آلمان, آلمان

مهندسی رباتیک در آلمان

در این مقاله قصد داریم شما را با هر آنچه که لازم است در رابطه با کار و تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در آلمان بدانید، آشنا کنیم. پس اگر به مطالعه این رشته در آلمان علاقه دارید یا می خواهید به عنوان یک مهندس رباتیک در آلمان مشغول کار شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

مهندسی رباتیک در آلمان یکی از رشته های مهندسی و علوم کامپیوتر به شمار می رود که چه از لحاظ تحصیلی و چه از لحاظ کاری فرصت های بی نظیری را در این کشور برای شما به ارمغان می آورد. جالب بدانید که در این کشور بیش از 92 درصد افراد فعال این حوزه را آقایان تشکیل داده اند اما با این وجود چه برای خانم ها و چه برای آقایان در این رشته از لحاظ تحصیلی و کاری فرصت های بسیار خوبی موجود است.

رشته مهندسی رباتیک در آلمان

مهندسی رباتیک به عنوان رشته علوم کامپیوتر و مهندسی تعریف شده است که به طراحی، ساخت، بهره برداری ربات ها می پردازد و با سایر رشته های علمی چون انیمیشن شخصیت، طراحی دستگاه، علوم شناختی، زیست مکانیک و … ارتباط دارد.

شما با مطالعه رشته مهندسی رباتیک در آلمان اطلاعاتی در حوزه گرافیک رایانه، درک روش های شناختی و نظری، برنامه نویسی ربات موبایل، روش های حرکت روباتیک، الگوریتم های ریاضی، پیامد های اجتماعی فناوری، شناخت سیستم ها خود مختار هوشمند، سیستم های کلاسیک کنترل ربات، همچنین زمینه های ادراک، پردازش تصویر و هوش مصنوعی و … فرا می گیرید.

شرایط اخذ پذیرش برای تحصیل در رشته مهندسی رباتیک در آلمان

اگر می خواهید در دانشگاهی آلمانی به مطالعه مهندسی رباتیک پردازید، باید بدانید که تسلط داشتن به زبان آلمانی و انگلیسی یکی از الزامات است چرا که دوره های این رشته در اکثر دانشگاه ها شامل هر دو این زبان ها می شوند.

برخی مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی آلمان برای رشته مهندسی رباتیک:

  • درخواست پذیرش و ثبت نام
  • گواهی مدرک تحصیلی
  • ارائه سوابق تحصیلی و کاری
  • گواهی اثبات مهارت زبان آلمانی
  • گواهی اثبات مهارت زبان انگلیسی
  • گذرنامه
  • جدید ترین عکس
  • گواهی بیمه سلامت دانشجویی
  • و …

” برای آگاهی کامل از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمانی، می توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، تماس حاصل فرمایید. “

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی رباتیک

دانشگاه آخن:

دانشگاه آخن یک دانشگاه بین المللی بی نظیر است که به عنوان یکی از بهترین دانشگاه آلمان شناخته می شود.

توجه اصلی این دانشگاه بر روی صنعت و تحقیق است و به همین دلیل از این دانشگاه به عنوان یکی از موسسات برجسته تحقیقاتی در اروپا نیز یاد می شود.

تحصیل در این دانشگاه باعث می شود که خیال شما از لحاظ کاری تا حدودی راحت شود، چرا که دانشگاه آخن به تجارت و کار فارغ التحصیلان خود نیز اهمیت بالایی می دهد.

دانشگاه مونیخ:

دانشگاه مونیخ از جمله دانشگاه های بین المللی آلمان است که به خوبی از دانشجویان خارجی پذیرایی می کند و امکانات خوبی در اختیار آن ها می گذارد.

تا کنون استادان و دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند، توانسته اند جوایز مختلف و ارزنده ای را به دست آورند که خود این موضوع به تنهایی بیان کننده سطح کیفی و آموزشی بالای این دانشگاه می باشد.

دانشگاه فرایبورگ:

دانشگاه فرایبورگ، پنجمین دانشگاه قدیمی آلمان است که دارای شهرت جهانی است. از زمان آغاز فعالیت این دانشگاه تا کنون چهره های مشهوری همچون مارتین هایدگر، هانا آرنت، رودولف کارناپ، دیوید داوب، یوهان اک، هانس-جورج گادامر، فردریش هایک، ادموند هوسرل، ادیث استین، فردریش ماینکه، ماکس وبر، پل اوهلنوت و ارنست، در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

دانشگاه سارلند:

این دانشگاه در مقایسه با دانشگاه های متوسط آلمان از مشخصات تحقیقاتی بسیار قوی برخوردار است. دانشگاه سارلند، دانشگاهی مدرن می باشد که اکثر دوره های آن به واسطه همکاری کشور فرانسه با کشور آلمان برای ساخت آن، به زبان فرانسوی و آلمانی برگذار می شود.

این دانشگاه از لحاظ علمی از جایگاه نسبتا خوبی برخوردار می باشد.

دانشگاه اشتوتگارت:

یکی از برجسته ترین دانشگاه های فنی آلمان، دانشگاه اشتوتگارت است. این دانشگاه، مرکزی تحقیقاتی و صنعتی نیز به شمار می رود و از این رو آموزش عمده آن مبتنی بر تحقیق می باشد.

از آنجا که هدف دانشگاه اشتوتگارت یکپارچه سازی رشته های مهندسی، علوم طبیعی و انسانی و همچنین علوم اجتماعی است، این دانشگاه سعی داره دانشجویان خود را به سمت ساخت سیستم های هوشمند برای یک جامعه پایدار سوق بدهد.

دانشگاه بن:

این دانشگاه که از سال 1818 تاسیس شده است، در حال حاضر از شهرت برجسته ای در آلمان و خارج از آن، برخوردار می باشد. دانشگاه بن در سطح بین المللی فعالیت می کند و از این رو یکی از برترین دانشگاه های جهان نیز به شمار می رود.

بازار کار مهندسی رباتیک در آلمان

از زمانی که دوران جدید تولید دیجیتال در آلمان شروع شده است و کارخانه های هوشمند دست به تولید اشیا، خدمات و ارتباطات پیشرفته زده اند، بازار کار مهندسان رباتیک در آلمان پیشرفت قابل توجهی داشته است و سال ها است که مهندسان رباتیک در آلمان با اهداف دستیابی به کارهای متنوعی در این حوزه فعالیت می کنند.

رشته رباتیک در آلمان شامل طیف شغلی گسترده ای است و متخصصان این رشته می توانند در تیم تضمین کیفیت، جمع برنامه نویسان، کنترل کننده سیستم ها، محققان و … مشغول به کار شوند و حتی در بخش های هواپیمایی و هوافضا، میکرو الکترونیک، الکترونیک مصرفی، مهندسی زیست پزشکی، خودرو، پزشکی و … راه پیدا کنند. البته ناگفته نماند که اکثر مهندسان رباتیک در آلمان، در صنایع تولیدی مشغول هستند و به نوعی در محیط های اداری به کار می پردازند.

برخی از وظایف یک مهندس رباتیک در آلمان

به طور کلی مهندسان رباتیک متخصصانی هستند که وظیفه طراحی و نگهداری ربات ها و سیستم های هوشمند را یه عهده دارند، اما وظایف آن ها به طور جزئی شامل مسئولیت های مختلفی از جمله محاسبه هزینه و سرمایه، کمک و نظارت بر سایر مهندسان و تکنسین های موجود در پروژه، عیب یابی ربات ها یا سیستم های رباتیک و … می شود.

توجه داشته باشید که، یکی از اصلی ترین وظایف یک مهندس رباتیک در آلمان این است که بیشتر وقت خود را صرف تحقیق در مورد آخرین رویداد های حوزه رباتیک کند، چرا که این رشته با سرعت بسیار بالایی در حال گسترش و تغییر است.

مهارت هایی که یک مهندس رباتیک در آلمان لازم است داشته باشد

داشتن درک گسترده از سیستم های خودکار طراحی و ساخت، توجه جدی به جزئیات، تفکر تحلیلی و انتقادی، از جمله اصلی ترین مهارت هایی هستند که یک مهندس رباتیک فعال در آلمان باید داشته باشد.

خلاقیت یکی از مهارت هایی است که شما را تبدیل به یک مهندس رباتیک متفاوت و موفق در آلمان می کند، از این رو لازم بدانید که اکثر فارغ التحصیلان موفق رشته رباتیک در آلمان، هر یک روش های علمی به خصوصی را یاد می گیرند تا مهارت های به خصوصی را کسب کنند. عمده این مهارت ها شامل تفکر ریاضی و دید هنری است که متخصصان رباتیک را برای کارهایی از قبیل طراحی فناوری، برنامه نویسی، تعمیر و نصب تجهیزات ماشین آلات و… آماده می کند.

علاوه بر مهارت های ذکر شده، دارا بودن هر یک از مهارت های تخصصی و مرتبط با این رشته برای یک مهندس رباتیک در این کشور می تواند موفق واقع شود.

جالب بدانید که تسلط به زبان برنامه نویسی c++ و PLC قابل برنامه ریزی از جمله مهارت های رایجی است که یک مهندس رباتیک باید به آن ها تسلط کافی داشته باشد تا بتواند در آلمان شغل مناسبی پیدا کند. البته داشتن این مهارت ها باعث می شود که شما به عنوان یک مهندس رباتیک درآمدی بالاتر از میانگین درآمد رایج این شغل به دست آورید.

درآمد یک مهندس رباتیک در آلمان

طبق آمار منتشر شده از سایت payscale در آپریل سال 2020، حوزه رباتیک یکی از پردرآمد ترین مشاغل آلمانی می باشد که میانگین درآمد یک مهندس رباتیک در آلمان برابر 49197 یورو است و حداقل درآمد و حداکثر درآمد مهندسان رباتیک در این کشور، به طور حدودی 29000 یورو و 73000 یورو می باشد.

تاثیر میزان تجربه کاری بر درآمد مهندسان رباتیک در آلمان:

میزان تجربه کاریمیزان درآمد (تقریبی)
کمتر از یک سال43000 یورو
بین یک تا چهار سال49000 یورو
بین پنج تا نه سال58000 یورو

البته ناگفته نماند که علاوه بر میزان تجربه عوامل دیگری از جمله منطقه ای که در آن مشغول به کار هستید، در میزان درآمد شما به عنوان یک مهندس رباتیک در این کشور، تاثیر گذار است. تا کنون مونیخ و برلین پردرآمد ترین مکان ها برای مهندسان رباتیک شناخته شده اند.

شرایط کار در آلمان برای مهندسان رباتیک

برای اینکه به عنوان یک مهندس رباتیک در آلمان مشغول به کار شوید، عمدتا لازم است که حداقل مدرک کارشناسی ارشد این رشته را داشته باشید، ولی لازم بدانید که برخی کارفرمایان ممکن است که برای اینکه فرصت شغلی را در اختیار شما بگذارند از شما مدرک دکترا را طلب کنند و برخی کارفرما ها در کمال تعجب، ممکن است که حتی با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، نرم افزار و یا حتی مهندسی برق، شما را به عنوان یک مهندس رباتیک بپذیرند و فرصت شغلی را در اختیار شما قرار دهند.

مهندسان رباتیک در آلمان، اغلب طبق ساعت های کاری سنتی، وظیفه خود را انجام می دهند و بعضی مواقع به صورت شیفتی کار می کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *