همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

همه چیز درباره تحصیل در ترکیه

ترکیه به عنوان یکی از کشورهایی که به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب و قرار گرفتن در مرز بین آسیا و اروپا مورد پسند بسیاری از جوانان و دانشجویان از سراسر جهان است. ادامه تحصیل در ترکیه با وجود داشتن دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات بسیار عالی و هزینه های بسیار مناسب مقصد بسیاری از افراد می باشد.در ادامه مقاله همه چیز درباره تحصیل در ترکیه مورد بررسی قرار می گیرد. با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

دانشگاه های ترکیه

سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه مطابق با استانداردهای سیستم آموزشی آمریکا بوده و دروس به صورت ترمی – واحدی ارائه می گردد. آغاز و پایان سال تحصیلی در دانشگاه های ترکیه تقریبا همزمان با سال تحصیلی  ایران است.

کلاس های ترم پائیزی از ماه اکتبر  تا ژانویه و کلاس های ترم بهار از ماه فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها می رسد، همچنین ترمهای تابستانی از جولای تا آگوست برگزار می گردد.

در ترکیه دانشگاه ها به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. برخی از این دانشگاه ها انگلیسی زبان و برخی دیگر ترک زبان هستند و البته دانشگاه های دو زبانه نیز وجود دارند و یا اینکه در برخی از این دانشگاه ها بعضی رشته ها به زبان ترکی و برخی دیگر انگلیسی تدریس می شوند.

اعتبار علمی

دانشگاه های ترکیه در سال های گذشته اعتبار علمی بالایی در مجامع بین المللی کسب نموده اند به گونه ای که مدارک علمی این دانشگاه ها در کلیه کشورهای دنیا شناخته شده می باشد. در کلیه رشته ها برای دانشجویان ممتاز امکان بورسیه شدن توسط سازمانها و مؤسسات آموزش آمریکایی و اروپایی میسر می باشد و حتی در برخی دانشگاه ها از ترم دوم به بعد می توان به صورت انتقالی به دانشگاه های امریکا در همان رشته و ترم تحصیلی منتقل گردید.

دانشگاه های ترکیه
دانشگاه استانبول

مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است. دبیرستان های ترکیه دو نوع آناتولی و دولتی است که در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندارد است اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود.

درپایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت قبولی در امتحانات می توانند وارد دانشگاه بشوند.

نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیرگذار می باشد به این صورت که دانش آموزانی که در دروس ترکی استامبولی و ریاضی نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش، مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی ، روابط بین الملل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های کامپیوتر، پزشکی، مهندسی و… پذیرفته شوند. دانش آموزانی که در علوم انسانی نمره بالاتری کسب کنند احتمال قبولی آنها در رشته های تاریخ، جغرافی و آموزش بیشتر می باشد و دانش آموزانی که در درس زبان نمره بیشتری اخذ کنند در دانشگاه های ترکیه می توانند در رشته های زبان و زبان شناسی ادامه تحصیل بدهند.

شرایط پذیرش از دانشگاه های ترکیه

همانطور که قبلتر به اطلاع رساندیم دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردارند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی ، فرانسوی ، ترکی و آلمانی است که البته با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه متغیر می باشد.

دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی ـ واحدی ارائه می شود و کلاس ها در 3 ترم پاییز، بهار و تابستان برگذار می شود که ترم پاییز از ماه اکتبر و انتهای ژانویه، ترم بهار از ماه فوریه تا ماه ژوئن و ترم تابستان از ماه جولای تا آگوست می باشد.

یکی از شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل در ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد.

آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا برگزار می شود و شرایط سنی ندارد و داوطلبان با هر سنی و تنها با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان می توانند در این آزمون شرکت کنند. زبان تدریس در اغلب دانشگاه های ترکیه ، ترکی استانبولی است و برای آن دسته از دانشجویانی که مدرک زبان ترکی استانبولی ندارند دوره های رایگان یادگیری زبان برگذار می شود.

شرایط پذیرش در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا

مقطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه معمولاً 4 سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند تحصیل پزشکی در ترکیه حدود 6 سال زمان می برد.

در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگذاری امتحانات ورودی می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های ترکیه حدود 2 سال و مقطع دکترا حدود 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان در هر دو مقطع فوق لیسانس و دکترا می بایست در نیمی از دوره تحصیلی خود 20 تا 30 واحد درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

دانشگاه های معتبر و مورد تایید وزارت علوم ترکیه

– دانشگاه استانبول

– دانشگاه آنکارا

– دانشگاه آتاتورک

– دانشگاه حاجت تپه

– دانشگاه چوکوروا

– دانشگاه دوکوزایلول

– دانشگاه بیلکنت

– دانشگاه خاورمیانه

– دانشگاه فنی استامبول

– دانشگاه بغازیچی

– دانشگاه آناتولی

– دانشگاه اژه

– دانشگاه کارادنیز

– دانشگاه مرمره

– دانشگاه فنی ییلدیز

– دانشگاه معمار سینان

– دانشگاه قاضی

معرفی آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه

پذیرش دوره ی کارشناسی، پزشکی‌ و دندان پزشکی‌ در ترکیه از طریق نتیجه ی آزمون SAT, YOS و معدل دوره ی دبیرستان و پیش دانشگاهی میسر می‌باشد. در ادامه به معرفی این آزمونها خواهیم پرداخت.

 

آزمون YÖS

پذیرش دانشجو در ترکیه  توسط  سازمان ÖSYM (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) از طریق برگزاری آزمونی به نام YÖS  در مقطع لیسانس (آزمون دانشجویان خارجی) انجام می گیرد. در چند سال اخیر دانشگاه های ترکیه برای گرفتن دانشجو از مقطع متوسطه هر یک به صورت مجزا آزمون ورودی را ملاک قرار می دهند. این آزمون ها شامل سوالات ریاضی، هندسه و تست هوش می باشند.

همه ساله بیش از ۱۵ دانشگاه آزمون‌های خودرا در تاریخی‌ مابین ۱۵ اردیبهشت و ۱۵ تیر برگزار می کنند. این آزمون معمولا در خود دانشگاه و به صورت هم زمان در شهر آنکارا نیز برگزار می شود. البته برخی‌ از دانشگاه‌ها که از رتبه علمی‌ مناسبی برخوردار نیستند و اسامی آنها در لیست دانشگاه‌های مجاز کشور‌های مجاور از جمله ایران جای نمی گیرد به منظوره تکمیل ظرفیت خود از دانشجویان خارجی‌ (که ۲۰ درصد کل ظرفیت رشته می‌باشد) مجبور به برگزاری آزمون خود در کشورهای مجاور از جمله ایران می شوند. (شرکت در این آزمون‌ها به دلیل حواشی‌ای که در حین آزمون و گاهی در حین اعلام نتایج آزمون به وجود می‌‌آید توصیه نمی‌شود)

در شرایطی که دانشجویان نمره یYÖSبرابر و یا نزدیک به هم داشته باشند اولویت با فردی خواهد بود که معدل دبیرستان و یا پیش دانشگاهی بالاتری داشته باشد و اگر در این شرایط نیز برابر بودند ملاک سنی‌ در نظر گرفته خواهد شد.البته تعداد معدودی از  دانشگاه ها نیز بر اساس معدل دانشجو می پذیرند.

آزمون SAT

آزمونی است استاندارد که برای ورود به کالج های آمریکا طراحی گردیده است.  آزمون استدلالی اس ای تی از خواندن (انگلیسی)، ریاضیات تشکیل شده است. این آزمون 1600 نمره دارد لازم به ذکر می باشد آزمون تغییراتی داشته از جمله حذف بخش نوشتن (انگلیسی). همچنین نوع آزمون کتبی بوده و این آزمون در کشور ترکیه  سالیانه ٧ بار و به طور متوسط هر ٢ ماه یک بار برگزار می شود و به دلیل ظرفیت محدود می بایست پیشاپیش ثبت نام نمود.

شایان ذکر است این آزمون در ایران برگذار نمی شود و برای شرکت در این آزمون می بایست در کشور های منطقه ثبت نام نمود. برگزاری این آزمون به عهده موسسه کالج بورد می باشد

Critical Reading

این بخش که وربال هم نامیده می شود از دو بخش ٢٥ دقیقه ای و یک بخش ٢٠ دقیقه ای تشکیل شده است. روش طرح سوالات بسیار متنوع بوده و به روشهای مختلف توانایی دانشجو در استفاده از لغات را مورد سنجش قرار می دهد. همچنین لغات تخصصی (در سطح متوسط) در رابطه با علوم مختلف مانند علوم اجتماعی، معماری، فیزیک، شیمی و … ممکن است در سوالات مطرح شود.

Mathematics

این بخش با نام کوانتیتیو و یا محاسبات نیز معروف است که شامل سه بخش است .- بخش اول شامل ٢٠ سوال تستی است.- بخش دوم شامل ٨ سوال تستی  و همچنین  ٢ سری سوال تشریحی بوده که هر کدام شامل ١٠ سوال می باشد.- بخش سوم شامل ١٦ سوال تستی است.

Writing

در این بخش از دانشجو خواسته می شود انشائی با موضوع مشخص بنویسد.
نکته ی مهمی که افراد برای تحصیل در ترکیه باید مدنظر داشته باشند این است که دانشگاه های ترکیه معمولا در مورد ارائه خوابگاه به دانشجویان تعهدی نمی دهند اما در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی در اختیار دانشجویان خارجی قرار داده است. دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی بهره مند می شوند و امکانات درمانی آنها کاملا رایگان می باشد.

ازمون یوس ترکیه
ازمون ست ترکیه

مقاطع بالاتر از لیسانس در دانشگاه های ترکیه

جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه در مقاطع بالاتر از لیسانس، هر یک از دانشگاه ها شرایطی متفاوت اعلام می نمایند و این تفاوتها حتی در رشته های مختلف نیز بعضا اعمال می گردد.

نهادی که مسئولیت آموزش عالی را در درون دانشگاه ها بر عهده دارند انستیتو نامیده می شود که معمولا برای رشته های فنی مهندسی انستیتوی فنی و برای رشته های انسانی انستیتوی سوسیال و برای رشته های علوم تجربی انستیتوی سلامت (سالیک) رسیدگی می کند. البته در بسیاری از دانشگاه ها انستیتوهای دیگری هم وجود دارند که رشته های خاصی را در بر می گیرند. نقطه های اشتراکی بین دانشگاه ها برای پذیرش در مقاطع بالاتر از لیسانس آزمونی سرتاسری به نام آزمون آلس (ALES) می باشد.

آزمون الس (ALES)

آزمون الس متشکل از هشتاد سوال ریاضی و هشتاد سوال ترکی بوده، سوالات ریاضی که بخش سایسال نامیده می شود در دو بخش چهل تایی و سوالات بخش ترکی نیز که سوزل نامیده می شود در دو بخش چهل تایی ارئه می گردند.

معمولا انستیتوهای فن نمره بخش سایسال را برای پذیرش می خواهند و انستیتوهای سوسیال نمره بخش سوزل را و انستیتوهای طب و سلامت نیز نمره میانگین را خواهند خواست، ولی این قانون در برخی رشته ها مانند حسابداری با وجود اینکه زیر شاخه انستیتوی سوسیال می باشند فرق می کند و نمره میانگین خواسته خواهد شد.

📌  نحوه محاسبه نمرات هر بخش

برای محاسبه نمره بخش سایسال چهل نمره از چهل سوال نخست ریاضی و سی نمره از چهل سوال دوم ریاضی و سی نمره از هشتاد سوال ترکی در مجموع نمره بخش ریاضی را تشکیل خواهد داد، به عبارتی تستهای بخش ترکی در نمره سایسال تاثیر خواهند گذاشت و با وجود اینکه انستیتوی فن تنها نمره بخش سایسال را در نظر خواهد گرفت ولی تستهای ترکی در نمره این بخش تاثیر گذار خواهد بود.  برای محاسبه نمره بخش سوزل نیز ده نمره از چهل سوال نخست ریاضی و بیست نمره از چهل سوال دوم ریاضی و سی نمره از چهل سوال نخست ترکی و چهل نمره از چهل سوال دوم ترکی را اخذ و جمع این نمرات، نمره بخش سوزل را تشکیل خواهد داد.

📌 زمان آزمون

آزمون آلس سالانه دو بار برگزار می گردد. معمولا بار نخست در ماه می و بار دوم در نوامبر برگزار می باشد. جهت ثبت نام امتحان آبان ماه در ماه سپتامبر و برای امتحان اردیبهشت در ماه آپریل اطلاعیه ثبت نام داده می شود.

📌 شرایط ثبت نام

برای ثبت نام در این آزمون چنانچه شخص در یکی از شهرهای دانشگاهی حضور یابد مبلغ ٤٠ لیر ترک برای آزمون و ٣ لیر نیز کار مزد دریافت می شود( در حال حاظر) که در مجموع ٤٣ لیر خواهد شد ولی چنانچه شخص دیگری اقدام به ثبت نام فرد نماید حتما و حتما بایستی از شهر آنکارا و از مرکز اصلی آزمون سنجش ترکیه اقدام نماید و برای اینکار یک قطعه عکس و همچنین کپی پاسپورت و یا شناسنامه لازم می باشد.

برای مراجعه به دانشگاه ها جهت اخذ پذیرش اخذ نمره حداقل ۵۵ برای اتباع ترکیه الزامی می باشد. ولی در خصوص اتباع خارجی مسئله به کلی متفاوت است و شرکت در این آزمون برای مراجعه به دانشگاه کافی بوده و با توجه به تفاوت ظرفیت های ترکها و خارجی ها از بین خارجی ها متقاضیانی که نمره بالاتری کسب کرده اند پذیرفته می شوند.

تحصیل در ترکیه  مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . وجود کالج زبان ، امکان بردن همراه ، امکان تحصیل در مقاطع مختلف و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی ترکیه می باشد . شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در ترکیه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

 

ازمون الس ترکیه

سیاست ترکیه

دموکراسی در ترکیه بر پایه مجلس استوار شده است. رئیس حکومت دراین کشور رئیس‌جمهور است. مجلس رئیس‌جمهور را برای مدت هفت سال انتخاب می‌کند اما نیازی نیست که رئیس‌جمهور از اعضای مجلس باشد.  تعداد نمایندگان مجلس ترکیه 550 نفر است که از طریق حزب‌های مختلف در 85 ناحیه انتخاباتی معرفی شده‌اند، در انتخابات شرکت می‌کنند. حزب‌ها برای حضور در مجلس ملی باید حداقل 10 درصد آرا را به دست آورند.

اقتصاد در ترکیه

اقتصاد در ترکیه ترکیبی از اقتصاد مدرن و سنتی بر پایه کشاورزی است. در حال حاضر 35 درصد از نیروی کار این کشور در بخش کشاورزی مشغول به کارند. اقتصاد ترکیه با سرعت در حال خصوصی‌سازی است با این حال هنوز دولت در بخش‌هایی چون بانکداری، حمل‌و‌نقل و ارتباطات دولت نقش اصلی را ایفا می‌کند. 24.79 میلیون نفر از جمعیت این کشور شاغل هستند. نرخ بیکاری در این کشور 10.2 درصد است.

20 درصد از مردم این کشور در سال 2002 میلادی زیر خط فقر زندگی می‌کردند و نرخ تورم در این کشور در سال 2006 میلادی 10.5 درصد بود. تنباکو، کتان، زیتون، چغندر قند و مرکبات مهمترین محصولات کشاورزی این کشور است. 

مهمترین محصولات صادراتی این کشور پوشاک، مواد غذایی، منسوجات و تجهیزات حمل و نقل است. شرکای تجاری در صادرات ترکیه را کشورهای,  آلمان 11.3 درصد، انگلیس 8 درصد، ایتالیا 7.9 درصد، آمریکا 6 درصد، فرانسه 5.4 درصد و اسپانیا 4.4 درصد تشکیل می‌دهد. مهمترین محصولات وارداتی این کشور ماشین‌آلات، مواد شیمیایی، سوخت و تجهیزات حمل و نقل است. مهمترین شرکای تجاری ترکیه در واردات: روسیه 12.8 درصد، آلمان 10.6 درصد، چین 6.9 درصد، ایتالیا 6.2 درصد، فرانسه 5.2 درصد، آمریکا 4.5 درصد و ایران 4 درصد است. یکی از مهمترین منابع اقتصادی ترکیه گردشگری است که گردش مالی فراوانی برای این کشور به همراه دارد.

هدف ما

شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در ترکیه از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرتی رایگان بگیرید.

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب  پذیرش تحصیلی ترکیه , اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های ترکیه می باشد.

امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش ترکیه برای شما مخاطب عزیز گردد. افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش  از دانشگاه های ترکیه برای شما دانش پژوهان می باشد.

 

مقاله پیشنهادی : کار در ترکیه

سؤالات متداول

تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان ترکیه 4 ساله است اما در برخی از دبیرستان ها 5 سال به طول می انجامد که 1 سال آن جهت آموزش زبان های خارجی است.

آزمون الس متشکل از هشتاد سوال ریاضی و هشتاد سوال ترکی بوده، سوالات ریاضی که بخش سایسال نامیده می شود در دو بخش چهل تایی و سوالات بخش ترکی نیز که سوزل نامیده می شود در دو بخش چهل تایی ارئه می گردند.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مقالات پیشنهادی :