آلمان, مهاجرت تحصیلی

مهندسی خودرو در آلمان

شغل مهندسی خودرو

بررسی شرایط کار و تحصیل در رشته مهندسی خودرو در آلمان بصورت کامل در این مقاله انجام شده است. برای آگاهی کامل از شرایط 2020 با ما همراه باشید.

کشور آلمان به عنوان یک نیروگاه صنعتی جهانی و همچنین سرزمین ایده ها شناخته می شود که بسیاری از کمپانی های مشهور تولید خودرو از جمله مرسدس، BMW، فولکس واگن، آئودی و ... در آن مستقر هستند، از این رو بدون شک این کشور، کشوری ایده آل برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو و همچنین کار در این حوزه می باشد که هر مهندس خودرویی را برای دستیابی به رویاهایش همراهی می کند.

چرا برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو آلمان را انتخاب کنیم؟

هر سال، هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو به آلمان مهاجرت می کنند، اما تا به حال به این فکر کردید که چرا ؟

برای این موضوع چندین دلیل جدی و محکم وجود دارد.

مهم ترین دلیل برای انتخاب آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو، اهمیت این کشور به این رشته و چشم انداز بسیار عالی این رشته می باشد.

یکی از دیگر دلایل این است که هر یک از دانشکده های مهندسی آلمان همکاری جدی را با شرکت های خودروسازی مستقر در این کشور دارند که باعث می شود دانشجویان این کشور هر یک فرصتی برای کسب موقعیت های شغلی مناسب و با ارزشی را در این شرکت ها داشته باشند.

مهندس الکترونیک در حین کار

بهترین دانشگاه های آلمان در رشته مهندسی خودرو

بدون شک موفقیت در یک حرفه با تحصیلات عالی در آن حرفه شروع می شود. امروزه یک واقعیت شناخته شده درباره دانشکده های مهندسی آلمان وجود دارد آن هم اینکه آن ها در دنیا بهترین هستند، اما در این بخش از مقاله ما قصد داریم بهترین دانشگاه های آلمان در رابطه با رشته مهندسی خودرو را به شما معرفی کنیم.

دانشگاه آخن:

دانشگاه آخن درجه یک ترین دوره ها را به دانشجویان خود ارائه می دهد و همواره در تلاش است که کیفیت خود را بالا ببرد. این دانشگاه از موسسات برجسته اروپا به شمار می رود که تمرکز بر روی علم و تحقیقات است. دوره هایی که این دانشگاه برای رشته مهندسی خودرو ارائه می دهد عمدتا به زبان انگلیسی برگزار می شود.

دانشگاه دورتموند:

دانشگاه دولتی دورتموند از 51 سال پیش تا به حال خدمات ویژه ای را به دانشجویان خود ارائه می دهد تا به دانشجویان خود علاوه بر علم، زندگی و تجربه را بیاموزد.

این دانشگاه در لیست رتبه بندی جهانی دانشگاه ها، در حال حاضر دارای رتبه 351 می باشد.

دانشگاه فنی مونیخ:

دانشگاه فنی مونیخ سومین دانشگاه برتر آلمان شناخته شده است که در لیست رتبه بندی جهانی دانشگاه ها در رتبه 54 قرار دارد. هزینه تحصیل در این دانشگاه بسیار پایین است.

جو رقابتی سالمی در این دانشگاه وجود دارد که تا به حال به پیشرفت دانشجویان کمک شایانی کرده است.

دانشگاه علوم کاربردی کلن:

دانشگاه علوم کاربردی کلن با اینکه بیشتر به فرهنگ و مسامئل اجتماعی اهمیت می دهد، اما یکی از بهترین دانشگاه های دولتی آلمان برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو می باشد.

بیشتر دوره های این دانشگاه نیز به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

دانشگاه فنی برلین:

دانشگاه فنی برلین یکی از موسسه های خصوصی یا آزاد آلمان است که تمرکز آن بر روی مدیریت خودرو می باشد. تحصیل در این دانشگاه باعث می شود شما یاد بگیرید چگونه با استفاده از جدیدترین فناوری های موجود، علوم کاربردی و اقتصادی پایدار بهترین سیستم ها را برای اتومبیل ها طراحی و تولید کنید.

دانشگاه علوم کاربردی اسلینگن (  Esslingen ):

دوره هایی که در دانشگاه دولتی علوم کاربردی اسلینگن برگزار می شود، تماما انگلیسی است و تمرکز بیشتر آن ها بر سیستم های مهندسی پیچیده می باشد.

فارغ التحصیلان این دانشگاه به دانش تخصصی دست پیدا می کنند و همچنین یاد می گیرند که بهترین همکاری را با تیم های بین رشته ای داشته باشند.

دانشگاه بایرث ( Bayreuth ):

دانشگاه بایرث به طور کلی جز دانشگاه های برتر آلمان است که دپارتمان مهندسی آن از اعتبار ویژه ای برخوردار است.

در حال حاضر این دانشگاه کارشناسی ارشد مهندسی قطعات خودرو و مکاترونیک و همچنین کارشناسی مهندسی خودر و مکاترونیک را ارائه می دهد.

علاوه بر این دانشگاه ها، دانشگاه های اینگولستاد ( Ingolstadt )، دارشتاد ( Darmstadt ) و موسسه فناوری کارلسروهه، جز بهترین انتخاب ها برای تحصیل در رشته مهندسی خودرو در آلمان، به شمار می روند.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان برای رشته مهندسی خودرو

شرایط هر داانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است و شما می توانید با مراجعه به سایت هر دانشگاه دقیقا از شرایط اخذ پذیرش آن اطلاعات لازم را به دست آورید، اما به طور کلی اصولا دارا بودن مدارک و شرایط زیر برای دانشجویان مهاجر لازم است:

 • ارائه مدرک تحصیلی قبلی
 • اثبات مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی ( با توجه به زبان دوره )
 • ارائه رزومه مربوط به تجربیات شغلی ( برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد به بالا )
 • نامه ای در مورد انگیزه تحصیل در آن دانشگاه
 • گذرنامه
 • بیمه درمانی
 • اثبات توانایی مالی
 • و …
 •  

برای اینکه بتوانید با توجه به شرایطتان بهترین گزینه را انتخاب کنید لازم است که یک تحقیق دقیق انجام بدهید و ببنید که مدارک و شرایط و همچنین خواسته هایتان با کدام یک از دانشگاه های آلمان تطابق دارد. برای اینکار می توانید از مشاورین حرفه ای گروه مهاجرتی هرمس اپلای کمک بگیرید.

مهارت زبانی مورد نیاز برای رشته مهندسی خودرو در آلمان

به طور کلی داشتن مهارت زبان آلمانی و انگلیسی به ویژه زبان آلمانی، در کسب موفقیت تحصیلی و کاری شما نقش کلیدی را دارد.

اکثر دوره های مهندسی خودرو در آلمان به زبان آلمانی تدریس می شود و تنها تعداد محدودی از آن ها به زبان انگلیسی برگزار می گردد که البته این تعداد هر ساله رو به افزایش است.

هر دانشگاه برای خود معیار ویژه ای در رابطه با مهارت زبانی دارد و با توجه به آن معیار تصمیم می گیرد که کدام گواهی نامه ها یا کدام نمرات قبولی را بپذیرد و با پذیرش آن دانشجو موافقت کند.

به طور عمده اگر دوره به زبان انگلیسی برگزار شود، اکثر دانشگاه ها گواهی نامه و نمرات قبولی آزمون های تافل و آیلتس را می پذیرند و در برخی دانشگاه ها گواهی نامه های مربوط به آزمون کمبریج یا سایر گواهی نامه های پیشرفته انگلیسی نیز پذیرفته می شود. حد نمره قبولی هم برای هر دانشگاه با توجه به مقطع تحصیلی متقاضی متفاوت است، به طور مثال عمدتا، برای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو، حد نمره قبولی در آزمون تافل بیش از 90 امتیاز و در آزمون آیلتس امتیاز 5/6 می باشد.

در مورد دوره هایی که به زبان آلمانی برگزار می شوند عمدتا گواهی نامه های مربوط به دو آزمون DSH و TestDaf مورد قبول قرار می گیرد و اصولا سطح قابل قبول برای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی خودرو، B2 می باشد.

هزینه تحصیل در رشته مهندسی خودرو در آلمان چقدر است؟

دانستن این موضوع قبل از مهاجرت به آلمان برای هر کسی مهم است، پس لازم بدانید که عموما هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان از سال 2014 با توجه به تصمیمی که دولت آلمان در رابطه با هزینه های بین المللی گرفت، رایگان است اما با این حال دانشجویان هزینه ای را هنگام ثبت نام هر ترم می پردازند. این هزینه که حداکثر برابر 300 است، در واقع به ازای هزینه های اداری ثبت نام، حق استفاده دانشجویان از وسایل حمل و نقل عمومی و … می باشد.

البته از سال 2017 در برخی از ایالت های آلمان چون Baden-Wurttemberg مجددا تصمیمات تازه ای در مورد هزینه های بین المللی گرفته شده است و شما اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته هایی چون مهندسی خودرو را داشته باشید، به احتمال زیاد با ید هزینه کامل شهریه آن ترم را بپردازید. البته جای نگرانی در مورد این موضوع وجود ندارد چرا که شهریه هر ترم در مقایسه با بسیاری از مقاصد تحصیلی مشهور که تنها ثروتمندان توانایی تحصیل در آنجا را دارند، بسیار بسیار کمتر است.

برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی آلمان نیز شما باید شهریه هر ترم را پرداخت کنید که البته این مبلغ در هر دانشگاه متفاوت است، اما به طور میانگین شهریه هر ترم تحصیلی در دانشگاه های دولتی بین 300 تا 700 یورو و در دانشگاه های خصوصی آلمان در رشته مهندسی خودرو برابر 1500 یورو می باشد.

بازار کار مهندسی خودرو در آلمان و چشم انداز آن

آلمان از سال 2016 تا سال 2019 در رابطه با بازار کار مهندسی خودرو روند رو به رشدی را داشته است و پیش بینی می شود که تا مدت ها رشد بازار کار و درآمد مهندسان خودرو ادامه داشته باشد.

از آنجا که به طور حدودی از سال 2016 الی 2019، میزان درآمد و بازار کار مهندسی خودرو در آلمان، هر سال رشد 4 درصدی داشته است، انتظار می رود که رشد این حوزه در سال 2020 نیز 4 درصد و بلکن بیشتر باشد.

درآمد شغلی مهندسی خودرو در آلمان

به طور کلی بازه درآمد یک مهندس خودرو در آلمان با توجه به سابقه کار، میزان مهارت و … حدودا بین 37000 یورو تا 91000 است و میانگین درآمد این شغل در آلمان برابر 50624 می باشد، اما برخی از مهارت های مهندسان خودرو از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند که میانگین درآمد هر فرد با آن مهارت به شرح زیر می باشد:

مهارت محبوبمیانگین درآمد
طراحی مهندسی50308 یورو
مدیریت پروژه48595 یورو
اتوکد خودکار49459 یورو
تعمیر موتور خودرو43000 یورو
زبان برنامه نویسی C++55000 یورو

درآمد مهندسان خودرو در آلمان با توجه به میزان تجربه شان به شرح زیر است:

میزان تجربهمیزان درآمد ( حدودی )
کمتر از 1 سال46000 یورو
بین 1 تا 4 سال49000 یورو
بین 5 تا 9  سال47000 یورو
بین 10 تا 19 سال66000 یورو

میزان افزایش درآمد مهندسان خودرو با توجه به تجربه کاریشان:

میزان تجربهمیزان افزایش درآمد
2 تا 5 سال32 درصد
5 تا 10 سال36 درصد
10 ال 15 سال21 درصد
15 تا 20 سال14 درصد
بیش از 20 سال9 درصد

توجه داشته باشید که محل سکونت و کار یک مهندس خودرو نیز با درآمد وی در ارتباط است.

برخی حقایق جالب در مورد مهندسی خودرو در آلمان:

 • میانگین درآمد شغل مهندسی خودرو به نسبت سایر مشاغل، 30 درصد کمتر است.
 •  
 • کارمندان حوزه مهندسی خودرو در بخش های دولتی، 5 درصد بیشتر از بخش های خصوصی درآمد دارند.
 •  
 • شغل مهندسی خودرو در آلمان، شغلی است که بیشتر افراد فعال در آن (حدود 59 درصد افراد) علاوه بر دستمزدشان، پاداشی نیز دریافت می کنند که مبلغ آن 2 تا 7 درصد درآمد سالانه شان می باشد.
 •  
 • متخصصان فعال در حوزه مهندسی خودرو هر 15 ماه یکبار، درآمدشان حدود 9 درصد افزایش می یابد.
 •  
 • اگرچه جنسیت نباید در درآمد افراد تاثیر بگذارد اما متاسفانه واقعیت در آلمان چنین نیست و مهندسان خودرو مرد 7 درصد بیشتر از همکاران خانم خود درآمد دارند.
 •  
 • میزان تحصیلات در این شغل، بر میزان درآمد تاثیر زیادی دارد.
 •  

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *