آلمان, آلمان

مهندسی تاسیسات در آلمان

شرایط کار مهندس تاسیسات در آلمان

اگر مایلید به عنوان یک مهندس تاسیسات در آلمان کار کنید یا به تحصیل مهندسی تاسیسات مشغول شوید، با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد بازار کار این رشته در آلمان و همچنین شرایط تحصیل در این حوزه، به دست آورید.

مهندسان تاسیسات در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی، بیشتر با مدیریت کارخانه‌های تولیدی سر و کار دارند و چندین کار در حال انجام را بررسی می‌کنند یا مشارکت فعال همزمان در طراحی و ساخت سیستم‌های سازگار با طبیعت مورد نیاز دارند.

رشته مهندسی تاسیسات در آلمان، بیشتر مربوط به طراحی فرایند چیدمان و سیستم کمکی در فضا می‌باشد و همچنین شامل منابع انرژی، آب، روشنایی و کنترل آب و هوا می‌شود.

چرا در آلمان به مطالعه رشته مهندسی تاسیسات بپردازیم؟

کشور آلمان، کیفیت آموزشی بالایی در رشته مهندسی تاسیسات دارد و اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی تاسیسات در آلمان را دارید، بدون شک لحظه‌ای در انتخاب و یا تصمیم خود شک نکنید چرا که بهترین کشور برای مطالعه رشته مهندسی تاسیسات را انتخاب کرده‌اید، اما چرا؟

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی تاسیسات:

دانشگاه فنی مونیخ:

یکی از بهترین دانشگاه‌های اروپا بدون شک دانشگاه فنی مونیخ است که شهرت خود را به خاطر کیفیت تدریس و همچنین انجام طیف گسترده‌ای از تحقیقات دارد. این دانشگاه دولتی آلمان که در جهان رتبه 43 امین دانشگاه برتر را دارد و همچنین یکی از بهترین دانشگاه‌های آلمان در خصوص رشته مهندسی به شمار می‌رود، به رشد استعداد افراد اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. لازم به ذکر است که با تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ شما فرصت همکاری با شرکت‌هایی که در نقاط مختلف جهان وجود دارند را به دست می‌آورید چرا که این دانشگاه با موسسات علمی و تمامی شرکت‌ها در هر جای جهان، اتحاد بسیار قوی دارد.

دانشگاه آخن:

دانشگاه آخن با داشتن 260 موسسه و 9 دانشکده یکی از برجسته‌ترین موسسات اروپا در حوزه تحقیقاتی و تدریسی می‌باشد که در حال حاضر بیش از 31000 دانشجو دارد که البته بیش از 5000 تای آنان را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند که از 120 کشور متنوع برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده‌اند.

این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه 145 را به خود اختصاص داده است.

موسسه فناوری کارلسروهه:

موسسه فناوری کارلسروهه یا به اختصار KIT، یکی از موسسه‌های مشهور تحقیقاتی بزرگ است که به روشی بسیار منحصر به فرد به وظیفه خود یعنی شناخت راه حل‌های پایدار برای چالش‌های کلیدی در جامعه، عمل می‌کند.

این موسسه که در میان بهترین دانشگاه‌ها رتبه 131 را دارد، علاوه بر صنعت به محیط زیست نیز اهمیت ویژه‌ای می‌دهد و سعی دارد به دانشجویان خود ایجاد حداکثر کارایی با وارد کردن کمترین آسیب به محیط زیست را بیاموزد.

دانشگاه فنی برلین:

دانشگاه فنی برلین دانشگاه مشهور بین المللی است که در پایتخت آلمان، یعنی قلب اروپا واقع شده است. این دانشگاه فعالیت‌های کاملا مشخص و متمرکزی برای دستیابی به هدف خود، یعنی عملکرد استثنایی در تحقیق و تدریس در پیش گرفته است.

در حال حاضر این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه‌ها در 148 قرار دارد.

دانشگاه صنعتی دارشتاد:

دانشگاه صنعتی دارشتاد در شهر دارشتاد آلمان قرار دارد که توانسته رتبه 215 را در میان بهترین دانشگاه‌ها کسب کند. این دانشگاه نیز یکی از برترین دانشگاه‌های حوزه مهندسی آلمان به شمار می‌رود که در حال حاضر بیش از 26000 دانشجو دارد.

دانشگاه صنعتی درسدن:

دانشگاه صنعتی درسن با رتبه 173  در لیست بهترین دانشگاه‌ها، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های پیشرو و پویا آلمان در حوزه مهندسی است.

این دانشگاه دولتی آلمانی از سال 1828 تا کنون تلاش کرده است که هماهنگی خوبی بین رشته‌های علوم طبیعی، مهندسی، علوم انسانی و اجتماعی و همچنین رشته پزشکی، ایجاد کند.

دانشگاه اشتوتگارت:

دانشگاه اشتوتگارت که امروزه به 10 دانشکده تقسیم می‌شود، هم اکنون دارای رتبه 251 است و یک دانشگاه آلمانی به شمار می‌رود که دانشجویان از سراسر جهان درخواست پذیرش برای آن ارسال می‌کنند. این دانشگاه بین المللی طیف گسترده‌ای از رشته‌ها را ارائه می‌دهد و با پشتیبانی شدید از شرکت‌های نوپا زمینه شغلی را به خصوص برای دانشجویان رشته‌های مهندسی از جمله مهندسی تاسیسات، به خوبی فراهم می‌کند.

بازار کار رشته مهندسی تاسیسات در آلمان

از آنجا که آلمان کشوری صنعتی به شمار می‌رود، افرادی که در رشته مهندسی تاسیسات تخصص دارند، می‌توانند طیف گسترده‌ای از شغل‌ها را در بخش‌های برنامه ریزی، ساخت و ساز، پروژه ریزی، کاربری عمومی و …، تجربه کنند. طبق آمارهای به دست آمده از منابع گوناگون، بازار کار رشته مهندسی تاسیسات در آلمان نیز سال‌ها است که با رشد خوبی رو به رو بوده و تا چند سال آینده نیز این رشد ادامه پیدا خواهد کرد.

درآمد مهندس تاسیسات در آلمان

میانگین درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان تقریبا برابر 10000 یورو در ماه است و کمترین درآمد ماهانه یک مهندس تاسیسات در آلمان می‌تواند تقریبا 5000 یورو و بیش‌ترین درآمد می‌تواند 17000 یورو در ماه باشد که بستگی به موقعیت شغلی فرد دارد به طور مثال، فردی که به عنوان مدیر نگهداری تسهیلات در آلمان مشغول به کار است می‌تواند درآمدی معادل 10700 یورو در ماه داشته باشد. البته درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان به صورت ساعتی نیز مصاحبه می‌شود، به طو مثال مدیر نگهدارنده تاسیسات در آلمان می‌تواند دستمزدی معادل 62 یورو در ساعت نیز دریافت کند.
مهندسی تاسیسات در آلمان

درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان بر اساس سال های تجربه:

میزان تجربهمیزان درآمد تقریبی
0 تا 2 سال2550 یورو
2 تا 5 سال3400 یورو
5 تا 10 سال5030 یورو
10 تا 15 سال6130 یورو
15 تا 20 سال6680 یورو
بیش از 20 سال7230 یورو

درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان بر اساس مدرک تحصیلی:

مدرک تحصیلیمیزان درآمد تقریبی
در سطح دبیرستان3130 یورو
دارای گواهینامه دیپلم3680 یورو
کارشناسی5330 یورو
کارشناسی ارشد6980 یورو

پر درآمد ترین شهر های آلمان برای مهندسان تاسیسات:

برلین
برمن
دورتموند
دردن
دوسلدورف
اسن
فرانکفورت
هامبورگ
هانوفر
کلن
لایپزیک
مونشن
نورنبرگ
اشتوتگارت

نکاتی جالب در مورد بازار کار مهندسی تاسیسات در آلمان:

 • افراد فعال در بخش‌های دولتی 5 درصد بیشتر از افرادی که در بخش خصوصی کار می کنند، درآمد دارند.
 • مهندسان در این حوزه بر اساس میزان رشدی که در فعالیت خود داشتند، پاداش دریافت می کنند.
 • متوسط افزایش درآمد برای مهندسان تاسیسات در آلمان هر سال برابر 6 درصد است.
 • مردان 7 درصد بیشتر از بانوان فعال در این حوزه درآمد دارند.
بنر

Related Posts

8 thoughts on “مهندسی تاسیسات در آلمان

 1. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشین من 19سال وسال آخر رو تموم کردم دیپلم تاسیسات در حال حاضر یک پروژه گرمایشی خورشیدی ارائه کردم ک فعلا تا کشوری پیش رفته میخواستم راهنماییم کنید ک چطوری میتونم بورسیه یا برای تحصیل اقدام کنم

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   باید سایر شرایطتون از قبیل معدل آخرین مقطع تحصیلی ، سوابق علمی و … ارزیابی شود . در صورت واجد شرایط بودن امکان ادامه تحصیل در کشور هایی مثل : فرانسه ، کانادا و… برای شما وجود دارد .

 2. پیمان گفت:

  سلام خسته نباشید…در حال حاضر 26 سال سن دارم و درحال تکمیل مدرک زبان آلمانی سطح b1 هستم…رشته تحصیلیم کارشناسی مهندسی مکانیک گرایش سیالات هست و الان 3 سال هست شغلم به صورت تمام وقت تاسیسات سرمایشی و گرمایشی انجام میدهم(سرویس و نگهداری..نصب) ولی بدون بیمه بوده لطفا راهنمایی بفرمایید که جاب آفری میتونم وارد آلمان بشم؟ یا تحصیل در کارشناسی ارشد راحت تره واسه وروود به آلمان…سپاس

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   برای دریافت ویزای کار کشور آلمان شما باید سابقه کار با بیمه ارائه دهید .
   ولی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ، شرایطتان قابل ارزیابی هست .

   1. حسینی گفت:

    سلام پدر من ۴۸ سال دارد مهندس تاسیسات هست و خیلی حرفه آیه چجوری میتونه اقدام کنه بره آلمان چقدر هزینه داره؟ ما هم میتونیم باهاش بریم؟

    1. کارشناس هرمس گفت:

     سلام وقتتون بخیر .
     متاسفانه ویزای کارکشور آلمان محدودیت سنی تا 40 سال دارد .

 3. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من لیسانس مکانیک دارم میتونم اقدام کنم برای این رشته؟ و اینکه به چه زبانی تدریس میشه؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   اگر منظور شما تحصیل در این رشته هست بله میتونید و این که در آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان نگلیسی میتوانید تحصیل کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *