ترکیه

پذیرش تحصیلی ترکیه 2021

پذیرش تحصیلی ترکیه

در سال‌های اخیر، کشور ترکیه به یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه تبدیل شده است. در سال تحصیلی 2015- 2016 در حدود 48000 دانشجوی بین المللی در این ترکیه مشغول تحصیل بوده‌اند. علت محبوبیت پذیرش تحصیلی کشور ترکیه در سال 2021 در میان دانشجویان خارجی را می‌توان در ارائه خدمات تحصیلی و آموزشی ارزان قیمت و نیز پرداخت کمک هزینه‌های تحصیلی از سوی دولت به دانشجویان دانشت.

قبل از هرچیزی بهتر است بدانیم چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب کنیم؟​

ترکیه کشوری مسلمان با تمدن و فرهنگ بسیار جذاب و کهن است. ترکیه به دلیل ارتباط با اروپا دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد و به همین دلیل مقصد افراد زیادی برای تحصیل است. در این مقاله پیش‌نیازها و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه بررسی خواهد شد. شهرت و اعتبار علمی دانشگاه های ترکیه به صورت روز افزون در حال افزایش است و در سال‌های اخیر جمعیت دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های ترکیه دو برابر شده است.

درست است که ترکیه عضو اتحادیه اروپا نیست ولی در صورت داشتن اقامت ترکیه اقدام برای اخذ اقامت از کشورهای اروپایی راحت‌تر خواهد بود. ترکیه مناطق تفریحی و گردشگری زیادی دارد به همین دلیل پذیرش تحصیلی ترکیه برای دانشجویان بسیار جذاب است. در ادامه شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه را بررسی می‌کنیم.

مزایای تحصیل در ترکیه​

در این پادکست تمام شرایط تحصیل در ترکیه گفته شده حتما این پادکست را گوش کنید

برای تحصیل در ترکیه باید چه شرایطی داشته باشیم ؟

برای تحصیل در ترکیه قبل از هر چیزی فرد باید بداند که در چه مقطعی میخواهد تحصیل بکند. برای تحصیل کارشناسی در ترکیه لازم است که به زبان ترکی مسلط باشید زیرا اکثر دوره های لیسانس در ترکیه به این زبان ارائه می شود. برای این کار لازم است که در آزمون تومر شرکت کنید و نمره قبولی آن را به دست آورید.

آزمون یوس YOS ​

همین الان شرایط خودتونو آنلاین ارزیابی کنید

یوس YÖS در واقع آزمون دانشجویان خارجی برای ورود به دانشگاه های ترکیه است. دانشجویان بعد از دادن این آزمون امکان را میدهد تا در رشته های مختلفی مانند پزشکی، روانشناسی، حقوق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، داروسازی و … در مقطع لیسانس به تحصیل بپردازند. این آزمون بیشتر برای ورود به دانشگاه های دولتی ترکیه برگزار میشود و برای ورود به اکثر دانشگاه های خصوصی ترکیه نیازمند گذراندن این آزمون و دریافت نمره قبولی نیست و صرفا با سابقه تحصیلی در دوره دبیرستان پذیرش انجام میشود. 
آزمون یوس معمولا شامل ۸۰ سوال است که از این تعداد ۴۵ سوال تست هوش، ۳۰ سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه است
 

دانشگاه‌های ترکیه هر ساله آزمون برگزار می‌کنند و متقاضیان تحصیل را با توجه به این نتایج این آزمون انتخاب می‌کنند. این آزمون YOS نام دارد که هر ساله برگزار می شود لذا باید نمره قبولی در این آزمون را به دست آورید. برخی از دانشگاه‌ها علاوه بر این آزمون شرط معدل نیز دارند که برای هر دانشگاه را در سایت مرتبط بررسی کنید.

پیش نیاز لازم برای هر کدام از مقاطع تحصیلی در ترکیه ​

آزمون مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز هر سال 2 بار در ترکیه برگزار می‌شود. اگر مایل به تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه می باشید لازم است نمره لازم برای آزمون TOMER را داشته باشید.

بسته به این که دانشگاه دوره را به چه زبانی ارائه می دهد می توانید به انگلیسی یا آلمانی یا فرانسوی تحصیل کنید. اگر می خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید باید مدارکی مانند تافل یا آیلتس را ارائه بدهید. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون ALES را شرط پذیرش در دانشگاه می دانند.

مدت زمان تحصیل دکتری در کشور ترکیه نزدیک به 4 سال می باشد و بسیار مشابه به شرایط دانشگاه ها در اروپا می باشد. به طور کلی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در ترکیه به صورت زیر می باشد:

پیش نیاز گذراندن مقطع دکتری در ترکیه در زیر اشاره میشود و هر دانشگاه متناسب با قوانین خود با توجه به یکی از سه آیتم زیر ارزیابی انجام میدهد و پذیرش دانشجو اتفاق می افتد.

1. شرکت در آزمون آلس ALES :

 آزمون آلس ترکیه از دو بخش کلامی  (sözel)  و محاسباتی  (sayısal) تشکیل شده است. در بخش اول توانایی کلامی افراد در تکمیل جمله و معانی جمله ها و کلمات سنجیده می شود و در بخش دوم یعنی بخش محاسباتی مثله هندسه و هوش و ریاضی پرداخته میشود و شامل 100 سوال است که 50 سوال عمومی و 50 سوال بعدی محسبات است و بیشترین نمره قبولی آلس نیز 100 است .

 

2. شرکت در آزمون GRE:

2. شرکت در آزمون GRE:

این آزمون از سه قسمت درک زبانی (Verbal section)، کمی (Quantitative section)، و قسمت تحلیلی (Analytical writing section)  می باشد.  در این آزمون بخش های زبان معمولا مترادف و متضاد کلمات سخت سوال میشود در واقع در این بخش دایره لغات دانشجو سنجیده میشود. در قسمت بعدی تعدادی سوال ابتدایی ریاضی پرسیده میشود. در قسمت تحلیلی در مورد یک مبحث سوال پرسیده میشود و از فرد درخواست میشود که در مورد آن موضوع تحلیل هایی که انجام میدهد بنویسید. اکثر دانشگاه های کانادا و آمریکا نیز علاوه بر ترکیه برای پذیرش دانشجو در این مقطع نیازمند نمره آزمون GRE  است .  

 

3. بررسی رزومه تحصیلی دانشجوها:

رزومه تحصیلی دانشجوها مانند مقالاتی که چاپ کردند و تحقیقاتی که  در رشته ی تحصیلی خود انجام داده اند به طور کلی سوابق کاری و علمی و تحقیقاتی متناسب با رشته تحصیلی خود ارزیابی میشود . 
 

4. موارد مورد نیاز دیگر برای شرکت در مقاطع ارشد و دکتری

📌  گواهی و دانشنامه مقاطع قبلی

📌  ارائه مدرک زبان

📌  فرم درخواست دانشگاه

📌  شرکت در آزمون دانشگاه و نمره قبولی

📌  مدارک شناسایی

📌  سابقه شغلی در صورت وجود

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه را بهتر بشناسیم​

ترکیه در حدود 180 دانشگاه دولتی و خصوصی دارد که خدمات آموزشی و تحصیلی مناسبی به دانشجویان ارائه می‌دهند. بیشتر دانشگاه‌های ترکیه به‌تازگی تأسیس شده‌اند و در سال 1980 در ترکیه فقط 8 دانشگاه وجود داشت. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه‌های خصوصی است و همین‌طور بسته به رشته و دانشگاه تحصیل و زبان تحصیل شما نیز شهریه متفاوت است.

هزینه تحصیل در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان انگلیسی کمی بیشتر بوده نسبت به   هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی و به زبان ترکی . هزینه تحصیل کردن در کشور ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی کمی بیشتر از هزینه تحصیل کردن در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی است.

البته این هزینه صرفاً شهریه‌ی دانشگاه است و هزینه‌ی زندگی و اقامت در ترکیه را باید جداگانه در نظر بگیرید. مقطع کارشناسی در ترکیه در حدود 3 الی 4 سال طول می‌کشد و مقطع کارشناسی ارشد با توجه رشته تحصیلی از 2 تا 3 سال متفاوت است. تحصیل در مقطع دکترا در بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه به زبان انگلیسی،آلمانی یا فرانسوی و یا ترکی انجام می‌شود و متناسب با رشته مدت زمان متغییر  3 الی 5 سال به طول می‌انجامد. نکته دیگر نیز این است که دانشگاه های خصوصی شهریه نسبتا بالاتری از دانشگاه های دولتی دارند. تحصیل در ترکیه دارای شرایطی می باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم .

📌 امکان کار در حین تحصیل

📌 امکان اخذ اقامت ترکیه

📌 سطح آموزشی بالا

📌 مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیلی

دانشگاه‌های ترکیه، دانشجویان را برای هزینه‌های درمانی محدود و اضطراری بیمه می‌کنند و در صورتی که دانشجو بیمه‌ی کامل‌تری بخواهد باید خود را تحت پوشش یک بیمه‌ی بین المللی دربیاورد. در ادامه اسامی تعدادی از دانشگاه‌های ترکیه در جدول فهرست شده است.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های خصوصی ترکیه​

دانشگاه های خصوصی ترکیه به مانند دانشگاه های دولتی ترکیه از اعتبارات علمی بالایی در دنیا برخوردار هستند. در ترکیه بالغ بر ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که از بین آنها ۱۲۰ دانشگاه دولتی و مابقی در واقع این دانشگاه ها تشکیل می دهند.
در سال های اخیر امکانات و فرصت های مناسبی برای دانشجویان بین المللی در ترکیه فراهم شده است به صورتی که نه تنها دولت ترکیه هر ساله به دانشجویان بین المللی بورس های زیادی را ارایه می دهد بلکه خود دانشگاه و موسسات بیرون از دانشگاه ها نیز از دانشجویان حمایت می کنند. به عنوان مثال در صورتی که دانشجو در هر ترم دارای رتبه برتر در کلاس باشد می تواند هزینه ترم بعدی خود را به طور کامل به عنوان پاداش پرداخت نکند. و یا اگر فرد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل است می تواند از پروژه های تحقیق استفاده نموده و دانشگاه محل تحصیلش کل شهریه دانشجو را به عنوان بورس تحصیلی پرداخت می نماید. در بسیاری از موارد حتی هزینه های زندگی و خوابگاه دانشجو نیز مشمول کمک هزینه دانشگاه می گردد.

لیست دانشگاه های ترکیه​

در قسمت پایانی مقاله 16 دانشگاه برتر ترکیه در رتبه بندی تایمز سال 2021 را معرفی می‌کنیم :

 

رتبه بندی دانشگاهی تایمز آموزش عالی 2021

دانشگاه

401

Çankaya University

401

Koc University

501

Hacettepe University

501

Sabanci University

601

Bilkent University

601

Bogaziçi ‏  دانشگاه

601

Ozyegin University

801

Istanbul Technical University

801

Istanbul University

801

METU Middle East Technical University

1001

Abant Izzet Baysal University

1001

Ankara Üniversitesi

1001

Akdeniz University

1001

Atatürk University

1001

Baskent University

  

 

    Related Posts

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *