اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان در سال 2021 شرایط خاص خود و روش های مختلفی دارد. در این مقاله می خواهیم روش های مختلف اخذ شهروندی و پاسپورت آلمانی را به صورت علمی مورد بررسی قرار دهیم.

کشور آلمان مقصد مهاجرتی تعداد زیادی از ایرانیان است در این مقاله می توانید از روش های مختلف مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت این کشور مطلع شوید و از طریق وکلای متخصص ما برای اخذ تابعیت آلمان اقدام کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:
شهروندی آلمان

درباره آلمان

آلمان کشوری در قاره اروپا است. نام رسمی این کشور جمهوری فدرال آلمان است و از ثروتمند ترین و صنعتی ترین کشورهای جهان  می باشد. آلمان دارای 16 ایالت است که برخی از این ایالت ها در برخی موارد به صورت مستقل از دولت مرکزی تصمیم گیری می کنند. آلمان از کشورهایی است که اتحادیه اروپا را بنیان گذاری کرد.

آلمان پنجمین کشور پرطرفدار برای مهاجرین در کل دنیاست. دلیل این استقبال زیاد اقتصاد خوب، سیستم آموزشی منظم، و موقعیت های کاری زیاد این کشور است. مردم از همه جای دنیا تمایل دارند شانس زندگی در این کشور را داشته باشند.

درباره کشور آلمان

شرایط به دست آوردن تابعیت آلمان

برای به دست آوردن تابعیت آلمان شرایط قانونی خاصی وجود دارد که فرد متقاضی تنها با رعایت این شرایط می تواند شهروندی و پاسپورت این کشور را اخذ کند.

روش های اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق داشتن اقامت

 1. اولین شرط برای پروسه اخذ پاسپورت آلمان در این روش داشتن یکی از اقامت های زیر است:

اقامت دائم

کارت آبی یا Blue Card

اقامت کوتاه مدت (به شرطی که منجر به اقامت دائم شود.)

متقاضی باید به مدت حداقل 8 سال به صورت قانونی در کشور آلمان زندگی کرده باشد

مدرک معتبر زبان آلمانی داشته در سطح حداقل ب1 داشته باشد

فرد متقاضی باید توانایی حمایت مالی خود و خانواده خود را بدون کمک دولت داشته باشد.

متقاضی هیچ سابقه کیفری نداشته باشد و در تمام مدت اقامت خود همه قوانین کشور آلمان را رعایت کرده باشد.

متقاضی باید در آزمون شهروندی این کشور قبول شده باشد.

باید تابعیت و شهروندی سابق خود را واگذار کرده باشد.

سابقه اقامت فرد متقاضی در سیستم دولت آلمان ثبت می شود برای همین دسترسی به آن راحت است. برای اثبات اینکه فرد توانایی مالی مورد نظر را دارد می تواند نامه بانکی مبنی بر گردش و مانده حساب خود را تهیه کند. در آخر شما موظف هستید تابعیت قبلی خود را واگذار کنید تا پرونده کامل شود و شما بتوانید پاسپورت کشور آلمان را اخذ کنید، مگر افرادی که کشور مبدا این اجازه را به فرد نمی دهد.

مهمترین مدرکی در این پروسه فرد متقاضی باید ارائه دهد مدرک زبان آلمانی است که باید حداقل در سطح ب1 باشد. این مدرک باید یکی از مدارک معتبر و رسمی اتحادیه اروپا و آلمان باشد.

اگر فرد متقاضی بتواند ثابت کند تمام شرایط گفته شده را دارد می تواند پرونده خود را آغاز کند. همه افراد بالای 16 سال می توانند خود برای پاسپورت اقدام کنند و برای افراد زیر 16 سال باید والدین یا سرپرست قانونی آنها برای پاسپورتشان و تابعیت اقدام کنند.

پاسپورت آلمان

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق ازدواج

فقط افرادی که اقامت دائم کشور آلمان را دارند صلاحیت اخذ شهروندی این کشور را ندارند، بلکه افرادی که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده باشند هم می تواند برای تابعیت خود اقدام کند.

فرد خارجی که با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده است هم باید شرایط خاص خود را برای اخذ پاسپورت داشته باشد به این معنی که فرد متقاضی نمیتواند به تنهایی و فقط به واسطه ازدواج براش تابعیت اقدام کند، بلکه باید حداقل به مدت 2 سال با فردی که شهروندی آلمان را دارد ازدواج کرده باشد و حداقل به مدت 3 سال در آلمان اقامت داشته باشد.

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق نژاد

یکی دیگر از روش هایی که فرد می تواند تابعیت کشور آلمان را داشته باشد از طریق نژاد است، این به معنی است که اگر پدر یا مادر فرد تابعیت آلمان را داشته باشد فرزند می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند، و مهم نیست در کجای کشور آلمان و یا دنیا به دنیا آمده باشد فقط والدین او باید برای انجام پروسه اقدام و ثبت نام کنند. البته بین سن 18 تا 23 فرد می تواند تابعیت نهایی خود انتخاب کند ( در صورتی که در کشور دیگری به دنیا آمده باشد و تابعیت آن کشور نیز داشته باشد.)

همچنین اگر قبل از سن 18 سالگی کودکی توسط یک فرد دارای تابعیت آلمان به فرزندی پذیرفته شده باشد هم می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند.

شهروندی المان از طریق نژاد

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان توسط تولد

اگر کسی دارای والدین آلمانی نباشد اما داخل مرز های قانونی آلمان به دنیا آمده باشد می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند. فردی که از این طریق می خواهد برای اخذ تابعیت خود اقدام کند و یا والدینش برای پرونده اش ثبت نام کند باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • یکی از والدین حداقل به مدت 8 سال در آلمان زندگی کرده باشد.
 • در زمانی که کودک به دنیا آمده است یکی از والدینش اقامت دائم آلمان را اخذ کرده باشد.

در این روش کودک باید وقتی به سن 18 سالگی رسید تابعیت نهایی خود را در صورت داشتن تابعیت از یک کشور دیگر انتخاب کند. این قانون شامل همه نوزادانی که بعد از سال 1990 در آلمان به دنیا آمده اند می شود.

مقاله پیشنهادی : ویزای کار آلمان

سؤالات متداول

اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق داشتن اقامت
اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق ازدواج
اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق نژاد​
اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان توسط تولد​

باید حداقل به مدت 2 سال با فردی که شهروندی آلمان را دارد ازدواج کرده باشد و حداقل به مدت 3 سال در آلمان اقامت داشته باشد.

این به معنی است که اگر پدر یا مادر فرد تابعیت آلمان را داشته باشد فرزند می تواند تابعیت این کشور را اخذ کند، و مهم نیست در کجای کشور آلمان و یا دنیا به دنیا آمده باشد فقط والدین او باید برای انجام پروسه اقدام و ثبت نام کنند.​

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

8 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  پروسه اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان از طریق داشتن اقامت حدودا چه مقدار زمان میبره؟

  1. بعد از گرفتن اقامت دائم و گذشت زمان با داشتن شرایط میتونید برا شهروندی اقدام کنید

 2. سلام خسته نباشید
  آیا پس از اخذ شهروندی و پاسپورت آلمان دیگه پاسپورت و تابعیت ایران را نخواهیم داشت؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   در ارتباط با کشور آلمان ، ما کاریابی شما را انجام میدهیم ، البته در صورت واجد شرایط بودن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

کشور عمان

کشور عمان

کشور عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. عمان جزو کشورهای بیابانی است که اغلب افراد تصور می‌کنند مکان مناسبی برای زندگی و مهاجرت نیست. به همین خاطر در

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالاتی که در فرآیند مهاجرت پرسیده می‌شود این است که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست؟

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. کشور آمریکا را می‌توان به‌عنوان کشور رؤیاها نیز معرفی کرد. این کشور فوق‌العاده و بی‌نظیر همواره برترین مقصد