خرید ملک در ترکیه همراه با اقامت

خرید-ملک-در-ترکیه-همراه-با-اقامت

یکی از سریعترین و مطمئن ترین راه های اخذ پاسپورت، خرید ملک در ترکیه می باشد. در گذشته سیاست­ های دولت ترکیه برای جذب سرمایه و سرمایه­ گذاران خارجی بسیار سخت­گیرانه بود، به نحوی که برای اخذ اقامت و پاسپورت با خرید ملک درکشور ترکیه و یا سرمایه­ گذاری، به ترتیب شما نیاز به سرمایه یک میلیون و سه میلیون دلاری داشتید.  با تغییر سیاست ­های دولت ترکیه و تسهیل در امور جذب سرمایه و سرمایه­ گذار، از تاریخ 19 سپتامبر 2018 مبالغ ذکر شده کاهش پیدا کرد و اخیرا شما می ­توانید با پرداخت تنها 250 هزار دلار آمریکا اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه کنید.

بررسی ها نشان می دهد که هزینه خرید مسکن توسط قشر متوسط جامعه در ترکیه حدود 177000 دلار می باشد. دولت ترکیه حداقل هزینه خرید ملک برای افراد خارجی که قصد اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه از طریق خرید ملک دارند را کمی بیش از این مبلغ، یعنی 250000 دلار تعیین کرده است. در واقع طبق برنامه دولت ترکیه برای جذب سرمایه های خارجی، حجم معاملات خرید ملک در سال جاری از 4.6 میلیارد دلار به 10 میلیارد دلار افزایش یافته و پیش بینی می شود که این رقم در سال آتی به 20 میلیارد دلار برسد.

دولت ترکیه معتقد است که اخذ پاسپورت با خرید ملک در این کشور  معامله ای دوسر برد برای طرفین بوده و تمام تسهیلات لازم را برای افزایش حجم این معاملات و در نتیجه افزایش ساخت و ساز در مناطق خوش آب و هوا و خوش منظره ترکیه فراهم خواهد آورد.

خرید ملک درترکیه با قیمت مناسب

ترکیه کشوری پهناور با گزینه های فراوانی برای خرید ملک و اخذ اقامت بوده که قیمت آنها با وجود افزایش قیمت های سال های اخیر، هنوز در قیاس با سایر کشورهای توریستی مناسب می باشد. بطوری که خرید یک آپارتمان دوخوابه فول امکانات با منظره رو به دریا در مناطق توریستی و خوش آب و هوا با قیمتی زیر 100 هزار پوند ممکن خواهد بود.

لازم به ذکر است که تنوع املاک ترکیه به قدری بالاست که تمام افراد با هر وسع مالی می توانند برای خرید ملک هایی از قبیل ویلاهای لوکس طراحی شده توسط شرکت های بزرگ ساختمانی تا واحد های آپارتمانی معمول اقدام کنند.

نمایی از دریای اژه

چند دلیل برای خرید ملک در ترکیه

در سال 2019 بیش از 45 هزار مورد خرید ملک توسط خارجی‌ها در ترکیه گزارش شده است. کمااینکه بسیاری از این افراد ایرانی بوده‌اند. محبوب‌ترین شهر ترکیه برای مهاجران و سرمایه‌گذاران خارجی استانبول است؛ چرا که این شهر مرکز توریستی، اقتصادی و آموزشی کشور ترکیه است اما درصد تقاضای مشتریان برای املاک در شهرهای ساحلی دریای اژه و مدیترانه نیز در سال‌های گذشته بسیار زیاد شده است. در ادامه مطلب شما را با چندین مورد از دلایل خرید ملک در ترکیه آشنا می‌کنیم.

چند دلیل برای خرید ملک در ترکیه

1. پایین آمدن نرخ لیر
کسانی که در سال‌های گذشته مشاهده‌گر نرخ لیر در ترکیه بودند می‌توانند روی این حرف ما صحه بگذارند که نرخ لیر در ترکیه به نسبت 5 یا 6 سال گذشته به‌شدت افت کرده است. برای مثال در سال 2015 هر یک دلار آمریکا برابر با 3 لیر بود اما امروزه این مقدار به چیزی حدود 13 لیر رسیده است.

این موضوع برای سرمایه‌گذاران ارز خبر خوبی نیست اما برای خریداران ملک در ترکیه خبر خوبی است؛ چون قیمت مسکن در ترکیه به نسبت کم‌ارزش شدن لیر، بالا نرفته است و از قیمت‌های بسیار مناسبی برخوردارند. این موضوع همچنین برای افراد ایرانی نیز خبر خوبی محسوب می‌شود؛ چرا که باتوجه‌ به افت هر دو ارز ریال ایران و لیر ترکیه قیمت مسکن‌های ترکیه برای شهروندان ایرانی نیز خیلی گران‌تر نشده است.

تعداد واحدهای فروخته شده در ترکیه به اتباع خارجی

2. ارزان‌تر از بقیه مقاصد توریستی
بسیاری از افراد هستند که خرید ملک در ترکیه را صرفا برای مقاصد گردشگری می‌خواهند. مثلا می‌خواهند تا در کشوری دیگر ملکی را برای تعطیلات و استراحت داشته باشند، حال کشور ترکیه به نسبت کشور‌های مشابه خود به‌خصوص در سواحل شمالی مدیترانه (به نسبت کشورهایی مانند فرانسه، پرتغال و اسپانیا) از املاک کنار دریای با قیمت بسیار مناسب‌تری برخوردار است.

برای مثال شما در تکیه می‌توانید یک واحد آپارتمانی کنار دریا را تقریبا با حداقل قیمت 40 هزار پوند بخرید که به نسبت کشوری مانند اسپانیا نصف قیمت آن را دارد! البته برای خرید چنین ملک‌هایی در ترکیه باید بادقت آن‌ها را خریداری کنید چون بعضا در مناطق روستایی هستند و نیاز به تعمیرات دارند.


3. معماری به‌روز ساختمان‌ها
تا قبل از سال 2000 در ترکیه معماری و عمر ساختمان‌ها بیشتر قدیمی بود و ساختمان با نمای مدرن و جذاب بسیار سخت پیدا می‌شد. اما از سال 2000 به بعد با برنامه‌هایی که دولت ترکیه جهت نوسازی و مدرن کردن املاک شهرهای خود در پیش گرفت، ساخت‌وساز و استفاده از نمای مدرن در ترکیه قوت گرفتند.

شرایط به‌گونه‌ای پیش رفت که امروزه شما در شهرهای مختلف ترکیه ساختمان‌هایی با نماهای زیبا و مدرن مختلف را می‌توانید پیدا کنید. انواع ساختمان‌های مدرن، ساختمان‌های سبز و دوستدار طبیعت و همچنین ساختمان‌های گران‌قیمت برای میلیونرها امروزه به‌سادگی در ترکیه قابل پیدا کردن هستند. به طوری که در بخش اروپایی استانبول این نوسازی و مدرنیزه شدن قابل‌مشاهده است. همچنین املاک نوساز ترکیه باتوجه‌به قیمت مناسبی که دارند، فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیز هستند.

 

یک ویلای مدرن در منطقه کالکان ترکیه

4. هزینه زندگی در ترکیه
اگر بخواهیم ترکیه را با سه مقصد اروپایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم مقایسه کنیم، کشور ترکیه به‌مراتب هزینه زندگی کمتری به نسبت آن‌ها دارد. برای مثال در ترکیه قیمت آب و برق بسیار پایین‌تر از پرتغال، اسپانیا و فرانسه (مقاصد ساحلی شمال مدیترانه) است.

همچنین در ترکیه شما هزینه‌ای بابت اشتراک تلویزیون پرداخت نمی‌کنید و از بسیاری از مالیات‌های اضافه بر سازمان معاف هستید. طبق گفته تعدادی از متخصصان هزینه زندگی در ترکیه به طور میانگین 55 درصد پایین‌تر از کشور‌های اشاره شده است. همین موضوع بسیاری از سرمایه‌گذاران را ترغیب به خرید ملک در ترکیه کرده است.


5. سبک زندگی و آب‌وهوا
در سال 2021 چیزی حدود 52 میلیون نفر از ترکیه بازدید کرده‌اند. علاوه بر این موضوع جوامع مهاجر بسیار زیادی نیز در ترکیه زندگی می‌کنند. حال دلیل این محبوبیت کشور ترکیه نزد مردم دیگر نقاط جهان چیست؟ یکی از دلایل آن به طبع آب‌وهوای مطبوع ترکیه است.

تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد همچنین آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای، آب‌وهوای دلپذیری را در کشور ترکیه ایجاد کرده است. علاوه‌برآن سبک زندگی گرم و دوستانه مردم محلی در ترکیه، غذاهای محلی خوشمزه، مکان‌های فراوان دیدنی و تاریخی و خریداران بسیاری را برای خرید در این کشور ترغیب می‌کنند.

 

مقبره مولانا در شهر قونیه

 6. طرح سرمایه‌گذاری شهروندی
بسیاری از کشورهای جهان برای جذب سرمایه خارجی طرح‌هایی را در قالب سرمایه‌گذاری در ازای گرفتن اقامت کشور خود به اجرا می‌گذارند. در این طرح‌ها شما با خرید املاک و مستغلات کشور میزبان و یا راه‌اندازی کسب‌وکار در آن کشور، اقامت کشور میزبان را دریافت می‌کنید.

حال ترکیه یکی از بهترین شرایط سرمایه‌گذاری را بین کشورهای اروپایی و حتی جهان دارد. شما با خرید ملکی به ارزش حداقل 250 هزار دلار در ترکیه و نگهداری آن به مدت سه سال می‌توانید ویزای کشور ترکیه را به دست آورید. این مبلغ برای سرمایه‌گذاری به نسبت کشورهای اروپایی دیگر بسیار پایین است. برای مثال شما برای گرفتن ویزای طلایی کشور پرتقال باید حداقل 900 هزار دلار سرمایه‌گذاری کنید. با این تفاسیر اقامت در ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری شهروندی نیز بسیار طرح مناسبی است.


7. شهرهای متنوع
در ترکیه اکثر مهاجران خارجی برای خرید مایحتاج خود به استانبول مراجعه می‌کنند اما اکثر آن‌ها ترجیح می‌دهند در سواحل دریای اژه و سواحل جنوبی مدیترانه زندگی کنند. مقاصد مختلف ترکیه مانند آنتالیا که به گفته بسیاری از توریست‌ها بهترین سواحل را دارد، همچنین شهری مانند کالکان به داشتن ویلاهای بزرگ و بسیار زیبا و البته گران‌قیمت معروف است، در بین بهترین مناطق جای می‌گیرند.

مناطق توریستی دیگر مانند بلیک که به مرکز گلف معروف است، همچنین ساحل کلیس، یالیکاواک و دیدیم از مناطق پرطرفدار دیگر در ترکیه هستند. به‌طورکلی تعدد شهرها و مناطق زیبا در ترکیه دست شما را در همه موارد برای خرید ملک در ترکیه باز گذاشته‌اند.

 

نمایی از ساحل کلیس در ترکیه

8. سرعت و راحتی خرید ملک در ترکیه
خریداران خارجی معمولا نگرانی‌هایی را بابت خرید ملک در کشوری دیگر دارند که معمولا این نگرانی‌ها ناشی از نداشتن اطلاعات درباره قوانین کشور میزبان است. اما تجربه ثابت کرده که خرید املاک در ترکیه برای اتباع خارجی بسیار راحت‌تر از کشورهای اروپایی دیگر است.

توصیه ما به شما این است که هنگام خرید ملک در ترکیه یک وکیل استخدام کنید. هرچند که قوانین ترکیه خیلی سخت‌گیرانه نیستند اما بهتر است که یک وکیل استخدام کرده باشید. همچنین برای انتقال مالکیت و کارهای قانونی دیگر شما نیاز به یک نفر برای ترجمه اسناد قانونی نیازمندید.

این کار برای آن است که از تمام روند خرید و فرایندهای اتفاق افتاده در طول آن با خبر باشید. اگر همه امور مالی شما درست باشند و خانه‌ای که خریداری کردید نیز آماده باشد، شما می‌توانید به راحتی چیزی در حدود 3 تا 6 هفته از شروع فرایند، خانه خود را تحویل بگیرید.

 

شرایط خرید ملک در ترکیه

افراد خارجی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، باید ملکی که خریداری می‌کنند در یک منطقه شهری واقع شده باشد. منظور از این جمله آن است که آن منطقه حداقل یک شهرداری در خود داشته باشند. در واقع ملکی که خریداری می‌کنند نباید در مناطق روستایی یا در زمین‌های خالی خارج از مناطق نظامی باشند.

برای آنکه خریدار خارجی بتواند زمینی را به نام خودش کند، باید به اداره ثبت زمین‌های منطقه موردنظر برود. پس از بررسی مدارک و شرایط لازم توسط اداره ثبت زمین آن منطقه، فرایند انتقال مالکیت زمین به خریدار خارجی انجام می‌شود. لازم به ذکر است تمام طی فرایند انتقال مالکیت، تمام مدارک مربوط به خرید زمین باید به اداره داده شود.

 

نمایی از برج های واقع در استانبول

ویدئو خرید ملک در ترکیه با توجه به قوانین جدید

Play Video about خرید ملک در ترکیه

مالیات و عوارض خرید ملک در ترکیه

هنگام انجام مراحل خرید ملک در ترکیه، یک و نیم درصد از مبلغ تراکنش شده، به‌عنوان مالیات یا کارمزد به دولت ترکیه از طرف هر دو طرف خریدار و فروشنده پرداخت می‌شود. البته این مقدار به‌تازگی به یک و نیم درصد رسیده و قبلا مقدار این مالیت یک درصد بود.

همچنین بعد از خرید ملک هر ملک باید سالانه به شهرداری آن منطقه مالیاتی با نرخ 3/0 درصد برای املاک خصوصی پرداخت کند. ساختمان‌هایی که به‌تازگی در ترکیه ساخته می‌شوند تا 5 سال از پرداخت مالیات سالانه معاف هستند.

تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد ترکیه

امروزه همه‌گیری ویروس کرونا درجهان، اقتصاد بسیاری از کشورها را تحت تاثیر خود قرار داده است. حال طبق گزارش‌های منتشر شده از سازمان جهانی همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) ترکیه سومین کشوری در جهان است که کمترین ضربه اقتصادی از کرونا را خورده است.

در طول همه‌گیری ویروس کرونا کشور ترکیه همچنان به فعالیت‌های اقتصادی و ساخت‌وسازهای خود ادامه داد و بسیاری از پروژه‌های عمرانی جدید ترکیه در حاشیه دریای سیاه و مدیترانه به‌زودی به اتمام می‌رسند. لازم به ذکر است که ترکیه همچنان یکی از سریع‌ترین اقتصادهای رو به پیشرفت دنیا را دارد و با درصد رشد اقتصادی 5/5 درصد، یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه رشد اقتصادی است. باتوجه‌به رشد اقتصادی خوب ترکیه، همواره نگاه بسیاری از سرمایه‌گذاران حتی در زمان کرونا، معطوف به این کشور بوده است.

 

آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید ملک در ترکیه هست؟

جواب این سوال بله هست. باتوجه‌به سیاست جذب سرمایه خارجی‌ای که دولت ترکیه در سال 2018 وضع کرد، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در ترکیه به‌شدت پایین آمد و فرصت بسیار مناسبی را برای افراد خارجی فراهم کرد تا به خرید ملک در ترکیه رو بیاورند.

با توجه به اقتصاد پویا، نسل جوان فعال در ترکیه و همچنین تولید ناخالص داخلی مناسب این کشور، اعتماد سرمایه گذار خارجی به ترکیه جلب شده و از این فرصت مناسب سرمایه‌گذاری استفاده می‌کند. با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و تاثیر آن بر جهان، همچنان با توجه به کاهش ارزش لیر و پویایی اقتصاد ترکیه، شرایط بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت در ترکیه فراهم شده است.

خرید ملک درترکیه تا اخذ پاسپورت

مدت زمان خرید ملک تا اخذ پاسپورت حدود 8 تا 12 هفته زمان می برد و پس از اخذ اقامت ترکیه ، می توانید برای اخذ اجازه کار در خاک ترکیه هم اقدام کنید.

 در مورد خرید ملک در این کشور همواره توصیه شده که با توجه به فعالیت افراد سودجو در بازار خرید ملک درکشور  ترکیه، در مورد اعتبار و مجوزهای شرکت هایی که با آنها معامله می کنید مطمئن شوید. به علاوه، از آنجایی که قوانین خرید و فروش در کشورها با یکدیگر متفاوت می باشد، هرگز به صورت شخصی و با افرادی که مستقیما ملکی را به شما پیشنهاد می دهند وارد معامله نشوید و معاملات خود را تنها از طریق شرکت ها و موسسات مجاز پیگیری کنید. کارشناسان با تجربه ما در زمینه خرید ملک درکشور  ترکیه، در تمام مراحل خرید و اخذ پاسپورت در کنار شما خواهند بود.

 

مزایای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه

ترکیه حدود 82 میلیون نفر جمعیت دارد و اکثر مردم آن را مسلمانان سنی تشکیل می ­دهد. این کشور که آب و هوای بسیار خوبی هم دارد، از سه طرف به دریا راه داشته و پس از سوریه، بیشترین مرز خاکی را با ایران دارد. در کنار اقوام ترک، کردها و ارمنی ها نیز در این کشور زندگی می کنند و تفاوت های قومی و مذهبی هیچ تاثیری در روابط اجتماعی این کشور ندارد.

اخیرا با تسهیل شرایط دریافت پاسپورت ترکیه، افراد زیادی مخصوصا از خاورمیانه برای اخذ پاسپورت ترکیه اقدام می کنند که دولت ترکیه این موضوع را کاملا همسو با اهداف آتی خود می داند. لازم به ذکر است که از مزایای داشتن پاسپورت ترکیه، سفر به حدود 148 کشور دنیا نظیر کشورهای آمریکای لاتین و مرکزی، شرق اروپا و کشورهای حوزه شنگن ، آفریقای جنوبی و بخش­هایی از آسیا بدون نیاز به اخذ ویزا می­ باشد.

مزایای اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه

سوالات متداول

شما می ­توانید با پرداخت تنها 250 هزار دلار آمریکا اقدام به اخذ پاسپورت ترکیه کنید

خرید یک آپارتمان دوخوابه فول امکانات با منظره رو به دریا در مناطق توریستی و خوش آب و هوا با قیمتی زیر 100 هزار پوند ممکن خواهد بود

مدت زمان خرید ملک تا اخذ پاسپورت حدود 8 تا 12 هفته زمان می برد و پس از اخذ اقامت ترکیه ، می توانید برای اخذ اجازه کار در خاک ترکیه هم اقدام کنید

جواب این سوال بله هست. باتوجه‌به سیاست جذب سرمایه خارجی‌ای که دولت ترکیه در سال 2018 وضع کرد، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری در ترکیه به‌شدت پایین آمد و فرصت بسیار مناسبی را برای افراد خارجی فراهم کرد تا به خرید ملک در ترکیه رو بیاورند.

  • آب و هوای بسیار خوب 
  • بیشترین مرز خاکی با ایران
  • شباهت قومی و مذهبی
  • تسهیل شرایط دریافت پاسپورت ترکیه
مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زهرا قاسمی

سلام روزتون می خواستم بدونم با خرید ملک در ترکیه میتونم اقامت دائم برای خانواده م رو هم بگیرم ؟؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  زهرا قاسمی

سلام بله اقامت از طریق خرید ملک امکان همراه شدن خانواده با شخصی که اقدام میکنه رو داره ولی بسته به شرایط مختلف هر فرد زمان مختلفی داره

مقالات پیشنهادی :

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار