آلمان

مراحل دریافت بلوکارت آلمان 2020

این مقاله توسط کارشناسان موسسه مهاجرتی هرمس اپلای و در پاسخ به سوالات دوستانی که در مورد دریافت بلوکارت آلمان در سال 2020 پرسیده بودند تهیه شده به دلیل حجم تکرار این سوال توسط متقاضیان اخذ بلوکارت آلمان تصمیم گرفتیم در قالب مقاله ی به تمامی سوالات این دوستان پاسخ بدهیم.

کاریابی در آلمان با مجوز وزارت کار

تمام فعالیت های موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با مجوز کاریابی بین المللی از وزارت کار انجام می پذیرد. شما می توانید برای اطمینان خاطر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید و مجوزهای لازم را تقاضا نمایید.

اخذ اقامت از طریق ویزای کار آلمان

با توجه به آنکه دریافت ویزای کار کشورهایی چون استرالیا و کانادا بیشتر از ۲ تا ۴ سال زمان می برد، لذا به دلیل آنکه کشور آلمان قطب اقتصاد اروپا است و از لحاظ اقتصادی و امکانات اجتماعی نسبت به دیگر کشور های اروپایی جایگاه بالاتری دارد این کشور مقصد مهاجرتی خیلی از افراد می تواند باشد. از همین رو هر روزه با حجم زیادی از سوالات کاربران در این خصوص مواجع هستیم که دلیل نگارش این مقاله گردید.

نکته حایز اهمیت که اکثر علاقمندان به کار در آلمان به آن توجه دارند این است که فرد متقاضی با اخذ ویزای کار آلمان و کار در این کشور و متقابلا پرداخت مالیات و دریافت کارت آبی آلمان می تواند به اقامت دایم این کشور دست یابد. در ادامه توجه شما را به مطالبی جلب خواهیم کرد که درک بهتری از نحوه کسب ویزای کار و مهاجرت به آلمان خواهد داد.

مهاجرت به آلمان و اخذ بلوکارت

مهاجرت به کشور آلمان از روش های مختلفی امکان پذیر است اما روش هایی که منجر به اخذ بلوکارت شود محدود است. از جمله روش های پرطرفدار که می تواند به اخذ بلوکارت آلمان منجر شود اخذ ویزای کار و ثبت شرکت است. شما می توانید شرایط اخذ ویزای کار و همچنین ثبت شرکت را در وب سایت موسسه مهاجرتی هرمس اپلای مطالعه کنید.

در ادامه مطلب به بررسی جامع بلوکارت آلمان می پردازیم.

درباره آلمان

جمهوری فدرال آلمان در مرکز اروپا، با جمعیتی بالغ بر هشتاد و چهار میلیون نفر از کشورهای اتحادیه اروپا و عضو پیمان شینگن است. این کشور از شرق با جمهوری چک و لهستان، از جنوب با اتریش و سوییس، از شمال با دانمارک، از غرب با فرانسه، بلژیک، هلند و لوگزامبورگ همسایگی دارد. این کشور با ۹ کشور اروپایی هم مرز می باشد. زبان اصلی مردم این کشور آلمانی، واحد پول این کشور یورو و از شهرهای بزرگ آن می توان به هامبورگ، مونیخ، برلین و فرانکفورت اشاره کرد.

آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا، ثروتمندترین و هفتمین کشور بزرگ اتحادیه اروپا، همیشه درهای خود را به روی متخصصین گشوده است.

آلمان بعد از کشور ژاپن و آمریکا سومین صنعت بزرگ دنیا و تولید کننده خودرو در جهان محسوب می شود، بنابراین از صنایع بسیار پر رونق در این کشور صنعت خودرو سازی و ماشین آلات سنگین است. قابل ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور زیر پنج در صد است. قوانین اقامتی در آلمان دو قانون اقامت موقت و اقامت دایم را برای شما مصوب می کند که در زیر به تفصیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

روش های اخذ ویزای کار آلمان

کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا می باشند تقریبا قوانین کار مشترکی دارند، به این صورت که شما برای کار در اروپا نیازمند داشتن یک پیشنهاد شغلی می باشید، در همین راستا بایستی آگهی به مدت سه ماه در کشور آلمان درج گردد و اگر شخصی متقاضی شغل مطرح شده در آگهی نبود مجددا این آگهی به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود، حال اگر شخصی در کشور آلمان و اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نباشد این دعوت نامه به افراد خارجی می رسد که در واقع امر محال و سختی به نظر می آید.

راه دیگری که شما را سریعتر به اخذ ویزای کار آلمان نزدیک می کند، روشی است که فرصت شش ماهه ای را به شما اعطا می کند که جهت جستجوی کار در آلمان وارد این کشور شوید.

شرایط اخذ ویزای کاری آلمان

در سال های اخیر بسیاری از کشورهای اروپایی گریبانگیر رکود اقتصادی شدند. در این حین کشور آلمان استثنا است که با کمبود نیروی متخصص جوان مواجه است. این کشور نیازمند نیروهای متخصص در رشته هایی چون برق، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، مکانیک، الکتروتکنیک، شیمی، فیزیک، آی تی، گروه پزشکان، دارو سازان و پرستاران و… می باشد. این افراد از شانس بیشتری در اخذ ویزای کار آلمان برخوردار هستند.

سن زیر 45 سال، داشتن سابقه کار نسبتا خوب و طولانی، مدارک فنی و حرفه ای، داشتن مدرک زبان آلمانی، آیلتس یا تافل در ویزا شدن فرد برای دریافت ویزای کار آلمان بسیار موثر است.

بسیاری از کمپانی ها، کارخانجات و شرکت های معتبر در کشور آلمان نیازمند به نیروهای متخصص خارجی جهت تامین نیروهای مهندس و متخصص خود می باشند، حتی این امکان وجود دارد که بتوان برای فردی که ویزای کار کشور آلمان را دریافت کرده است در بعضی از رشته های خاص، شغل مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی وی را یافت، که البته این خود نیازمند آن است که فرد در ابتدای امر اقدامات لازم جهت اخذ ویزای کار را انجام دهد و سپس در مراحل بعدی پیگیر بقیه پروسه خویش باشد.

شما پس از اخذ ویزای کاری آلمان وارد این کشور شده و فرصت شش ماهه ای جهت یافتن کار مورد نظر را دارید. اگر پیشنهاد شغلی مناسب را اخذ نمایید، ویزای شما به مدت شش ماه دیگر تمدید خواهد شد و شما موفق به دریافت Blue card می شوید.

شرایط لازم جهت دریافت کارت آبی آلمان یا بلو کارت آلمان  (blue card)

شرایط برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می کنند به قرار زیر می باشد:

شما بایستی فارغ التحصیل دانشگاه معتبری باشید که مورد تایید کشور آلمان باشد.
شما بایستی قرارداد کاری مرتبط با رشته تحصیلی، با شرکت یا کمپانی آلمانی در دست داشته باشید. قابل ذکر است که شما بدون پیشنهاد کاری نمی توانید جهت دریافت کارت آبی آلمان اقدام نمایید.
بایستی حقوق دریافتی شما در قرارداد منعقد شده با شرکت ذکر شود و این مبلغ در آلمان حداقل سالی ۵۰,۸۰۰ یورو باشد حال اگر شما فارغ التحصیل رشته های علوم پایه و ریاضیات، رشته IT و گروه مهندسی، گروه پزشکی بجز دندانپزشکان باشید کفایت می کند که حقوق شما سالی ۳۹,۶۲۴ یورو باشد. متذکر می شوم رشته های ذکر شده جز مشاغل خاص و مورد نیاز در کشور آلمان می باشد.

نکته: برای دریافت بلوکارت آلمان شرایط سنی خاصی وجود ندارد.

مدت اعتبار کارت آبی یا Blue card آلمان

مدت اعتبار کارت آبی آلمان از زمان صدور، بسته به قرارداد کاری شما دارد، اگر این قرارداد ۴ ساله باشد که کارت شما اعتباری ۴ ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت بلوکارت یا همان اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت شما به همان میزان بعلاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد.

میانگین تعداد ساعات کار در آلمان ۴۱ ساعت در هفته است، که نسبت به ساعات کار بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر می باشد. در آمد یک فرد مهندس در کشور آلمان حداقل از سالی ۳۵۰۰۰ یورو شروع شده و بسته به سابقه کاری و تخصص وی تا سالی ۸۰۰۰۰ یورو قابل زیاد شدن می باشد. این میزان در آمد برای گروه پزشکان و داروسازان به مراتب بسیار بالاتر است.

نگاهی به مزایای اخذ کارت آبی یا Blue card آلمان :

بلوکارت آلمان که از سال ۲۰۱۲ به اجرا در آمده است در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند.
بلوکارت آلمان یک ویزای کاری است که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دایم کشور مذکور را نیز میسر می کند. این کارت به دارندگان خود اجازه زندگی و کار در کشور آلمان را می دهد.

با داشتن کارت آبی آلمان فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت به آلمان را دارند. آنها حق اقامت و کار را نیز در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند.

تسهیلات دولت آلمان

بواسطه ی داشتن بلوکارت آلمان تسهیلاتی برای کارفرمایان قرار داده می شود که دیگر قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته می شود حذف گردد و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان آلمان برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گماشته شوند و می توان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود.

شما با داشتن کارت آبی آلمان و مدرک زبان B-1 آلمانی بسیار زودتر از موعد مقرر حتی در کمتر از ۳ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور آلمان می شوید و پس از گذشت سه سال از اقامت دایم خود می توانید در خواست پاسپورت آن کشور را دهید. (عنایت فرمایید شما با داشتن اقامت دایم کشور آلمان اگر بیشتر از شش ماه خارج از این کشور زندگی کنید اقامت دایم شما باطل می گردد و این نکته ای است که باید افرادی که قصد مهاجرت به آلمان از این طریق را دارند مدنظر داشته باشند.)

یکی از نکات حایز اهمیت در دریافت ویزای کار آلمان توجه به این مطلب است که، این کشور نیازمند ارایه سابقه کار طولانی از فرد نمی باشد و شما با تکمیل نمودن رزومه خود، می توانید امیدوار به پیشنهاد شغلی مناسب از سوی کارفرمایان باشید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان

 1. تکمیل نمودن فرم تقاضای کار
 2. ارائه اصل شناسنامه و پاسپورت و کپی از صفحات آن
 3. ارایه دو قطعه عکس
 4. پرینت ساپورت مالی جهت ارایه به سفارت
 5. ترجمه کلیه مدارک تحصیلی به آلمانی یا انگلیسی
 6. گواهی عدم سوپیشینه
 7. رزومه کامل شخص متقاضی
 8. سوابق کاری شخص متقاضی و ترجمه آن
 9. بیمه نامه
 10. مدارک رزو کردن هتل یا مکان اسکان و داشتن بلیط هواپیما

نکات مهم در خصوص ویزای کار آلمان

یکی از دغدغه های فکری بسیاری از افراد پس از دریافت ویزای کار آلمان یافتن شغل مناسب است. در نظر داشته باشید که مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد برای دریافت شغل در کشور آلمان تفاوت خاصی ندارد (مد نظر داشته باشید که حداقل مدرک لازم جهت اقدام برای ویزاهای کار، مدرک لیسانس می باشد) و آنچه بسیار مهم است این است که فرد تخصص لازم را داشته باشد و کار خود را به خوبی بداند، در ضمن ما در مورد کشوری چون آلمان سخن می گوییم که هیچگاه مستعمره انگلستان نبوده است، پس به اندازه ای که دانستن زبان آلمانی به شما کمک می کند داشتن آیلتس یا تافل مهم نمی باشد. مگر آنکه در کمپانی ها و شرکت هایی به شما پیشنهاد کار دهند که با زبان انگلیسی مرتبط است و این مزیتی برای شما به حساب می آید.

قابل ذکر است که هزینه زندگی در آلمان این کشور صنعتی جهان، برای یک نفر در ماه حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو متغییر است که شامل هزینه های خوراک، رفت و آمد، اجاره مسکن و پوشاک می شود. البته این هزینه ها بسته به نوع زندگی روزانه هر فردی متغیر می باشد.

نکته در خصوص همراهان

شایان ذکر است که در ویزای کار آلمان فرد نمی تواند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را از همان ابتدا همراه ببرد، این امکان بعد از ۳ تا ۶ ماه پس از دریافت شغل مورد نظر امکان پذیر می باشد. شما می توانید با ارسال دعوت نامه، و سپس همسرتان با داشتن مدرک زبان A- 1 برای اخذ ویزا به سفارت آلمان مراجعه کند.

واضح است که اگر شما فارغ التحصیل دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه های کشور آلمان باشید شرایط بهتری جهت دریافت کار پیش روی شما قرار دارد.

سخن پایانی

حال با شرایط مطرح شده، پیشنهاد ویژه ما در موسسه مهاجرتی هرمس اپلای برای شما دوست محترم که شرایط لازم جهت اخذ ویزای کار آلمان را از کشور ایران ندارید، ورود به واسطه ی ویزای تحصیلی است. با توجه به رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان، شما و خانواده تان از شرایط مناسبی بهره مند خواهید شد.

فرد در حین تحصیل در دانشگاه های این کشور اجازه کار نیم وقت حدودا ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته را دارد. همچنین پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های آلمان فرصت سه تا شش ماهه ای به شخص داده می شود تا جهت یافتن کار مناسب مرتبط با رشته تحصیلی اقدام کرده و در صورت دریافت کار مناسب اقدام جهت اخذ ویزای کار آلمان نماید.

چنانچه تمایل دارید اطلاعات جامع و کاملتری جهت اخذ ویزای کار در آلمان، نحوه انجام پروسه آن بدانید متخصصین و مشاورین کاردان و مجرب موسسه مهاجرتی هرمس اپلای با همکاری وکیل مهاجرت به آلمان ، آماده پاسخگویی تلفنی و مشاوره مهاجرت حضوری شما دوست عزیز می باشند. برای رزرو وقت مشاوره از طریق فرم مشاوره ثبت نام کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها

 1. Mosafer گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من به تازگی برای یک پوزیشن در مقطع پی اچ دی اقدام کردم که حقوق ماهیانه هم داره.
  سوال اینجاست که
  1) همسرم هم میتونه با من بیاد؟
  2) بعد از تحصیل چه اتفاقی میوفته؟ میشه بلوکارد دریافت کرد؟ اقامت چطور؟
  با تشکر از لطف و توجهتون

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   دقیقا اشاره نکردید که میخواید تحصیل کنید یا کار.
   با این وجود بهتره که ویزای کار دریافت کنید که محدودیتی برای پیوستن خانواده نداشته باشید.
   در صورت ویزای تحصیلی، محدویت خواهید داشت.
   حتما برای راهنمایی دقیقتر تماس بگیرید.

 2. مرجان گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید اگه بتونیم توی آلمان قرارداد کاری بگیریم و از طریق بلوکارت اقدام کنیم، آیا بازهم لازمه توی صف نوبت سفارت برای ویزای کاری قرار بگیریم یا چون قرارداد داریم سفارت زود وقت میده؟

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام.
   نوبت سفارت طبیعتا برای کسانی زودتر اجرایی میشود که در صف وقت سفارت قرار گرفته باشند. و قرارداد کاری کمکی نخواهد کرد مگر اینکه از کشور سومی اقدام شود.

 3. فرهاد گفت:

  سلام.من 51 ساله و پزشک متخصص پاتولوژی هستم با 16 سال سابقه کار در این رشته و در ضمن متاهل و دارای یک فرزند هستم.می خواستم ببینم امکان مهاجرت از راه بلوکارت به آلمان برای من وجود دارد؟ با سپاس

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام
   هرمس برای پرونده های بالای 45 سال برای آلمان فعالیتی انجام نمیدهد.

 4. مهرسا گفت:

  سلام ۳۰سالم هست..ارشد شیمی از دانشگاه سراسری هستم .سابقه کار ندارم برای کار در آلمان میتونم اقدام کنم؟

  1. کارشناس مهاجرت 3 گفت:

   سلام،
   برای مهندسین شیمی شرایط مناسبی وجود داره.
   سنتون هم مناسبه.
   اگر میتونین طی1 تا 1.5 سال سابقه کار مرتبط فراهم کنید. میتونیم برای جاب آفر اقدام کنیم که از بدو ورود به آلمان درآمد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *