ترکیه

پذیرش تحصیلی ترکیه 2020

در سال‌های اخیر، کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه تبدیل شده است. در سال تحصیلی 2015- 2016 در حدود 48000 دانشجوی بین المللی در این ترکیه مشغول تحصیل بوده‌اند. علت محبوبیت پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در سال 2020 در میان دانشجویان خارجی را می‌توان در ارائه خدمات تحصیلی و آموزشی ارزان قیمت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی از سوی دولت به دانشجویان دانشت.

توضیح مختصر درباره ترکیه

ترکیه کشوری مسلمان با تمدن و فرهنگ بسیار جذاب و کهن است. ترکیه به دلیل ارتباط با اروپا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد و به همین دلیل مقصد افراد زیادی برای تحصیل است. در این مقاله پیش‌نیازها و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه بررسی خواهد شد. شهرت و اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه به صورت روز افزون در حال افزایش است و در سال‌های اخیر جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های ترکیه دو برابر شده است.

درست است که ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در صورت داشتن اقامت ترکیه اقدام برای اخذ اقامت از کشورهای اروپایی راحت‌تر خواهد بود. ترکیه مناطق تفریحی و گردشگری زیادی دارد به همین دلیل پذیرش تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بسیار جذاب است. در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه را بررسی می‌کنیم.

شرایط و مدارک اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه

برای تحصیل در ترکیه قبل از هر چیزی فرد باید بداند که در چه مقطعی میخواهد تحصیل بکند. برای تحصیل کارشناسی در ترکیه لازم است که به زبان ترکی مسلط باشید زیرا اکثر دوره های لیسانس در ترکیه به این زبان ارائه می شود. برای این کار لازم است که در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی آن را به دست آورید.

آزمون YOS

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله آزمون برگزار می‌کنند و متقاضیان تحصیل را با توجه به این نتایج این آزمون انتخاب می‌کنند. این آزمون YOS نام دارد که هر ساله برگزار می شود لذا باید نمره قبولی در این آزمون را به دست آورید. برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون شرط معدل نیز دارند که برای هر دانشگاه را در سایت مرتبط بررسی کنید.

مقاطع مختلف

آزمون مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز هر سال 2 بار در ترکیه برگزار می‌شود. اگر مایل به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می باشید لازم است نمره لازم برای آزمون TOMER را داشته باشید.

بسته به این که دانشگاه دوره را به چه زبانی ارائه می دهد می توانید به انگلیسی یا آلمانی تحصیل کنید. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدارکی مانند تافل یا آیلتس را ارائه بدهید. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون ALES را شرط پذیرش در دانشگاه می دانند.

مدت زمان تحصیل دکتری در کشور ترکیه نزدیک به 4 سال می باشد و بسیار مشابه به شرایط دانشگاه ها در اروپا می باشد. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه به صورت زیر می باشد:

  • گواهی و دانشنامه مقاطع قبلی
  • ارائه مدرک زبان
  • فرم درخواست دانشگاه
  • شرکت در آزمون دانشگاه و نمره قبولی
  • مدارک شناسایی

سابقه شغلی در صورت وجود

دانشگاه‌های ترکیه

ترکیه در حدود 180 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که خدمات آموزشی و تحصیلی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به‌تازگی تأسیس شده‌اند و در سال 1980 در ترکیه فقط 8 دانشگاه وجود داشت. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است و همین‌طور بسته به رشته و دانشگاه تحصیل و زبان تحصیل شما نیز شهریه متفاوت است.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی در حدود 500 تا 1800 دلار بوده و  هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان ترکی 300 تا 800 دلار است. هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی 600 تا 900 دلار بوده و هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی در حدود 300 تا 600 دلار است.

البته این هزینه صرفاً شهریه‌ی دانشگاه است و هزینه‌ی زندگی و اقامت در ترکیه را باید جداگانه در نظر بگیرید. مقطع کارشناسی در ترکیه در حدود 3 الی 4 سال طول می‌کشد و مقطع کارشناسی ارشد با توجه رشته تحصیلی از 2 تا 3 سال متفاوت است. تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی انجام می‌شود و به مدت 3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. نکته دیگر نیز این است که دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری از دانشگاه های دولتی دارند. تحصیل در ترکیه دارای شرایطی می باشد که نمونه آن می توان به امکان کار در حین تحصیل، امکان اخذ اقامت ترکیه، سطح آموزشی بالا و مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی اشاره کرد.

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند و در صورتی که دانشجو بیمه‌ی کامل‌تری بخواهد باید خود را تحت پوشش یک بیمه‌ی بین المللی دربیاورد. در ادامه اسامی تعدادی از دانشگاه‌های ترکیه در جدول فهرست شده است.

لیست دانشگاه‌های ترکیه

۱٫دانشگاه آبانت عزت بایسال

Bolu Abant Izzet Baysal University

۱٫
۲٫دانشگاه آک‌دنیز

Akdeniz University

۲٫
۳٫دانشگاه بیلکنت ترکیه

Bilkent University

۳٫
۴٫دانشگاه کوچ

Koç University

۴٫
۵٫دانشگاه سابانجی

Sabancı University

۵٫
۶٫دانشگاه فنی خاورمیانه

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

۶٫
۷٫دانشگاه بغازیچی

Boğaziçi Üniversitesi

۷٫
۸٫دانشگاه فنی استانبول

Teknik Üniversite

۸٫
۹٫دانشگاه حاجت تپه

Hacettepe University

۹٫
۱۰٫دانشگاه آنکارا

Ankara Üniversitesi

۱۰٫
۱۱٫دانشگاه قاضی

Gazi Üniversitesi

۱۱٫
۱۲٫دانشگاه استانبول

İstanbul Üniversitesi

۱۲٫
۱۳٫دانشگاه بین المللی آنتالیا

Antalya International University

۱۳٫
۱۴٫دانشگاه مرمره استانبول

Marmara Üniversitesi

۱۴٫
۱۵٫دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

۱۵٫
۱۶٫دانشگاه سلجوق

Selçuk Üniversitesi

۱۶٫
۱۷٫دانشگاه دوکوز ایلول

Dokuz Eylül University

۱۷٫
۱۸٫دانشگاه ارجیس

Erciyes Üniversitesi

۱۸٫

توجه: این مقاله صرفا جهت اطلاع رسانی می باشد و موسسه مهاجرتی هرمس اپلای در این زمینه خدماتی ارائه نمی دهد

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *