموزشی و فرصت‌های بین‌المللی برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل رایگان در ترکیه هستند، باز شود. بورس تحصیلی ترکیه به دانشجویان کلیه مقاطع در یک دانشگاه برجسته و مشهور ترکیه اعطا می‌شود. دانشجویانی که موفق به دریافت بورس تحصیلی ترکیه می‌شوند، می­توانند بدون هیچ‌گونه هزینه تحصیلی در ترکیه به صورت رایگان تحصیل کنند.

بورس تحصیلی ترکیه به دانشجویان واجد شرایط به منظور تقویت همکاری بین کشورها و ترویج درک متقابل بین مردم این کشورها اعطا می‌شود. این برنامه‌ها تنها از طریق وب‌سایت “www.turkiyeburslari.gov.tr” ساخته می‌شوند. کاندیداهای بین‌المللی باید از طریق سیستم نرم‌افزاری اطلاعات و مدارک مورد نیاز خود را تا 20 فوریه ارسال کنند. درخواست‌های بورس تحصیلی که از طریق ایمیل‌های معمولی، پیک یا دستی انجام می‌شود، پذیرفته نخواهد شد.

نحوه ­ی اپلای برای تحصیل رایگان در ترکیه

شما باید درخواست اعطای بورس تحصیلی ترکیه را تکمیل کنید.

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، باید فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید.

برنامه‌های با اسناد گم شده مدنظر قرار نخواهند گرفت. شما نباید هیچ اسنادی را به دانشگاه، ایمیل و یا پست کنید.

می‌توانید فرم درخواست آنلاین را در اینجا مشاهده کنید: https://apply.ku.edu.tr/gradapp

 

شرایط لازم برای دریافت بورس تحصیلی ترکیه

دانش آموزان برخی از کشورهای مختلف مجاز به اپلای این برنامه بورس تحصیلی می‌باشند. برخی از کشورها عبارت‌اند از پاکستان، آلمان، ایسلند، میانمار، ایالات‌متحده، امارات متحده عربی و غیره. با این حال، کشورهای دیگری نیز هستند که فقط برای برنامه‌های تحصیلات تکمیلی می‌توانند تقاضای بورس کنند. از سوی دیگر، این بدان معنا نیست که دانشجویان مقطع کارشناسی قادر به اپلای نخواهند بود.

هنگامی که متقاضی به سن قانونی برسد، معیار سختی وجود دارد.

برای دوره کارشناسی، نامزدها نباید زودتر از ژانویه سال 1997 به دنیا آمده باشند.

در حالی که برای مدرک کارشناسی ارشد، نامزدها نباید قبل از ژانویه 1988 متولد شده باشند.

برای مدارک دکتری، تاریخ ژانویه 1983 باشد و برای برنامه تحقیقاتی متقاضیان باید قبل از ژانویه 1973 متولد شده باشند.

تکمیل 70% از موارد موجود در فرم برای استفاده از برنامه کارشناسی مورد نیاز است.

تکمیل 75% از موارد موجود در فرم برای دکتری و کارشناسی ارشد مورد نیاز است.

تکمیل 90% از موارد موجود در فرم برای برنامه‌های مدرسه پزشکی مورد نیاز است.

هر فردی که دارای تابعیت ترکیه است یا قبلاً اقامت ترکیه را اخذ کرده است نمی­تواند برای این برنامه درخواست دهد.

دانش‌آموزانی که قبلاً در ترکیه تحصیل کرده­اند نمی‌توانند برای بورس تحصیلی درخواست دهند.

دانش‌آموزانی که انتخاب می‌شوند، باید اسناد خود را ارائه دهند، در صورتی که غیر از این از آن‌ها خواسته شود.

 

توضیحات لازم

بورس تحصیلی به متقاضیان موفق بر اساس بالاترین نمرات آن‌ها در آزمون‌های بین‌المللی یا ملی و نمرات دبیرستان یا دوره‌های کارشناسی‌شان اعطا می‌شود. بورس تحصیلی به هزینه‌های تحصیلی برای تحصیلات کامل یا جزئی اعطا می‌شود. بنابراین، خود دانشجویان عمدتاً مسئولیت تأمین هزینه‌های مسکن، زندگی و مسافرتشان را دارند.

تعدادی از بورس‌های تحصیلی در ترکیه وجود دارد. دو مورد اول، بورس تحصیلی دولتی وزارت آموزش و پرورش و بورس تحصیلی دولتی، فقط برای دانشجویان ترکیه‌ای یا دانشجویان کشورهای ترک‌زبان در دسترس هستند.

بانک توسعه اسلامی  (IBD) تأمین‌کننده اصلی بورس تحصیلی است. با این حال، این بورس در حال حاضر فقط به منظور تحصیل رایگان در ترکیه برای دانشجویان غنا، کنیا، مالاوی، مالدیو، میانمار، سیرالئون، سومالی، تانزانیا و اوگاندا است.

تحصیل رایگان در ترکیه برای دانش آموزان کشورهای دیگر در دانشگاه های ترکیه‌ بسیار دشوار است مگر آنکه توسط یک موسسه واحد ارائه شود و معیارهای این نهاد را تأمین کند.

 

بورس تحصیلی شایستگی

بسیاری از نهادها و برخی از دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویانی که دارای سابقه آکادمیک برجسته هستند، بورس تحصیلی شایستگی ارائه می‌کنند. این بورس تحصیلی به برنامه‌ای که دانشجو در طول دوره منظم تحصیل ثبت‌نام می‌کند (تمدید ممنوع است) اعطا می‌شود. مدت‌زمان عادی تحصیلی برای کسانی است که باید برنامه آمادگی زبان انگلیسی را طی کنند پنج سال و برای کسانی که به‌طور مستقیم به عنوان دانشجوی تازه‌وارد شروع به کار می‌کنند، چهار سال است. دانش آموزان در یک برنامه بورس تحصیلی شایستگی با توجه به نمراتشان، امتیازات و رتبه‌بندی‌شان قرار می‌گیرند. بورس تحصیلی شایستگی معمولاً (الف) هزینه‌های تحصیلی؛ (ب) هزینه‌های زندگی را از حقوق 10 ماهه؛ و (ج) هزینه خوابگاه را پوشش می‌دهد.

 

سایر بورس‌های تحصیلی برای تحصیل رایگان در ترکیه

دانشگاه‌ها منابع مالی اضافی را برای تحصیل رایگان در ترکیه، مستقل از بورس تحصیلی شایستگی ارائه می‌کنند. به عنوان مثال، بورس تحصیلی جزئی، مانند بورس تحصیلی موفقیت دانشگاهی، برای پرداخت درصد مشخصی از کل هزینه تحصیلی (هر جا بین 30 تا 50 درصد در مورد بورس تحصیلی موفقیت آکادمیک) است. تقریباً تمام دانشگاه‌های بنیادی بورس تحصیلی جزئی ارائه می‌کنند که بستگی به شایستگی‌های دانشگاهی متقاضی است و بین 20 تا 70 درصد از کل هزینه‌های تحصیل را پوشش می‌دهد.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *