مزایای بلوکارت آلمان

مزایای بلوکارت آلمان

مزایای بلوکارت آلمان و حقوقی که شامل دارندگان بلوکارت آلمان میشود مساله ای است که ما قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. بلوکارت یک مجوز کار مصوب در سراسر اتحادیه اروپاست که به اتباع ماهر غیر اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا در 25 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا کار و زندگی کنند؛ به‌استثنای دانمارک و ایرلند که مشمول این پیشنهاد نیستند. طرح بلوکارت آلمان توسط اتاق فکر بروگل، با الهام از کارت سبز ایالات‌متحده ساخته‌شده و به پرچم اروپا که آبی است و دوازده ستاره طلایی آن اشاره دارد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

بلوکارت یک مجوز کار مصوب در سراسر اتحادیه اروپاست

بلوکارت آلمان چیست؟

بلوکارت آلمان عنوان اقامتی برای فارغ‌التحصیلان است که هدف آن تسهیل و ترویج مهاجرت دائمی افراد باصلاحیت از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به آلمان است. این کارت همانند اجازه اقامت موقت بوده اما گروه خاصی از افراد را هدف قرار می‌دهد و اعتبار بیشتری دارد. دولت آلمان در مشاغلی همچون پزشکان، مهندسان، دانشمندان علوم طبیعی، ریاضیدانان و متخصصان IT که نمی‌تواند پست‌های خالی را به دلیل کمبود نیروهای واجد شرایط پر کند، با اعطای بلوکارت آلمان امتیازات ویژه‌ای را به مهاجران ماهر و خانواده‌های آن‌ها ارائه می‌دهد.

به‌طورمعمول، بلوکارت آلمان حداکثر 4 سال اعتبار دارد و اگر متقاضیان آن قرارداد کاری با مدت مشخص داشته باشند، ممکن است تاریخ انقضای این کارت، مدت‌زمان کمتری باشد. درهرصورت اعتبار آن 3 ماه بیشتر از قرارداد کار خواهد بود. مبنای قانونی بلوکارت آلمان دستورالعمل 2009/50 / EC شورای انجمن اروپا بوده و به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که اتباع ماهر و بااستعداد کشورهای غیر اتحادیه اروپا را به موقعیت‌های شغلی که با کمبود نیروهای واجد شرایط یا احتمال کمبود نیروی ماهر در آینده مواجه هستند، جذب کند.

بلوکارت آلمان را فقط می‌توان در آلمان و از دفاتر خارجی دریافت کرد. برای اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا که واجد شرایط دریافت کارت آبی آلمان هستند و برای ورود به آلمان نیاز به ویزا دارند، ویزای ملی به‌منظور اشتغال برای آن‌ها صادر می‌شود. به‌محض ورود آن‌ها به آلمان، دفتر خارجی محلی آن‌ها، این کارت را برای این افراد صادر می‌کند.

مشاغلی که بیشترین امتیاز برای دریافت بلوکارت آلمان را دارند

چرا کشور آلمان بلوکارت را معرفی کرده است؟

بلوکارت آلمان مزایای فراوانی دارد

این ایده برای تأمین کمبود نیروهای ماهر در بازارهای کار اروپا، کاهش بوروکراسی و ارتقا هم ترازی در اتحادیه اروپا از طریق تسهیل مهاجرت اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا بین کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. دستورالعمل اتحادیه اروپا از سال 2009 شرایط و ضوابطی را تعیین کرد که به برخی از اتباع ماهر و بااستعداد کشورهای غیراتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا با سهولت بیشتری اجازه اقامت و کار در برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دریافت کنند. در آگوست 2012 دولت آلمان قانونی را تصویب کرد که این بخشنامه را عملی کند و از آن زمان تاکنون بلوکارت آلمان به جذاب‌ترین عنوان اقامت تبدیل‌شده است و مزایای بلوکارت آلمان بر کسی پوشیده نیست. قابل‌درک است که آلمان فعال‌ترین حامی این طرح بوده است.

برخی از مزایای بلوکارت آلمان

بلوکارت آلمان مزایای زیادی در اختیار دارندگان این کارت قرار می‌دهد و یکی از بهترین مزایای این کارت این است که در صورت داشتن مهارت زبانی سطح B1 و پس از گذشت 21 الی 33 ماه فرد دارنده آن می‌تواند مجوز اقامت دائم دریافت کند.

از دیگر مزایای بلوکارت آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اشتغال دارندگان بلوکارت آلمان همراه با سهمیه بیمه اجتماعی مانند سهم بیمه بازنشستگی، بیمه درمانی قانونی و مزایای بیکاری می‌باشد.
 • برای دارندگان این کارت امکان خوداشتغالی به‌عنوان یک کار فرعی حداکثر تا 15 ساعت در هفته فراهم می‌شود.
 • دارندگان این کارت می‌توانند، به مدت 12 ماه متوالی و بدون انقضا آن، در کشورهای غیر اتحادیه اروپا اقامت داشته باشند، این ماده همچنین شامل اعضای خانواده آن‌ها نیز می‌شود.
 • دارندگان این کارت پس از 2 سال اشتغال برای تغییر شغل نیازی به اخذ مجوز از خدمات مهاجرت ندارند.
 • خویشاوندان درجه‌یک دارندگان بلوکارت آلمان مانند همسر و همچنین خواهر و برادر زیر 18 سال می‌توانند به دارندگان این کارت ملحق شوند.
 • دارندگان این کارت این حق را دارند که بدون ویزا یک دوره گردشگری حداکثر به مدت 90 روز (از یک بازه زمانی 180 روزه) را در سایر کشورهای شینگن بگذرانند.
 • دارندگان این کارت درصورتی‌که شغل خود را از دست بدهند، به مدت 3 ماه به آن‌ها فرصت پیدا کردن شغل جدید داده می‌شود و سپس از آن‌ها خواسته می‌شود که کشور میزبان را ترک کنند.
 • بستگان درجه‌یک دارندگان این کارت می‌توانند بدون تأخیر و محدودیت در آلمان کار کنند.

دارندگان بلوکارت آلمان به برنامه‌های اجتماعی ازجمله آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و مسافرت، مشابه اتباع آن کشور دسترسی خواهند داشت.

مزایای بلو کارت

افزایش تقاضا برای بلوکارت آلمان

کشور آلمان از سال 2012 تاکنون 85٪ از کل بلوکارت‌های اعطاشده توسط کشورهای اتحادیه اروپا را صادر کرده است. درمجموع، آلمان از زمان تصویب دستورالعمل صدور بلوکارت تاکنون بیش از 104000 بلوکارت صادر کرده است. فقط در سال 2018، درمجموع 27241 بلوکارت آلمان برای کارگران غیر اتحادیه اروپا با مدرک دانشگاهی صادرشده است که این تعداد 25.4٪ بیشتر از سال قبل آن بود. حدود 42.3 درصد از کسانی که در سال 2018 بلوکارت دریافت کرده‌اند، آلمان را ترک کرده‌اند؛ درحالی‌که 57.8٪ دیگر اعتبار بلوکارت خود را تمدید کردند. همچنین پنج ملیت برتر دریافت‌کننده بلوکارت آلمان شامل اتباع هند، چین، روسیه، ترکیه و برزیل می‌شود.

افزایش تقاضا برای بلوکارت آلمان

واجدین شرایط درخواست بلوکارت آلمان

واجدین شرایط دریافت بلوکارت

اینکه آیا افرادی که برای بلوکارت آلمان درخواست می‌دهند، واجد شرایط دریافت این کارت هستند یا خیر به دسته‌ای که برای آن درخواست می‌کنند، بستگی دارد. افراد می‌توانند در دسته‌های زیر برای بلوکارت آلمان اقدام کنند:

 • کارگران بسیار واجد شرایط یا ماهر
 • محققان
 • دانش آموزان
 • کارآموزان حرفه‌ای
 • کارگران فصلی
 • نقل و انتقالات درون شرکتی
 • خوداشتغالی/ کارآفرینان
 •  

شرایط دقیق صلاحیت ازنظر دسته‌بندی متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال، کارآفرینان معیارهای صلاحیت متفاوتی از دانشجویان را دارند. واجدین شرایط دریافت بلوکارت آلمان کسانی هستند که یک مدرک تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه‌های خارجی شناخته‌شده و یا یک دانشگاه یا کالج خارجی معادل یک دانشگاه یا کالج آلمان داشته باشد. همچنین آن‌ها باید یک پیشنهاد کاری مشخص یا یک قرارداد کاری برای استخدام با حداقل اعتبار یک‌ساله و با حداقل حقوق سالانه 50.800 یورو داشته باشد.

تقاضای بلو کارت

سؤالات متداول در مورد بلوکارت آلمان

اگرچه ازنظر فنی اتباع غیر اتحادیه اروپا واجد شرایط درخواست بلوکارت آلمان هستند، متقاضیان معمولاً باید دارای مدرک دانشگاهی و پیشنهاد کاری با حداقل یک سال قرارداد باشند.

اداره مهاجرت بسته به درخواست‌های موجود، درخواست بلوکارت آلمان را طی چند روز تا چند هفته تأیید و صادر می‌کند. حداکثر زمان پردازش درخواست این کارت 90 روز می‌باشد؛ اگرچه در بعضی موارد ممکن است درخواست بلوکارت آلمان کمتر از یک ماه پردازش شود.

بلوکارت‌های آلمان در شرایط محدودی امکان لغو شدن دارند؛ به‌عنوان‌مثال:

 • اگر اعتبار گذرنامه دارنده بلوکارت آلمان به پایان رسیده باشد.
 • اگر کارفرمای دارنده این کارت، مرتکب کلاهبرداری شده باشد.
 • درصورتی‌که مدارک دارنده این کارت اثبات نشود.
 • اگر دارنده این کارت دیگر شرایط لازم را نداشته باشد.
 • درصورتی‌که اقامت دارندگان بلوکارت آلمان تهدیدی برای خط‌مشی عمومی، امنیت عمومی یا بهداشت عمومی کشور میزبان باشد

بسیاری از متقاضیان معتقدند که بلوکارت آلمان مانند گرین کارت ایالات‌متحده به کار گرفته می‌شود که به دارنده آن اجازه می‌دهد در هر نقطه از ایالات‌متحده زندگی و کار کند. اگرچه این تشابه نام می‌تواند گمراه‌کننده باشد، اما توجه به این نکته مهم است که گرفتن این کارت به معنای این نیست که افراد می‌توانند آزادانه در سراسر اروپا اقامت و کار کنند. بلوکارت آلمان یک مجوز کار و اقامت موقت است که برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا اعمال می‌شود. به‌طورکلی، این کارت در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌جز دانمارک، ایرلند و انگلستان معتبر است.

بلوکارت آلمان یک مجوز اقامت موقت است که به‌صورت اصولی برای مدت چهار سال صادر می‌شود. اگر مدت‌زمان قرارداد کار کوتاه‌تر از چهار سال باشد، این کارت برای مدت قرارداد کار به‌اضافه سه ماه صادر می‌شود. در صورت برآورده شدن شرایط می‌توان آن را تمدید کرد.

به‌طورمعمول دارنده بلوکارت آلمان می‌تواند برای یک دوره یک تا چهارساله در کشور میزبان اقامت داشته باشد و کار کند. تا زمانی که دارنده این کارت همه شرایط را برآورده کند، امکان تمدید آن برای مدت معین وجود دارد. همچنین با داشتن یک بلوکارت آلمان معتبر، فرد می‌تواند به کشورهای اتحادیه اروپا وارد شود، در این کشورها آزادانه تردد کند و حداکثر تا سه ماه در آنجا اقامت داشته باشد.

دارندگان بلوکارت آلمان نمی‌توانند بلافاصله شغل خود را تغییر دهند. در وهله اول، آن‌ها پس از دریافت این کارت لازم است به مدت 2 سال در یک شغل مشغول به کار باشند. مگر اینکه از مقامات ملی اجازه تغییر شغل را داشته باشند. پس از گذشت دو سال اول، دارندگان بلوکارت آلمان می‌توانند شغل یا کارفرمای خود را تغییر دهند اما این بستگی به قوانین کشور میزبان دارد.

دارندگان بلوکارت آلمان می‌توانند در طی یک دوره شش‌ماهه حداکثر به مدت سه ماه از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا دیدن کنند.

دارندگان بلوکارت آلمان پس از گذشت 18 ماه می‌توانند به یک کشور دیگر اتحادیه اروپا بروند تا در حرفه‌های دیگر کار کنند. اما آن‌ها باید برای کشور موردنظر یک بلوکارت جدید درخواست بدهند. 

اتباع کشورهای غیر اتحادیه اروپا به‌عنوان دارنده بلوکارت آلمان، ازنظر موارد زیر با اتباع کشور میزبان برابر خواهند بود:

 • شرایط کاری
 • آموزش حرفه‌ای و کارآموزی
 • رفاه و تأمین اجتماعی
 • دسترسی به کالاها و خدمات ارائه‌شده به مردم (به‌عنوان‌مثال حمل‌ونقل، موزه‌ها، رستوران‌ها و غیره)

علاوه بر این با داشتن بلوکارت آلمان، دریافت وضعیت اقامت طولانی‌مدت برای دارندگان این کارت آسان‌تر خواهد بود.

درصورتی‌که دارندگان بلوکارت آلمان شغل خود را از دست بدهند تا سه ماه فرصت دارند که شغل جدید پیدا کنند و درصورتی‌که موفق به پیدا کردن شغل جدید نشوند ممکن است این کارت از آن‌ها پس گرفته‌شده و آن‌ها مجبور به ترک کشور میزبان شوند.

افراد قادر به بحث در مورد تصمیم رد یا باز پس گرفتن بلوکارت آلمان با مقامات ملی مربوطه خواهند بود و می‌توانند آن‌ها را به چالش بکشند.

اگر افراد بیشتر از مدت‌زمان اعتبار بلوکارت آلمان در کشور میزبان سپری کنند، در وضعیت نامنظمی قرار خواهند گرفت و ممکن است لازم باشد آن کشور را ترک کنند.

طرح بلوکارت آلمان
بلوکارت آلمان طیف گسترده‌ای از مزایا را برای افراد دارنده آن فراهم می‌کند
جمع‌بندی

طرح بلوکارت آلمان فرصتی را برای افراد با مهارت بالا از سراسر جهان فراهم می‌کند تا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند و اعضای خانواده خود را با خود بیاورند. در صورت تمایل، آن‌ها می‌توانند انتخاب کنند که برای مدت نامحدود در کشور میزبان اقامت داشته باشند. بلوکارت آلمان طیف گسترده‌ای از مزایا را برای افراد دارنده آن فراهم می‌کند. مهم‌ترین مزیت این کارت تسهیل روند دریافت اقامت دائم برای دارندگان آن است.

مقاله پیشنهادی : آوسبیلدونگ

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

نظر کلاینت های هرمس اپلای

رایگان ارزیابی شو!

2 پاسخ

 1. با سلام
  به عنوان یه آرایشگر با ۱۵ سال سابقه مدرک فنی حرفه ای و اشتغال همزمان با مدرک رو داره و مهارت کافی تو این رشته کاری رو داره بلو کارت صادر میشه؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر .
   در حال حاضر برای کشور آلمان جاب آفری در زمینه تخصص شما موجود نیست . در صورت واجد شرایط بودن میتوانید برای استرالیا اقدام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی :

کشور عمان

کشور عمان

کشور عمان مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. عمان جزو کشورهای بیابانی است که اغلب افراد تصور می‌کنند مکان مناسبی برای زندگی و مهاجرت نیست. به همین خاطر در

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا

شرایط سیتیزن شدن در آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. یکی از سوالاتی که در فرآیند مهاجرت پرسیده می‌شود این است که شرایط سیتیزن شدن در آمریکا چیست؟

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا

شرایط فرستادن دعوتنامه از آمریکا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن خواهیم پرداخت. کشور آمریکا را می‌توان به‌عنوان کشور رؤیاها نیز معرفی کرد. این کشور فوق‌العاده و بی‌نظیر همواره برترین مقصد