آلمان, آلمان

مهندسی تاسیسات در آلمان

اگر مایلید به عنوان یک مهندس تاسیسات در آلمان کار کنید یا به تحصیل مهندسی تاسیسات مشغول شوید، با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این مقاله همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد بازار کار این رشته در آلمان و همچنین شرایط تحصیل در این حوزه، به دست آورید.

مهندسان تاسیسات در آلمان یا سایر کشور های اروپایی، بیشتر با مدیریت کارخانه های تولیدی سر و کار دارند و چندین کار در حال انجام را بررسی می کنند یا مشارکت فعال همزمان در طراحی و ساخت سیستم های سازگار با طبیعت مورد نیاز دارند.

رشته مهندسی تاسیسات در آلمان، بیشتر مربوط به طراحی فرایند چیدمان و سیستم کمکی در فضا می باشد و همچنین شامل منابع انرژی، آب، روشنایی و کنترل آب و هوا می شود.

چرا در آلمان به مطالعه رشته مهندسی تاسیسات بپردازیم؟

کشور آلمان، کیفیت آموزشی بالایی در رشته مهندسی تاسیسات دارد و اگر قصد تحصیل در رشته مهندسی تاسیسات در آلمان را دارید، بدون شک لحظه ای در انتخاب و یا تصمیم خود شک نکنید چرا که بهترین کشور برای مطالعه رشته مهندسی تاسیسات را انتخاب کرده اید، اما چرا؟

 • با کمترین هزینه می توانید در بهترین دانشگاه های آلمان یا به عبارتی بهترین دانشگاه های جهان به تحصیل بپردازید.
 • آلمان کشوری است که بورسیه های تحصیلی فوق العاده و بی شماری برای دانشجویان رشته های مهندسی از جمله مهندسی تاسیسات در آلمان، در نظر می گیرد.
 • آلمان یکی از مقصد های برتر در لیست کشورهای غیر انگلیسی برای مهندسان است که به ویژه مقطع کارشناسی ارشد رشته های مهندسی را به زبان انگلیسی ارائه می دهد.
 • دانشگاه های فنی مهندسی آلمان از سال های دور تا کنون سرآمد تمام دانشگاه های جهان بودند و شما می توانید در بهترین دانشگاه های جهان به تحصیل بپردازید.
 • علاوه بر هزینه تحصیل کم، هزینه زندگی در آلمان نیز در مقایسه با سایر کشور های اروپایی از جمله کشورهای اسکاندیناوی، برای دانشجویان مهندسی بسیار پایین است.
 • تحصیل در آلمان فرصت های شغلی هیجان انگیزی را برای شما فراهم می کند.
 • دانششگاه های آلمانی اکثرا بین المللی هستند و شما فرصت تحصیل در یک محیط چند فرهنگی با کیفیت آموزشی عالی را به دست می آورید.
 • پیدا کردن شغل در هر کشوری برای مهندسان تاسیساتی که در آلمان تحصیل کرده اند، تقریبا بسیار آسان است.
 • با تحصیل در آلمان شما در قلب اروپا، جایی که سطح کیفیت زندگی بسیار عالی دارد، زندگی خواهید کرد.

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی تاسیسات:

دانشگاه فنی مونیخ:

یکی از بهترین دانشگاه های اروپا بدون شک دانشگاه فنی مونیخ است که شهرت خود را به خاطر کیفیت تدریس و همچنین انجام طیف گسترده ای از تحقیقات دارد.

این دانشگاه دولتی آلمان که در جهان رتبه 43 امین دانشگاه برتر را دارد و همچنین یکی از بهترین دانشگاه های آلمان در خصوص رشته مهندسی به شمار می رود، به رشد استعداد افراد اهمیت ویژه ای می دهد.

لازم بدانید که با تحصیل در دانشگاه فنی مونیخ شما فرصت همکاری با شرکت هایی که در نقاط مختلف جهان وجود دارند را به دست می آورید چرا که این دانشگاه با موسسات علمی و تمامی شرکت ها در هر جای جهان، اتحاد بسیار قوی دارد.

دانشگاه آخن:

دانشگاه آخن با داشتن 260 موسسه و 9 دانشکده یکی از برجسته ترین موسسات اروپا در حوزه تحقیقاتی و تدریسی می باشد که در حال حاضر بیش از 31000 دانشجو دارد که البته بیش از 5000 تای آنان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند که از 120 کشور متنوع برای تحصیل به آلمان مهاجرت کرده اند.

این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های جهان رتبه 99 را به خود اختصاص داده است.

دانشگاه فنی برلین:

دانشگاه فنی برلین دانشگاه مشهور بین المللی است که در پایتخت آلمان، یعنی قلب اروپا واقع شده است. این دانشگاه فعالیت های کاملا مشخص و متمرکزی برای دستیابی به هدف خود، یعنی عملکرد استثنایی در تحقیق و تدریس در پیش گرفته است.

در حال حاضر این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه ها در رتبه 147 قرار دارد.

موسسه فناوری کارلسروهه:

موسسه فناوری کارلسروهه یا به اختصار KIT، یکی از موسسه های مشهور تحقیقاتی بزرگ است که به روشی بسیار منحصر به فرد به وظیفه خود یعنی شناخت راه حل های پایدار برای چالش های کلیدی در جامعه، عمل می کند.

این موسسه که در میان بهترین دانشگاه ها رتبه 124 را دارد، علاوه بر صنعت به محیط زیست نیز اهمیت ویژه ای می دهد و سعی دارد به دانشجویان خود ایجاد حداکثر کارایی با وارد کردن کمترین آسیب به محیط زیست را بیاموزد.

دانشگاه صنعتی دارشتاد:

دانشگاه صنعتی دارشتاد در شهر دارشتاد آلمان قرار دارد که توانسته رتبه 215 را در میان بهترین دانشگاه ها کسب کند. این دانشگاه نیز یکی از برترین دانشگاه های حوزه مهندسی آلمان به شمار می رود که در حال حاضر بیش از 26000 دانشجو دارد.

دانشگاه صنعتی درسدن:

دانشگاه صنعتی درسن با رتبه 157 در لیست بهترین دانشگاه ها، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های پیشرو و پویا آلمان در حوزه مهندسی است.

این دانشگاه دولتی آلمانی از سال 1828 تا کنون تلاش کرده است که هماهنگی خوبی بین رشته های علوم طبیعی، مهندسی، علوم انسانی و اجتماعی و همچنین رشته پزشکی، ایجاد کند.

دانشگاه اشتوتگارت:

داننشگاه اشتوتگارت که امروزه به 10 دانشگده تقسیم می شود، هم اکنون دارای رتبه 251 است و یک دانشگاه آلمانی به شمار می رود که دانشجویان از سراسر جهان درخواست پذیرش برای آن ارسال می کنند.

این دانشگااه بین الی طیف گسترده ای از رشته ها را ارائه می دهد و با پشتیبانی شدید از شرکت های نوپا زمینه شغلی را به خصوص برای دانشجویان رشته های مهندسی از جمله مهندسی تاسیسات، به خوبی فراهم می کند.

بازار کار رشته مهندسی تاسیسات در آلمان

از آنجا که آلمان کشوری صنعتی به شمار می رود، افرادی که در رشته مهندسی تاسیسات تخصص دارند، می توانند طیف گسترده ای از شغل ها را در بخش های برنامه ریزی، ساخت و ساز، پروژه ریزی، کاربری عمومی و …، تجربه کنند.

طبق آمار های به دست آمده از منابع گوناگون، بازار کار رشته مهندسی تاسیسات در آلمان نیز سال ها است که با رشد خوبی رو به رو بوده و تا چند سال آینده نیز این رشد ادامه پیدا خواهد کرد.

درآمد مهندس تاسیسات در آلمان

میانگین درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان تقریبا برابر 10000 یورو در ماه است و کمترین درآمد ماهانه یک مهندس تاسیسات در آلمان می تواند تقریبا 5000 یورو و بیش ترین درآمد می تواند 17000 یورو در ماه باش که بستگی به موقعیت شغلی فرد دارد به طور مثال، فردی که به عنوان مدیر نگهداری تسهیلات در آلمان مشغول به کار است می تواند درآمدی معادل 10700 یورو در ماه داشته باشد.

البته درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان به صورت ساعتی نیز مصاحبه می شود، به طو مثال مدیر نگهدارنده تاسیسات در آلمان می تواند دستمزدی معادل 62 یورو در ساعت نیز دریافت کند.

درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان بر اساس سال های تجربه:

میزان تجربهمیزان درآمد تقریبی
0 تا 2 سال2550 یورو
2 تا 5 سال3400 یورو
5 تا 10 سال5030 یورو
10 تا 15 سال6130 یورو
15 تا 20 سال6680 یورو
بیش از 20 سال7230 یورو

درآمد مهندسان تاسیسات در آلمان بر اساس مدرک تحصیلی:

مدرک تحصیلیمیزان درآمد تقریبی
در سطح دبیرستان3130 یورو
دارای گواهینامه دیپلم3680 یورو
کارشناسی5330 یورو
کارشناسی ارشد6980 یورو

پر درآمد ترین شهر های آلمان برای مهندسان تاسیسات:

 • برلین
 • برمن
 • دورتموند
 • دردن
 • دوسلدورف
 • اسن
 • فرانکفورت
 • هامبورگ
 • هانوفر
 • کلن
 • لایپزیک
 • مونشن
 • نورنبرگ
 • اشتوتگارت

نکاتی جالب در مورد بازار کار مهندسی تاسیسات در آلمان:

 • افراد فعال در بخش های دولتی 5 درصد بیشتر از افرادی که در بخش خصوصی کار می کنند، درآمد دارند.
 • مهندسان ال در این حوزه بر اساس میزان رشدی که در فعالیت خود داشتند، پاداش دریافت می کنند.
 • متوسط افزایش درآمد برای مهندسان تاسیسات در آلمان هر سال برابر 6 درصد است.
 • مردان 7 درصد بیشتر از بانوان فعال در این حوزه درآمد دارند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *