آخرین رنکینگ بهترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۱۸ توسط موسسه QS منتشر شد. برای ششمین سال متوالی (Massachusetts Institute of Technology (MIT رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و سه دانشگاه آمریکایی دیگر به نام های استنفورد Stanford، هاروارد Harvard و موسسه کَلتِک California Institute of Technology در رده های دوم تا چهارم قرار گرفته اند.

 

رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان

با اینکه دانشگاه جدیدی وارد لیست ۱۰ دانشگاه اول رنکینگ نشده است ولی در میانه و پایین این رده بندی کشورهای زیادی رشد شایان ذکری داشته اند برای مثال کشور چین برای اولین بار ۶ دانشگاه در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا دارد و دانشگاه های روسیه نیز رشد قابل توجه ای داشته اند.

در زیر می توانید لیست ۲۰ دانشگاه برتر در سال ۲۰۱۸ را مشاهده نمایید:

۱- (Massachusetts Institute of Technology (MIT آمریکا ??
۲- Stanford University آمریکا ??
۳- Harvard University آمریکا ??
۴- (California Institute of Technology (Caltech آمریکا ??
۵- University of Cambridge انگلستان ??
۶- University of Oxford انگلستان ??
۷- (UCL (University College London ??
۸- Imperial College London انگلستان ??
۹- University of Chicago آمریکا ??
۱۰- ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology سوئیس ??
۱۱- (Nanyang Technological University, Singapore (NTU سنگاپور ??
۱۲- (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL سوئیس ??
۱۳- Princeton University آمریکا ??
۱۴- Cornell University آمریکا ??
۱۵- (National University of Singapore (NUS سنگاپور ??
۱۶- Yale University آمریکا ??
۱۷- Johns Hopkins University آمریکا ??
۱۸- Columbia University آمریکا ??
۱۹- University of Pennsylvania آمریکا ??
۲۰- The Australian National University استرالیا 

((( مقاله پیشنهادی: تحصیل در کانادا )))

 

از جمله تغییرات مهم در آخرین رده بندی برترین دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفظ رتبه اول توسط MIT برای سال های متمادی

در حالیکه نزدیک به ۱۸۰ دانشگاه از آمریکا و کانادا در این رنکینگ وجود دارند ولی هیچکدام در طی این سالها هرگز نتوانستند که از دانشگاه MIT پیشی بگیرند. با توجه به رشد اخیر دیگر کشورها در زمینه تحصیلات عالی، دانشگاه های آمریکایی کار دشواری برای حفظ رتبه فعلی خود و همچنین جذب اساتید و دانشجویان ممتاز بین المللی خواهند داشت به نحوی که رتبه ۲۱ دانشگاه برتر آمریکا و کانادا نسبت به رنکینگ سال قبل شاهد نزول بوده اند.

 

حرکت صعودی دانشگاههای روسیه

با توجه به افزایش کمک های دولت روسیه به دانشگاه های این کشور و ارائه تسهیلات تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در سالهای اخیر، از ۲۴ دانشگاه روسی که در رنکینگ جهانی قرار دارند نسبت به رنکینگ سال گذشته تنها ۳ دانشگاه تنزل رتبه داشته اند و ۲۱ دانشگاه دیگر یا رتبه خود را حفظ کرده و یا شاهد صعود در رتبه بندی بوده اند. برترین دانشگاه روسیه  Lomonosov Moscow State University است که به صورت مشترک در رتبه ۹۵ دنیا قرار گرفته است.

 

ادامه سیر صعودی دانشگاههای چین

اتفاق هیجان انگیز برای کشور چین در سال ۲۰۱۸ قرار گرفتن ۶ دانشگاه چینی در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان برای اولین بار است در حالی که به صورت کلی چین دارای ۵۰ دانشگاه در رنکینگ ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان می باشد. دانشگاه Zhejiang University و دانشگاه University of Science and Technology in China ورودیهای جدید در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر هستند.

 

((( مقاله پیشنهادی: تحصیل در آلمان )))

 

دنیا در حال کوچکتر شدن

با بررسی دقیق رده بندی امسال به این نتیجه میرسیم که بسیاری از کشورها در اقصی نقاط جهان با بهبود شرایط تحصیلی و آموزشی خود در حال ورود به رنکینگ برترین دانشگاه های جهان هستند به نحوی که در لیست امسال برزیل و آرژانتین نیز دارای نماینده هستند و همچنین در دیگر نقاط دنیا کشورهایی مانند چین، روسیه و عربستان شاهد رشد بوده اند. این موضوع به این معنا است که دیگر دانشجویان بین المللی برای تحصیلات با کیفیت نیازی به سفر به چندین کشور محدود ندارند و با در نظر گرفتن تغییرات اخیر در اکثر نقاط دنیا می توان در یکی از دانشگاه های برتر جهان تحصیل کرد.

در نهایت از میان دانشگاه های ایرانی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان برترین دانشگاه ایران در رتبه ۴۸۰-۴۷۱ قرار گرفته است.

گروه هِرمس اپلای با افتخار می تواند مسیر کسب پذیرش و اقامت شما را در دانشگاه های معتبر هموار کند و در طی این مسیر همراه شما باشد. از وقتی که برای مطالعه این پست قرار دادید متشکریم

لینک فرم مشاوره تحصیل خارج از کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =