لوگو وزارت کار

کار در سوئد 2021

کار-در-سوئد

کشور سوئد با در اختیار داشتن شرکت های بسیار بزرگ و بین المللی در زمینه های مهندسی و پزشکی  همواره جزو برترین کشورها در زمینه ی جذب متخصص برای کار در سوئد بوده است. کشور سوئد با فراهم آوردن محیطی امن و مرفه برای شهروندان خود، این کشور را به انتخاب اول بسیاری از متقاضیان کار در سوئد در سال 2021 تبدیل کرده است.

سوئد در یک نگاه کلی

در رتبه بندی های جهانی معرفی شده برای درصد رفاه و بهترین کشورهای دنیا برای زندگی، کشور سوئد هر ساله جزو رتبه های ۱ تا ۱۰ است.

کار در سوئد با توجه به کشور مبدا متقاضی شرایط متفاوتی را می طلبد. در زیر می توانید مراحل و دسته بندی های مختلف را برای درخواست و اقدام برای کار مشاهده کنید.

شهروندان اتحادیه اروپا

اگر شما شهروند اتحادیه اروپا باشید می توانید بدون کسب اجازه برای کار در سوئد اقدام کرده و در این کشور کار کنید. شما همچنین این حق را دارید که در سوئد به جستوی کار بپردازید. همینطور خانواده ی شما می توانند تا وقتی که شما حق اقامت در کشور سوئد را داشته باشید در سوئد بمانند. در این حالت به هنگام ورود به کشور سوئد برای کار، متقاضی و اعضای همراه باید پاسپورت و کارت شناسایی خود را ارائه کنند.

 

((( مقاله پیشنهادی: ویزای کار آلمان )))

داشتن همراه و اعضای خانواده خارج از اتحادیه اروپا

اگر همسر فرد متقاضی کار در سوئد، فرزندان و والدین وابسته او از شهروندان اتحادیه اروپا نیستند باید برای دریافت کارت اقامت خود اقدام کنند. این مورد می تواند پس از ورود به سوئد صورت گیرد و درست در همان زمانی که شما برای دریافت حق خود برای اقامت اقدام می کنید.

 
پیوست-خانواده

افراد مقیم در اتحادیه اروپا به صورت بلند مدت

اگر شما در یکی از کشور های اتحادیه اروپا زندگی کرده اید و اجازه اقامت در آن کشور را به مدت حداقل پنج سال داشته اید، می توانید برای اقامت بلند مدت در آن کشور اقدام کنید. با تکمیل این مرحله و کسب اقامت بلند مدت یکی از کشور های اتحادیه اروپا می توانید راحت تر برای جابه جایی و اقامت در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا اقدام کنید. که یکی از مزایای آن سهل الوصول تر شدن کار می باشد.

 

شهروندان کشورهای غیر از اتحادیه اروپا

عموما شهروندان کشور های غیر از اتحادیه اروپا باید برای کسب اجازه کار در سوئد اقدام کنند. تعدادی از کشور ها مستثنی این قانون هستند از جمله شهروندان کشور های استرالیا، کانادا، نیوزلند و کره جنوبی که اگر سن بین ۱۸ تا ۳۰ سال داشته باشند می توانند برای ویزای کار و تعطیلات اقدام کنند.مدت این نوع ویزا تا یک سال می تواند باشد.

در استخدام هایی که در کمتر از سه ماه اتفاق میفتد، شهروندان کشورهای خاص از جمله ایران باید هم اجازه کار و هم ویزا را درخواست کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان شغل های خاص ممکن است از قوانین اجازه کار معاف باشند.

موارد مورد نیاز برای اجازه کار در سوئد

برای اینکه شایستگی اجازه شغل داشتن در سوئد را داشته باشید باید یک نامه رسمی پیشنهاد کاری یا نامه ی استخدام از یک کار فرمای سوئدی داشته باشید. کارفرما باید در اتحادیه ی اروپا حداقل ده روز تبلیغات داشته باشد. فاکتورهای استخدام را که در صنعت و شغل متداول است را داشته باشد و حقوقی با حداقل ۱۳۰۰۰ کرون را به صورت ماهانه پرداخت کند.

موارد مجاز برای اعضای خانواده

اگر متقاضی داشتن شغل در سوئد شهروند کشوری غیر از اتحادیه اروپا است، همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال او که از لحاظ اقتصادی وابسته به او هستند، این اجازه را دارند که در سوئد به او ملحق شوند. اعضای خانواده نیز باید برای کسب اجازه اقامت اقدام کنند. این اقدام هم می تواند به صورت همزمان با متقاضی شغل باشد و بخشی از درخواست او را در بر گیرد یا اینکه به صورت مجزا انجام شود.

 

فرآیند درخواست

عموما، شما باید قبل از ورود خود به سوئد درخواست اجازه شغل داشتن دهید. اگرچه در برخی موارد که شما در کشور سوئد به صورت قانونی زندگی می کنید می توانید از داخل کشور سوئد برای کار اقدام کنید. مراحلی که طی می کنید به صورت زیر است.

یک پیشنهاد استخدام را دریافت کنید و آن را تایید کنید، فرم های آن را تکمیل کرده و اطلاعات نشان دهنده محل سکونت و ویزاهای قبلی را ارائه کنید. پیشنهاد کاری شما در این حالت بررسی شده و ملزم به پرداخت هزینه ی درخواست هستید.

پس از ارسال درخواست و بررسی مدارک توسط سازمان های مربوطه ، نتیجه اعلام شده و واجد شرایط بودن یا نبودن شما احراز می شود.

موارد دیگر:

شهروندان کشورهای حوزه اسکاندیناوی این حق را دارند که بدون طی مراحل اداری در سازمان مهاجرت در سوئد آزادانه کار کنند. در حالی که برای شاغل بودن کشور مذکور باید مراحل اداری ادارات مالیات سوئد را طی کنند و شماره شناسایی شخصی سوئدی را دریافت کنند.

شهروندان سوییسی برای کار بیش از سه ماه در سوئد نیازمند اجازه شغل داشتن در سوئد هستند.

دانشجویان بین المللی با اجازه اقامت در سوئد می توانند در کنار تحصیل در سوئد کار کنند. اگر دانشجویان بعد از اتمام تحصیل تمایل به ماندن و کار کردن داشته باشند باید اجازه کار را دریافت کنند.

مشتاق شنیدن نظرات شما هستیم
17 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا ابراهیمی

سلام، روزمه ها رو از چه طریقی برای شما میتونیم بفرستیم برای ارزیابی اولیه ویزای کار سوید یا آلمان؟

ویرایشگر
کارشناس هرمس

سلام وقتتون بخیر .
میتونید با شماره 02128111107 تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند .

امیر

سلام
بنده 24 ساله هستم لیسانس نرم افزار دانشگاه سراسری با پایان خدمت و سابقه کاری نزدیک دو سال و تاحدود مسلط به زبانهای برنامه نویسی فرانت اند
شانس بنده برای پیدا کردن کار در اروپا چقدر هستش ؛ ممنونم از پاسخگوییتون

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  امیر

سلام وقتتون بخیر .
بله اما باید شرایطتون دقیقتر بررسی بشه . میتونید برای این کار با شماره 02128111107 تماس بگیرید .

نرگس

سلام من 35 سالمه ارشد زبان آلمانی و 10 سال سابقه کار اداری دارم شوهرم 41 سالشونه و دیپلم 15 سال تو کار طلا سازی هستن . ممن.ن میشم یه راهنمایی به ما بکنید که شانس مهاجرت و پیدا کردن کار تو چه کشوری را داریم

ممنون

ویرایشگر
کارشناس هرمس
پاسخ به  نرگس

سلام وقتتون بخیر .
در حال حاضر متاسفانه جاب آفری در زمینه تخصص شما موجود نیست و شما میتوانید از طریق آوسبیلدونگ پرستاری برای کشور آلمان اقدام کنید و یا در صورت امکان ارائه مدرک زبان با نمره بالا میتوانید از طریق روش های امتیازبندی اقدام کنید .

حمید رضا

سلام
سن 35 متاهل 2 فرزند
ارشد الکترونیک دیجیتال با معدل 19.5
8 سال سابقه تدریس در دانشگاه ازاد
10 سال سابقه کار در شرکت های بزرگ مخابراتی کشور به همراه بیمه تامین اجتماعی و هم اکنون نیز شاغلم
برنامه نویس میکروکنترلر و طراحی و ساخت مدارات الکترونیک و pcb
ادمین شبکه کامپیوتر و دارای مدارک دورهای شبکه CCNA- CCNPHCDA
برنامه نویسی با زبان های مختلف مانند : C# PYTHON- C MATLAB

هرمس اپلای
پاسخ به  حمید رضا

سلام وقت بخیر برای آلمان میتونیم براتون اقدام کنیم

رامین

سلام خسته نباشید
من کارشناسی الکترونیک دارم و سال مونتاژ قطعات الکترونیک کار کردم الانم در یه شرکت سرپرست بسته بندی قطعاتم با همسرم میخواستم مهاجرت کنیم واسه کار تا زه نامزدم کردیم ممنون میشم راهنمایمون کنین

pegah hokmabadi
پاسخ به  رامین

سلام برای جاب آفر آلمان میشه براتون اقدام کنیم .

محمد مهدی فرشتیان

اقا42 سال سن متاهل یک دختر 5 ساله
فوق دیپلم الکترونیک
18 سال سابقه مدیریت و تعمیر لوازم و تجهیزات بانکی در شرکت معتبر فناوری ای تی آیا شرایط برای مهاجرت کاری سوءد یا دانمارک رو دارم؟

کارشناس مهاجرت 3

سلام.
در حال حاضر برای سوئد امکان ویزای کاری نیست.
ولی برای کشور آلمان میتونیم جاب آفر با احتمال 70 درصد اجرا کنیم.
به دلیل سن بالای 40 ذره ای شانستون کم شده.

لیلا

دارای 42 سال سن. مدرک کارشناسی آموزش زبان انگلیسی. مدارک فنی حرفه ای طراحی و مد و آشپزی و نان هستم. می خواهم برای کار در ترکیه یا یکی از کشورهای اروپایی اقدام کنم. لطفا راهنمایی فرمایید.

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  لیلا

با سلام و درود
برای کاریابی در اروپا بهتر است سن شما زیر چهل سال باشد در گروه سنی چهل تا چهل و پنج سال در صورتی که تسلط کامل به زبان داشته باشید و در رشته تخصصی خود استادکار محسوب شوید به صورتی که پس از ارائه رزومه و نمونه کارهای شما به برندهای اروپایی بتوانیم برای شما اسپانسر و کارفرما پیدا کنیم می توانید مهاجرت کاری داشته باشید. در غیر اینصورت شانس چندانی ندارید

بهنام

سلام و عرض ادب
من 45 ساله و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد هستم و تخصص من در زمینه تدوین فیلم و سریال است لطفا بفرمایید امکان جستجوی کار در سوئد را دارم یا خیر؟

محمد لطفی

سلام من استاد کار ام دی هستم و حدود۱۵ سال مشغول کار ام دی اف هستم و خواهان کار در کشور سوید میباشم و از شما بابت چگونگیه دریافت ویزای کار راهنمایی میخواهم.ممنون و متشکر

کارشناس مهاجرت
پاسخ به  محمد لطفی

سلام. برای افرادی که مدارک فنی دارند به زودی شرایط ویزای کاری در اتحادیه اروپا اعلام میشه. رزومتون رو برای ما بفرستید .