قبل از بررسی هزینه زندگی در ترکیه در سال 2019 به معرفی این کشور می‌پردازیم. ترکیه یک کشور آسیایی اروپایی است که بخش اعظم آن در آسیا و بخش کوچی از غرب آن در اروپا قرار دارد. سیاست این کشور بر اساس نظام جمهوری بنا شده است و از نظر اقتصادی کشوری توسعه یافته محسوب می‌شود. کشور ترکیه در مجاورت دریا قرار دارد و از طرف به دریا راه داشته و همین موجب توسعه‌ی اقتصاد این کشور شده است. ترکیه از سمت شمال به دریای سیاه و از سمت جنوب به دریای مدیترانه راه دارد. بسیاری از ما نام شهر استانبول ترکیه را شنیده‌ایم. استانبول معروف‌ترین شهر ترکیه می‌باشد به گونه‌ای که بسیاری این شهر را پایتخت ترکیه تصور می‌کنند. اما شهر آنکارا پایتخت ترکیه است.

در صورتی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارید و نیاز به مشاوره مهاجرت دارید فرم داخل وب سایت را تکمیل نموده و برای ما ارسال نمایید.

اقتصاد ترکیه بیش از هر چیز بر کشاورزی و گردشگری بنا شده است. هر ساله چیزی حدود 40 میلیون نفر گردشگر وارد ترکیه می‌شود و این در حالی است که این کشور 80 میلیون نفر جمعیت دارد. با یک حساب سر انگشتی متوجه می‌شویم که این کشور هر ساله جمعیتی معادل نیمی از جمعیت خود را، به عنوان گردشگر پذیرا می‌شود. رونق صنعت گردشگری در ترکیه مرهون هزینه‌های پایین سفر به این کشور است. همچنین گردشگران زیادی از کشورهای همسایه مانند ایران و عراق هر ساله به این کشور سفر می‌کنند تا از تفریحات آن استفاده کنند.

 

هزینه زندگی در ترکیه در سال 2019

پول کشور ترکیه لیر است که در مقابل دلار ارزش کمتری دارد و همین موجب شده است که هزینه‌ی زندگی در کشور ترکیه و همچنین هزینه‌ی سفر به این کشور خیلی گران نباشد. به طور متوسط هزینه زندگی در ترکیه چیزی در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر است. البته لازم به توجه است که این هزینه با توجه به سبک زندگی افراد، نوع و کیفیت خوراک و پوشاک و همچنین محل زندگی و اجاره خانه متفاوت خواهد بود. مبلغ ذکر شده برای یک زندگی در حد متوسط کافی است. برای دانشجویان دانشگاه‌های دولتی این کشور شهریه‌ای دریافت نمی‌شود اما در دانشگاه‌های خصوصی شهریه معادل  ۱۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ لیر برای هر سال است. دانشگاه‌های نیمه خصوصی نیز وجود دارند که شهریه‌ی آن‌ها کمتر و  سالانه بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیر می‌باشد. میزان هزینه‌های دانشجو بستگی به نوع رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.

 

تقسیم بندی هزینه زندگی در ترکیه

به طور متوسط اگر بخواهیم هزینه زندگی در کشور ترکیه را تقسیم بندی کنیم، حمل و نقل در این کشور چیزی حدود 20 درصد از هزینه‌های زندگی افراد را در بر می‌گیرد. هزینه‌ی غذا و رستوران در حدود 18 درصد از هزینه‌های روز مره را در بر گرفته و اجاره‌ی ماهانه 12 درصد از هزینه‌ی زندگی ماهانه هر خانوار را شامل می‌شود. خدمات رفاهی در کشور ترکیه، 10 درصد از متوسط هزینه زندگی در ترکیه را صرف خود می‌کند. در ادامه برخی از هزینه‌های زندگی در کشور ترکیه را به لیر بیان می‌کنیم.

 

فهرست هزینه زندگی در ترکیه

به طور متوسط میزان اجاره یک خانه ۷۰ متری، چیزی حدود ۷۰۰ یا ۸۰۰ لیر است.

هزینه هر لیتر بنزین در ترکیه در حدود پنج و نیم لیر می‌باشد.

هزینه‌ی حمل و نقل در کشور ترکیه با توجه به شهر محل سکونت متفاوت است و برای شهرهای استانبول و آنکارا از دیگر شهرهای ترکیه گران‌تر است. قیمت هر بلیت یک طرفه اتوبوس و مترو 5/2 الی 3 لیر است. و قیمت تاکسی با توجه به مسیرهای مختلف متفاوت است. اما حداقل قیمت تاکسی برای مسیر کوتاه 4 لیر است.

قیمت متوسط هر وعده‌ی غذایی در کشور ترکیه در حدود 20 لیر است و این قیمت می‌تواند با توجه به رستوران و نوع غذا تغییر کند.

هزینه‌ی یک وعده غذایی برای ۲ نفر، در  رستوران متوسط که شامل پیش غذا، غذای اصلی، دسر باشد در حدود 70 لیر است.

قیمت هر لیتر شیر در کشور ترکیه 5/12 لیر می‌باشد.

قیمت هر شانه 12 عددی تخم مرغ در این کشور 6/7 لیر می‌باشد.

گوشت مرغ در کشور ترکیه قیمت کمی دارد و از غذاهای ارزان قیمت محسوب می‌شود. قیمت هر کیلو گوشت مرغ در این کشور در حدود 6 لیر است.

قیمت میوه نیز در کشور ترکیه ارزان است، برای مثال قیمت هر کیلو موز 3 لیر و قیمت 1 کیلو سیب 2 لیر است. البته این قیمت در  فصول مختلف سال و با توجه به میوه نوبرانه متغیر است.

قیمت هر بلیت سینما در کشور ترکیه 14 الی 20 لیر می‌باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =