ویزای تحصیلی

تحصیل در فرانسه 2019

در این مقاله به بررسی شرایط، مدارک و هزینه های تحصیل در فرانسه در سال 2019 می پردازیم. سیستم تحصیلی فرانسه در سال 2019 یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل در فرانسه و هزینه ی پایین آن، سالیانه دهها هزار دانشجو را به این کشور می کشاند. جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید. در ادامه به بررسی شرایط، هزینه ها و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه می پردازیم. همچنین پادکست زیر هم در همین زمینه تهیه شده است.

شما در هر مقطعی که باشید، به راحتی می توانید در فرانسه دوره ی مورد نظر خود را پیدا کنید و به تحصیلات خود ادامه دهید. فرقی نمی کند شما به کدام ناحیه ی فرانسه می روید، در هر ناحیه تعداد زیادی موسسات تحصیلی خواهید یافت که با کیفیتی بالا در سطح جهانی، فعالیت می کنند. به همین دلیل است که اکثر دانشجویان دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند، زیرا  آنها می توانند نظر به محیطی که دوست دارند محل تحصیل خود را انتخاب کنند.

اگر کسی هوای گرم و ساحلی را دوست داشته باشد، به راحتی می تواند در جنوب فرانسه تحصیل کند و اگر کسی هوای بارانی را دوست داشته باشد، به شمال فرانسه برای تحصیل مهاجرت می کند و….

شرایط تحصیل در فرانسه

مقاطع تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه هر ساله یک چهارم بودجه خود را صرف آموزش می کند و این نشان دهنده اهمیت بالای آموزش در این کشور می باشد. نزدیک به 3500 موسسه آموزشی شامل دانشگاه و مدارس عالی وجود دارد که دانشجویان می توانند برای تحصیل در آن ها اقدام کنند، همچنین به طور معمول شهریه دانشگاه های فرانسه رایگان است.

زبان رسمی مردم این کشور فرانسوی است هرچند به انگلیسی تسلط دارند، البته اکثر دوره های دانشگاهی به زبان فرانسه می باشد لذا باید تسلط کامل به این زبان داشته باشید. سه مقطع لیسانس و فوق لیسانس و دکتری در این کشور ارائه می شود. برای آگاهی دقیق تر از تحصیل در مقاطع مختلف بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

تحصیل لیسانس در فرانسه

تحصیل فوق لیسانس در فرانسه

تحصیل دکتری در فرانسه

شرایط تحصیل در فرانسه

مهم نیست که شما چندین سال در ایران پشت کنکوری بودید و حتی یکبار هم در کنکور قبول نشدید.  تنها چیزی که شما برای ورود به دانشگاه نیاز دارید، مدرک زبان فرانسه است. حتی نگران این نباشید که شما زبان فرانسه نمی دانید. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای تحصیل در مقطع لیسانس حتما باید مدرک دیپلم کامل داشته باشید. امکان تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم از نکات مثبت تحصیل در این کشور می باشد.

موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای با داشتن مشاورین مجرب به شما کمک خواهد کرد که حتی بدون داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع لیسانس امکان پذیر نیست و در این مقطع در هر صورت باید به زبان فرانسوی تحصیل کنید. در مقاطع ارشد و دکتری امکان تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد اما در مقطع ارشد باید شهریه بالایی پرداخت کنید (در مقطع دکتری تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسوی از لحاظ شهریه ای تفاوتی وجود ندارد). در هر صورت اگر به دنبال تحصیل در فرانسه هستید به شما توصیه می کنیم که به زبان فرانسوی تحصیل کنید. در این صورت هزینه های تحصیل و شهریه دانشگاه به شدت کاهش می یابد. مزیت دیگر تحصیل به زبان فرانسوی این است که زودتر با جامعه و فرهنگ فرانسه ارتباط برقرار خواهید کرد.

برای اینکه بفهمید در چه دانشگاه هایی و در چه رشته هایی امکان تحصیل به زبان انگلیسی فراهم است باید به وب سایت آن دانشگاه مراجعه کنید.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

به طور کلی بسیاری از دانشگاه ها شرایط سنی تعیین نکرده اند و به طور قطع نمی توان گفت بعد از چه سنی دیگر نمی توان درخواست فرستاد ولی بهتر است در رنج سنی خاصی فرستاده شود. برای پذیرش کارشناسی بهتر است زیر 20 تا 21 سال باشید تا در سفارت هم به مشکل برخورد نکنید. برای مقطع ارشد نیز بهتر است زیر 25 سال داشته باشید هر چند اگر بالای آن باشید نیز نمی توان به قطعیت گفت پذیرش ممکن نیست. برای مقطع دکترا نیز انعطاف بیشتری وجود دارد و تا سن 33 سال چندان مشکلی نخواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

 • رزومه
 • انگیزه نامه
 • مدارک تحصیلی
 • مدارک کاری
 • مدرک زبان
 • توصیه نامه
 • پروپوزال برای دکترا
 • مدارک شناسایی

هزینه تحصیل در فرانسه

نورم استاندارد قیمت خوابگاه دانشجویی در فرانسه برای هر نفر از 150 یورو الی 300 یورو (پاریس تا حدود 400 یورو) در ماه متغیر است. موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای، نظر به درخواست دانشجو می تواند مسکنی بسیار ارزانتر از نورم استاندارد برای دانشجو مهیا کند. یکی از ویژگی های موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای، دادن حق انتخاب مسکن برای دانشجو است و دانشجو می تواند نظر به بودجه ای که دارد، مسکن خود را انتخاب کند.

شهریه دانشگاه در مقطع لیسانس2500 تا 3000 یورو
شهریه دانشگاه در مقطع فوق لیسانس3500 تا 4000 یورو
شهریه دانشگاه در مقطع دکترا300 تا 400 یورو
شهریه خوابگاه دانشگاهبین 150 تا 300 یورو بسته به مکان
آپارتمان مرکز شهر650 یورو
آپارتمان اطراف شهر500 یورو
سایر هزینه ها400 یورو

 

 

 

کار دانشجویی در فرانسه

در فرانسه هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود 15 الی 20 ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 9 یورو در ساعت است.

شما به عنوان یک دانشجو، در کنار لذت بردن از زندگی و زیبایی های  فرانسه، می توانید مطمئن باشید در کشوری تحصیل می کنید که مدارک تحصیلی آن، بدون استثنا مورد قبول تمام کشورهای جهان است و بعد از اتمام تحصیل مطمئن خواهید بود که مدرک شما مورد توجه کلیه دانشگاه های دنیا است و جهت ورود به بازار کار در همه جای دنیا معتبر است.

امکان زندگی در کنار خانواده فرانسوی

یکی از سنت های خوب فرانسوی ها، استقبال از دانشجویان خارجی است. برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل با حداقل هزینه در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند. بیش از هشتصد سال است که مردم زیادی از سرتاسر دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند.

دانشجویان تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند، زیرا می دانند سیستم آموزشی قدرتمندی در انتظار آنهاست. فرقی نمی کند در کدام دانشگاه و یا موسسه ی آموزشی در فرانسه تحصیل کنید، زیرا تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه، در رده ی ممتاز جهانی قرار دارند.

مهم نیست که شما از چه کشوری به فرانسه می آیید. هر کشوری و یا هر ملیتی باشید مردم فرانسه با آغوش باز از شما پذیرایی خواهند کرد. این درست است که وقتی شما وارد محیط و جامعه ی جدیدی می شوید، احساس بیگانگی می کنید، اما در مورد فرانسه اینطور نیست. مطمئن باشید که از بدو ورود، فضای فرانسه آنقدر شما را جذب خود کند که شما احساس کنید، در خانه ی خود هستید.

در فرانسه بیش از 3500 موسسه ی آموزش عالی فعالیت می کنند از جمله:

 • 77 دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهد. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار می روند.
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کند.
 • مدارس معماری
 • بیش از 3 هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و امور اجتماعی.

دانشجویان می توانند از کمک های مالی دولت هم برخوردار شوند. برای مثال دانشجو می تواند از یارانه ی اجاره ی مسکن برخوردار شود. مقدار این یارانه نسبت به درآمد و اجاره ی مسکن دانشجو متغیر می باشد. معمولا مقدار این یارانه 30 درصد هزینه اقامتگاه در ماه می باشد.

دانشجویان زیر 25 سالی که دوسال از اقامت آنها در فرانسه می گذرد، می توانند درخواست بورسیه تحصیلی کنند. معمولا اکثر کسانی که تقاضای بورسیه تحصیلی کرده اند، با درخواست آنها موافقت شده است.

مزایای دیگری که این امکان را فراهم می کند تا شما در فرانسه به راحتی تحصیل کنید، هزینه های ارزان زندگی در فرانسه  نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است.

با مطالعه ی مقاله زیر متوجه ارزانتر بودن هزینه ی زندگی در این کشور خواهید شد.

هزینه زندگی در فرانسه 

ما تا پایان در کنار شما هستیم

یکی از نگرانی های دانشجویانی که به خارج از ایران برای تحصیل مهاجرت می کنند، ناآشنایی با محیط و پیشبرد روند اداری در کشور جدید است. همکاران موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای  در خارج از ایران نه تنها به استقبال دانشجو به  فرودگاه می آیند، در ثبت نام کالج یا دانشگاه، باز کردن حساب بانکی، بیمه شدن دانشجو و در نهایت اخذ کارت اقامت و تا وقتی که دانشجو با محیط آشنایی پیدا نکرده، در دسترس دانشجو خواهد بود و او را تنها نخواهد گذاشت.

هِرمس اپلای، با داشتن سهمیه ی خاص از انیستیتوت های فرانسه، قابلیت انتقال دانشجو را در هر زمان از سال دارد و نیازی نیست که دانشجو منتظر این باشد که ترم جدید و یا سال جدید تحصیلی شروع شود.

همه چیز به خود شما برمی گردد

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب تحصیل در فرانسه و بطور کلی کشور فرانسه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در فرانسه می باشد. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل و فراهم شدن شرایط مهاجرت به فرانسه برای شما مخاطب عزیز گردد.

  افتخار موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره، کسب پذیرش  از بهترین دانشگاه های جهان و کسب اقامت کشورهای مختلف برای شما علاقمندان می باشد جهت اطلاع از کلیه خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ما در تماس باشید.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب  اطلاع از روش های کسب پذیرش تحصیلی فرانسه  از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید.

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. Khatereh گفت:

  سلام خسته نباشید… ممنون از سایت خوبتون راستش من تصمیم گرفتم که برای تحصیل به فرانسه برم ولی نمیدونم چطور اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی بکنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که از طریق چه سایتی ثبت نام کنم

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام و احترام
   از لطف شما ممنونیم. لطف کنید فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل کنید تا کارشناسان شرکت با شما تماس بگیرن و شما را درباره تحصیل در فرانسه کامل راهنمایی کنن.
   پیروز باشید

 2. رضا قاسمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من می خواستم برای تحصیل در فرانسه اقدام کنم و نیاز به مشاوره دارم. ممنونم

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام و درود
   از طریق ایمیل با شما در ارتباط خواهیم بود.

 3. ن-ک گفت:

  سلام
  هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و میانگین هزینه های زندگی در فرانسه را میخواهم بدانم.
  و همچنین شرایط دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی ممنون

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام
   شهریه دانشگاه های دولتی بین 3500 تا 4000 یورو در سال می باشد و دانشگاه های خصوصی بسته به رشته و شهر می تواند از 3000 تا 20 هزار یورو در سال باشد. دانشگاه های فرانسه خوابگاه نیز ارائه می کند که دریافت خوابگاه باعث کاهش هزینه های شما خواهد شد ولی در این مقطع شما بورس تحصیلی دریافت نخواهید کرد در عوض اجازه کار هفتگی خواهید داشت.
   لینک: تحصیل کار شناسی ارشد در فرانسه
   هزینه زندگی در فرانسه به طور میانگین برای هر شخص حدود 800 تا ۱۲۰۰ یورو می‌باشد.
   لینک: هزینه زندگی در فرانسه

 4. زینب گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم من الان دیپلم تجربی دارم میخواستم برای رشته داروسازی فرانسه اقدام کنم باید چیکار کنم اگه لطف کنین منو راهنمایی کنین

  1. امین بهرامی گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   برای تحصیل در فرانسه باید هر چه زودتر اقدام کنید و پروسه پذیرش تون رو شروع کنید. برای توضیحات کامل لطف کنید تماس بگیرید یا فرم مشاوره را تکمیل کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *