کانادا

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی کانادا

در این مقاله سعی بر این است که به طور خاص به معرفی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا پرداخته شود تا مسیرهای ورود به این رشته های  پرطرفدار بررسی شده و به سوالات اصلی در این زمینه پاسخ داده شود. از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا امکان گذراندن دروس به زبان انگلیسی و مورد قبول بودن دانشگاه های پزشکی این کشور توسط وزارت بهداشت ایران می باشد.

برای تحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا چه شرایطی لازم است؟

یکی از روش های مناسب جهت مهاجرت به کانادا برای متقاضیان ، مهاجرت به روش تحصیلی است. کانادا به عنوان کشوری پیشرفته و توسعه یافته دارای دانشگاه های با رنکینگ بین المللی بالا و متدهای علمی معتبری است و دانشگاه ها از ورود دانشجویان بین المللی استقبال می کنند. از آنجا که اقتصاد کانادا رو به رشد می باشد بعد از پایان تحصیلات بازار کار مناسبی برای فارغ التحصیلان وجود خواهد داشت و بعد از پیدا کردن کار راه برای گرفتن اقامت دائم بسیار هموار می شود. .

جهت شروع تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کانادا  ارائه  دیپلم با معدل بالای ۱۵ در دوران دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و البته برای دانشجویان بین المللی ارائه  یکی از مدارک زبان آیلتس با حداقل نمره‌ی 6 یا تافل با نمره‌ی بالای ۹۵ الزامی می باشد. در صورتی که متقاضی مدرک زبان نداشته باشد می تواند با شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی در دانشگاه و یا کالج زبان سطح زبان خود را به حد مطلوب برساند.

سپس در یکی از رشته های پایه مثل زیست شناسی ، شیمی و ..  تحصیلات  دوره‌ی کارشناسی  خود را شروع می کند و با گذراندن این دوره که به عنوان  دوره Pre – Medicine شناخته می شود و برای همه اجباری است جهت شرکت در امتحان های ورودی آماده می شود.  برای شرکت در امتحان ورودی پزشکی دانشگاه لازم است که متقاضی دو سال اول دوره کارشناسی را به پایان برساند و نمره های خوبی کسب کند. سپس با شرکت در امتحان MCAT( Medical College Admission Test) برای رشته پزشکی  و آزمون دندان پزشکی DAT( Dental Aptitude Test)  و کسب امتیاز مطلوب می تواند وارد رشته پزشکی و دندانپزشکی شود.

آزمون MCAT

آزمون MCAT ،توسط انجمن کالج‌های پزشکی کانادا (AAMC) طراحی و برگزار می‌شود و آزمونی  استاندارد است که به صورت کامپیوتری می باشد. موارد آزمون شامل دروس زیست‌شناسی و بیوشیمی ؛ اصول شیمی و فیزیک ؛ آنالیز و مهارت‌های استدلالی ؛ اصول پایه روانشناسی ، علوم اجتماعی و زیستی رفتار موجودات زنده  می باشد.

شایان ذکر است که رقابت برای ورود به رشته پزشکی و دندانپزشکی در کانادا بسیار بالاست و کمیته های ارزیابی برای پذیرش قطعی دانشجو معیارهای مختلفی از جمله عملکرد آکادمیک و بهره هوشی شخص را حتما مورد توجه قرار می دهند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا به طور معمول حدود 6 سال زمان نیاز دارد.  یک دوره آموزش عملی 48 هفته ای هم در این دوره در یک بیمارستان یا کلینیک گذرانده می شود. البته دوره تحصیل دندانپزشکی در کانادا می تواند طی  5 سال به اتمام برسد.

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا از 12000 دلار در هر سال شروع می شود که با شهریه های رشته های مشابه در بسیاری از کشوره به ویژه آمریکا رقابت میکند  و بسیار مطلوب تر است. باید این موضوع را در نظر داشت که دانشجویان می توانند در زمان تحصیل در کانادا از بورسیه های تحصیلی و همچنین وام های دانشجویی استفاده کنند. حتی این امکان وجود دارد که هزینه های تحصیلی را به صورت اقساطی پرداخت کنند. به علاوه دانشجو می تواند در هفته 20 ساعت کشغول به کار باشد و هزینه های زندگی  را به این روش کسب کند. باید در نظر داشت که حداقل دستمزد در کانادا 13 دلار می باشد.

درآمد فارغ اتحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در کانادا جزو درآمدهای بالاست و انگیزه بسیار مناسبی برای ارامه تحصیل در این رشته ها فراهم میاورد.

از دانشگاه هایی که امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا در آن ها وجود دارد می توان به دانشگاه تورنتو ، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا و … اشاره کرد.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *