درباره کشور آلمان و ناگفته هایی مهم

درباره کشور آلمان

جمهوری فدرال آلمان یکی از کشور های پیشرفته در زمینه های علمی و اقتصادی و فرهنگی در اروپای مرکزی است که پایتخت آن نیز برلین می باشد و در شمال شرقی این کشور قرار دارد. واحد پول این کشور یورو و همچنین جمعیت آن نزدیک به 82.8 میلیون نفر است. آلمان با کشور های چک و لهستان از سمت شرق، با بلژیک و هلند و فرانسه و لوکزامبورگ از سمت غرب و با اتریش و سوییس از سمت جنوب هم مرز می باشد. 

در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل کشور آلمان بپردازیم. مواردی که در این مقاله توضیح داده ایم شامل ایالات، جمعیت، شرایط آب و هوا، آثار باستانی و توریستی و فرهنگ و هنر در کشور آلمان می شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

ابتدا توجه شما را به ویدئویی در رابطه با کشور آلمان جلب می کنیم.

ایالت های کشور المان

کشور آلمان یک جمهوری فدرالی پارلمانی است و دارای 16 ایالت مختلف می باشد که گاهی ایالت ها قوانین متفاوتی دارند. ایالت های این کشور به صورت زیر است:

 • بادن – ووتمبرگ
 • باواریا
 • برلین
 • براندنبورگ
 • برمن
 • هامبورگ
 • هسن
 • نیدرزاکسن
 • مکلنبورگ – فورپومم
 • نوردقاین وستفالن
 • قاینلند فالتس
 • سارلند
 • زاکسن
 • زاکسن – آنهالت
 • هولشتاین
 • توقینگن

مساحت این کشور 357 هزار کیلومتر مربع می باشد و بزرگترین ایالت آن نیز باواریا با مساحت نزدیک به 71 هزار کیلومتر مربع می باشد. ایالت های نیدرزاکسن و بادن – ووتمبرگ در رتبه های بعدی قرار دارند. جمعیت نوردقاین وستفالن نیز از بقیه ایالت ها بیشتر می باشد و در حدود 17 میلیون نفر جمعیت دارد. ایالات باواریا و بادن – ووتمبرگ در جایگاه های بعدی قرار دارند. مقر دولت نیز در شهر برلین قرار دارد.

 

شهرهای مهم این کشور نیز عبارتند از:

 • هامبورگ
 • برلین
 • مونیخ
 • کلن
 • فرانکفورت
 • آخن
 • آلن

یکی دیگر از مهمترین و زیباترین شهرهای آلمان شهری است به اسم دوسلدورف که یک مقاله ارزشمند و کامل در سایت هرمس اپلای داریم که بطور کلی و جامع این شهر را برای شما بررسی کردیم که پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات تکمیلی تر آن را نیز مطالعه کنید .

شهرهای مهم کشور آلمان

هامبورگ :

هامبورگ دومین شهر بزرگ المان و همچنین هشتمین در اتحادیه اروپا است. هامبورگ سومین بندر بزرگ در اروپا بعد از آنتورپ وروتردام است. هامبورگ یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از شانزده ایالت آلمان نیز به شمار می‌آید.
هامبورگ در جنوب شبه جزیره یوتلاند قرار دارد؛ که در جنوب آن اروپای قاره‌ای در شمال منطقه اسکاندیناوی در غرب دریای شمال و در شرق دریای بالتیک قرار دارد. هامبورگ بر روی رود البه قرار دارد که از تقاطع آلستر و بیله تشکیل می‌شود. هامبورگ دارای آب و هوای اقیانوسی است که تحت تاثیر اقیانوس اطلس است. برای کسب اطلاعات کاملتر و بیشتر درباره ی این شهر در ابتدا مقاله ی شهر هامبورگ آلمان را مطالعه بفرمایید.

برلین:

برلین بزرگترین شهر آلمان و پایتخت این کشور میباشد. برلین از لحاظ مساحت و جمعیت دومین شهر در اتحادیه اروپا می باشد. شهر برلین یکی از جذاب ترین شهرهای جهان برای شب زنده داری است. برلین شهری است که دانشگاه های برتر آلمان در آن واقع شده اند. برای بررسی هزینه ی زندگی در این شهر می توانید به مقاله ی هزینه زندگی در برلین مراجعه کنید.

برلین در آلمان

مونیخ:

سومین شهر کشور آلمان پس از برلین و هامبورگ می باشد. شهر مونیخ، شهری ثروتمند می باشد که دارای جاذبه های بسیاری است. شهر مونیخ در ایالت بایرن واقع شده است. شهر مونیخ در رتبه چهارم بهترین شهرهای جهان برای زندگی انتخاب شده است. مونیخ دارای آب و هوای بسیار دل انگیز و طبیعت بسیار زیبایی است. برای برسی دقیق هزینه های زندگی در این شهر، مقاله ی هزینه زندگی در مونیخ را مطالعه فرمایید.

کلن:

 کلن با بیش از ۶۰۰ هزار دانشجو بعنوان دومین شهر بزرگ دانشجویی آلمان قلمداد می شود. در شهر کلن ایرانیان بسیار زیادی سکونت دارند و این شهر شرایط بسیار مناسبی برای ادامه تحصیل و زندگی برای مهاجرین خارجی فراهم کرده است. کلن عمدتا یک شهر فرهنگی بوده است.

شهر کلن آلمان

فرانکفورت:

شهر فرانکفورت آلمان پنجمین شهر بزرگ این کشور است. در حال حاضر فرانکفورت یکی از ثروتمندترین مراکز اروپا و مرکز فرهنگ و ادبیات است. فرانکفورت خواستگاه و قرارگاه بانک مرکزی اروپا و مهم ترین شهر اقتصادی قاره اروپا است. از لحاظ تاریخ، شهر فرانکفورت از اهمیت بالایی برخوردار است و اتفاقات مهم تاریخی کشور آلمان در این شهر به وقوع پیوسته بود. لیست هزینه های زندگی در این شهر را در مقاله ی هزینه ی زندگی در فرانکفورت مشاهده کنید.

شما میتوانید برای اطلاعات تکمیلی تر در رابطه با شهر فرانکفورت و بررسی جزییات کامل این شهر و آشنایی با انواع کوچه پس کوچه ها و تفریحات و هزینه های زندگی به مقاله ارزشمند شهر فرانکفورت وارد شوید و مطالعه نمایید .

 

آخن:

شهری در ایالت نوردراین-وستفالن، واقع در غرب آلمان است. جمعیت آخن در سال ۱۸۹۰ از مرز ۱۰۰,۰۰۰ نفر گذشت و به جمع کلان‌شهرهای آلمان پیوست.
آخن در منطقه مرزی هلند و بلژیک واقع شده و با شهرهایی مانند کلن، دوسلدورف، دویسبورگ، بن، مونشن‌گلادباخ، کرفلد و لورکوزن در آلمان، لیژ در بلژیک وماستریخت، هیرلن و رورموند در هلند هم‌جوار است.
کلیسای جامع آخن به عنوان نماد شهر آخن در سال ۱۹۷۸ به عنوان اولین بنای تاریخی آلمان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. دانشگاه فنی آخن که یکی از بزرگترین دانشگاه‌های فنی اروپاست در این شهر واقع شده است.

شهر آخن آلمان

آلن:

آلن شهری در ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان است. این شهر در ۷۰ کیلومتری اشتوتگارت و ۴۸ کیلومتری اولم قرار دارد.

تحصیل در آلمان  مورد تقاضای بسیاری از افراد می باشد . وجود کالج زبان ، امکان بردن همراه ، امکان تحصیل در مقاطع مختلف ، حق کار حین تحصیل و ….. از شرایط و مزیت های پذیرش تحصیلی آلمان و تحصیل در آلمان می باشد . شما عزیزان می توانید در صورت تمایل به تحصیل در آلمان از طریق تکمیل فرم ارزیابی از کارشناسان ما مشاوره رایگان بگیرید.

جمعیت کشور آلمان

همانطور که گفته شد جمعیت آلمان حدود 82.8 میلیون نفر می باشد که حدود 75 میلیون نفر آن ملیت آلمانی دارد. نرخ رشد جمعیت در حدود 0.3 می باشد و از این لحاظ در رتبه 205 کشور ها قرار دارد. همچنین نسبت مردان به زنان در حدود 0.97 است. 

میانگین سن مورد انتظار برای زندگی 81 سال می باشد که برای مردان این عدد حدود 79 است و برای خانم ها تقریبا 83 می باشد. از سال 2010 جمعیت این کشور در حدود 1.3 میلیون نفر افزایش یافت که این نشان دهنده افزایش جمعیت کند آلمان می باشد.

به ازای هر 43 ثانیه یک نفر به دنیا می آید و هر 34 ثانیه یک نفر از دنیا می رود. در حدود 12.8 درصد زیر 14 سال، در حدود 10 درصد بین 15 تا 24، در حدود 39.9 درصد بین 25 تا 54 در حدود 14.9 درصد بین 55 تا 64 و در حدود 22.4 درصد بالای 65 سال می باشد. 

با توجه به این آمار میانگین سن مردان هم اکنون 46.2 و میانگین سن خانم ها 48.5 می باشد.

طبیعت و آب و هوا آلمان

طبیعت و آب و هوا آلمان

همانطور که گفته شد مساحت آلمان حدود 357 هزار کیلومتر مربع می باشد که نزدیک به 349 هزار کیلومتر مربع آن خشکی و 8 هزار کیلومتر مربع آن آب می باشد. رشته کوه هایی در بخش مرکزی آلمان کشیده شده است. سمت شمال کوه ها سرزمین ها به صورت دشت و جنگل می باشد و همچنین دارای تعداد زیادی دریاچه می باشد.

 در بخش جنوب رشته کوه آلپ کشیده شده که بلندترین کوه آن سوگسپیتسه می باشد. رود هایی مانند البه، قاین و دانوب نیز از معروفترین رود های این کشور می باشند که رود البه در کوکس هافن وارد دریا می شود و همچنین شهر دقزدن در لبه این رود می باشد. رود قاین از کنار شهر هایی مانند ماینز و کارلسروهه عبور می کند.

کشور آلمان دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی می باشد. هر چند آب و هوا و دما در بخش های مختلف آلمان متفاوت است ولی به طور میانگین دمای هوا در آلمان در زمستان حدود 0 درجه سانتی گراد و در تابستان در حدود 24 درجه سانتی گراد می باشد. 

به طور مثال میانگین دما در مونیخ در ماه جولای به ماکسیمم خود میرسد و در حدود 20 درجه خواهد بود و حداقل آن ژانویه می باشد که در حدود 0 درجه است. شهر کولدست نوردهایم سردترین شهر آلمان در ایالت توقینگن می باشد و گرم ترین نیز فرانکفورت می باشد. بهترین شهر ها از لحاظ آب و هوا ماینتز، کارلسروهه و برلین می باشد.

آب‌ و هوا در کشور آلمان

کشور آلمان از جمله خوش‌آب‌وهواترین کشورهای اروپایی به‌حساب می‌آید. آب‌وهوای این کشور بسیار متعادل است. در این کشور دمای پایین و همچنین یخبندان بسیار کم دیده می‌شود. همچنین در کشور آلمان شرایط بسیار ایده‌آلی برای پرورش محصولات مختلف وجود دارد. البته اکثر مناطق اروپای غربی در حال تغییر است. در چنین حالتی بادهای متوسط غربی از اقیانوس اطلس با توده‌های هوای سرد که از شمال شرق اروپا وارد می‌شود برخورد می‌کند.

اما باتوجه‌به چنین شرایطی باز هم می‌توان گفت که آب‌وهوای آلمان بسیار معتدل است و به بسیاری از مناطق ایران شباهت دارد. البته هوای آلمان نیز مانند هر کشور دیگری، سال‌به‌سال دستخوش تغییراتی شود. این موضوع به‌ویژه می‌تواند در ارتفاعات کشور آلمان به‌درستی نمود پیدا کند. همچنین ممکن است در برخی از موارد بهار زودتر از راه برسد. این موضوع بسیار طبیعی است و در کشورهای مختلفی دیده می‌شود.

از جمله خاصیت‌های عجیب کشور آلمان این است که کمتر با بارش باران در فصول سرد سال مواجه می‌شوید. کشور زمستان برای مردم این کشور بسیار خوشحال‌کننده است. در این فصل معمولاً کریسمس‌های با شکوهی برگزار می‌شود و مردم این کشور بسیار به زمستان علاقه‌مند هستند. تنها در ارتفاعات آلمان است که شما با یخبندان مواجه می‌شوید.

همچنین جنگل‌های زیبای آلمان در فصول مختلف، جلوه بسیار زیبایی را به این کشور داده است. درختان راش در این جنگل به‌خوبی توانسته‌اند با اکوسیستم خود را هماهنگ کنند. همچنین درختان بلوط و توس نیز بسیار زیاد در این جنگل‌ها دیده می‌شود.

کشور آلمان دارای پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های دنیا

مقدار برف‌وباران در سال در کشور آلمان

همان‌طور که گفته شد کشور آلمان دارای آب‌وهوای معتدلی است. معمولاً در این کشور تابستان‌ها و زمستان‌ها در یک سطح متعادلی قرار دارند. عرض‌های جغرافیایی معتدل، قرارگرفتن در معرض توده‌های هوای قطبی، نزدیکی به آب‌های بزرگ و جریان‌های اقیانوسی بر اقلیم آلمان تأثیر بسیار زیادی گذاشته است. ازآنجایی‌که این کشور از بخش جنوبی به کوهستان‌های آلپ و همچنین در بخش شمالی به دریای شمال متصل است آب‌وهوای این کشور بسیار به نقاط شمالی ایران شباهت دارد.

بدترین زمان برای سفر به کشور آلمان

از دسامبر تا فوریه را می‌توان به‌عنوان بدترین زمان برای سفر به آلمان معرفی کرد. علت این موضوع شب‌های بسیار سرد زمستان در این کشور است. با وجود این که کشور آلمان آب‌وهوای بسیار متعادلی دارد اما ممکن است سرمای زمستان برایتان مخصوصاً در شب بسیار مشکل‌ساز شود. دمای شدید در کشور آلمان بسیار نادر است اما خطر آن وجود دارد. ممکن است دما در این کشور به 20.6- برسد پس حتماً به آن توجه لازم را داشته باشید.

بهترین زمان برای سفر به کشور آلمان

می‌توان گفت که بهترین زمان برای سفر به کشور آلمان اواخر بهار تا اوایل پاییز است. کشور آلمان با وجود این که زمستان‌های بسیار زیبایی دارد اما هیچ تضمینی وجود ندارد که هوا در زمستان دچار یخ‌بندان نشود. درجه حرارت هوا در ماه مه اغلب در محدوده 12.8 درجه سانتیگراد تا 21 درجه سانتیگراد است. در مناطق کوهستانی شما شاهد بارش شدید باران هستید درحالی‌که در دیگر مناطق معمولاً بارانی خوبی را دریافت می‌کنید.

سپتامبر زمان بسیار خوبی برای کشف شاخ و برگ‌های پاییزی است و کمتر مستعد رعدوبرق است. همچنین جنگل آلمان در این فصل زیبایی خاصی را دارد که می‌تواند جذاب باشد.

بارش باران در ماه‌های مختلف در آلمان

 در فصول مختلف آب‌وهوای مختلف و میزان بارش باران مختلفی را در کشور آلمان تجربه خواهید کرد. به‌عنوان‌مثال در ماه ژانویه در آلمان هوا بسیار سرد است و آفتاب کمی را تجربه می‌کنید. درحالی‌که در ارتفاعات برف بسیار زیادی می‌بارد احتمال یخ‌زدگی نیز بسیار بالا است.

درحالی‌که در ژوئن دمای هوا به ده درجه می‌رسد که در کشور آلمان این هوا بسیار خوش‌آیند است. در چنین حالتی بارش باران نیز بسیار متفاوت است. بارش چنین باران‌هایی در هر فصل می‌تواند بسیار در کشاورزی این کشور تأثیرگذار باشد.

در هرکدام از بخش‌های آلمان مردم به‌خوبی می‌توانند محصولات موردنظر خودشان را پرورش دهند چرا که بارش باران به‌خوبی صورت می‌گیرد.

حقایقی جالب در مورد آلمان

اشتغال در آلمان

حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت مشغول به کار هستند، از این تعداد ۵۳٫۲ درصد مرد و ۴۶٫۸ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. حدود ۲٫۱ میلیون نفر نیز در آلمان فاقد کار بودند که، نرخ بیکاری بین این افراد (۱۵-۷۴ ساله) ۵٫۱٪ بوده‌است.

اتباع خارجی در آلمان

بالاترین میزان حضور اتباع خارجی در ایالت‌های هامبورگ، هسن، برلین و بادن- وورتمبرگ است. اتباع خارجی در ایالت‌های جدید کمتر از ۲ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند. حدود ۱۹٪ جمعیت آلمان، از خانواده‌های مهاجر هستند یا خود مهاجر بوده‌اند. هامبورگ بالاترین میزان مهاجران را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت مهاجران این ایالت به نسبت کل جمعیت حدود ۳۰٪ است. جامعه مهاجر آلمان از ۱۷٫۹٪ از ترکتباران، ۱۳٫۱٪ لهستانی‌ها، ۸٫۷٪ روس‌ها، ۸٫۲ قزاق‌ها و ۵٫۳٪ ایتالیایی‌تباران تشکیل شده‌است.

آثار باستانی و توریستی آلمان

از لحاظ توریستی المان یکی از کشور های پرمخاطب در اروپا و جهان می باشد به طوری که در سال 2017 نزدیک به 40 میلیون نفر گردشگر از این کشور بازدید کرده اند و از این جهت نهمین کشور جهان می باشد. یکی از دلایل پر بازدید بودن آلمان داشتن آثار باستانی فراوان در آلمان می باشد. تعدادی از آثار باستانی به صورت زیر است:

 • دروازه برندنبورگ برلین
 • کلیسای کلن
 • جنگل سیاه در بادن – ووتمبرگ
 • قلعه نوی شوان اشتاین
 • مینیاتور واندرلند هامبورگ
 • کمپ امپراطوری روم در آلمان
 • بنای نبرد ملت ها در لایپزیش
 • تالار قدیمی بامبرگ
 • دروازه هولستن
 • قلعه هوهنزولرن

از طرفی پس از جنگ های جهانی نیز آثار زیادی به وجود آمده که قایشستاگ برلین، خاطره هلوکاست برلین، کمپ داخائو، آشیانه عقاب و کمپ زاکسن هاوزن از نمونه های این آثار باستانی می باشد. شهرهایی مانند مونیخ، برلین، فرانکفورت و کلن از نمونه شهر هایی می باشد که بیشتر توریست از آن دیدن می کنند.

تالار قدیمی بامبرگ در آلمان
تالار قدیمی بامبرگ

مقاله پیشنهادی : شرایط کار کردن در آلمان

علم و هنر در آلمان

کشور آلمان یکی از کشور های پیشرفته در زمینه هنر و موسیقی و دانش می باشد. اساتید و نام آوران بسیاری در زمینه های هنری فعالیت کرده اند که باعث شده این کشور در این زمینه ها بسیار مطرح باشد. 

هنرمندانی نظیر باخ، بتهوون، فردریش هاندل و هانس زیمر از معروفترین موزیسین های این کشور می باشد که صاحب سبک در موسیقی می باشند. از طرفی افرادی همچون گوته و شیلر نیز از شعرا و فلاسفه این کشور بوده اند که باعث شده شعر در آلمان نیز بسیار طرفدار داشته باشد.

در زمینه علمی نیز این کشور سرآمد می باشد و افرادی مانند انیشتین، لایبنیتز، هایزنبرگ، ماکس پلانک، کارل بوش، یوهانس کپلر، رابرت کخ و فریتز هابر از جمله افرادی هستند که کمک شایانی در علوم مختلف به جهان کرده اند و همچنان قوانین مشهوری به نام این افراد وجود دارد.

کشور آلمان در این دو زمینه زبانزد می باشد و برای تمامی مهاجرانی که علاقه به فعالیت در این دو زمینه دارند راه و مسیر بسیار مناسبی وجود دارد.

اگر قصد مهاجرت به آلمان را دارید برای آگاهی از شرایط کامل با مشاوران ما تماس حاصل  فرمایید.

نقشه کشور آلمان

در زیر نقشه کشور آلمان را با جزئیات قرار داده ایم. سایز نقشه بزرگ است و می توانید آن را زوم کنید:

نقشه کشور آلمان

جغرافیای طبیعی آلمان

بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین ایالت برمن در شمال غربی است.
آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.
در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. کوه‌های هارتس، ارتس، فیشتل، هونسروک و جنگل‌های باواریا از شمال به جنوب کشیده‌شده‌اند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.

جغرافیای انسانی در آلمان

به نقل از اداره فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰٫۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٫۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٫۲ میلیون (۷٫۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن – وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. ایالت‌های برمن و زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند.

درباره سفیر جدید آلمان در ایران ( هانس اودو موتوسل )

هانس اودو موتوسل از جمله دیپلمات‌های آلمانی است که توانسته روابط کشور آلمان را با کشورهای مختلفی گسترش دهد. این سفیر از ابتدای ورود خود به سفارت آلمان در ایران با هدف افزایش روابط بین‌المللی شروع به کار کرده است. البته آقای موتوسل تا حد بسیار زیادی هم در این زمینه موفق بوده و توانسته روابط بین ایران و آلمان را گسترش دهد.

همچنین موتوسل توانست رویدادها و دیدارهای بسیار زیادی را رقم بزند و موجب افزایش روابط بین دو کشور شود. هانس اودموتوسل تا حد بسیار زیادی به افزایش صنعت گردشگری در ایران علاقه‌مند است. به‌عنوان‌مثال در سفری که در 5 بهمن 1400 به قم داشت از مکان‌های گردشگری قم مانند حرم حضرت معصومه و همچنین موزه حرم مطهر بازدید کرد.

هانس اودو موتوسل در دیداری که با آقای ظریف وزیر امور خارجه وقت ایران داشت گفته بود که کاخ‌های گلستان و سعدآباد مکان‌های بسیار خوبی برای گردشگری هستند و می‌توان رخدادهای بزرگی را در آن برگزار کرد.

سفیر فعلی آلمان در ایران از سال 2020 فعالیت خود را شروع کرده است. دیپلمات موتوسل سابقه بسیار خوبی در حوزه بین‌الملل دارد. وی از سال 2006 فعالیت خود را در هلند به‌عنوان مدیر بخش فرهنگی شروع کرد. سپس در سال 2015 به‌عنوان سفیر آلمان در قطر منسوب شد. باتوجه‌به سوابق خوب این شخص می‌توان گفت جای امیدواری برای افزایش روابط بین‌المللی ایران و آلمان وجود دارد.

توضیح در رابطه‌ با سفارت آلمان در ایران

در سفارت آلمان در ایران موارد مختلفی مورد بررسی قرار می‌گیرد. از جمله آن‌ها می‌توان به‌عنوان‌مثال می‌توان به رویداد شینگن اشاره کرد. برای انجام چنین کاری شما باید مراحل متعددی را پشت سر خودتان بگذارید و در طول این مدت باید همکاری‌های لازم را با سفارت آلمان داشته باشید.

همان‌طور که کمی قبل‌تر به آن اشاره کردیم سفیر آلمان در ایران آقای هانس اودو موتوسل است. این فرد در تلاش است روابط خوبی را بین دو کشور ایران و آلمان برقرار کند که تا کنون هم بسیار موفق بوده است. برای مراجعه به ساختمان سفارت تهران باید به میدان فردوسی در تهران مراجعه کنید.

البته بخش حقوقی و رویدادی این سفارت از هم جدا شده است. بخش رویدادی سفارت در میدان فردوسی و بخش کنسولگری آن در خیابان بخارست است. شما می‌توانید برای شکایات و اعتراضات خودتان از طریق این بخش‌ها عمل کنید.

تاثیرات کشور آلمان بر تاریخ

آلمان یکی از پرهیاهوترین کشورهای دنیا در تاریخ بوده است. اقدامات سیاست‌مداران این کشور تأثیر بسیار زیادی را بر دیگر کشورهای دنیا داشته است. در ادامه به‌طورکلی به مراحل مختلف تاریخ کشور آلمان و همچنین تبعات آن برای دیگر کشورها و همچنین خود آلمان اشاره خواهیم کرد.

 

 1. آلمان در قرون‌وسطی

بیشتر نواحی آلمان که تحت عنوان ژرمانیا شناخته می‌شود، از همان ابتدا تحت حاکمیت کامل روم بوده است. رومی‌ها این منطقه را تا رودخانه‌های راین و دانوب اشغال کرده بودند. اما تسلط آن‌ها بر مرزهای شمالی و شرقی بسیار ضعیف بود. ازاین‌رو برخی از قبایل آلمانی توانستند با جوامع مستقل سیاسی و اجتماعی را تشکیل دهند.

با آغاز سال 481 پس از میلاد، یک سلسله مرووینگ بر گال که بیشتر آلمان امروزی را شامل می‌شد، حکومت کردند. در سال 751 پس از میلاد پادشاهی فرانک موفق شد به بخش‌های بسیار زیادی از آلمان حکومت کند. فرانک‌ها توانستند در آن زمان به بزرگ‌ترین پادشاهی آن زمان حکومت کنند. بعد از فروپاشی این امپراطوری در سال 840 پس از میلاد این امپراطوری به سه بخش فرانسه شرقی و غربی و همچنین میانه تقسیم شد.

آلمان امروزی شامل اتریش، بوهم، سوئیس یا ایتالیا نمی‌شود که همگی بخشی از امپراتوری اولیه آلمان بودند. آلمان قرون‌وسطی تحت تسلط و تعریف این مرزهای سیاسی دائماً در حال تغییر بود که تاریخ پیچیده مردم آلمان را شکل داد.

 

 1. اصلاحات پروتستانی 1517 – 1648

اصلاحات پرتستانی در حقیقت تحولات مذهبی و سیاسی بود که در قرن 16 وجود داشت. همین اصلاحات بود که موجب متلاشی شدن کاتولیک شد. همچنین اصلاحات پروتستانی موجب شد که قاره در دوره مدرت تعریف شود. در قرن هشتم افراد اصلاح‌طلبی مانند مارتین لوتر، جان کالوین و همچنین هنری هشتم توانستند قدرت هشتم پاپ را به چالش بکشند. همچنین توانایی کلیسا را در تعریف آیین مسیحیت زیر سؤال بردند.

این اختلال باعث جنگ‌ها، آزار و اذیت و به‌اصطلاح ضد اصلاحات شد. آن‌ها بر روی مسائلی مانند توزیع قدرت بین کلیسا و شاهزادگان بحث کردند. شروع این اصلاحات در سندی که به 95 تز معروف است اتفاق افتاد. این سند که توسط مارتین لوتر تنظیم شده بود در سال 1517 منتشر شد.

 1. شورای ترنت و ضد اصلاحات 1545 – 1563

شورای ترنت نوزدهمین شورای کاتولیگ روم بود. این شورا در سه بخش تشکیل شد. تاریخ تشکیل این شورا 1545 تا 1563 روایت شده است. شورای ترنت با تحریک اصلاحات، قاطعانه به مسائل مطرح شده پاسخ داد و پاسخ رسمی کاتولیک روم به چالش‌های اعتقادی را تصویب کرد. این موضوع بیانگر این است که کلیسا موظف است به صورت رسمی به ابهامات پاسخ دهد.

قطعاً تشکیل این شورا یک قدم بسیار بزرگ در کشور آلمان بود. این شورا بخش بسیار مهمی از ضد اصلاحات بود و توانست قدم بسیار بزرگی را در احیاء کلیسای رومی ایفا کند. آنچه از این شورا بیرون آمد کلیسا و پاپ تنبیه شده‌ای بود که به طور یکپارچه‌ای عمل می‌کردند. قطعاً بخش بزرگی از تاریخ کلیساها در آلمان مدیون این شورا است.

 1. جنگ جهانی اول و معاهده ورسای 1914 – 1918

معاهده ورسای که در سال 1919 در پایان جنگ جهانی اول امضا شد شرایط صلح بین متفقین مدون و آلمان را مدون کرد. این معاهده شامل موارد مختلفی است که کاملاً به ضرر آلمان‌ها بود. در این معاهده آلمان‌ها را دلیل اصلی شروع جنگ دانستند و گفته شد که باید جریمه‌های سنگینی را برای تنبیه بپردازند.

در آن زمان وودرو ویلسون معاهده ورسای را تحقیری برای آلمان دانست. علت اصلی این موضوع این بود که نتوانسته بود مسائل اساسی را که منجر به جنگ شده بود حل کند. این معاهده و همچنین وضعیت نابسامان اقتصادی منجر به ایجاد طرز تفکر افراط‌گرایانه و همچنین ظهور شخصیت‌هایی مانند آدولوف هیتلر شد.

 

 1. رایش سوم / جنگ جهانی دوم / هولوکاست 1933 – 1945

با شروع جنگ جهانی دوم و پیروزی‌های پی‌درپی، این حذب شروع به تحقق اهداف دیرینه خود کرد. در شرایط جنگ و اشغال سرزمین‌های مختلف آن‌ها می‌توانستند اهداف نژادپرستانه خودشان را به طرز وحشیانه‌تری انجام دهند. ارتش آلمان، ارتش، اس اس و واحدهای پلیس آلمان در کشتار دسته‌جمعی مجاز یهودیان در اتحاد جماهیر شوروی مشارکت فعال داشتند.

آلمان‌ها و همدستانشان تقریباً 2.7 میلیون یهودی و دیگران را از اروپای اشغالی به مراکز کشتار در لهستان تحت اشغال آلمان تبعید کردند. در بزرگ‌ترین اردوگاه، آشویتس بیرکناو، وسایل حمل‌ونقل از سراسر اروپا وارد شد. اردوگاه‌های مایدانک و آشویتس اولین اردوگاه‌هایی بودند که با رسیدن نیروهای شوروی به لهستان آزاد شدند.

کشور آلمان یکی از زیباترین کشورهای دنیا

سوالات متداول

357 هزار کیلومتر مربع

جمعیت آلمان حدود 82.8 میلیون نفر می باشد که حدود 75 میلیون نفر آن ملیت آلمانی دارد.

آلمان یکی از بهترین کشورها به لحاظ سطح علمی

مشاهیر کشور آلمان

همان‌طور که تا این بخش از مقاله به آن اشاره شد آلمان یکی از موفق‌ترین کشورهای دنیا به‌حساب می‌آید.

Diane Kruger .1

ایان کروگر با یافتن شهرت در فیلم‌های گروهی پراکنده مانند تروی و حضور در کنار چندین بازیگر آلمانی که به‌زودی در فیلم‌های مختلفی ظاهر می‌شوند، توانست به یکی از بانوان برجسته آمریکا و همچنین در زادگاهش آلمان تبدیل شود. وی در این هنگام توانست به‌خوبی موفقیت‌های بزرگی را به دست بیاورد.

 1. آلبرت انیشتین

البته آلبرت انیشتین زمانی که بسیار بچه بود به ایتالیا مهاجرت کرد و در این کشور بزرگ شد. وی در طول زندگی خود افتخارات بسیار زیادی را کسب کرد و موفق شد به‌خوبی بهترین به پیشرفت علم فیزیک کمک کند. نظریات وی هنوز هم که هنوز است مورد نقد و بررسی بسیاری از بزرگان این حرفه قرار می‌گیرد و همچنین از فرمول‌های آلبرت انیشتین استفاده می‌شود.

اما وی پس از مهاجرت کردن ملیت آلمانی خود را باطل کرد. انیشتین یک یهودی بود و نمی‌توانست در آن بازه زمانی زندگی مناسبی را در آلمان داشته باشد.

 1. بتهوون

بتهوون از جمله آهنگ‌سازان پرافتخار تاریخ موسیقی است. بتهوون در حقیقت ناشنوا بود اما آهنگ‌هایی را تولید کرد که بسیاری از آهنگ‌سازان بزرگ تاریخ همچنان آن را تحسین می‌کنند. بتهوون اولین آهنگ خود را وقتی تنها 12 سال سن داشت نوشت و همه را حیرت‌زده کرد. او بعد از تولید این آهنگ برای زندگی حرفه‌ای عازم وین شد.

از بتهوون به‌عنوان یکی از شخصیت‌های برجسته آهنگ‌سازی اروپایی یاد می‌شود. بتهوون بسیار بااستعداد بود و توانست با استعداد و موفقیت خود نام خود را برای همیشه در تاریخ آلمان به ثبت برساند.

 1. نیچه

نیچه از جمله افرادی است که توانست نام خود را در تاریخ آلمان ثبت کند. آثار فیلسوفانه وی تأثیر عمیقی بر ذهن روشنفکران امروزی گذاشته است. او پیش از روی‌آوردن به فلسفه، کار خود را به‌عنوان یک فیلولوژیست کلاسیک آغاز کرد. او در سال 1869 در سن 24 سالگی به جوان‌ترین فردی تبدیل شد که کرسی فیلولوژی کلاسیک را در دانشگاه بازل داشته است.

او سال‌های باقی‌مانده خود را تا زمان مرگ مادرش در سال 1897 و سپس با خواهرش الیزابت فورستر – نیچه، تحت مراقبت مادرش گذراند. نیچه در سال 1900 درگذشت.

عکس از کوچه و پس‌کوچه‌های آلمان

کشور آلمان یکی از زیباترین محلات دنیا را دارد. معمولاً توریست‌هایی که به این کشور سفر می‌کنند علاقه‌مند به رفتن به محلات مختلف کشور آلمان هستند. علت اصلی این موضوع زیبایی و در حین حال سنتی بودن ظاهر این محلات است. در طی سال‌های گذشته آلمان در تلاش بوده که این ظاهر سنتی را به‌خوبی حفظ کند.

حفظ ظاهر سنتی بسیار برای این کشور اهمیت دارد و در همین راستا هزینه‌های بسیار بالایی را برای آثار باستانی خود پرداخت کرده است. همچنین موزه‌ها و دانشگاه‌های این کشور نیز دارای ساختمان‌های قدیمی هستند که رفتن به آن‌ها خالی‌ازلطف نیست. در ادامه قصد داریم به معرفی چند مورد از معروف‌ترین کوچه‌های این کشور زیبا بپردازیم.

 1. Weißgerbergasse

Weißgerbergasse از جمله زیباترین خیابان‌های کشور آلمان است. این خیابان در نورنبورگ قرار داد. معمولاً توریست‌هایی که به کشور آلمان سفر کرده‌اند از این خیابان تعریف‌های زیادی را به زبان می‌آورند. علت اصلی آن وجود ساختمان‌هایی با بافت قدیمی است.

این خیابان از سمت جنوب در Pegnitz در نزدیکی Maxplatz ابتدا شمال شرقی، سپس جهت شرق Sebalduskirche برای بازار شراب اجرا می‌شود. شمال به موازات Weißgerbergasse Geiersberg و Irrerstraße است. Irrerstraße از بازار شراب شروع می‌شود. از ضلع جنوبی نیز ساختمان گوشه‌ای Irrerstraße 1 در Weißgerbergasse واقع شده است.

تصویری از خیابان زیبای Weißgerbergasse در آلمان

 

 1. Oranienburger

Oranienburger خیابانی در مرکز برلین، پایتخت آلمان است. این شهر در بخش میته، در شمال رودخانه اسپری واقع شده است و از جنوب شرقی از خیابان فردریش تا هکشر مارکت امتداد دارد. در این خیابان مکان‌های تفریحی بسیار زیادی وجود دارد.

این خیابان به دلیل وجود رستوران‌های متعدد در بین گردشگران و برلینی‌ها محبوب است. Oranienburger که قبلاً مرکز زندگی یهودیان در برلین بود، حاوی کنیسه جدید بازسازی شده است. یکی دیگر از نقاط دیدنی توریستی Kunsthaus Tacheles، یک مرکز هنری جایگزین است. Oranienburger Strasse یکی از بهترین و زیباترین خیابان‌های آلمان به‌حساب می‌آید.

فضای شهرهای کشور آلمان

 

 1. Deichstraße

Deichstraße قدیمی‌ترین خیابان به جا مانده در هامبورگ و یک جاذبه توریستی عالی برای کسانی است که علاقه‌مند به گردش در آلمان هستند. قدمت این خیابان به قرن 14 برمی‌گردد. Deichstraße و Peterstraße در نزدیکی آن اکنون دارای بسیاری از ساختمان‌های قدیمی شهر هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان به ساختمان Peterstraße 27، ساخته شده در سال 1780 اشاره کرد.

جاذبه های شهری آلمان

دین در کشور آلمان

آلمان یک کشور چندفرهنگی است. بسیار مهم است بدانید که به‌غیراز بخش عمده‌ای از مردم این کشور که مسیحی هستند اقلیت‌های مذهبی دیگری نیز وجود دارد. جالب است بدانید حدود یک‌سوم مردم آلمان آتئیست هستند.

همچنین در کشور آلمان بسیاری از اقلیت‌های مذهبی مانند بودیسم، هندوئیسم و … در این کشور رایج است. البته بخش کوچکی از مردم کشور آلمان نیز مسلمان هستند.

دین اصلی مردم در کشور آلمان

اکثریت مردم در کشور آلمان دارای دین مسیحیت هستند. این اکثریت حدود دو سوم مردم این کشور را تشکیل می‌دهد. اما باید دقت داشته باشید که افرادی که در کشور آلمان به کلیسا می‌روند و به‌صورت فعال این دین را قبول دارند بسیار کمتر هستند.

تعداد مسیحی‌ها و پروتستان‌ها در این کشور به طور کامل مساوی است. نیمی از مسیحیان از کلیسای انجیلی و نیمی دیگر از کلیسای رومیان تبعیت می‌کنند. البته حدود دو درصد از مسیحیان این کشور نیز به سایر اقلیت‌های مسیحی معتقد هستند.

ادیان اقلیت در کشور آلمان

در کشور آلمان معمولاً آزادی‌های مناسبی به لحاظ دینی وجود دارد. حدود 5 درصد از جمعیت این کشور غیرمسیحی هستند که بیشترین تعداد جمعیت غیرمسیحی را تشکیل می‌دهد. اکثر مسلمانان آلمان ترک یا ترک تبار هستند و از سنت سنی پیروی می‌کنند. اگر به آلمان سفر کرده باشید متوجه خواهید شد که مساجد در اکثر شهرهای بزرگ آلمان و همچنین در برخی از شهرهای کوچک‌تر نیز وجود دارد.

در کشور آلمان چه ادیانی وجود دارد؟

مسیحیت دین غالب در آلمان است درحالی‌که اسلام بزرگ‌ترین دین اقلیت به‌حساب می‌آید. بااین‌حال، تعداد دیگری از ادیان وجود دارد که مجموعاً ادیان حدود 3-4٪ از جمعیت را تشکیل می‌دهند. ادیان دیگری که در آلمان انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 • یهودیت
 • بودیسم
 • هندوئیسم
 • سیکیسم
 • یزیدی

البته که ادیان بسیار زیاد دیگری نیز در این کشور وجود دارد که به دلیل انگشت‌شمار بودن این ادیان جزء آمار ما به‌حساب نمی‌آید.

فرهنگ مردم آلمان

آلمان خانه بیش از 80 میلیون نفر است و مجموعه‌ای متنوع از ادیان، آداب‌ورسوم و سنت‌هایی که روان ملی غنی را تشکیل می‌دهند. آلمان به‌خاطر تاریخ طولانی و غنی خود شناخته شده است، تاریخی که آن را در خط مقدم اندیشه، سیاست و هنر اروپایی برای بیش از 1000 سال قرار داده است. این تاریخ فرهنگی را شکل داده است که ارزش‌های عمدتاً مسیحی را با ادبیات، هنر، فلسفه، منطق و عقل ترکیب می‌کند.

کشور آلمان دارای یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری در دنیا

مردم آلمان چه ویژگی‌های شخصیتی دارند؟

بسیاری از آلمانی‌ها وقت‌شناسی را در اولویت قرار می‌دهند. ازاین‌رو مشاهدات جهانی این است که قطارهای آلمان اغلب به‌موقع حرکت می‌کنند. مردم آلمان معمولاً صرفه‌جو هستند، عاقل هستند و به حریم خصوصی یکدیگر احترام می‌گذارند و معمولاً ساختار و قوانین جامعه را تا حد متوسطی محترم می‌شمارند. در هرجایی از کشور آلمان حس نظم موج می‌زند. شما می‌توانید این موضوع را به‌خوبی در تجارت این افراد مشاهده کنید.

فرهنگ آلمان چگونه است؟

آلمان همیشه مرجع شاعران و متفکران در نظر گرفته می‌شود. کشور آلمان تا حد بسیار زیادی با کشور همسایه خود یعنی اتریش در فرهنگ و البته زبان مشترک است. نکته مهمی که باید در مورد فرهنگ آلمان بدانید این است که از ساکنان انتظار می‌رود به نظم و ساختار احترام بگذارند. مهم است که به‌موقع، نه فقط برای محل کار، بلکه برای رویدادهای اجتماعی نیز حضور داشته باشید، و از قوانینی پیروی کنید که به نفع همه کسانی که در آنجا زندگی می‌کنند.

فرهنگ آلمان در طول هزاران سال شکل گرفته است. این کشور در ابتدا یک کشور بت‌پرست و سپس مقر مهم امپراتوری مقدس روم بود. همچنین زادگاه اصلاحات پروتستانی بود. امروزه، مسیحیان، کاتولیک‌ها و مسلمانان با خوشحالی در آلمان زندگی می‌کنند.

 

برندهای بزرگ در کشور آلمان

همان‌طور که گفته شد کشور آلمان بسیار پیشرفته است. در این کشور برندهای مختلف صنعتی بسیار زیادی وجود دارد که در دنیا شهرت بسیار زیادی را به دست آورده است. در ادامه به چند مورد از مهم‌ترین این برندها خواهیم پرداخت.

 1. آدیداس

آدیداس یکی از بزرگ‌ترین برندهای پوشاک در آلمان است که در سراسر جهان از آن استفاده می‌شود. این شرکت راه طولانی را برای رسیدن به این موفقیت طی کرده است. این شرکت در عین نوآوری بسیار کلاسیک است. جالب است بدانید استن اسمیت این شرکت را در خانه مادری خود تأسیس کرده بود.

 1. پوما

شرکت آلمانی دیگری که در حوزه پوشاک فعالیت دارد، شرکت پوما است. این شرکت نیز در سال‌های فعالیت خود توانسته محبوبیت بسیار زیادی را در بین دیگر کشورها و همچنین خود آلمان به دست بیاورد. پوما سومین شرکت بزرگ دنیا در حوزه تولید لباس به‌حساب می‌آید. پوما با تیم‌های ورزشی بسیار زیادی طرف قرارداد است که تبلیغ بسیار بزرگی برای این شرکت محسوب می‌شود.

3 . پورشه

کمپانی خودروسازی پورشه یکی از بزرگ‌ترین و بهترین شرکت‌های خودروسازی در دنیا به‌حساب می‌آید. پورشه در حال حاضر توانسته بهترین و باکیفیت‌ترین خودروهای جهان را تولید کند. خودروهای تولید شده توسط کمپانی پورشه بسیار دقیق هستند و نمی‌توان به‌راحتی ضعفی را در آن‌ها پیدا کرد. این شرکت در زمینه تولید ماشین‌های اسپرت، ماشین‌های شاسی‌بلند و … فعالیت دارد.

فوتبال آلمان

آلمان که قهرمان جام جهانی فیفا و جام کنفدراسیون‌ها است، برترین کشور جهان و تیمی است که در به‌هیچ‌عنوان شکست را نمی‌پذیرد. فوتبال این کشور با وجود 10 پیروزی در مسابقات مقدماتی توانسته بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورد. کشور آلمان معمولاً بهترین مربی‌های دنیا را دارد.

اشتیاق مردم این کشور باعث شده بسیاری از مربیان نیز نسبت به این رشته ورزشی شوق و اشتیاق نشان دهند. ازاین‌رو معمولاً کشور آلمان مربیان بسیار مناسبی را تربیت‌کرده است و این موضوع یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت این مردم در ورزش فوتبال است.

فوتبال ورزشی محبوب در آلمان

همچنین این کشور بازیکن‌های بسیار مناسبی را تربیت‌کرده است. بازیکن‌های تیم فوتبال در آلمان معمولاً بسیار متمرکز هستند.

 

هدف ما در گروه هرمس اپلای از مطالب ارائه شده در باب پذیرش تحصیلی آلمان و تحصیل در آلمان اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها ازجمله دانشگاه های آلمان می باشد. امیدواریم تلاش گروه هرمس اپلای باعث تحقق کسب پذیرش آلمان برای شما مخاطب عزیز گردد. افتخار گروه هرمس اپلای مشاوره و کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان برای شما دانش پژوهان می باشد.

2 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر .
   ممنون . خوشحالیم که این مقاله رو دوست داشتید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رایگان مشاوره بگیر

اگر میخوای با کمترین هزینه در سریع ترین زمان ممکن با هر شرایطی مهاجرت کنی فرم زیر را پرکن