آلمان, آلمان

مهندسی عمران در آلمان

مهندسی عمران شاخه ای از مهندسی است که به طراحی و ساخت سازه های بزرگ از جمله پل ها و برج ها سر و کار دارد. این بار تصمیم گرفتیم در رابطه با مهندسی عمران در کشور آلمان با شما صحبت کنیم تا اگر قصد دارید به تحصیل در رشته مهندسی آلمان بپردازید، بهترین دانشگاه های این کشور برای مطالعه این رشته را بشناسید و همچنین اگر قصد دارید به عنوان یک مهندس عمران موفق در آلمان به کار بپردازید، با بازار کار مهندسی عمران در آلمان آشنایی کلی پیدا کنید. پس با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این مقاله همراه باشید تا درباره هر آنچه که لازم است در مورد کار و تحصیل در رشته مهندسی عمران در آلمان بدانید، اطلاعات لازم را کسب کنید.

رشته مهندسی عمران در آلمان

کشور آلمان تمرکز خود را بر این موضوع گذاشته است که مهندسان عمرانی را متولد کند که فکری به حال مشکلات افزایش جمعیت یا بلایای طبیعی بیابند، برای همین سعی دارد رابطه نزدیکی میان رشته مهندسی عمران، مهندسی حمل و نقل و همچنین مهندسی محیط زیست و مهندسی ژئوتکنیک، برقرار کند.

اگر در این کشور به تحصیل در رشته مهندسی عمران بپردازید در دوره کارشناسی ارشد، می آموزید چگونه از مقررات ساختمان سازی و استاندارد های ایمنی در ساخت و ساز، پیروی کنید. همچنین می آموزید چگونه پروژه های ساختمانی را مدیریت کنید، تمامی محاسبات و پیش بینی ها را به درستی انجام دهید، تاثیر محیط زیست بر روی سازه خود را محاسبه کنید و همچنین مصالح ساختمانی که دوام بیشتری دارند را شناسایی کنید.

لازم این نکته را در نظر بگیرید که، مهندسی عمران در این کشور رشته ای چالشی به شمار می رود و بدون شک در هر مقطع شما با چالش به خصوصی رو برو هستید.

بهتری دانشگاه های آلمان برای مطالعه رشته مهندسی عمران:

دانشگاه فنی مونیخ:

این دانشگاه در سال 1868 تاسیس شده است و یکی از بزرگ ترین دانشگاه های آلمان است که یک دانشگاه تحقیقاتی به شمار می رود.

جالب بدانید که با توجه به تعداد بالای دانشجویان بین المللی این دانشگاه، فقط گروه مهندسی عمران دانشگاه مونیخ، دارای تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی و آزمایشگاه است.

در دوره سه سال کارشناسی ارشد مهندسی عمران این دانشگاه، اصول علوم مهندسی طبیعی و عمران تدریس می شود.

دانشگاه اشتوتگارت:

یکی از قدیمی ترین دانشگاه های آلمان که بهترین برنامه های مهندسی را ارائه می دهد، دانشگاه اشتوتگارت است که عضو TU9 این کشور می باشد.

دوره کارشناسی مهندسی عمران این دانشگاه به زبان آلمانی برگذار می شود اما برنامه دوره کارشناسی ارشد این رشته به زبان انگلیسی برگذار می گردد.

تمرکز اصلی این دانشگاه ایجاد تخصص های ویژه در مکانیک محاسباتی، مهندسی سازه، سیستم های حمل و نقل با توجه به محیط زیست می باشد.

موسسه فناوری کارلسروهه:

از دیگر دانشگاه های بزرگ تحقیقاتی آلمان، موسسه دولتی کارلسروهه است. این دانشگاه در خصوص تدریس رشته های مهندسی و فناوری، یکی از برجسته ترین دانشگاه های اروپا نیز به شمار می رود.

گروه مهندسی عمران این موسسه به 10 شاخه تقسیم می شود که برخی از آن ها عبارتند از: شاخه آنالیز سازه، شاخه سازه های بتونی، شاخه مکانیک، شاخه مطالعات حمل و نقل.

اگر قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، باید بدانید که دوره کارشناسی مهندسی عمران این موسسه به دو بخش علمی و عملی تقسیم می شود تا دانشجویان با مشکلات موجود در این کار و کارهای میدانی یک مهندس عمران به خوبی آشنا شوند.

دانشگاه روهر بوخوم:

گروه مهندسی عمران و محیط زیست، در این دانشگاه رابططه نزدیکی با هم دارند.

این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می دهد و جالب بدانید که شما با تحصیل در این دانشگاه با گذراندن بیش از 6 ترم می توانید مدرک کارشناسی را بگیرید در حالی که مدرک کارشناسی ارشدتان را با گذران بیش از 4 ترم می توانید دریافت کنید.

دانشگاه فنی برلین:

دانشگاه فنی برلین در سال 1879 فعالیت خود را آغاز کرده است که در حال حاضر یکی از معتبرترین دانشگاه های عضو TU9 آلمان می باشد.

این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته را ارائه می دهد و شاید جالب باشد که بدانید گروه دانشجویان مهندسی عمران، بزرگ ترین گروه دانشجویی این دانشگاه به شمار می رود.

دانشگاه فنی براونشویگ:

شهرت این دانشگاه به علت تحقیقات میان رشته ای که ترتیب می دهد و همچنین تمرکزی است که روی تحقیقات مربوط به آینده هوشمند دارد.

در این دانشگاه دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی عمران نیز برگذار می شود. تمرکز این دوره کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه براونشویگ، بر روی مدیریت پسماند، مصالح ساختمانی، مهندسی محافظت از آتش و موضوعاتی از این قبیل است.

دانشگاه فنی درسدن:

این دانشگاه نیز یکی از 10 دانشگاه عضو TU9 است که در سال 1828 تاسیس شده است.

دانشکده مهندسی دانشگاه درسدن، انواع مختلفی از مدارک مهندسی عمران را ارائه می دهد و حتی امکان اخذ مدرک از این دانشگاه، از راه دور نیز امکان پذیر است.

دانشگاه دویزبورگ اسن:

این دانشگاه جز 10 دانشگاه بزرگ آۀمان است که گوه مهندسی عمران آن روی 14 شاخه مختلف این رشته تمرکز ویژه ای دارد.

برخی از شاخه هایی که با تحصیل در این دانشگاه می توانید مهارت ویژه ای در رابطه با آن ها پیدا کنید: مدیریت ساخت و ساز، مهندسی ژئوتکنیک، سازه های بتونی، مکانیک، آب شهری و مدیریت پسماند.

کار به عنوان یک مهندس عمران در آلمان:

در این کشور برای اینکه دانشجویان این رشته بتوانند مشغول به کار شوند، حتما لازم است که حداقل 3 سال از مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران را پشت سر بگذارند تا بتوانند به طور قانونی به عنوان یک مهندس عمراه فعالیت خود را آغاز کنند.

برای اینکه بتوانید در آلمان به عنوان یک مهندس عمران، مشغول به کار شوید باید به اصول و مبانی نحوه رفتار اشیا استاتیک تسلط کامل داشته باشید و همچنین نیرو های اصلی یک سازه را به خوبی درک کنید تا بتوانید به طراحی و ساخت ساختمان ها، پل ها و سد ها بپردازید و تبدیل به یک مهندس عمران موفق در آلمان شوید.

شاید بهتر باشد که بدانید، دانشجویان فارغ التحصیل این رشته اکثرا در بخش های دولتی یا خصوصی به عنوان یک مهندس ساختمان، مهندس سازه، مهندس منابع آب، نقشه بردار و … مشغول به کار می شوند.

درآمد یک مهندس عمران در آلمان:

میانگین درآمد یک مهندس عمران در آلمان تقریبا برابر 40000 یورو است.

حداقل درآمد: 26000 یورو

حداکثر درآمد: 65000 یورو

میزان درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تجربه:

میزان تجربهمیانگین درآمد حدودی
کمتر از 1 سال39000 یورو
1 تا 4 سال40000 یورو
5 تا 9 سال47000 یورو
10 تا 19 سال51000 یورو
بیش از 20 سال68000 یورو

افزایش درآمد یک مهندس عمران در آلمان با توجه به میزان تحصیلاتی که دارد:

میزان تحصیلاتافایش درآمد بر حسب درصد
دوره دبیرستان
دیپلم17%
کارشناسی24%
کارشناسی ارشد29%
دکترا23%

برخی مهارت ها که یک مهندس عمران اگر می خواهد در کشور آلمان موفق شود، باید داشته باشد:

 • کار با نرم افزار اتوکد خودکار
 • تسلط به مایکروسافت آفیس
 • طراحی مهندسی
 • مدیریت پروژه

شرح وظایف شغلی مهندس عمران در آلمان:

 • مدیریت پروژه
 • بحث و گفتگو با سایر همکاران در مورد نیاز های پروژه
 • تجزیه و تحلیل آمار نقشه برداران
 • مدل سازی نقشه ها با استفاده از نرم افزار
 • ارزیابی تاثیرات محیط زیست بر روی سازه ها
 • تجزیه و تحلیل هزینه های مربوط به نیروی کار، مواد
 • و ….

برخی حقایق جالب در مورد بازار کار مهندسی عمران در کشور آلمان:

 • در هر سال، 6 درصد به درآمد یک مهندس عمران از سوی کارفرما اضافه می شود.
 • درآمد مهندسان عمرانی که در بخش دولتی کار می کنند، 5 درصد بیشتر از افرادی که در بخش خصوصی مشغول به کار هستند.
 • درآمد مهندسان عمران مرد، 7 درصد نسبت به همکاران خانمشان بیشتر است.

امیدواریم که این مقاله پاسخ سوالاتی که در رابطه با مهاجرت به آلمان و تحصیل یا کار در رابطه با رشته مهندسی عمران داشتید را، به خوبی داشته باشد. اگر سوالی دارید که جواب آن هنوز برای شما مشخص نیست، حتما آن را با ما و همراهان این مقاله از گروه هرمس اپلای به اشتراک بگذارید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *