معرفی شهرهای ترکیه

معرفی شهرهای ترکیه

یکی از کشورهای اسلامی که در بخش جنوب غربی آسیا و در محل تلاقی قاره های آسیا و اروپا قرار گرفته است ترکیه می باشد. این کشور پس از انحلال دولت عثمانی به نام جمهوری ترکیه در سال 1923 تشکیل شد. این کشور تا حد زیادی به خاطر وجود مناظر شگفت انگیز و وجود دانشگاه های معتبر در آن به شهرت دست یافته است. از مهمترین دانشگاه های ترکیه که باعث شده است سالانه افراد زیادی جهت تحصیل به این کشور مهاجرت کنند می توان به دانشگاه استانبول و دانشگاه مرمره اشاره کرد. 

در این مقاله قصد داریم بهترین شهرهای ترکیه را به شما معرفی نماییم اگر قصد مهاجرت به ترکیه با اهداف مختلف را دارید توصیه می کنیم ما را تا پایان مقاله همراهی نمایید.

معرفی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

بیشترین درآمد کشور ترکیه از روش جذب گردشگران و توریست ها می باشد، امروزه جذب گردشگران به این کشور باعث بهبود یافتن شرایط اقتصادی این کشور می شود. شهرهای ترکیه بسیار زیاد و مختلف می باشند و این کشور را تشکیل داده اند هر یک از این شهرها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند. در این بخش از مقاله بهترین شهرهای ترکیه جهت مهاجرت و زندگی را به شما معرفی خواهیم نمود.

معرفی بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

آنکارا

پایتخت پهناور ترکیه آنکارا می باشد. ساختمان های مدرن شهری، نهادهای دولتی و شرکت های تجاری، دانشگاه ها و سفارت خانه های خارجی در این شهر ترکیه واقع شده اند.قطب حمل و نقل عمومی و شاهراه ارتباطی در این شهر قرار گرفته است که در مرکز کشور واقع شده است، این شاهراه ارتباطی دسترسی مسافران به دیگر مناطق ترکیه را آسان ساخته است.موزه های مختلف همچون موزه تمدن های آناتولی در این شهر واقع شده اند.

 
آنکارا

ماردین

این شهر روی تپه استراتژیک مجاور دشت های بین النهرین واقع شده است. این شهر در مرکز استان ماردین در بخش جنوب شرقی ترکیه واقع شده است. ماردین به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای ترکیه شناخته می شود که به دلیل وجود تنوع فرهنگی و ساختمان های سنگی به شهرت جهانی دست یافته است.

ماردین

ازمیر

رشد اقتصادی در شهر ازمیر سرعت نسبتاً بالایی دارد. این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی می باشد و یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری موجود در شهر ازمیر ویرانه های رومی پامپی هستند.

 دیگر جاذبه های گردشگری موجود در این شهر باعث جذب گردشگران زیادی به این شهر شده است.

ازمیر

استانبول

یکی از بزرگ ترین شهرهای ترکیه که در تمامی مناطق آن شلوغی مشهود است استانبول می باشد. حدود هزار سال است که این شهر به‌عنوان مرکز اتصال اروپا و آسیا شناخته شده است. جالب است بدانید که شهر استانبول به‌عنوان شهر مساجد عثمانی شناخته می‌شود؛ چون در آن دوران، زمانی که حکومت عثمانی‌ها روی کار بود، مسجدهای زیادی طبق معماری رایج آن زمان در شهر استانبول ساخته شدند. ممکن است که تا به حال این مورد را نمی‌دانستید که استانبول، از نظر جغرافیایی هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا واقع شده است. در ضمن به‌عنوان شهر توریستی کشور ترکیه شناخته می‌شود که شهرتی جهانی هم دارد.

در این شهر می توانید هنر، غذا، مذهب و فرهنگ غنی را مشاهده نمایید. هرچند استانبول پایتخت ترکیه نمی باشد اما به‌عنوان تقاطع مرکزی شرق و غرب ترکیه شناخته می شود. این شهر از لحاظ شغلی و سرمایه گذاری در سطح مطلوبی واقع شده است. گردشگران زیادی هر ساله از سراسر دنیا به شهر استانبول برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت سفر می‌کنند. ناگفته نماند که بخش زیادی از درآمد کشور ترکیه، از صنعت گردشگری تأمین می‌شود. بسیاری از سرمایه‏ گذاران خارجی در این شهر ملک می‌خرند، شرکت ثبت می‌کنند یا این‌که فعالیت اقتصادی خاصی را آغاز کرده و به تجارت می‌پردازند.

این شهر به‌عنوان پر جمعیت ترین شهر ترکیه شناخته می شود. افرادی که به قصد سرمایه گذاری یا یافتن شغل به ترکیه مهاجرت می کنند این شهر را به‌عنوان مقصد خود انتخاب می نمایند.

آب‌وهوای شهر استانبول

استانبول در روزها گرم و در هنگام شب خنک می‌شود. بعضی از روزها هم باران‌های زیبایی دارد. در فصل بهار، شهر استانبول با باریدن باران، بسیار زیبا و دیدنی می‌شود. البته که سفر به این شهر در هر 4 فصل سال زیبایی‌های خودش را دارد؛ اما در بهار می‌توانید از آب‌وهوای این شهر لذت بیشتری ببرید. به‌طورکلی در روزهای بهاری، دمای استانبول بیشتر از 27 درجه و کمتر از 18 درجه نخواهد بود.

آشنایی با شهر توریستی استانبول

هوای استانبول در تابستان، گرم و مرطوب می‌شود و شاهد افزایش دما تا 30 درجه سانتی‌گراد هم هستیم. بسیاری از گردشگران در این فصل کشتی‌های تفریحی اجاره می‌کنند. در فصل پاییز آب‌وهوای استانبول، گاهی گرم و گاهی سرد می‌شود. به همین دلیل ممکن است که هر روز از دیدن آب‌وهوا، غافلگیر شوید. زمستان‌های استانبول هم طبق معمول سرد هستند و دما تا 8 درجه هم می‌رسد.

شهر بورسا

شهر بورسا یکی از شهرهای ترکیه است که به‌عنوان چهارمین شهر بزرگ این کشور شناخته می‌شود. شهر بورسا، شهری سرسبز و زیبا است که بیشتر ایرانی‌ها برای دیدن فضای زیبا و دیدنی آن، به ترکیه سفر می‌کنند. در این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی می‌توانید بیابید. اگر هم به تاریخ علاقه دارید، در بورسا می‌توانید مکان‌های تاریخی و دیدنی متعددی پیدا کنید. شهر بورسا در شبه جزیره آناتولی قرار دارد که از طرفی در جنوب شرقی دریای مرمره هم هست.

ویژگی بارزی که شهر بورسا دارد، فضای سرسبز و پوشش‌های گیاهی زیاد است. این شهر در زمان قرون وسطا، یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت ابریشم بوده است. همچنین شاهد جنگ‌های تاریخی زیادی بوده و به همین دلیل می‌توان مکان‌های تاریخی زیادی در آن پیدا کرد. به‌عنوان مثال می‌توان به حمام‌های قدیمی یا کلیساهایی که از سال‌ها پیش در بورسا ساخته شده‌اند، اشاره کرد. در حال حاضر شهر بورسا، یکی از مراکز صنعتی کشور ترکیه به شمار می‌رود که واحد پول آن هم لیر ترکیه است.

آب‌وهوای شهر بورسا

اگر دوست دارید به شهر بورسا سفر کنید، اما نمی‌دانید که چه زمانی باید این کار را انجام دهید، نگران نباشید. در این قسمت اطلاعات کاملی از آب‌وهوای این شهر در اختیار شما قرار می‌دهیم. این شهر در ماه‌های بهاری سال یعنی اردیبهشت تا مهر، آب‌وهوایی معتدل دارد. پس اگر دوست دارید زمانی که هوای بورسا معتدل است به آن‌جا سفر کنید، در همین ماه‌ها بلیط خود را بگیرید.

آشنایی با آب‌وهوای شهر بورسا

لازم به ذکر است که در تابستان، برنامه‌ها و جشنواره‌های زیادی در شهر بورسا برگزار می‌شود. به همین دلیل گردشگران زیادی از سراسر دنیا در فصل تابستان به این شهر می‌روند. در فصل زمستان هم هوای شهر بورسا رو به سردی می‌رود که اگر دوست داشتید، می‌توانید در زمستان به این شهر سفر کنید؛ اما اغلب سفرها، در فصل‌های بهار و تابستان انجام می‌شود.

اگر به این شهر سفر کردید، فراموش نکنید که حتماً غذاهایی سنتی ترکیه را هم امتحان کنید. در بورسا هر ساله جشنواره‌های غذای سنتی ترکیه برگزار می‌شود که گردشگران زیادی برای خوردن غذا در این جشنواره‌ها شرکت می‌کنند.

شهر آدانا

شهر آدانا یکی دیگر از شهرهای ترکیه است که به‌عنوان پنجمین شهر بزرگ این کشور شناخته می‌شود. شهر آدانا 30 کیلومتر از دریای مدیترانه فاصله دارد. همچنین در منطقه‌ای به نام سیهان قرار گرفته است. این شهر همانند شهرهای دیگر که معرفی کردیم، پیشینه تاریخی دارد.

آشنایی با آدانا و آب‌وهوای آن

شهر آدانا بیش از 3 هزار سال قدمت دارد. یکی از ویژگی‌های این شهر، داشتن خاک بسیار حاصل‌خیز است که هیچ یک از شهرهای دیگر ترکیه چنین خاکی ندارند. به همین دلیل تأثیر زیادی در کشاورزی و صنعت غذایی ترکیه دارد. علاوه بر آن، در صنعت پارچه ترکیه هم تأثیر بسزایی می‌گذارد و توانسته درآمد خوبی برای کشور ایجاد کند.

آب‌وهوای شهر آدانا

شهر آدانا، بسیار گرم است؛ اما زمستان‌های بسیار دل‌چسبی دارد. با این‌که دما در روزهای تابستانی تا 43 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد؛ اما در روزهای زمستانی، بسیار خوش آب‌وهوا هستند. یکی دیگر از نکاتی که درباره آب‌وهوای این شهر باید بدانید، این است که به غیر از بهار و زمستان، در فصل‌های دیگر، بارندگی ندارد. اگر می‌خواهید این شهر را برای زندگی انتخاب کنید، باید گفت که از نظر هزینه‌ها، مناسب است و می‌توانید زندگی ارزان‌تری نسبت به سایر شهرهای ترکیه از جمله آنکارا و استانبول داشته باشید.

شهر قیصریه

شهر قیصریه هم یکی از شهرهای ترکیه است که در ابتدا با نام مازاکا شناخته می‌شد. در دوره حکومت قلیسیان، این شهر به‌عنوان پایتخت انتخاب شده بود؛ اما در حال حاضر پایتخت اصلی ترکیه، آنکارا است. زمانی که رومیان در حال حکومت بودند، این شهر مسیرهای تجاری زیادی به سایر کشورها داشت.

آشنایی با شهر قیصریه

یکی از دیدنی‌های بسیار معروف شهر قیصریه، چشمه کوه ارشیا است که هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن آن به ترکیه سفر می‌کنند. با این‌که شهر قیصریه در نزدیکی دریا یا جنگل قرار ندارد، اما به دلیل داشتن صنایع کشاورزی و تولیدی به شهرت خوبی رسیده است. بالن سواری، دونر گنبد، پیست اسکی و آبشار کاپوزباشی از دیدنی‌های این شهر هستند.

آب‌وهوای شهر قیصریه

این شهر در هر فصل آب‌وهوای خاصی دارد. در تابستان، هوا گرم می‌شود و حداکثر دمایی که این شهر در این روزها دارد، 25 درجه سانتی‌گراد است. همچنین در فصل زمستان، شاهد کاهش دمای هوا هستیم. ژانویه سردترین ماه سال در این شهر است که دمای هوا به 17 درجه هم می‌رسد. همچنین جولای به‌عنوان گرم‌ترین ماه سال شهر قیصریه شناخته می‌شود. در قیصریه، بارندگی‌های زیادی رخ می‌دهد که بیشتر آن‌ها در ماه‌های نوامبر، دسامبر و فوریه اتفاق می‌افتند.

شهر قونیه

شهر قونیه، یکی از وسیع‌ترین شهرهای ترکیه است که از این نظر، رتبه پنجم را دارد. بیشتر مساحت این شهر را فلات و دشت‌ها تشکیل می‌دهند. خاک بسیار خوب و همچنین پوشش‌های گیاهی، جزو ویژگی‌های این شهر هستند. همین ویژگی‌ها باعث شده‌اند تا این شهر برای رشد اقتصادی گزینه خوبی باشد. داشتن ویژگی‌هایی خوبی مثل خاک خوب، باعث رشد صنعت کشاورزی شده و در نتیجه درآمد مناسبی برای کشور ترکیه به وجود آورده است.

آشنایی با شهر قونیه و آب‌وهوای آن

ناگفته نماند که این شهر، یک شهر تاریخی است و در دوره رومیان، پایتخت بود. به همین دلیل مکان‌های تاریخی زیادی می‌توانید در آن‌جا پیدا کنید. شاعر بزرگ پارسی زبان، یعنی مولانا، در دوران سلجوقیان، در همین شهر زندگی می‌کرد. شهر قونیه، یک دانشگاه هم دارد که دانشجویان زیادی در آن مشغول به تحصیل هستند. اگر دوست دارید، به شهری آرام و به دور از هیاهو سفر کنید، این شهر بسیار مناسب شما خواهد بود.

آب‌وهوای قونیه

قونیه آب‌وهوایی سرد و نیمه خشک دارد که دمای آن را در روزهای گرم سال تا 30 درجه سانتی گراد هم گزارش کرده¬اند. شهر قونیه، در ارتفاعات واقع شده و به همین دلیل است که روزهای گرم و شب‌های سردی در آن تجربه می‌شود. با این‌که در طول سال، در این شهر بارندگی رخ می‌دهد، اما میانگین آن کم است.

جدای از بحث آب‌وهوا، بیشتر ایرانیان برای دیدن آرامگاه شاعر بزرگ ایرانی یعنی مولانا، به این شهر سفر می‌کنند. لازم به ذکر است که هر ساله، مراسم بزرگداشت این شاعر بلند آوازه، در شهر قونیه برگزار می‌گردد. این مراسم در دسامبر هر سال، همراه با جشنواره‌های مختلف برگزار می‌شود.

شهر آلانیا

شهر آلانیا یکی دیگر از شهرهای ترکیه است که به‌عنوان شهری ساحلی شناخته می‌شود. این شهر تاریخی، بسیار زیبا و باشکوه است. اگر دوست دارید اوقات فراغت خود را کنار ساحل بگذرانید یا این‌که در شهری ساحلی زندگی کنید، شهر آلانیا گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

آشنایی با شهر آلانیا ترکیه

این شهر نه تنها برای گردشگری، بلکه برای زندگی هم بسیار مناسب است. لازم به ذکر است که آلانیا در سواحل جنوبی کشور ترکیه قرار گرفته است. همچنین محل قرارگیری آن، در یک شبه جزیره کوچک دریای مدیترانه است. این شهر 135 کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد. همچنین از قسمت شمالی، به رشته‌کوه‌های توروس می‌رسد.

آب‌وهوای آلانیا

آلانیا، شهری با آب‌وهوای مدیترانه‌ای است که روزهای تابستانی آن، گرم و خشک هستند. همچنین در زمستان، هوا بارانی و مرطوب می‌شود. در این شهر، 300 روز از سال، آفتابی است. اگر دوست دارید به این شهر سفر کنید، بهترین زمان برای شما، بهار و تابستان است. در این دو فصل هوا عالی است و می¬توانید اوقات خوشی در این شهر تاریخی و زیبا داشته باشید. اگر به شنا علاقه دارید و می‌خواهید در آب‌های ساحل آلانیا شنا کنید، بهترین زمان ماه‌های سپتامبر و ژوئن است.

لیست شهرهای ترکیه

همانطور که گفتیم اکثر شهرهای ترکیه به دلیل وجود مناظر زیبا و شگفت انگیز به شهرت جهانی دست یافته اند و سالانه تعداد زیادی از گردشگران جهت بازدید از این شهرها به این کشور سفر می کنند. در این بخش از مقاله با شهرهای ترکیه به صورت لیست وار آشنا خواهیم شد.

 •  
 • – آنکارا
 • – ازمیر
 • – بورسا
 • – آدانا
 • – قونیه
 • – قیصریه
 • – مرسین
 • – اسکی شهر
 • – دیاربکر
 • – دنیزلی
 • – شانلی اورفه
 • – سامسون
 • – ملطیه
 • – ارزروم
 • – وان
 • – باتمان
 • – ازمیت
 • – سیواس
 • – مانیسا
 • – قاراخان
 • –  ترسوس
 • – ترابزن
 • – چوروم
 •  – چورلو
 • – عثمانیه
 • – آدیامان
 • – کوتاهیه
 • – آیدین
 • – بولو
 • – باندیرما
 • – زنگولداغ
 • – قره بوک
 • – سیورک
 • – صالحی
 • – یالوا
 • – نیزیپ
 • – آلانیه
 • – عرغلی
 • – ارگانی
 • – کوش آداسی
 • – استانبول
 • – جیحان
 • – جیزره
 • – نصیبین
 • – ماردین
 • – سوما
 • – چرکزکی
 • – ویران شهر
 • – قارص
 • – قوزان
 • – اماسیه
 • – کیلیس
 • – بافرا
 • – یوزگات
 • – اونیه
 • – اوده میش
 • – فتحیه
 • – ارچیش
 • – درتیول
 • – چانقری
 •  
 •  
سخن آخر

آشنایی به شهرهای ترکیه باعث می‌شود که اطلاعات عمومی شما درباره این کشور و شهرهای آن، بیشتر شود. همچنین دیدگاه بهتری پیدا کنید و بتوانید درباره سفر یا زندگی در این شهرها، تصمیم درستی بگیرید. در این مطلب سعی کردیم بهترین و معروف‌ترین شهرهای کشور ترکیه را به شما معرفی کرده و همچنین درباره ویژگی‌ها، آب‌وهوا و شرایط زندگی در آن‌ها توضیح دهیم.

مقاله پیشنهادی : وکیل مهاجرت به ترکیه

سوالات متداول

سوالات مهاجرتی خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی :

پایتخت سوئیس

برن پایتخت سوئیس است که با جمعیتی حدود 144000 نفر به عنوان پنجمین شهر پرجمعیت این کشور شناخته می‌شود. این شهر در شمال غربی سوئیس و در ایالتی به نام برن واقع شده است. در

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن