نرخ مالیات در آلمان

نــرخ مـالیات در آلـمان

نرخ مالیات در آلمان و بخصوص مالیات بردرآمد موضوعی است که در این مقاله شرح داده می شود. شما می توانید سوالات خود را نیز در انتهای مقاله عنوان کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

مالیات در آلمان

مالیات در آلمان

مهمترین مالیات برای کارمندان در آلمان مالیات بر درآمد است. شما برای کل یک سال مالیات بر درآمد خود را پرداخت می کنید. در هر مورد، پرداخت مالیات با درآمد شما از کارتان به عنوان کارمند مطابقت دارد. 

اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، مجبور نیستید که خود را درگیر مسائل مالیاتی کنید، زیرا کارفرمای شما بطور خودکار مالیات بر درآمد را از دستمزد ناخالص شما در قالب مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) کسر می کند و از جانب شما آن را به اداره امور مالیاتی انتقال می دهد. کارفرمای شما عوارض اضافی (Solidaritätszuschlag) و اگر شما عضو یک جامعه مذهبی هستید نیز چیزی تحت عنوان مالیات کلیسا (Kirchensteuer) را به اداره ی مالیات واگذار می کند.

 بیمه ی بازنشستگی، سلامت، پرستاری و بیکاری شما نیز از دستمزد شما کسر می شود و توسط کارفرمای شما پرداخت می شود.

مالیات بر درآمد در آلمان چقدر است؟

در کشور آلمان تمام افراد مشمول پرداخت مالیات اولیه بر درآمد هستند. حال باید بدانید اگر درآمد شما تا میزان رقمی باشد که در ادامه ذکر می کنیم، شما معاف از مالیات خواهید بود. در سال 2021 این مبلغ  9744  یورو است اگر شما مجرد هستید و در رابطه ای رسمی نیستید. 

برای زوج ها که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ 19،488 یورو می باشد. اگر دستمزد شما بیش ازین مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

نرخ مالیات از 14 درصد تا 45 درصد متغیر است. قانون این است: هرچه درآمد مشمول مالیات شما بیشتر باشد، نرخ مالیات نیز بالاتر می رود. با این وجود، بیشترین نرخ مالیات یعنی 45 درصد تنها به درآمدهای بالاتر از 275،613 یورو در سال و فقط به افراد مجرد تعلق می گیرد. 

برای متاهلین و کسانی که در رابطه ی رسمی هستند، این بالاترین نرخ مالیات درصورتی به آن ها واجب می شود که درآمدی بالاتر از  501،462 یورو در سال داشته باشند.

مالیات بر درامد در آلمان

اظهارنامه ی مالیاتی

در پایان یک سال، شما می توانید از دولت بخواهید که بررسی کند آیا شما مالیات بر درآمد بیش از حد پرداخت کرده اید یا خیر. برای این کار، اظهارنامه مالیات بر درآمد خود را به اداره امور مالیاتی ارسال می کنید.

 براساس ارقامی که درباره درآمد واقعی و هزینه های مالی خود ارائه می دهید، دولت بررسی می کند که آیا شما حق دریافت بازپرداخت را دارید یا خیر. فرم اظهارنامه مالیاتی را مطابق با داده های اداره آمار فدرال پر کنید. معمولا از هر ده نفر، نه نفر بازپرداخت دریافت می کنند. به طور متوسط، این بازپرداخت ها در حدود 900 یورو می باشند.

اگر شما در دوره ای هزینه های خاصی متحمل شده باشید ممکن است مبلغ مالیاتی را که باید پرداخت کنید کاهش یابد. شما همچنین باید این موارد را در اظهارنامه ی مالیاتی خود وارد کنید. به عنوان مثال:

هزینه جابجایی خانه به دلایل شغلی، از جمله از خارج از کشور

هزینه های درخواست برای شغل، از جمله خارج از کشور

هزینه سفر به محل کار

هزینه های برنامه های بازنشستگی خصوصی

سایر نکته ها

به این نکته توجه داشته باشید که برای بسیاری از انواع هزینه ها، باید کپی رسیدهای های پرداختی تان را به عنوان مدرک نگه دارید. این هزینه ها باید از 1 ژانویه تا 31 دسامبر سال موردنظر انجام شده باشد. 

با این حال اگر شما در آلمان فعالیتی که شامل مالیات شود را انجام داده اید و هزینه های آن را در همان سال گذشته پرداخت کرده باشید، می توانید برای کاهش مالیات آن فعالیت درخواست دهید. برای این کار باید اظهارنامه بازپرداخت مالیاتی را برای سال قبل پر کنید. کاهش مالیات مربوط به سالی می شود که در آلمان درآمد کسب کرده اید.

مقاله پیشنهادی : شرایط کار در آلمان

سوالات متداول

اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، مجبور نیستید که خود را درگیر مسائل مالیاتی کنید، زیرا کارفرمای شما بطور خودکار مالیات بر درآمد را از دستمزد ناخالص شما در قالب مالیات بر دستمزد (Lohnsteuer) کسر می کند و از جانب شما آن را به اداره امور مالیاتی انتقال می دهد. کارفرمای شما عوارض اضافی (Solidaritätszuschlag) و اگر شما عضو یک جامعه مذهبی هستید نیز چیزی تحت عنوان مالیات کلیسا (Kirchensteuer) را به اداره ی مالیات واگذار می کند.


برای زوج ها که ازدواج کرده اند و یا در رابطه ی رسمی شده هستند، این مبلغ 19،488 یورو می باشد. اگر دستمزد شما بیش ازین مقدار باشد باید مالیات بر درآمد را پرداخت کنید.

نرخ مالیات از 14 درصد تا 45 درصد متغیر است

بنر

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!
6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خانوم فهیمی

سلام خسته نباشید
نرخ مالیات در آلمان نسبت به بقیه کشورهای اروپایی مثل فرانسه بیشتره یا کمتره؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس اپلای
پاسخ به  خانوم فهیمی

سلام. بستگی به شرایط و کار شما داره و نمیشه نسبی گفت

فرههاد پور نجمی

ممنون از توضیحات کاملتون. من قصد سرمایه گذاری و تجارت در این کشور رو دارم و واقعا دورنمای خوبی از این کشور و خصوصا مالیات ارائه کردید. دستتون درد نکنه.

ویرایشگر
کارشناس هرمس اپلای

سلام . خوشحالیم براتون مفید واقع بود .

یوسفی

سلام یک مکانیک خودرو چقدر مالیات باید پرداخت کنه؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  یوسفی

سلام وقتتون بخیر .
میزان مالیات پرداختی بستگی به میزان درآمد دارد و میزان درآمد هم به فاکتور هایی مثل : میزان مهارت ، سابقه کار و …. دارد .

مقالات پیشنهادی :

تحصیل-دامپزشکی-در-ترکیه

تحصیل دامپزشکی در ترکیه

هر ساله متقاضیان زیادی برای تحصیل دامپزشکی در ترکیه درخواست می‌دهند. دانشگاه‌های ترکیه برای رشته دامپزشکی یک سیستم آموزشی بسیار