دریافت پاسپورت ترکیه
ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه

دریافت پاسپورت ترکیه موضوع مقاله ای است که در ادامه به آن پرداخته ایم. ترکیه یکی از همسایه‌های ایران است و در سالیان اخیر، توانسته با استفاده از سیاست‌های به یکی از کشورهای بسیار خوب در اوراسیا تبدیل شود. این کشور در سالیان اخیر به یکی از مقاصد مهاجرتی بسیار مناسب برای ایرانیان تبدیل شده است و سالانه افراد بسیار زیادی ترکیه را برای ادامه زندگی خود انتخاب می‌کنند. دریافت پاسپورت ترکیه دارای شرایط و نکاتی مهم است که در این مطلب قصد داریم هر یک از آن‌ها را بررسی کنیم.

قبل از این امر، باید بدانید که کشور ترکیه، در سالیان اخیر قوانین مختلفی را برای مهاجرانی که قصد اخذ اقامت دائم این کشور را دارند تعیین کرده است که آشنایی با تمامی آن‌ها، به عنوان یکی از اولین گام‌ها برای مهاجرت به ترکیه شناخته می‎شود.از سوی دیگر دولت این کشور برنامه‌های بسیار ویژه‌ای برای اعطا پاسپورت و گذرنامه به شهروندان خارجی دارد؛ به همین دلایل کسب پاسپورت ترکیه بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که شاید فکرش را می‌کنید. باید بدانید که بعد از دریافت پاسپورت کشور ترکیه می‌توانید از مزایای شهروندی این کشور برخوردار شده و به کشورهای زیادی بدون ویزا سفر کنید.

 

آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با شرایط عمومی ترکیه

ترکیه به دلیل همسایگی با کشور ایران، تشابهات بسیار زیادی در زمینه‌های فرهنگی و ادیان دارد. همین امر نیز سبب شده است تا زندگی در این کشور برای بسیاری از ایرانیان آسان‌تر شود. ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی نیز هست، به طوری که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر در اروپا قرار دارد که آن را بسیار خاص کرده است.

ترکیه مساحتی در حدود ۷۸۳.۵۶۲ کیلومتر مربع و در حدود ۸۰ میلیون جمعیت دارد که حدود ۷۵ درصد آن‌ها را مسلمان‌ها تشکیل می‌دهند. البته به طور کلی، حکومت این کشور سکولار است. متقاضیان دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلفی برای این امر اقدام کنند که هر کدام از آن‌ها، شرایط و نکات خاص خود را دارد.

با استفاده از پاسپورت ترکیه، علاوه بر این که خود شخص می‌تواند در این کشور زندگی کند، همسر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال وی نیز می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که مزایای اخذ پاسپورت این کشور تنها به همین امر ختم نمی‎شود و مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

اخذ پاسپورت ترکیه

کشور ترکیه نه‌تنها به دلیل داشتن تاریخ و فرهنگی غنی و منحصربه‌فرد خود شناخته می‌شود، بلکه به دلیل موقعیت استراتژیکی که با حضور بین دو قاره اروپا و آسیا دارد، به‌عنوان یک کشور بانفوذ مالی، سیاسی و اقتصادی زیاد در منطقه معرفی شده است. این کشور را می‌توان به‌عنوان یکی از مقاصد گردشگری بسیار مناسب به شمار آورد که هرساله افراد زیادی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن بازدید می‌کنند.
اما باید بدانید که ترکیه هم اکنون به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت به‌خصوص برای ایرانیان است؛ دلیل این محبوبیت نیز گزینه‌ها و برنامه‌های مختلف مهاجرتی و آسان ترکیه است که در نهایت می‌تواند منجر به اخذ پاسپورت این کشور شود تمامی افرادی که بتوانند پاسپورت ترکیه را دریافت کنند می‌توانند از مزایای شهروندی این کشور برخوردار شده و به بسیاری از کشورهای جهان بدون نیاز به ویزا، سفر کنند.

اخذ پاسپورت ترکیه

ارزش و اعتبار پاسپورت ترکیه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در زمینه دریافت پاسپورت هر کشوری باید دقت داشته باشید، میزان اعتبار پاسپورت آن کشور در سطح جهانی است. بر اساس اعتبار این پاسپورت است که مزایای اخذ آن را مشخص کرد. پاسپورت ترکیه دارای رتبه ۳۸ جهانی است. با استفاده از این پاسپورت، می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزا، به ۷۱ کشور جهان به صورت آزادانه سفر کنید.

همچنین شهروندان ترکیه نیز این امکان را دارند که به ۴۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا وارد شوند و در ضمن ورود به فرودگاه کشور مقصد، ویزای آن کشور را اخذ کنند. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که شهروندان ترکیه برای ورود به ۸۳ کشور دیگر، نیاز به اخذ ویزا دارند.

همچنین علاوه بر موارد ذکر شد، باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که با دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانید تابعیت قبلی خود را هم حفظ کنید. به عبارتی دیگر، کشور ترکیه با تابعیت دوگانه نیز موافق است. البته با وجود تمام این شرایط، شخص باید به کشور زادگاه خود اعلام کند که تابعیت و پاسپورت ترکیه را دریافت کرده است.

شرایط دریافت پاسپورت ترکیه

اخذ پاسپورت ترکیه، با استفاده از روش‌های مختلفی امکان پذیر است که همین امر نیز آن را بسیار آسان کرده است. انتخاب میان این روش‌‌ها،  بستگی به شرایط شما دارد. با توجه به ماده ۱۱ قانون شهروندی در ترکیه، اتباع خارجی برای دریافت پاسپورت ترکیه باید طبق قانون ملی کشور خودشان و نیز اشخاص بدون ملیت به شرط بالغ بودن و داشتن توانایی تشخیص حائز شرایط زیر باشند.

 • داشتن اقامت بدون وقفه به مدت ۵ سال پیش از تاریخ مراجعه ( در زمان اقامت خود، فرد می‌تواند حداکثر ۶ ماه خارج از ترکیه حضور داشته باشد)
 • داشتن رفتار مناسب با حس مسئولیت لازم جهت زندگی اجتماعی، جلب اعتماد از طرف اطرافیان، عدم داشتن سو پیشینه یا عادات مغایر ارزش‌های جامعه
 • توانایی صحبت کردن به زبان ترکی به میزانی که بتواند با زندگی اجتماعی سازگار شود
 • داشتن درآمد کافی برای تامین هزینه‌های زندگی خود و افراد تحت تکلفشان در ترکیه
 • عدم وجود موردی مغایر با امنیت ملی و نظم عمومی
 • عدم ابتلا به بیماری‌های واگیردار و لاعلاج

از تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۸، متقاضیان تنها با خرید ملک به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلارآمریکا، می‌توانند برای اخذ پاسپورت ترکیه اقدام کنند. همچنین در سالیان اخیر، دولت مردان ترکیه، به دلیل افزایش مهاجران و جذب سرمایه‌گذار، سیاست‌های جدیدی را برای مهاجران و روش‌های دریافت پاسپورت ترکیه که طبق آن‌ها، نرخ‌های اخذ پاسپورت در این کشور به شدن مطلوب‌تر شده است.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

مزایای دریافت پاسپورت ترکیه

همانطور که بیان شد، اخذ پاسپورت ترکیه می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای مهاجران داشته باشد که در ادامه قصد داریم برخی از آن‌ها را بررسی کنیم.

 • اخذ پاسپورت ترکیه، موجب گرفتن تابعیت این کشور برای متقاضی، همسر و تمامی فرزندان زیر ۱۸ سال وی می‎شود
 • فرد متقاضی با اخذ پاسپورت ترکیه، می‌تواند به ۱۴۸ کشور دنیا و جزایر کارایب بدون نیاز به ویزا سفر کند
 • پاسپورت ترکیه ارزش بسیار بالایی در اتحادیه اروپا و سایر کشورها دارد
 • افرادی که پاسپورت این کشور را دریافت می‌کنند، می‌توانند به راحتی در ۱۴۸ کشور جهان سرمایه گذاری کنند
 • با داشتن پاسپورت ترکیه، فرد به راحتی می‌توواند در این کشور خرید و فروش، کار و تحصیل کند و از خدمات رفاهی ارائه شده توسط دولت ترکیه استفاده کند
 • با دریافت پاسپورت ترکیه افراد می‌توانند تجربه یک زندگی اروپایی، بدون نیاز به صرف هزینه‌های بسیار زیادی را داشته باشند

 

امکان استفاده از سیستم بهداشتی و درمانی

یکی از مزایای اصلی شهروندی ترکیه، امکان استفاده کامل از سیستم بهداشتی و درمانی این کشور است. به هنگامی که شهروندی ترکیه را کسب می‌کنید، می‌توانید از خدمات پزشکی کامل این کشور برخوردار شده و به سیستم مراقبت‌های بهداشتی دسترسی پیدا کنید. این بدان معنا است که هم فرد متقاضی و هم خانواده او، حق استفاده از تمامی خدمات درمانی را خواهند داشت.

سیستم مراقبت‌های درمانی ترکیه شامل خدمات عمومی و خصوصی بوده که جز سیستم‌های درجه یک دنیا به شمار می‌رود. آن چه که در این سیستم ارزش و اعتبار بالایی دارد، دسترسی به خدمات اورژانس برای شهروندان ترکیه‌ای، حتی افرادی که بیمه درمانی دولتی ندارد، به‌صورت رایگان خواهد بود.

زندگی، کار و تحصیل در ترکیه

از جمله مهم‌ترین دلایل مهاجرت افراد مختلف به کشور ترکیه و دریافت پاسپورت این کشور این است که به فرد متقاضی و خانواده او این اجازه داده می‌شود تا به‌صورت کامل از حق زندگی، کار و تحصیل در این کشور برخوردار شوند. این امکان برای شما وجود دارد تا از برنامه‌های آموزشی و دانشگاه‌های رایگان ترکیه برای تحصیل استفاده کنید. اگر خود شما دانشجو هستید و یا فرزند محصل دارید، این مزیت می‌تواند بسیار به کار بیایید.
همچنین با دریافت پاسپورت ترکیه به‌عنوان شهروند این کشور، می‌توانید از مزایای بازنشستگی و حقوق آن برخوردار شوید. به‌صورت کلی، شما و خانواده‌تان می‌توانید از زندگی در کشور زیبا و منحصربه‌فرد ترکیه، نهایت لذت را ببرید.

دریافت آسان ویزای مسافرتی

شهروندان ترکیه‌ای با ارائه مدارک لازم می‌توانند به‌سادگی ویزای مسافرتی شینگن، انگلستان و یا حتی ایالات متحده آمریکا را دریافت کنند. این گزینه به‌خصوص برای افرادی که مقیم کشوری هستند که دریافت ویزای شینگن در آن سخت و دشوار است، دارای اهمیت زیادی است. از سوی دیگر با دردست‌داشتن پاسپورت ترکیه می‌توانید به کشورهای بسیار زیادی بدون دریافت ویزا، مسافرت کنید.

دریافت اقامت آمریکا با ویزای E-2

طبق تفاهم‌نامه‌ای که بین کشور ترکیه و آمریکا به امضا رسیده است، تمامی شهروندان ترکیه‌ای می‌توانند از طریق ویزای سرمایه‌گذاری E-2 درخواست دهند. زمانی که شهروند ترکیه باشید، از شما به‌عنوان فردی که واجد شرایط دریافت ویزای E-2 امریکا است، یاد خواهد شد. به کمک چنین ویزایی می‌توانید اقامت کشور امریکا را به دست بیاورید.

هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه در ترکیه

ترکیه در مقایسه با بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه‌های زندگی پایین‌تری دارد. اگر می‌خواهید در نزدیکی اروپا زندگی کرده اما تصمیم دارید تا در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، کشور ترکیه گزینه‌ای عالی برای شما خواهد بود. هزینه‌های مسکن، خوردوخوراک، غذا، آب و برق در ترکیه ارزان خواهد بود، به‌خصوص اگر درآمد ارزی داشته باشید

انواع پاسپورت‌های ترکیه

پاسپورت‌های این کشور در انواع مختلفی ارائه می‎شود که هر کدام از آن‌ها، ویژگی‌های خاص خود را دارند. به همین دلیل، قبل از دریافت پاسپورت ترکیه باید با تمامی آن‌ها آشنایی داشته باشید. در ادامه هر یک از پاسپورت‌های ترکیه و ویژگی‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم.

انواع پاسپورت‌های ترکیه

پاسپورت معمولی یا قرمز

پاسپورت قرمز یا همان معمولی، گه به عنوان گذرنامه مارون نیز شناخته می‎شود، از سال ۲۰۱۰ برای متقاضیان ارائه شد. قرمز یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها برای گذرنامه است و سالانه افراد بسیار زیادی برای اخذ این مدرک اقدام می‌کنند. در حالت کلی، پاسپورت قرمز برای آن دسته از شهروندان ترکیه صادر می‌شود که واجد شرایط هیچ یک از انواع گذرنامه‌های دیگر نمی‌‎شود. افرادی که با استفاده از خرید خانه و یا سرمایه‌گذاری برای اخذ پاسپورت اقدام می‌کنند، می‌توانند در زمانی بسیار کم این مدرک را دریافت کنند.

پاسپورت سبز و یا خصوصی

یکی دیگر از رایج‌ترین پاسپورت‌های ترکیه، مدل سبز و یا خصوصی آن می‌باشد. دارندگان این پاسپورت می‌توانند به راحتی به برخی از کشورهای دیگر سفر کنند. البته برخلاف گذرنامه معمولی، این نوع پاسپورت از پرداخت هزینه‌های معمول معاف است و صرفا لازم به پرداخت هزینه دفترچه می‌باشند. این هزینه‌ها چیزی در حدود ۵۰ لیر یا ۲۵ دلار است. پاسپورت خصوصی معمولا برای افرادی با شرایط زیر صادر می‎شود.

 • اعضای سابق مجلس شورای ملی
 • کارکنان رده اول، دوم و سوم دولتی
 • کارکنان بازنشسته رده اول، دوم و سوم دولت
 • شهرداران
 • همسر دارندگان این پاسپورت
 • فرزندان مجرد و غیر شاغل دارندگان این پاسپورت که با والدینشان زندگی می‌کنند.

پاسپورت خدماتی

این پاسپورت برای تمامی کارمندان دولتی که در خارج از کشور مشغول به فعالیت هستند صادر می‎شود. دارندگان این مدرک، می‌توانند بدون نیاز به ویزا به ۱۱۱ کشور دنیا مسافرت کنند.

پاسپورت سیاه یا دیپلماتیک

همانطور که از نام این مدرک مشخص است، این پاسپورت تنها برای افراد دیپلمات‌های ترکیه ترکیه صادر می‎شود. این مدرک سیاه رنگ بوده و به وزرا ، رئیس قوه قضاییه و … تعلق می‌گیرد. این پاسپورت یک مدرک ۲۸ صفحه‌ای است.

نکات مهم در زمینه دریافت پاسپورت ترکیه

برای این که بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن، برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید، باید نکات مهمی را بدانید و با توجه به آن‌ها گام بردارید تا در این زمینه، به مشکلی برنخورید. البته نکات مهم در زمینه اخذ پاسپورت هر کشوری، دارای نکات بسیار زیادی است که صحبت از تمامی آن‌ها در یک مقاله امکان‌پذیر نیست، به همین دلیل، اگر شما هم قصد انجام این کار را دارید، بهتر است از قبل با یک مشاور خوب مشورت کنید تا به مشکلی بر نخورید. در ادامه برخی از مهم‌ترین نکات در زمینه اخذ پاسپورت ترکیه را بیان می‌کنیم.

 • خرید خانه با سرمایه ۲۵۰ هزار دلار، بهترین روش برای مهاجرت و اقامت در ترکیه است. بر اساس قانون تنظیم شده در سال ۲۰۱۸، متقاضیان می‌توانند تنها با خرید خانه، اقامت دائم ترکیه را اخذ کنند
 • خرید خانه در این کشور، با استفاده از روش سرمایه گذاری، به هیچ عنوان به صورت قسطی امکان پذیر نیست. در واقع متقاضیان در این روش باید تمامی مبلغ خانه را به صورت نقدی پرداخت کنند
 • یکی دیگر از نکات بسیار مهم در زمینه خرید خانه در ترکیه، مربوط به امکان فروش آن است. در این زمینه لازم است بدانید شما تا سه سال نمی‌توانید خانه خود را بفروشید و یا تعویض کنید. اما پس از این مدت، منعی برای فروش و اجاره آن وجود ندارد
 • مراحل و فرایندهای لازم برای دریافت پاسپورت ترکیه با استفاده از روش‌های مختلف، متفاوت و پیچیده است. به همین دلیل، برای این که در این زمینه به مشکلی بر نخورید، بهتر است حتما با یک مجموعه کاردان و مجرب همکاری داشته باشد. دقت داشته باشید که هر گونه اقدام انفرادی در این زمینه می‌تواند بسیار ریسکی باشد و عواقب مختلفی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، بهتر است تحقیقات لازم را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت ترکیه

یکی از موارد بسیار مهم در زمینه اخذ پاسپورت ترکیه، آماده کردن مدارکی است که برای این منظور نیاز خواهید داشت. دقت داشته باشید که تکمیل بودن این مدارک اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورتی که حتی یکی از آن‌ها را نداشته باشید، ممکن است فرایند دریافت پاسپورت ترکیه شما بسیار طولانی مدت شود و یا به طور کلی نتوانید این مدرک را اخذ کنید. در ادامه مهم‌ترین مدارک برای این امر را بیان می‌کنیم.

 • اصل گذرنامه متقاضی و همراهان برای اخذ پاسپورت ترکیه
 • متقاضی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد
 • ارائه سند رسمی ازدواج و یا طلاق متقاضی
 • ارائه شناسنامه به همراه مدرک ترجمه شده آن
 • ارائه گواهی عدم سو پیشینه در کشور مبدا
 • گواهی تمکن مالی
 • متقاضی باید بتوانید به اندازه رفع نیاز، به زبان ترکی نیز مسلط باشد

البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که این موارد تنها بخشی از مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت ترکیه بود. اما به طور کلی، مدارک لازم برای این امر می‌تواند با توجه به روش انتخابی شما متفاوت باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پاسپورت ترکیه

حال که به‌خوبی با مزایا و کاربرد پاسپورت و گذرنامه ترکیه آشنا شدید، زمان آن رسیده است تا شما را با راه‌های اخذ آن آشنا کنیم. دولت ترکیه برنامه‌های مختلفی را برای ارائه پاسپورت خود به متقاضیان در نظر دارد که به هر فرد این اجازه را می‌دهد تا بسته به شرایط خودش، یکی از آن‌ها را انتخاب کند. شاید در بین تمامی راه‌های مهاجرت و اخذ پاسپورت کشور ترکیه، دریافت شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری بهترین آن‌ها باشد.
این مسیر نسبت به سایر روش‌های دریافت پاسپورت، ساده‌تر، ارزان‌تر و سریع‌تر خواهد بود؛ به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا، از این روش برای دریافت شهروندی کشور ترکیه استفاده می‌کنند. عدم نیاز به اقامت و آزمون زبان، از دیگر مزایای دریافت پاسپورت کشور ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری است. حال اجازه دهید تا شما را با تمام راه‌های اخذ پاسپورت این کشور، آشنا کنیم.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق کار

یکی از راحت ترین روش‌ها برای مهاجرت به ترکیه، از طریق کار است. با استفاده از این روش، متقاضیان می‌توانند ابتدا به این کشور وارد شوند و طبق قوانین ترکیه، مالیات خود را بپردازند سپس اقامت دائم و تابعیت خود را نیز کسب کنند. به همین دلیل، می‌توان گفت یکی از راه‌های اخذ پاسپورت ترکیه، استفاده از ویزای کاری است. برای این که شما بتوانید در این کشور مشغول به کار شوید، ابتدا باید در ترکیه یک کارفرمای معتبر پیدا کنید و پیشنهاد کاری از وی داشته باشید.

برای این امر، شما می‌توانید با درخواست کار، برای اقامت و دریافت مجوز کار در ترکیه اقدام کنید. برای اخذ مجوز کار در ترکیه، ابتدا باید کارفرمای شما درخواست خود را به وزارت کار ارسال کند و در اسرع وقت که اغلب زیر ۹۰ روز است، بررسی روی این درخواست انجام شده و پاسخ داده می شود و مجوز صادر خواهد شد. دقت داشته باشید که این مجوز ابتدا برای مدت زمان یک سال داده می‎شود اما پس از این مدت،  متقاضی می‌توان درخواست تمدید داشته باشد. در نهایت پس از گذشت ۸ سال، متقاضی می‌تواند برای اقامت دائم و دریافت پاسپورت ترکیه درخواست دهد.

به این نکته باید توجه داشته باشید که طبق داده‌های رسمی از دولت ترکیه، نرخ بیکاری در این کشور در سال ۲۰۱۸ در حدود ۱۲ درصد بوده و به همین دلیل، می‌توان گفت که شرایط کار در این کشور خیلی مطلوب نیست. یکی از شرایط اصلی برای مهاجرت با این روش نیز تسلط به زبان ترکیه‌ای است. درصد بسیار کمی از مردم ترکیه به زبان انگلیسی مسلط هستند، به همین دلیل، هر فرد باید ترکی را به خوبی بلد باشد.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل

یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت به ترکیه، از طریق تحصیل است. البته دقت داشته باشید که تحصیل به عنوان یک روش غیر مستقیم شناخته می‎شود، زیرا تنها با تحصیل به دانشجویان اقامت دائم داده نمی‎شود. از آن جایی که ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و ایرانیان برای سفر به این کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند، بسیاری از ایرانیان، این کشور را برای ادامه تحصیل خود انتخاب می‌کنند تا بتوانند در طول دوره تحصیلی به راحتی به ترکیه سفر داشته باشند. البته ترکیه دارای سیستم آموزشی بسیار خوبی در سطح جهان است و با توجه توافقات انجام شده با اتحادیه اروپا، پیش بینی می‌شود که این شرایط بهتر از قبل نیز شود.

دانشگاه‌های این کشور به دو دسته دولتی و آزاد تقسیم بندی می‎شود که هزینه‌های آن نیز با یکدیگر متفاوت می‌باشد. اما بسیاری از آن‌ها در رتبه‌های خوبی در سطح دانشگاه‌های جهانی قرار دارند. به همین دلیل، قبل از این که بخواهید اقدامی در این زمینه داشته باشید، ابتدا باید در مورد هزینه‌های احتمالی آن به خوبی تحقیق کنید. البته همانطور که بیان شد، با استفاده از این روش نمی‌توانید به صورت مستقیم پاسپورت ترکیه را دریافت کنید.

در واقع شخص باید پس از اتمام تحصیل، برای به دست آوردن اقامت و در نهایت پاسپورت ترکیه، به کار این کشور مشغول شود. البته برای این امر می‌توان از روش‌های دیگر مانند ازدواج و یا سرمایه گذاری نیز اقدام کرد.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

همانطور که در بخش‌های دیگر این مطلب بیان شد، یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت دائم این کشور، سرمایه گذاری از طریق خرید خانه و یا روش‌های دیگر است. با استفاده از این روش، متقاضیان دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانند به سرعت این مدرک را اخذ کنند.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

البته به خاطر داشته باشید که روش انتخابی شما، می‌تواند بر روی مبلغ سرمایه مورد نیاز در ترکیه نیز تاثیر داشته باشد. همچنین این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که این مبلغ باید در حدود ۳ سال در اختیار دولت ترکیه باقی بماند. در ادامه برخی از بهترین روش‌های سرمایه گذاری در این کشور را بیان می‌کنیم.

 • به وسیله خرید ملک به ارزش ۲۵۰ دلار کشور آمریکا
 • سرمایه گذاری به صورت سپرده بانکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا
 • با خرید سهام به ارزش ۵۰۰ هزار دلار کشور آمریکا
 • خرید اوراق قرضه به ارزش ۵۰۰ هزار دلار آمریکا
 • از طریق ثبت شرکت و استخدام ۵ نیروی کاری که شهروندان ترکیه هستند

اخذ پاسپورت از طریق خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از محبوب‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در این کشور است. از آن جایی که بازار املاک و مستغلات در کشور ترکیه روند روبه‌رشدی را طی می‌کند، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال خرید ملک برای سرمایه‌گذاری در این کشور هستند. از درصورتی‌که شما هم جز افرادی هستید که می‌خواهید در کشور ترکیه ملکی را خریداری کنید و از این طریق پاسپورت این کشور را به دست بیاورید، باید بدانید که ارزش ملک شما باید حداقل ۲۵۰۰۰۰ دلار باشد.

اخذ پاسپورت از طریق انتقال سرمایه به ترکیه

در صورت تمایل می‌توانید برای دریافت پاسپورت ترکیه از مسیر انتقال سرمایه در این کشور استفاده کنید. حداقل میزان سرمایه برای دریافت تابعیت کشور ترکیه از این طریق، ۵۰۰۰۰۰ دلار است. شما می‌توانید سرمایه خودتان را به‌عنوان سپرده در یکی از بانک‌های ترکیه قرار دهید و یا با خرید اوراق قرضه یا سرمایه‌گذاری در صندوق سهام، این مسیر را طی کنید.

اخذ پاسپورت از طریق ایجاد شغل در ترکیه

از دیگر راه‌هایی سرمایه‌گذاری در ترکیه که منجر به دریافت پاسپورت این کشور خواهد شد، ایجاد شغل در ترکیه است. شما می‌توانید با تأسیس یک شرکت و یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار در کشور ترکیه، تابعیت آن را دریافت کرده و برای زندگی به ترکیه مهاجرت کنید. شرط اصلی برای طی‌کردن این مسیر مهاجرتی، استخدام حداقل ۵۰ نفر از شهروندان کشور ترکیه است.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق تولد

تمامی کشورها در سراسر جهان، برای اعطای پاسپورت از طریق تولد، از یکی از قوانین خاک و یا خون استفاده می‌کنند. به همین دلیل، با تولد فرزند در کشوری شرایط اقامت در آن کشور نیز می‌تواند متفاوت باشد. ترکیه از قانون خون در این زمینه پیروی می‌کند. به همین دلیل، در صورتی که پدر یا مادر شخص تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد، حق شهروندی این کشور خود به خود به فرزند آن‌ها منتقل می‎شود. اما در صورتی که فرزندی در ترکیه به دنیا بیاید که والدینش خارجی باشند، هیچ اقامتی به وی اعطا نخواهد شد.

دریافت پاسپورت ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از بهترین روش‌ها برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه، ازدواج است. یکی از اصولی که بسیاری از کشورها به آن پایبند هستند، امکان الحاق همسر در صورت عقد پیمان ازدواج است. البته در این زمینه نیز کشورهای مختلف سخت گیری‌های خاص خود را دارند و بسته کشور طول زمان الحاق همسر، متفاوت خواهد بود.

ترکیه نیز جز کشورهایی است که شرایط الحاق همسر را فراهم می‌آورد و در صورت ازدواج پاسپورت ترکیه‌ای را اهدا می‌کند. البته ازدواج باید شرایط خاصی داشته باشد. باید به دولت کشور ترکیه اثبات کنید که ازدواج شما از روی عشق و علاقه بوده و تنها برای کسب تابعیت این کشور، ازدواج نکرده‌اید. همچنین باید نشان دهید که در زمان درخواست برای اخذ پاسپورت این کشور، ازدواج خودتان را به ثبت رسانده‌اید. ازدواج شما باید کاملا قانونی ثبت شود سپس شما می‌توانید به این کشور وارد شود. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای دریافت پاسپورت ترکیه حتما باید سه سال از ازدواج شما گذشته باشد.

برای ثبت ازدواج در ترکیه نیز قوانین وجود دارد که باید تمامی آن‌ها را رعایت کنید. به عنوان مثال، هر دو طرف در ازدواج، باید ۱۸ سال سن داشته باشند و در صحت و سلامت عقل باشند. از ازدواج خود به صورت کامل خارج شده باشند و در صورت مطلقه بودن، مدت زمان شرعی آن گذشته باشد. همچنین باید به این نکته نیز دقت داشته باشید که در صورتی که پس از اخذ اقامت و پاسپورت ترکیه، دو طرف از یکدیگر جدا شوند، تابعیت شخص از بین نمی‌رود، اما در صورتی که صوری بودن آن اثبات شود، مجازات و اخراج از ترکیه را به همراه خواهد داشت.

تمدید اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه به‌صورت موقت و دائم به‌خصوص در میان ایرانیان بسیار رواج یافته است. دلیل آن نیز نزدیکی کشور ترکیه به ایران، نزدیک بودن فرهنگ‌ها، ارزان‌ بودن سفر به ترکیه و غیره می‌باشد.

سخن پایانی

در این مطلب، با بررسی نکات و شرایط دریافت پاسپورت ترکیه همراه شما بودیم. ترکیه یکی از بهترین همسایگان ایران است و سطح زندگی مردم در این کشور، به اندازه کشورهای اروپایی است. در سالیان اخیر، ترکیه شرایط بسیار مناسبی را برای مهاجرت اتباع خارجی فراهم کرده است و به همین دلیل، سالانه افراد بسیار زیادی این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب می‌کند. نزدیکی به ایران، تشابهات فرهنگی و اجتماعی، هزینه‌های کم زندگی و بسیاری موارد دیگر، باعث شده است تا بیشترین متقاضیان اخذ اقامت دائم ترکیه را ایرانیان تشکیل بدهند. اگر شما هم قصد مهاجرت به این کشور را دارید، حتما باید از قبل در مورد قوانین و شرایط این امر تحقیق کنید. همچنین دقت داشته باشید که اخذ پاسپورت ترکیه دارای فرایندهای بسیار پیچیده‌ای است. به همین دلیل، برای این که در این زمینه به مشکلی بر نخورید، بهتر است حتما با یک مجموعه مهاجرتی مشورت کنید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

شرط اول اقامت کاری ترکیه چیست؟
پیشنهاد کاری از یک کارفرمای معتبر
ارزش پاسپورت ترکیه ؟
پاسپورت ترکیه دارای رتبه ۳۸ جهانی است. با استفاده از این پاسپورت، می‌توانید بدون نیاز به اخذ ویزا، به ۷۱ کشور جهان به صورت آزادانه سفر کنید.
حداقل ارزش ملک برای سرمایه گذاری در ترکیه چه میزان است؟
در روش خرید ملک، در صورتی که ارزش ملک یا آپارتمان خریداری شده حدود ۲۵۰ هزار دلار آمریکا باشد، طی ۷۰ روز پاسپورت به شما ارائه می‎شود و همانطور که بیان شد، تا ۳۳ سال امکان فروش آن وجود نخواهد داشت.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles