لوگو وزارت کار

هزینه زندگی در ترکیه 2021

هزینه زندگی در ترکیه

قبل از بررسی هزینه زندگی در ترکیه در سال 2021 به معرفی این کشور می‌پردازیم. ترکیه یک کشور آسیایی اروپایی است که بخش اعظم آن در آسیا و بخش کوچی از غرب آن در اروپا قرار دارد. سیاست این کشور بر اساس نظام جمهوری بنا شده است و از نظر اقتصادی کشوری توسعه یافته محسوب می‌شود. کشور ترکیه در مجاورت دریا قرار دارد و از طرف به دریا راه داشته و همین موجب توسعه‌ی اقتصاد این کشور شده است. ترکیه از سمت شمال به دریای سیاه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه راه دارد. بسیاری از ما نام شهر استانبول ترکیه را شنیده‌ایم. استانبول معروف‌ترین شهر ترکیه می‌باشد به گونه‌ای که بسیاری این شهر را پایتخت ترکیه تصور می‌کنند. اما شهر آنکارا پایتخت ترکیه است.

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و نیاز به مشاوره مهاجرت دارید فرم داخل وب سایت را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.

اقتصاد ترکیه بیش از هر چیز بر کشاورزی و گردشگری بنا شده است. هر ساله چیزی حدود 40 میلیون نفر گردشگر وارد ترکیه می‌شود و این در حالی است که این کشور 80 میلیون نفر جمعیت دارد. با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که این کشور هر ساله جمعیتی معادل نیمی از جمعیت خود را، به عنوان گردشگر پذیرا می‌شود. رونق صنعت گردشگری در ترکیه مرهون هزینه‌های پایین سفر به این کشور است. همچنین گردشگران زیادی از کشورهای همسایه مانند ایران و عراق هر ساله به این کشور سفر می‌کنند تا از تفریحات آن استفاده کنند.

رابطه مستقیمی هزینه‌های و کیفیت زندگی در ترکیه
آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کیفیت زندگی در کشور ترکیه چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین سؤالاتی که در خصوص مهاجرت به کشور ترکیه توسط افراد متقاضی پرسیده می‌شود این است که آیا مردم کشور ترکیه یک زندگی باکیفیت را تجربه می‌کنند یا خیر؟ درواقع این سؤال می‌تواند یک سؤال بسیار مهم و اساسی پیش از مهاجرت به هر کشوری باشد. هدف همه افراد از مهاجرت به یک کشور درنهایت رسیدن به یک زندگی آرام و به‌دوراز هرگونه دغدغه و باکیفیت بالا است.
اما در پاسخ به سؤال باید به فاکتورهای بسیار متفاوتی توجه کرد. این فاکتورها می‌توانند به‌خوبی پاسخ این سؤال را به شما بدهند. بدون شک هزینه زندگی در ترکیه به‌عنوان یکی از فاکتورهای مهم در کیفیت زندگی، پایین‌تر از بسیاری از کشورهای اروپایی است؛ اما این بدان معنا نیست که کیفیت زندگی در این کشور نیز پایین‌تر از کشورهای قاره سبز باشد.
شاید نتوان کشور ترکیه را هم‌رده کشورهایی همچون فرانسه، انگلیس، هلند، فنلاند، دانمارک، سوئد و سایر کشورهای اروپایی قرار داد، اما بدون شک همه افراد قبول دارند که در میان کشورهای آسیایی و به‌خصوص خاورمیانه، زندگی در کشور ترکیه دارای کیفیت بسیار مطلوب‌تری است؛ اما اگر بخواهیم به این سؤال به‌صورت دقیق پاسخ دهیم، به‌ناچار مجبور هستیم تا فاکتورهای مهم و تأثیرگذار بر روی کیفیت زندگی در این کشور را موردمطالعه قرار دهیم.
این فاکتورها عبارت‌اند از:


قدرت خرید مردم
• امنیت کشور
• وضعیت بهداشت و درمان
• آب‌وهوا
• هزینه زندگی در ترکیه
• قیمت مسکن نسبت به درآمد
• ترافیک
• آلودگی
• کیفیت زندگی


طبق آخرین آماری که توسط کشور ترکیه ارائه شد، این فاکتورها به شرح زیر دسته‌بندی شدند:

فاکتورهای مختلف

امتیاز

وضعیت

قدرت خرید مردم

35.24

بسیار پایین

امنیت کشور

60.48

بالا

وضعیت بهداشت و درمان

70.73

بالا

وضعیت آب‌وهوا

93.26

بسیار بالا

هزینه زندگی در ترکیه

31.62

بسیار پایین

قیمت ملک نسبت به درآمد

8.18

متوسط

ترافیک

44.62

متوسط

آلودگی

66.16

بالا

کیفیت زندگی

125.96

بالا

باتوجه‌ به تمامی این موارد می‌توان متوجه شد که کیفیت زندگی در کشور ترکیه مناسب‌تر از چیزی است که بسیاری از افراد تصور آن را دارند. برای درک هرچه بهتر این موضوع اجازه دهید تا کیفیت زندگی در سه کشور ایران، ترکیه و دانمارک (به‌عنوان یکی از باکیفیت‌ترین کشورهای اروپایی) را با یکدیگر مقایسه کنیم.
• کیفیت زندگی در ایران: 68.42
• کیفیت زندگی در ترکیه: 126.59
• کیفیت زندگی در دانمارک: 192.09
طبق این آمار نیز تفاوت فاحشی بین کیفیت زندگی در ایران و ترکیه وجود دارد و می‌بینید که کیفیت زندگی در ترکیه تا چه اندازه به کیفیت زندگی در دانمارک و کشورهای اروپایی نزدیک است.

کیفیت زندگی در سه کشور ایران، دانمارک و ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه در سال 2021

پول کشور ترکیه لیر است که در مقابل دلار ارزش کمتری دارد و همین موجب شده است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه و همچنین هزینه‌ی سفر به این کشور خیلی گران نباشد. به طور متوسط هزینه زندگی در ترکیه چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است. البته لازم به توجه است که این هزینه با توجه به سبک زندگی افراد، نوع و کیفیت خوراک و پوشاک و همچنین محل زندگی و اجاره خانه متفاوت خواهد بود. مبلغ ذکر شده برای یک زندگی در حد متوسط کافی است. برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل 10000 تا 30000 لیر برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و سالانه بین 5000 تا 10000 لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.
جالب است بدانید که هزینه زندگی در کشور ترکیه 2.41 برابر کمتر از میانگین جهانی است. ازاین‌رو ترکیه ازنظر هزینه زندگی در بین 197 کشور، در رتبه 188 و ازنظر بهترین کشور برای زندگی، در رده 60 قرارگرفته است. به‌سادگی متوجه می‌شوید که زندگی کردن در این کشور و هزینه‌های آن نباید چیز نگران‌کننده‌ای برای شما باشد. اگر شما در کشور ایران یک زندگی نرمال را داشته باشید، بدون شک در کشور ترکیه نیز می‌توانید با همان هزینه‌ها، یک زندگی آرام و بدون دغدغه را تجربه کنید.
البته ما در ادامه به‌صورت کامل در خصوص تمامی هزینه‌های زندگی در این کشور و عوامل تأثیرگذار بر روی این هزینه‌های صحبت خواهیم کرد.

تقسیم بندی هزینه زندگی در ترکیه

به طور متوسط اگر بخواهیم هزینه زندگی در کشور ترکیه را تقسیم بندی کنیم، حمل و نقل در این کشور چیزی حدود 20 درصد از هزینه‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرد. هزینه‌ی غذا و رستوران در حدود 18 درصد از هزینه‌های روز مره را در بر گرفته و اجاره‌ی ماهانه 12 درصد از هزینه‌ی زندگی ماهانه هر خانوار را شامل می‌شود. خدمات رفاهی در کشور ترکیه، 10 درصد از متوسط هزینه زندگی در ترکیه را صرف خود می‌کند. در ادامه برخی از هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه را به لیر بیان می‌کنیم.

تقسیم بندی هزینه زندگی در ترکیه

فهرست هزینه زندگی درکشور ترکیه

به طور متوسط میزان اجاره خانه یک اتاق خوابه در داخل شهر تقریبا 1300 لیر و در خاجر شهر 800 لیر می باشد.

هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه در حدود 6.6 لیر می‌باشد.

هزینه‌ی حمل و نقل در کشور ترکیه با توجه به شهر محل سکونت متفاوت است و برای شهرهای استانبول و آنکارا از دیگر شهرهای ترکیه گران‌تر است. قیمت هر بلیت یک طرفه اتوبوس و مترو 2.8 لیر است. و قیمت تاکسی با توجه به مسیرهای مختلف متفاوت است. اما حداقل قیمت تاکسی برای مسیر کوتاه 4 لیر است.

قیمت متوسط هر وعده‌ی غذایی در کشور ترکیه در حدود 25 لیر است و این قیمت می‌تواند با توجه به رستوران و نوع غذا تغییر کند.

هزینه‌ی یک وعده غذایی برای ۲ نفر، در  رستوران متوسط که شامل پیش غذا، غذای اصلی، دسر باشد در حدود 85 لیر است.

هزینه‌های مربوط به اجاره خانه و مسکن در کشور ترکیه

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه، هزینه‌هایی است که برای اجاره خانه و یا مسکن در این کشور باید بپردازید. بااین‌وجود هنوز هم هزینه‌های اجاره و یا خرید مسکن در کشور ترکیه در سطح پایین‌تری نسبت به کشور ایران واقع شده است و شما می‌توانید با همان پولی که در کشور ایران یک خانه معمولی می‌خرید، در ترکیه، خانه‌ای مجلل برای خودتان دست‌وپا کنید.
باتوجه ‌به همین پایین بودن هزینه زندگی در ترکیه است که هنوز هم افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور است. از سوی دیگر قیمت مناسب ملک موجب شده تا بخش زیادی از مهاجرین تصمیم داشته باشند تا با خرید ملک مهاجرت به کشور ترکیه را تجربه کنند. در این کشور انواع و اقسام ملک‌های مختلف برای خرید و اجازه وجود داشته و قیمت آن‌ها مانند کشور ایران، بسته به محل اقامت و همچنین زمان خرید، متفاوت خواهد بود.

هزینه‌های مسکن شاخصی تأثیرگذار روی هزینه زندگی در ترکیه

اجاره خانه در کشور ترکیه و در سال 2021 در مقایسه با کشور ایران چیزی در حدود 50 درصد کمتر بوده است. طبق آمار هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابِ در مرکز شهر در ترکیه چیزی در حدود 1348.59 لیر است که همین خانه در خارج از شهر حدوداً 847.07 لیر خواهد بود. این در حالی است که هزینه اجاره یک آپارتمان 3 خوابِ و قرارگرفته در مرکز شهر 2322.73 لیر و همین خانه در خارج از شهر 1459.17 لیر خواهد بود. علاوه بر اجاره خانه در کشور ترکیه، ایرانیان می‌توانند طبق قوانین، خرید ملک در ترکیه را نیز تجربه کنند.

حمل‌ونقل بخشی از هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه‌های حمل‌ونقل در کشور ترکیه

یکی دیگر از هزینه‌هایی که بخشی در حدود 20 درصد از هزینه زندگی در ترکیه را به خودش اختصاص داده است، هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل در این کشور است. کشور ترکیه دارای یک سیستم حمل‌ونقل پیشرفته و گسترده بوده و علاوه بر اتوبوس، هواپیما، مینی‌بوس و مترو، از تراموا، کشتی و قطارهای ریلی نیز برای ارائه خدمات حمل‌ونقل استفاده می‌کند.
باید اشاره داشت که هزینه زندگی در ترکیه بسته به شهر محل سکونت شما می‌تواند متفاوت باشد. این شهر حتی بر روی هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل نیز تأثیر می‌گذارد. برای مثال هزینه استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در استانبول چیزی در حدود 10 تا 20 لیر یا 1.3 تا 2.60 دلار در روز خواهد بود؛ اما اگر بخواهیم این هزینه را در ماه بیان کنیم، به حدود 36 دلار می‌رسد که شما می‌توانید در هر ماه 200 بار از وسایل مختلف حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید.
البته باید به این نکته اشاره کرد که خدمات حمل‌ونقل عمومی برای برخی از شهروندان مانند دانشجویان، معلمان، معلولان، افراد نظامی و کادر درمان شامل تخفیفانی خواهد شد که می‌تواند هزینه زندگی در ترکیه را برای آن‌ها کمتر کند. البته برخی از افراد نمی‌خواهند تا از وسایل حمل‌ونقل عمومی شلوغ استفاده کنند و ترجیح می‌دهند تا از تاکسی و یا خودرو شخصی برای جابه‌جایی استفاده کنند. در این صورت مطمئناً هزینه زندگی در ترکیه برای شما بیشتر خواهد شد.
هزینه ورود به تاکسی‌های کشور ترکیه در حدود 5 لیر بوده و حداقل میزان شارژ برای طی یک مسافت، 13 لیر است. درصورتی‌که قصد داشته باشید تا مسافت‌های کوتاهی را طی کنید، هزینه استفاده از تاکسی چندان زیاد نخواهد بود؛ اما رفته‌رفته با بیشتر شدن مسافت موردنظر شما، این هزینه‌ها می‌توانند بیشتر از چیزی که تصورش را می‌کنید، باشند. البته می‌توانید برای طی کردن مسافت‌های طولانی به‌جای تاکسی‌های خطی از تاکسی‌های اینترنتی و یا اوبر استفاده کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.
در این میان‌ هم افرادی هستند که تمایل دارند تا از خودروهای شخصی خود برای جابه‌جایی استفاده کنند. همان‌طور که گفته شد هزینه یک لیتر بنزین در این کشور 6.6 لیر بوده که در مقایسه با کشورهای اروپایی مانند پرتغال و یا یونان، بسیار بالا به‌حساب می‌آید. ازاین‌رو بهتر است برای کاهش هزینه زندگی در ترکیه از خودروهای برقی و یا کم‌مصرف استفاده کنید.

هزینه‌های مربوط به قبوض خدمات اجتماعی

بخشی از هزینه زندگی در ترکیه صرف پرداخت قبوضی مانند آب، برق، تلفن، اینترنت و امثال این موارد خواهد شد. البته پرداخت تمامی این قبوض در همه کشورها امری ضروری و واجب است؛ اما اگر می‌خواهید به‌صورت متوسط با میزان هزینه‌های چنین قبوضی در کشور ترکیه آشنا شوید، اجازه دهید تا آن‌ها را برای شما شرح دهیم.
• قبض آب و برق، گرمایش و … برای یک نفر: 36.9 دلار در ماه
• قبض آب و برق، گرمایش و … برای یک خانواده 4 نفره: 56.8 دلار در ماه
• هزینه طرح اینترنت با سرعت 50 مگابایت بر ثانیه و یک ماه نامحدود: 11.5 دلار
• هزینه خرید یک بسته 12 گیگ اینترنت و 500 دقیقه مکالمه با موبایل: 3.60 دلار
همچنین به موارد بالا می‌توان شارژ ماهیانه، هزینه‌های مربوط به شهرداری و … را نیز اضافه کرد.

هزینه‌های سالانه بیمه خدمات درمانی در ترکیه

هزینه‌های مربوط به بیمه درمانی در کشور ترکیه

طبق آخرین قوانینی که کشور ترکیه وضع کرده است، تمامی افراد خارجی که اقامت حداقل یک ساله کشور ترکیه را دریافت کرده‌اند، باید برای دریافت بیمه درمانی دولتی کشور ترکیه موسوم به GSS اقدامات لازم را صورت داده تا از تمامی خدمات آن بهره‌مند شوند. ازاین‌رو هزینه‌های کسب چنین بیمه‌ای را باید به هزینه زندگی در ترکیه اضافه کرد. هزینه‌های دریافت بیمه خدمات درمانی در کشور ترکیه می‌تواند ماه‌به‌ماه دچار تغییر و تحول شود، اما طبق آخرین هزینه‌های دریافت شده، این هزینه در حدود 44.54 دلار بود.
اما نکته بسیار مهمی که در این میان باید به آن اشاره کرد این نکته است که شما امکان استفاده از خدمات درمانی کشور ترکیه که به‌صورت دولتی ارائه شده است را برای یک سال اول زندگی در این کشور نخواهید داشت؛ زیرا شما به‌عنوان یک فرد خارجی وارد این کشور شدید و تابعیت ترکیه را ندارید. ازاین‌رو پیشنهاد می‌کنیم تا به‌جای استفاده از خدمات درمانی دولتی کشور ترکیه، از خدمات درمانی بخش خصوصی استفاده کنید تا باعث کاهش در هزینه زندگی در ترکیه شود.
با یک جمع و تفریق ساده متوجه خواهید شد که یک خانواده 4 نفره در کشور ترکیه که قصد استفاده از خدمات درمانی بخش خصوصی این کشور را دارید، باید سالیانه چیزی در حدود 55 تا 96 دلار هزینه را به هزینه زندگی در ترکیه اضافه کند. شاید بپرسید که تکلیف بیمه درمانی افراد 18 سال به پایین در این کشور به چه صورت است؟ در پاسخ باید گفت که این افراد به‌صورت خودکار توسط خدمات درمانی دولتی کشور ترکیه، تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

تأثیر مستقیم درآمد در ترکیه روی قدرت خرید

سایر هزینه ها به صورت زیر می باشد:

📌 قیمت هر لیتر شیر در کشور ترکیه 4.05 لیر می‌باشد.

📌 قیمت هر شانه 12 عددی تخم مرغ در این کشور 9.3 لیر می‌باشد.

📌 سینه مرغ کیلویی 21 لیر می باشد.

📌 قیمت برنج کیلویی 8.4 لیر می باشد.

📌 قیمت هر کیلو موز 10.8 لیر می باشد.

📌 قیمت 1 کیلو سیب 5.1 لیر است.

📌 قیمت یک کیلو پرتقال 4.6 لیر است.

📌 قیمت یک کیلو گوجه 5.7 لیر است.

📌 قیمت یک کیلو سیب زمینی 4.1 لیر است.

📌 قیمت یک و نیم لیتر آب 1.8 لیر است.

📌 قیمت هر بلیت سینما در کشور ترکیه 20 لیر می‌باشد.

📌 قیمت یک پاکت سیگار 14 لیر است.

📌 قیمت اینترنت ماهانه 86 لیر است.

📌 هزینه باشگاه ماهیانه 140 لیر است.

📌 هزینه یک شلوار جین 204 لیر است.

📌 هزینه یک جفت کفش نایک 342 لیر است.

 

 

درآمد مشاغل مختلف در کشور ترکیه

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند تأثیر زیادی بر روی هزینه زندگی در ترکیه داشته باشد، درآمد شما در این کشور است. طبیعی است که هر چه سطح درآمدی شما بالاتر باشد، هزینه‌های زندگی کمتر نگرانی شما را بر خواهد انگیخت. میزان درآمد در کشور ترکیه به فاکتورهای زیادی ازجمله میزان مهارت و تخصص، تجربه و سابقه کار، نوع تخصص و همچنین رشته کاری شما بستگی خواهد داشت.
طبق آمار و به‌صورت میانگین مشخص شده است که حقوق افراد مختلف در کشور ترکیه بعد از کسر مالیات در حدود 429 دلار خواهد بود و ازاین‌رو، حقوق یک ماه در این کشور، کاملاً کفاف هزینه زندگی در این کشور را خواهد داد. همچنین کمترین میزان حقوقی که در این کشور پرداخت می‌شود در حدود 150 دلار است که البته میزان درآمد افراد مختلف در رشته‌های گوناگون از این سطح بالاتر است.
نکته جالب‌توجه این است که بسیاری از مهاجرین و افراد خارجی که دارای توانایی و مهارت بالا درزمینه‌ی کاری هستند از قشر قابل‌توجهی از افراد مقیم ترکیه، درآمدهای بیشتری دارند. مهم‌ترین نکته برای کسب یک موقعیت شغلی مناسب در کشور ترکیه، داشتن تسلط بالا بر روی زبان ترکی است. درصورتی‌که بر روی زبان ترکی تسلط کافی را نداشته باشید، مجبور خواهید بود تا مشاغل پیش‌پاافتاده و با حقوق پایین را برای گذران زندگی انتخاب کنید.
ما در این قسمت قصد داریم تا میزان حقوق دریافتی برخی از پست‌های مختلف در کشور ترکیه را به شما معرفی کنیم تا هر چه‌بهتر با میزان درآمد افراد مختلف در این کشور آشنا شوید.

موقعیت شغلی

میزان حقوق دریافتی در ماه

حسابدار

725 دلار

وکیل

1567 دلار

معمار

917 دلار

سرآشپز

900 دلار

مهندسی عمران

918 دلار

مهندس کامپیوتر

796 دلار

دندان‌پزشک

2424 دلار

معلم

734 دلار

رشد صعودی نرخ تورم ترکیه در سال‌های اخیر

نرخ تورم در کشور ترکیه در سال 2021

اما در میان اشاره به هزینه زندگی در کشور ترکیه، شاید بد نباشد تا در خصوص نرخ تورم در این کشور نیز اطلاعاتی را به شما بدهیم. طبق آمار جهانی مشخص شده است که کشور ترکیه دارای یک نرخ تورم روبه رشد بوده و همین امر موجب شده است تا امنیت اقتصادی در این کشور با افت قابل‌توجهی روبرو شود. ازاین‌رو مردم کشور ترکیه نیز نمی‌توانند بر روی قیمت‌های ثابت حساب زیادی باز کنند و قیمت‌ها در این کشور سال‌به‌سال در حال افزایش است.
اما در میان مشاغلی وجود دارد که درآمد خودشان را به دلار و یورو دریافت کرده و نرخ تورم تأثیر زیادی بر روی میزان درآمد و هزینه زندگی در ترکیه آن‌ها نگذاشته است. از این مشاغل می‌توان به آژانس‌های مسافرتی اشاره کرد. طبق آمار کشور ترکیه نرخ تورم در این کشور برحسب سال به شکل زیر بوده است:
• تورم در سال 2015: 7.67 درصد
• تورم در سال 2016: 7.78 درصد
• تورم در سال 2017: 11.14 درصد
• تورم در سال 2018: 16.33 درصد
• تورم در سال 2019: 12.26 درصد
• تورم در سال 2020: 12.09 درصد
• تورم در سال 2021: 13.01 درصد

تفاوت هزینه زندگی در شهرهای مختلف کشور ترکیه

شهرهای مختلف کشور ترکیه ازنظر هزینه‌های زندگی

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که می‌تواند بر روی هزینه زندگی در ترکیه تأثیرگذار باشد، شهرهایی است که شما برای زندگی انتخاب می‌کنید. کاملاً طبیعی خواهد بود اگر اشاره داشته باشیم که زندگی در شهرهای بزرگ و پیشرفته کشور ترکیه، گران‌تر از شهرهای کوچک‌تر این کشور هستند. زندگی در شهرهای بزرگ ترکیه به همراه خود رفاه اجتماعی و دسترسی هر چه‌بهتر را به همراه خواهد داشت.
اما از سوی دیگر، می‌تواند باعث افزایش هزینه زندگی در ترکیه شده و این مشکل را با خود به وجود بیاورد. به همین دلیل افراد زیادی خواهان این هستند که با شهرهای مختلف کشور ترکیه و هزینه زندگی در این شهرها بیشتر آشنا شوند تا در زمان مهاجرت بهترین شهر را برای زندگی انتخاب کنند. ما در لیست زیر به شهرهای مختلف کشور ترکیه، میزان هزینه زندگی و همچنین میزان ارزش زندگی در آن اشاره خواهیم کرد:

شهر استانبول

هزینه زندگی در ترکیه و در شهر استانبول را می‌توان بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین شهر کشور ترکیه به‌حساب آورد. این شهر هرساله میزبان هزاران گردشگر خارجی بوده و تأثیر زیادی بر روی صنعت گردشگری و اقتصاد کشور ترکیه گذاشته است. این شهر همچنین به دلیل وجود شرکت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی زیادی که در آن واقع‌شده‌اند، می‌تواند موقعیت‌های شغلی بسیار مناسبی را برای افراد مختلف ایجاد کند. از سوی دیگر به دلیل وجود دانشگاه‌های مطرح، استانبول به‌عنوان یک شهر برای تحصیل نیز گزینه‌ای مناسب به نظر می‌رسد.

شهر استانبول یکی از شهرهای گران کشور ترکیه

شهر آنکارا

پایتخت کشور ترکیه نیز می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای افرادی باشد که قصد دارند مهاجرت به ترکیه را تجربه کنند. شهر آنکارا ازلحاظ سیاسی و اقتصادی یکی از قطب‌های مهم کشور ترکیه به شمار می‌رود و مانند شهر استانبول مقصد گردشگران بسیار زیادی است. مخصوصاً افرادی که قصد خرید را داشته باشند، بدون شک شهر آنکارا را انتخاب خواهند کرد. این شهر همچنین ازنظر خدمات اجتماعی، درمانی و آموزشی در سطح بسیار بالایی قرارگرفته است.

شهر ازمیر

شهر ازمیر را می‌توان سومین شهر مهم کشور ترکیه به شمار آورد که هم شکل سنتی خود را حفظ کرده و هم از طرفی به شکل مدرن درآمده است. این شهر را می‌توان یکی از شهرهای مهم تجاری کشور ترکیه به شمار آورد که هم جنبه گردشگری و هم جنبه اقتصادی دارد. این شهر همچنین دارای آب‌وهوایی بسیار مطلوب بوده که باعث می‌شود زندگی در آن کیفیت بسیار مناسبی داشته باشد. همچنین به دلیل وجود دانشگاه مطرح در این شهر، دانشجویان زیادی آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

ایجاد تعادل بین هزینه‌ها و میزان درآمد در ترکیه

از دیگر شهرهای مهم کشور ترکیه که می‌توانند مقصد مناسبی برای زندگی باشند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شهر

جمعیت

هزینه زندگی

بورسا

2.9 میلیون نفر

446 دلار

آنتالیا

2.43 میلیون نفر

474 دلار

قونیه

2.23 میلیون نفر

335 دلار

آدانا

2.22 میلیون نفر

323 دلار

قازی عینتاب

2.03 میلین نفر

359 دلار

اورفا

1.99 میلیون نفر

353 دلار

نتیجه‌گیری

یکی از مهم‌ترین مواردی که قبل از مهاجرت به کشور ترکیه باید مدنظر داشته باشید، هزینه‌های زندگی در این کشور است. به‌صورت میانگین هزینه زندگی در ترکیه برابر با 447 دلار است که در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی رقم بسیار پایینی است. ما در این مقاله به‌صورت کامل در خصوص تمامی مواردی که می‌توانند بر روی هزینه‌های زندگی در این کشور تأثیرگذار باشند صحبت کردیم و همه آن‌ها را به شما شرح دادیم؛ اما درنهایت این سبک و شیوه زندگی شما است که هزینه دقیق زندگی در ترکیه را مشخص خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی : کار حین تحصیل در ترکیه

سؤالات متداول

 به طور متوسط هزینه زندگی در ترکیه چیزی در حدود 2500 تا 3000 لیر است.

در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل  10000 تا 30000 لیر برای هر سال است

به طور متوسط میزان اجاره خانه یک اتاق خوابه در داخل شهر تقریبا 1300 لیر و در خاجر شهر 800 لیر می باشد.

طبق آمار هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابِ در مرکز شهر در ترکیه چیزی در حدود 1348.59 لیر است که همین خانه در خارج از شهر حدوداً 847.07 لیر خواهد بود. این در حالی است که هزینه اجاره یک آپارتمان 3 خوابِ و قرارگرفته در مرکز شهر 2322.73 لیر و همین خانه در خارج از شهر 1459.17 لیر خواهد بود.

حمل و نقل در این کشور چیزی حدود 20 درصد از هزینه‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرد. هزینه‌ی غذا و رستوران در حدود 18 درصد از هزینه‌های روز مره را در بر گرفته و اجاره‌ی ماهانه 12 درصد از هزینه‌ی زندگی ماهانه هر خانوار را شامل می‌شود. خدمات رفاهی در کشور ترکیه، 10 درصد از متوسط هزینه زندگی در ترکیه را صرف خود می‌کند.

سوالات خود را در بخش دیدگاه از ما بپرسید
14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محسن

باخرید خانه کمتر از ۲۵۰،۰۰۰ دلار آیا امکان گرفتن اقامت دائم ترکیه هست؟
اگر بخواهیم ترکیه زندگی کنیم، فرزندم در مقطع متوسطه می تواند ادامه تحصیل بدهد؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  محسن

سلام وقتتون بخیر .
برای دریافت اقامت نیازی به خرید خانه نیست . میتوانید خانه اجاره کنید و اقامت یک ساله این کشور را دریافت کنید .
فرزندتان هم امکان تحصیل هم در مدارس ایرانی و هم در مدارس اینترنشنال را دارند .

هورشید

سلام
آموزگار بازنشسته در مقطع ابتدایی هستم آیا برای من امکان تدریس در ترکیه وجود داره؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  هورشید

سلام وقتتون بخیر .
ما برای مهاجرت کاری به کشور ترکیه اقدام نمیکنیم .

شیرین

سوالم آمد ؟

هرمس اپلای
پاسخ به  شیرین

سلام خیر

شیرین

سلام روز خوش یک خانواده 4 نفره چقدر باید درآمد داشته باشن که. بتونن متوسط زندگی کنن بجز اجاره خانه در شهر آنتالیا

ویرایشگر
پاسخ به  شیرین

سلام . بستگی به عوامل متعددی داره , ولی در کل بین 6 تا 9 هزار لیر (این مبالغ حدودی هستند )

هانیه امامی

با سلام و خسته نباشید
بنده قصد مهاجرت به کشور ترکیه رو دارم.با توجه به مطالبی که خوندم مثل اینکه میشه با خرید ملک تو کشور ترکیه به ارزش 500 هزار دلار اقامت این کشور رو گرفت.در واقع میخواستم ببینم که آیا این موضوع صحت داره یا نه؟
2- اگه اقامت ترکیه از طریق خرید ملک انجام بشه، برای تحصیل فرزند مشکلی پیش نمیاد؟
3- برای مشاوره چطور میتونیم باهم در ارتباط باشیم؟

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  هانیه امامی

سلام.
سولات خوبی پرسیدید.
برای ویزای سرمایه گذاری محدودیتی جهت تحصیل و سایر موارد نخواهید داشت.
جهت راهنمایی بیشتر 22654650-021 بین ساعات 9تا19 تماس بگیرید.

مرتضی

سلام.خسته نباشید.1 میلیارد دارم میخوام برا زندگی تو ترکیه اقدام کنم .چیکار میتونم بکنم

کارشناس مهاجرت 3
پاسخ به  مرتضی

سلام
برای اخذ ویزا از طریق سرمایه گذاری با هرمس تماس بگیرید.

صدیقه کلانتری

سلام جهت مهاجرت به مشاوره نیاز داریم

امین بهرامی

با سلام
لطفا فرم مشاوره مهاجرت را تکمیل نمایید تا کارشناسان شرکت با شما تماس بگیرند.