سیستم تحصیل در فرانسه یکی از باکیفیت ترین سیستم های تحصیلی در جهان است. کیفیت بالای تحصیل در فرانسه و هزینه ی پایین آن، سالیانه دهها هزار دانشجو را، به این کشور می کشاند. جالب است بدانید که برای ورود به دانشگاه های فرانسه هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و بدون هیچ گونه کنکور و یا آزمونی می توانید وارد دانشگاه شوید.

شما در هر مقطعی که باشید، به راحتی می توانید در فرانسه دوره ی مورد نظر خود را پیدا کنید و به تحصیلات خود ادامه دهید. فرقی نمی کند شما به کدام ناحیه ی فرانسه میروید، در هر ناحیه ای که بروید در آنجا تعداد زیادی موسسات تحصیلی خواهید یافت که با کیفیتی بالا در سطح جهانی، فعالیت می کنند. به همین دلیل است که اکثر دانشجویان دنیا، فرانسه را برای تحصیل اننتخاب می کنند، زیرا  آنها می توانند نظر به محیطی که دوست دارند، موسسه ی محل تحصیل خود را انتخاب کنند.

اگر کسی هوای گرم و ساحلی را دوست داشته باشد، به راحتی می تواند در جنوب فرانسه تحصیل کند، اگر کسی هوای بارانی را دوست داشته باشد، به شمال فرانسه برای تحصیل مهاجرت می کند و….

شرایط تحصیل در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

در فرانسه هر دانشجو حق دارد نظر به دوره ی تحصیلی خود 15 الی 20 ساعت در هفته کار کند. دانشجو از بدو ورود به فرانسه اجازه ی کار دارد و مانند برخی  کشورها  نیازی ندارد تا از اداره ی کار، مجوز دریافت کند. حداقل دستمزد کاری در فرانسه 9 یورو در ساعت است.

شما به عنوان یک دانشجو، در کنار لذت بردن از زندگی و زیبایی های  فرانسه، خیالتان می تواند آسوده باشد که در سیستمی تحصیل می کنید که مدارک تحصیلی آن، بلا استثنا مورد قبول تمام کشورهای جهان است و بعد از اتمام تحصیل مطمئن خواهید بود که مدرک شما مورد توجه کلیه دانشگاه هاست و جهت ورود به بازار کار در همه جای دنیا معتبر است.

 

امکان زندگی در کنار خانواده فرانسوی

یکی از سنت های فرانسوی، استقبال از دانشجویان خارجی است. برخی از خانواده ها در فرانسه، آمادگی خود را برای پذیرایی از دانشجویان خارجی اعلام می کنند و دانشجو تا پایان تحصیل با حداقل هزینه در کنار این خانواده مانند عضوی از خانواده، زندگی می کند. بیش از هشتصد سال است که مردم زیادی از سرتاسر دنیا، فرانسه را برای تحصیل انتخاب می کنند.

دانشجویان تحصیل در فرانسه را انتخاب می کنند، زیرا می دانند، چه سیستم آموزشی ای در انتظار آنهاست. فرقی نمی کند در کدام دانشگاه و یا موسسه ی آموزشی در فرانسه تحصیل کنید، زیرا تمام دانشگاه ها و موسسات تحصیلات عالی فرانسه،  در رده ی  ممتاز جهانی قرار دارند.

مهم نیست که شما از چه کشوری به فرانسه می آیید. شما از هر کشوری و یا هر ملیتی به فرانسه بیایید، مردم فرانسه با آغوش باز از شما پذیرایی خواهند کرد. این درست است که وقتی شما وارد محیط و جامعه ی جدیدی می شوید، احساس بیگانگی می کنید، اما در مورد فرانسه اینطور نیست. مطمئن باشید که از بدو ورود، فضای فرانسه آنقدر شما را جذب خود کند که شما احساس کنید، در خانه ی خود هستید.

 

در فرانسه بیش از 3500 موسسه ی آموزش عالی فعالیت می کنند از جمله:

 • 77 دانشگاه دولتی که مدارک مختلف در مقاطع مختلف ارائه می دهد. این دانشگاه ها به عنوان مراکز علمی و تحقیقاتی اصلی فرانسه بشمار می روند.
 • در فرانسه نوعی سیستم موازی با دانشگاه، با عنوان “گراند اِکول” وجود دارد. گراند اِکول ها با برگزاری دوره های پنج ساله ی اقتصاد، تجارت، مدیریت، هنر و دیگر رشته های تخصصی، مدرکی معادل با فوق لیسانس به دانشجو ارائه می کند.
 • مدارس معماری
 • بیش از 3 هزار مدرسه ی تخصصی با ارائه ی مدارک در موضوعات مختلف از جمله مدیریت هتل داری، هنر آشپزی، گردشگری و کارهای اجتماعی.

دانشجویان می توانند از کمکهای مالی دولت هم برخوردار شوند. برای مثال دانشجو میتواند از یارانه ی اجاره ی مسکن برخوردار شود. مقدار این یارانه نسبت به درآمد و اجاره ی مسکن دانشجو متغیر می باشد. معمولا مقدار این یارانه 30 درصد هزینه اقامتگاه در ماه می باشد.

دانشجویان زیر 25 سالی که دوسال از اقامت آنها در فرانسه می گذرد، می توانند درخواست بورسیه تحصیلی کنند. معمولا اکثر کسانی که تقاضای بورسیه تحصیلی کرده اند، با درخواست آنها موافقت شده است.

مزایای دیگری که این امکان را فراهم می کند تا شما در فرانسه به راحتی تحصیل کنید، هزینه های ارزان زندگی در فرانسه  نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است.

 

میانگین قیمت اقلام محبوب در کشور فرانسه:

غذای رستوران 10 یورو

فست فودهایی مانند مک دونالد 5 یورو

کوکاکولا یک و نیم لیتری 1 و نیم یورو

نان باگت 70 سنت

روغن یک لیتری 1 یورو 20 سنت

شیر یک لیتر 80 سنت

بنزین 1 یورو 20 سنت

هزینه ی موبایل با تماس نامحدود  و اینترنت نامحدود 20 یورو در یک ماه

اینها نمونه هایی  از قیمت اقلام در فرانسه هستنند که اگر شما انها را با دیگر کشورهای اروپایی و یا روسیه مقایسه کنید، متوجه ارزانتر بودن هزینه ی زندگی در فرانسه خواهید شد.

دانشجوی عزیز، اگر شما به فکر ادامه ی تحصیل در خارج از ایران هستید، یکی از بهترین گزینه ها برای شما کشور فرانسه است.

 

شرایط ورودی به دانشگاه های فرانسه

مهم نیست که شما چندین سال در ایران پشت کنکوری بودید و حتی یکبار هم در کنکور قبول نشدید.  تنها چیزی که شما برای ورود به دانشگاه نیاز دارید، مدرک زبان فرانسه است. نگران این نباشید که شما زبان فرانسه نمیدانید.

گروه هِرمس اپلای با داشتن مشاورین مجرب به شما کمک خواهد کرد که حتی بدون داشتن مدرک زبان فرانسه برای تحصیل به فرانسه مهاجرت کنید.

 

هزینه مسکن دانشجویی

نورم استاندارد قیمت خوابگاه دانشجویی در فرانسه برای هر نفر از 300 یورو الی 450 یورو در ماه متغیر می بیاشد. موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای، نظر به درخواست دانشجو می تواند مسکنی بسیار ارزانتر از نورم استاندارد برای دانشجو مهیا کند . یکی از ویژگی های موسسه مهاجرتی هِرمس اپلای ، دادن حق انتخاب مسکن برای دانشجو است و دانشجو میتواند نظر به بودجه ای که دارد، مسکن خود را انتخاب کند.

 

ما تا پایان در کنار شما هستیم

یکی از نگرانی های دانشجویانی که به خارج از ایران برای تحصیل مهاجرت می کنند، ناآشنایی با محیط و پیشبرد روند اداری در کشور جدید است. همکاران هِرمس اپلای  در خارج از ایران نه تنها به استقبال دانشجو به  فرودگاه می آیند، در ثبت نام کالج یا دانشگاه، باز کردن حساب بانکی، بیمه شدن دانشجو و در نهایت اخذ کارت اقامت و تا وقتی که دانشجو با محیط آشنایی پیدا نکرده، در دسترس دانشجو خواهد بود و او را تنها نخواهد گذاشت.

هِرمس اپلای، با داشتن سهمیه ی خاص از انیستیتوت های فرانسه، قابلیت انتقال دانشجو را در هر زمان از سال دارد  و نیازی نیست که دانشجو منتظر این باشد که ترم جدید و یا سال جدید تحصیلی شروع شود.

شما همین حالا با ما تماس بگیرید و یکماه دیگر فرانسه باشید.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه

1-پاسپورت با حداقل یک سال و نیم اعتبار

2-آخرین مدرک تحصیلی (حداقل دیپلم)

 

تحصیل پزشکی در فرانسه

– متقاضیان پزشکی توجه داشته باشند که دوره های پزشکی در فرانسه 9 ساله می باشد. ورود به رشته ی پزشکی برای عموم آزاد است. سال اول دوره پیش پزشکی همراه با دیگر رشته های مرتبط به پزشکی، مشترک است. در پایان سال اول پزشکی، امتحانی گرفته می شود که اگر دانشجو، نمره ی مورد نظر را کسب کند، میتواند سال دوم را ادامه دهد. اگر دانشجو نتوانست نمره ی مورد نظر را کسب کند، این امکان به دانشجو داده می شود که سال اول را دوباره تکرار کند.

هر دانشجو حق دارد دو بار سال اول را تکرار کند. کسی که بار دوم نتوانست در امتحان قبول شود، باید تغییر رشته دهد و رشته ای دیگر را انتخاب کند.  امتحانی که در پایان سال اول گرفته می شود، فقط از دروسی است که در همان سال تدریس می شود و نه خارج از آن.

 

همه چیز به خود شما برمی گردد

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب تحصیل در فرانسه و بطور کلی کشور فرانسه اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در فرانسه می باشد. امیدواریم اطلاعات ما باعث کمک به تصمیم گیری برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه  و فراهم شدن شرایط مهاجرت در این کشور برای شما مخاطب عزیز گردد.

  افتخار موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مشاوره، کسب پذیرش  از دانشگاه های معتبر دنیا  و کسب اقامت کشورهای مختلف برای شما علاقمندان می باشد جهت اطلاع از کلیه خدمات موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با ما در تماس باشید.

همچنین شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به کسب  اطلاع از روش های کسب پذیرش تحصیلی فرانسه  از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره مهاجرت رایگان بگیرید.

درباره فرانسه

فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است. این کشور با شش کشور دیگر ، آلمان ، لوگزامبورگ، بلژیک در شمال شرقی، سویس و ایتالیا در جنوب شرقی و اسپانیا در جنوب غربی هم مرز است.کشور انگلستان هم از طریق کانال انگیلسی به فرانسه متصل است.  این کشور به دلیل وجود فرودگاه های بزرگ و بنادر عظیم بین المللی و خط راه اهن معروف خود، به عنوان دروازه ی اروپا شناخته می شود.

فرانسه محبوب ترین مقصد گردشگری در جهان است.  طبیعت زیبا، آب و هوای شگفت انگیز، فعالیت های تفریحی در فضای باز مانند گلف ، موزه ها و گالری های هنری و صدها چیز دیگر خود دلیل خوبی است تا مردم از بازدید این کشور روئیایی ، لذت ببرند.

در کنار مواردی که ذکر شد، غذاها و نوشیدنی های فرانسه جایگاه ویژه ای در دنیا دارند.می شود گفت که  مردم فرانسه عاشق  غذا پختن و غذا خوردن هستند.
مردم فرانسه اغلبا مردمی مذهبی و بسیار رسمی هستند. فرانسوی ها را معمولا  “شیک” هم می نامند. زیرا آنها به ظاهر شخصی و لباس محلی خود بسیار افتخار می کنند. “شیک” یک کلمه ی فرانسوی است و به افرادی گفته می شود که به قول معروف، به ظاهر خود خیلی می نازند.

جرافیای فرانسه

ناحیه یا region  یکی از تقسیمات سیاسی کشور فرانسه است. کاربرد این واژه ، معادل کاربرد واژه ی استان در تقسیمات دیگر کشورهاست.
طبق تقسیم بندی جدید که از اول ژانویه 2016 میلادی به حالت اجرا در آمده است، جمهوری فرانسه 18 ناحیه دارد. از این 18 ناحیه، 13 ناحیه در بخش اصلی فرانسه قرار دارند. ناحیه های فرانسه از نظر قانونگذاری استقلال ندارند و نقش آنها تنها اداری و اجرائی است. هر ناحیه از چند دیپارتمان تشکیل می شود.

5 ناحیه ی دیگر ، به طور کلی جدا از خاک اصلی فرانسه هستند و انها را “ناحیه های فرا دریاهای فرانسه ” می نامند. درگوشه ی شمال غربی این کشور بریتنی و نرماندی قرار دارد، یک ناحیه ی زیبا با خط ساحلی ناهموار که با صخره های گرانیتی مزین شده است.

کسانی که در این ناحیه زندگی می کنند ، به دلیل این همه زیبایی طبیعی که در ناحیه ی انها وجود دارد ، خود را تافته ی جدا بافته میدانند . زیبایی های این ناحیه شگفت انگیز است. به ندرت اتفاق می افتد که این ناحیه بارانی نباشد. این ناحیه اب و هوایی سرد در طول سال دارد.

مناطق توریستی فرانسه

وقتی از بریتنی و نرماندی به سمت جنوب حرکت کنیم، به “پی د لا لواغ” میرسیم. این منطقه با مناظر شگفت انگیز و جذاب خود، از جمله سواحل اقیانوس اطلس و آبهای زیبا و شفاف آن ، خود به تنهایی میتواند دلیل جذب صدها هزار توریست به کشور فرانسه باشد.

کمی پایین تر میاییم و به جنوب فرانسه میرسیم، منطقه ای بسیار گرم،  شلوغ ، مشهور و محبوب که یکی از گرانترین مناطق جهان محسوب می شود. زمین های گلهای اسطوخودوس  ، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است . گویا لحافی بنفش کل این منطقه را پوشانده است.

کمی ان طرف تر ناحیه ی رون الپ است. ناحیه ای پر از کوهای زیبا و خیره کننده.  این ناحیه نه تنها مقصد گردشگران خارجی است ، بلکه خود مردم فرانسه هم هرساله برای استراحت و تفریح به این منطقه می ایند. استراحتگاه های این منطقه هر ساله برای سال بعد رزرو می شوند. نمیتوان به اسکی علاقمند بود و به رون آلپ سفر نکرد.

مرکز فرانسه

به طرف مرکز فرانسه که بروید،  آرامش سرتاسر وجودتان را فرا می گیرد. منطقه ای کاملا آرام. اورون در قلب فرانسه قرار دارد. در این منطقه هیچ ساحل و یا مرزی وجود ندارد. شهرهای لیموزین، بورگوندی و دره ی لوور همگی در این منطقه قرار دارند. دریاچه های آرام زیادی در این منطقه وجود دارند و از این روست که اکثر علاقمندان به ماهیگیری را مجذوب خود کرده است. بورگوندی بهشتی است برای کسانی که عاشق غذا خوردند هستند. غذاها و نوشیدنی های بورگوندی زبانزد مردم فرانسه است.

شرق فرانسه

فرانش کامت ، در ناحیه ی شرقی فرانسه ،با چشم انداز شگفت انگیز از جنگل ها و رودخانه ها ، آلمان ، سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ را به هم متصل می کند. تاثیر گذاری فرهنگ آلمان در این منطقه در طرز گویش ، پوشش ، خوراک ، اداب و رفتار مردم کاملا محسوس است. این منطقه پر است از تاکهای انگور و کارخانه های شراب. ثروتمندترین مردم فرانسه در این ناحیه زندگی می کنند. هر ساله در اواخر سپتامبر مردم از سرتاسر اروپا برای چیدن انگورها از تاک، به این منطقه سفر می کنند.

ناحیه ی شمال فرانسه ، اکثرا هم مرز با بلژیک است و شناسه ی این ناحیه ، اسیاب های بادی آن است. غذای های محلی و جشنواره ی بین المللی آبجو، به این ناحیه شهرت جهانی بخشیده است. این منطقه ، میدان نبرد در جنگ جهانی اول هم بوده است. آب و هوای این منطقه به پاریس و انگلستان شباهت دارد.

پاریس

و بلاخره پاریس ، چطور می توان درباره ی فرانسه گفت، بدون اینکه از پاریس یاد کرد. تمام زیبایی های فرانسه را در پاریس می توان پیدا کرد.

برج ایفل، شانزه لیزه، موزه ی لوور، طاق ظفر،  کلیسای سنت کوغ، گالری لافات و …. همگی دست به دست هم میدهند تا شکوه و عظمت  این شهر را به دنیا نشان دهند. جاذبه های بی پایانی در پاریس وجود دارد که برای معرفی آنها، کتابها باید نوشت.

نمی شود از فرانسه خواند و عاشق فرانسه نشد.  فرق نمی کند شما کودک باشید یا نوجوان، مرد باشید یا زن ، پیر باشید و یا جوان، شما هر که باشید و در هر سنی باشید، می توانید چیزی که به جستجوی آن هستید را در فرانسه بیابید. فرانسه کشور کوهها، جنگل ها، سواحل و  دریاهاست.  فرانسه کشور موسیقی، ادبیات و تاریخ است. فرانسه کشور غذاها ، شیرینی ها و نوشیدنی هاست. فرانسه کشوری است برای همه مردم و همه خواسته ها . دقیقا به همین خاطر است که نام آچار فرانسه را  آچار فرانسه گذاشتند، چون این آچاری است برای همه پیچ ها.

 

دانستنی های دیگر در مورد این کشور که شاید برای شما جالب باشد:

 • فرانسه بزرگترین کشور در اتحادیه اروپا است.
 • 85 درصد مردم فرانسه کاتولیک رومی هستند.
 • جمعیت فرانسه 65 میلیون نفر است.
 • آزادی، برابری و برادری، شعار ملی فرانسه است.
 • در فرانسه شما می توانید با شخص مرده ازدواج کنید، به شرطی که بتوانید ثابت کنید که شخص متوفی قصد ازدواج با شما را در زمان حیات داشته.
 • حداقل 40 درصد موسیقی هایی که در رسانه ها پخش می شود باید فرانسوی باشد.
 • بلندترین کوهای اروپا در آلپ فرانسه واقع شده است.
 • فرانسه 29 هزار کیلومتر خط آهن دارد.
 • بزرگترین مسابقات دوچرخه سواری دنیا با نام تور دو فرانس ، به مدت 100 سال است که هر ساله در فرانسه برگزار می شود.
 • فرانسه هر ساله یک میلیارد تن پنیر تولید میکند. 1200 نوع مختلف پنیر در فرانسه تولید می شود.
 • در فرانسه برای حمل یک حلزون زنده در قطار سریع السیر، باید بیلیط تهیه کنید. بنا به قانون فرانسه، باید برای حیوانات خانگی زیر 5 کلیوگرم در قطارهای سریع السیر، بلیط تهیه شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =