آلمان, آلمان

کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ)

آسان در آلمان کار کنید.
 • توضیح کامل آوسبیلدونگ یا دوره های کارآموزی آلمان، رشته‌های مورد نیاز، شرایط سنی و مدارک مورد نیاز
 • در این مقاله آورده شده‌است.
 •  

🔍سوالات خود را درباره آوسبیلدونگ از ما بپرسید.

 • کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟
 • درباره کشور آلمان
 • علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان
 • Ausbildung یا کارآموزی در آلمان و شرایط آن
 • میزان حقوق دریافتی از Ausbildung چقدر است؟
 • حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟
 • شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان
 • کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه )
 • ثبت نام در مدرسه برای حضور در Ausbildung یا کارآموزی در آلمان
 • درخواست بافوگ طرحی برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت
 • Ausbildung دوگانه ( دوآله ) چیست؟
 • تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان
 • زمان دوره های کارآموزی
 • کارآموزی های دوگانه یا مدرسه ای؟
 • انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی
 • مدارک مورد نیاز برای این دوره ها چیست؟

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

اگر به دنبال کارآموزی در آلمان برای کار کردن بدون تحصیلات دانشگاهی هستید، برای ورود به بازار کار آلمان صرفا لازم نیست که در دانشگاه های آلمان تحصیل کنید. شما می توانید با گذراندن یک دوره فنی در آلمان (آوسبیلدونگ) تجربه لازم برای کار را به دست آورید و راه های مختلفی را جهت ورود به بازار کار پیدا کنید. اگر شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی می باشید و همچنین یک یا چند دوره در زمینه خاصی گذرانده باشید می توانید برای فعالیت در این دوره ها اقدام کنید. در بخش های بعدی قصد داریم به بررسی دوره های کارآموزی آلمان، شرایط آن و همچنین مدارک لازم برای دوره های آوسبیلدونگ بپردازیم. این مقاله توسط تیم تخصصی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای نوشته شده و هر ماه به روز رسانی می‌گردد.

درباره کشور آلمان

اگر از شما بخواهید نام سه کشور پیشرفته در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و رفاهی را معرفی کنید قطعا از کشور آلمان نام خواهید برد. جمهوری فدرال آلمان کشوری در غرب اروپاست و پایتخت آن برلین می‌باشد. جمعیت آلمان هم اکنون نزدیک به 83 میلیون نفر است و مساحت آن نزدیک به 357 هزار کیلومتر مربع است. هر ساله تعداد زیادی از مهاجران به آلمان مهاجرت می کنند به طوری که در سال 2018 حدود 1.5 میلیون نفر کشور خود را به مقصد آلمان ترک کرده اند. این نشان دهنده مهاجر پذیر بودن کشور آلمان و همچنین شرایط مناسب این کشور برای مهاجرین می‌باشد. طبق آمار رسمی کشور آلمان هم اکنون نرخ بیکاری این کشور نزدیک به 3.1 درصد می‌باشد، که این به معنای وجود تعداد زیاد موقعیت شغلی در آلمان و همچنین نیاز به نیروی کار است.

علت جذب نیروهای کاری خارجی در آلمان

از آن جایی که رشد جمعیت در کشور آلمان منفی می باشد بنابراین جمعیت این کشور رو به پیری می باشد که این باعث شده دولت آلمان نیروی کار مورد نیاز خود را از کشور های دیگر جذب کند. همانطور که میدانید کمپانی ها وشرکت های بزرگ و مطرحی در این کشور در حال فعالیت می باشند، که می توان از ب ام و، دایملر، بوش، وودافون و فولکس واگن اشاره کرد. شما با داشتن سابق کاری یا کارآموزی هرچند محدود در این کمپانی ها خواهید توانست به راحتی در شرکت های مختلف مشغول به فعالیت شوید.

کار در آلمان برای ایرانیان

کار در آلمان برای ایرانیان

آوسبیلدونگ یا کارآموزی در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی می باشد که طول دوره آن بین 2 تا 3 سال متغیر می باشد. در این مدت زمان شما علاوه بر دروس نظری، به صورت عملی نیز آموزش می بینید. این دوره ها با همکاری یک کارفرما و همچنین یک موسسه آموزشی اجرا خواهد شد و به  دو نوع آوسبیلدونگ مدرسه ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) تقسیم می گردد. در برخی از آوسبیلدونگ ها می توانید بین 400 تا 1000 یورو ماهانه حقوق دریافت کنید و با استفاده از آن از پس هزینه های زندگی خود در آلمان بربیایید.

میزان حقوق دریافتی از آوسبیلدونگ چقدر است؟

دریافتی شما از آوسبیلدونگ بسته به این که چه رشته ای را می گذرانید و همچنین با چه شرکتی طرف قرارداد هستید متفاوت می باشد. هم اکنون نزدیک به 400 نوع رشته مختلف در دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد. از جمله شرایط اصلی که برای شرکت در این دوره ها لازم است زبان آلمانی می باشد. برای این که بتوانید در دوره های عملی شرکت کنید و همچنین امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارید لازم است سطح زبان آلمانی بالا ( ترجیحا B2) را داشته باشید. البته سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر نیز بستگی دارد و در برخی موارد آشنایی به زبان انگلیسی نیز می تواند به شما کمک کند.

کار حین تحصیل در ترکیه

حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای دوره های کارآموزی چیست؟

یکی دیگر از سوالات اساسی که برای دوره های آوسبیلدونگ وجود دارد این است که حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای این دوره های چیست؟ همچنان داشتن مدرک تحصیلی مورد نیاز بستگی به رشته ای است که می خواهید در آن فعالیت خود را آغاز کنید. به طور مثال در رشته هایی مانند آرایشگری مدرک راهنمایی کافی می باشد البته در صورتی که مدرکی در این زمینه داشته باشید ولی در برخی رشته ها مدارک دیپلم یا فوق دیپلم نیاز می باشد. اگر این مدارک به تایید آلمان نیز برسد رسمیت کامل پیدا خواهد کرد.

شرایط سنی برای دوره های کارآموزی آلمان

یکی از سوالات دیگر در این زمینه شرایط سنی می باشد. برای شرکت در این دوره ها حداقل سن مورد نیاز 18 سال و همچنین حداکثر آن 25 سال می باشد. درنظر داشته باشید یادگیری زبان آلمانی نیز زمان زیادی را لازم دارد بنابراین بهتر است دو سال قبل از رسیدن به حداکثر سن شروع به یادگیری زبان کنید.

شما برای این نوع دوره ها ویزای همراه نمی توانید داشته باشد، پس از اتمام این دوره و بستن قرارداد کاری می توانید برای خانواده خود ویزای همراه تهیه کنید و به همراه خود به آلمان ببرید.

کار آموزی مدرسه ای در آلمان ( شولیشه آوسبیلدونگ )

همانطور که گفته شد دو نوع آوسبیلدونگ وجود دارد که یکی از آن ها آوسبیلدونگ مدرسه ای می باشد. در آوسبیلدونگ مدرسه ای مدت زمان تحصیل بیشتر از کار عملی می باشد و در رشته های مختلفی مانند پرستاری، مهندسی و صنعتی ارائه می شود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود. در این نوع آوسبیلدونگ به طور معمول به جز رشته ی پرستاری دستمزدی را دریافت نمی کنید. همچنین باید در نظر داشته باشید که اگر بخواهید در مدارس خصوصی دوره خود را سپری کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در طی این دوره آموزشی شما هفته ای 10 ساعت اجازه کار مجزا از آن را نیز دارید

کاریابی در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید برای اطمینان خاطر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید و مجوزهای لازم را تقاضا نمایید.

 

ثبت نام در مدرسه برای حضور در آوسبیلدونگ یا کارآموزی در آلمان

برای حضور در این نوع آوسبیلدونگ لازم است که در یک مدرسه یا کالج ثبت نام کنید که برای این کار نیاز به مدارک تحصیلی تایید شده دارید. هرچقدر که نمرات و زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره ها برای شما بیشتر است. البته گاهی نیز دیده می شود که برای شروع فعالیت در این دوره ها از شما تجربه کاری مرتبط نیز می خواهند که این بستگی به رشته ای دارد که می خواهید در آن فعالیت کنید. برای اینکه بتوانید آوسبیلدونگ مورد نظر خود را پیدا کنید می توانید از طریق مراکز مشاوره برای مهاجران مانند Jugendmigrationsdiensts و یا برای افراد بزرگسال Migrationsberatungen für Erwachsene  اقدام کنید.

درخواست بافوگ طرحی برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می توانند درخواست بافوگ کنند. Schüler Bafüg یک نوع برنامه از طرف دولت برای حمایت دانش آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید.
 • حق پناهندگی داشته باشید.
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت دولدونگ داشته باشید.
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به تازگی وارد آلمان شوید نمی توانید از این برنامه استفاده کنید ولی می توانید اجاره خود را از اداره Wohnungsamt دریافت کنید.

آوسبیلدونگ دوگانه ( دوآله آوسبیلدونگ ) چیست؟

آوسبیلدونگ های دوگانه که به آن ها دوآله آوسبیلدونگ یا بقوفلیشه آوسبیلدونگ نیز گفته می شود نوع دیگری از آوسبیلدونگ می باشد. این نوع از آوسبیلدونگ نیز از ترکیب بخش های تئوری و عملی می باشد. این دوره ها ممکن است تا سه سال و نیم یا چهار سال زمان لازم داشته باشد که شما در این مدت در هفته دو یا سه روز را در یک مدرسه فنی به تحصیل می پردازید و پس از آن باقی دوره را در یک شرکت یا کمپانی به کارآموزی مشغول می شوید. در این نوع کارآموزی به ازای کار در یک شرکت شما حقوق دریافت خواهید کرد. به این حقوق به اصطلاح Ausbildungsvergütung می گویند.

تنوع رشته در دوره کارآموزی آلمان

همانطور که گفته شد رشته های مختلفی در آوسبیلدونگ وجود دارد از رشته هایی مانند آشپزی گرفته تا فنی و پرستاری در این کارآموزی ها آموزش داده می شود. البته در نظر داشته باشید که همه مشاغل در همه شهر ها وجود ندارد. الزاما باید بازار کار آن رشته در این منطقه وجود داشته باشد. اگر بتوانید نمرات خوبی در دوره کارآموزی کسب کنید یا تجربه کاری داشته باشید میتوانید زودتر از سه سال این دوره را تموم کنید.

مشاوره مهاجرتی

زمان دوره های کارآموزی

به وضوح کارآموزی هایی با زمان کمتر ساده تر از کارآموزی های طولانی تر است. به عنوان مثال آشپزی از جمله کارآموزی های دو ساله می باشد. در این نوع کارآموزی ها شما بسته به رشته ای که ادامه می دهید حقوق دریافت خواهید کرد و این حقوق سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد. مبلغ این حقوق به طور معمول بین 400 تا 1000 یورو است. اگر درآمدی که در این دوره ها دارید بیشتر از سالی 8450 یورو باشد لازم است تا مالیات آن را بپردازید.

آوسبیلدونگ های دوگانه یا مدرسه ای؟

بسیاری از مردم آوسبیلدونگ های دوگانه را به مدرسه ای ترجیح می دهند زیرا می توانند از این طریق در یک شرکت یا کمپانی معتبر مشغول به فعالیت شوند و از همین راه می توانند دوره های تئوری را در مدرسه فنی ادامه دهند. از آنجایی که تعداد بالایی آوسبیلدونگ دوگانه وجود دارد، شما می توانید متناسب ترین دوره با استعداد خود را انتخاب کنید. برای این که بتوانید در یکی از این دوره ها می توانید مستقیما از طریق همان شرکت اقدام کنید ( در صورتی که شرکت نیاز به نیروی آوسبیلدونگ را اعلام کرده باشد).

انتخاب افراد با مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی

هرچند ممکن است یک شرکت شرایط خاصی را برای دریافت این نیرو اعلام نکند ولی بین تمامی کسانی که درخواست می فرستند طبیعتا افرادی را انتخاب می کند که مدرک تحصیلی بهتر و زبان آلمانی قوی داشته باشند.این دوره ها معمولا در دو زمان مختلف، یکی از فوریه و مارچ و دیگری از آگوست یا سپتامبر آغاز می شود، هرچند باز هم به شهر و شرکت بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز برای دوره های کارآموزی در آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

همانطور که گفته شد شرکت ها و موسسات آموزشی مختلف بسته به رشته مورد نظر از شما ممکن است مدارک مختلفی را درخواست کنند اما به طور کلی مدارک زیر را باید برای شرکت در دوره ها تحویل دهید:

 • رزومه و CV
 • مدارک شناسایی
 • مدرک مهارت زبان
 • ترجمه مدارک تحصیلی موجود
 • تجربه و سابقه کاری در صورت وجود
 • بیمه سلامت
ارتباط با ما
اگر درباره ی این مقاله سوالی داشتید که به پاسخش نرسیدید، متخصصان ما آماده پاسخگویی به شما هستند

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. آرزو گفت:

  سلام. به نظر شما اگه مدرک فنی حرفه ای توی ایران داشته باشیم تاثیری در روند گرفتن آوسببلدونگ داره؟منظورم مدارک بین المللی مجتمع فنی تهران یا موسسه سهامیر هست که ادعا داره قابل ترجمه و معتبر و بین المللی هست. اصلا در کل مدارکی تو ایران میدن که معتبر باشه و به درد بخورن تا شانس گرفتن آوسبیلدونگ را بالا ببره و آلمان اونارو قبول داشته باشه ؟؟؟ حالا از هر موسسه ای میخواد باشه

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام.
   سن و آخرین مدرک تحصیلیتون رو بفرمایید.
   بنده عرض میکنم که برای آوسبیلدونگ اجرایی هست یا خیر…

   1. آرزو گفت:

    ۱۹ سالمه دانشجوی ترم ۲ کارشناسی اقتصاد دانشگاه اصفهانم. میخواستم دوره های بورس فارکس رو برم که ظاهرا مدرکش بین المللی هست. به نظر شما مدرکش به درد میخوره یا مورد قبول المان نیست

    1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

     سنتون برای کارآموزی در آلمان مناسبه. بستگی داره قراره برای چه شرکتی قراره کار کنید
     ولی بطور کل بنظر میاد تا فارغ التحصیلی شما زمان زیادی باقی مونده و ممکنه شرایط تغییر کنه

     1. آرزو گفت:

      خب به نظر شما مدرک فنی که موسسه ها میدن مثلا مجتمع فنی تهران ارزشی داره؟ یا آلمان فقط مدرک دیپلم و دانشگاه رو قبول داره و مدارکی که میگن بین المللی و قابل ترجمه س به طور کل برای مهاجرت فاقد اعتباره

     2. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

      مدارک موسسه ای که عنوان کردید 2نوع هستند. اگر تاییدیه دانشگاه معتبر کانادا یا انگلیس(بین المللی) رو داشته باشند، تاثیر خوبی خواهند داشت ولی نه به اندازه مدرک فنی حرفه ای که بیش از 2000ساعت آموزش هست.

 2. مرتضی گفت:

  سلام
  من ۲۲ سالمه لیسانس مهندسی مکانیک دارم تازگیا شروع کردم ب یادگیری زبان المانی ۲ سال سربازیم مونده ک چندماه دیگ میرم و در حینش مدرک زبانم رو میگیرم میخواستم ببینم ایا دوره اوسبیلدونگ برای مهندسی مکانیک امکان پذیر یا خیر در کل شانسی دارم?

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام.
   سنتون الان مناسبه.
   سربازی نباید بیشتر از 21 ماه باشه.
   با این وجود اگر فرض کنیم 24سالتون هست، برای آوسبیدونگ نمیتونیم اقدام کنیم و ویزای کار پیش رو خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *