آلمان, آلمان

مهندسی شیمی در آلمان

مهندسی شیمی یک رشته گسترده است شامل شیمی، زیست شناسی، ریاضیات کاربردی و علوم مهندسی می شود. در این مقاله موسسه مهاجرتی هرمس اپلای قصد دارد با شما مهندسان شیمی که قصد مهاجرت به آلمان را دارید، همراهی کند و اطلاعاتی جامعی در خصوص مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان و فعالیت در این حوزه را در اختیارتان بگذارد.

مطالعه رشته مهندسی شیمی در آلمان:

رشته مهندسی شیمی در آلمان بیشتر به تبدیل مواد اولیه به محصولات مفید می پردازد و افرادی که در این کشور در این حوزه فعالیت می کنند بر توسعه و بهینه سازی فرآیند های استفاده شده برای ایجاد و پالایش محصولات، متمرکز هستند و در حال حاضر مهندسان شیمی فعال در آلمان در تلاش اند تا مواد بهتری را با خاصیت های بهبود یافته تولید کنند که دوام و ماندگاری بیشتری دارند.

در آلمان مهندسان شیمی طوری تربیت می شوند که بتوانند برای حل هر مشکلی راه حلی پیدا کنند. به طور مثال امروزه در آلمان مهندسان شیمی با مهندسان نفت همکاری های بسیار گسترده ای نیز دارند و سعی دارند با استفاده از DNA جلبک ها جایگزینی خوب و مفید برای نفت بسازند.

دانشجویایی که از این رشته در آلمان فارغ التحصیل می شوند می توانند به عنوان مهندس شیمی، مهندس انرژی، مهندس توسعه محصول، مهندس مواد، مهندس هسته ای و … مشغول به کار شوند.

برخی از مواردی که در رشته مهندسی شیمی در آلمان مطالعه می کنید:

 • مکانیک
 • ترمودینامیک
 • سینتیک واکنش شیمیایی
 • طراحی فرآیند

توجه داشته باشید که برای انجام تحقیق و کارهای تحلیلی خود حتما باید از اصول مهندسی و علمی استفاده کنید و از این رو داشتن مهارت های حل مسئله و ارزیابی برای شما بسیار مهم است. بهتر است روی بهبود آن ها همیشه کار کنید.

برخی فعالیت ها که اکثر فارغ التحصیلان رشته مهندسی نفت در آلمان، روی آن تمرکز بسیاری دارند:

 • یافتن جایگزینی برای نفت
 • ساخت داروهای جدید
 • ساخت کودهای جدید
 • مدیریت گیاهان شیمیایی
 • افزایش راندمان انرژی

بهترین دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی شیمی:

دانشگاه مونیخ:

دانشگاه مونیخ در واقع دانشگاهی تحقیق محور است که فعالیت خود را از سال 1868 آغاز کرده است.

شهرت اصلی این دانشگاه به دلیل تکنولوژی بالایی است که از آن استفاده می کند و همچنین 13 جایزه نوبلی است که تا به حال به دست آورده است.

این دانشگاه جز 3 دانشگاه برتر آلمان است و برای اینکه بتوانید در این دانشگاه تحصیل کنید لازم است که گواهی تائیدیه زبان خارجی کسب کنید.

دانشگاه برلین:

دانشگاه صنعتی برلین، یکی از معتبرترین دانشگاه های اروپا به شمار می رود که تحصیل در آن برای شما 100 درصد موقعیت های شغلیتان را تضمین می کند.

این دانشگاه در زمینه رشته های مهندسی از رتبه خوبی در جهان برخوردار می باشد.

شاید بهتر است بدانید که این دانشگاه جز 100 دانشگاه برتر جهان به شمار می روند.

تسلط به زبان انگلیسی برای این دانشگاه بسیار مهم است و برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است مدارکی جهت اثبات تسلط به این زبان، ارائه کنید.

موسسه کارلسروهه:

موسسه کارلسروهه، یک دانشگاه علوم کاربردی است که به ویژه در رشته های مهندسی شیمی، مکانیک، برق و … جز برترین دانشگاه های آلمان شناخته می شود.

این دانشگاه علاوه بر آلمان در اروپا از شهرت بسیار خوبی برخوردار است.

اگر مدرک تحصیلی دانشگاهی داشته باشید، لازم است که برای اخذ پذیرش از موسسه کارلسروهه مدارک آزمون های اثبات تسلط بر زبان آلمانی را داشته باشید.

دانشگاه آخن:

آخن یکی از شناخته شده ترین دانشگاه های آلمان در حوزه مهندسی و علوم طبیعی است که فعالیت خود را از سال 1870 آغاز کرده است و با وجود اینکه سال ها از فعالیتش می گذرد جز بروز ترین و برترین دانشگاه های آلمان می باشد.

این دانشگاه به ویژه در رشته های مهندسی از کیفیت آموزشی خیلی خوبی، برخوردار می باشد.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که 5 تا از استادان این دانشگاه تا به حال، موفق به کسب جایزه نوبل شده اند.

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که اسنادی مبنی بر واجد شرایط بودن برای ورود به دانشگاه آخن را ارائه کنید و هم چنین در دوره زبان این دانشگاه شرکت کنید.

دانشگاه دورتموند:

شهرت دانشگاه دورتموند بیشتر به خاطر تحقیقات و پژوهش هایی است که با دانشگاه های کشور آمریکا، چین و روسیه انجام می دهد.

این دانشگاه آلمانی که در سال 1968 تاسیس شده است، دارای دانشجویان مختلفی از بیش از 100 کشور جهان می باشد و دانشگاهی بین المللی به شمار می رود.

برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که مدارک دوره متوسطه و Abitur  آلمان به دانشگاه دورتمون ارائه شود، اما دانشجویان بین المللی که مدرک Abitur ندارند باید در Akademisches Auslandsamt اپلای شوند تا بتوانند در این دانشگاه به تحصیل بپردازند.

دانشگاه اشتوتگارت:

دانشگاه اشتوتگارت دانشگاه پیشرفته ای به شمار می رود که کاملا تکنولوژی محور است. بخش قابل توجهی از شهرت این دانشگاه به دلیل کیفیت آموزشی رشته های مهندسی آن می باشد.

با توجه به مقطع تحصیلیتان، برای اخذ پذیرش از این دانشگاه لازم است که حداقل نمره زبان تعیین شده توسط دانشگاه را کسب نمایید.

دانشگاه اولم:

دانشگاه ULM که در شهر اولم آلمان قرار دارد یکی از برترین دانشگاه های جوان آلمان به شمار می رود که در حال حاضر بیش از 11000 دانشجو را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. دانشکده ریاضی و مهندسی این دانشگاه از اعتبار و شهرت ویژه ای برخوردار است.

تسلط به زبان انگلیسی و آلمانی در این دانشگاه نیز اهمیت زیادی دارد، البته اگر دوره تحصیلیتان انگلیسی محور باشد نیازی به تائیدیه تسلط به زبان آلمانی نیست.

بازار کار رشته مهندسی شیمی در آلمان:

بازار کار مهندسان شیمی در آلمان از رونق خوبی برخوردار است و با توجه به برنامه ریزی که آلمان برای خود در رابطه با انرژی و مواد تنظیم کرده است، پیش بینی می شود که تا سال 2025 بازار کار قابل توجهی داشته باشد.

شرایط کار به عنوان یک مهندس شیمی در آلمان:

برای اینکه به عنوان یک مهندس شیمی در این کشور مشغول به کار شوید لازم است که یک مدرک دانشگاهی در رابطه با این رشته یا رشته ای مرتبط داشته باشید و همچنین مجوز کار دریافت کنید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که ببیشتر مهندسان شیمی در آلمان با شرکت های صنعتی همکاری می کنند.

اگر می خواهید در این کشور به عنوان یک مهندس شیمی موفق کار کنید، باید این را بدانید که اکثر مهندسان شیمی موفق در این کشور، فعالیت خود را از دوره های کارآموزی که در دوران مدرسه گذرانده اند، شروع کرده اند و بعد از فارغ التحصیلی از تجربه کاری خوبی بهره مند هستند.

خلاصه شرح شغلی یک مهندس شیمی در آلمان:

 • به کار گرفتن دانش خود برای تولید مواد شیمیایی جدید از جمله سوخت ها و حلال های تمیز کننده
 • بهبود مواد موجود
 • برسی و بهبود فرآیندهای صنعتی با استفاده از سیستم های شیمیایی
 • تولید مستقیم محصولات مرتبط با ترکیبات شیمیایی
 • تحقیق و آزمایش در مورد فرآیند های شیمیایی و وزن فرمول
 • ساخت ترکیبات شیمیایی بی خطر
 • تلاش برای کاهش ضایعات و مواد نا کارآمد

برخی مهارت های مهم و محبوب برای یک مهندس شیمی در آلمان:

 • کار با رایانه و تجهیزات شیمیایی خودکار مانند طیف سنج
 • مهندسی فرآیند شیمیایی
 • طراحی مهندسی
 • بهبود فرآیند
 • تحلیل داده ها
 • کار با مایکروسافت و اکسل

درآمد یک مهندس شیمی در آلمان در سال:

 • میانگین درآمد: 48277 یورو
 • حداقل درآمد: 30000 یورو
 • حداکثر درآمد: 69000 یورو

درآمد یک مهندس شیمی بر اساس میزان تجربه:

میزان تجربهمیزان درآمد حدودی در سال
کمتر از 1 سال41000 یورو
1 تا 4 سال48000 یورو
5 تا 9 سال51000 یورو
10 تا 19 سال50000 یورو

امیدواریم که این مقاله سوالات بسیاری که در خصوص مهندسی شیمی در آلمان داشتید را پاسخ داده باشد، اگر فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی را تکمیل نمایید مشاوران موسسه مهاجرتی هرمس اپلای می توانند به طور اختصاصی تری شما را در حوزه مهاجرت به آلمان یاری کنند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *