آلمان

مراحل دریافت بلوکارت آلمان 2020

این مقاله توسط کارشناسان موسسه مهاجرتی هرمس اپلای و در پاسخ به سوالات دوستانی که در مورد دریافت بلوکارت آلمان در سال 2020 پرسیده بودند تهیه شده به دلیل حجم تکرار این سوال توسط متقاضیان اخذ بلوکارت آلمان تصمیم گرفتیم در قالب مقاله ی به تمامی سوالات این دوستان پاسخ بدهیم.

کار در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای تحت مجوز موسسه کاریابی بین المللی کاربین به شماره ثبت 52009 از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید با جستجوی نام موسسه کاریابی بین المللی کاربین در لیست وزارت کار و همچنین در اینترنت، وب سایت رسمی آن را مشاهده کنید.

 لینک مجوز در وب سایت وزارت کار در ردیف 45:

اخذ اقامت از طریق ویزای کار آلمان

با توجه به آنکه دریافت ویزای کار کشورهایی چون استرالیا و کانادا بیشتر از ۲ تا ۴ سال زمان می برد، لذا به دلیل آنکه کشور آلمان قطب اقتصاد اروپا است و از لحاظ اقتصادی و امکانات اجتماعی نسبت به دیگر کشور های اروپایی جایگاه بالاتری دارد این کشور مقصد مهاجرتی خیلی از افراد می تواند باشد. از همین رو هر روزه با حجم زیادی از سوالات کاربران در این خصوص مواجع هستیم که دلیل نگارش این مقاله گردید.

نکته حایز اهمیت که اکثر علاقمندان به کار در آلمان به آن توجه دارند این است که فرد متقاضی با اخذ ویزای کار آلمان و کار در این کشور و متقابلا پرداخت مالیات و دریافت کارت آبی آلمان می تواند به اقامت دایم این کشور دست یابد. در ادامه توجه شما را به مطالبی جلب خواهیم کرد که درک بهتری از نحوه کسب ویزای کار و مهاجرت به آلمان خواهد داد.

مهاجرت به آلمان و اخذ بلوکارت

مهاجرت به کشور آلمان از روش های مختلفی امکان پذیر است اما روش هایی که منجر به اخذ بلوکارت شود محدود است. از جمله روش های پرطرفدار که می تواند به اخذ بلوکارت آلمان منجر شود اخذ ویزای کار و ثبت شرکت است. شما می توانید شرایط اخذ ویزای کار و همچنین ثبت شرکت را در وب سایت موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مطالعه کنید.

در ادامه مطلب به بررسی جامع بلوکارت آلمان می پردازیم.

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است. این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد. این کشور با ۹ کشور اروپایی هم مرز می باشد. زبان اصلی مردم این کشور آلمانی، واحد پول این کشور یورو و از شهرهای بزرگ آن می توان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد.

آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است.

آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین است. قابل ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور زیر پنج در صد است. قوانین اقامتی در آلمان دو قانون اقامت موقت و اقامت دایم را برای شما مصوب می کند که در زیر به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

روش های اخذ ویزای کار آلمان

کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می باشند تقریبا قوانین کار مشترکی دارند، به این صورت که شما برای کار در اروپا نیازمند داشتن یک پیشنهاد شغلی می باشید، در همین راستا بایستی آگهی به مدت سه ماه در کشور آلمان درج گردد و اگر شخصی متقاضی شغل مطرح شده در آگهی نبود مجددا این آگهی به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود، حال اگر شخصی در کشور آلمان و اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نباشد این دعوت نامه به افراد خارجی می رسد که در واقع امر محال و سختی به نظر می آید.

راه دیگری که شما را سریعتر به اخذ ویزای کار آلمان نزدیک می کند، روشی است که فرصت شش ماهه ای را به شما اعطا می کند که جهت جستجوی کار در آلمان وارد این کشور شوید.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

در سال های اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی گریبانگیر رکود اقتصادی شدند. در این حین کشور آلمان استثنا است که با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و… می باشد.

این افراد از شانس بیشتری در اخذ ویزای کار آلمان برخوردار هستند. سن زیر ۴۰ سال، داشتن سابقه کار نسبتا خوب و طولانی، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی، آیلتس یا تافل در ویزا شدن فرد برای دریافت ویزای کار آلمان بسیار موثر است.

بسیاری از کمپانی ها، کارخانجات و شرکت های معتبر در کشور آلمان نیازمند به نیروهای متخصص خارجی جهت تامین نیروهای مهندس و متخصص خود می باشند، حتی این امکان وجود دارد که بتوان برای فردی که ویزای کار کشور آلمان را دریافت کرده است در بعضی از رشته های خاص، شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی وی را یافت، که البته این خود نیازمند آن است که فرد در ابتدای امر اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار را انجام دهد و سپس در مراحل بعدی پیگیر بقیه پروسه خویش باشد.

شما پس از اخذ ویزای کاری آلمان وارد این کشور شده و فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر را دارید. اگر پیشنهاد شغلی مناسب را اخذ نمایید، ویزای شما به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و شما موفق به دریافت Blue card می شوید.

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان یا بلو کارت آلمان  (blue card)

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند به قرار زیر می باشد:

شما بایستی فارغ التحصیل دانشگاه معتبری باشید که مورد تایید کشور آلمان باشد.
شما بایستی قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با شرکت یا کمپانی آلمانی در دست داشته باشید. قابل ذکر است که شما بدون پیشنهاد کاری نمی توانید جهت دریافت کارت آبی آلمان اقدام نمایید.
بایستی حقوق دریافتی شما در قرارداد منعقد شده با شرکت ذکر شود و این مبلغ در آلمان حداقل سالی ۴۵۰۰۰ یورو باشد حال اگر شما فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، رشته IT و گروه مهندسی، گروه پزشکی بجز دندانپزشکان باشید کفایت می کند که حقوق شما سالی ۳۵۰۰۰ یورو باشد. متذکر می شوم رشته های ذکر شده جز مشاغل خاص و مورد نیاز در کشور آلمان می باشد.

نکته: برای دریافت بلوکارت آلمان شرایط سنی خاصی وجود ندارد.

مدت اعتبار کارت آبی یا Blue card آلمان

مدت اعتبار کارت آبی آلمان از زمان صدور، بسته به قرارداد کاری شما دارد، اگر این قرارداد ۴ ساله باشد که کارت شما اعتباری ۴ ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت شما به همان میزان بعلاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد.

میانگین تعداد ساعات کار در آلمان ۴۱ ساعت در هفته است، که نسبت به ساعات کار بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر می باشد. در آمد یک فرد مهندس در کشور آلمان حداقل از سالی ۳۵۰۰۰ یورو شروع شده و بسته به سابقه کاری و تخصص وی تا سالی ۸۰۰۰۰ یورو قابل زیاد شدن می باشد. این میزان در آمد برای گروه پزشکان و داروسازان به مراتب بسیار بالاتر است.

نگاهی به مزایای اخذ کارت آبی یا Blue card آلمان :

بلوکارت آلمان که از سال ۲۰۱۲ به اجرا در آمده است در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند.
بلوکارت آلمان یک ویزای کاری است که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دایم کشور مذکور را نیز میسر می کند. این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشور آلمان را می دهد.

با داشتن کارت آبی آلمان فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. آنها حق اقامت و کار را نیز در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند.

تسهیلات دولت آلمان

بواسطه ی داشتن بلوکارت آلمان تسهیلاتی برای کارفرمایان قرار داده می شود که دیگر قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته می شود حذف گردد و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان آلمان برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گماشته شوند و می توان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود.

شما با داشتن کارت آبی آلمان و مدرک زبان B-1 آلمانی بسیار زودتر از موعد مقرر حتی در کمتر از ۳ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور آلمان می شوید و پس از گذشت سه سال از اقامت دایم خود می توانید در خواست پاسپورت آن کشور را دهید. (عنایت فرمایید شما با داشتن اقامت دایم کشور آلمان اگر بیشتر از شش ماه خارج از این کشور زندگی کنید اقامت دایم شما باطل می گردد و این نکته ای است که باید افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از این طریق را دارند مدنظر داشته باشند.)

یکی از نکات حایز اهمیت در دریافت ویزای کار آلمان توجه به این مطلب است که، این کشور نیازمند ارایه سابقه کار طولانی از فرد نمی باشد و شما با تکمیل نمودن رزومه خود، می توانید امیدوار به پیشنهاد شغلی مناسب از سوی کارفرمایان باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان

 1. تکمیل نمودن فرم تقاضای کار
 2. ارائه اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن
 3. ارایه دو قطعه عکس
 4. پرینت ساپورت مالی جهت ارایه به سفارت
 5. ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به آلمانی یا انگلیسی
 6. گواهی عدم سوپیشینه
 7. رزومه کامل شخص متقاضی
 8. سوابق کاری شخص متقاضی و ترجمه آن
 9. بیمه نامه
 10. مدارک رزو کردن هتل یا مکان اسکان و داشتن بلیط هواپیما

نکات مهم در خصوص ویزای کار آلمان

یکی از دغدغه های فکری بسیاری از افراد پس از دریافت ویزای کار آلمان یافتن شغل مناسب است. در نظر داشته باشید که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای دریافت شغل در کشور آلمان تفاوت خاصی ندارد (مد نظر داشته باشید که حداقل مدرک لازم جهت اقدام برای ویزاهای کار، مدرک لیسانس می باشد) و آنچه بسیار مهم است این است که فرد تخصص لازم را داشته باشد و کار خود را به خوبی بداند، در ضمن ما در مورد کشوری چون آلمان سخن می گوییم که هیچگاه مستعمره انگلستان نبوده است، پس به اندازه ای که دانستن زبان آلمانی به شما کمک می کند داشتن آیلتس یا تافل مهم نمی باشد. مگر آنکه در کمپانی ها و شرکت هایی به شما پیشنهاد کار دهند که با زبان انگلیسی مرتبط است و این مزیتی برای شما به حساب می آید.

قابل ذکر است که هزینه زندگی در آلمان این کشور صنعتی جهان، برای یک نفر در ماه حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغییر است که شامل هزینه های خوراک، رفت و آمد، اجاره مسکن و پوشاک می شود. البته این هزینه ها بسته به نوع زندگی روزانه هر فردی متغیر می باشد.

نکته در خصوص همراهان

شایان ذکر است که در ویزای کار آلمان فرد نمی تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را از همان ابتدا همراه ببرد، این امکان بعد از ۳ تا ۶ ماه پس از دریافت شغل مورد نظر امکان پذیر می باشد. شما می توانید با ارسال دعوت نامه، و سپس همسرتان با داشتن مدرک زبان A- 1 برای اخذ ویزا به سفارت آلمان مراجعه کند.

واضح است که اگر شما فارغ التحصیل دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید شرایط بهتری جهت دریافت کار پیش روی شما قرار دارد.

سخن پایانی

حال با شرایط مطرح شده، پیشنهاد ویژه ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای برای شما دوست محترم که شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان را از کشور ایران ندارید، ورود به واسطه ی ویزای تحصیلی است. با توجه به رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان، شما و خانواده تان از شرایط مناسبی بهره مند خواهید شد.

فرد در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور اجازه کار نیم وقت حدودا ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را دارد. همچنین پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان فرصت سه تا شش ماهه ای به شخص داده می شود تا جهت یافتن کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی اقدام کرده و در صورت دریافت کار مناسب اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان نماید.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات جامع و کاملتری جهت اخذ ویزای کار در آلمان، نحوه انجام پروسه آن بدانید متخصصین و مشاورین کاردان و مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با همکاری وکیل مهاجرت به آلمان ، آماده پاسخگویی تلفنی و مشاوره مهاجرت حضوری شما دوست عزیز می باشند. برای رزرو وقت مشاوره از طریق فرم مشاوره ثبت نام کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. علیرضا گفت:

  با سلام
  من لیسانس رشته IT از دانشگاه علمی کاربردی دارم ، که 2 سال گذشته از آن .
  حدود 10 سال سابقه کار مرتبط دارم در زمینه پشتیبانی شبکه های کامپیوتری حدود 2 سال در یک شرکت کار میکردم ولی بقیه سابقه کاری به صورت خود اشتغالی بوده و با چندین شرکت قرارداد پشتیبانی شبکه دارم . زبان آلمانی اصلا بلد نیستم ولی انگلیسی در حد آیلتس 6.5 هست ، یعنی اگر برم امتحان بدم در این حد هستم .
  با توجه به این شرایط میتونم برای ویزای کار اقدام کنم .
  ممنون

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام خدمت شما
   بله رشته آی تی و شبکه جز سه شغل اصلی پر تقاضا در آلمان است. در رشته شما با توجه به بین المللی بودن سیستم های شبکه های ماکروسافت ام سی اس ای با تسلط به زبان انگلیسی و درک زبان آلمانی هم شانس کاریابی در آلمان را دارید.

 2. عسل گفت:

  سلام و ادب

  ۳۰ سالمه جنسیتم مونثه و مدارک معتبر ماساژ از سازمان فنی حرفه ای دارم میخوام ببینم امکان دریافت ویزای کار و پیدا کردن شغل در آلمان رو دارم ؟!

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   در صورتیکه مدرک زبان آلمانی B2 را داشته باشید می توانید وارد دورههای کارورزی به همراه پرداخت حقوق و هزینه های زندکی در آلمان شوید و پس از پایان دوره و دریافت مدرک پایان دوره تطبیقی وارد بازار کار شوید. داشتن مدرک فنی حرفه ای معتبر و مدرک زبان برای ورود به دورههای اوسبیلدونگ الزامی است.

 3. صدیقه اقایی گفت:

  سلام شوهرس۳۲ من فوق لیسانس مدیریت صنعتی علم ‌هنر یزدداره و لیسانس حسابداری علمی کاربردی ‌منم علوم تربیتی میخونم دانشگاه پیام نور نمی‌دونم این مدرک های ما رو المان قبول میکنه یا نه و اینکه نمی‌دونم چه جوری اقدام کنیم برای تقاضای کار در المان و چقدر هزینه می بره و میتونیم امید وار باشیم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام.. از طریق مدرک لیسانس حسابداری همسرتون امکان اقدام ویزای کاری آلمان از طریق موسسه ما را دارین..لطفا برای اطلاع از هزینه های انجام پروسه مهاجرتی خودتون با موسسه تماس بگیرین

 4. حسن گفت:

  سلام
  با 46 سال سن و سابقه 18 سال کار اجرایی و 10 سال سابقه مدیریتی و لیسانس مدیریت و فوق لیسانس مدیریت بین الملل می توان Blue Card گرفت
  با تشکر

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   با سلام
   شما باید اول ویزای کار بگیرید و سپس برای بلوکارت آلمان اقدام کنید. برای دریافت ویزای کار هم بخاطر شرایط سنی تان باید تراول هیستوری خوب و مخصوصا ویزای شینگن داشته باشید تا شانس دریافت ویزا بالا برود..

 5. احمد گفت:

  با سلام.من ۳۳ سال سن دارم.و مجرد و دارای ۸ سال سابقه کار در رشته پرستاری در بخشهای مختلف جنرال و ویژه هستم.میخواستم بدونم دوره تطبیقی که المان برگذار میکنه چقدر طول میکشه و ایا هزینه ای هم داره.و اینکه نوبت سفارت رو از الان که تقریبا شش ماهه دارم زبان میخونم باید بگیرم و جاب سیکر بهتره یا بلو کارت.ممنون میشم پاسخ بدین.و سوال اخر اینکه موسسه شما واسه برنامه مهاجرت برای پرستاران چند ماه طول میکشه تا همه کارا رو انجام بده.سپاس

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام
   شرایط شما خوب هستش. ما میتونیم برای شما قرارداد کاری از آلمان بگیریم. برای آگاهی بیشتر تماس بگیرید.

 6. آرش گفت:

  با سلام و احترام
  بنده 38 سالم هست با مدرک دیپلم بهیاری و سابقه کار 15 سال در بیمارستان‌های بزرگ شیراز قسمت اورژانس و اتفاقات و در حال کار شرایط کار برای بنده در آلمان به چه صورت میباشد.

  1. کارشناس مهاجرت گفت:

   سلام خدمت شما
   در حال حاضر امکان دریافت ویزای کاری آلمان در رشته شما با حداقل مدرک لیسانس انجام می شود. با این حال امکان تغییر شروط و قوانین ویزای کار در جاب لیست ۲۰۲۰ وجود دارد.

 7. حسین گفت:

  با سلام لیسانس رشته آی تی از دانشگاه علمی کاربردی که ۴ سال گذشته از آن . ۱۲ سال سابقه مرتبط دارم و نیز مسلط به برنامه نویسی پایتون هستم زبان آلمان سطح a2 دارم ولی دارم ادامه میدم ۴ سال سابقه مرتبط با آی تی و ۲ سال سابقه مرتبط با برنامه نویسی و ۶ سال سابقه خود اشتغالی . اولا اینکه من باید حتما ویزای جستجوی کار بگیرم ؟ یا میتونم از همینجا از طریق سایتهایی مثل indeed اپلای کنم ؟

  1. امین بهرامی گفت:

   سلام خدمت شما
   بله از ایران هم می تونید اقدام به پیدا کردن کار در آلمان کنید. لطف کنید فرم مشاوره مهاجرت رو تکمیل کنید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرن و کامل راهنمایی تون کنن

 8. دانیال گفت:

  سلام
  امکان دارد درحالیکه در ایران مشغول به کار هستم Blue Card دریافت کنم؟
  25 سال سابقه کار مرتبط . مدرک تحصیلی کارشناسی معتبر 61 سال سن تسلط به زبان آلمانی متوسط

  1. امین بهرامی گفت:

   با سلام
   خیر، امکان ندارد. باید در آلمان کار کنید و در صورتی که قرارداد کار داشته باشید و حقوق شما در سال بین 40 تا 50 هزار باشد و همچنین مدرک زبان آلمانی b2 داشته باشید به شما بلوکارت داده می شود.

  2. مصطفی گفت:

   چنانچه شرکتی در آلمان آماده عقد قرارداد کاری با من باشد در حالیکه سطح زبان انگلیسی من پایین است و آلمانی را بکلی بلد نیستم. اما چون تجربه کاری موفقی در صادرات محصولات کشاورزی دارم .و در ایران بطور همزمان مدیر عامل دو شرکت با سود دهی خوب بوده ام و دارای مدرک لیسانس و مهندسی کشاورزی از یک دانشگاه معتبر در ایران هستم آیا پایین بودن سطح زبان اگلیسی و عدم آشنایی با زبان المانی از سوی مسئولین اداره مهاجرت می تواند مشکل ساز باشد در حالیکه من هیچ مشکلی با شرکتی که من را استخدام کرده ندارم؟ برنامه ام این است که ظرف یکسال اول مهاجرت مهاجرت ، به یادگیری زبان آلمانی بپردازم.

   1. کارشناس مهاجرت گفت:

    سلام
    داشتن پیشنهاد یا آفر کاری از کارفرما ، تنها بخشی از مقدمات مهاجرت محسوب می‌شود
    آشنایی با زبان هم برای سفارت و هم برای ارتباط با شهروندان آلمانی موثر است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *