کانادا, کانادا

مهندسی پزشکی در کانادا

بررسی کامل و دقیق شرایط تحصیل و کار در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

مهندسی پزشکی، امروزه از جمله رشته های گسترده و هیجان انگیز است که امروز قصد داریم به بررسی این رشته در کانادا بپردازیم. اگر در این مقاله با موسسه مهاجرتی هرمس اپلای همراه باشید، اطلاعات جامع و مفیدی در مورد مطالعه رشته مهندسی پزشکی در کانادا و بازار کار مهندسی پزشکی در این کشور به دست می آورید، همچنین با بهترین دانشگاه های کانادا برای مطالعه این رشته آشنا می شوید و تا حدودی می توانید با توجه به مهارت ها و مدارکی که دارید چشم انداز شغلی خود در این کشور را پیش بینی کنید.

آنچه در این مطلب می خوانید

رشته مهندسی پزشکی در کانادا

مهندسی پزشکی، یک رشته بسیار گسترده میان رشته ای که از ترکیب مهندسی کاربردی، علوم فیزیکی و علوم کامپیوتر با علوم پزشکی، پدید آمده است و شامل دانش ریاضی، دانش تحلیلی و مفهومی در زمینه های زیست شناسی، مهندسی شیمی، رباتیک، مکاترونیک، کامپیوتر و علوم مواد می باشد.

در کانادا رشته مهندسی پزشکی با هدف ارتقا سیستم های سلامت انسان و همچنین ارتقا مراقبت های بهداشتی، گسترش یافته است.

اگر در کانادا به مطالعه رشته مهندسی پزشکی بپردازید:

 • درک کاملی از فرآیند های بیولوژیکی و مهندسی به دست می آورید.
 • توانایی ایجاد پیشرفت در حوزه پزشکی را کسب می کنید.
 • کار با از انواع ماشین آلات و ابزار های جدید پزشکی که در بیمارستان ها، کلینیک ها و مراکز تحقیقات پزشکی استفاده می شوند، را می آموزید.
 • یاد می گیرید چگونه انواع ماشین آلات و ابزار های پزشکی را توسعه یا بهبود دهید و همچنین از آن ها نگهداری کنید.
 • تسلط کاملی به اصول بیولوژیکی و شیمیایی پیدا می کنید.
 • بر روی کار های آزمایشگاهی و تحقیقاتی متمرکز می شوید.
 • همه چیز را در مورد مهندسی سلول های بنیادی و ایجاد اندام های مصنوعی می دانید و یاد می گیرید.
 • و ….

برخی از زیر شاخه های تحت پوشش مهندسی پزشکی در کانادا:

 • تصویر برداری پزشکی
 • ارتوپدی
 • مهندسی سلول بنیادی
 • پردازش سیگنال های زیست پزشکی
 • و ….

بهترین دانشگاه های کانادا برای مطالعه رشته مهندسی پزشکی:

دانشگاه اتاوا کانادا

دانشگاه اتاوا:

دانشگاه اتاوا بزرگ ترین دانشگاه دو زبانه (انگلیسی- فرانسوی) در جهان است که در قلب پایتخت کانادا قرار دارد. این دانشگاه  که به رشد و پیشرفت اهمیت ویژه ای می دهد، فعالیت در حوزه مهندسی پزشکی را از سال 2006 آغاز کرده است. در حال حاضر دانشگاه اتاوا دارای بیش از 40000 دانشجو، 5000 کارمند و همچنین بیش از 210000 فارغ التحصیل می باشد و از 10 دانشکده برخوردار است. طبق آمار های به دست آمده از فارغ التحصیلان این دانشگاه، نرخ اشتغال فارغ التحصیلات دانشگاه اتاوا 97% می باشد. این دانشگاه سالانه بیش از 60 میلیون دلار بورسیه تحصیلی ارائه می دهد.

دانشگاه واترلو:

دانشگاه واترلو کانادا

این دانشگاه در حال حاضر دارای بیش از 35000 دانشجو است. دپارتمان فنی مهندسی و همچنین پزشکی این دانشگاه دارای شهرت زیادی می باشد.

با تحصیل در دانشگاه واترلو، طراحی اندام های بیونیک، ایجاد دستگاه های جراحی با هدایت لیزر، توسعه فناوری پوشیدنی برای بهبود عملکرد ورزشکاران، کشف روش های بهتر برای تشخیص بیماری ها و … را می آموزید و در نتیجه قادر می شوید بدون هیچ مشکلی با مهندسان زیست شناسی، پزشکان، سیاست گذاران و سایر مهندسین به خوبی همکاری کنید.

دانشگاه مک مستر کانادا

دانشگاه مک مستر:

دانشگاه مک مستر که یکی از 100 دانشگاه برتر جهان می باشد، فعالیت خود را از سال 1887 آغاز کرده است. این دانشگاه، جز 50 دانشگاه برتر پژوهشی کانادا نیز به شمار می رود. در حال حاضر این دانشگاه، دارای بیش از 30000 دانشجو است که بیشتر آن ها از سایر کشور ها برای تحصیل به کانادا مهاجرت کرده اند . شاید برایتان جالب باشد که بدانید بسیار از دانشمندان و پزشکان سرشناس کانادایی، در این دانشگاه تحصیل کرده اند

دانشگاه گلف:

دانشگاه گلف در سال 1930 تاسیس شده و بیشتر به دلیل رشته های مربوط به علوم کشاورزی و دامپزشکی به شهرت زیادی دست یافته است. یکی از ویژگی های خوبی که این دانشگاه نسبت به سایر دانشگاه های کانادایی دارد، ارائه بهترین سیستم مسکن دانشجویی می باشد.

دانشگاه براک:

دانشگاه براک نیز فعالیت خود را از سال 1964 آغاز کرده است و دارای 7 دانشکده می باشد. تا سال 2014، بیش از 85000 دانشجو از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند که بیشتر آن ها به موفقیت های قابل توجهی دست یافتند. در حال حاضر بیش از 18000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.

دانشگاه رایرسون

دانشگاه رایرسون:

دانشگاه ریرسون با بیش از 43000 دانشجو ، یکی از بزرگ ترین و معتبر ترین دانشگاه های کانادا محسوب می شود. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1948، بر پایه سیستم آموزشی نو آورانه آغاز کرده است. دانشگاه ریرسون تمرکز ویژه ای بر روی آموزش و کارآفرینی از طریق رسانه های دیجیتالی دارد.

دانشگاه سایمون فریزر:

دانشگاه سایموون که فعالیت خود را با 2500 دانشجو در سال 1965 آغاز کرده است، در حال حاضر یکی از 15 دانشگاه معتبر پژوهشی کانادا می باشد، که بیش از 30000 دانشجو دارد. البته این دانشگاه نه تنها یکی از مراکز برجسته پژوهشی کانادا به شمار می رود، بلکه جز برجسته ترین مراکز علمی و پژوهشی جهان نیز به شمار می رود و حتی نام آن در لیست 100 مرکز آموزش عالی تایمز، جز 50 دانشگاه اول قرار دارد.

علاوه بر رشته مهندسی پزشکی، این دانشگاه می تواند بهترین انتخاب افرادی باشد که در حوزه رشته های ورزشی فعالیت می کنند.

دانشگاه کارلتون کانادا

دانشگاه کارلتون:

این دانشگاه در سال 1942 تاسیس شده است و در جنوب مرکز شهر اتاوا قرار دارد. دانشگاه کارلتون دارای بیش از 27000 دانشجو است که بیش از 11 درصد آن ها در چند سال اخیز به این دانشگاه پیوسته اند چرا که این دانشگاه در چند دهه اخیر، به پیشرفت های چشم گیری دست یافته و همچنین به میزان قابل توجهی توسعه یافته است.

دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل، به طور کلی دومین دانشگاه برتر کانادا می باشد که اولین گروه مهندسی پزشکی در کانادا را تشکیل داده است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1821 آغاز کرده است و در حال حاضر از معروف ترین موسسات آموزش عالی کشور کانادا به شمار می رود.

اگر علاقه مند به تحصیل در دانشگاهی هستید که در آن با ملیت های بسیار آشنا شوید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشگاه مک گیل یکی از دانشگاه های کانادایی است که دانشجویان آن حداقل از 150 ملیت مختلف تشکیل شده است و برای همین این دانشگاه به داشتن تنوع ملیتی بالا نیز مشهور است.

کار

بازار کار رشته مهندسی پزشکی در کانادا:

اگر مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی داشته باشید، فرصت های شغلی بسیار عالی و چشم انداز های امیدوار کننده ای برای شما در کشور کانادا وجود دارد.

در حال حاضر، از 0 تا ،5 میزان رضایت شغلی مهندسان پزشکی که در این کشور مشغول فعالیت هستند، 3/9 تعیین شده است که این عدد به خوبی بیانگر شرایط عالی و رونق بازار کاری مهندسی پزشکی در کانادا می باشد.

اگر در رشته مهندسی پزشکی تحصیل کرده اید، در کانادا می توانید در چنین سمت هایی فعالیت کنید:

 • مهندس بالینی
 • توسعه دهنده تجهیزات پزشکی
 • مهندس بیو مکانیک
 • محقق زیست فناوری
 • دانشمند زیست پزشکی
 • و ….

خلاصه ای از شرح وظایف یک مهندس پزشکی در کانادا:

 • کشف راه های جدید برای کمک به درمان بیماری ها
 • بهبود و توسعه ماشین آلات و ابزار های پزشکی
 • ساخت اندام های جایگزین بهتر یا ساخت قطعاتی که به عملکرد بهتر اندام ها کمک کند
 • ایجاد تجهیزات مانیتورینگ بهتر
 • پشتیبانی از تیم یا نظارت بر تیم
 • و …

مهارت هایی که هر مهندس پزشکی در کانادا به آن ها تسلط کافی دارد:

 • طراحی مهندسی
 • تجزیه و تحلیل تحقیقات
 • تحقیقات بالینی
 • مدیریت پروژه
 • تجهیزات پزشکی

درآمد یک مهندس پزشکی در کانادا:

متوسط درآمد سالیانه یک مهندس پزشکی در کانادا، نزدیک به 60000 دلار می باشد.

طیق آمار های به دست آمده، کم ترین درآمد سالانه فعالان این حوزه در کانادا، حدود 46000 دلار و حداکثر آن نیز نزدیک به 83000 دلار بوده است.

میزان درآمد یک مهندس پزشکی در کانادا با توجه به میزان تجربه کاری:

میانگین درآمد یک مهندس پزشکی در برخی مناطق کانادا در طول یک سال:

پر درآمد ترین مکان ها برای مهندسان پزشکی در کانادا:

 • ادمونتون، آلبرتا
 • کلگری، آلبرتا
 • وینیپگ، مانیوتوبا
 • تورنتو، اونتاریو

ما سعی کردیم در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص معرفی رشته مهندسی پزشکی در کانادا برای شما گردآوری کنیم، اگر پاسخ سوالی هنوز برایتان با خواندن این مقاله مشخص نیست، حتما آن را با ما و سایر همراهان وب سایت موسسه مهاجرتی هرمس اپلای به اشتراک بگذارید.

با تکمیل فرم ارزیابی و مشاوره مهاجرتی موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، می توانید پاسخ سوالات خود را به صورت اختصاصی تر بیابید.

بنر

Related Posts

20 thoughts on “مهندسی پزشکی در کانادا

 1. Mehdi گفت:

  سلام من ۲۲ساله دانشجوی ترم۷ کارشناسی مهندسی پزشکی از دانشگاه ازاد قائم شهر هستم و مدارک فنی تعمیر تجهیزات پزشکی، تعمیر تجهیزات دندان پزشکی و تعمیر برد الکترونیکی دارم میخواستم ببینم راهی هست که بتونم اپلای کنم و به کانادا برم؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   اگر نمرات ، معدل و مدرک زبانتون مناسب باشه امکان اقدام دارید .

 2. صبا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من لیسانس عمران دارم میخواستم ببینم میشه برای ارشد مهندسی پزشکی اپلایی کرد و تغییر رشته داد؟
  اگه نمیشه شرایط برای تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی توی کانادا چطور هستش؟معدل دیپلم باید چند باشه؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   برای تغییر رشته برای مقطع ارشد باید دلایل موجه و قابل قبولی داشته باشید . در نتیجه بهتره که برای رشته مرتبط با رشته کارشناسیتون اقدام کنید .
   برای تحصیل در مقطع کارشناسی معدل دیپلمتون نباید کمتر از 16 باشد .

 3. faeze گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک لیسانس مهندسی پزشکی با معدل 13/86 از دانشگاه ازاد تبریز دارم و دارم ایلتس میخونم میخوام بالای 7 بگیرم . واسه ارشد میخوام اپلای کنم شانس قبولیم از دانشگاه های کانادا تا چه حدی هس؟ و واسه شانس بیشتر چه رزومه یا چه چیزی پیشنهاد میدین ؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   در ارتباط با شانس قبولی شما باید سایر شرایطتون از قبیل سن ، گپ تحصیلی ، سوابق تحصیلی و …. بررسی شود . اما برای بالا بردن شانس پذیرشتون پیشنهاد میشه روی زبان انگلیسی تمرکز کنید و اگر مقالاتی نوشتید آنها را هم به رزومه خود اضافه کنید و انگیزه نامه ای قوی بنویسید .

 4. الهام گفت:

  سلام و وقت بخیر
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید که برای اپلای به کانادا از طریق بورسیه تحصیلی دکترا، تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه تهران بهتر هست یا دانشگاه امیر کبیر؟
  منظورم از بابِ شانس بیشتر در پذیرش هست.
  رشته بنده مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک می باشد و پیشاپیش ممنونم از پاسخگوئیتون.

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   هردو دانشگاه ، شانس بالایی دارند برای دریافت پذیرش .

 5. Zahra گفت:

  سلام من کارشناسی پرتوپزشکی و کارشناسی ارشد اپتیک و لیزر دارم
  میتونم در کانادا کاری پیدا کنم؟؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   سیستم اکسپرس اینتری کانادا ، امتیاز بندی هست و شما با توجه به سن ، سابقه کار ، مدرک تحصیلی و …. امتیاز کسب میکنید در نتیجه برای این که شرایط شما ارزیابی شود باید رزومه کاملی از خودتون به کارشناس امور مهاجرت ارائه دهید .
   برای این کار میتوانید با شماره 02128111107 تماس بگیرید و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند شوید .

 6. پریناز گفت:

  سلام من علاقه شدیدی به رشته مهندسی پزشکی دارم آیا میتونم برای لیسانس اقدام کنم واینکه بنده لیسانس معماری دارم کلن میخوام تغییر رشته بدم ایا راه حلی هست برای بنده

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   برای کانادا خیر متاسفانه ولی برای فرانسه میتوانید اقدام کنید .

 7. احسان گفت:

  سلام، من رشته مهندسی پزشکی ترم اخر کارشناسی هستم، معدلم کم و ۱۳ هست، اگر ایلتس ۶/۵ بگیرم چند درصد شانس پذیرش در دانشگاه خوبی از کانادا رو دارم ؟
  ممنون از شما

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   بستگی به رشته و دانشگاه مقصد شما دارد .
   ولی به صورت کلی درصورت ارائه نمره زبان بالا ، شانس خوبی خواهید داشت .

 8. Maryam گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من کارشناسی مهندسی پزشکی دارم میخام برای ارشد اقدام کنم برای کانادا تازه تو این پروسه پا گذاشتم و دارم برای آیلتس خودمو آماده میکنم معدل لیسانسم ۱۷ هست
  میخاستم راهنماییم کنید اگ من آیلتسمو ۶ونیم ب بالا بشم و سابقه کار هم اینجا تو رشته ی خودم داشته باشم شانس برای اکسپت دارم ؟
  ممنونم

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   بله شانس دارید .

   1. ساناز گفت:

    سلام خسته نباشین بنده ترم دو مهندسی پزشکی دانشگاه آزاد تبریز هستم و الان هم در کنار درسم سعی میکنم زبانم رو تکمیل و بعد تا پایان ترم ۸ آیلتس‌ام رو به ۶.۵بالا برسونم و همینطور معدل کارشناسی رو میانگین ۱۷ به بالا نگهدارم میخواستم بدونم برای شانس بیشتر اکسپت و اقامت چیکار دیکه کنم؟؟و اینکه آیا میشه با کارشناسی مهندسی پزشکی کار کرد در کانادا و در کنارش دندانپزشکی خواند؟اینجوری ویزا و اقامت میدن؟

    1. کارشناس هرمس گفت:

     سلام وقتتون بخیر .
     همین کار هایی که میکنید عالیه ولی نباید یک رشته دیگه بخونید .

 9. ViVo گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من اگر در رشته پزشکی در ایران تحصیل کرده باشم آیا امکانش هست که بتونم برای رشته مهندسی پزشکی دانشگاه مک گیل اقدام کنم یا باید از همون اول رشته دانشگاهیم مهندسی پزشکی می بود تا این امر امکان پذیر بشه؟

  1. کارشناس هرمس گفت:

   سلام وقتتون بخیر .
   پذیرش میتونیم بگیریم ولی از بابت ویزا باید اطلاعات بیشتری از شما داشته باشیم .
   لطفا برای ارزیابی شرایطتتون با شماره زیر تماس بگیرید .
   02128111107

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *