مهاجرت به ترکیه از اروپا
ترکیه

مهاجرت از ترکیه به اروپا

مهاجرت از ترکیه به اروپا مطلبی است که در این مقاله با جزئیات به آن پرداخته ایم. درصد بسیار زیادی از مردم ایران  زندگی در کشورهای اروپایی را رویایی دست نیافتنی می‌دانند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، باید نسبت به تغییر طرز فکر اشتباه خود اقدام نمایید. جالب است بدانید که دولت‌های کشورهای اروپایی و اتحادیه اروپا مسیرهای مشخصی برای پذیرش مهاجران طراحی کرده‌اند. در صورتی که شما هم در مسیر درستی قرار بگیرید و مراحل دریافت اقامت را به درستی انجام دهید، می‌توانید زندگی جدیدی در کشورهای برتر اروپایی شروع نمایید. در ادامه این مطلب قصد داریم روش‌ها و مزایای مهاجرت از ترکیه به اروپا را بررسی کنیم. اگر شما هم به تازگی وارد کشور ترکیه شده‌اید و قصد مهاجرت از ترکیه به اروپا را دارید، این مطلب را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آنچه در این مقاله می خوانید:

به پادکست زیر در رابطه با مهاجرت از ترکیه به اروپا توجه نمایید

مهاجرت از طریق ترکیه

در سال‌های اخیر تعداد نفرات زیادی از ایران با روش‌های گوناگون به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اند. عمده این افراد که با روش سرمایه‌گذاری به خاک ترکیه رسیده‌اند، قصد دارند که زندگی یا تحصیلات خود را کشورهای اروپایی ادامه دهند. ترکیه نیز به دلیل موقعیت خاص خود می‌تواند شرایط انجام این کار را ساده‌تر کند؛ زیرا ترکیه کشوری اوراسیایی است و درصدی از خاک آن در قاره اروپا قرار دارد. به همین دلیل ایرانیان مقیم این کشور برای مهاجرت به اروپا مسیر هموارتری پیش روی خود خواهند داشت.

مراحل دریافت پاسپورت ترکیه

اولین گام برای مهاجرت از ترکیه به اروپا دریافت پاسپورت ترکیه‌ای است. افرادی که در خاک ترکیه اقامت دارند، طبق ضوابط و قوانین خاصی موفق به دریافت پاسپورت رسمی این کشور خواهند شد. همچنین مدت زمان دریافت پاسپورت نیز کاملا به روش مهاجرت متقاضی و شرایط زندگی وی در ترکیه بستگی دارد. به طور کلی مدارک و مراحل دریافت پاسپورت ترکیه به شرح زیر است:

 • ✔ پاسپورت اصلی فرد متقاضی و خانواده وی در صورت مهاجرت خانوادگی
 • ✔ ارائه سند وضعیت تاهل
 • ✔ مدارک هویتی رسمی
 • ✔ گواهی عدم سوء سابقه
 • ✔ مدارک پزشکی و سلامت متقاضی
 • ✔ داشتن تسلط کافی به زبان ترکی
 • ✔ اثبات توانایی مالی جهت زندگی در خاک ترکیه
 • ✔ ارسال درخواست دریافت پاسپورت با توجه به شرایط پرونده متقاضی ( در این مرحله حتما از وکلای با تجربه کمک بگیرید )

توافق میان ترکیه و اتحادیه اروپا

از آنجایی که بخشی از خاک ترکیه در اروپا قرار دارد، این کشور جزو سایر ملت‌های اروپایی قرار می‌گیرد. به همین دلیل توافقی میان ترکیه و اتحادیه اروپا صورت گرفته تا مردم این کشور توانایی اخذ اقامت سایر کشورهای اروپایی را داشته باشند. مدت زمانی که پروسه دریافت اقامت سایر کشورهای اروپایی از طریق ترکیه انجام می‌شود کاملا به وضعیت متقاضی بستگی دارد. همچنین فرد قبل از ارسال این درخواست باید تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد.

زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن با پاسپورت ترکیه

مردم ترکیه و کلیه مهاجرانی که تابعیت کشور ترکیه را کسب کرده‌اند و قصد مهاجرت از ترکیه به اروپا را دارند می‌توانند برای دریافت ویزای شینگن اقدام نمایند. همچنین این افراد با استفاده از ویزای شینگن خود توانایی سفر و ورود به کشورهای اروپایی را خواهند داشت. کسانی که دارای پاسپورت شهروندی و عادی کشور ترکیه هستند، پس از مدت دو هفته موفق به دریافت ویزای شینگن خواهند شد. همچنین مذاکراتی انجام شده که در آینده شهروندان ترکیه بدون دریافت ویزا امکان سفر به ۲۶ کشور عضو منطقه شینگن را داشته باشند. یکی از محبوبترین این مسیرها، مهاجرت از ترکیه به آلمان است.

زمان لازم برای دریافت ویزای شینگن با پاسپورت ترکیه

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

روش‌های مهاجرت از ترکیه به اروپا

همانطور که در بخش ابتدایی مطلب گفته شد، شهروندان و مقیمان کشور ترکیه می‌توانند برای دریافت تابعیت کشورهای اروپایی اقدام کنند. این اصلی‌ترین و ساده‌ترین راهی است که برای مهاجرت از ترکیه به اروپا وجود دارد. اما در شرایطی امکان دریافت تابعیت کشورهای اروپایی توسط مهاجران کشور ترکیه نیست و باید از روش‌های دیگری اقدامات لازم صورت بگیرد. به طور کلی روش‌های مناسب و تضمین شده برای مهاجرت به کشورهای اروپایی عبارتند از:

 • مهاجرت از طریق دریافت پذیرش دانشگاه‌ها
 • کسب اقامت با ویزای کاری
 • مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری
 • سایر روش‌های مهاجرتی مانند ازدواج و پناهندگی

متقاضیان برای اینکه از خاک ترکیه به کشورهای اروپایی راه پیدا کنند، می‌توانند از روش‌های بالا گزینه مناسب با توجه به شرایط خود را انتخاب نمایند. همچنین جهت موفقیت در هر یک از روش‌ها باید مسائل قانونی به درستی رعایت شوند. در قسمت بعدی مطلب قصد داریم بگوییم که جهت پیمودن هر یک از مسیرها باید چه اقداماتی را انجام  دهید.

مهاجرت کاری

یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی، مهاجرت و اخذ اقامت با ویزای کاری است. اگر شما هم سابقه کاری درخشانی دارید یا در حرفه خاصی متخصص هستید، با استفاده از مهارت خود می‌توانید به کشورهای اروپایی مهاجرت کنید. اتحادیه اروپا نیز شرایط خاصی را برای دریافت متقاضیان ویزای کاری تدارک دیده که باید از آن اطلاع داشته باشید.

به طور کلی هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز کشورهای اروپایی اعلام می‌شود. افرادی که در مشاغل این لیست تخصص دارند، می‌توانند مدارک خود را برای دریافت ویزای کاری ارسال نمایند. همچنین در صورت وجود برخی عوامل، دریافت ویزا توسط متقاضی ساده‌تر خواهد شد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • ✔ سابقه کار در شرکت‌های بین المللی
 • ✔ داشتن پیشنهاد کاری از کشورهای اروپایی
 • ✔ مدرک تحصیلی و زبان
 • ✔ تمکن مالی مناسب

مهاجرت کاری

داشتن پیشنهاد کاری

برای مهاجرت از ترکیه به اروپا با ویزای کاری باید پیشنهاد کاری از کشور مقصد داشته باشید. با وجود پیشنهاد کاری مسیر دریافت ویزا هموار شده و حتی در مواردی کلیه مراحل صدور ویزا توسط شرکت مربوطه انجام خواهد شد. همچنین اگر در شرکت‌های بین المللی ترکیه‌ای سابقه کار دارید، برای کسب عنوان‌های شغلی مناسب در کشورهای اروپایی شانس بیشتری خواهید داشت. پس از دریافت پیشنهاد کار توسط کارفرما نیز باید باقی مراحل دریافت ویزای کاری را انجام دهید.

ارائه سابقه کار و مدارک تحصیلی

شرکت‌های اروپایی برای استخدام مهاجران معمولا سخت‌گیری زیادی می‌کنند. به همین دلیل باید تمامی اقدامات لازم را با دقت انجام دهید که برای استخدام شدن در شغل مورد نظرتان به هیچ مانعی برخورد نکنید. به طور کلی باید تمامی مدارک مربوط به سوابق کاری و رزومه خود را به صورت ترجمه شده در اختیار شرکت مورد نظر قرار دهید. همچنین کلیه مدارک تحصیلی، مدرک زبان کشور مورد نظر، مدارک هویتی و پزشکی باید در لیست مدارک شما حضور داشته باشند.

تسلط به زبان کشور مقصد

برای مهاجرت از ترکیه به اروپا باید به زبان کشور مقصد خود تسلط کافی داشته باشید. به خصوص جهت مهاجرت کاری که شرکت‌ها تاکید بسیار زیادی روی میزان مهارت کارمندان خود روی زبان رسمی کشور دارند؛ زیرا کارمندان خارجی نباید بابت مکالمات یا نامه نگاری‌های کاری خود مشکل خاصی داشته باشند. همچنین در برخی از شرکت‌های اروپایی بین المللی کارمندان علاوه بر زبان رسمی کشور باید به زبان‌های بین المللی نیز تسلط کافی داشته باشند. به همین دلیل اگر قصد مهاجرت مهاجرت از ترکیه به اروپا را دارید، باید به فکر دریافت مدرک زبان رسمی کشور مورد نظر خود باشید.

دریافت اقامت پس از ویزای کار

دقت کنید که ویزای کاری بسیاری از کشورهای دنیا به صورت موقت صادر می‌شود، اما در شرایطی می‌توان این ویزای موقت را به اقامت دائم تبدیل کرد. به همین دلیل است که بیشتر متقاضیان ویزای کاری اهداف بلند مدت برای کسب اقامت دائم کشور محل کارشان را دارند. به طور کلی اگر افراد طی مدت کارشان عملکرد خوبی از خود نشان دهند و از پس مخارج زندگی بر بیایند، امکان ارسال درخواست اقامت دائم را خواهند داشت.

کار در کشورهای برتر اروپایی می‌تواند امتیازات بزرگی برای متقاضیان این روش مهاجرتی داشته باشد. شما هنگام مهاجرت از ترکیه به اروپا با ویزای کاری می‌توانید با خانواده سفر کنید. همچنین فرزندانتان امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های اروپایی را خواهند داشت. بدیهی است که چنین شرایطی بستر رشد و آرامش اعضای خانواده شما را فراهم خواهد کرد.

مهاجرت کاری

مهاجرت از ترکیه به اروپا با سرمایه‌گذاری

اگر شما هم دارای کسب و کار شخصی پر رونقی هستید و سرمایه زیادی در حساب‌های بانکی خود دارید، می‌توانید از طریق سرمایه گذاری به کشورهای اروپایی راه پیدا کنید. همچنین در صورتی که سابقه کار بین المللی از طریق ترکیه یا دفاتر شرکت خود در این کشور را دارید، مسیر سرمایه گذاری در اقتصاد قدرتمند اروپا برای شما ساده‌تر خواهد شد.

اتحادیه اروپا طی چند سال اخیر شرایطی را فراهم کرده تا سرمایه گذاران بزرگ دنیا امکان تزریق سرمایه به کشورهای اروپایی را داشته باشند. با این اتفاق بخش زیادی از سرمایه مورد نیاز جهت توسعه بخش‌های مختلف وارد کشورهای می‌شود. همچنین با سرمایه‌گذاری افراد کار آفرین تعداد مشاغل برای مردمان این کشورها افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

شرایط لازم برای مهاجرت سرمایه‌گذاری

اگر شما هم قصد مهاجرت از ترکیه به اروپا با سرمایه گذاری را دارید، باید نسبت به شرایط انجام این کار شناخت کافی داشته باشد. اول از همه افراد برای ورود سرمایه و دریافت ویزا باید تمکن مالی قابل قبولی داشته باشند. حتی در برخی از کشورهای اروپایی میزان سرمایه مورد نیاز فرد متقاضی به مبالغ میلیون یورویی می‌رسد. به طور کلی شرایط سرمایه‌گذاری در اروپا عبارتند از:

 • ✔ سابقه مدیریتی در رده‌های بالا به میزان کافی
 • ✔ سرمایه اولیه بالا و تضمین سود دهی کسب و کار
 • ✔ تضمین تزریق سرمایه به میزان قانونی
 • ✔ مالکیت حداقل ۵۱ درصد سهام کسب و کار مورد نظر

میزان سرمایه مورد نیاز و شرایط کسب و کار

میزان سرمایه‌ای که برای مهاجرت به کشورهای اروپایی نیاز دارید، کاملا به مقصد شما بستگی دارد. همچنین در برخی کشورها از فرد متقاضی تعهد گرفته می‌شود که درصد مشخصی از سرمایه اولیه در همان ابتدا به چرخه اقتصادی آن‌ها ورود پیدا کند. همچنین فرد متقاضی باید تعهد دهد که کسب و کارشان در بازه زمانی مشخص به سوددهی لازم خواهد رسید. پس از این که شرایط توسط سفارت و وزارت اقتصادی کشور تایید شد، متقاضی مجوز ورود به کشور و اقامت را می‌گیرد.

مهاجرت از ترکیه به اروپا با سرمایه‌گذاری

امتیازات بزرگ برای سرمایه‌گذاران

متقاضیان سرمایه گذاری در کشورهای اروپایی در صورت موفقیت به امتیازات بسیار بزرگی دست پیدا می‌کنند. اول از همه کشورهای اروپایی بهترین مکان برای حفظ و رشد سرمایه این افراد هستند؛ زیرا اقتصاد قدرتمند و با ثباتی دارند که امنیت مالی را برای چنین افرادی تضمین خواهد کرد. همچنین علاوه بر رشد سرمایه، پروسه صدور ویزای دائم برای فرد متقاضی و همراهان وی به راحتی انجام می‌شود. زندگی در کشورهای اروپایی و دسترسی به بهترین امکانات نیز از دیگر امتیازاتی است که این افراد به دست می‌آورند.

مهاجرت از طریق تحصیل

بدون شک یکی از بهترین راه‌های برای مهاجرت از ترکیه به اروپا روش تحصیلی است. با کمک این روش متقاضیان تنها با اختیار داشتن نامه پذیرش دانشگاه‌های اروپایی می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند. همچنین اگر در دانشگاه‌های معتبر ترکی مشغول به تحصیل هستید، می‌توانید برای مقاطع تحصیلی خود در کشورهای اروپایی بورسیه بگیرید. در این بخش از مطلب قصد داریم مهاجرت تحصیلی به کشورهای اروپایی در مقاطع مختلف را برای شما شرح دهیم.

شرایط پذیرش در مقطع دکترا

دانشجویان سخت کوش بسیار زیادی هستند که قصد دارند به مدرک ارزشمند دکترا دست یابند. حال اگر مدرک توسط یک دانشگاه معتبر اروپایی صادر شده باشد، امنیت شغلی و آینده درخشان دانشجو تضمین خواهد شد. به طور کلی در دانشگاه‌های اروپایی مقطع دکترا یا همان PhD به صورت پروژه محور برگزار می‌شود. همچنین دانشجو توسط یک استاد راهنما مراحل تحصیلی را طی کرده و حتی از وی حقوق ماهیانه دریافت می‌کند. البته برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • ✔ سوابق تحصیلی مناسب در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ✔ مدرک آیلتس و تافل با نمره بالا برای ورود به کشورهای انگلیسی زبان
 • ✔ سابقه حضور در پروژه‌های علمی پژوهشی

مدارک لازم جهت ثبت درخواست

مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی به اروپا نیاز دارید، تقریبا بین بیشتر کشورهای این منطقه مشترک است. اول از همه باید کلیه سوابق تحصیلی خود به صورت ترجمه شده در اختیار داشته باشید. همچنین بسیاری از دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجویان مقطع دکترا نیاز به مدرک زبان بین المللی مخصوص خود را دارند. همچنین مدارکی مانند پرونده پزشکی، تمکن مالی و توصیه نامه اساتید برای ارسال درخواست نیاز است. اگر در دانشگاه‌های ترکیه‌ای نیز مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را گذرانده‌اید، برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اروپایی شانس بیشتری خواهید داشت.

نحوه دریافت اقامت پس از تحصیل در مقطع دکترا

دانشجویانی که موفق به دریافت مدرک دکترا از دانشگاه‌های معتبر اروپایی می‌شوند، می‌توانند به راحتی اقامت دائم را کسب کنند. به همین دلیل است که برای مهاجرت از ترکیه به اروپا  افرادی زیادی این راه را انتخاب می‌نمایند.

نحوه دریافت اقامت پس از تحصیل در مقطع دکترا

بدیهی است که داشتن مدارک تحصیلی معتبر از دانشگاه‌های ترکیه و اروپا شما را برای کسب عنوان‌های شغلی ایده‌آل یاری می‌کند. همچنین در صورتی که بعد از اتمام تحصیل خود بتوانید در شغل خاصی مشغول به کار شوید، پس از مدتی امکان دریافت ویزای دائم را خواهید داشت؛ زیرا بسیاری از کشورهای اروپایی فرصت پیدا کردن شغل بعد از اتمام تحصیل را به شما می‌دهند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه‌های اروپایی

هر ساله عده زیادی از ایران برای تحصیل در مقطع کارشناسی به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند. همچنین درصد زیادی از همین افراد بعد فارغ التحصیلی و دریافت مدرک کارشناسی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد اقدام خواهند کرد.

اگر شما هم جزو این افراد هستید، می‌توانید دانشگاه‌های اروپایی را برای ادامه تحصیل خود هدف بگیرید. دانشگاه‌های اروپایی نیز اعتبار زیادی برای دانشگاه‌های کشور ترکیه قائل هستند و راحت‌تر به شما پذیرش می‌دهند. به همین دلیل است که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت از ترکیه به اروپا باشد.

شرایط لازم جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

دانشگاه‌های اروپایی جهت پذیرش دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی ارشد قوانین خاصی را دارند. اول از همه دانشجو باید سوابق تحصیلی و ریز نمرات خود را در مقطع کارشناسی به کمیته آموزشی دانشگاه مورد نظر ارسال کند.

همچنین به همراه مدارک تحصیلی باید مانند وضعیت سلامت جسمانی، مالی و انگیزه نامه دانشجو برای تحصیل در آن دانشگاه وجود داشته باشد. بعد از اینکه شرایط دانشجو توسط دانشگاه تایید شد، نامه پذیرش صادر می‌شود. سپس فرد متقاضی با در دست داشتن این نامه می‌تواند برای دریافت ویزا از سفارت و انجام سفر خود اقدام نماید.

مزایای مهاجرت دانشجویی از ترکیه به اروپا

دانشجویانی که برای مهاجرت خود از ترکیه به کشورهای اروپایی روش تحصیلی را انتخاب می‌کنند، به امتیازهای ارزشمندی دست خواهند یافت. اولین امتیاز بزرگ این است که دانشجویان با انجام این کار می‌توانند مدارک تحصیلی بسیار ارزشمندی را به دست بیاورند. همچنین با داشتن مدرک تحصیلی معتبر برای ورود به بازار کار نیز مشکل خاصی نخواهند داشت.

کشورهای اروپایی نیز شرایطی را به وجود آورده‌اند که دانشجویان هنگام تحصیل و حتی پس از پایان آن فرصت کافی برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود را داشته باشند. همچنین اگر دانشجویان بتوانند عملکرد شغلی خوبی داشته باشند و هزینه‌های زندگی را بپردازند، امکان دریافت اقامت دائم را خواهند داشت. البته برای انجام این کار باید شرایط و قوانین کشور مورد نظر بررسی شود.

از نقطه صفر مهاجرت تا اخذ اقامت، همراهتان هستیم.

با پر کردن فرم می توانید از مشاوره رایگان مهاجرتی هرمس اپلای استفاده کنید.

فرصت مناسب برای دانش آموزان مدارس ترکیه

خانواده‌های ایرانی زیادی در چند سال اخیر از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری اقامت کشور ترکیه را دریافت کرده‌اند. چنین خانواده‌هایی که با فرزندان خود در کشور ترکیه اقامت دارند، فرزندانشان می‌توانند از یک راه مناسب برای مهاجرت از ترکیه به اروپا اقدام کنند. در صورتی که فرزندان در مدارس ترکیه تحصیل کرده باشند، به راحتی می‌توانند مقطع کارشناسی را در کشورهای اروپایی ادامه دهند. همچنین پس از اتمام تحصیل امکان دریافت ویزای دائمی را نیز خواهند داشت.

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی

خوشبختانه سیستم آموزش عالی کشورهای اروپایی شباهت زیادی به دانشگاه‌های ایران دارد. زمانی که دانش آموزان دوره دبیرستان را در کشور ترکیه به پایان می‌رسانند، می‌توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند. از آنجایی که قبل درخواست پذیرش تابعیت ترکیه را نیز دریافت کرده‌اند، برای  اخذ ویزا نیز با مشکل خاصی برخورد نخواهند کرد. همچنین پس از اتمام چهار سال مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های اروپایی را دریافت می‌کنند.

ادامه تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی

دریافت مدرک دانشگاهی معتبر

مدرکی که دانشگاه‌های اروپایی به دانشجویان می‌دهند، بر اساس رده جهانی علمی دانشگاه دارای ارزش متفاوتی خواهد بود. البته به طور کلی مدارک دانشگاه‌های اروپایی دارای اعتبار زیادی هستند و می‌توانند به شما برای داشتن زندگی بهتر یاری کنند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر در حال تحصیل هستید و سن زیادی ندارید، برای مهاجرت از ترکیه به اروپا روش تحصیلی را انتخاب نمایید.

هزینه مهاجرت از ترکیه به اروپا

هزینه‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی کاملا به روش و مقصد شما بستگی دارد. به طور کلی پر هزینه‌ترین راه برای مهاجرت به اروپا روش سرمایه‌گذاری است. اما روش‌هایی مانند دریافت پذیرش دانشگاه یا مهاجرت کاری هزینه نسبتا کمتری روی دوش متقاضیان می‌گذارد. همچنین توصیه می‌شود که داوطلبان قبل از شروع مراحل مهاجرت خود نسبت به ریز هزینه‌ها و تامین سرمایه لازم اقدام کنند.

نکات مهم برای شروع مسیر مهاجرت

در این بخش از مطلب قصد داریم نکاتی را معرفی کنیم که می‌توانند به موفقیت پرونده مهاجرتی شما کمک کنند. اگر قصد دارید که در آینده نزدیک برای مهاجرت از ترکیه به اروپا اقدام کنید، بهتر است که تمامی این نکات را در ذهن داشته باشید. با انجام این کار مراحل مهاجرت شما با سرعت و اطمینان خاطر بیشتری طی خواهد شد.

کسب اطلاعات لازم از روش‌های مهاجرتی

اولین قدم برای شروع درست انجام کارهای مهاجرتی این است که نسبت به قوانین روش مورد نظر خود تحقیق نمایید. برای مثال بدانید که روش مهاجرتی تحصیلی به کشور آلمان چه شرایطی دارد و چه میزان هزینه‌ای روی دوش شما خواهد گذاشت. همچنین باید تک تک موارد و قوانین را با شرایط خود مطابقت دهید تا هنگام انجام مراحل به بن بست بر نخورید.

انتخاب روش مناسب

انتخاب روش مناسب مهاجرت نیز از دیگر اقداماتی است که میزان موفقیت شما را مشخص خواهد کرد. به همین دلیل باید بدانید که کدام روش مهاجرت از ترکیه به اروپا با شرایط شما سازگارتر بوده و به موفقیت ختم خواهد شد. البته باید مسائل مالی و خانوادگی خود را نیز در این مرحله مورد بررسی قرار دهید.

کمک از وکلای امور مهاجرت و دریافت ویزا

اگر می‌خواهید که مراحل مهاجرت شما بدون دردسر و در کمترین زمان به نتیجه برسد، باید از وکلای مهاجرتی کمک بگیرید. این افراد با تجربه بالا و شناختی که نسبت به قوانین مهاجرت به کشورهای اروپایی دارند، پرونده شما را به بهترین شکل ممکن جلو می‌برند.

کمک از وکلای امور مهاجرت و دریافت ویزا

وکیل مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به ترکیه به دلایل مختلفی و با مقاصد مختلفی انجام می‌شود. فرقی نمی‌کند که به دنبال گرفتن اقامت تحصیلی ترکیه هستید و یا به دنبال مهاجرت دائم به ترکیه باشد، داشتن یک وکیل مهاجرت به ترکیه فرآیند مهاجرت شما را تسریع می‌بخشد. از گذشته‌های دور تاکنون همواره افرادی برای بهبود شرایط زندگی، فرصت شغلی بهتر و دلایل مشابه اقدام به مهاجرت به ترکیه کرده‌اند.

سخن پایانی

موسسه هرمس اپلای به شما کمک می‌کند که به ساده‌ترین شکل ممکن مسیر ورود به خاک کشورهای اروپایی را پیدا کنید. کافیست پرونده خود را به تیم مشاورین مجموعه با بسپارید تا تمامی کارها طبق زمان بندی و قوانین به پایان برسد. با انجام این کار دیگر نیازی نیست که نگران موضوع خاصی باشید و برای مهاجرت از ترکیه به اروپا آماده شوید.

کارشناس ارشد مهاجرت

اشتراگ گذاری در :

سوالات متداول

مدت زمان دریافت پاسپورت ترکیه چقدر است؟
مدت زمان دریافت پاسپورت کاملا به روش مهاجرت متقاضی و شرایط زندگی وی در ترکیه بستگی دارد.
روش‌های مناسب و تضمین شده برای مهاجرت به کشورهای اروپایی کدامند؟
مهاجرت از طریق دریافت پذیرش دانشگاه‌ها – کسب اقامت با ویزای کاری – مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری – سایر روش‌های مهاجرتی مانند ازدواج و پناهندگی
هزینه مهاجرت از ترکیه به اروپا چقدر است؟
هزینه‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی کاملا به روش و مقصد شما بستگی دارد. به طور کلی پر هزینه‌ترین راه برای مهاجرت به اروپا روش سرمایه‌گذاری است. اما روش‌هایی مانند دریافت پذیرش دانشگاه یا مهاجرت کاری هزینه نسبتا کمتری روی دوش متقاضیان می‌گذارد.

نظرات و سوالات شما :

سوالات مهاجرتی خود را در این قسمت مطرح کنید ،حداکثر تا دو روز کاری پاسخ داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کادر هرمس اپلای

مقالات پیشنهادی

Suggested articles

در این مقاله به بررسی روش ها و راه های مهاجرت به کانادا در سال ۲۰۲۱ می پردازیم. با توجه به امکانات رفاهی و اجتماعی موجود در کشورهای توسعه یافته، امروزه بسیاری از ساکنین سایر کشورها راه های مهاجرت و گرفتن اقامت کشورهای پیشرفته از جمله کشور کانادا را بررسی می کنند. این افراد از ملت های مختلف که شامل ایرانیان هم می شود، برای فراهم کردن آینده ای بهتر برای خود، خانواده و فرزندانشان در جستجوی مقصدی قابل اطمینان هستند. اگر شما هم به فکر مهاجرت به کانادا هستید با ما همراه باشید. زیرا این مقاله هرآنچه را که درباره مراحل مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها باید بدانید به طور کامل بررسی می‌کند.

ابتدا در این پادکست به توضیحات اجمالی در مورد مهاجرت به کانادا می پردازیم:

آشنایی با کشور کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته است و زیرساخت های اجتماعی و اقتصادی و صنعتی پیشرفته ای را طی سال های گذشته ایجاد کرده است. علاوه برآن جمعیت کم کشور نسبت به پهناور بودن آن، ظرفیت جذب شهروندان جدید برای این کشور وجود دارد. دولت کانادا در جستجوی شهروندان جدیدی است که با سرمایه گذاری، دانش و سواد و یا تجربه خود بتوانند به رشد کشور کمک کنند. با توجه به این رویکرد دولت کانادا در سال های اخیر فرآیندهای سیستمی جدیدی را برای بهینه کردن جذب متقاضیان مهاجرت به کانادا راه اندازی کرده است.

کشور وسیع و زیبای کانادا در شمال قاره آمریکا واقع شده است و در بیشتر فصول سال آب و هوای سردی دارد . جمعیت کشور کانادا حدود ۴۰ میلیون نفر است که بیشتر آنها در بخش های جنوبی که هم مرز کشور آمریکا هستند سکونت دارند. ۱۰ ایالت در این کشور وجود دارند که سه ایالت انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک مهمترین ایالت ها هستند. این کشور ما بین دو اقیانوس آرام و اقیانوس اطلس گسترده شده است.

کانادا دارای ۱۰ استان است که در لیست زیر معرفی شده اند:

برای آگاهی بیشتر در مورد هر استان روی آن کلیک کنید.

۱-انتاریو – Ontario

۲- بریتیش کلمبیا – British Colombia

۳- کبک – Quebec

۴- ساسکاچوان – Saskatchewan

۵-آلبرتا – Alberta

۶- نوااسکوشیا – Nova Scotia

۷- نیوبروزویک – New Brunswick

۸- منیتوبا – Manitoba

۹- نیوفانلند – Newfoundland and Labrador

۱۰- پرینس ادوارد – Prince Edward Island

ایالت انتاریو، شهرهای اتاوا پایتخت سیاسی کشور و تورنتو مرکز تجاری کشور را در خود جای داده است. تورنتو که  پرجمعیت ترین شهر کاناداست شهری زنده و پرهیاهوست. CN Tower از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. به علاوه آبشار باشکوه نیاگارا در فاصله کمی از تورنتو قرار دارد.  زبان اول این ایالت انگلیسی و زبان دوم فرانسوی است.

ایالت بریتیش کلمبیا، سرسبزترین منطقه این کشور است که در جنوب شرقی کانادا قرار دارد و هم مرز اقیانوس آرام است. شهر بسیار زیبا و خوش آب و هوای ونکوور که باران زیادی را در اغلب روزهای سال دارد، در این ایالت قرار دارد. زبان اصلی مثل انتاریو، زبان انگلیسی است. ایالت کبک ، در بخش جنوب شرقی کشور قرار دارد و ایالت فرانسه زبان کشور کانادا محسوب می شود. انگلیسی زبان دوم این ایالت است. شهر مونترال در این بخش قرار دارد.

روش های مهاجرت به کانادا

اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری برای اولین بار توسط دولت کانادا در ژانویۀ ۲۰۱۵، معرفی و جایگزین سیستم قدیمی مهاجرتی دولت کانادا شد. این سیستم مهاجرتی، محبوب‌ترین سیستم مهاجرتی در بین کسانی است که می‌خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند. طی پروسۀ اکسپرس اینتری، مهاجران ماهری که قصد اقامت دائم در کانادا و قابلیت مشارکت در شکوفاسازی اقتصاد کانادا را دارند، انتخاب می‌شوند.

اکسپرس اینتری به‌خودی خود یک برنامۀ مهاجرتی نیست، بلکه در اصل یک سیستم آنلاین است که برای مدیریت تقاضاهای مهاجرتی دریافتی به کانادا ساخته شده است. افرادی که واجد شرایط هستند، یک درخواست آنلاین به‌نام اظهار تمایل (EOI) را تحت سه برنامۀ مهاجرتی فدرال کانادا و یک برنامۀ مهاجرتی استانی ارائه داده و منتظر می‌مانند. مشخصات متقاضیان براساس یک سیستم امتیازدهی به‌نام سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS)، امتیازدهی می‌شود و متقاضیانی که بالاترین امتیاز را کسب کرده‌اند، یک دعوت‌نامه برای ارسال تقاضای ویزای اقامت دائم دریافت می‌کنند. این افراد باید ظرف مدت 90 روز، مدارک کامل خود و هزینۀ لازم جهت بررسی و صدور اقامت دائم کانادا را ارسال کنند.

برنامه های مهاجرت استانی

برنامه‌های مهاجرت استانی (PNPها)، در همۀ استان‌های کانادا به‌جز دو استان کِبِک و نوناووت، اجرا می‌شوند. هر استان در یک سال، حداقل یکی از برنامه‌های مهاجرتی‌اش هم‌راستا با اکسپرس اینتری است که به این برنامه‌ها، برنامه‌های استانیِ پیشرفته می‌گویند. استان‌های کانادا در کنار سیستم اکسپرس اینتری، نیروهای کار موردنظر خود را از میان مهاجران متقاضی زندگی و کار در آن استان انتخاب می‌کنند. برنامه‌های مهاجرتی استانی نیز براساس سیستم امتیازدهی، کار می‌کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا، اعتبار بین‌المللی دارند و مهاجرت از طریق تحصیل، به ویژه فوق لیسانس مجدد، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای اقامت در کانادا است. البته تحصیل در کانادا رایگان نیست و برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در همه مقاطع تحصیلی، نیاز به پرداخت شهریه است.

ویزای تحصیلی کانادا از نوع ویزاهای موقت است، اما این امکان برای دانشجویان خارجی وجود دارد که بعد از پایان تحصیلات خود، از طریق وارد شدن به سیستم اکسپرس اینتری، اقامت دائم بگیرند و یا با گرفتن ویزای کاری موقت، اقامت خود در این کشور را تمدید کنند.

دانشجویان خارجی این اجازه را دارند که در طول تحصیل خود، به‌صورت پاره‌وقت کار کنند و یا در صورت تمایل، بعد از اتمام دورۀ تحصیلی خود، برای گرفتن ویزای تحصیلی جهت دوره‌های بالاتر اقدام کنند.

شرط اول گرفتن ویزای تحصیلی کانادا، تسلط به زبان انگلیسی است که با گرفتن نمره بالای زبان در آزمون‌هایی مثل IELTS یا دولینگو مشخص می‌شود. اثبات توانایی مالی برای پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی در کانادا نیز به همین اندازه اهمیت دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

کسانی که در زمینه‌های فرهنگی، هنری یا ورزشی شناخته شده هستند و سابقۀ بالایی در این زمینه‌ها دارند؛ همچنین کسانی که در حوزۀ خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی و کار کشاورزی و باغداری صاحب تجربه هستند و از سرمایۀ لازم برای پرداختن به حرفۀ خود و تمکن مالی لازم جهت تامین نیازهای زندگی خود و خانواده در کشور کانادا را دارند، می‌توانند برای اخذ ویزای خوداشتغالی کانادا اقدام کنند.

سه گروه می‌توانند از طریق درخواست برای ویزای خود اشتغالی برای اقامت کشور کانادا اقدام کنند:

گروه اول کسانی هستند که در حوزه‌های فرهنگی به خوداشتغالی رسیده‌اند. موزیسین‌ها، هنرمندان رشته‌های مختلف، افراد شاغل در صنایعی مانند فیلم‌سازی(Filmmaking) جزء گره اول به شمار می روند.

گروه دوم ورزشکاران، مربیان ورزشی و همه فعالان عرصه ورزش هستند که در سطح بین‌المللی کاملاً شناخته شده هستند.

گروه سوم، افرادی هستند که در زمینۀ کشاورزی (خرید و فروش دستگاه‌های کشاورزی، کشاورزی و باغداری) تجربۀ بالایی دارند و می‌توانند با پرداختن به مهارت خود در کشور کانادا، خود و خانواده خود را از لحاظ مالی تأمین کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق کارآفرینی

افرادی که روحیه و جنبۀ کارآفرینی دارند و از سرمایۀ لازم (۳۰۰۰۰۰ دلار کانادا) برای کارآفرینی در کشور کانادا برخوردار هستند، می‌توانند برای ویزای کارآفرینی کشور کانادا که در استان‌های مختلف آن، شرایط متفاوتی دارد، اقدام نمایند. متقاضی ویزای کارآفرینی باید دست‌کم سه سال سابقۀ کار در کسب و کار موردنظر خود را داشته باشد. یک ویژگی ویزای کارآفرینی این است که شخص لازم نیست قبل از گرفتن ویزا، سرمایه‌گذاری کند. شخص متقاضی بعد از صدور ویزا، وارد کشور کانادا می‌شود و باید طی مدت ۶ ماه تا یک سال، کسب و کار موردنظر خود را راه‌اندازی کند. فرد متقاضی باید متعهد شود که ظرف مدت سه سال، تعهدات خود نسبت به استان و دولت کانادا را به سرانجام برساند. اخذ اقامت دائم و همراهی خانواده برای اقامت در کانادا از ویژگی‌های مهاجرت کارآفرینی به کانادا هستند.

 

افراد خارجی که با یک شهروند کانادایی نسبت خانوادگی درجه یک دارند، مانند همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند از شیوۀ family sponsorship برای گرفتن اجازه اقامت در کانادا (کار، تحصیل یا هر دو) اقدام کنند.

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج

مهاجرت به کانادا از طریق پیوند ازدواج یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. متقاضیان مهاجرت به کشور کانادا می‌توانند با فردی که تابعیت کانادایی داشته باشد، ازدواج کرده و اقامت کانادا را دریافت کنند. البته ازدواج می‌بایست تحت شرایط بسیار خاص و به‌صورت قانونی صورت گرفته باشد تا مورد قبول کشور کانادا واقع شود. ازدواج‌های صوری و غیرقانونی نه تنها منجر به اقامت افراد متقاضی مهاجرت به کانادا نمی‌شوند، بلکه می‌توانند منجر به برخوردهای شدید قانونی مثل جریمه، زندان و یا اخراج از کشور شوند. در این صورت فرد نمی‌تواند مجددا به کانادا بازگردد و حتی برای اخذ ویزا برای کشورهای دیگر هم با مشکل مواجه می‌شود.

یکی از مهمترین شرایط ازدواج با تبعه کانادا این است که فرد از سلامت جسمی و روحی کامل برخوردار باشد و هیچ‌گونه سابقه کیفری در کشور محل سکونت خود نداشته باشد تا دولت کانادا ازدواج آنها را قانونی تلقی کند. پس از ازدواج، یک اقامت به مدت دو سال به فرد متقاضی مهاجرت به کانادا داده می‌شود. پس از این دو سال و بررسی‌های دولت کانادا، فرد می‌تواند اقامت دائم این کشور را دریافت کند. برای اخذ تابعیت نیز فرد می‌تواند پس از هشت سال اقدام کند و پاسپورت این کشور را دریافت نماید.

مهاجرت به کانادا از طریق فرزندآوری

تولد فرزند در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. امروزه اکثر زوج‌های جوان برای ترسیم یک آینده روشن برای خود و فرزندان خود اقدام به تولد فرزند در این کشور می‌کنند. از آن‌جایی که کشور کانادا تابع اصل خاک است، تولد فرزند در این کشور منجر به اقامت دائم نوزاد متولد شده و والدین وی می‌شود، هرچند آنها تبعه این کشور نباشند و یا اقامت دائم برای این کشور نیز نداشته باشند.

 

نیروی متخصص استان کبک

استان کبک، یکی از دو استانی است که تنها از طریق سیستمی شبیه برنامۀ اکسپرس اینتری مهاجر می‌پذیرد. افراد متقاضی کار در استان کبک، باید ۵۰ (برای افراد مجرد) تا ۵۹ (برای افراد متاهل) امتیاز کسب کنند که این امتیازها براساس سن، مدرک تحصیلی، سابقۀ کاری، میزان تسلط به زبان فرانسه و غیره تعیین می‌شوند. زبان رسمی در این استان، زبان فرانسه است و کسانی که به این زبان تسلط دارند، شانس خوبی برای تایید درخواست مهاجرت به کانادا دارند. متقاضیان مهاجرت باید از تحصیلات دانشگاهی و سابقۀ کاری در تخصص‌هایی که موردنیاز استان کبک است، برخوردار باشند. ویزای دریافتی نیروی متخصص کبک، از نوع ویزای اقامت دائم است و افراد متقاضی (نیروی متخصص خارجی) برای کار در این استان، نیازی به جاب آفر ندارند.

 

ویزای استارتاپ

ویزای استارت‌آپ کانادا به کسانی داده می‌شود که یک ایدۀ استارت‌آپی آنها، حداقل یک گروه سرمایه‌گذار کانادایی (تایید شده در برنامۀ ویزای استارت‌آپ کانادا) را جذب کرده باشد. مقدار سرمایه اگر از سوی سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تامین شود، دست‌کم 200000 دلار کانادا و اگر از سوی گروه‌های سرمایه‌گذار Angel تامین شود، حداقل 75000 دلار کانادا است.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در حد آیلتس ۵ و برخورداری از تمکن مالی لازم جهت تامین هزینه‌های زندگی در کشور کانادا از جمله شرایط دیگر جهت اخذ ویزای استارت‌آپی کانادا هستند. بهترین روش برای گرفتن این نوع ویزا که از نوع اقامت دائم است، گرفتن یک ویزای کاری شش ماهه، راه‌اندازی استارت‌آپ و اقدام برای دریافت اقامت دائم از طریق راه‌اندازی استارت‌آپ است.

مهاجرت به مناطق کم جمعیت و شمالی

مهاجرت به مناطق شمالی، از نوع برنامه‌های مهاجرت استانی است. شهرهای با جمعیت کمتر از ۵۰ هزار نفر، شهرهای دورافتادۀ شمالی با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جزء این برنامه مهاجرتی استانی کانادا هستند.

تقاضا برای نیروی ماهر خارجی، تنها درصورتی باید انجام شود که نیروی کار محلی و بومی برای آن‌ کار نباشد. نیروهای ماهر خارجی که تمایل به کار در مناطق دورافتاده یا شمالی کانادا را دارند، اقامت دائم این کشور را دریافت می‌کنند.

روش های مهاجرت به کانادا به صورت مفصل تر شرح داده شده اند .

با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر می توانید اطلاعات کامل از آن روش بدست آورید. 

مزیت های مهاجرت به کانادامعایب مهاجرت به کانادا
کانادا از لحاظ قوانین محیطی پیوسته درحال توسعه و رشد بودهآب و هوای این کشور
امنیت، آرامش و بی‌طرفی در این کشور رو به افزایش استمهاجرت به کانادا، کاغذبازی‌ها و اقداماتی طاقت‌فرسا دارد
کانادایی‌ها به مودب بودن و خونگرم بودن بسیار معروف هستندمالیات در کانادا می‌تواند برای بسیاری از افراد کمی بالا باشد
سیستم‌های تحصیلات و خدمات درمانی دولتی کانادانگرانی‌هایی درمورد میزان پایداری اقتصاد این کشور
امتیازات ویژه‌ای برای مهاجرت خانوادگیفاصله‌ جغرافیایی میان ایران و کانادا بسیار بوده
اقتصاد کانادا در بحران اقتصادی جهانی گرفتار نشدهکانادا کشور ارزانی نیست

سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا

دولت کانادا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت به کانادا سیستم دقیقی را طراحی کرده که به طور پیوسته با توجه به شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و پیرو نیازهای این کشور تغییراتی دارند.

به طورکلی می توان گفت سیستم ارزیابی مهاجرت به کانادا در حال حاضر به دو بخش شایستگی ها و توانایی های فردی و دیگری سرمایه و قابلیت های مدیریتی تقسیم بندی می شود. در واقع دولت کانادا به دنبال جذب شهروندان جدیدی است که با قابلیت های فردی مثل تحصیلات عالی و سابقه کاری و یا با دارایی خود به رشد اقتصادی و اجتماعی کشور کانادا کمک کنند. البته باید توجه کرد که جدا از روش های مهاجرت به کانادا که دولت فدرال اعلام می کند، استان های مختلف کانادا هر یک با توجه به شرایط و نیازهای خود شرایط متفاوتی را برای جذب شهروندان جدید اعلام می کنند.

تقسیم بندی دقیق تر روش های مهاجرت به کانادا

نیروی متخصص

از ابتدای سال ۲۰۱۵ برنامه اکسپرس اینتری کانادا Express Entry، بر اساس سیستم امتیاز دهی بر مبنای تحصیلات، سابقه کار، میزان سواد زبان انگلیسی و فرانسوی ، سن و تعدادی معیارهای دیگر، متقاضیان را ارزیابی کرده و طی یک سیستم کاملا رقابتی امتیاز شخص مبنای امکان مهاجرت به کانادا قرار می گیرد.

 

روش های سرمایه گزاری و کارآفرینی

دولت کانادا برای جذب افرادی که امکان سرمایه گزاری دارند و می توانند مهارت های مدیریتی خود در ایجاد کسب و کار را به کانادا انتقال دهند برنامه مهاجرتی گسترده ای چه در بخش فدرال و چه استان ها طرح ریزی کرده است.

اسپانسرشیپ

افراد مقیم کانادا که بالای ۱۸ سال دارند می توانند با استفاده از سیستم اسپانسرشیپ برای مهاجرت عزیزان درجه یک خود اقدام کنند.

ارزان‌ترین روش‌ مهاجرت به کانادا

همان‌طور که برای همه واضح است روش‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در بخش‌های پیشین به معرفی مهمترین روش‌های مهاجرت به کانادا اشاره شد. ولی ممکن است برای اکثر افراد این سوال پیش آید که ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا کدام هستند؟ و آیا روشی وجود دارد که بتوان به واسطه آن با هزینه کمتری به کانادا مهاجرت کرد؟ در پاسخ باید گفت که برای اخذ ویزا به هر روش مهاجرتی، فرد نیاز است هزینه‌هایی را پرداخت کند. ولی ممکن است هزینه تعدادی از روش‌های مهاجرت به کانادا نسبت به بقیه ارزان‌تر باشد. آمارها نشان می‌دهند که مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل و کار پرکاربردترین و درعین حال ارزان‌ترین روش‌های مهاجرت به کانادا به شمار می‌روند. بنابراین لازم است که در این بخش به مقایسه این دو روش مهاجرت به کانادا پرداخته شود.

 

مقایسه هزینه‌های مهاجرت به کانادا از طریق کار و‌ تحصیل

مهاجرت به کانادا از طریق کار با طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی همچون اکسپرس اینتری (Express Entry)، اسکیل ورکر (Skill Worker)، کارآفرینی (Entrepreneur)، ثبت شرکت ( Company Registration)، خویش‌فرما (Self-employed) و امثال آن امکان‌پذیر است. در صورتی که فرد متقاضی قصد دارد از همان ابتدا از طریق مهاجرت کاری، اقامت کانادا را دریافت کند باید فرم اکسپرس اینتری را پر کرده و همه مدارک مورد نیاز را به زبان انگلیسی و یا فرانسوی ترجمه و ارسال کند. هزینه اکسپرس اینتری در حدود 1000 دلار خواهد بود. از طرف دیگر هزینه درخواست حق اقامت دائم کانادا بین 500 تا 700 دلار برآورد شده است. بنابراین جهت ثبت‌نام اولیه فرد باید چیزی حدود 1700 دلار هزینه نماید.

از طرف دیگر متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی ابتدا باید یک درخواست پذیرش به دانشگاه‌های کانادا پر کرده و مبلغی معادل ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار پرداخت کند که این مبلغ بستگی به نوع دانشگاه در کانادا دارد. متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل می‌بایست هزینه دیگری معادل ۲۳۵ تا ۵۰۰ دلار بابت دریافت ویزای تحصیلی و انگشت‌نگاری بیومتریک پرداخت کند. برای دریافت ویزای تحصیلی نیز متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ملزم به ارائه نامه تمکن مالی به سفارت کانادا است.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی و کاری کانادا

تمکن مالی از آن جهت برای سفارت کانادا و دپارتمان پذیرش دانشجو مهم است که نشان می‌دهد آیا دانشجو یا فرد متقاضی مهاجرت به کانادا توانایی تامین هزینه‌های خود را در طول دوران تحصیل و یا کار دارد یا نه؟ میزان نامه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی و کاری کانادا در حال حاضر به این شکل است که دانشجو و یا شاغل می‌بایست بتوانند ۱۰۰۰۰ دلار در سال برای تامین زندگی داشته باشد که این معادل ۸۳۳ دلار در هر ماه است. در صورتی که فرد به همراه همسر خود به کانادا مهاجرت کرده است ۴۰۰۰ دلار دیگر به نامه میزان تمکن مالی می‌بایست اضافه شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز درصورت حضور باید ۳۰۰۰ دلار به ازای هر فرزند اضافه ‌گردد.

درصورتی که فرد متقاضی مهاجرت به کانادا به روش تحصیلی و کاری قصد کار و سرمایه‌گذاری یا گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه‌های استان کبک فرانسوی زبان را داشته باشد، میزان نامه تمکن مالی متفاوت‌تری ارائه خواهد داد. به عنوان مثال فرد دانشجو یا شاغل می‌بایست در سال ۱۱۰۰۰ دلار در نامه تمکن مالی خود داشته باشد. در صورت همراه بردن خانواده برای افراد زیر ۱۸ سال ۳۸۰۰ و برای افراد بالای ۱۸ سال ۵۳۰۰ دلار را باید در نامه تمکن مالی قید کند.

لازم به ذکر است که نامه تمکن مالی و هزینه‌هایی که در اینجا عنوان شد شامل شهریه تحصیلی دانشجویان نمی‌شود و دانشجو ملزم به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای بابت شهریه ترمی و یا سالانه دانشگاه مورد نظر خواهد بود. هزینه شهریه سالانه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای مقطع کارشناسی چیزی بین ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار و برای مقاطع تکمیلی بین ۱۲ تا ۱۸ دلار در سال است. البته تحصیل در برخی رشته‌های پزشکی یا مدیریت خیلی بیشتر بوده و چیزی بین ۲۲ تا ۵۵ هزار دلار برآورد می‌شود.

بنابراین با مقایسه‌ای که در اینجا انجام شد می‌توان نتیجه گرفت که بین روش‌های تحصیل و کار در کانادا، ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا از طریق کاری خواهد بود. اما درصورتی که فرد موفق به دریافت بورسیه و یا فاند تحصیلی شود به‌طوری که همه هزینه‌های تحصیل رایگان باشد، در این صورت مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا خواهد شد. ناگفته نماند که ارزان‌ترین روش مهاجرت به کانادا پس از تحصیل و کار، مهاجرت از طریق ازدواج و مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانوادگی هستند.

 

بهترین روش‌های مهاجرت

بهترین روش‌های مهاجرت به خصوص مهاجرت به کانادا شامل موارد زیر هستند:

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به‌خصوص مهاجرت به کانادا ثبت شرکت در این کشور است. این روش مناسب افرادی است که قصد دارند کسب‌وکاری را در کشور کانادا آغاز کرده و یا شرکتی را خریداری کنند. مزیتی که ثبت شرکت در کانادا نسبت به بقیه روش‌های مهاجرت به کانادا دارد این است که سرمایه مشخص شده خاصی نیاز ندارد و افراد با هر سرمایه می‌توانند یک شرکت راه‌اندازی کنند. همچنین باید گفت که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت به دانش زبانی خاصی نیاز نخواهد داشت و تمامی مراحل ثبت شرکت در مدت زمان کمتر از یک سال انجام می‌شود.

مهاجرت از طریق تمکن مالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق تمکن مالی است. بدین معنی که شخصی با داشتن ثروت زیاد و تمکن مالی بالا، درصورت داشتن باقی شرایط مهاجرت به کانادا، می‌تواند برای این کار اقدام کند. البته افراد در اینجا می‌بایست مراحل زیادی را پشت سر بگذارند و همه فاکتورهای مهاجرت را نیز داشته باشند. این افراد باید به دولت کانادا ثابت کنند که قصد هیچ‌گونه ضرر رساندن به این کشور را نداشته و تنها قصد آنها بهره گرفتن از کیفیت بالای زندگی در این کشور است.

 

مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری

یکی از ارزان‌ترین و بهترین روش‌های مهاجرت به کانادا اقدام از طریق اکسپرس اینتری است. البته کسب امتیاز در اکسپرس اینتری بسیار دشوار بوده و در صورتی‌که فرد هیچ‌گونه تخصص و مهارت خاصی نداشته باشد برای کسب امتیاز ملزم به ارائه مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر و نمره زبان بالای ۷.۵ است. از همه مهمتر اینکه، سن فرد متقاضی می‌بایست کمتر از ۲۹ سال باشد و همچنین سه سال سابقه کاری نیز داشته باشد.

 

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق خوداشتغالی است. این روش در واقع برای ورزشکاران و هنرمندان قرار داده شده تا بتوانند در کشور کانادا به راه‌اندازی یک کسب‌وکار مرتبط با حوزه ورزشکاری و هنر بپردازند. افراد برای مهاجرت به کانادا از طریق خوداشتغالی نیازی به ارائه مدرک زبان با نمره بالا و یا سرمایه زیاد نیستند. البته دولت کانادا سخت‌گیری‌های زیادی در رابطه با این روش مهاجرت نشان می‌دهد.

 

مهاجرت از طریق کارآفرینی و سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از بهترین روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و کارآفرینی خواهد بود. درخصوص کانادا، در حال حاضر امکان سرمایه‌گذاری فقط در استان کبک وجود دارد ولی افراد می‌توانند از روش‌های دیگری مثل ویزای استارت‌آپ، کارآفرینی فدرال یا استانی و خوداشتغالی برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. به‌طورکلی اگر سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کشور کانادا و یا هر کشور دیگری به صورت دقیق و اصولی انجام شود نتیجه بسیار خوبی خواهد داد و فرد در طول مدت پنج سال می‌تواند به اقامت دائم کشور موردنظر دست یابد. یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا استفاده از ویزای ۷۲۴ سرمایه‌گذاری و کارآفرینی نیوبرانزویک است. این روش تنها روش سرمایه‌گذاری در کانادا است که مستقیماً اقامت دائم کانادا را به همراه خواهد داشت.

شرایط و قوانین مهاجرت به کانادا

مهاجرت به همه کشور‌های توسعه‌یافته نیازمند برخورداری از شرایطی خاص است، به همین دلیل متقاضیان باید قبل از هر کاری برخورداری خود از این شرایط را مشخص کنند. آشنایی با شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کشور اروپا به آن‌ها کمک خواهد کرد تا با سرعت بیشتری کار‌های اداری مهاجرت خود را انجام دهند. موارد بررسی شده در زیر تمام شرایط و قوانین لازم برای مهاجرت به کانادا را به طور کامل توضیح می‌دهد.

 1. عدم برخورداری از سوء پیشینه در کشور‌های دیگر و کشور مقصد
 2. برخورداری از تمکن مالی خوب با توجه به هدف از مهاجرت
 3. انگیزه‌نامه معقول و قوی
 4. برخورداری از مهارت در حوزه‌های مختلف
 5. دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و زبان بومی کشور مورد نظر

مراحل دریافت ویزا برای مهاجرت و سفر به کانادا

یکی از اهداف مهمی که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند، مهاجرت به کشور‌های توسعه‌یافته همچون کانادا است. البته باید به این نکته دقت کرد که مهاجرت به کشور‌ کانادا نیازمند گذر از مراحل مختلفی است. در صورتی که متقاضیان قبل از هر کاری با مراحل لازم برای مهاجرت به کانادا، شرایط و هزینه ها آشنایی داشته باشند، پروسه اداری مربوط به آن را با سرعت بیشتری طی خواهند کرد. یکی از شرایط فوق‌العاده مهم برای زندگی در کشور‌ کانادا دریافت ویزای آن کشور است. این مدرک نوعی مجوز ورود و خروج به حساب می‌آید و به متقاضیان اجازه سفر به این کشور در هر زمانی را خواهد داد.

اولین مرحله برای دریافت ویزای کشور کانادا مشورت با وکلای متبحر هرمس اپلای است که هر آنچه را که متقاضیان باید درباره این موضوع بدانند به صورت کامل و اساسی توضیح می‌دهد. پس از این مرحله افراد باید مدارک لازم برای اخذ ویزا را که توسط سفارت تعیین شده است، جمع‌آوری کنند. انجام صحیح این مرحله به متقاضیان اجازه خواهد داد تا پروسه اداری مربوط به دریافت ویزا را با سرعت بیشتری طی کنند. در نهایت متقاضیان باید تمام مدارک جمع‌آوری شده را به زبان انگلیسی یا زبان بومی کشور مورد نظر ترجمه کرده و در زمانی معین آن را به سفارت تحویل دهند.

پی نوشت : لازم به ذکر است برای مهاجرت و برای سفر به کانادا در هر دو حالت شما باید ویزا کشور کانادا را دریافت کنید . البته ویزای توریستی کشور کانادا برای مسافرت به کانادا با ویزای مهاجرت و اقامت دائم متفاوت است .

اما اگر شرایط سفر را دارید قبل از مهاجرت حتما سفر به کانادا را تجربه کنید مطمئن باشید که پشیمان نخواهید شد 🙂

برای مهاجرت به کانادا به چه مدارکی نیاز است؟

کسانی که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند باید در مرحله اول مدارک لازم برای آن را جمع‌آوری کنند. مواردی که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته شده است تمام مدارک لازم برای دریافت ویزای کانادا و مهاجرت به این کشور را به طور کامل و اساسی توضیح می‌دهد.

 1. تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 2. پر کردن فرم درخواست ویزا و پاسخ به همه سوالات آن به صورت صحیح
 3. دو قطعه عکس در ابعاد ۴*۳
 4. کپی از تمام صفحات پاسپورت
 5. اصل پاسپورت
 6. کپی از شناسنامه و کارت ملی
 7. اصل شناسنامه و کارت ملی
 8. رزومه کاری
 9. رزومه تحصیلی
 10. عدم سابقه قضایی
 11. کارت سلامت جسم و روان
 12. مدرکی برای اثبات تمکن مالی
 13. گواهی تمکن مالی
 14. سند ازدواج در صورت متاهل بودن
 15. انگیزه‌نامه قوی

یک متقاضی مجرد بدون همسر و فرزند باید حداقل 12960 دلار کانادا پس انداز داشته باشد تا بتواند اقامت دائم این کشور را کسب کند. زوجینی که قصد دارند به کانادا مهاجرت کنند باید مجموعاً چیزی در حدود 16350 دلار کانادا سرمایه داشته باشند.

تمام متقاضیان با 6 فاکتور مورد بررسی قرار می گیرند. این فاکتور ها شامل، سطح تحصیلات و زبان انگلیسی و یا فرانسوی، تجربه کاری، سن، داشتن پیشنهاد  کاری و  اینکه متقاضی تا چه حدی برای اقتصاد کانادا مفید است، می باشد.

ابتدا ببینید که آیا شرایط لازم را دارید، مدارک خود را جمع آوری کنید، مدارک خود را ثبت کنید و پذیرش خود را که دریافت کردید می توانید برای گرفتن ویزای مهاجرتی و اقامت کانادا اقدام کنید.

محدوده سنی مشخصی برای مهاجرت به کانادا وجود ندارد اما کسانی که بین 25 تا 35 سال هستند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند.

ویزای تحصیلی 150 دلار، ویزای کاری 155 دلار و ویزای توریستی 100 دلار است.