آلمان, آلمان

مهندسی انرژی در آلمان

اگر شما هم به رشته مهندسی انرژی علاقه دارید و می خواهید در این حوزه به تحصیل و کار بپردازید و علاوه بر این قصد مهاجرت نیز دارید، پیشنهاد گروه هرمس اپلای این است که کمی وقت بگذارید و مطالعه این مقاله جامع در خصوص رشته مهندسی انرژی در آلمان را از دست ندهید تا بدانید چرا باید به تحصیل در رشته مهندسی انرژی در آلمان بپردازید؟ یا فعالیت در آلمان به عنوان یک مهندسی شغلی چه آینده ای را برای شما رقم می زند؟

آلمان یکی از کشور های پیشرو اروپا در انقلاب تجدید پذیر است که از سال های دور تا کنون، تلاش بسیار زیادی برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای کرده است و برای همین لقب صد اعظم آب و هوا را به دست آورده، از این رو فعالیت در حوزه انرژی در آلمان یا مطالعه این رشته در این کشور، یکی از بهترین تصمیمات هر فردی که به این حوزه علاقه مند می باشد، به شمار می رود.

چرا برای فعالیت در رشته مهندسی انرژی به آلمان مهاجرت کنیم؟

طبق آمار های منتشر شده از وزارت محیط زیست آلمان برنامه و هدف این کشور بر روی استفاده از انرژی های سبز متمرکز شده است. این به این معنی است که کشور آلمان قصد دارد به تدریج از انرژی های سبز بهره وری بیشتری داشته باشد و نسل جدیدی از فناوری های سبز که با استفاده از انرژی های تجدید پذیر فعالیت می کنند را خلق کند که به عبارتی این موضوع به معنی رشد بازار کار این رشته و تربیت دانشجویان بیشتر در این حوزه می باشد.

جالب بدانید که این برنامه آلمان تا حدودی باعث شده است که بین 800000 تا 900000 فرصت شغلی جدید تا سال 2030 در این کشور ایجاد شود و آلمان به استقبال تعداد قابل توجهی از مهندسان انرژی بپردازد.

پس قعالیت در حوزه مهندسی انرژی در آلمان چه برای دانشجویان چه برای افراد شاغل، آینده ای درخشان به همراه دارد و چه دلیلی مهم تر از این موضوع برای مهاجرت به آلمان و فعالیت در حوزه انرژی وجود دارد؟؟؟

بهترین دانشگاه آلمان برای مطالعه رشته مهندسی انرژی

دانشگاه های آلمان، شهرت به خصوصی در رابطه با رشته های مهندسی دارند چرا که این کشور کشوری صنعتی است.

موسسه فناوری کارلسروهه (KIT):

یکی از دانشگاه های برجسته آلمان، موسسه فناوری کارلسروهه است که فعالیت خود را از سال 2009 آغاز کرده است. این موسسه که یکی از دانشگاه های برتر اروپا نیز می باشد، کیفیت آموزشی بالایی در حوزه مهندسی به ویژه مهندسی انرژی دارد.

در بین برنامه های درسی مربوط به مهندسی انرژی، دوره مهندسی انرژی و مدیریت موسسه فناوری کارلسروهه از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. این برنامه درسی متمرکز بر متخصصانی است که در شرکت های تولیدی، حمل و نقل، توزیع، ذخیره، فروش انرژی برق، انرژی حرارتی و … مشغول به کار هستند. اگر شما به تحصیل در برنامه مهندسی انرژی و مدیریت و این دانشگاه شرکت کنید، درک کامی از فناوری های حال و آینده سیستم های انرژی پیدا خواهید کرید و بدون شک وارد بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان می شوید و می توانید از لحاظ اقتصادی بسیار رشد کنید.

دانشگاه آخن:

دانشگاه آخن نیز دانشگاه های بین المللی آلمانی است که در اروپا از دیدگاه علمی و پژوهشی، محبوبیت و شهرت بسیار زیادی دارد.

تمرکز این دانشگاه در خصوص مهندسی انرژی بر روی فناوری انرژی پایدار و سیستم های برق هوشمند است.

یکی از اهداف این دانشگاه، ایجاد محیطی بوده است که دانشجویان رشته های گوناگون بتوانند به تبادل نظر با یک دیگر بپردازند و می توان گفت تا کنون تقریبا به هدف خود رسیده چرا که تبادل ایده در این دانشگاه بسیار به چشم می خورد و حتی با به وجود آمدن چالش های گوناگون شما شاهد همکاری دانشجویان رشته های متفاوت با یک دیگر هستید.

اهمیت زبان در حوزه مهندسی انرژی در آلمان

چه برای مطالعه رشته مهندسی انرژی و چه برای کار در این حوزه در کشور آلمان، زبان اهمیت ویژه ای دارد.

پیش شرط اخذ پذیرش از هر دانشگاهی در آلمان یا کسب هر موقعیت شغلی در این حوزه، داشتن سطح مهارتی مشخصی در زبان آلمانی است، البته لازم بدانید که هرچه دانشگاه شما در سطح بین المللی اهمیت بیشتری داشته باشد یا شرکتی که در آن مشغول به کار شدید، بزرگ و مهم و یا حتی بین المللی باشد، نیاز شما به زبان آلمانی کمتر است. به طور مثال در در دانشگاه برلین در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی انرژی تحصیل کنید، لازم است که زبان انگلیسی خیلی خوبی داشته باشید تا مهارت خیلی زیاد به زبان آلمانی.

در هر صورت قبل از مهاجرت به آلمان بهتر است که در سطح خوبی از زبان آلمانی باشید و حتی اگر می خواهید برای شرکتی درخواست همکاری بفرستید خوب است که سطح B1 را به پایان رسانده باشید.

بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان

طبق برنامه ریزی وزارت محیط زیست و دولت آلمان، بازار کار رشته مهندسی انرژی در آلمان، به ویژه تا سال 2030 رشد بسیار عالی خواهد داشت و افرادی که برای کار به عنوان یک مهندس انرژی به آلمان مهاجرت می کنند، می توانند آینده درخشانی را برای خود به ارمغان آورند.

جالب بدانید که روند رشد بازار کار مهندسی انرژی در آلمان، از سال 2016 تا کنون ثابت کرده است که بازار کار این رشته ممکن است روند رشد کندی نسبت به سایر رشته های مهندسی در آلمان داشته باشد، اما این روند رشد تا سال های سال به طور مداوم به سمت مثبت ادامه پیدا خواهد کرد.

برخی از وظایف های مهندسان انرژی در آلمان

یک مهندس انرژی با عناصر مرتبط با انرژی سر و کار دارد و به بررسی و تجزیه و تحلیل عوامل گوناگون از جمله خطر و موضوعات فنی می پردازد تا از چشم انداز های فنی خود برای شخصی سازی نرم افزار ها و صفحات گسترده استفاده کند.

بررسی وضعیت انرژی موجود از سایت ها و آنالیز طرح های گوناگون، بهبود بهره وری انرژی در طراحی و اجرای پروژه، همکاری در بخش های مختلف پروژه از جمله ارائه مشاوره به مشتریان خُرد، پیش بینی هزینه مورد نیاز برای مشتریان و …. ، تجزیه و تحلیل پس انداز، توسعه رتبه بهره وری، ارائه توصیه های لازم و … برخی از وظایف مهم یک مهندس انرژی در آلمان می باشد.

درآمد مهندسان انرژی در آلمان

مهندسان انرژی در آلمان به طور میانگین، درآمد معادل 38000 یورو در سال دارند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کم ترین درآمد یک مهندس انرژی در آلمان 30000 یورو و بیشترین درآمد یک مهندس انرژی در این کشور 45000 یورو می باشد.

توجه داشته باشید که در آلمان مهندسان انرژی به طور کلی ملزم هستند که برای فعالیت در این حوزه، حداقل مدرک کارشناسی را در رشته مهندسی انرژی یا سایر علوم مرتبط داشته باشند و همچنین مجوز مهندسی خود را دریافت کرده باشند تا بتوانند به فعالیت در این رشته بپردازند.

تغییر درآمد یک مهندس انرژی درآلمان بر اساس میزان تجربه

میزان تجربهافزایش درآمد بر حسب درصد
کم تر از 2 سال
2 تا 5 سال32%
5 تا 10 سال36%
10 تا 15 سال21%
15 تا 20 سال14%
بیش از 20 سال9%

تغییر درآمد یک مهندس انرژی درآلمان بر اساس میزان تحصیلات

مدرک تحصیلیافزایش درآمد بر حسب درصد
کارشناسی24%
کارشناسی ارشد29%
دکترا23%

حقایقی جالب در مورد رشته مهندسی انرژی در آلمان

  • کارفرمایان در این رشته به میزان مهارت شما در صرفه جویی در انرژی بهره وری اهمیت زیادی می دهند، بنابراین باید برای موفقیت و کسب درآمد بیشتر این مهارت را در خود به خوبی تقویت کنید.
  • در آلمان، 25 درصد متخصصان انرژی از خانم ها تشکیل شده است و مردان 7 درصد بیشتر از زنان فعال در این حوزه درآمد کسب می کنند.
  • اگر در آلمان در حوزه مهندسی انرژی به فعالیت بپردازید، ممکن است سالانه چیزی حدود 9 درصد درآمد شما افزایش پیدا کند.
  • اگر در بخش های دولتی آلمان مشغول به کار شوید، ممکن است 5 درصد بیشتر از افرادی که در سمت شغلی شما اما در بخش های خصوصی فعالیت می کنند، درآمد کسب کنید.

اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس به آلمان مهاجرت کنید یا در این کشور به تحصیل بپردازید، پیشنهاد ما به شما این است که فرم ارزیابی مهاجرتی گروه هرمس اپلای را تکمیل کنید، تا با توجه به شرایط منحصر به فردی که دارید از شرایط، میزان سرمایه مورد نیاز و … مربوط به امر مهاجرت به آلمان، اطلاعات لازم را پیدا کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *