در سال‌های اخیر، کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه تبدیل شده است. در سال تحصیلی ۲۰۱۵- ۲۰۱۶ در حدود ۴۸۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این ترکیه مشغول تحصیل بوده‌اند. علت محبوبیت پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در سال 2019 در میان دانشجویان خارجی را می‌توان در ارائه خدمات تحصیلی و آموزشی ارزان قیمت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی از سوی دولت به دانشجویان دانشت.

توضیح مختصر درباره ترکیه

ترکیه کشوری مسلمان با تمدن و فرهنگ بسیار جذاب و کهن است. ترکیه به دلیل ارتباط با اروپا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد و به همین دلیل مقصد افراد زیادی برای تحصیل است. در این مقاله پیش‌نیازها و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه بررسی خواهد شد. شهرت و اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه به صورت روز افزون در حال افزایش است و در سال‌های اخیر جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های ترکیه دو برابر شده است.

درست است که ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در صورت داشتن اقامت ترکیه اقدام برای اخذ اقامت از کشورهای اروپایی راحت‌تر خواهد بود. ترکیه مناطق تفریحی و گردشگری زیادی دارد به همین دلیل پذیرش تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بسیار جذاب است. در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه را بررسی می‌کنیم.

شرایط و مدارک اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه قبل از هر چیزی فرد متقاضی باید مدرک تومور داشته باشد. برای دریافت این مدرک باید در آزمون تومور که توسط مرکز آموزش زبان ترکی برگزار می‌شود شرکت کرده و نمره‌ی قبولی کسب شود. دانشگاه‌های ترکیه هر ساله آزمون برگزار می‌کنند و متقاضیان تحصیل را با توجه به این نتایج این آزمون انتخاب می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون شرط معدل نیز دارند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فرد متقاضی حتماً باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا تافل داشته باشد. آزمون مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هر سال ۲ بار در ترکیه برگزار می‌شود.

دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه در حدود ۲۰۰ دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که خدمات آموزشی و تحصیلی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به‌تازگی تأسیس شده‌اند و در سال ۱۹۸۰ در ترکیه فقط ۸ دانشگاه وجود داشت. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است و همین‌طور بسته به رشته و دانشگاه تحصیل نیز شهریه متفاوت است.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی در حدود ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار بوده و  هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار است. هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار بوده و هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی در حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار است.

البته این هزینه صرفاً شهریه‌ی دانشگاه است و هزینه‌ی زندگی و اقامت در ترکیه را باید جداگانه در نظر بگیرید. مقطع کارشناسی در ترکیه در حدود ۳ الی ۴ سال طول می‌کشد و مقطع کارشناسی ارشد با توجه رشته تحصیلی از ۲ تا ۵ سال متفاوت است. تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی انجام می‌شود و به مدت ۳ الی ۵ سال به طول می‌انجامد.

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند و در صورتی که دانشجو بیمه‌ی کامل‌تری بخواهد باید خود را تحت پوشش یک بیمه‌ی بین المللی دربیاورد. در ادامه اسامی تعدادی از دانشگاه‌های ترکیه در جدول فهرست شده است.

لیست دانشگاه‌های ترکیه

۱٫دانشگاه آبانت عزت بایسال

Bolu Abant Izzet Baysal University

۱٫
۲٫دانشگاه آک‌دنیز

Akdeniz University

۲٫
۳٫دانشگاه بیلکنت ترکیه

Bilkent University

۳٫
۴٫دانشگاه کوچ

Koç University

۴٫
۵٫دانشگاه سابانجی

Sabancı University

۵٫
۶٫دانشگاه فنی خاورمیانه

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

۶٫
۷٫دانشگاه بغازیچی

Boğaziçi Üniversitesi

۷٫
۸٫دانشگاه فنی استانبول

Teknik Üniversite

۸٫
۹٫دانشگاه حاجت تپه

Hacettepe University

۹٫
۱۰٫دانشگاه آنکارا

Ankara Üniversitesi

۱۰٫
۱۱٫دانشگاه قاضی

Gazi Üniversitesi

۱۱٫
۱۲٫دانشگاه استانبول

İstanbul Üniversitesi

۱۲٫
۱۳٫دانشگاه بین المللی آنتالیا

Antalya International University

۱۳٫
۱۴٫دانشگاه مرمره استانبول

Marmara Üniversitesi

۱۴٫
۱۵٫دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

۱۵٫
۱۶٫دانشگاه سلجوق

Selçuk Üniversitesi

۱۶٫
۱۷٫دانشگاه دوکوز ایلول

Dokuz Eylül University

۱۷٫
۱۸٫دانشگاه ارجیس

Erciyes Üniversitesi

۱۸٫

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + چهار =