آلمان شناسی

نرخ مالیات در آلمان

نرخ مالیات در آلمان و بخصوص مالیات بردرآمد موضوعی است که در این مقاله شرح داده می شود. شما می توانید سوالات خود را نیز در انتهای مقاله عنوان کنید.

مالیات در آلمان

مهمترین مالیات برای کارمندان در آلمان مالیات بر درآمد است. شما برای کل یک سال مالیات بر درآمد خود را پرداخت می کنید. در هر مورد، پرداخت مالیات با درآمد شما از کارتان به عنوان کارمند مطابقت دارد. اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، مجبور نیستید که خود را درگیر مسائل مالیاتی کنید، زیرا کارفرمای شما بطور خودکار مالیات بر درآمد را از دستمزد ناخالص شما در قالب مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) کسر می کند و از جانب شما آن را به اداره امور مالیاتی انتقال می دهد. کارفرمای شما عوارض اضافی (Solidaritätszuschlag) و اگر شما عضو یک جامعه مذهبی هستید نیز چیزی تحت عنوان مالیات کلیسا (Kirchensteuer) را به اداره ی مالیات واگذار می کند. بیمه ی بازنشستگی، سلامت، پرستاری و بیکاری شما نیز از دستمزد شما کسر می شود و توسط کارفرمای شما پرداخت می شود.

مالیات بر درآمد در آلمان چقدر است؟

در کشور آلمان تمام افراد مشمول پرداخت مالیات اولیه بر درآمد هستند. حال باید بدانید اگر درآمد شما تا میزان رقمی باشد که در ادامه ذکر می کنیم، شما معاف از مالیات خواهید بود. در سال 2020 این مبلغ 9408 یورو است اگر شما مجرد هستید و در رابطه ای رسمی نیستید. برای زوج ها که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ 18816 یورو می باشد. اگر دستمزد شما بیش ازین مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

نرخ مالیات از 14 درصد تا 42 درصد متغیر است. قانون این است: هرچه درآمد مشمول مالیات شما بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز بالاتر می رود. با این وجود، بیشترین نرخ مالیات یعنی 42 درصد تنها به درآمدهای بالاتر از 250731 یورو در سال و فقط به افراد مجرد تعلق می گیرد. برای متاهلین و کسانی که در رابطه ی رسمی هستند، این بالاترین نرخ مالیات درصورتی به آن ها واجب می شود که درآمدی بالاتر از 501462 یورو در سال داشته باشند.

اظهارنامه ی مالیاتی

در پایان یک سال، شما می توانید از دولت بخواهید که بررسی کند آیا شما مالیات بر درآمد بیش از حد پرداخت کرده اید یا خیر. برای این کار، اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را به اداره امور مالیاتی ارسال می کنید. براساس ارقامی که درباره درآمد واقعی و هزینه های مالی خود ارائه می دهید، دولت بررسی می کند که آیا شما حق دریافت بازپرداخت را دارید یا خیر. فرم اظهارنامه مالیاتی را مطابق با داده های اداره آمار فدرال پر کنید. معمولا از هر ده نفر، نه نفر بازپرداخت دریافت می کنند. به طور متوسط، این بازپرداخت ها در حدود 900 یورو می باشند.

اگر شما در دوره ای هزینه های خاصی متحمل شده باشید ممکن است مبلغ مالیاتی را که باید پرداخت کنید کاهش یابد. شما همچنین باید این موارد را در اظهارنامه ی مالیاتی خود وارد کنید. به عنوان مثال:

هزینه جابجایی خانه به دلایل شغلی، از جمله از خارج از کشور

هزینه های درخواست برای شغل، از جمله خارج از کشور

هزینه سفر به محل کار

هزینه های برنامه های بازنشستگی خصوصی

سایر نکته ها

به این نکته توجه داشته باشید که برای بسیاری از انواع هزینه ها، باید کپی رسیدهای های پرداختی تان را به عنوان مدرک نگه دارید. این هزینه ها باید از 1 ژانویه تا 31 دسامبر سال موردنظر انجام شده باشد. با این حال اگر شما در آلمان فعالیتی که شامل مالیات شود را انجام داده اید و هزینه های آن را در همان سال گذشته پرداخت کرده باشید، می توانید برای کاهش مالیات آن فعالیت درخواست دهید. برای این کار باید اظهارنامه بازپرداخت مالیاتی را برای سال قبل پر کنید. کاهش مالیات مربوط به سالی می شود که در آلمان درآمد کسب کرده اید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *