مقاصد جدید دانشجویان خارجی

در این مقاله همراه ما باشید

مهاجرت تحصیلی ؛ تحصیل در مقصد رویایی

هم‌اکنون یکی از پرمخاطب‌ترین روش‌ها برای مهاجرت، روش مهاجرت تحصیلی است که از سوی ایرانیان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این بین موانع و شرایط زیادی پیش روی ایرانیان است که باید برای رسیدن به موفقیت در این مسیر، تک تک آن‌ها را مورد بررسی قرار دهند.

در گام اول، انتخاب بهترین کشور جهت مهاجرت تحصیلی بسیار اهمیت دارد. فرقی نمی‌کند هدف شما تحصیل در آمریکا باشد و یا کشورهای اروپایی و یا آسیایی، به هر حال اطلاع از شرایط تحصیل در هر یک از کشورها و دانشگاه ها، دیدگاه شما را شفاف‌تر کرده و مسیر مهاجرت تحصیلی را برایتان هموار می‌کند.

در ادامه بدون در نظر گرفتن ایرانی بودن و شرایط زندگی، بهترین کشورها برای مهاجرت را معرفی می‌کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

فرصت استثنایی برای مهاجرت تحصیلی

مهاجرت از طریق تحصیل فرزند

ویدیو شماره 1

معیارهای بهترین کشورها برای مهاجرت کاری و تحصیلی

بهترین انتخاب برای مهاجرت تحصیلی و کار

طبق آخرین آمار ارائه شده در usnews.com ده کشور برتر مهاجرتی دنیا به صورت زیر معرفی شده‌اند:

کانادا

فنلاند

سوئد

استرالیا

هلند

آمریکا

آلمان

سوئیس

استرالیا

دانمارک

تمامی این کشورها اهداف بسیار جذاب و مطلوبی برای مهاجرت به هستند و دارا بودن معیارهای مختلفی مانند سطح بالای زندگی، آزادی فردی، رفاه اجتماعی، اقتصاد امن، بازار کار پویا، خدمات دولتی و اجتماعی بسیار خوب و…  سبب شده تا این کشورها جزو اهداف اصلی برای مهاجرت قرار بگیرند.

اکثر کشورهای اشاره شده به غیر از کشورهایی مثل کانادا، علاقه چندانی به جذب مهاجر جدید ندارند و با تصویب قوانین سختگیرانه جدید، شرایط اقامت طولانی مدت و زندگی را از متقاضیان خارجی دریغ می‌کنند. اما کشور کانادا با عرضه روش‌های مختلف مهاجرتی من‌جمله تحصیلی، مهاجرت کاری و مهاجرت سرمایه گذاری دست مهاجران خارجی واجد الشرایط را جهت مهاجرت به این کشور باز گذاشته است.

بهترین انتخاب برای مهاجرت تحصیلی و کار

بهترین زمان مهاجرت تحصیلی

یکی از روش‌های رایج مهاجرت به خارج از کشور، مهاجرت تحصیلی است که با هدف ارتقاء وضعیت تحصیلی و شغلی انجام می‌شود. اما یکی از دغدغه‌هایی که در مورد مهاجرت تحصیلی افراد وجود دارد، انتخاب بهترین زمان مهاجرت تحصیلی است. برخی از افراد سنین کودکی و برخی دیگر دوره دبیرستان را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند.

برخی از افراد نیز برای تحصیلات دانشگاهی اقدام به مهاجرت می‌نمایند. بنابراین انتخاب زمان مهاجرت وابسته به شرایط و وضعیت تحصیلی در سنین و مقاطع مختلف، متفاوت بوده و مزایای خود را دارد. اما دانش‌آموزانی که به فکر تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور هستند، اواخر دبیرستان بر روی مسئله مهاجرت متمرکز می‌شوند تا بتوانند به راحتی مهاجرت کنند.

همکاری هرمس اپلای با وزارت علوم جهت اعزام دانشجو

کشور کانادا، مقصد شماره یک برای مهاجرت تحصیلی

در حقیقت شما این امکان را دارید تا با دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبرکانادایی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا، تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) را در شهر مورد نظر خود تجربه کنید.

متقاضیان بین المللی می‌توانند جدای از مزیت کار دانشجویی، قبل از فارغ التحصیلی در دانشگاه، اقدام به دریافت مجوز کار تمام وقت کرده و برای حداکثر 3 سال به کار تمام وقت و زندگی در کانادا مشغول شوند و در انتها با گذشت 5 سال از اقامت در کانادا، جهت اقامت دائم در این کشور اقدام کنند.

بدون شک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای مهاجرت تحصیلی و یا کار و زندگی در دنیا جایی نیست جز کشور کانادا، تنها کافیست اندکی به مزایای مهاجرت تحصیلی این کشور توجه کنید:

 • ✔ امکان کار دانشجویی در حین تحصیل

 • ✔ امکان انجام کار دانشجویی تمام وقت پس از پایان تحصیل

 • ✔ هزینه مناسب تحصیل و زندگی

 • ✔ همراهی خانواده با کمک ویزای همراه

 • ✔ امکان دریافت بورسیه تحصیلی

 • ✔ طبیعت زیبا و شرایط اقلیمی فوق العاده

 • ✔ دوزبانه بودن این کشور (فرانسوی و انگلیسی)

 • ✔ داشتن بهترین دانشگاه‌های دنیا

 • ✔ فرصت‌های کاری بسیار زیاد در داخل کانادا و کشورهای دیگر

 • ✔ امکان اشتغال در پست‌های شغلی پردرآمد

 • ✔ امکان اقدام و دریافت کارت اقامت پس از پایان تحصیل

 • ✔ اعتبار بالای مدارک دانشگاهی

 • ✔ کیفیت بالای زندگی

 • ✔ نرخ بیکاری بسیار پایین

 • ✔ دارا بودن یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

همه ساله نام چند دانشگاه وموسسه آموزشی کانادایی در بین رنکینگ‌های برتر جهان مشاهده می‌شود؛ دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و… که در رده‌بندی‌های جهانی جایگاه خوبی را کسب کرده‌اند.

با نگاهی به دیگر کشورهای هم‌رده کانادا ، به این نکته می‌رسیم که تحصیل در این کشور آنچنان هم سخت نیست؛ شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود، اقدام به بررسی مدارک مورد نیاز جهت پذیرش تحصیلی کنید. البته باید به این نکته توجه داشت که مدارک پذیرش تحصیلی به دانشگاه و رشته مورد نظر بستگی دارد.

تحصیل در کانادا یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است؛ با اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌توان تا زمان فارغ‌التحصیلی در کانادا حضور داشت و در پایان دوره با پیدا کردن کاری تمام‌وقت مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار نمود.

مدرک زبان انگلیسی

یکی از اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی، داشتن مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالاست. با این وجود از سال 2019 صدور پذیرش تحصیلی برای دانشجویانی که موفق به کسب نمره قابل‌ قبول از آزمون بین‌المللی زبان نشده‌اند، به‌صورت مشروط انجام می‌شود.

در این روش متقاضی مهاجرت تحصیلی  در کانادا، پس از ورود این کشور قبل از هر چیز ابتدا در دوره زبان حضور می‌یابد و پس از دریافت نمره قبولی می‌تواند وارد دوره انتخابی خود شود. پس برای عملی کردن تحصیل در کانادا، در گام نخست باید سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی را ارتقا داد.

شرط معدل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا

از نگاه مسئول پذیرش تحصیلی، ارائه معدل اخرین مدرک تحصیلی از نکات مهم برای ادامه تحصیل در کانادا می‌باشد. البته این شرط ارتباط با رشته تحصیلی دارد. در بعضی از دانشگاه‌ها این نکته اهمیت بسیاری دارد؛ در حالی که در برای سایرکالج‌ها ممکن است چندان اهمیتی نداشته باشد.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

تحصیل در رده‌های مختلف تحصیلی نیازمند شرایط سنی مشخص می‌باشد؛ به طور کلی شرایط ایده‌آل سنی جهت تحصیل و یا ادامه دادن آن در مقطع کارشناسی بین 18 تا 25 سال، برای  کارشناسی ارشد در حدود  22 تا 30 سال و در نهایت  مقطع دکتری بین 24 تا 35 سال است؛ اما همچنان این ‌شرط به قوانین دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

یکی از مقوله‌های متداول در مهاجرت تحصیلی به کانادا گپ یا همان وقفه تحصیلی است؛ اگر بیشتر از 5 سال از دریافت آخرین مدرک تحصیلی دانشجو گذشته باشد، گپ تحصیلی را شامل می‌شود؛ در صورت برخورد به این مشکل باید توجه داشت که وقفه یک امتیاز منفی، در زمینه درخواست پذیرش تحصیلی و حتی در روند درخواست ویزای تحصیلی می‌باشد. گرچه با ارائه سوابق شغلی مرتبط و معتبر با رشته تحصیلی می‌توان تا حدودی این گپ را برطرف کرد.

نحوه پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

با بررسی شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه در رشته مورد نظر، به لیستی از مدارک مورد نیاز هر دانشگاه می‌رسیم. این لیست بسته به رشته و دانشگاه انتخابی تفاوت دارد؛ اما به طور مشترک می‌توان به مواردی مانند اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی، ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی و شغلی و… اشاره کرد.

پس از آماده سازی این مدارک، نوبت به ایجاد ارتباط با مسئولان پذیرش تحصیلی می‌باشد. سرانجام با ارسال مدارک و ثبت درخواست، شرایط دانشجو توسط کارشناس پذیرش بررسی می‌شود.

در صورتی متقاضی واجد الشرایط باشد، نامه‌ی پذیرش اولیه برای وی صادر می‌شود. در این نامه فهرستی از از هزینه پرداختی و نواقص مدارک به دست متقاضی می‌رسد. مقدار مبلغ قابل پرداخت در این قسمت به دانشگاه یا کالج هدف بستگی دارد؛ بعضی از دانشگاه‌ها کل مبلغ شهریه طول دوره را در ابتدا دریافت می‌کند، و برخی دیگر بصورت سالانه ترمی دریافت می‌کنند.

تحصیل در رشته‌های پزشکی کانادا

در بین 17 دانشکده پزشکی کانادا، فقط 7 دانشکده اقدام به پذیرش دانشجویان بین‌المللی می‌کنند؛ از سوی دیگر، متقاضیان جهت مهاجرت تحصیلی در رشته‌های پزشکی قبل از هرچیز  باید در ابتدا در دوره‌های کارشناسی علوم پایه مربوط به این رشته شرکت کنند و پس از اتمام تحصیل در این رشته باید در آزمون MCAT امتیاز مورد نیاز را به کسب نمایند.

دانشگاه‌ و کالج‌های معتبر کانادا برای مهاجرت تحصیلی

در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌ و کالج‌های معتبر کانادا می‌پردازیم:

کالج کالج دانشگاه یا کالج
کالج نظامی سلطنتی کانادا کالج یادبود کایروپراکتیک کانادا کالج هامبر
کالج جورجیان کالج موهاوک کالج جامعه نوا اسکوشیا
کالج جان آبوت کالج ریدر کالج نایگارا
کالج لانگارا کالج داگلاس دانسون کالج یوکون
کالج فانشاو کالج آئورورا کالج جورج براون
کالج شریدانکالج Algonquin دانشگاه OCAD
کالج سنکا کالج سنتنیال تورنتو کالج اوکاناگان
کالج کانستوگا کالج وستمونت مونترال

نحوه دریافت بورسیه مهاجرت تحصیلی به کانادا

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی کانادا بسیار متنوع می‌باشد؛ اما به علت محبوبیت این کشور در بین افراد به جهت مهاجرت تحصیلی، دریافت بورسیه تحصیل در این کشور کمی سخت می‌باشد و به همه متقاضیان داده نمی‌شود. جهت دریافت اطلاعات مورد نیاز درباره‌ی بورسیه‌های تحصیلی و شرایط آن‌‌ها می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

 •  Yconic.com

 • ✔ Education and training

 • ✔ International scholarships

 • ✔ Employment and Social Development Canada

کشور ترکیه، از مقاصد خوب مهاجرت تحصیلی در همسایگی ایران

بر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، شهروندان ایرانی‌ جهت ورود به این کشور چه با هدف گردشگری یا تحصیل و اقامت طولانی‌تر نیازی دریافت ویزا ندارند، همین موضوع سبب شده، رفت و آمد به این کشور آسان‌تر شود و در انتخاب اول مهاجرت تحصیلی به خصوص برای گرایش‌های پزشکی قرار بگیرد.

مخارج تحصیل و زندگی در ترکیه درمقایسه با دیگر کشورهای مهاجرپذیر به نسبت کمتر است.

از مزیت‌های دیگر تحصیل در این کشور این است که برخی از دانشگاه‌های معتبر جهان در این کشور پردیس‌هایی تاسیس کرده‌اند و شما می‌توانید با مناسب‌ترین قیمت به تحصیل در بهترین دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی نزدیک مرزهای ایران بپردازید.

شرایط تحصیل در ترکیه

متقاضیان می‌توانند با کسب امتیاز لازم در آزمون‌های ورودی وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند. گرچه جهت پذیرش در دانشگاه‌های خصوصی نیازی به آزمون ورودی نیست و تنها ثبت‌نام و ارائه مدارک مورد نیاز کافی‌ است.  متقاضی می تواند با اخذ نمره مناسب و مطلوب دانشگاه مد نظرش وارد دوره چهار ساله کارشناسی خود شود اما اگر متقاضی نمرات محدودتری دریافت کند، دوره دو ساله که تقریبا برابر دوره کاردانی سیستم آموزشی ایران می‌باشد را سپری خواهد کرد.

پذیرش تحصیلی در ترکیه

شرایط و ضوابط دانشگاه‌های ترکیه جهت پذیرش باهم تفاوت دارد و هریک از دانشگاه‌ها شرایط مخصوص به خود را دارند؛ به همین منظور برای دریافت اطلاعات دقیق باید سایت رسمی دانشگاه مد نظر را بررسی کنید. درحالت کلی مدارکی همچون سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مدارک مالی و مدرک زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش و اپلای ترکیه لازم است. البته باید به این نکته توجه کرد که می‌توان جهت دریافت مدرک زبان در کلاس‌های زبان مربوطه‌ دانشگاه شرکت کرد و مدرک زبان مورد انتظار آن دانشگاه را از محل تحصیل تامین نمود.

هزینه مطالعه و تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه با توجه به رشته و نوع دانشگاه خصوصی یا دولتی و شهریه‌های متفاوتی را در بردارد؛ در صورت کسب امتیاز لازم تحصیل در دانشگاه‌های دولتی، شهریه سالانه حدود 600 تا 1500 دلار می‌باشد. اما از طرفی با تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ترکیه با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه، سالانه باید مبلغی حدود 10 هزار تا 35 هزار دلار شهریه بپردازید.

تحصیل رایگان در ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه شرایط را جهت جذب دانشجویان بین‌المللی آسان نموده تا بتواند یک راه درآمد خوب با اعطای این پذیرش تحصیلی به متقاضیان داشته باشد؛ به همین جهت تحصیل کاملاً رایگان در ترکیه کاملا بی معنی است، درحقیقت در دانشگاه‌های دولتی ترکیه تنها مبلغی تحت عنوان ثبت نام، بیمه دانشجویی و اقامت دریافت می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به آلمان به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی اروپا

آلمان یکی از کشورهای قدیمی و مقتدر در غرب اروپا می‌باشد که به یکی از مقصدهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی مبدل گشته است. برخلاف بسیاری از کشورهای همسایه آلمان، تحصیل در این کشور به صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل بین‌المللی قرار می‌گیرد؛ شاید به همین دلیل باشد که نام این کشور همواره جزو کشورهای برتر از لحاظ مهاجرت تحصیلی قرار دارد.

موسسات آموزشی در کشور آلمان زیر نظر وزارت آموزش و پرورش اداره می‌شود. رایگان بودن آموزش در تمامی مقاطع یکی از مواد قانون اساسی این کشور است و تا زمانی که تغییری در آن ایجاد نشود، تحصیل در آلمان رایگان است. اما این مورد به این معنا نیست که سایر هزینه‌های زندگی و تحصیل هم رایگان باشند و از این رو باید در مراحل اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی درآلمان، مدارکی دال بر پشتوانه مالی را ارائه کنید.

شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان

در کشور آلمان صدها دوره دانشگاهی به زبان‌های آلمانی یا انگلیسی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها پذیرش بگیرید. تنوع فرهنگی دانشجویان در آلمان خیلی زیاد است و این کشور در سال‌های اخیر معمولا جزو پنج کشور برتر برای مهاجرت تحصیلی بوده است.

متقاضیان تحصیل بین‌المللی پس از پایان دوره تحصیل فرصت‌های بی‌شماری برای اشتغال در آلمان دارند.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپاییِ هم‌تراز، مخارج زندگی در کشور آلمان آنچنان هم بالا نیست؛  مخارج دانشجویان بین‌المللی به طور میانگین ماهیانه حدود 720-850 یورو می‌باشد که شامل مواردی همچون اجاره مسکن، بیمه درمانی،  غذا، حمل‌ونقل، لوازم تحریر، تلفن و اینترنت، منابع آموزشی و فعالیت‌های اوقات فراغت می‌باشد.

تحصیل در آلمان فرصتی بسیار مناسب برای سکونت در یک کشور پیشرفته است که علاوه بر زندگی مرفه، از طبیعت زیبا و سایر مزایا مثل سیستم بیمه و خدمات سلامت عالی نیز بهره‌مند خواهید شد.

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی در آلمان

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی در آلمان

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در دانشگاه‌های آلمان دوره‌هایی هم به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. اکثر این دوره‌ها در مقاطع کارشناسی به بالا برنامه‎ ریزی شده‌اند و شرایط تحصیل به زبان انگلیسی را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برای دانشجویان مهاجرت تحصیلی وجود دارد.

فرصت‌های تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی اغلب بسیار پایین است. البته برخی از گرایش‌ها به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می‌شوند؛ در این دوره‌ها معمولا ترم‌های اولیه به انگلیسی تدریس می‌شوند و پس از آشنایی دانشجو با فضای دانشگاه و محیط دانشگاهی آلمان و همچنین آشنایی بیشتر با زبان آلمانی، زبان تدریس به آلمانی تغییر پیدا می‌کند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره‌های انگلیسی‌زبان قبل هر چیز باید یک مدرک زبان انگلیسی معتبر از آزمون‌های بین‌المللی ارائه کنید. اغلب اعتبار مدرک های معتبر مانند آیلتس دو سال پس از تاریخ صدور کارنامه می‌باشد. از طرفی اهمیت، نمره پایانی آزمون و همچنین توانایی‌های زبان شما دارای اهمیت بالایی  است.

به همین جهت باید نمره آزمون آیلتس متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی 6 و بالاتر، در مقطع کارشناسی ارشد حداقل  6.5  و همینطور مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 کسب کنند تا اولین گام جهت بدست آوردن صلاحیت تحصیل در آلمان را بردارند.

هزینه تحصیل در آلمان

همان‌طور که قبلا در این نوشتار چندین بار اشاره شد، متقاضیان تحصیل بین‌المللی در آلمان می‌توانند به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند چرا که از آن‌ها مبلغی تحت عنوان شهریه دریافت نمی‌شود؛ علاوه بر این مورد دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از طرف دولت یا موسسه آموزشی برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی و زندگی نیز دریافت کنند. اما جدا از موارد بالا نمی‌توان از مخارج زندگی در آلمان چشم‌پوشی کرد. برخی از مخارج مربوط به تحصیل عبارتند از مشارکت‌های دانشجویی 250 یورو، هزینه ثبت نام 50 تا 75 یورو، کمک‌هزینه‌های رفاه دانشجویی 100 یورو، و بلیط دانشجویی جهت استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی باتوجه به شهر محل سکونت بین 20 الی 200 یورو هزینه دارند

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک، همواره یکی از محبوب‌ترین راه‌های دریافت اقامت در این کشور متمدن و زیبا بوده که متقاضیان خاص خود را دارد. هزینه زندگی و شهریه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مناسب‌تر بوده و همین مورد، بلژیک را به گزینه‌ای ایده آل برای دانشجویان تبدیل می‌کند. این کشور عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است. موارد دیگری که کشور بلژیک را ایده آل می‌کند امنیت اجتماعی بسیار بالا است. برای تکمیل تحصیلات آکادمیک در بلژیک، باید ویزای بلند مدت دریافت کنید. علاوه بر گزینه مدارک تحصیلی، لازم است تمامی مدارک خود را به صورت ترجمه شده به سفارت بلژیک تحویل دهند.

مهاجرت تحصیلی به قبرس

کشور قبرس شمالی از جمله بهترین مکان های مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان ایرانی است. دانشجویان مهاجرت تحصیلی به قبرس، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند در صورت قبولی در آزمون زبان انگلیسی دانشگاه، بلافاصله تحصیل خود را شروع کنند. هزینه تحصیل و زندگی در این کشور نیز نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی کاملا مقرون به صرفه است.

 علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند پس از گذشت چند ترم از تحصیل خود در دانشگاه‌های قبرس در برنامه تبادل دانشجو شرکت کنند و در دانشگاه های اروپا و آمریکا ادامه تحصیل دهند. به عبارتی تحصیل در قبرس می تواند پلی برای تحصیل و مهاجرت به سایر کشورهای پیشرفته دنیا باشد.

مهاجرت تحصیلی به ژاپن

تحصیل در ژاپن و مهاجرت تحصیلی به ژاپن بسیار محبوب هستند. در حال حاضر بیش از 13 دانشگاه در ژاپن، برنامه‌های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند که می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که به دنبال یادگیری زبان سوم نیستند. با برنامه‌هایی که دولت این کشور برای جذب دانشجو از کشورهای دیگر در نظر گرفته است، شرایط را برای تحصیل در ژاپن آسان‌تر از گذشته کرده است.

برای تحصیل و مهاجرت به ژاپن راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه‌ها اخذ بورسیه تحصیلی در ژاپن است.دانشجویانی که قصد تحصیل در ژاپن را دارند، بهتر است بدانند که این کشور این امکان را  به متقاضیان می‌دهد تا 6 ماه پس از تحصیل به دنبال کار بگردند. این مدت برای بار دوم قابل تمدید است و در نهایت یک سال فرصت خواهند داشت تا شغل تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، همانند کشورهای اروپایی در تمامی سنین با رعایت شرایطی امکان پذیر است. ایتالیا یکی از کشورهایی است که دانشجویان می‌توانند به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کنند. اما دانشگاه‌های ایتالیا معمولا با مدرک زبان ایتالیایی راحت‌تر دانشجو می‌پذیرند. اکثر دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌ها را به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند.

البته دانشجویان می‌توانند در کلاس‌های زبان که در سفارت ایتالیا برگزار می‌شود شرکت کنند. یکی از راه‌های تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت این کشور می‌باشد. دانشجویان بین المللی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی شغل مناسبی پیدا کنند، در صورت تسلیط به زبان ایتالیایی، می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. از این طریق می توانند اقامت دائم ایتالیا را نیز دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلی به استرالیا

استرالیا یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان در سراسر جهان است. دانشجویان بین المللی که در استرالیا تحصیل می کنند از استاندارد بالای تحصیلی با قیمت های بسیار مقرون به صرفه بهره مند می شوند. مطمئناً انتخاب استرالیا برای تحصیل گامی هیجان انگیز به سوی آینده است. قبل از اینکه بتوانید وارد مرحله مهاجرت تحصیلی به استرالیا شوید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که شامل:

 1. انتخاب رشته تحصیلی در استرالیا دارای سطح علمی خوب و بازار کار مناسب با سطح درآمد خوب باشد.
 2. انتخاب دانشگاه برای تحصیل علاوه بر ارائه رشته مورد نظر شما از استاندارد علمی خوبی نیز برخوردار بوده و مدرک آن در سراسر دنیا شناخته شده باشد.
 3. انتخاب ایالت و شهر محل تحصیل بسیار حائز اهمیت است، زیرا برای تحصیل باید ایالت انتخاب شود، علاوه بر وجود شغل مناسب، هزینه های تحصیل و زندگی نیز برای دانشجو مقرون به صرفه است.
 4. دریافت ویزای دانشجویی مرحله مهمی در سفر تحصیلی شما در استرالیا به خصوص ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) است.

تمامی این موارد برای دریافت اقامت استرالیا بسیار مهم است، بنابراین برای انتخاب آن باید دقت زیاد و مهارت بالایی تعیین شود.

مهاجرت تحصیلی به انگلستان

مهاجرت تحصیلی به انگلستان، این آرزوی بسیاری از دانشجویانی است که قصد دارند مدارک بین المللی دریافت کنند. دانش آموزان در انگلستان قبل از ورود به دانشگاه یا کالج به مدت 12 سال در مدارس تحصیل می‌کنند. مقاطع تحصیلی در این کشور به 5 بخش تقسیم می‌شود. این پنج بخش شامل سال‌های اولیه، ابتدایی، متوسطه، آموزش عالی پیش دانشگاهی (FE) و آموزش عالی (HE) می‌باشد.

در انگلستان، تحصیل برای کودکان 5 تا 16 ساله اجباری است، اما تحصیلات عالی قبل از ورود به دانشگاه برای همه اجباری نیست و برای دانش آموزانی است که تحصیلات متوسطه آن‌ها در سطح A نباشد. تحصیلات عالی دانشگاهی در انگلستان شامل مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکترا و فوق دکترا بوده که معادل تمامی این دوره‌ها در همه کشورها وجود دارد.

مهاجرت تحصیلی به سوئیس

مهاجرت تحصیلی به سوئیس، یکی از روش‌های مهاجرتی بوده که متقاضیان برای مهاجرت به این کشور انتخاب می‌کنند. کشور سوئیس به دلیل دانشگاه‌های برتر، هر ساله متقاضیان بی شماری از کشورهای مختلف ثبت نام می‌کنند. در سال‌های اخیر حدود 300 هزار دانشجو از بهترین دانشگاه‌های سوئیس فارغ التحصیل شده‌اند که 15 درصد آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند.

 در خصوص شرایط اخذ ویزای تحصیلی سوئیس، به طور کلی اخذ پذیرش از یک موسسه آموزشی در سوئیس برای دریافت ویزای تحصیلی در سوئیس ضروری است. دانشجویان ایرانی در سوئیس به ویزای ملی D نیاز دارند که نوع خاصی از ویزا برای دانشجویان است. پس از پذیرش و ثبت نام در دانشگاه، دانشجوی متقاضی می‌تواند درخواست خود را برای ویزای D سوئیس ارسال کند.

درخواست باید حداقل سه ماه قبل از شروع دوره کارشناسی ارائه شود، مدت زمان صدور ویزای تحصیلی سوئیس برای دانشجویان ایرانی که برای ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کرده‌اند از 1 تا 90 روز متغیر است. با این حال، بهتر است برای این کار زمان بیشتری در نظر بگیرید.

مهاجرت تصحیلی به فنلاند

مهاجرت تصحیلی به فنلاند، برای افراد بی شماری می تواند یک رویای شیرین باشد. این کشور می‌تواند زمینه رشد و پیشرفت را برای بسیاری در مقاطع مختلف زندگی فراهم کند. بسیاری از خانواده ها دوست دارند در چنین محیط ایده‌آلی بزرگ شوند و فرزندان خود را بزرگ کنند. این کشور همواره در فهرست بهترین کشورها از نظر شاخص‌های زندگی عملکرد بسیار خوبی داشته است. تحصیل در فنلاند رایگان بوده و تنها هزینه‌ای که باید در فنلاند بپردازید هزینه‌های زندگی است.

فنلاند مانند سایر کشورهای جزایر اسکاندیناوی دارای نرخ مالیات بالایی است. هزینه زندگی برای یک دانشجو در فنلاند حدوداً بین 800 تا 900 یورو است. علاوه بر این، دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند 10 ساعت در طول هفته کار کنند. همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی می‌توانند 20 ساعت در هفته و دانشجویان دکتری 30 ساعت در هفته کار کنند. درآمدی که دانشجویان از کار به دست می‌آورند تقریباً 8-10 یورو در ساعت است. البته به یاد داشته باشید که برای یافتن کار در فنلاند باید زبان این کشور را بلد باشید در غیر این صورت کار دانشجویی سخت خواهد بود.

مهاجرت تحصیلی به دانمارک

مهاجرت تحصیلی به دانمارک در مقاطع مختلف تحصیلی گوناگون و دانشگاه‌های مختلف، با یکدیگر متفاوت است. سیستم آموزشی در دانمارک شامل بهترین سیستم‌های آموزشی است که در مدارس دانمارک و همچنین دانشگاه‌های این کشور اعمال می‌شود. سیستم آموزشی مدارس دانمارک به مراحل مختلفی تقسیم می‌شود.

 در دانمارک، آموزش مدرسه، شامل آموزش در مدارس دولتی و همچنین آموزش در مدارس خصوصی با آموزش‌های مختلف می‌شود. تحصیل در دانمارک در مقاطع دانشگاهی نیز امکان‌پذیر است. متقاضیان ممکن است در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری، دوره‌های تکمیلی و دوره‌های کاردانی برای ورود به بازار کار پذیرفته شوند. اما شما باید بدانید هدف شما از تحصیل و ادامه تحصیل چیست؟ سپس می توانید تصمیم بهتری در مورد تحصیل در رشته مورد نظر خود در این کشور بگیرید.

مهاجرت تحصیلی به هلند

مهاجرت تحصیلی به هلند، از جمله روش‌های پرطرفداری است که متقاضیان برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. تحصیل در هلند به عنوان یک کشور توسعه یافته ثروتمند با سطح کیفی بسیار بالا در سیستم آموزشی خود، طرفداران بسیاری را در بین علاقه مندان به تحصیل در خارج از کشور به دست آورده است.

ده دانشگاه هلند در بین 300 موسسه آموزشی برتر جهان قرار دارند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در این سرزمین، برگزاری برنامه‌های آموزشی به زبان انگلیسی است. هلند اولین کشوری بود که دوره‌های آکادمیک زبان انگلیسی را در موسسات آموزش عالی، برای تسهیل کار دانشجویان خارجی برگزار کرد. علاقه‌ مندان به مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان هلندی می‌توانند از این گروه، از رشته‌های تحصیلی پذیرش گرفته و وارد دانشگاه‌های هلند شوند.

مهاجرت تحصیلی به عنوان یکی از راه‌های مهاجرت به هلند بوده که منجر به دریافت اقامت دائم می‌شود. متقاضی می‌تواند پس از اتمام دوره تحصیلی و فارغ‌التحصیلی در هلند با یافتن شغل مناسب، ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل کند.

رویای تحصیل در فرانسه را محقق کنید

کشور فرانسه به دلیل فرهنگ غنی، معماری فوق‌العاده، زندگی دانشجویی پر رونق و سبک زندگی آزاد، مقصد ایده‌آلی برای تحصیل در خارج از کشور به شمار می‌رود. تحصیل در فرانسه به شما این فرصت را می‌دهد که زبان شیرین فرانسوی را یاد بگیرید، با فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و از همه مهم‌تر مدرک معتبر یکی از دانشگاه‌های این کشور را بدست آورید. اما راه رسیدن به فرانسه و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر این کشور کمی دشوار و نیازمندِ کمک گرفتن از آژانس‌های مهاجرتی است. اگر تصمیم خود برای ادامه تحصیل در کشور فرانسه را گرفته‌اید، همین حالا با ما در هرمس اپلای – برترین آژانس مهاجرتی – تماس بگیرید.

اولین قدم، آشنایی با شرایط تحصیل در فرانسه است

پیش از آنکه به دنبال اخذ پذیرش دانشگاه‌های فرانسه برای ادامه تحصیل در یکی از مقاطع دانشگاهی باشید، ابتدا باید با شرایط اولیه کار و زندگی در این کشور آشنا شوید. هرچند که زندگی در پاریس و چند شهر مهم فرانسه کمی گران است، اما با اجازه کار نیمه وقتی که دولت به دانشجویان خارجی می‌دهد، به راحتی می‌توانید هم با فرهنگ مردم فرانسه آشنا شوید و هم بخش عمده‌ای از مخارج خود را پوشش دهید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

با انتخاب کشور فرانسه برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی (لیسانس)، مسیر زندگی شما قطعا درخشان‌تر از قبل خواهد شد. چرا که امکان ادامه تحصیل به صورت کاملا رایگان و داشتن درآمد به یورو برایتان محقق خواهد شد و از همه مهم‌تر شانس دریافت بورسیه و پذیرش از دانشگاه‌های مطرح آمریکایی نیز بسیار افزایش پیدا خواهد کرد.

کالج‌ها و دانشگاه‌های فرانسه دو گزینه اصلی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هستند. برای تحصیل در این مقطع، ارائه مدرک دیپلم یا معادل آن الزامی است. همچنین اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید، پیشنهاد می‌شود سه ماه زودتر از شروع شدن ترم تحصیلی ثبت نام خود را به اتمام برسانید. برای اینکار نیز مشاورین و وکلای مجرب ما در هرمس اپلای آماده ارائه هرگونه کمک و مشاوره هستند.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های فرانسوی که مقطع کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند اقدام به برگزاری دوره‌های خود به زبان انگلیسی کرده‌اند، از این‌رو دانشجویان این مقطع دیگر نیازی به کسب مدرک B1 یا B2 در زبان فرانسه را ندارند. اما اکثر رشته‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به دو زبان فرانسه و انگلیسی ارائه می‌شوند که داشتن مدرک آیلتس 6 به بالا الزامی است.

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا

تحصیل در فرانسه در مقطع دکترا کاملا با سایر کشورها متفاوت است چرا که تاکید نظام آموزشی این کشور در این مقطع پرورش محققان حرفه‌ای است که توانایی لازم برای پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی مستقل و مرتبط با رشته تحصیلی خود را دارند. در این مقطع بیشتر وقت و انرژی شما صرف تحقیقات مختلف می‌شود که نزدیک به 150 ساعت می‌شود و در نهایت ارائه پایان‌نامه معتبر منجر به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه مورد نظرتان خواهد شد.

مجارستان، کشوری جدید برای مهاجرت تحصیلی

مجارستان یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه های زیادی برای آموزش و پرورش دانشجویان بین المللی می کند. محبوبیت این کشور برای مهاجرت تحصیلی به دلایلی اعم از : جایگاه بالا دانشگاه های مجارستان، بها دادن به استعداد های تحقیقاتی، پشتبانی دولت از دانشجویان، سفر به کشورهای شنگن بدون اخذ ویزا، نرخ پایین شهریه دانشگاهی و… افزایش یافته است.

امکان تحصیل در مجارستان حتی بدون مدرک زبان

در صورتی که مدرک زبان انگلیسی ندارید، نگران نباشد. دولت مجارستان برای حمایت از دانشجویان بین المللی، کسانی که مدرک زبان ندارند نیز پذیرش می شوند که پس از ورود به کشور دوره های حضوری آموزش زبان را میگذرانند.

برای موفقیت صفر تا صد پرونده تحصیلی خود را به هرمس اپلای بسپارید

آژانس مهاجرتی هرمس اپلای برترین موسسه مهاجرتی در ایران است که طبق آخرین آمارها، بیشترین پرونده موفق را به ثبت رسانیده. این موفقیت سبب شده تا تیم مشاوره و وکلای ما بیش از پیش مورد توجه دانشجویان مشتاق ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار بگیرند. لذا برای تشکیل پرونده و جمع‌آوری مدارک لازم بهتر است هرچه سریع‌تر از طریق پر کردن فرم ارزشیابی یا تماس با تلفن‌های درج شده در زیر شروع همکاری با ما را استارت بزنید.

سوالات متداول

کانادا-آلمان-آمریکا-فنلاند-ترکیه-ایتالیا-استرالیا-هلند-دانمارک-سوئیس-سوئد

نمره آزمون آیلتس متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی 6 و بالاتر، در مقطع کارشناسی ارشد حداقل  6.5  و همینطور مقطع دکتری باید حداقل نمره 7 کسب کنند

به طور کلی شرایط ایده‌آل سنی جهت تحصیل و یا ادامه دادن آن در مقطع کارشناسی بین 18 تا 25 سال، برای  کارشناسی ارشد در حدود  22 تا 30 سال و در نهایت  مقطع دکتری بین 24 تا 35 سال است.

بر طبق قوانین مهاجرتی ترکیه، شهروندان ایرانی‌ جهت ورود به این کشور چه با هدف گردشگری یا تحصیل و اقامت طولانی‌تر نیازی دریافت ویزا ندارند

برخلاف بسیاری از کشورهای همسایه آلمان، تحصیل در این کشور به صورت رایگان در اختیار متقاضیان تحصیل بین‌المللی قرار می‌گیرد

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.
برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید

74 پاسخ

  1. سلام وقت بخیر .
   انتخاب مقصد مهاجرتی به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید اولویت ها و شرایط شما بررسی بشه و با توجه به آن شما را راهنمایی کنیم.

 1. سلام
  دخترم دارای دیپلم تجربی از مدرسه تیزهوشان و سال 1400 دیپلم رو گرفته و بدلایلی دو سال نا موفق در کنکور داشته، علاقه تحصیل در رشته های پیراپزشکی (دندانپزشتی یا فیزیوترابی) می باشد. برای انتخاب کشور مطرح در تحصیل و بازار کار و هزینه تحصیل و بررسی های اولیه کشور آلمان با زبان آلمانی پیشنهاد شده لطفا راهنمایی فرمائید:
  1- آیا همین پیشنهاد خوب است
  2- یا با چقدر هزینه بیشتر می توان کشوری مثل کانادا انتخاب کنیم
  3- آیا دو سال گپ بعد از دیپلم لطمه ای در کار ایجاد میکند
  4- اگر مثلا آلمان انتخاب بشه آیا از همین الان میتوان از دانشگاه اپلای بگیریم و یا باید بعد از گذراندن یک سال کالج در یک دانشگاه پذیرش گرفت

  1. سلام وقتتون بخیر .
   بله تحصیل در آلمان کیفیت بالایی دارد اما توجه داشته باشید که دروس پزشکی، دندانپزشکی و … شرایط پیچیده ای برای تحصیل در این کشور دارند .
   برای تحصیل در کانادا هم به همین شکل ، لازم هست که ایشون 4 سال کارشناسی علوم پایه بخوانند و بعد وارد رشته های پزشکی شوند.
   خیر 2 سال گپ مشکلی ندارد .
   اگر زبان آلمانی ایشون آماده باشه میتوانند اقدام کنند.

 2. سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی سال آخر فرهنگیان
  هستم و امسال لیسانسم رو میگیرم
  آیا امکان مهاجرت و تحصیل برای من در این رشته وجود دارد ؟
  22 سال، دانشگاه فرهنگیان بهشتی مشهد

  1. سلام وقت بخیر .
   با توجه به شرایط سنیتون بله امکان اقدام براتون وجود داره یا در همین رشته یا رشته های مشابه میتوانید اقدام کنید .

 3. سلام منو۳۴ ساله مدرک فوق لیسانس دانشگاه تهران برای مقطع دکترا یا فوق لیسانس اقدام میخواستم بکنم

  1. سلام وقتتون بخیر.
   برای ارشد مجدد میتونیم کمکتون کنیم اما همانطور که مستحضر هستید برای مهاجرت تحصیلی فاکتور های مختلفی نیاز هست که باید بررسی بشه . لطفا فرم ارزیابی رایگان رو پر کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند و راهنماییتون کنند .

 4. سلام من ۱۸ سالم هست مدرسه تیزهوشان درس خوندم و معدل بالای ۱۹ دارم برای رشته های پزشکی یا دندون و یا داروسازی میخوام اقدام به مهاجرت کنم نمیدونم کدوم کشور مناسبتر هست هم از لحاظ گرفتن بورسیه و هم پیدا کردن شغل بهترین انتخاب چیه بنظرتون

  1. سلام وقتتون بخیر .
   برای رشته هایی که فرمودید کشور ترکیه شرایط بسیار مناسبی داره و حتی امکان دریافت تخفیف شهریه هم در بعضی موارد وجود داره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن