نظام آموزش عالی کشور چک با قدمتی در حدود 600 سال، امروزه شامل بیش از 70 دانشگاه می باشد که حدود دو سوم آن خصوصی هستند. در مجموع 10 دانشگاه جمهوری چک در رتبه بندی دانشگاه ها QS رتبه بالای 150 را به خود اختصاص داده اند. چهار دانشگاه از این دانشگاه ها در رتبه بندی اختصاصی دانشگاه های برتر در حال توسعه اروپا و آسیای مرکزی در سال 2015/16 گنجانده شده است.

از جمله دانشگاه های معتبر کشور چک می توان به دانشگاه چارلز ، دانشگاه فنی چک در پراگ ، دانشگاه ماساریک ، دانشگاه فناوری برنو در ادامه به معرفی این دانشگاه ها خواهیم پرداخت. چک، تحصیل در چک، جمهوری چک، تحصیل رایگان در چک، هزینه تحصیل در چک

 

دانشگاه چارلز – Charles University

دانشگاه چارلز که بالاترین رتبه را در جمهوری چک دارد در رتبه بندی EECA در رتبه سوم قرار دارد. دانشگاه چارلز در سال 1348 توسط امپراتور چارلز تاسیس شد و هنوز دانشگاه چارلز بزرگترین دانشگاه این کشور با 17 دانشکده و بیش از 51000 دانشجو محسوب می شود.

دانشگاه چارلز همچنین یکی از محبوب ترین گزینه ها برای تحصیل در چک در میان دانشجویان بین المللی به شمار می آید که برنامه بین المللی خود را در حال حاضر شامل مشارکت با تقریبا 200 دانشگاه در سراسر جهان قرار داده است. محوطه دانشگاه چارلز که متعلق به قرون وسطی می باشد در پراگ قرار دارد. چک، تحصیل در چک، جمهوری چک، تحصیل رایگان در چک، هزینه تحصیل در چک

 

دانشگاه ماساریک – Masaryk University

دانشگاه ماساریک دومین دانشگاه دولتی در کشور چک می باشد. دانشگاه ماساریک در دومین شهر بزرگ کشور چک، برنو واقع شده است. دانشگاه ماساریک در سال 1919 تاسیس شد و به عنوان یک عضو از گروه دانشگاه های کامپوستلا Compostela Group of Universities و شبکه اوترخت Utrecht Network، که هر دو به منظور ایجاد همکاری بین دانشگاه های سراسر اروپا تشکیل شده اند، فعالیت می نماید. دانشگاه ماساریک در حال حاضر در رتبه بندی EECA در رتبه 9 قرار دارد و حدود 38،000 دانشجو در 9 رشته مشغول به تحصیل می باشند. دانشگاه ماساریک همچنین به علت ارائه دروس به زبان انگلیسی و آلمانی یکی از ایده آل ترین مقاصد تحصیل در چک برای دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

 

دانشگاه فنی چک در پراگ – Czech Technical University in Prague

دانشگاه فنی چک که در سال 1707 تاسیس شده یکی دیگر از قدیمی ترین و بزرگترین موسسات دانشگاهی کشور چک است که در پراگ قرار دارد. دانشگاه فنی چک از دانشگاه های معتبر جمهوری چک نیز می باشد در رتبه بندی EECA در رتبه هشتم قرار دارد. دانشگاه فنی چک در پراگ دارای هشت دانشکده هست که بیش از 100 رشته درسی، به طور عمده در مهندسی و رشته های مرتبط برای متقاضیان بین المللی تحصیل در چک ارائه می دهد. حدود 24،000 دانشجو در حال حاضر در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. از جمله معروف ترین فارغ التحصیلان این دانشگاه فیزیکدان معروف کریستین داپلر می باشد.

 

دانشگاه فناوری برنو – Brno University of Technology

دانشگاه فناوری برنو واقع در شهر برنو در سال 1899 تاسیس شد و در رتبه بندی EECA دارای رتبه 19 می باشد. در ابتدا دانشگاه فناوری برنو فقط دارای یک دوره مهندسی عمران بود اما به تدریج به یک موسسه معتبر دانشگاهی با بیش از 24،000 دانشجو در هشت دانشکده تبدیل شد. برای ترویج چهره دانشگاه به عنوان یکی از مقاصد ایده آل برای تحصیل در چک، دانشگاه فناوری برنو در پروژه های تحصیلی اتحادیه اروپا مانند اراسموس، Tempus، لئوناردو و چند برنامه دیگر شرکت می کند. این دانشگاه مجموعه ای از برنامه های درسی به زبان انگلیسی از مقطع کارشناسی تا سطح دکترا عموماً در زمینه مهندسی ارائه می دهد.

 

ویژگی های تحصیل در جمهوری چک:

  • تحصیل در یکی از کشور های اتحادیه اروپا با اقتصاد رو به رشد
  • هزینه های زندگی و تحصیل بسیار پایین
  • اقامت در یکی از با امنیت ترین و زیباترین کشورهای ااتحادیه اروپا با بناهای تاریخی و فرهنگی بسیار غنی
  • امکان مسافرت به دیگرکشورهای اروپایی در حین تحصیل و امکان اقامت در کشور پس از فارغ التحصیلی
  • شرط اصلی برای تحصیل در دانشگاه های دولتی چک دانستن زبان این کشوراست.  کشور چک، جمهوری چک، تحصیل در کشور چک،  مهاجرت تحصیلی، مهاجرت تحصیلی، کسب پذیرش

اخذ پذیرش برای تحصیل در چک

برای تحصیل در چک در مقطع کارشناسی، اتمام دروه متوسطه و داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی نیاز است. اگر شما متقاضی مقطع کارشناسی ارشد باشید پذیرش شما بر اساس مدرک کارشناسی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اگر شما متقاضی مقطع دکترا (PhD) باشید، باید مدرک کارشناسی ارشد مربوطه را داشته باشید. چک، تحصیل در چک، جمهوری چک، تحصیل رایگان در چک، هزینه تحصیل در چک

دانش آموزان ممکن است برای چندین دوره در موسسات و دانشکده های مختلف پذیرفته شوند. آخرین مهلت ارسال درخواست معمولا در پایان ماه فوریه یا مارس است. بیشتر دانشگاه ها فرم درخواست را به صورت فرم الکترونیکی آنلاین در اختیار متقاضیان می گذارند.

در بسیاری از دانشگاه ها، متقاضیان می بایستی در امتحانات ورودی، که معمولا بین ماه های ژوئن و سپتامبر برگزار می شود شرکت کنند. روش های ارزیابی از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، و همچنین به رشته تحصیلی بستگی دارد.

 

ویزای دانشجویی چک

جمهوری چک یک کشور عضو اتحادیه اروپا است و برای دانش آموزان دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به منظور زندگی و تحصیل در چک ویزا لازم نیست. برای دانش آموزان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، ویزای دانشجویی مورد نیاز است که برای دریافت این ویزا با سفارت چک در کشور خود تماس بگیرید. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا شامل نامه پذیرش، ترجمه مدارک تحصیلی، گواهی تمکن مالی و پاسپورت معتبر می باشد.

 

هزینه تحصیل در چک

آموزش عالی در همه دانشگاه های دولتی جمهوری چک برای دانشجویان همه ملیت ها  تا زمانی که شما مایل و قادر به تحصیل به زبان چک باشید رایگان است. اگر شما مایل به ثبت نام در یک دوره به زبان انگلیسی باشید باید شهریه پرداخت نمایید. به عنوان مثال، هزینه برای دوره زبان انگلیسی به طور متوسط حدود 4500 دلار در سال می باشد. دانشجویان همچنین باید برخی از هزینه های اداری و یا هزینه برنامه های تکمیلی را پرداخت نمایند. دانشگاه های خصوصی شهریه های مختلفی دارند که به طور معمول در حدود 2000 تا 15000 دلار در سال می باشد.

زندگی و تحصیل در چک

زندگی و تحصیل در چک به طور کلی بسیار ارزان تر از اکثر کشورهای اروپایی می باشد. هزینه های مواد غذایی ، مسکن و حمل و نقل عمومی در مجموع حدود 600 الی 800 دلار در هر ماه می شود هر چند این هزینه ها بستگی به شیوه زندگی شما و بودجه خود شما دارد.

دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا برای کار کردن در حین تحصیل در چک باید مجوز کار دریافت کنند. برای دانشجویان خارجی تا سن 26 سال، که روزهای کاری آنها بیش از هفت روز پی در پی یا در مجموع 30 روز کاری در یک سال تقویمی نیست، نیازی به اخذ مجوز کار نمی باشد.

چک، تحصیل در چک، جمهوری چک، تحصیل رایگان در چک، هزینه تحصیل در چک

شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در چک از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 8 =