لوگو وزارت کار

مهاجرت تحصیلی و بررسی شرایط تحصیل در برترین کشورها

مهاجرت تحصیلی و بررسی شرایط تحصیل در بهترین کشور ها

هم‌اکنون یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت، روش مهاجرت تحصیلی است که از سوی ایرانیان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این بین موانع و شرایط زیادی پیش روی ایرانیان است که باید برای رسیدن به موفقیت در این مسیر، تک تک آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

در گام اول، انتخاب بهترین کشور جهت مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت دارد. فرقی نمی‌کند هدف شما تحصیل در آمریکا باشد و یا کشورهای اروپایی و یا آسیایی، به هر حال اطلاع از شرایط تحصیل در هر یک از کشورها و دانشگاه ها، دیدگاه شما را شفاف‌تر کرده و مسیر مهاجرت تحصیلی را برایتان هموار می‌کند.

در ادامه بدون در نظر گرفتن ایرانی بودن و شرایط زندگی، بهترین کشورها برای مهاجرت را معرفی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

ابتدا در این ویدئو به بررسی مهاجرت از طریق تحصیل فرزند می پردازیم. با ما همراه باشید:

بهترین انتخاب برای مهاجرت تحصیلی و کار

معیارهای بهترین کشورها برای مهاجرت کاری و تحصیلی

طبق آخرین آمار ارائه شده در US.News  ده کشور برتر مهاجرتی دنیا به صورت زیر معرفی شده‌اند:

کانادا

فنلاند

سوئد

استرالیا

هلند

آمریکا

آلمان

سوئیس

استرالیا

دانمارک

تمامی این کشورها اهداف بسیار جذاب و مطلوبی برای مهاجرت به هستند و دارا بودن معیارهای مختلفی مانند سطح بالای زندگی، آزادی فردی، رفاه اجتماعی، اقتصاد امن، بازار کار پویا، خدمات دولتی و اجتماعی بسیار خوب و…  سبب شده تا این کشورها جزو اهداف اصلی برای مهاجرت قرار بگیرند.

اکثر کشورهای اشاره شده به غیر از کشورهایی مثل کانادا، علاقه چندانی به جذب مهاجر جدید ندارند و با تصویب قوانین سختگیرانه جدید، شرایط اقامت طولانی مدت و زندگی را از متقاضیان خارجی دریغ می‌کنند. اما کشور کانادا با عرضه روش‌های مختلف مهاجرتی من‌جمله مهاجرت تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری دست مهاجران خارجی واجد الشرایط را جهت مهاجرت به این کشور باز گذاشته است.

بهترین انتخاب برای مهاجرت تحصیلی و کار

کشور کانادا، مقصد شماره یک برای مهاجرت تحصیلی

بدون شک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت تحصیلی و یا کار و زندگی در دنیا جایی نیست جز کشور کانادا، تنها کافیست اندکی به مزایای مهاجرت تحصیلی این کشور توجه کنید:

 • ✔ امکان کار دانشجویی در حین تحصیل

 • ✔ امکان انجام کار دانشجویی تمام وقت پس از پایان تحصیل

 • ✔ هزینه مناسب تحصیل و زندگی

 • ✔ همراهی خانواده با کمک ویزای همراه

 • ✔ امکان دریافت بورسیه تحصیلی

 • ✔ طبیعت زیبا و شرایط اقلیمی فوق العاده

 • ✔ دوزبانه بودن این کشور (فرانسوی و انگلیسی)

 • ✔ داشتن بهترین دانشگاه‌های دنیا

 • ✔ فرصت‌های کاری بسیار زیاد در داخل کانادا و کشورهای دیگر

 • ✔ امکان اشتغال در پست‌های شغلی پردرآمد

 • ✔ امکان اقدام و دریافت کارت اقامت پس از پایان تحصیل

 • ✔ اعتبار بالای مدارک دانشگاهی

 • ✔ کیفیت بالای زندگی

 • ✔ نرخ بیکاری بسیار پایین

 • ✔ دارا بودن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا

در حقیقت شما این امکان را دارید تا با دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبرکانادایی و اخذ ویزای تحصیلی این کشور، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) را در شهر مورد نظر خود تجربه کنید.

متقاضیان بین المللی می‌توانند جدای از مزیت کار دانشجویی، قبل از فارغ التحصیلی در دانشگاه، اقدام به دریافت مجوز کار تمام وقت کرده و برای حداکثر 3 سال به کار تمام وقت و زندگی در کانادا مشغول شوند و در انتها با گذشت 5 سال از اقامت در کانادا، جهت اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

کانادا

صفر تا صد مهاجرت تحصیلی در کانادا

همان طور که پیشتر گفته شد کانادا ایده آل ترین کشور برای تحصیل و مهاجرت تحصیلی می‌باشد به همین سبب در ادامه این مطلب به صورت جامع‌تری این کشور را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

همه ساله نام چند دانشگاه وموسسه آموزشی کانادایی در بین رنکینگ‌های برتر جهان مشاهده می‌شود؛ دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و… که در رده‌بندی‌های جهانی جایگاه خوبی را کسب کرده‌اند.

با نگاهی به دیگر کشورهای هم‌رده کانادا ، به این نکته می‌رسیم که تحصیل در این کشور آنچنان هم سخت نیست؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود، اقدام به بررسی مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلی کنید. البته باید به این نکته توجه داشت که مدارک پذیرش تحصیلی به دانشگاه و رشته مورد نظر بستگی دارد.

تحصیل در کانادا یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است؛ با اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توان تا زمان فارغ‌التحصیلی در کانادا حضور داشت و در پایان دوره با پیدا کردن کاری تمام‌وقت مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار نمود.

مهاجرت تحصیلی

مدرک زبان انگلیسی

یکی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی، داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالاست. با این وجود از سال 2019 صدور پذیرش تحصیلی برای دانشجویانی که موفق به کسب نمره قابل‌ قبول از آزمون بین‌المللی زبان نشده‌اند، به‌صورت مشروط انجام می‌شود.

در این روش متقاضی مهاجرت تحصیلی  در کانادا، پس از ورود این کشور قبل از هر چیز ابتدا در دوره زبان حضور می‌یابد و پس از دریافت نمره قبولی می‌تواند وارد دوره انتخابی خود شود. پس برای عملی کردن تحصیل در کانادا، در گام نخست باید سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی را ارتقا داد.

شرط معدل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا

از نگاه مسئول پذیرش تحصیلی، ارائه معدل اخرین مدرک تحصیلی از نکات مهم برای ادامه تحصیل در کانادا می‌باشد. البته این شرط ارتباط با رشته تحصیلی دارد. در بعضی از دانشگاه‌ها این نکته اهمیت بسیاری دارد؛ در حالی که در برای سایرکالج‌ها ممکن است چندان اهمیتی نداشته باشد.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

تحصیل در رده‌های مختلف تحصیلی نیازمند شرایط سنی مشخص می‌باشد؛ به طور کلی شرایط ایده‌آل سنی جهت تحصیل و یا ادامه دادن آن در مقطع کارشناسی بین 18 تا 25 سال، برای  کارشناسی ارشد در حدود  22 تا 30 سال و در نهایت  مقطع دکتری بین 24 تا 35 سال است؛ اما همچنان این ‌شرط به قوانین دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

یکی از مقوله‌های متداول در مهاجرت تحصیلی به کانادا گپ یا همان وقفه تحصیلی است؛ اگر بیشتر از 5 سال از دریافت آخرین مدرک تحصیلی دانشجو گذشته باشد، گپ تحصیلی را شامل می‌شود؛ در صورت برخورد به این مشکل باید توجه داشت که وقفه یک امتیاز منفی، در زمینه درخواست پذیرش تحصیلی و حتی در روند درخواست ویزای تحصیلی می‌باشد. گرچه با ارائه سوابق شغلی مرتبط و معتبر با رشته تحصیلی می‌توان تا حدودی این گپ را برطرف کرد.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

نحوه پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

با بررسی شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه در رشته مورد نظر، به لیستی از مدارک مورد نیاز هر دانشگاه می‌رسیم. این لیست بسته به رشته و دانشگاه انتخابی تفاوت دارد؛ اما به طور مشترک می‌توان به مواردی مانند اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی، ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی و شغلی و… اشاره کرد.

پس از آماده سازی این مدارک، نوبت به ایجاد ارتباط با مسئولان پذیرش تحصیلی می‌باشد. سرانجام با ارسال مدارک و ثبت درخواست، شرایط دانشجو توسط کارشناس پذیرش بررسی می‌شود.

در صورتی متقاضی واجد الشرایط باشد، نامه‌ی پذیرش اولیه برای وی صادر می‌شود. در این نامه فهرستی از از هزینه پرداختی و نواقص مدارک به دست متقاضی می‌رسد. مقدار مبلغ قابل پرداخت در این قسمت به دانشگاه یا کالج هدف بستگی دارد؛ بعضی از دانشگاه‌ها کل مبلغ شهریه طول دوره را در ابتدا دریافت می‌کند، و برخی دیگر بصورت سالانه ترمی دریافت می‌کنند.

پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته‌های پزشکی کانادا

در بین 17 دانشکده پزشکی کانادا، فقط 7 دانشکده اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌کنند؛ از سوی دیگر، متقاضیان جهت مهاجرت تحصیلی در رشته‌های پزشکی قبل از هرچیز  باید در ابتدا در دوره‌های کارشناسی علوم پایه مربوط به این رشته شرکت کنند و پس از اتمام تحصیل در این رشته باید در آزمون MCAT امتیاز مورد نیاز را به کسب نمایند.

دانشگاه‌ و کالج‌های معتبر کانادا برای مهاجرت تحصیلی

در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌ و کالج‌های معتبر کانادا می‌پردازیم:

کالج نظامی سلطنتی کانادا

کالج یادبود کایروپراکتیک کانادا

کالج هامبر

کالج جورجیان

کالج موهاوک

کالج جامعه نوا اسکوشیا

کالج جان آبوت

کالج ریدر

کالج نایگارا

کالج لانگارا

کالج داگلاس دانسون

کالج یوکون

کالج فانشاو

کالج آئورورا

کالج جورج براون

کالج شریدان

کالج Algonquin

دانشگاه OCAD

کالج سنکا

کالج سنتنیال تورنتو

کالج اوکاناگان

کالج کانستوگا

کالج وستمونت مونترال

 
دانشگاه های کانادا

نحوه دریافت بورسیه مهاجرت تحصیلی به کانادا

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی کانادا بسیار متنوع می‌باشد؛ اما به علت محبوبیت این کشور در بین افراد به جهت مهاجرت تحصیلی، دریافت بورسیه تحصیل در این کشور کمی سخت می‌باشد و به همه متقاضیان داده نمی‌شود. جهت دریافت اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی بورسیه‌های تحصیلی و شرایط آن‌‌ها می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

 • Yconic.com

 • Education and training

 • International scholarships

 • Employment and Social Development Canada

تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه، از مقاصد خوب مهاجرت تحصیلی در همسایگی ایران

بر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، شهروندان ایرانی‌ جهت ورود به این کشور چه با هدف گردشگری یا تحصیل و اقامت طولانی‌تر نیازی دریافت ویزا ندارند، همین موضوع سبب شده، رفت و آمد به این کشور آسان‌تر شود و در انتخاب اول مهاجرت تحصیلی به خصوص برای گرایش‌های پزشکی قرار بگیرد.

مخارج تحصیل و زندگی در ترکیه درمقایسه با دیگر کشورهای مهاجرپذیر به نسبت کمتر است.

از مزیت‌های دیگر تحصیل در این کشور این است که برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان در این کشور پردیس‌هایی تاسیس کرده‌اند و شما می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی نزدیک مرزهای ایران بپردازید.

شرایط تحصیل در ترکیه

متقاضیان می‌توانند با کسب امتیاز لازم در آزمون‌های ورودی وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند. گرچه جهت پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی نیازی به آزمون ورودی نیست و تنها ثبت‌نام و ارائه مدارک مورد نیاز کافی‌ است.  متقاضی می تواند با اخذ نمره مناسب و مطلوب دانشگاه مد نظرش وارد دوره چهار ساله کارشناسی خود شود اما اگر متقاضی نمرات محدودتری دریافت کند، دوره دو ساله که تقریبا برابر دوره کاردانی سیستم آموزشی ایران می‌باشد را سپری خواهد کرد.

پذیرش تحصیلی در ترکیه

شرایط و ضوابط دانشگاه‌های ترکیه جهت پذیرش باهم تفاوت دارد و هریک از دانشگاه‌ها شرایط مخصوص به خود را دارند؛ به همین منظور برای دریافت اطلاعات دقیق باید سایت رسمی دانشگاه مد نظر را بررسی کنید. درحالت کلی مدارکی همچون سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مدارک مالی و مدرک زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش و اپلای ترکیه لازم است. البته باید به این نکته توجه کرد که می‌توان جهت دریافت مدرک زبان در کلاس‌های زبان مربوطه‌ دانشگاه شرکت کرد و مدرک زبان مورد انتظار آن دانشگاه را از محل تحصیل تامین نمود.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه مطالعه و تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با توجه به رشته و نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی و شهریه‌های متفاوتی را در بردارد؛ در صورت کسب امتیاز لازم تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، شهریه سالانه حدود 600 تا 1500 دلار می‌باشد. اما از طرفی با تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه، سالانه باید مبلغی حدود 10 هزار تا 35 هزار دلار شهریه بپردازید.

تحصیل رایگان در ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه شرایط را جهت جذب دانشجویان بین‌المللی آسان نموده تا بتواند یک راه درآمد خوب با اعطای این پذیرش تحصیلی به متقاضیان داشته باشد؛ به همین جهت تحصیل کاملاً رایگان در ترکیه کاملا بی معنی است، درحقیقت در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تنها مبلغی تحت عنوان ثبت نام، بیمه دانشجویی و اقامت دریافت می‌شود.

کشور ایتالیا، از گزینه‌های خوب اروپایی برای مهاجرت تحصیلی

پس از کانادا مقصد دومی که جهت مهاجرت تحصیلی پیشنهاد می‌شود، کشور ایتالیا است. ایتالیا کشوری اروپایی با فرهنگی غنی و تاریخی شکوهمند است که عضو حوزه شینگن می‌باشد که در صورت مهاجرت تحصیلی به این کشور، از مزایای زیر برخوردار خواهید شد:

 • ✔ حضور دانشگاه‌های با کیفیت و برتر جهانی

 • ✔ هزینه‌های پائین زندگی به عنوان دانشجو

 • ✔ امکان دریافت ویزای کاری پس از پایان تحصیل

 • ✔ زندگی در میان مردم خونگرم ایتالیا

 • ✔ اعتبار بالای مدارک دانشگاهی

 • ✔ امکان انجام کار دانشجویی

 • ✔ امکان سفر کشورهای عضو پیمان شینگن نظیر آلمان، فرانسه و اسپانیا

 • ✔ تنوع بالای رشته‌های تحصیلی انگلیسی زبان در ایتالیا

 • ✔ امکان دریافت بورسیه تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به کشور پیتزا

سیستم آموزشی ایتالیا بسیار وسیع است؛ در سیستم این کشور دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، اقدام به جذب دانشجوی بین‌المللی می‌کنند. برخلاف قوانین تحصیلی در سایر کشورها، پذیرش تحصیلی دانشجویان در ایتالیا تابع شرایط سنی و معدل نیست؛ اما دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی بسیار مهم است.

البته مدرک زبان جهت اخذ پذیرش اجباری نیست، ولی باید توجه داشت که داشتن نمره معدل بالا در مدرک تحصیلی تاثیر مثبتی روی نظر نهایی مسئولین پذیرش تحصیلی دارد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

وضعیت تحصیلی متقاضی برای ورود به دانشگاه های ایتالیا تعیین کننده است که فرد پذیرش تحصیلی دانشگاه را اخذ می کند یا نه اما برخی از رشته ها نیاز به آزمون ورودی دارند. به منظور دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور در ابتدا باید مدارک خواسته شده را برای مسئولان پذیرش ارسال کرد؛ به عنوان مثال مدارکی مانند سوابق تحصیلی و شغلی، انگیزه‌نامه و مدارک شناسایی  از جمله موارد مورد نیاز هستند.

ارسال نسخه اصلی مدارک توسط متقاضی پذیرش تحصیلی و ترجمه آن‌ها، و بررسی مدارک در سفارت ایتالیا؛ بر اساس قوانین نظام آموزشی کشور ایتالیا الزامی است و پس از تایید مدارک درکنسولگری، متقاضی اجازه ثبت نام نهایی در دانشگاه را دارد. متقاضی با دریافت پذیرش اولیه می‌تواند اقدام به درخواست برای پذیرش دانشگاه بکند، به همین جهت ابتدا باید لیست مدارک مورد نیاز را از سایت سفارت دریافت کند و پس از تکمیل و ترجمه آن در اختیار سفارت قرار دهد.

هزینه تحصیل

هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است

نظام دانشگاهی ایتالیا به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند. به طور کلی این هزینه ها بین 800 تا 5 هزار یورو برآورد می‌شود. هزینه کل دوره تحصیل در زمان ثبت نام دریافت می‌گردد و اگر متقاضی موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شود، این مبلغ در ترم آتی به او بازگردانده می‌شود. با توجه به نوع رشته تحصیلی میانگین شهریه دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا نیز سالانه بین 6 هزار تا 20 هزار یورو تخمین زده می‌شود.

تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی اروپا

آلمان یکی از کشورهای قدیمی و مقتدر در غرب اروپا می‌باشد که به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی مبدل گشته است. برخلاف بسیاری از کشورهای همسایه آلمان، تحصیل در این کشور به صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل بین‌المللی قرار می‌گیرد؛ شاید به همین دلیل باشد که نام این کشور همواره جزو کشورهای برتر از لحاظ مهاجرت تحصیلی قرار دارد.

موسسات آموزشی در کشور آلمان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود. رایگان بودن آموزش در تمامی مقاطع یکی از مواد قانون اساسی این کشور است و تا زمانی که تغییری در آن ایجاد نشود، تحصیل در آلمان رایگان است. اما این مورد به این معنا نیست که سایر هزینه‌های زندگی و تحصیل هم رایگان باشند و از این رو باید در مراحل اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی در این کشور، مدارکی دال بر پشتوانه مالی را ارائه کنید.

تحصیل در آلمان 2021

برای آگاهی بیشتر درباره تحصیل در آلمان از جمله مزایا، شرایط سنی و هزینه های تحصیل، این مقاله را بخوانید و در صورت وجود سوالات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید
تحصیل در آلمان در سال 2021 ، همواره گزینه ی مناسبی برای دانشجویان بین المللی بوده و خواهد بود.
اینجا کلیک کنید

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

در کشور آلمان صدها دوره دانشگاهی به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها پذیرش بگیرید. تنوع فرهنگی دانشجویان در آلمان خیلی زیاد است و این کشور در سال‌های اخیر معمولا جزو پنج کشور برتر برای مهاجرت تحصیلی بوده است.

متقاضیان تحصیل بین‌المللی پس از پایان دوره تحصیل فرصت‌های بی‌شماری برای اشتغال در آلمان دارند.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپاییِ هم‌تراز، مخارج زندگی در کشور آلمان آنچنان هم بالا نیست؛  مخارج دانشجویان بین‌المللی به طور میانگین ماهیانه حدود 720-850 یورو می‌باشد که شامل مواردی همچون اجاره مسکن، بیمه درمانی،  غذا، حمل‌ونقل، لوازم تحریر، تلفن و اینترنت، منابع آموزشی و فعالیت‌های اوقات فراغت می‌باشد.

تحصیل در آلمان فرصتی بسیار مناسب برای سکونت در یک کشور پیشرفته است که علاوه بر زندگی مرفه، از طبیعت زیبا و سایر مزایا مثل سیستم بیمه و خدمات سلامت عالی نیز بهره‌مند خواهید شد.

مهاجرت تحصیلی

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی در آلمان

نمره آیلتس مورد نیاز برای مقاطع مختلف تحصیلی آلمان

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در دانشگاه‌های آلمان دوره‌هایی هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اکثر این دوره‌ها در مقاطع کارشناسی به بالا برنامه‎ ریزی شده‌اند و شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برای دانشجویان مهاجرت تحصیلی وجود دارد.

فرصت‌های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی اغلب بسیار پایین است. البته برخی از گرایش‌ها به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند؛ در این دوره‌ها معمولا ترم‌های اولیه به انگلیسی تدریس می‌شوند و پس از آشنایی دانشجو با فضای دانشگاه و محیط دانشگاهی آلمان و همچنین آشنایی بیشتر با زبان آلمانی، زبان تدریس به آلمانی تغییر پیدا می‌کند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره‌های انگلیسی‌زبان قبل هر چیز باید یک مدرک زبان انگلیسی معتبر از آزمون‌های بین‌المللی ارائه کنید. اغلب اعتبار مدرک های معتبر مانند آیلتس دو سال پس از تاریخ صدور کارنامه می‌باشد. از طرفی اهمیت، نمره پایانی آزمون و همچنین توانایی‌های زبان شما دارای اهمیت بالایی  است.

به همین جهت باید نمره آزمون آیلتس متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی 6 و بالاتر، در مقطع کارشناسی ارشد حداقل  6.5  و همینطور مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 کسب کنند تا اولین گام جهت بدست آوردن صلاحیت تحصیل در آلمان را بردارند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

همان‌طور که قبلا در این نوشتار چندین بار اشاره شد، متقاضیان تحصیل بین‌المللی در آلمان می‌توانند به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند چرا که از آن‌ها مبلغی تحت عنوان شهریه دریافت نمی‌شود؛ علاوه بر این مورد دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از طرف دولت یا موسسه آموزشی برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و زندگی نیز دریافت کنند. اما جدا از موارد بالا نمی‌توان از مخارج زندگی در آلمان چشم‌پوشی کرد.

برخی از مخارج مربوط به تحصیل عبارتند از مشارکت‌های دانشجویی 250 یورو، هزینه ثبت نام 50 تا 75 یورو، کمک‌هزینه‌های رفاه دانشجویی 100 یورو، و بلیط دانشجویی جهت استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی باتوجه به شهر محل سکونت بین 20 الی 200 یورو هزینه دارند.

اگرچه یک مورد استثنا نیز وجود دارد؛ از سال تحصیلی 2018 ایالت بادن وورتمبرگ جهت تحصیلات دانشگاهی شهروندان غیر اتحادیه اروپا مبلغ شهریه 1500 یورو در هر ترم تعیین کرده است

این هزینه‌ها برای دانشجویان دکترا اعمال نمی‌شود. دانشجویانی که پیش از این تاریخ پذیرش تحصیلی دریافت کرده بودند، اما تا سال تحصیلی 2017-2018 آن را به پایان نرسانده بودند، مجبور به پرداخت این هزینه‌ها نشدند.

تحصیل و مهاجرت تحصیلی به روسیه و کشور تزارها

هرساله نزدیک سیصد هزار دانشجوی بین المللی وارد روسیه می شوند.عده‌ای از آن‌ها پس از اتمام دوره به کشور مبدا باز می‌گردند و برخی دیگر با تغییر ویزای تحصیلی خود در روسیه ماندگار می‌شوند.

دانشگاه‌ها و موسسات روسیه ذهن‌های خلاق، شفاف و بزرگی را پرورش می‌دهند که در نهایت به خلق آثاری برجسته در حوزه‌های مختلف هنر، ادبیات و فلسفه گشته است.

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

کشور روسیه به منظور جذب افراد برای مهاجرت تحصیلی، اقدام به برگزاری دوره‌های زبان انگلیسی کرده است. به دلیل آنکه که این زبان بیشترین مخاطب را نسبت به زبان رسمی این کشور دارد، ادامه تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است.

جهت دریافت پذیرش تحصیلی در دوره‌های انگلیسی باید مدرک زبان معتبر و بین‌المللی را با نمره مد نظر را ضمیمه فرم درخواست خود کنید. به عنوان مثال برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه در مقطع کارشناسی نمره مدرک زبان انگلیسی حداقل 6 در آزمون آیلتس مورد نیاز است.

هزینه‌های زندگی در روسیه

در مقایسه با کشورهای بلوک شرق، تحصیل و زندگی در روسیه به نسبت ارزان‌تر است. معمولا شهریه دانشگاه‌ها به رنکینگ بین‌المللی آن‌ها بستگی دارد؛ اما به صورت میانگین شهریه دوره‌های تمام‌وقت مقطع کارشناسی حدود 240 تا 260 هزار روبل در سال می‌باشد.

به عنوان مثال ارزان‌ترین رشته‌ها که شامل گروه علوم انسانی می‌باشد، سالیانه حدود 1750 دلار  شهریه دارند و پرهزینه‌ترین رشته‌ها مانند رشته‌های پزشکی و مهندسی سالیانه حدود 12،570 دلار هزینه دارند.  مبلغ شهریه در دوره‌های کارشناسی ارشد کشور روسیه به طور میانگین سالی بین 260 تا 280 هزار روبل است. ارزان‌ترین رشته‌ها سالانه 2100 دلار هزینه دارند و تحصیل در گران‌ترین رشته‌ها سالانه حدود 7000 دلار آب می‌خورد.

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

مهاجرت تحصیلی به آمریکا

آمریکا بیش از 6 هزار موسسه آموزشی دارد که  امکان تحصیل در مقاطع مختلف را برای دانشجویان سراسر جهان آماده کرده است. این موسسات و دانشگاه‌ها زیر نظر وزارت آموزش اداره می‌شوند. طبق آمار منتشر شده، به صورت میانگین 40 درصد از جمعیت بالای 25 سال امریکا فارغ‌التحصیل دانشگاه می‌باشند. به همین جهت، این کشور در بین باسوادترین کشورهای جهان قرار دارد.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های دولتی امریکا، موفق به تحصیل رایگان در این کشور شوند. گرچه ایرانیان شانس زیادی برای تحصیل رایگان در آمریکا ندارند؛ مگر اینکه متقاضی شرایط بسیار خاصی داشته باشد. البته در سال‌های اخیر و با روی کار آمدن دموکرات‌ها این شرایط قدری بهبود یافته است.

درحقیقت هر یک از برنامه‌ها و پلن‌ها و کمک‌هزینه تحصیلی مزایا و شرایط خاص خود را دارد؛ اما در نهایت فرد باید حداقل امتیاز مورد نیاز در آزمون ورودی دانشگاه و مقطع آکادمیک مورد نظر را به دست بیاورد. باید به این نکته توجه کرد که حداقل نمره آزمون مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی با پذیرش تحصیلی متفاوت است.

شرایط تحصیل در آمریکا

هر یک از دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا شرایط تحصیل خاصی جهت پذیرش تحصیلی متقاضیان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند؛ اما در حالت کلی برای مهاجرت تحصیلی باید به قوانین آموزش عالی عمل کرد.

پس از بررسی وب سایت رسمی موسسه مورد نظر خود، جهت تحصیل در آمریکا در مرحله نخست نیاز به معادل‌سازی مدارک تحصیلی اخذ شده در کشور مبدا دارید. به همین منظور باید آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی به همراه ریز نمرات تهیه شود. با یک بررسی کلی از سیستم آموزشی ایالات متحده، فرآیند معادلسازی مدارک تحصیلی نیز بهتر درک می‌شود.

در ایالات متحده دانش‌آموزان پس از اتمام مقطع ابتدایی، دوره متوسطه را آغاز می‌کنند که به دو بخش راهنمایی و دبیرستان تقسیم می‌شود در پایان این مقطع 12 ساله متوسطه مدرک دیپلم دریافت می‌شود که برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های آمریکا اهمیت دارد.

دانشگاه های آمریکا

شرایط سنی مهاجرت تحصیلی به آمریکا

بهترین شرایط سنی برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا در مقطع کارشناسی تا سن  24 سال است. همچنین باید توجه کنید که تمامی شرایط متقاضی بصورت یکجا مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ اگر شرایط سنی در محدوده‌ی تعیین شده باشد، می‌شود به نتیجه درخواست امیدوار بود.

بهترین دوره برای درخواست مهاجرت تحصیلی دوره کارشناسی ارشد موسسات آمریکا بین 25 تا 30 سالگی است. متقاضیان تحصیل در این کشور در دکترا هم باید تا حداکثر 40 سالگی اقدام کنند. جهت دریافت بورسیه تحصیلی باید به قوانین مربوط به سن توجه کرد.

هزینه تحصیل در آمریکا

همانطور که اطلاع دارید، تاپ‌ترین دانشگاه‌ها و موسسات جهان در آمریکا واقع شده‌اند؛ از سوی دیگر، میزان مبلغ شهریه دوره تحصیلی بسته به رتبه دانشگاه مورد نظر و همچنین مقطع تحصیلی متغیر است. درنتیجه می‌توان گفت که میزان شهریه دانشگاه‌ها در آمریکا به نسبت دیگر کشورهای مهاجرپذیر بیشتر است.

میزان شهریه و هزینه تحصیل با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و رشته تغییر می‌کند؛ به صورت میانگین تحصیل در مقاطع کارشناسی بین 24 هزار تا 32 هزار دلار، در مقطع کارشناسی ارشد حدودا بین 30 هزار تا 35 هزار دلار و در نهایت در مقطع دکتری بین 11 هزار تا 30 هزار دلار است.

جمع‌بندی مقاله مهاجرت تحصیلی

در این مطلب شرایط مهاجرت تحصیلی به بهترین کشورها را بررسی کردیم و از مزایای این نوع مهاجرت گفتیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره می‌توانید با مشاورین موسسه حقوقی هرمس اپلای ارتباط برقرار کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی سوالات شما در این زمینه باشند.

سوالات متداول

کانادا-آلمان-آمریکا-فنلاند-ترکیه-ایتالیا-استرالیا-هلند-دانمارک-سوئیس-سوئد

نمره آزمون آیلتس متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی 6 و بالاتر، در مقطع کارشناسی ارشد حداقل  6.5  و همینطور مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 کسب کنند

به طور کلی شرایط ایده‌آل سنی جهت تحصیل و یا ادامه دادن آن در مقطع کارشناسی بین 18 تا 25 سال، برای  کارشناسی ارشد در حدود  22 تا 30 سال و در نهایت  مقطع دکتری بین 24 تا 35 سال است.

بر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، شهروندان ایرانی‌ جهت ورود به این کشور چه با هدف گردشگری یا تحصیل و اقامت طولانی‌تر نیازی دریافت ویزا ندارند

برخلاف بسیاری از کشورهای همسایه آلمان، تحصیل در این کشور به صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل بین‌المللی قرار می‌گیرد

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
z

سلام امکانش هست در رشته اتاق عمل در ترکیه تحصیل کرد یا این رشته در ترکیه نیست؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  z

سلام وقتتون بخیر .
بله امکان تحصیل در رشته اتاق عمل در ترکیه وجود دارد .