نگاهی به کشور آلمان و دانستی های مهم درباره آلمان

کشور آلمان یکی از مقصد‌های مورد استقبال افرادی است که قصد مهاجرت کاری، تحصیلی یا سرمایه گذاری دارند. اطلاعات زیادی درباره کشور آلمان وجود دارد که نیاز است قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت و زندگی در این کشور از آن‌ها اطلاع داشت. مهم است که از شرایط زندگی، هزینه‌ها، تحصیل و موقعیت‌های کاری این کشور اطلاع داشت تا با دید بهتری تصمیم گیری کرد. شاید برای برخی از افراد موقعیت‌های جغرافیایی و برای سایر افراد شرایط آب و هوا و زندگی مهم باشد؛ از این‌رو بهتر است که تا انتهای متن همراه ما باشید تا معرفی کاملی از کشور آلمان ارائه کنیم.

نگاهی به کشور آلمان و دانستی های مهم درباره آلمان

معرفی کشور آلمان

آلمان یکی از کشور‌های قاره اروپا است که با نام رسمی ‌جمهوری فدرال آلمان شناخته می‌شود. این کشور وسعت زیادی دارد و با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی که دارد، سالانه میزبان مهاجرهای زیادی از سراسر دنیا دارد. در حقیقت این کشور را می‌توان دومین کشور پرجمعیت در اتحادیه اروپا نام برد؛ زیرا بعد از روسیه بیشترین جمعیت برای آلمان است. از این‌رو موقعیت‌های شغلی و تحصیلی بی نظیری ایجاد شده است تا جمعیت این کشور به راحتی به پیشرفت و سازندگی زیر ساخت‌ها رسیدگی کند. اطلاعات کلی درباره کشور آلمان عبارتند از:

 • پایتخت: برلین
 • نام رسمی: جمهوری پارلمانی فدرال
 • معنای آلمان: نامگذاری توسط رومی‌ها، ژرمنیا که از واژه Gaulish یا Celtic به معنای «همسایگان» گرفته شده است.
 • زبان‌های رسمی: آلمانی، انگلیسی و فرانسوی
 • سیستم حکومتی: فدرال پارلمانی، صدراعظم
 • جمعیت (تا سال 2021): حدود 84.1 میلیون نفر
 • مساحت: 357,022 کیلومتر مربع
 • آب و هوا: چهار فصل
 • دین: مسیحیت
 • واحد پول: یورو
 • تعداد ایالت: 16
 • منطقه زمانی: UTC +1, UTC +2
 • پیش شماره: 49+

به طور کلی مهم است که قبل از هرگونه اقدام برای زندگی و سفر به این کشور، درباره کشور آلمان اطلاعات کلی داشته باشید تا شرایط بهتری را تجربه کنید.

کشور آلمان کجاست؟

آلمان در قاره اروپا واقع شده و این کشور یکی از عضو‌های اتحادیه اروپا است که بین دریای بالتیک و رشته کوه‌های آلپ قرار گرفته است. این کشور دارای نه همسایه است که به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور بعد از روسیه شناخته می‌شود. 

کشور آلمان کجاست؟

همچنین آلمان در اروپای مرکزی واقع شده است که با کشور‌های همسایه خود دارای خط مرزی است. همسایه‌های غربی این کشور، فرانسه، هلند، لوکزامبورگ و بلژیک هستند و از سمت جنوب با کشور‌های اتریش و سوئیس همسایه شده است. همچنین این کشور در بخش شرقی هم با لهستان و جمهوری چک همسایه است.

کشور آلمان در قاره اروپا

همانطور که اشاره شد، آلمان در مرکز قاره اروپا واقع شده است و بعد از روسیه بیشترین جمعیت را در قاره اروپا دارد. این کشور مساحتی حدود 357,022 کیلومتر مربع دارد و جمعیت آن حدود 84 میلیون نفر است. همچنین از نظر اقتصادی و زندگی شرایط ایده‌آل در قاره اروپا دارد و حتی در برخی از موقعیت‌های شغلی یکی از بهترین کشور‌های قاره اروپا است که سالانه مهاجرهای زیادی را میزبانی می‌کند

کشور آلمان در قاره اروپا

تاریخچه کشور آلمان

با توجه به گزارش‌های ثبت شده و تاریخ کشور آلمان، این کشور در ابتدای ساختار خود، ایالات‌های کوچکی داشته است که شاهزاده‌ها و دوک‌ها آن را اداره می‌کردند. اما این کشور در قرن 19ام شروع به رقابت کرد و با راه‌اندازی جنگ جهانی اول برای گرفتن مستعمراتی در آفریقا و اروپا تغییرات عمده‌ای را در جهان به وجود آورد. به طور حتم می‌دانید که جنگ جهانی اول را به عنوان بدترین جنگ تا به امروز می‌شناسند و این جنگ از سال 1914 شروع شده و تا سال 1945 ادامه داشته است.

جمعیت مردم آلمان

با توجه به آخرین آمار‌ها و تخمین‌هایی که تا سال 2021 زده شده، جمعیت این مردم آلمان حدود 84.1 میلیون نفر اعلام شده است. در حقیقت تمام این جمعیت به مردمان آلمانی تعلق ندارد، بلکه حدود 8 درصد از این جمعیت به افراد مهاجر و اتباع خارجی تعلق دارد.

 کشور آلمان مهاجرپذیر است و شرایط مناسبی را برای زندگی کردن فراهم کرده است. از این‌رو سالانه افراد بین المللی برای ادامه تحصیل، راه‌اندازی کسب و کار و حتی بهره‌مندی از موقعیت‌های شغلی به این کشور سفر می‌کنند. همچنین باید توجه کنید که در بین ایالت ‌های آلمان، ایالت نوردراین وستفالن حدود ۱۷ میلیون جمعیت دارد و یکی از پرجمعیت‌ترین ایالت‌های این کشور محسوب می‌شود.

همچنین بهتر است بدانید که با توجه به آمارهای داده شده، حدود 41 میلیون از جمعیت این کشور را به زنان اختصاص دارد و حدود 15 درصد از جمعیت کشور به افراد زیر 18 سال تعلق دارد؛ البته مهم‌ترین بخش این است که جمعیت میانسال و پیر آلمان حدود 40 درصد از جمعیت کل کشور است که همین موضوع باعث شده تا این کشور برای مهاجرپذیر بودن شرایط ایدئالی را فراهم کند. در حقیقت برای ایجاد شغل‌های تازه و نو و بهبود اقتصاد نیاز است که از نیروهای جوان استفاده کرد.

تاریخچه کشور آلمان

زبان مردم آلمان

زبان آلمانی رایج‌ترین زبان رسمی‌ در کشور آلمان است. در حقیقت بیشتر مردم به زبان آلمانی صحبت می‌کنند و نوعی گویش “آلمانی پایین” هم دارند. اما با توجه به اینکه این کشور در قاره اروپا است، زبان این کشور هم جزو زبان‌های رایج است که با واژه‌های مختلفی مانند: یونانی، فرانسوی، انگلیسی و لاتین ترکیب شده است.

اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که بخش زیادی از مهاجر‌های آلمانی بیشتر ترک زبان هستند و شنیدن زبان ترکی در کوچه و خیابان‌ها غیر طبیعی نیست. در حقیقت زبان مردم آلمان به طور طبیعی آلمانی است و یکی از شرایط مهاجرت به این کشور تسلط کافی به زبان آلمانی است. در نتیجه اگر قصد سفر یا زندگی به این کشور را دارید بهتر است که از قبل سطح خوبی در زبان آلمانی داشته باشید.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلمان

به طور حتم هر کشوری یکسری فرهنگ‌ها و آداب و رسوم دارد که مختص به گذشته یا شرایط فعلی آن کشور است. آلمانی‌ها یکی از بهترین فرهنگ‌ها را دارند که باعث شده تا این کشور پیشرفت زیادی داشته باشد. نظم و برنامه‌ریزی از مهم‌ترین فرهنگ‌های آلمانی‌ها است، بدین گونه که هیچ تاخیری در ورود حمل و نقل عمومی ‌به جایگاه‌ها گزارش نشده است.  

توجه به مرز بندی بین کار و زندگی یکی دیگر از فرهنگ جالب مردمان آلمانی است که باعث شده نظم زندگی خود را حفظ کنند؛ و با برنامه‌ریزی بهتری فعالیت کنند. همچنین توجه به محیط زیست و احترام به طبیعت یکی دیگر از فرهنگ‌های ستودنی آلمانی‌ها است که باعث شده تا به درستی تفکیک زباله صورت گیرد و در حفظ محیط زیست کوشاتر بود.

سفر به آلمان

اگر قصد سفر به آلمان را دارید، بهتر است که درباره مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری این کشور اطلاعاتی داشته باشید. همان طور که اشاره شد، این کشور با وجود شهر‌های زیبا و مناظر طبیعی و تاریخی که دارد سالانه گردشگرهای زیادی را به خود جذب کرده است که مهم‌ترین مکان‌های دیدنی آن عبارتند از:

 • دروازه براندبورگ
 • کلیسای جامع کلن
 • جنگل سیاه
 • دیوار برلین
 • بندر‌هامبورگ
 • باغ وحش ‌هانوف

اگر به قصد گردشگری به  کشور آلمان سفر می‌کنید، فرقی ندارد که چه زمانی از سال را برای سفر انتخاب می‌کنید، در هر صورت بهتر است که این مکان‌ها را از دست ندهید.

همچنین توصیه می‌کنیم که اگر سفر شما به آلمان برای بررسی‌های لازم برای مهاجرت، بهتر است که از قبل با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

نقشه آلمان

همانطور که در نقشه زیر مشاهده می‌شود، آلمان در بخش مرکزی قاره اروپا قرار داد و با کشور‌های مختلفی همسایه است. این کشور سه شهر مهم برلین، ‌هامبورگ و مونیخ دارد که افراد بیشتری، نام آن‌ها را شنیده‌اند.

این بند نیاز به عکس جغرافیایی آلمان دارد.

ایالت‌های آلمان

برای آشنایی با کشور آلمان بهتر است بدانید که این کشور 16 ایالت دارد که هر یک از این ایالت‌ها شرایط متفاوتی از تاریخ را تجربه کرده‌اند. در حقیقت هر یک از ایالت‌ها خصوصیات خاص خود را دارند. در بخش شمالی این کشور ایالت‌های شلسویگ-هلشتاین، مکلنبورگ،‌ هامبورگ، برمن و نیدرزاکسن واقع شده‌اند و در بخش شرقی آن، ایالت‌های برلین، براندنبورگ، تورینگن و ساکسونی- آنهالت قرار دارند. همچنین در بخش غربی این کشور ایالت‌های نوردراین-وستفالن، هسن، راینلاند-پلاتینات و در بخش جنوبی آلمان، بایرن و بادن-وورتمبرگ واقع شده‌اند.

پایتخت آلمان

برلین، پایتخت کشور آلمان است که بیشترین جمعیت را در بین شهر‌های این کشور دارد. همچنین از لحاظ مساحت نسبت به سایر شهر‌های آلمان پهناورتر است. در حقیقت این کشور دارای 16 ایالت بوده که برلین یکی از این ایالت‌ها است. مناظر زیبا طبیعی یکی از شاخصه‌های این شهر است که در کنار جنگل‌ها و پارک‌های زیادی که دارد، چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد.

در حقیقت راه‌های تجاری و ارتباطی که در برلین ایجاد شده است، باعث شده تا در دوره‌های مختلف سیاسی، این شهر یکی از گزینه‌های مهم برای انتخاب پایتخت باشد. همچنین در برلین، مراکز تاریخ و فرهنگی زیادی وجود دارد که آن را به یکی از مراکز فرهنگی مهم در جهان تبدیل کرده است.

در حال حاضر برلین پایتخت آلمان است و دولت فدرال و مجلس در این شهر قرار دارند. همچنین برلین به عنوان یکی از مهم‌ترین شهر‌های اروپایی شناخته می‌شود که سالانه گردشگرهای زیادی را میزبانی می‌کند. برگزاری انواع رویداد‌ها و فستیوال‌ها در برلین و زندگی شبانه روزی در این شهر باعث شده تا افرادی که علاقه به فرهنگ و مشاهده مناظر طبیعی زیبا دارند، برلین را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند. همچنین برگزاری فستیوال‌های فیلم در ماه فوریه باعث شده تا برلین به عنوان یک شهر مطرح در جهان شناخته شود.

مهم‌ترین شهرهای آلمان

آلمان سه شهر بزرگ مختلف دارد که جمعیت بالای یک میلیون دارند. در حقیقت برلین که پایتخت این کشور است را می‌توان یکی از مهم‌ترین شهر‌های آلمان دانست و بعد از آن شهر‌های مونیخ،‌ هامبورگ و کلن را می‌توان از دیگر شهر‌های بزرگ و مهم آلمان دانست.

در حقیقت ‌هامبورگ یکی از محبوب‌ترین شهر‌های کشور آلمان است که می‌توان به بازدید از میشل ‌هامبورگ که یک کلیسای دیدنی است؛ رفت و از منظره زیبای آن لذت برد. مونیخ هم یکی دیگر از شهر‌های توریست پسند است که سالانه گردشگرهای زیادی را میزبانی می‌کند. این شهر با تاریخ و طبیعت زیبا ادقام شده است و پارک المپیک و کاخ Nymphenburg  Hofbräuhaus  Oktoberfest را می‌توان جزو دیدنی‌های این شهر عنوان کرد.

مهم‌ترین شهرهای آلمان

همچنین برای اینکه بتوان یک سفر بی نظیر به آلمان را تجربه کرد می‌توان از کلن دیدن داشت. مکان‌های دیدنی زیادی در کلن وجود دارد که مهم‌ترین آن را می‌توان کلیسای جامعه کلن نام برد. این کلیسا از نظر معماری و زیبایی در جهان مشهور است و لقب سومین و بلندترین بنای کلیسا را در جهان به خود اختصاص داده است.

آب و هوای آلمان

به طور معمول آب و هوای کشور آلمان، معتدل است، اما در برخی از شرایط ممکن است که با تغییراتی همراه باشد که دلیل آن را می‌توان اختلافات اقلیمی ‌منطقه‌ای دانست. آب و هوا در غرب این کشور، تحت تاثیر آتلانتیک است که شرایط آب و هوایی اقیانوسی دارد.

 در کشور آلمان آب و هوای گرم و معتدلی را می‌توان تجربه کرد و در زمستان‌ها، آب و هوای بارانی و در تابستان‌ها، آب و هوای معتدل و گرم را مشاهده خواهیم کرد. اما در بخش شمالی این کشور، آب و هوا تحت تاثیر دریای شمال و بالتیک است. اما جالب است بدانید که در این منطقه تغییرات آب و هوایی متفاوت و جالبی وجود دارد به این معنا که در زمستان‌ها هوای معتدل یا طوفان‌های شدید را می‌توان شاهد بود.

جنوب غربی آلمان هم با توجه به دوری از دریا‌ها، آب و هوای مرطوبی دارد و بیشتر گرمسیر است. در بخش جنوب شرقی هم آب و هوای قاره‌ای توجه را جلب می‌کند که با برف‌های فراوان در زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم روبه‌رو است.

به طور کلی مهم است که ابتدا مشخص کنید که برای زندگی یا سفر کدام بخش و جهت آلمان را انتخاب می‌کنید تا متناسب با آن شرایط آب و هوایی را بررسی کرد.

دین مردم آلمان

مسیحیت، دین رسمی ‌مردم آلمان است، اما سایر ادیان هم در این کشور رواج دارند. به طور تقریبی حدود 3 تا 4 درصد از ادیان در این کشور رواج دارند که دین اسلام یکی از بزرگترین اقلیت‌های آلمان محسوب می‌شود. در حقیقت ادیان مختلفی به غیر از مسیحیت در این کشور رواج دارد که مهم‌ترین آن‌ها یهودیت، بودیسم و هندوئیسم هستند. همچنین با توجه به آمارهای رسمی، 29 درصد از مردمان آلمان کاتولیک، 28 درصد پروتستان و 1.3 درصد ارتدکس هستند.

اقتصاد در آلمان

اقتصاد یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر کشوری به آن اهمیت می‌دهد. شرایط اقتصادی برای آلمان به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که پیشرفت زیادی صورت گرفته است و همین موضوع آلمان را به عنوان بزرگترین اقتصاد ملی در اروپا معرفی کرده است. همچنین این کشور چهارمین اقتصاد بزرگ در دنیا را به خود اختصاص داده است. البته که در سال‌های گذشته اقتصاد در آلمان، رشد آهسته‌ای داشت، اما با به کارگیری نیروی جوان و طراحی برنامه‌ریزی برای مهاجرت افراد بین المللی، سرعت رشد اقتصادی بیشتر شده و حدود 3 درصد افزایش رشد اقتصادی به چشم می‌خورد. آلمان بزرگترین و مهم‌ترین سازنده در صنعت خودروسازی است و علاوه بر آن در صنایع برق، صنایع شیمیایی و برق هم صادر کننده است.

اما این کشور تنها نیست و شرکای قوی مانند کشورهای آمریکا، فرانسه، هلند و چین در مسیر رشد اقتصادی همراه بوده‌اند؛ اما بهتر است بدانید که پیری جمعیت و افزایش رشد اقتصادی در این کشور باعث شده است تا نیاز به نیروی متخصص از قبل بیشتر احساس شود. در نتیجه مهاجرت و زندگی در آلمان می‌تواند یک فرصت ایدئال برای افراد متخصص باشد تا بتوان در کنار درآمد مناسب، زندگی خوبی را تجربه کرد.

دیدنی‌های کشور آلمان

دیدنی‌های آلمان مربوط به تاریخ و فرهنگ این کشور است. اگر قصد سفر گردشگری به آلمان را دارید، بهتر است بدانید که با مناظر طبیعی و زیبایی روبه‌رو خواهید شد که شاید در هیچ جای دنیا همانند آن را مشاهده نکنید. در حقیقت وجود شهرهای تاریخی، جنگل‌های بکر و زیبا و کوه‌های مختلف باعث شده تا بازدیدکننده‌های زیادی به این کشور سفر کنند. در صورتی که به دیدن مناظر زیبا شهری علاقه دارید کافی است که به شهرهای مونیخ، فرانکفورت یا‌هامبورگ سفر کنید. همچنین بهتر است که بازدید از مکان‌هایی مانند: آلپ باواریا، جنگل سیاه یا دره راین را که به عنوان تفریح شناخته می‌شوند را در برنامه سفر خود جای دهید.

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان مزیت‌های زیادی دارد که باعث شده تعداد مهاجر‌های این کشور در سال‌های اخیر بیشتر شوند. از جمله این موارد شامل: آوسیبلدونگ، مشاغل تخصصی، درآمد بالا، نرخ پایین تورم و شرایط ایدئال مسکن همگی در کنار هم شرایط یک زندگی خوب را در این کشور فراهم کرده‌اند. البته که در کنار این موارد می‌توان به شرایط حمل و نقل عالی و جاذبه‌های دیدنی این کشور هم اشاره کرد که موضوعات مهمی ‌است تا بتوان یک کشور را برای مهاجرت  و زندگی انتخاب کرد.

به طور حتم دلایل مختلفی برای زندگی در آلمان وجود دارد، اما مهم‌ترین آن را می‌توان سیستم اقتصادی و رفاهی عالی آن دانست. به دلیل اقتصاد پویای این کشور یکی از گزینه های خوب مهاجرت، ثبت شرکت در آلمان می باشد.

آشنایی کامل با کشور آلمان با هرمس اپلای

برای اینکه بتوان کشور خارجی را برای اقامت و زندگی انتخاب کرد، نیاز است که از متخصص‌های حرفه‌ای در زمینه مهاجرت کمک گرفت. از این‌رو موسسه مهاجرتی هرمس در کنار شما است تا با ارائه مشاوره‌های تخصصی بهترین گزینه‌های مهاجرتی را برای شما عنوان کنند. آلمان یکی از کشور‌های بی نظیر برای زندگی است، اما قبل از آن باید درباره شرایط اخذ ویزای آلمان و مدارک مورد نیاز اطلاعاتی کسب کرد. در موسسه هرمس می‌توانید با پر کردن فرم مشاوره از راهنمایی‌های افراد متخصص بهره‌مند شوید و برای کار‌های مهاجرتی خود از وکیل‌های مجرب استفاده کنید.

به طور کلی ما در این مطلب سعی کرده‌ایم که شما را  درباره شرایط زندگی در  کشور آلمان آشنا کنیم، اما اگر سوال یا ابهامی‌ درباره آلمان دارید که به آن اشاره نشده است، کافی است که در انتهای همین مطلب و در قالب کامنت با ما در ارتباط باشید. کارشناس‌های هرمس در زمان کوتاهی به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

سوالات متداول

ASK QUESTION

در این بخش برایتان پرتکرار ترین سوالات مهاجرتی که کلاینت ها از شرکت مهاجرتی ما پرسیده اند را آماده کرده ایم.

در کشور آلمان چه مذهبی رایج است؟

بیشتر مردم آلمان مسیحی هستند و دین اسلام بعد از مسیحیت در بین مردم آلمان رواج دارد.

مردم به چه زبان‌هایی در آلمان صحبت می‌کنند؟

بیشتر مردم به زبان آلمانی صحبت می‌کنند اما زبان انگلیسی هم ترویج دارد.

آیا کشور آلمان مقصد مناسبی برای مهاجرت افراد است؟

بله. کشور آلمان برای مهاجرت از نظر تحصیل، کار و سرمایه گذاری، کشور مناسبی است.

آلمان چه شرایط آب و هوایی دارد؟

آلمان یک کشور چهار فصل با آب و هوای معتدل است.

آیا برای مهاجرت به آلمان نیاز است که به زبان آلمانی تسلط داشت؟

بله. برای اینکه بتوان به این کشور مهاجرت کرد نیاز است که تسلط نسبی به زبان آلمانی داشت.

مشاور هرمس

مشاوره تخصصی رایگان

موسسه هرمس اپلای به عنوان موسسه همکار با موسسات اعزام دانشجو دارای مجوز از وزارت علوم همکاری می کند.