بدون دسته

هزینه زندگی در ترکیه 2019

قبل از بررسی هزینه زندگی در ترکیه در سال 2019 به معرفی این کشور می‌پردازیم. ترکیه یک کشور آسیایی اروپایی است که بخش اعظم آن در آسیا و بخش کوچی از غرب آن در اروپا قرار دارد. سیاست این کشور بر اساس نظام جمهوری بنا شده است و از نظر اقتصادی کشوری توسعه یافته محسوب می‌شود. کشور ترکیه در مجاورت دریا قرار دارد و از طرف به دریا راه داشته و همین موجب توسعه‌ی اقتصاد این کشور شده است. ترکیه از سمت شمال به دریای سیاه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه راه دارد. بسیاری از ما نام شهر استانبول ترکیه را شنیده‌ایم. استانبول معروف‌ترین شهر ترکیه می‌باشد به گونه‌ای که بسیاری این شهر را پایتخت ترکیه تصور می‌کنند. اما شهر آنکارا پایتخت ترکیه است.

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و نیاز به مشاوره مهاجرت دارید فرم داخل وب سایت را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.

اقتصاد ترکیه بیش از هر چیز بر کشاورزی و گردشگری بنا شده است. هر ساله چیزی حدود 40 میلیون نفر گردشگر وارد ترکیه می‌شود و این در حالی است که این کشور 80 میلیون نفر جمعیت دارد. با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که این کشور هر ساله جمعیتی معادل نیمی از جمعیت خود را، به عنوان گردشگر پذیرا می‌شود. رونق صنعت گردشگری در ترکیه مرهون هزینه‌های پایین سفر به این کشور است. همچنین گردشگران زیادی از کشورهای همسایه مانند ایران و عراق هر ساله به این کشور سفر می‌کنند تا از تفریحات آن استفاده کنند.

هزینه زندگی در ترکیه در سال 2019

پول کشور ترکیه لیر است که در مقابل دلار ارزش کمتری دارد و همین موجب شده است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه و همچنین هزینه‌ی سفر به این کشور خیلی گران نباشد. به طور متوسط هزینه زندگی در ترکیه چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است. البته لازم به توجه است که این هزینه با توجه به سبک زندگی افراد، نوع و کیفیت خوراک و پوشاک و همچنین محل زندگی و اجاره خانه متفاوت خواهد بود. مبلغ ذکر شده برای یک زندگی در حد متوسط کافی است. برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل  10000 تا 30000 لیر برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و  سالانه بین 5000 تا 10000 لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.

تقسیم بندی هزینه زندگی در ترکیه

به طور متوسط اگر بخواهیم هزینه زندگی در کشور ترکیه را تقسیم بندی کنیم، حمل و نقل در این کشور چیزی حدود 20 درصد از هزینه‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرد. هزینه‌ی غذا و رستوران در حدود 18 درصد از هزینه‌های روز مره را در بر گرفته و اجاره‌ی ماهانه 12 درصد از هزینه‌ی زندگی ماهانه هر خانوار را شامل می‌شود. خدمات رفاهی در کشور ترکیه، 10 درصد از متوسط هزینه زندگی در ترکیه را صرف خود می‌کند. در ادامه برخی از هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه را به لیر بیان می‌کنیم.

فهرست هزینه زندگی در ترکیه

به طور متوسط میزان اجاره خانه یک اتاق خوابه در داخل شهر تقریبا 1300 لیر و در خاجر شهر 800 لیر می باشد.

هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه در حدود 6.6 لیر می‌باشد.

هزینه‌ی حمل و نقل در کشور ترکیه با توجه به شهر محل سکونت متفاوت است و برای شهرهای استانبول و آنکارا از دیگر شهرهای ترکیه گران‌تر است. قیمت هر بلیت یک طرفه اتوبوس و مترو 2.8 لیر است. و قیمت تاکسی با توجه به مسیرهای مختلف متفاوت است. اما حداقل قیمت تاکسی برای مسیر کوتاه 4 لیر است.

قیمت متوسط هر وعده‌ی غذایی در کشور ترکیه در حدود 25 لیر است و این قیمت می‌تواند با توجه به رستوران و نوع غذا تغییر کند.

هزینه‌ی یک وعده غذایی برای ۲ نفر، در  رستوران متوسط که شامل پیش غذا، غذای اصلی، دسر باشد در حدود 85 لیر است.

سایر هزینه ها به صورت زیر می باشد:

 • قیمت هر لیتر شیر در کشور ترکیه 4.05 لیر می‌باشد.
 • قیمت هر شانه 12 عددی تخم مرغ در این کشور 9.3 لیر می‌باشد.
 • سینه مرغ کیلویی 21 لیر می باشد.
 • قیمت برنج کیلویی 8.4 لیر می باشد.
 • قیمت هر کیلو موز 10.8 لیر می باشد.
 • قیمت 1 کیلو سیب 5.1 لیر است.
 • قیمت یک کیلو پرتقال 4.6 لیر است.
 • قیمت یک کیلو گوجه 5.7 لیر است.
 • قیمت یک کیلو سیب زمینی 4.1 لیر است.
 • قیمت یک و نیم لیتر آب 1.8 لیر است.
 • قیمت هر بلیت سینما در کشور ترکیه 20 لیر می‌باشد.
 • قیمت یک پاکت سیگار 14 لیر است.
 • قیمت اینترنت ماهانه 86 لیر است.
 • هزینه باشگاه ماهیانه 140 لیر است.
 • هزینه یک شلوار جین 204 لیر است.
 • هزینه یک جفت کفش نایک 342 لیر است.

برای اطلاع از شرایط زندگی در ترکیه با مشاوران ما در موسس مهاجرتی هرمس اپلای تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. صدیقه کلانتری گفت:

  سلام جهت مهاجرت به مشاوره نیاز داریم

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام
   لطفا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا کارشناسان شرکت با شما تماس بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *