استرالیا

دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر + شهریه

بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

در این مقاله بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر را بررسی خواهیم کرد. تکنولوژی دیجیتال ظرف چند دهۀ گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است. به همین دلیل است که تحصیل در رشته‌های کامپیوتر و فناوری اطلاعات می‌تواند آیندۀ شغلی درخشانی را برای فارغ‌التحصیلان این رشته به ارمغان بیاورد. فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلانی که در دانشگاه‌های مطرح بین‌المللی در رشتۀ کامپیوتر تحصیل کرده‌اند، روز به روز بیشتر و متنوع‌تر می‌شود.

دانشگاه‌های استرالیا نیز باتوجه به نیاز روزافزون بازار به مهندسین و کارشناسان حوزه‌های مختلف رشتۀ کامپیوتر، برنامه‌های تحصیلی مختلفی در مقاطع مختلف برای این رشته عرضه می‌کنند. در این مقاله بهترین دانشگاه‌های استرالیا برای رشته کامپیوتر را معرفی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر کدام هستند؟

دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

تقریباً در همۀ دانشگاه‌های استرالیا، رشتۀ کامپیوتر تدریس می‌شود. با این همه، با‌توجه به اهمیتی که امروزه دانشگاه محل تحصیل در فرآیندهای استخدامی دارد، رویای بیشتر دانشجویان گرفتن پذیرش از دانشگاه‌هایی است که در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌ها در رتبه‌های بالاتری قرار دارند.

کشور استرالیا موطن نزدیک به 43 دانشگاه بزرگ است که همۀ این دانشگاه‌ها بیش از یک پردیس دانشگاهی دارند و زیرمجموعه‌های دانشگاهی آنها در چندین استان و قلمرو استرالیا گسترده شده است. در همۀ این دانشگاه‌ها، رشتۀ کامپیوتر و زیرمجموعه‌های آن جایگاه ویژه‌ای دارد و در میان دانشجویان نیز (که علاوه بر کسب آگاهی به‌دنبال پیدا کردن جایگاه‌های شغلی خوبی و با درآمد بالا چه در کشور خود و چه در کشورهای دیگر هستند) محبوبیت فراوانی دارند.

براساس رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها، 36 دانشگاه از کشور استرالیا در رتبه‌های بالای 100 قرار دارند. اما بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر کدام هستند؟ در ادامه، به معرفی هفت دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر و مقاطع تحصیلی عالی برای رشتۀ کامپیوتر در این دانشگاه‌ها و … می‌پردازیم.

دانشگاه نیو ‌ساوث ولز

1. دانشگاه نیو ‌ساوث ولز (UNSW) از دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

دانشگاه نیو‌ ساوث ولز در سال 1949 در حومۀ کنزینگتون شهر سیدنی تأسیس شده است. این دانشگاه، جزء دانشگاه‌های تحقیقاتی برتر استرالیا به‌شمار می‌رود که در رتبه‌بندی جهانی دانشگاه‌های دنیا، در رتبۀ 49ام قرار گرفته و در میان دانشگاه‌های برتر کشور استرالیا، رتبۀ چهارم را از آن خود کرده است. صرف‌نظر از رتبه‌بندی جهانی و کشوری، در سال 2021، این دانشگاه رتبۀ اول بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر را به‌دست آورده است.

مقاطع تحصیلی عالی در اولین دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر، لیسانس، فوق‌لیسانس و بالاتر هستند.

دوره‌های تحصیلی مقطع لیسانس برای رشتۀ کامپیوتر در حوزه‌های بیوانفورماتیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار، و علوم کامپیوتر ارائه می‌شوند. در این دوره‌های تحصیلی لیسانس، دانشجویان اولین دانشگاه از میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر مباحث مختلفی از معماری کامپیوتر گرفته تا آشنایی با سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری و طراحی آنها را می‌آموزند و به مهارت‌ها و دانشی که لازمۀ ورود آنها به بازار کار و موفقیت شغلی آنها در آینده است، مجهز می‌شوند.

دوره‌های فوق‌لیسانس کامپیوتر دانشگاه UNSW، تخصصی‌تر و از دو نوع آموزش‌محور و پژوهش‌محور هستند. مدرک فوق‌لیسانس کامپیوتر دانشگاه نیو ساوث ولز، یکی معتبرترین مدارک پایۀ فوق‌لیسانس در سرتاسر جهان است. برنامه‌های ارائه شده برای این دوره، بسیار متنوع و منعطف هستند.

این دانشگاه یکی از پیشگامان در زمینۀ نوآوری‌ها و تحولات تکنولوژیکی از طریق پژوهش، انتشار داده‌ها و اطلاعات جدید و تعاملات اجتماعی بین دانشگاهی است. مقطع دکتری رشتۀ کامپیوتر اولین دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر از نوع پژوهش‌محور است و اساتید این دانشگاه، به‌دنبال دانشجویان دکتری می‌گردند که ایده‌ها و راهکار نوآورانه‌ای برای مسائل و مشکلات مربوط به سیستم‌ها و شبکه‌های کامپیوتری دارند و می‌خواهند در این زمینه‌ها پژوهش کنند.

همان‌طور که گفتیم دانشگاه نیو ساوث ولز یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر بوده و به‌همین دلیل، اخذ پذیرش از آن برای دانشجویان خارجی به‌ویژه در مقطع کارشناسی بسیار دشوار است. در واقع، هرچه توانمندی‌های دانشجو و نمرات و دستاوردهای او در مقاطع پایین‌تر، بهتر و بیشتر باشد، شانس پذیرش او بیشتر خواهد بود. برای رشتۀ کامپیوتر در همۀ مقاطع، گرفتن حداقل نمرۀ کل 6.5 از آزمون IELTS ضروری است.

موعد ثبت‌نام برای مقاطع تحصیلی مختلف در دانشگاه UNSW

آخرین موعد ثبت‌نام برای مقاطع کار‌شناسی و کارشناسی ارشد آموزش‌محور، برای نیم‌سال اول، 30 نوامبر (9 آذر) و برای نیم‌سال دوم، 31 می (10 خرداد) است. برای دوره‌های پژوهش‌محور فوق‌لیسانس و دکتری، موعد ثبت‌نام مشخصی تعیین نشده است.

شهریۀ رشته‌های کامپیوتر در مقاطع مختلف در دانشگاه UNSW 

شهریۀ هر واحد از دروس ارائه شده در دانشگاه UNSW برای رشته‌های کامپیوتر در مقطع کارشناسی، 995 دلار استرالیا، برای مقاطع کارشناسی ارشد آموزش‌محور، 985 دلار استرالیا و برای دوره‌های پژوهش‌محور کارشناسی ارشد و دکتری، 1000 دلار استرالیا است.

تحصیل در بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر ارزان نیست. در حالت کلی، برای دوره‌های کارشناسی ارشد آموزش‌محور دانشگاه UNSW که محبوبیت زیادی در میان دانشجویان ایرانی دارند، شهریۀ سالانه مبلغی در حدود 36000 هزار دلار استرالیا است. علاوه بر این مبلغ، هزینۀ استفاده از خوابگاه، لوازم‌التحریر و هزینه‌های زندگی مانند خورد و خوراک، پوشاک و حمل‌ونقل هم اضافه می‌شوند. به‌طور متوسط، هزینۀ زندگی یک فرد در شهر سیدنی و حومۀ آن، مبلغی بالاتر از 4000 دلار استرالیا در هر ماه خواهد بود.

دانشگاه فنی سیدنی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

2. دانشگاه فنی سیدنی (UTS)

دانشگاه فنی سیدنی (UTS) در سال 1893 در شهر سیدنی تاسیس شده است. این‌ دانشگاه، یکی از دانشگاه‌های پیشرو در عرصۀ کامپیوتر و فناوری‌های روز است و در ردیف دوم بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر و بعد از دانشگاه نیو ساوث ولز قرار می‌گیرد. این دانشگاه در رتبۀ 46ام برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

دومین دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر و زیرمجموعه‌های آن، برنامه‌های متنوعی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد. شعار دانشکدۀ علوم کامپیوتر دانشگاه فنی سیدنی، استفاده از روش‌های آموزشی نوآورانه و به‌روز است

که باعث می‌شود دانشجویان از روش‌های آموزشی که تلفیقی از آموزش آنلاین و حضوری هستند، بهره‌مند شوند.

برنامه‌های تحصیلی دانشکدۀ کامپیوتر دومین دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر، در زمینه‌های علوم کامپیوتر، تکنولوژی اطلاعاتی و سیستم‌های اطلاعاتی و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (آموزش‌محور و پژوهش‌محور) و دوره‌های دکتری پژوهش‌محور ارائه می‌شوند.

موعد ثبت‌نام برای مقاطع مختلف دانشگاه UTS

آخرین موعد ثبت‌نام برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای ترم پاییز، 31 ژانویه و برای ترم بهار، 30 ژوئن است. مهلت ثبت‌نام برای دوره‌های پژوهش‌محور کارشناسی ارشد و دکتری برای ترم پاییز، 31 اکتبر و 17 ژانویه و برای ترم بهار، 31 می است.

شهریۀ واحدهای ارائه شده در مقاطع مختلف دانشگاه UTS برای هر واحد متفاوت است که هر سال نیز تغییراتی دارد. به‌طور میانگین، شهریۀ هر واحد برای مقطع لیسانس رشتۀ کامپیوتر، حدود 760 تا 990 دلار استرالیا است که شهریۀ کل برای هر ترم مبلغی در حدود 33000 دلار استرالیا خواهد بود. شهریۀ‌ کل هر ترم برای مقاطع کارشناسی ارشد، به‌طور میانگین 31000 دلار استرالیا و برای مقاطع دکتری و پژوهش‌محور، 30230 دلار استرالیا است.

تنوع بورسیه‌ها و کمک‌ هزینه‌های بین‌المللی دانشگاه فنی سیدنی، به‌ویژه برای مقاطع کارشناسی ارشد پژوهش‌محور و دکتری بسیار زیاد است که اغلب به دانشجویان نخبۀ بین‌المللی تعلق می‌گیرد. این بورسیه‌ها، انواع مختلف دارند که در بهترین حالت شهریۀ دانشگاه و بخشی از هزینه‌های زندگی در شهر سیدنی را پوشش می‌دهند.

دانشگاه سیدنی

3. دانشگاه سیدنی

اولین دانشگاه استرالیا یعنی دانشگاه سیدنی در سال 1850 در شهر سیدنی تاسیس شده است و یک دانشگاه تحقیقاتی مطرح در سطح کشور و جهان به‌شمار می‌رود. این دانشگاه، در رتبه‌بندی انجام شده در ردیف سوم بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر قرار می‌گیرد.

علوم کامپیوتر، علوم کاربردی کامپیوتر، فناوری و تکنولوژی‌های اطلاعاتی، سیستم‌ها و شبکه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مبتنی بر داده، از جمله زمینه‌های علمی آموزشی و پژوهشی در دانشکدۀ علوم کامپیوتر سیدنی هستند که در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد (آموزش‌محور و پژوهش‌محور) و بالاتر عرضه می‌شوند. هیئت علمی دانشکدۀ کامپیوتر سیدنی، جزء اساتید برتر و نوآور با تألیفات مطرح جهانی به‌شمار می‌روند.

آخرین مهلت ثبت‌نام دانشجویان در دانشگاه سیدنی، آخرین جمعۀ ژانویۀ هر سال است. پذیرش بین سال فقط برای دانشجویان کارشناسی ارشد به بالا امکان‌پذیر است.

از آن‌جا که دوره‌های تحصیلی دو سالۀ کارشناسی ارشد، جزء دوره‌های محبوب دانشجویان ایرانی است، باید به این نکته اشاره کنیم که برای ثبت‌نام در این دوره‌ها داشتن مدرک IELTS با نمرۀ کل 6.5 با بالا ضروری است. شهریۀ سالانۀ مقطع کارشناسی ارشد سومین دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر حدود 36500 دلار استرالیا است.

دانشگاه ملبورن از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

4. دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن در سال 1853 و در شهر ملبورن تاسیس شده است. این دانشگاه با چهار پله سقوط نسبت به سال‌های گذشته، در رتبۀ چهارم در میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر قرار دارد. در رتبه‌بندی جهانی، دانشگاه ملبورن، در رتبۀ 41ام جهان قرار دارد. پیش از این، این دانشگاه در رتبۀ اول بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر قرار داشت و قرار گرفتن آن در رتبۀ چهارم به‌منزلۀ افت کیفیت آموزش رشتۀ کامپیوتر نیست. دانشکدۀ مهندسی و فناوری دانشگاه ملبورن محبوبیت زیادی در میان دانشجویان بین‌المللی رشتۀ کامپیوتر به‌ویژه دانشجوهای ایرانی دارد.

رشتۀ علوم کامپیوتر و زیرمجموعه‌های وابسته به آن، جزء محبوب‌ترین رشته‌های دانشکدۀ مهندسی و فناوری اطلاعات دانشگاه ملبورن به‌شمار می‌روند. این دانشکده تعاملی بسیار قوی با بخش صنعت کشور استرالیا دارد. علوم داده، مهندسی کامپیوتر نرم‌افزار و سخت‌افزار، علوم کامپیوتر، طراحی سازه‌های اطلاعاتی و … از جمله زمینه‌های علمی هستند که در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری دانشکده مهندسی و فناوری اطلاعات دانشگاه ملبورن تدریس می‌شوند.

آخرین مهلت ثبت‌نام برای ترم پاییز دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه ملبورن، 31 اکتبر و برای ترم بهار، 12 ژوئن است. هزینۀ ثبت‌نام در این دانشگاه، 100 دلار استرالیا است. شهریۀ پرداختی برای دوره‌های کارشناسی، به‌‌طور میانگین 33000 دلار استرالیا، برای دوره‌های کارشناسی ارشد، 37000 دلار استرالیا و برای دکتری نیز 37000 دلار استرالیا است.

شهر ملبورن یکی از شهرهای بزرگ و گران کشور استرالیا به‌شمار می‌رود و به همین دلیل هزینۀ زندگی در این شهر نسبت به بسیاری از شهرهای استرالیا گران‌تر است. به‌طور متوسط، هزینۀ زندگی در شهر ملبورن در یک ماه بالغ بر 4500 دلار استرالیا است.

دانشگاه فنی کوئینزلند

5. دانشگاه فنی کوئینزلند

دانشگاه فنی کوئینزلند در سال 1908 در شهر بریزبین استرالیا تاسیس شده است. این دانشگاه، جزء بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر است و تعاملی بسیار قوی با مراکز پژوهشی و دپارتمان‌های فناوری اطلاعات در سرتاسر دنیا دارد. فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، درآمد دریافتی ماهانۀ بالاتری نسبت به متوسط دریافت ماهیانه در کشور استرالیا دارند.

رشته‌های علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری پنجمین دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر ارائه می‌شوند.

زیرمجموعه‌های علوم کامپیوتر از جمله امنیتی سایبری، علوم داده، یادگیری ماشین، زبان‌‌های برنامه‌نویسی، و پردازش علمی از جمله شاخه‌های علمی محبوب در میان دانشجویان بین‌المللی دانشگاه کوئیزلند هستند.

دانشگاه کوئینزلند سابقه‌ای 50 ساله در زمینۀ تدریس و پژوهش علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی دارد و همواره در میان 100 دانشگاه برتر دنیا در این زمینه بوده است. در حال حاضر، پذیرش دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه متوقف شده است اما از سال 2022 از سر گرفته می‌شود.

یکی از ویژگی‌های خوب دانشگاه کوئینزلند این است که در مقطع کارشناسی، امکان تحصیل همزمان در رشتۀ علوم کامپیوتر و برخی رشته‌های تعیین شده وجود دارد.

دوره‌های کارشناسی ارشد دانشکدۀ علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی پنجمین دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر، به‌صورت برنامه‌های آموزشی دو ساله ارائه می‌شوند. همچنین، در مقطع دکتری سیستم آموزشی این دانشگاه از نوع پژوهش‌محور است.

شهریۀ پیش‌بینی شده برای دوره‌های تحصیلی علوم کامپیوتر و سیستم‌های اطلاعاتی دانشکدۀ مهندسی و فناوری اطلاعات دانشگاه کوئینزلند، سالانه 46112 دلار استرالیا است.

شهر بریزبین استرالیا یکی از شهرهای ارزان این کشور به‌شمار می‌رود و بنابراین هزینه‌های زندگی در این شهر در مقایسه با شهرهای گرانی همچون ملبورن و سیدنی کمتر است. هزینۀ زندگی در شهر بریزبین به‌طور میانگین در حدود 3500 دلار استرالیا در ماه است.

دانشگاه آدلاید از دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

6. دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید در سال 1874 در شهر آدلاید واقع در جنوب استرالیا تاسیس شده است. این دانشگاه جزء دانشگاه‌های تحقیقاتی کشور استرالیا به‌شمار می‌رود که در ردیف ششم بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر قرار گرفته است. دانشگاه آدلاید دومین دانشگاه در جهان است که پذیرش زنان برای دوره‌های دانشگاهی را آغاز کرد. یکی از پردیس‌های دانشگاه آدلاید در کشور سنگاپور واقع شده است.

دانشکدۀ مهندسی، کامپیوتر و علوم ریاضی دانشگاه آدلاید تعاملی بسیاری قوی با سایر دانشکده‌های مربوطه در سرتاسر دنیا و بخش صنعت کشور استرالیا دارد. همان‌طور که گفته شد این دانشگاه یک دانشگاه تحقیقاتی است و به همین دلیل، تنوع دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری پژوهش‌محور در این دانشگاه بسیار زیاد است. برخی از دوره‌های تحصیلی یک‌سالۀ کارشناسی ارشد به بالای این دانشگاه، به‌صورت مجازی، به دانشجویان بین‌المللی عرضه می‌شود.

زمینه‌های پژوهشی پویایی چون داده‌کاوی داده‌ و یادگیری ماشین، سیستم‌های پردازشی موازی و موبایل، گرافیک کامپیوتری و هوش مصنوعی از جمله زمینه‌های آموزشی و پژوهشی در دوره‌های فوق‌لیسانس دانشکدۀ مهندسی، کامپیوتر و علوم ریاضی دانشگاه آدلاید هستند.

موعد پایان ثبت‌نام دانشگاه آدلاید برای رشته‌های مختلف و برنامه‌های تحصیلی گوناگون، متفاوت

است. اما در حالت کلی آخرین مهلت ثبت‌نام در ماه سپتامبر برای نیم‌ترم اول و ماه ژوئن برای نیم‌ترم دوم قرار دارند.

شهریۀ تحصیل در یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی حدود 33000 دلار استرالیا، در مقطع کارشناسی ارشد حدود 37000 دلار استرالیا و در دوره‌های دکتری نیز 37000 دلار استرالیا در سال است.

7. دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا در سال 1964 در شهر کانبرا مرکز کشور استرالیا تاسیس شده است. در ابتدا این دانشگاه که یکی از دانشگاه‌های مهم تحقیقاتی کشور استرالیا است، مقاطع کارشناسی ارشد پژوهش‌محور و به بالا را ارائه می‌کرد. اما در سال 1960، آموزش در مقاطع کارشناسی را نیز با دراختیار گرفتن کالج کانبرا شروع کرده است. یکی از افتخارات این دانشگاه، حضور 6 برندۀ نوبل در رشته‌های مختلف در کادر هیئت‌ علمی این دانشگاه می‌باشد.

رتبۀ جهانی دانشگاه استرالیا 22 و در رتبه‌بندی کشوری، رتبۀ یک را دارد. این دانشگاه، هفتمین دانشگاه در میان بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر به‌شمار می‌رود. با این وجود، اخذ پذیرش در رشته‌های کامپیوتر این دانشگاه کار آسانی نیست و دانشجویانی پذیرش می‌شوند که از اعتبار و درجۀ علمی بالایی برخوردار باشند.

رشته‌های آموزشی کامپیوتر در دانشکدۀ مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه ملی استرالیا شامل پردازش سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته، آنالیز داده‌های کاربردی، مهندسی کامپیوتر سخت‌افزار و نرم‌افزار، تکنولوژی اطلاعات و هستند. در دوره‌های فوق‌لیسانس، زمینه‌های علمی آنالیز داده‌های

کاربردی، مهندسی داده، یادگیری ماشین و بینایی کامپیوتری، علوم سایبری کاربردی، سیستم‌های پردازش پیشرفته، مهندسی مکاترونیک، مهندسی فوتونیک و … مرور و آموزش داده می‌شوند.

مقطع دکتری در ششمین دانشگاه از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر از نوع پژوهش‌محور است و دانشجویانی در این مقطع پذیرش می‌شوند که ایده‌های نویی در زمینۀ کامپیوتر و علوم مرتبط با آن عرضه کنند.

موعد آخر ثبت‌نام برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه ملی استرالیا، برای ترم پاییز، 15 دسامبر و برای ترم بهار، 26 می است که البته امکان تغییر این تاریخ وجود دارد.

به‌طور میانگین، شهریۀ رشته‌های کامپیوتر در مقطع لیسانس، سالانه بالغ بر 37000 دلار استرالیا، و برای مقطع فوق‌لیسانس و بالاتر پژوهش‌محور حدود 39000 دلار استرالیا در سال است.  

چند نکتۀ مهم دربارۀ بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر

  •  برای اخذ پذیرش در رشتۀ کامپیوتر از دانشگاه‌های (سراسری) استرالیا، داشتن مدرک IELTS با حداقل نمرۀ کل 6.5 الزامی است.

  • بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر تنها محدود به دانشگاه‌های معرفی شده نیستند. انستیتو فنی رویال ملبورن، دانشگاه ساوث استرالیا، دانشگاه وولونگونگ، دانشگاه وسترن استرالیا، دانشگاه گریفیت، دانشگاه فنی سووین‌برن نیز جزء بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر هستند.

  • دانشجویان بین‌المللی باید از تمکن مالی کافی برای تأمین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور استرالیا برخوردار باشند.

بهترین دانشگاه های استرالیا برای ر

بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر از نظر شهریه کدام هستند؟

هزینۀ تحصیل در رشته‌های کامپیوتر در دانشگاه‌های این کشور، متفاوت است. در زیر فهرستی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر از نظر شهریۀ پرداختی سالانه برای مقطع کارشناسی ارشد را می‌بینیم.

سؤالات متداول

در جواب باید بگوییم بله. بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر که در این مقاله معرفی شدند، در ردیف برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند که مدرک آنها در تقریباً تمام کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود و سطح آموزش و پژوهش بسیار بالایی دارند. همچنین با تحصیل در بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر امکان تعامل با نخبگان، پژوهشگران و اساتید مطرح بین‌المللی در این رشته فراهم می‌شود.

مدرک تحصیلی که از دانشگاه‌های مطرح استرالیا در زمینۀ علوم کامپیوتری گرفته می‌شود، اعتباری بین‌المللی دارد و شانس فارغ‌التحصیلان این رشته برای استخدام در شرکت‌های بین‌المللی و مطرح بسیار زیاد است که البته به میزان توانمندی‌های فارغ‌التحصیلان نیز بستگی دارد.

این رتبه‌بندی براساس میزان پژوهش‌ها و مقالات چاپ شده در مجلات مطرح بین‌المللی، دستاوردهای دانشجویان و اساتید پژوهش‌گر، راهکارهای آموزشی نوآورانه و … انجام می‌شود.

باید بگوییم که اخذ پذیرش از این دانشگاه‌ها دشوار است اما غیرممکن نیست. هرچه دستاوردهای تحصیلی قبلی دانشجو بالاتر و بیشتر باشد، شانس پذیرش او در این دانشگاه‌ها بیشتر می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی معمولاً به دانشجویان نخبۀ بین‌المللی در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر و کسانی که ایده‌های نوین پژوهشی باارزش و کاربردی دارند، تعلق می‌گیرد.

جمع‌بندی

برای یافتن بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر بهترین کار توجه به رتبه‌بندی دانشگاه‌های استرالیا در جهان و خود کشور استرالیا از نظر فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در زمینۀ علوم کامپیوتری و زیرمجموعه‌های آن است. برطبق رتبه‌بندی ارائه شده در سال 2021، دانشگاه نیو ساوث ولز، دانشگاه فنی سیدنی، دانشگاه سیدنی و دانشگاه ملبورن پرچمدار بهترین دانشگاه های استرالیا برای رشته کامپیوتر به‌شمار می‌روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *